TAFEL Voortdurende waardedaling pond brengt Thatcher in de problemen a ia SS Adelbert-vereniging wil open gesprek: met zowel pater Van Kilsdonk als mgr. Gijsen SfiTïïTl £eidóc6oma4 T, P Ai SCHILLEBEECKX VERDEDIGT ZICH kerk wereld MORGEN JUBILEUM-VIERING IN TILBURG Goed geboerd weer brieuen lezers ïi>C ACHTERGROND CcidócSoitttmt VRIJDAG 18 JANUARI 1985 PA< Prof. Schillebeeckx De Nijmeegse theoloog E. Schillebeeckx, die het Vaticaan onlangs schreef dat zijn nieuwe boek ..niets zal bevatten dat in strijd is met een verkla ring van de Congregatie voor de geloofsleer", meent dat „publicaties in de pers" hierover „de schijn hebben gewekt dat hij zijn ongelijk zou heb ben bekend". Daarom zal de emeritus-hoogleraar volgende week dinsdag een persconferentie geven, waar hij zijn opvatting over een en ander bekend zal maken, aldus heeft hij gisteren laten weten. Zoals bekend heeft de Congregatie voor de geloofs leer onoverkomelijke bezwaren tegen bepaalde passages in Sschillebeeckx' boek „Kerelijke ambt" uit 1980. waarin de auteur de mogelijkheid bepleit dat in bepaalde gevallen een leek in de eucharistie voorgaat. Het is te verwachten dat het nieuwe boek van Schillebeeckx in de loop van volgende week zal verschijnen. De vertraging in de uitgave wordt door dr. T. Schoof, docent aan de Theologische Fa culteit van Nijmegen en in deze zaak woordvoer der van Schillebeeckx, toegeschreven aan het feit dat Schillebeeckx het eerste deel ervan herschre ven en bovendien nieuw materiaal heeft verwerkt. Schillebeeckx zelf schreef onlangs aan kardinaal Ratzinger, hoofd van de Congregatie voor de ge loofsleer. dat de vertraging bij de uitgeverij was ontstaan. Deze zou de voorrang gegeven hebben aan de vertaling van een Amerikaans boek boven de te verwachten „bestseller" van Schillebeeckx. Niet het ambt schenkt eer aan de man, maar een eerlijk man is een sieraad voor het ambt. „Polarisatie is de dood van ieder gesprek", con stateert mr. A.A.A. van Rooij. „Wat wij beogen is het tegendeel. Wij willen communicatie-kanalen openhouden. In gesprek blijven, ook en vooral wanneer de visie van de ander mijlenver verwij derd lijkt van je eigen opvattingen". Mr. van Rooij is voorzitter van de landelijke federatie van Adelbert-verenigingen, die morgen in Tilburg haar 50-jarig bestaan viert. Een veelbewogen bestaan dat zich afspeelt tussen de katholieke standsorganisatie Sint Adel bert zoals die in 1935 werd opgericht en het gespreks platform voor katholieke en reformatorische christenen dat de organisatie nu wil zijn. Mr. Van Rooij: „Behalve lan delijk voorzitter ben ik ook voorzitter van de afdeling Midden-Brabant en wij stop pen elk jaar wel een bisschop in het menu. Zo heeft niet zo lang geleden mgr. Gijssen van Roermond een spreek beurt voor onze afdeling ge houden. Zoals te verwachten was liep dat uit op een pittige discussie. Maar van de inte griteit van mgr. Gijssen was iedereen overtuigd. Vorig jaar heeft pater Van Kils donk, de gepensioneerde stu dentenpastor, onze afdeling Pater Van Kilsdonk toegesproken. Een man dus met een volstrekt andere ge- loofsoriëntatie en kerkvisie, maar in onze ogen evenzeer een waarachtig mens. Mij persoonlijk heeft hij diep ge ïnspireerd. Zo proberen we dus met mensen van zeer uit eenlopende oriëntatie het ge sprek gaande te houden". De naam van pater J. van Kilsdonk in combinatie met die van de Adelbert-vereni- ging zal bij oudere katholie ken herinneringen oproepen aan de jaren zestig. Aan 1962, om precies te zijn, toen pater Van Kilsdonk op de Landdag van de vereniging een rede hield waarin hij het begrip „loyale oppositie" in de ka tholieke kerk introduceerde. Niet op de laatste plaats door dat het destijds nog zeer geëerbiedigde medium televi sie een deel van de rede uit zond ontstond hierover in katholiek Nederland een be roering die tot in Rome door klonk. De prijs die Van Kilsdonk voor zijn vrijmoedigheid moest betalen was een offi ciële kerkelijke berisping. Binnen de Adelbert-vereni- ging brachten deze en andere affaires een proces op gang waardoor de organisatie steeds meer de spreekbuis werd van het vooruitstreven de, c.q vrijzinnige deel van de katholieke gemeenschap. Een proces ook dat in 1969 leidde tot een crisis die het hoofdbestuur plus een grote minderheid van de leden er toe brachten uit de vereni ging te treden. Ruzie Tekenend voor de sfeer in die tijd is een andere affaire die speelde in 1965 en een hooglopende ruzie betrof tus sen het hoofdbestuur en de toenmalige apostolisch inter nuntius in Nederland, mgr. Beltrami. Geschilpunt was de weigering van het hoofdbe stuur om een door de inter nuntius aangeboden receptie bij te wonen ter gelegenheid van de verjaardag van de pauskroning van paus Paulus Mgr. Gijsen VI. Het argument voor de weigering: het hoofdbestuur vond de staatkundige preten ties van de leiding van de ka tholieke kerk niet langer ac ceptabel. Met andere woor den: men verzette zich tegen het feit dat Vaticaanstad, een soevereine staat is. Mr. Van Rooij: „Dit soort opi nies van het hoofdbestuur, naar buiten gebracht als opi nies van de Adelbert-vereni- ging als geheel, ging de meerderheid van de leden uiteindelijk te ver. In 1969 heeft zich toen de scheiding der geesten voltrokken. Het hoofdbestuur, hierin gevolgd door een flinke meerderheid van de leden, stapte op en richtte een nieuwe organisa tie op, die vervolgens vrij spoedig ter ziele is gegaan. De overblijvers zijn doorge gaan onder inmiddels veran derde statuten. Een hoofdbe stuur zoals vroeger kennen we nu niet meer. Adelbert bestaat tegenwoordig uit ne gen plaatselijke organisaties die zelfstandig opereren, maar met elkaar samenwer ken in een federatie. Ze zijn gevestigd in Zwolle. Utrecht, Midden-Brabant, Nijmegen, Venlo. Venray, Roermond, Z. Limburg en West-Zeeuws- Vlaanderen. In totaal zijn er zo'n 1000 leden bij aangeslo ten". Aanzienlijk minder dus dan de vele duizenden (hoeveel precies is niet bekend) katho lieke intellectuelen die in ja ren 1950 1960 van Adel bert lid waren. Een begrip uit die tijd dat met de Adel- bert-vereniging verbonden is en nog niet door iedereen vergeten, is de stichting Voka: Voorlichting Katholie ke Intellectuelen. Haar acti viteiten kwamen voort uit de oorspronkelijke opzet van de vereniging, die zich aanvan kelijk vooral ten doel stelde de emancipatie van het ka tholieke volksdeel te bevor deren. Het initatief tot de op richting van de organisatie is destijds genomen door de ka tholieke staatsman jhr mr. C. Ruys de Beerenbrouck en het karakter ervan werd destijds omschreven als „de standsor ganisatie van die katholieke leken, die door hun maat schappelijke, economische of staatkundige positie en door hun beschaving aangewezen zijn meer bijzonderen in vloed op de samenleving uit te oefenen". In de huidige statuten komt het begrip „standsorganisa tie" natuurlijk niet meer voor. Het lidmaatschap staat tegenwoordig open voor zo wel katholieke als reformato rische christenen. Maar een beetje standing heeft Adel bert wel behouden. Volgens artikel 3 van de statuten kunnen als leden worden toegelaten „zij, die gezien hun maatschappelijke positie of opleiding, met het evangelie als gemeenschap pelijke bron van inspiratie, willen meewerken aan de ontwikkeling en vormgeving van de samenleving". Het kledingadvies voor de jubi leumviering in Tilburg, die wordt opgeluisterd door on dermeer een rede van prof. dr. Edward Schillebeeckx, luidt: heren smoking danwel donker kostuum; dames: feestelijke kledij, cocktailja pon. WILLEM SCHEER Voor nadere inlichtingen over de Adelbert-verenigingen kan men zich wenden tot hel secretariaat, Willem II-straat 14 5038 BG Til burg. Indiase kikkererwten met brood en sla bitterkoekjesrijst Voor twee personen hebt u nodig: 250 g kikkererwten, zout, 1 lepels olie, 1 grote ui, knoflook, djahé, papri kapoeder, ketoembar, ko mijn, kaneel, kardemon- poeder, peper, 2 lepels to matenpuree, 1 a 2 lepels ci troensap, ketjap, kerrie; volkoren- of stokbrood naar smaak en behoefte; kropje sla, 2 lepels azijn, zout, peper, suiker, mos terd, 1 lepel olie, 1 hardge kookt ei; 50 g rijst, 0,5 liter melk, 4 bitterkoekjes, 30 g suiker, jam. Was vanavond de kikke rerwten een keer en zet ze ruim onder koud water met iets zout weg. Kook de erw ten morgen in dat week wa ter gaar in ruim een uur. Fruit in een braadplan met olie de kleingesneden ui en geperste knoflook lichtbruin, doe er de gare kikkererwten met zoveel van hun kook vocht bij dat het een brij achtige massa is. Voeg de ge noemde kruiden en tomaten puree toe en laat het gerecht nog tien minuten op een kleine pit sudderen. Maak de kikkererwten op smaak af met citroensap, zout, ketjap en strooi er kerrie over. (Heeft u niet alle genoemde kruiden in huis, dan wordt de smaak gewoon iets min der Indiaas). Behandel de sla voorzichtig, de kassla van dit moment is teer en gauw gekneusd. Meng de groente op het laat ste moment met een sausje van azijn, zout. peper, suiker, mosterd en olie. Garneer de sla met plakjes ei. Spoel de rijst in een zeef on der de koude kraan af tot er helder water afkomt en laat hem uitlekken. Breng de melk aan de kook en schenk er een paar lepels van op de bitterkoekjes. Strooi de rijst al roerende in de melk en laat hem in dertig minuten zacht kokend gaar worden. Voeg de suiker toe en meng de rijstebrij door de wat klei ner geprakte bitterkoekjes. Laat het toetje afkoelen en garneer het met jam. JFANNF WASHINGTON/LON DEN De ministers van financiën van de Vere nigde Staten, West- -Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië en Ja pan hebben verklaard dat zij bereid zijn geza menlijk in te grijpen in de valutamarkt, indien dat nodig mocht blijken. De verklaring werd ge publiceerd na een beslo ten vergadering van de ministers van financiën van de Groep van Vijf in Washington. Veel regeringsleiders maken zich zorgen over de stijging van de dollar. De Ameri kaanse munteenheid steeg in de afgelopen vijf jaar bijna 80 procent in waarde. Eerder deze week bereikte de dollar een absolute recordhoogte ten opzichte van de nationale munteenheid van Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië, Spanje, Zweden en Zuid-A- frika. Ten opzichte van de gulden steeg de dollar naar het hoogste niveau in 13 jaar. De grootste val ten opzichte van de dollar noteerde de af gelopen jaren het Britse pond. Die voortdurende daling van het pond ten opzichte van de dollar heeft de Britse rege ring deze week tot speciale maatregelen gebracht. Een van die maatregelen was het vaststellen van de officiële rentevoet (disconto) op 12 procent door de Bank van Engeland. De Bank van Engeland bere kent deze (vaste) rente aan de Britse banken, die op grond daarvan de renteper centages voor hun klanten bepalen. In 1981 had de Bank van Engeland het disconto afgeschaft, omdat de banken naar het oordeel van de rege ring Thatcher hun rente vol gens de wet van vraag en aanbod zouden moeten vast stellen. De herinvoering van het disconto op 12 procent betekent een stijging van de rente met ongeveer ander half procent. Verwacht wordt dat deze ontwikkeling schadelijk zal zijn voor het economische herstel in Groot-Brittannië. Premier Thatcher erfde bij haar aantreden in 1979 een wisselkoers, waarbij de waar de van het pond even boven de 2 dollar lag. Nu, na het vierde jaar van de Britse eco nomische expansie waarin de inkomsten uit de Britse Noordzee-olie zelfs hoger zijn uitgevallen dan werd ver wacht, móet ze echter ingrij pen om te verhinderen dat het pond tot de waarde van één dollar of zelfs daaronder zal zakken. Premier Thatcher heeft sinds mei 1979, toen de rente twaalf procent bedroeg, dras tisch bezuinigd op de over- heidsleningen om zo de rente te verlagen en het economi sche herstel van Groot-Brit tannië te bevorderen. De in flatie is inmiddels terugge bracht tot, onder de vijf pro cent, maar de rente staat op dit moment weer op hetzelf de niveau als zes jaar gele den. Er zijn drie factoren aan te wijzen die een belangrijke rol hebben gespeeld in het zak ken van de koers van het pond. Ten eerste kent de wereld, dank zij een aantal liberalise rende maatregelen, op dit moment een enorme vrije markt in geldtransacties. Per dag gaat er ongeveer zestig miljard dollar om op de bui tenlandse beurzen. Als gevolg van het Britse be sluit van 1979 om de devie- zencontrole af te schaffen, heeft Groot-Brittannië een van de meest vrije markten ter wereld. De vrije interna tionale fondsen kunnen de valutakoers daar tot grote hoogte opjagen (zoals dat ge beurde met het Britse pond in 1980), maar deze ook weer in een handomdraai laten kelderen. Ten tweede is de VS bezig met het uit alle macht bin nenhalen van dollars uit de hele wereld, in een poging het reusachtige Amerikaanse begrotingstekort (ongeveer 218 miljoen dollar dit jaar) aan te vullen. Ook de inves teerders in Londen, die be seffen dat de duizelingwek kende dollarstijging vroeger of later in elkaar zal klappen, blijven als gekken dollars ko pen. En waarom ook niet? Wie Amerikaanse aandelen en obligaties heeft gekocht, kan nu niet alleen rekenen op een extreem hoge reële Thatcher in de problemen door de daling van het pond. rente maar ziet ook zijn ver mogen groeien. Profiteren Groot-Brittannië profiteert gedeeltelijk van deze ontwik kelingen. Als gevolg van het afschaffen van de deviezen- controle is de Britse overzee se reserve aan dollars enorm toegenomen. De speculanten kunnen in hun hun handjes knijpen tot de tijd daar is dat de internationale investe ringsmarkt ér van doordron gen raakt dat zelfs de VS niet ongelimiteerd kan doorgaan met het uitbreiden van haar schulden. De keerzijde van de medaille is dat de Britse regering ge dwongen is de rente te ver hogen om de fondsen in ei gen land te houden en te voorkomen dat de koers kel dert. Premier Thatcher is dus in zeker zin „uit de koers ge blazen" door het Amerikaan se begrotingstekort en het verruimen van de markt, waar ze zo'n enthousiast voorstandster van was. Ten derde is Groot-Brittan nië een soort toevluchtsoord voor speculanten op korte termijn geworden. De Britse minister van financiën Law- son heeft echter laten weten daar niets aan te doen. Mocht hij plotseling toch maatregelen hiertegen willen nemen, dan zou dit vermoe delijk leiden tot de ïnterssan- te vraag waarom de regering van 1979 tot 1981 geen maat regelen nam om te verhinde ren dat het pond met meer dan veertig procent kon stij gen. In die periode gingen veel bedrijven failliet. Die hadden het hoofd boven wa ter kunnen houden, als de rente niet zo hoog was ge weest. Het feit dat deze be drijven er niet meer zijn is een van de oorzaken van het feit dat Groot-Brittannië minder dan andere landen heeft kunnen profiteren van de handelsmogelijkheden die zijn onstaan als gevolg van dure dollar. Door de sterke stijging van de Amerikaanse munteenheid is de prijs van buitenlandse goederen in Amerika gedaald en zijn de VS in een importparadijs veranderd. Geen ramp De onderwaardering van het pond ten opzichte van de dol lar hoeft op zich nog geen to tale ramp te betekenen, be halve voor de Britten die Amerikaanse vakantieplan nen hebben. De industrie bij voorbeeld is er gelukking mee. De sterke dollar heeft een groot aantal Britse be drijven waarvan Jaguar het duidelijkste voorbeeld is die de laatste jaren steeds meer van hun activi teiten naar het buitenland verlegd hebben, een enorme oppepper gegeven. Dit heeft de sterlingwaarde van de buitenlandse inkom sten voor Groot-Brittannië heeft, tot enkele dagen gele den, het kopen van aandelen op de Londense beurs gesti muleerd. Een sterke dollar is ook gun stig voor de zogenaamde „on zichtbare" inkomsten. Ame rikaanse toeristen komen va kantie houden in Groot-Brit- tannie en kopen daar op gro te schaal spullen voor de helft van de prijs die ze er thuis voor zouden moeten be talen. Ook de Britse regering had voordat de boel uit de hand begon te lopen, belang bij de langzame koersdaling van het pond, die de Britse indus trie nieuw leven heeft inge blazen in een tijd dat het scheppen van banen een zaak van de hoogste prioriteit is voor de regering. Ook de pensioenfondsen in Londen, die miljoenen in het buiten land hebben geïnvesteerd sinds het afschaffen van de deviezencontrole en op pa pier grote winst boeken, wa ren tevreden met de situatie. Nadeel Het voornaamste nadeel van een dalende koers is echter dat de kosten van de import worden opjaagd en daardoor de inflatie in de hand wordt gewerkt. Dit is natuurlijk een kwalijke zaak voor een rege ring die het uitbannen van inflatie bovenaan haar prio riteitenlijstje heeft staan. Tot nog toe lijkt de devaluatie van het pond sterling ten op zichte van de dollar echter nog niet zulke drastische in flatoire bijwerkingen te heb ben als in het verleden. De grootste inflatiedreiging is op dit moment afkomstig van de Britse regering, die in haar pogingen een verdere af zwakking van het pond tegen te houden de rente scherp wil verhogen. boe lie ha op Wit •rnatiev tnoet ui i. lede AlS de boer niet klaagt dan moet er iets mis zijn. Datp^P^® stellige indruk zijn van menige stedeling en niet eens reden. Want de boeren hebben altijd al uitstekende stai^g ganisaties gehad die van wanten wisten en weten. Zo( hun a' in overheidskringen iets ten nadele van de boeren woeden zi kokstoofd, of zodra de weersomstandigheden zodanig z£n de een deel van de agrariërs er schade van ondervindt, d»r B de Nederlandse burger het weten ook! ifenfec as aan DAT is bepaald niet schamper bedoeld, integendeel. D ren in ons land „verkopen" hun vak goed en terecht. TT men een onmisbare steunpilaar van onze samenlevir hebben het recht hun belangen met hand en tand te vei mondig is en dat niet alleen gedurende de laatste jaren,' al decennia lang. De boeren kennen, dank zij hun goe( ganisaties, het beleid zoals dat van bovenaf wordt gevi hun duimpje en zeker in het verleden vormden zij in zicht een duidelijk contrast met menige groep in een beroep. n I Het is wellicht mede daaraan te danken, dat cijfers o\ inkomens van de landbouwers in de EG aantonen, d« inkomen van de Nederlandse boer ver boven het Eur* gemiddelde ligt. Stelt men het laatste op 100, dan is er onze boeren 250 weggelegd. Nu moet men zich hiero| 1 weer niet verkijken, want dat gemiddelde van 100 wort tuurlijk danig gedrukt door de vaak treurige inkomen boeren in Italië en Griekenland. Maar, en dat is verraj)RDE ook de Duitse boeren zitten wat hun inkomen betreft IG - de 100. De Denen, Belgen en Britten zitten met onze bt van in de hoogste categorie. numn leden Het gebruik van gemiddelden brengt evenwel het gfddel: met zich mee, dat menigeen veronderstelt dat met die <j* wa ook de mate van „rijkdom" en „armoe" wordt aange^ wo Er zullen echter ook in ons land zeker heel wat boe rei!* die een marginaal inkomen hebben, terwijl er andere/1011 die er riant van kunnen rondkomen. Maar die top vet wor dan toch niet meer dan vijfmaal zoveel als de onderste!' za gorie en dat verschil is heel wat kleiner dan een zelfde1"0, berekening te zien geeft voor alle EG-boeren. De Eurf blJ boer met het hoogste inkomen overtreft dat van de aj Griek maar liefst twintig maal. Trouwens, slechts vijl^^g cent van onze boeren komt boven het riante inkomeiLn nu honderdduizend gulden. jen. Ii van GEEN reden tot klagen dus? Nee, vermoedelijk niet !^et de boer weet dat hij zijn positie slechts kan handhaven,edstr zijn belangen steeds weer te verdedigen. En daarom zullr eei ook in de toekomst de noodklok vast nog wel eens luidtf Als mógen het, wat ons betreft. ,w0 ïjden Aanhoudend koud DE BILT (KNMI) Het blijft nog erg koud. De komende nacht zal het opnieuw matig tot streng vriezen en morgen middag blijft de temperatuur bij ongeveer min 4 graden ste ken. Verder zal het, net als donderdag, erg nevelig zijn. De kans op neerslag blijft ech ter nog klein. Weliswaar komt een restant van een neerslag- gebied, dat nu boven Frank rijk ligt, bij ons in de buurt te recht, maar het ziet er naar uit dat de activiteit ervan snel af neemt. De wind wordt morgen veranderlijk van richting en zal niet meer dan zwak tot matig zijn, zo rond windkracht 3. De vooruitzichten voor de komende dagen zijn onzeker. Zondag en maandag blijft het zeker nog matig vriezen, maar vanaf dinsdag zal een diepe Oceaandepressie een aan eerde de vorst doen. Of die er he werkelijk tot dooi zal lei. echter zeer de vraag moet vanaf zondag op e<erarv nemende kans op sneeijs ^ij ijzel worden gerekend. spon Weerrapporten wan vanmorgen or^m Waar Ma* MinIS Vc lanplaB^jjwe 'fJ lil Brieven graag kort en duideli|k geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Jachtpartij Van een „Koninklijke jachtpa- rij", zo las ik onlangs in een weekblad, was H M. Koningin Beatrix gastvrouwe. Ruim veertig genodigden, onder wie het Spaanse koninklijke paar,' namen eraan deel. 's Ochtens trok men erop uit. Onze kroonprins Willem Alexander schoot onder leiding van Ko ning Juan Carlos. Prins Bern- hard en Mr. Pieter van Vol- lenhove voerden het gezel schap aan, waaronder ook en kele vriendinnen van Willem Alexander: jonge mensen. Na de lunch zette men het feest voort. Dat Prins Bernhard, on danks zijn functie in het We reld Natuurfonds Fonds, toch jaagt was bekend. Maar hij deed dit bescheiden, ver weg. Nu in ons kleine landje moet er echter een feest worden ge maakt van het schieten op bij elkaar gejaagde zwijnen, her ten en reeën - en jonge men sen worden hierin opgevoed. Hebben deze mensen (want dat zijn het toch) nooit ge hoord van Albert Schweitzer en zijn devies: „Eerbied voor het Leven", waarvoor hij zijn leven en zijn kostelijke muzi kale gave offerde? We leven in een verschrikkelijke tijd. Hulde aan de mensen van Green Peace en aanverwan ten. Wat wij bitter nodig heb ben in de toekomst zijn: den kers en doeners, maar geen doders. Lida Sivirsky-Claus, DEN HAAG. De Bill onbew. Deelen onbew. Eelde l.bew. Eindhoven h.bew. Den Helder onbew. Twente onbew. Zd. Limburg l.bew. Bordeaux regen Frankfort n.o Geneve mist Klagenlurl rM.be* Kopenhagen mist Stockholm zw.bew Wenen zw.bew Zurich mist Casablanca h bew. Las Palmas n.ontv. Beiroet zw bew -'Jjuw, |r plar toe I ioudei -'°k h< O ■5 at' 8^/ L< 12 10 ha/ .16 ihuizi arbe bgen yalit< Nieuwe sneeuv^ in Ardennen ®'netee DEN HAAG In de A,™ nen wordt vandaag jeme sneeuwval verwacht tf Duitse ski-gebieden is er neerslag van betekenis, kww tot matige vorst. Voor Oul rijk en Zwitserland vai geen sneeuwval van betek-|-« Lichte tot matige voi^ Noord-Italië mogelijk sneeuwval. In de middagJCH peratuur in de dalen ieferen ven het vriespunt. In defU) se Alpen wordt sneefeg tt verwacht, temperatuur Igesc den het vriespunt. zal c Overzicht van de gemitf sneeuwhoogten in centii^ (links: dal, rechts: hoge f' fcitte 30)1 ijm Duitsland Eifel Saucrland Harz Zwarte Woud Duitse Alpen Oostenrijk Vorarlberg Tirol Salzburgerland Karinthie Zwitserland: Graubuenden Wallis Berner Oberland H)lcho lOttoo: ïofle ii SlEI de winters po rtg<*

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2