Veel te veel confessionele bejaardenhuizen „Buytewech moet doorgaan PROVINCIE WIL GEZINDTE BESTAANDE HUIZEN VERANDEREN -an Kunstwerk voor Leiderdorp LEIDEN CckLeSouoant ZATERDAG 19 JANUARI 1985 PAGINA NIEUWKOOP/DEN HAAG ,,Het zou waanzin zijn als we de wijk Buytewech niet mogen bouwen", zegt gemeentese cretaris A.F.R. Hogendoorn van de gemeente Nieuwkoop in een reactie op het advies van de Provinciale Planologische Dienst (PPD) om de plannen voor de bouw van 700 wonin gen te schrappen. De PPD meent dat de ontsluiting van Buy tewech naar andere delen van Nieuwkoop niet goed is gere geld en men betwijfelt of Nieuwkoop wel zoveel woningen nodig heeft. De gemeente had over twee jaar de eerste paal van de nieuwe wijk willen slaan. Schaatstochten TER AAR/OUD ADE De IJsclub Ter Aar houdt vandaag en morgen schaatstochten. De afstanden zijn 10, 30, 60 en 90 kilometer. Vanaf half tien kunen de deelnemers starten bij de Landijsbaan aan de Oostkanaal- weg 3 of paviljoen De Wit in Lange- raar. De ijsclub Oude Ade houdt morgen op het Vennemeer een koppelwed strijd voor dames en heren, junioren en senoiren. Inschrijven kan vanaf één uur en de wedstrijd start om half twee. De gisteren in Oude Ade gehouden plikslede/schaatskoppel- wedstrijd voor schoolkinderen is ge wonnen door Liesbeth Triet en Mat- hieu van der Hulst. Voortgezet LOM-onderwijs in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Alphen krijgt een voortgezette LOM (Leer- en Opvoedings Moeilijk heden) school. Dat zei mevrouw H. Donker, voor zitter van het bestuur van de LOM-school te Al phen gisteren bij de opening van het nieuwe ge bouw aan de Henri Dunantweg. Het ministerie kwam onlangs na opnieuw berekeningen te heb ben gemaakt, tot de conclusie dat er toch een voortgezette LOM-school mag komen. Deze oplei ding, die twee jaar duurt, geeft een aansluiting op het „gewone" voortgezet onderwijs. Het nieuwe gebouw van de school De Gulden Regel werd gis teren geopend door apotheker Somberg, voorzitter van de bouwcommissie. Door bezuinigingen van het rijk, is het nieuwe gebouw veel kleiner uitge vallen. De Gulden Regel gebruikt daarom nu al weer twee noodlokalen. Maaltijdbezorging voor bejaarden- in Nieuw veen NIEUWVEEN Tafeltje-dek-je gaat bin nenkort van start in Nieuwveen. Huize Ursula verzorgt de maaltijden die de be jaarden door vrijwilligers thuisbezorgd krijgen. De organisatie zoekt nog vrijwilli gers in bezit van een auto die dit werk op zich willen nemen. De maaltijden worden zeven dagen per week rond twaalf uur 's middags bezorgd. Er wordt een kilome tervergoeding gegeven van 57 cent per ki lometer. Zodra er genoeg aanmeldingen zijn, begint Tafeltje-dek-je. Aanmeldingen bij mevrouw Pijlman, Oude Nieuwveense- weg 17, Nieuwveen, telefoonnummer: 01723-8493. Festivalmaand voor Sierra Leone OEGSTGEEST Een Festivalmaand mei tot 11 juni moet het hoogtepunt wo van de actie die Oegstgeest dit jaar h voor een kleinschalig landbouwproject! Sierra Leone. Op het programma staan on meer concerten, een avondvierdaagse, spj wedstrijden, een braderie en een tentoons, ling in de openbare bibliotheek. De festit maand gaat in mei van start met de jaarlil jaarmarkt van de winkeliers. Voor de J voor Sierra Leone werd gistermiddag I startsein gegeven door de onthulling van I affiche. Het organiserend comité hoopt mi maal 30.000 gulden op te halen. De gemei heeft toegezegd dat het bedrag dat dooii actie bijeen wordt gebracht, zal worden 1 dubbeld tot een maximum van 50.000 gulJ Hogendoorn heeft nog goede hoop dat de PPD zich bedenkt: „En dat is nodig ookj want over twee jaar hebben we de wijk Rietlanden volgebouwd". Een alternatief voor Buyte wech iS bouwen in de richting van Aarlanderveen of Noor den. „Allebei zeer slechte op lossingen, want de bewoners van die nieuwe huizen komen dan een heel eind van het cen trum met z'n voorzieningen te wonen", aldus Hogendoorn. Op 24 februari 1982 besloot de gemeenteraad van Nieuwkoop een nieuwe woningbouwloca tie aan te wijzen. Men wilde zich uitspreken voor de reser vering van ruimte voor de bouw van circa 700 woningen in de periode 1986-1996. Om dat de voorbereiding van een nieuw bestemmingsplan jaren vergt, wilde de gemeenteraad er „op tijd bij zijn". Ook werd er rekening mee gehouden, dat de grondaankopen, de plannen voor het bouwrijpma- ken en de eerste woningbouw plannen nog eens de nodige tijd zullen vergen alvorens de eerste paal de grond in zal gaan. De keuze van de raad voor een nieuwe woningbouw locatie viel uiteindelijk op het gebied ten noorden van de provinciale weg S10 en aan grenzend aan de sportvelden. Gebedsdiensten voor de Eenheid LEIDEN In de Leidse kerken worden de komende dagen diensten gehouden in het kader van de Nationale Gebedsdienst voor de Een heid. Morgen om half elf is er een dienst in de Lokhorst- kerk aan de Pieterskerk straat met ds. E.H. de Clercq en dr K. Mahaniah uit Zaire en om vijf uur in de Bevrij dingskerk aan de Aerent Bruuntstraat. Hier wordt de dienst geleid door pastoor B. Bouma en ds. H.E. Sterringa. Dinsdag 22 januari om 19.00 uur: Lokhorstkerk met ds. De Clercq ds. B.A. Koek en H.J. Buys. Woensdag 23 ja nuari om 19.45 uur: H. Lode- wijk aan de Steenschuur met pastoor Vreeburg en ds. Pan- nekoek. Zaterdag 26 januari om 19.00 uur: H. Antonius aan de Boshuizerlaan met pastoor Bouma en ds. K. Jan sen. LEIDEN/DEN HAAG De provincie Zuid-Hol land telt veel te veel con fessionele bejaardenhui zen. In Zuid-Holland staan 180 bejaardenhui zen, tweederde heeft een confessionele signatuur en eenderde een algemene, terwijl minder dan een kwart van de ouderen tus sen 50 en 70 jaar de eigen gezindte heel belangrijk vindt bij de keuze van een bejaardenhuis. Ruim vijf tig procent spreekt een voorkeur uit voor een al gemeen bejaardenhuis. Dat blijkt uit een onder zoek dat in opdracht van de provincie Zuid-Holland door de Leidse universi teit is gehouden. Voor de enquête werden met name ouderen in de Leid se regio ondervraagd. De gezindte van een tehuis is vooral een belangrijk aspect bij degenen, die actief lid zijn van een levensbeschouwelij ke groepering, blijkt uit het onderzoek. De onderzoekers noemen het opmerkelijk dat een groot aantal personen, met name Nederlands her vormden en gereformeerden, een voorkeur uitspreekt voor een algemeen tehuis. Vooral hervormden en katholieken willen niet in een tehuis van een andere christelijke ge zindte worden opgenomen, als de „eigen" gezindte in de buurt ontbreekt. Bij de keuze van ouderen voor een bejaardenhuis blij ken meer aspecten een rol te spelen dan alleen maar de gezindte. Een meerderheid van de ondervraagden noemt het zeer belangrijk dat het om een modern en goed ge outilleerd gebouw gaat. Ook de sfeer die men in een te huis verwacht aan te treffen speelt een belangrijke rol. Het beeld dat ouderen van bejaardenhuizen hebben, blijkt minder negatief dan de onderzoerkers verwachtten. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland vermoedden al dat de verhouding tussen confessionele en algemene bejaardenhuizen scheef is, maar volgens Provinciale Staten moest dat met cijfers worden onderbouwd. Gede puteerde J.H. Boone zei gis teren in een reactie op de uitkomsten van het onder zoek dat de vermoedens van Gedeputeerde Staten om trent de signatuur van be jaardenhuizen zijn bevestigd. „Er is duidelijk een achter stand in algemene bejaarden huizen. Bij de planning van de bouw van nieuwe bejaar denhuizen en de renovatie van bestaande zal met de uit komsten van dit onderzoek zeker rekening worden ge houden". Volgens Boone is het zeker denkbaar dat een bestaand confessioneel bejaardenhuis van signatuur zal moeten veranderen „om een meer evenwichtige situatie" in een gemeente te krijgen. „In Leidschendam bijvoorbeeld staan alleen maar confessio nele bejaardenhuizen. Ik kan me indenken, dat als er dan toch gerenoveerd moet wor den, dat dan wordt bekeken of dat niet anders kan". Huizen, die in zeer slechte staat v.erkeren, moeten vol gens Boone worden gereno veerd zonder dat de gezindte een grote rol speelt. „Het kan natuurlijk niet zo zijn, dat mensen in de kou zitten", al dus de gedeputeerde. Sinds 1 januari 1985 bepalen de provincies zelfstandig waar in hun gebied bejaar denhuizen gebouwd of gere noveerd mogen worden. Het rijk stelt elk jaar een bepaald bedrag beschikbaar en de de provincie mag zelf bepalen hoe dat wordt verdeeld. Bij de provincie liggen momen teel 26 aanvragen voor reno vatie van bestaande bejaar dentehuizen. T Leiden wil een nieuwbejaardenhuis op de Zijloever, maar of daar geld voor is, is zeer de vraag. De provincie moet de komende maanden een keuze maken tussen alle ingediende plan- Vier jaar na de voltooiing van het nieuwe Leiderdorp- se gemeentehuis, zijn de bijbehorende kunstwerken gerealiseerdd. De Amstekr- damse kunstenares Marthe Röling (links) droeg gister middag acht kleur-tekenin- gen over aan wethouder mevrouw I. Gehner (rechts) van Leiderdorp. De tekenin gen, die zijn gemaakt in het kader van de éénprocents- regeling in de bouw (een procent van de bouwkosten moeten bij openbare ge bouwen worden besteed aan een kunstwerk), zijn op gehangen in de raadzaal. De acht tekeningnen stellen de geschiedenis van Leider dorp voor. Marthe Röling heeft een diepgaande studie gemaakt van de geschiede nis van het dorp, boeken geraadpleegd waaronder die van de oud-gemeente secretaris C. Hobo en voor de kleidingaspecten is ze naar het kostuummuseum in Den Haag geweest. Tij dens die studie heeft ze, zo vertelde ze gisteren, meer malen op het punt gestaan de opdracht voor het ver vaardigen van het kunst werk terug te geven omdat ze zoveel indrukken op deed, dat ze wel twintig te keningen had kunnen ma ken. Door te praten met Itraa te pf haar vriend-kunstenaa ze Henk Jurriaans, die zichzeLebr ooit zelf als levend kunstotP ject in het Stedelijk Mu seum in Amsterdam haileei neergezet, kwam ze er toen eli uit. Tijdens de vier jaar daje I ze eraan werkte, sliep ze om de concentratie vast tu houden in haar atelia omringd door de tekenir^ gen. In de acht tekeningel vormen de twee markanstf punten van Leiderdorp de Rijn en de snelwei dwars door het dorp di „rode" draden. Kleuren ge ven die lijnen aan en d{?ke sfeer van de tijd, van de Ro> meinse tot heden, word1 door symbolen opgeroeperc t tw— IStl hre Jtter „Ik heb u laatst de geschiede nis verhaald, lieve kinderen, van den dapperen Poolschen jongen Veilchenstern, die al leen als hij was, een dozijn Kozakken in volle wapenrus ting gevangen nam". Hier ci teer ik Johan de Raadselre dacteur in het „Geïllustreerd Zondagsblad" van 16 januari 1915, maar Johan noemde een paar weken terug deze jonge Pool Maurits Veilchen- stein, waarover de Beste Vriendjes en Vriendinnetjes niet gevallen zullen zijn. „Vandaag wil ik het hebben over een dapper meisje, dat zich op hetzelfde oorlogster- rein heeft onderscheiden en ^getoond heeft, hoe zelfs klei ne meisjes belangrijke dien sten aan het leger kunnen bewijzen. Rosa Zeno is nau welijks 13 jaar oud en heeft op dien leeftijd, waarop an dere meisjes haar schuchter heid nog niet overwonnen hebben, een heldenmoed ge toond die zelfs geharde krij gers deed verbaasd staan. De Oostenrijksch-Hongaar- sche troepen moesten dagen lang in Galicië onder ver schroeiende zomerhitte tegen overmachtige Russische troe pen vechten. Zij lagen daar zonder een oogenblik verpoo- zing, verborgen in hunne loopgraven, in voortdurende spanning uitkijkende naar den vijand, 't juiste oogenblik berekenend om de tegenpar tij te treffen. De bommen sloegen in voor en echter, soms midden tusschen hen en de kogels vielen als een regen over hen neer. Daar opeens hoorden zij achter hen een stem, die hen be moedigde en toeriep: „Water! Hier is water!" En de arme kerels, wie het zweet van het voorhoofd gutste van inspan ning en angst, zagen plotse ling naast zich een meisje, dat dood en vijand tartte om hen te laven met den verkoelen den drank dien zij hun bracht om hen te bemoedigen in den strijd door zelf al de gevaren te trotseeren en mid den door den doodenden ko gelregen hun lafenis en ver kwikking te brengen. En steeds weer kwam het meisje met haar kruik water van achter de vuurlinie om haar uitgeputten landslieden voor aan in de loopgraven te steu nen en te bemoedigen, zich zelf vergetend als een echte liefdezuster. En als de krijgers, verwon derd over zooveel helden moed, haar smeekten om zich zelve te sparen en niet noodeloos bloot te stellen aan den dood, antwoordde zij eenvoudig: „Zou ik dan ach ter moeten blijven, waar gij zooveel te verduren hebt?" Is het wonder, dat de krijgers haar vereerden als een hel din en bedroefd waren als over een eigen zuster, toen de kleine Rosa door een vij andelijken kogel getroffen werd en zwaar gewond in het hospitaal opgenomen moest worden? Het geval werd den keizer medege deeld en hij beloonde de edelmoedigheid van het kind door haar een gouden hals sieraad (Johan of de zetter zag er meer een sierraad in) te zenden! Zoo ziet ge, brave kinderen, dat zielegrootheid niet afhangt van ouderdom DUITSERS STRIKKEN TURKIJE: „Generaal Liman von Sanders, de Duitsche mili taire inspecteur in Turkije, met i staf, vóór zijn laatste vertrek naar Turkije". of stand, maar dat er in elke menschenziel verborgen krachten liggen, die ten goe de of ten kwade kunnen worden aangewend en dik werf eerst door zeer bijzon dere omstandigheden te voorschijn komen". Geheel losgezien daarvan stelde „op eene soirée iemand aan den gastheer een vriend voor: „Dit is mijnheer D., veearts". „Pardon'zegt deze heer D., „ik ben doctor in de medicijnen, maar mijn vriend hier noemt mij ge woonlijk veearts, omdat hij eens mijn patiënt is geweest". VORWAERTS OP DE LEI: „Pa rade der Duitsche troepen op een der leien te Antwerpen voor de gouverneur der stad, ter viering van de jongste overwinningen der Duitschers in Polen". VEENSE TROTS: „De nieuwe pastorie te Roelofarendsveen( een beduidend en smaakvol bouwwerk, dat bij de mooisnu parochiekerk een goeden indruk maakt..."

Leidse Courant | 1985 | | pagina 12