icidócSotncmt Torenflat in Leiden „Leiden ligt aardig in de markt" STAD OMGEVING Strengere voorwaarden gemeentegaranties Nieuwe opleiding nu ook in Lisse WEEK EINDE EL ZATERDAG 19IANUARI196S PAGINA 11 •j li denaar iekt eigen s in brand 15-jarige Leidenaar heeft ddag zijn eigen flat aan rantijnstraat in brand ge- h. De flat brandde volle- jt. Er deden zich geen onlijke ongelukken voor. ian is aangehouden. Hij ;arde tegenover de politie |n daad voortkwam uit fi- jle problemen. Een aan- ende flat liep waterscha- De brandweer en de i troffen in de flat een brandhaarden aan. LEIDEN Het kopen van een eigen huis met gemeentegarantie wordt aan strengere voor waarden gebonden. B en W hebben daartoe be sloten omdat steeds meer huiseigenaren met een woning met gemeentegarantie in de problemen komen en de gemeente daarvan de nadelige fi nanciële gevolgen van ondervindt. Vanaf 1979 tot en met het derde kwartaal van 1984 heeft de gemeente 1,3 miljoen gulden moet uitgeven op grond van afgegeven garanties. B en W zeggen verder de eigenaren van woningen zo veel mogelijk tegen zichzelf te willen beschermen. De gemeente zal voortaan niet meer 110, maar maximaal 105 procent van de waarde van een woning garande ren. Het rentepercentage van hypotheken moet voor minimaal tien jaar worden vastgelegd om schomme lingen in de rentestand zoveel mogelijk tegen te gaan. Overlijdensrisicoverzekeringen met een looptijd van minimaal twintig jaar voor minimaal 75 procent van de hoofdsom worden verplicht. Een gemeentelijk schouwrapport wordt eveneens verplicht. Dit moet hoge onderhoudskosten, die de huiseigenaar niet kan opbrengen, voorkomen. De gemeente wil advies gaan geven over het aangaan van nieuwe financiële ver plichtingen na aankoop van een woning. De gemeente kan dergelijke leningen niet verbieden. De gemeenteraad moet zich nog over het voorstel uit spreken. Brief aan boze hondenbezitters LEIDEN De gemeente heeft de boze hondenbezitters die geklaagd hebben, dat hun hond niet meer los mag lopen in het Leidse Hout, laten weten dat ze zich voor niets ongerust maken. Het artikel in een Leids huis- aan-huisblad waarin het bestaan van een een dergelijke nieuwe regel wordt onthuld, is nergens op gebaseerd. „Het is dus gewoon onzinaldus gemeente- voorlichter J Lelieveldt: ,.De brief schrijvers hadden de gemeente en zichzelf onnodig werk kunnen bespa ren wanneer ze de gemeente even hadden gebeld inplaats van af te gaan op deze berichten". k zij swerlt «EIDEN Het architec- ïnbureau Klunder uit totterdam heeft een ■lan ontworpen voor de ouw van een 50 meter Brii ioge torenflat aan de >estrijdingjjorsweg Qp ^et terrejn n h«.».;an de voormalige con- eiast is m£rvenfabriek Nieuwen- iken bij hJuizen. Het ontworpen i van ;ebouw telt 19 verdie- prevenfingen en zou daarmee één van de hoogste ge bouwen in Leiden wor den. Het conservenconcern Nieu- wenhuizen was tot halverwe ge de zeventiger jaren in Transvaal gehuisvest. Het fa briekspand werd in 1980 ge sloopt nadat het reeds enkele jaren leeg had gestaan. Het architectenbureau heeft twee varianten ontworpen voor de torenflat. De ver schillen gaan vooral in het uiterlijk schuil. De capaciteit van beide torens is hetzelfde. In beide varianten zijn na melijk 72 woningen opgeno- De ene variant kenmerkt zich door een dubbele T- vorm waarbij aan de voet langs het water van de Rijn een parkje is geconstrueerd. De andere variant bestaat uit een enkelvoudige toren met nog een extra rijtje woningen langs de Morsweg. Het parkje is in het tweede model dan ook iets kleiner dan in het eerste. Voor de auto's van de bewoners is in beide ontwer- pe.n een parkeerterrein op de begane grond gedacht. Volgens de architect ont breekt het op deze plaats in de wijk Transvaal aan een duidelijk baken. In de directe omgeving staan bouwsels van De Rotterdamse architect Klunder heeft twee varianten bedacht Morsweg. een torenflat aan de de meest uiteenlopende vorm waar nauwelijks enige sa menhang in valt te ontdek ken. Volgens de architect wordt daarmee ruimte ge schapen voor „een bouwkun dig accent dat zou kunnen fungeren als bindend ele ment om het gehele kruis punt te bepalen". Gezien vanaf de Oude Rijn en de Vismarkt zou de torenflat be schouwd moeten worden als de visuele grens van de bin nenstad. Omdat de flat slechts op 30 meter afstand van de spoor baan Leiden - Utrecht komt te staan, zullen er in de wo ningen speciale geluidswe- rende voorzieningen moeten worden aangebracht. Beide ontwerpen zullen woensdag avond tijdens een vergade ring van de raadscommissie volkshuisvesting aan de orde komen. jnbestrijdP problemer SCUSSIE /angen, rt *'ae'mwTOGRAFlE- jringSl nt alt Ui rSEUM OP MMbfia ?LLE TOEREN i van £)e aankoop door mee ,taat van de omvangrijke, >rogramrfe miljoenen guldens kos- van o.a. <e fotocollectie van mr. L. RW) en;kamp heeft nog geen schnischiw licht geworpen op de lingsteanvmst van de fotocollectie sn inricht het Prentenkabinet van en van #eidse universiteit. Minis- eschikbav-C- Brinkman van WVC le aankoop gisteren tijdens pening van een foto-expo- in Rotterdam bevestigde, lardige I geen uitspraken over de enige jarg waar de collectie wordt dactionelrgebracht. Er lijkt dus op telijke 8 termijn geen zicht te zijn ien op te richten Neder- s fotomuseum of een ver- al bestaande foto- De aankoop r gezorgd dat il uitmak» voorspellings-machinerie cultureel Nederland weer olie toeren draait. „Weer", 7QT1 de maanden,ange discus- 79 31 26. over de vestigingsplaats amelingen. 1 er wel vo erzapf, conservator van de deling foto-historie van het Leidse Prentenkabinet. Maar zij wil haar ideeën erover wel kwijt: „Als het ministerie de eis stelt dat de collectie Hart man verbonden moet worden aan een bestaand instituut zou Leiden aardig in de markt lig gen. Het Prentenkabinet heeft de grootste Collectie van Ne derland op het gebied van de fotografie. De nadruk ligt op de Nederlandse fotografie. De Hartkampverzameling heeft veel materiaal uit en over het buitenlandse fotografie en dat zou een aardige aanvulling be tekenen. Onze eigen collectie buitenlands materiaal is niet bepaald volledig", aldus me vrouw Leijerzapf. De fotograaf en verzamelaar Hartkamp heeft overigens zelf aangege ven dat een samenvoeging van zijn collectie met die van het Prentenkabinet voor de hand ligt. Voegen Als de collectie in Leiden te recht zou komen betekent dit niet dat het Prentenkabinet, gevestigd aan het Rapenburg 65, vlakbij het Academiege bouw, voor de behuizing zal zorgen. Mevrouw Leijerzapf: „Het ge bouw barst nu al uit zijn voe gen. Het zou denk ik alleen in Leiden kunnen komen als de gemeente Leiden zich ervoor gaat inspannen". Een indirecte suggestie voor een Leidse ves tigingsplaats deed zij eerder in deze krant door te zeggen dat de fotocollectie van het Pren tenkabinet „zo groot is dat je het Boerhaavecomplex ermee zou kunnen vullen'Het Boer haavecomplex in de Camp wordt op dit moment gereno veerd en wordt een museum. Ingeborg Leijerzapf heeft deel uitgemaakt van een landelijke werkgroep die in september vorig jaar een rapport aan de minister van WVC heeft uit- febracht. De boodschap aan de ewindsman was een duidelij ke: er moet een instituut, voor de fotografie komen. Net als in het geval van het archictectuurmuseum heeft zich de afgelopen tijd al een aantal gegadigden aangediend. Mevrouw Leijerzapf: „Amster dam zal het wel proberen te krijgen. Nu het het Architec- ik me dat goed voorstellen. Verder loopt de gemeente Haarlem al een jaar met plan nen rond voor een grafische en fotografisch centrum. Dat zou dan moeten komen in het vrijgekomen Enschedecom- plex". Tussen de Leidse universiteit en het ministerie van WVC zijn nog geen gesprekken ge voerd over het onderbrengen van de Hartkampcollectie. In de vakgroep kunstgeschiedenis is een eventueel museum na tuurlijk onderwerp van ge sprek, „echt inhoudelijk zijn de gesprekken nog niet ge weest", aldus mevrouw Leijer zapf. Zoals de naam al zegt herbergt het Prentenkabinet ook pren ten en tekeningen, samen zo'n 90.000 in getal. Veel daarvan ziin afkomstig uit de 16e tot de 18e eeuw. Deze zijn echter niet tentoongesteld maar kunnen door bezoekers op verzoek wel bekeken worden. Het statige pand heeft slechts een kleine expositieruimte op de eerste etage, waar een vaste tentoon stelling over de fotografie te Nijpend Naar schatting omvat het Leidse bezit 120.000 foto's, 1200 albums en 800 camera's die ge zamenlijk een beeld geven van de fotografie van het prille be gin tot heden. Met het aanleg gen van een foto-verzameling is de vakgroep kunstgeschie denis, waaronder het Prenten kabinet ressorteert, ongeveer 30 jaar geleden begonnen. Aan de basis ligt de collectie van de Hagenaar Gregoire. Een be langrijke schenking deed voorts de Amsterdammer Mul- ler-Massis, een oude bekende van Hartkamp. Behalve door giften van particulieren is de verzameling opgebouwd door eigen aankopen. Omdat de be zuinigingen door de taakver delingsoperatie aan de univer siteit ook het Prentenkabinet raakten, is er nooit sprake van geweest dat het de collectie Hartkamp kon kopen. De fi nanciële situatie van het kabi net werd zelfs zo nijpend dat de universiteitsraad in maart vorig jaar een motie aannam waarin het college van bestuur werd gevraagd om uit te zien naar een andere manier van bekostiging. De letterenfacul teit is de financieel verant woordelijke voor het kabinet. Mevrouw Leijerzapf: „Het Prentenkabinet blijft in elk geval onder beheer van de let terenfaculteit. De universiteit is niet van plan het op te hef fen". LISSE Een opleiding voor Kort Middelbaar Beroeps Onderwijs (KMBO) gaat 1 augustus van start in de M V O. (Maatschappelijk Voortgezet Onderwijs) Scho- lengemeenchap in Lisse. Het KMBO is een 2-jarige onder wijsvorm die sinds 1979 be staat. Via deze richting wor den leerlingen van 16 jaar en ouder opgeleid tot op het ni veau „aankomend vakman" of „aankomend vakvrouw Het eindniveau ligt ongeveer gelijk met het eindniveau van de primaire opleiding van het leerlingenwezen. In Leiden, Katwijk en Haarlem kent men al een dergelijke opleiding. De scholengemeenschap, die is gevestigd aan de Achter weg. kent al de richtingen L.E.A.O. (Lager Economisch en Administratief Onder wijs). L H.N O. (Lager Huis houdelijk en Nijverheids On derwijs) en I.H N.O. (Indivi- dueel Huishoud en Nijver heids Onderwijs). Het KMBO staat nu open voor gemotiveerde leerlin gen met een diploma uit het voortgezet onderwijs (M A V O. en Lager Beroeps Onderwijs), die zich verder willen bekwamen. Ook leer lingen zonder een dergelijk diploma kunnen bij deze op leiding aan bod komen, zij het dat zij hun motivatie aan moeten tonen. Het KMBO in Lisse, van be lang voor de hele Bollen streek, heeft meerdere pro- gramma's, zoals bouwtech niek. electrotechniek, admi nistratie en detailhandel. Er zijn meerdere locaties en in Lisse komt in de M.V.O. het programma administratie. Dat geldt een basisprogram ma dat in zich richtingen als bedrijfsadministratie. be drijfseconomie, handelscor respondentie. machineschrij- ven. moderne informatiever werking. engels en duits. Daarna kan men verder in de richting secretariaatswerk en bedrijfsadministratie. Er is uiteraard via het KMBO ook een algemeen programma met beroepsge richte vakken als neder- lands, persoonlijke en maat schappelijke vorming, licha melijke oefening en creatie ve vakken. Het KMBO it een individueel gerichte op leiding met nauw overleg tussen docent en leerling en tijdens de opleiding worden blokken afgesloten met deel certificaten. Naast het alge mene en bedrijfsgerichte ele ment van de opleiding, krij gen de leerlingen ook met de praktijk te maken in de vorm van excursies naar en korte stages bij bedrijven en instellingen. bop, EIco en Cees ^TS nds EIco en Joop het minis- of elektrorie van WVC bestieren, ;e taal. Ibben de Leidse organisa- icomités het niet zo moei- k meer met het vinden van in bekende Nederlander die an evenement opent. Eén r de heeriefooritje naar dat ministe- levert meestal succes op. an Leidse EIco niet, dan in Joop uit Oegstgeest wel I heeft Joop geen tijd, dan EIco wel mogelijkheden. littig zoiets, bleek deze n zijn in Igjj tijdens de opening van opleidj! Leidse jazzweek. Nadat vakantifrgemeester Cees Goekoop nders toch wel in voor een rankje) en EIco hadden af liet anddhaakt, bleek Joop (jazzlief- m het bftbber, dus dat kwam mooi It) tijd te hebben, ïoek vaik een ancjer fr0nt acaturefoam ^et gQe(j ujt cjat der- res met keus" Joop wèl uritslaarj opening werden t sponsors van de jazzweek j name genoemd en van sn welverdiende, gevulde in uw krrpul voorzien. >op had daar geen proble- nst of ien rnee. Integendeel. Joop imde ze zelf stuk voor stuk lijft de vraag hoe EIco dat )u hebben opgelost. Sterker s Joop (jazz- Met bijdragen van Marcel Gelauff, Keea van Herpen, Roel den Outer, Aatrid Schoordijk, foto Wim van Noort militairen met bevroren te nen, een snel stijgende gasre- kening en dus een snel zak- 1985. liefhebber en niet vies van een aardig, commercieel ogend plaatje in de krant) nu eigenlijk derde keus... IJsellende Elfstedentocht, elfstegen- tocht, koek en zopie, een fraai sneeuwlandschap, schaatsen, sneeuwpoppen, sleetjes rijden, romantiek bij de open haard, een schaap in de bevroren wei. Half Neder land vat de huidige winterse temperaturen als „ijspret" sa men en de rest van Neder land zal dat weten ook. Het oeverloos gezeur over de kwaliteit van het ijs, lastige eenden, de vraag of de brandweer al dan niet aan de slag moet om het te verbete ren, het gemak van moon boots en de lol van de lange latten op de Veluwe teisteren de andere helft van Neder land meedogenloos. Onbegaanbare wegen, slip partijen met dodelijk afloop, ouderen en invaliden die de straat niet meer op kunnen of durven, kapotgevroren waterleidingen, gebroken be nen of ellebogen, gewoon kou lijden, niet startende au to's, miljoenen schade aan de vaderlandse wegen, de scheepvaart die geen kant meer op kan, dienstplichtige openbaar met veel moeite op de been houdt. Al dat soort neveneffecten, och ja, dat hoort erbij. Daar moet niet moeilijk over wor den gedaan. Het werd toch hoog tijd? We hebben toch al jaren geen „echte" winter meer gehad? Nee, gelukkig niet. Laten ze nog vandaag die Elfsteden tocht rijden. Dan kan het morgen gaan dooien, hoeft niemand meer herinneringen op te halen aan de winter van 1963, kunnen de „echte" winters voor de komende twintig jaar de ijskast in en kan het gezever over het te koude voorjaar nu beginnen. Laden en lossen „Het is hier Den Haag niet". „Nou, Amsterdam dan, daar doen ze het ook". „Nee, we zijn hier ook niet in Amster dam. Het kan hier gewoon niet". Een raadselachtige discussie voor een onschuldig toehoor der. Alleen bezoekers van de vergadering van de raads commissie verkeer die maan dag in Noordwijk werd ge houden, zullen deze woor denwisseling tussen respec tievelijk het VVD-raadslid K.J. Rubingh en zijn D'66- collega A.Th. van Rijnberk herkennen. De aanleiding tot deze van VVD-zijde bits uitgesproken stellingen en van D'o6-kant grinnikkend geuite zinnen hadden een gemeenschappe lijk oorzaak: de Hoofdstraat. Van Rijnberk stelde voor eerst Den Haag als voorbeeld noemend en vervolgens: In Amsterdam werkt het zo ook Krima dat de overlast van et laden en lossen voor de winkels opgelost kan worden door het alleen toe te staan vóór twaalf uur 's morgens. tuiden ziet staan, kan naar ex bellen. „We geven een flinke korting op precies de zelfde reis", riep Bex deze week. Ook hetzelfde hotel wordt gegarandeerd Een aanbieding die menig door de crisis aangeslagen Nederlan der handenwrijvend moet doen uitzien naar toch nog een reisje naar de zon. Helaas, zoals altijd bestaan er in dit geval ook weer kleine lettertjes. En die bepalen (al leen te ontcijferen met een hele goede leesbril) dat de aanbieding NIET in de maanden juli en augustus geldt. Geen stunt maar een stuntje dus. Miljoen Stampvol De gemeentelijke ijsbaan Bernhardlaan in Alp! nhmhhmhmhh Eén van de minder aardige gevolgen van het winterse r (zie IJsellende). De VVD-leider in Noordwijk wil daar dus niet aan. Hij zegt het niet hardop, maar Rubingh accepteert de voort durende auto-overlast om de middenstand niet voor de voeten te lopen. Koehandel Een minderheid van de PvdA-fractie in de Leidse ge meenteraad koos afgelopen maandag de zijde van de op positie in een al maanden sle pend gevecht over uitbrei ding van het Instituut Tech nisch Bewonersadviseurs (TBA's). Tot verdriet van wat in PvdA-kringen het „bestuur lijke deel" van de fractie heet. „Onaanvaardbaar die uitbreiding. Kan niet, er is geen geld voor", riepen het college van B en W en de PvdA-fractievoorzitter Ma- rietje van der Molen een drachtig. En wat gebeurt even later als het bijna elf uur is en de alles beslissende stemming door de gemeenteraad niet nog langer uitgesteld kan worden tijdens een laatste schorsing voor „intern be raad"? Van der Molen doet binnenskamers aan de drie afvallige fractieleden een laatste tegenbod. Als jullie toch tegen uitbreiding van de TBA's stemmen, dan laten we een bezuinigingsplan el ders varen. Het geen-geld argument was dus onzin, maar ja. Openlijk erkennen dat de TBA's het college in het stadsvernieu- wingsgebeuren soms wat erg veel voor de voeten lopen, kan niet. Dat vindt de ach terban niet leuk Voor de drie dissidenten in de socialistische fractie was dat laatste bod de druppel die de emmer deed overlopen. Woedend waren ze Aan der gelijke „koehandel" doen we niet mee, kregen Van der Molen en de wethouders te horen. Koehandel en politiek. Dat is toch hetzelfde? Stuntje Bex-reizen in Alphen aan den Rijn gaat stunten in de reiswereld. Wie een reis naar Mallorca in een gids van bij voorbeeld concurrent Hol land International voor 1 500 Alphen den Rijn is afgelopen jaar aan de bezuinigingen ten prooi gevallen. Daarom schaatsten de Alphenaren af gelopen week op het Aarka naal en de Oude Rijn. Groot was de teleurstelling bij de schaatsliefhebbers dan ook toen deze week ijsbrekers de Oude Rijn onbeschaatsbaar maakten. Elke gemeente in de ijsminnende regio heeft nu dus een ijsbaan, alleen Al phen moet het zonder doen. Maar inventieve bewoners van Ridderveld hebben het recht in eigen hand geno men Een basketbal veldje werd onder water gezet en inderdaad, het staat elke dag stampvol En over de kosten praat niemand. Gewoon met een tuinslang een laagje wa ter spuiten. Da's alles. En als er éen of twee gulden entree zou worden geheven, levert het zelfs nog wat op ook. Ge noeg om een vrijwilliger aan te stellen die met met een on kostenvergoeding toezicht houdt. Als die Alphenaren dat in hun huiskamertje konden be denken. waarom kon de ge meente daar dan niet op ko- Het Noordwijkse hotel Huis ter Duin was begin deze week gedagvaard door een Amsterdamse ondernemer. Deze wilde in het eerste weekend van februari in Huis ter Duin een tweedaags congres over contactlenzen In de grote koe- In december kreeg de Am sterdammer te horen dat deze zaal niet klaar kon zijn voor het bewuste weekend. Of hij ook met een andere zaal genoegen wilde nemen Nee, dat wilde hij niet. De Amsterdammer reageerde met een dagvaarding Een miljoen gulden dwangsom als de Koepelzaal in februari niet klaar zou zijn. Na wat onderhandelingen leek het hotel in de veronderstelling, dat er een oplossing was ge vonden Er kwam dan ook geen advocaat van het hotel opdagen bij het kort geding, dat dinsdag in Den Haag diende. De raadsman van de Amster damse ondernemer ver scheen wel. Op het moment dat de behandeling van de zaak was. begon hij nog een uitgebreide telefonade naar zijn opdrachtgever. En de rechter maar wachten en wachten. Een uur later kwam de advocaat tot de conclusie dat dat de zaak maar moest worden aange houden Een conclusie waar hij wel eerder op had kunnen komen. Had toch een uur loon van een bode. rechter en twee mensen administratief personeel gescheeld. Spraak verwarring „Flaneerverkeer". (Door het Bedoeld wordt de 65 procent van de automobilisten die wel door de Hoofdstraat in de badplaats rijden, er niet stop alleen de drukte -

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11