"2cicUc Qowuvnt mog-deken r H ►oven Europa WOENSDAG: ACTIE! Scholier (13) rijdt met bus vrouw dood Oudheid .ARM IN LIMBURG EN RUHRGEBIED „Werklozen harder aanpakken" NZH STAAT VOOR RAADSEL EN Ex-werknemer van Philips verdacht .afdreiging'" van Natuurfonds wil verbod op eten van kikkerbilletjes BON:££ 'Ceidoe Sou/toni NUARI^^ DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA. tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: JJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 65,68, jaar t 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Losse nummers f 1,00. Vrijdag 18 januan 1985, 76e jaargang no. 23095 Op naar de top-show op Ned. I om 20.28 uur. Om 23.20 uur Hill Street Blues. Op Ned. II om 20.10 uur Sport op vrijdag, om 22.10 uur pra ten met de mmister-president en om 23.30 uur speelfilm „De poppenmaakster Op Belgie 1 om 20.25 uur speelfilm „Coma". HET WEER Veel bewolking en vrijwel overal droog. Minimumtempe ratuur van min zeven tot min twaalf graden. Middagtempe- ratuur ongeveer min vier gra den. Vanaf zondag mogelijk sneeuw, later kans op ijzel. Zon op: 08.37, onder: 17.05; hoog water Schev.: 01.47 en 13.52; laag water. 09.50 en 22.11. gewond bij «aontage granaat n>DOORN De 32-jarige Apel- er Willem Zijlstra is gisteren taj gewond geraakt door een gra- tplosie in zijn werkplaats. Zijl- haakte in een schuur achter zijn afgeschoten projectielen tiaar voor verkoop aan de me- tsjndel. Er heeft vermoedelijk cherpe granaat tussen de ge- t&te munitie gezeten. Het slacht- vader van vijf kinderen waar- 111 een pasgeboren tweeling, het pachtrecht op een stuk ran het ministerie van defensie directe omgeving van het Ar- 10* Schietkamp in de Harskamp. a moet vermoedelijk een arm 9-h been missen. „Niet zonder echtgenoot' IJzeren Dame kan niet zonder Denis LONDEN Premier Margaret Thatcher van Groot-Brittannië heeft het politieke leven deze week even het politieke leven gelaten, om in het openbaar haar liefde voor haar man te belijden. „Ik zou niet zonder hem kunnen", zei ze over Denis Thatcher, een welge steld zakenman die geen regerings- of politieke functie vervult. That cher gaf het zeldzame en romanti sche kijkje in haar huiselijk leven in een radio-interview. „Het leven is heerlijk met hem en ik aanbid hem", aldus de Ijzeren Dame. „Ik zou niet zonder hem kunnen". Lichtgewicht baby na half jaar naar huis (Van onze correspondent Paul van de Voort) BARCELONA - Het Spaanse meisje Irene Perez, dat afgelopen augustus in Barcelo na werd geboren met een gewicht van slechts 465 gram, heeft deze week kernge zond het ziekenhuis verlaten. Zij weegt nu 2.500 gram. Volgens de behandelende art sen heeft Irene zich goed ontwikkeld „dankzij haar geweldige lust om te leven". Toen het meisje na 27 weken zwanger schap geboren werd, gaven de artsen haar bijzonder weinig kans. Tot nu toe is het in Amerika en Italië slechts drie of vier keer voorgekomen dat een baby met zo'n ge ring gewicht heeft overleefd. Het meisje heeft vier maanden lang in een couveuse gelegen. Rode telefooncel wordt zeldzaamheid in Londen LONDEN Ze zijn bijna even rijk aan traditie als de Big Ben en bijna even populair als de „Bobby", maar de rode telefooncellen zullen langzaam zeker toch uit het Londense straatbeeld verdwijnen. Giste ren werden in de Britse hoofd stad de eerste High Tec-tele- fooncellen geplaatst die de verouderde kleine rode tele fooncellen, waaraan de Britten emotioneel zo verknocht zijn, gaan vervangen. De nieuwe cellen van plastic zijn gemak kelijker en onderhoud. Huishoudchemicaliën moeten 'kinderveilig' worden verpakt DEN HAAG Fabrikanten van agressieve huishoudchemicaliën moeten hun produkten binnenkort in een „kinderveilige" verpakking op de markt brengen. De verpak king moet door kinderen niet langer makkelijk open te krijgen zijn. Jaar lijks doen zich in ons land veel ver- giftigingsgevallen voor doordat kleu ters deze middelen binnenkrijgen. De wettelijke verplichting die nu is ingevoerd geldt met name voor pro dukten die blijvende schade aan de slokdarm kunnen veroorzaken, zoals gootsteenontstoppers, machinevaat- wasmiddelen en lampolie. 1982-1 i woensdag imaat t trouwen IONS LEEUWARDEN De :pru Leeuwarder gemeentepoli tie wordt evenals vele ande- nov. 1' re instanties de laatste da- ibi1! gen overstelpt met telefoon- -j| tjes, die te maken hebben met de Elfstedentocht. Zo arantie beide vanochtend een me vrouw, die wilde weten of haar voorgenomen huwe lijk, aanstaande woensdag, wel kon doorgaan. Zij en haar verloofde zijn overi gens de enigen, die zich bij fflIllllfHlfl de burgerlijke stand hebben aangegeven om elkaar die dag het ja-woord te geven. Een woordvoerder van de burgerlijke stand zei te ho pen dat het echtpaar-in-spé zijn trouwdatum verschuift. „Het is er gelukkig maar één, maar ze zouden uitge rekend om drie of vier uur trouwen. Dat tijdstip vraagt om moeilijkheden. Als zon dag wordt besloten de Elf- stedentocht door te laten gaan, zal ik ze wel opbellen om te vragen de datum te verzetten. Maar het is niet aan mij om dat te beslissen". DEN HAAG Boven grote delen van West-Europa hangt sinds gisteravond een dikke, uiterst giftige smog- deken. In West-Duitsland boden de autobahnen in het Roergebied vanmorgen tij dens de ochtendspits een verlaten aanblik, nadat alarmfase-twee wegens smogvorming was ingesteld. In Rotterdam, Brussel, Ant werpen en Gent moest de zware industrie overschake len op zwavelarme brand stof. Het provinciebestuur in Limburg heeft automobi listen vanmorgen aangera den het openbaar vervoer te nemen. In Den Haag valt de luchtvervuiling door de lig ging aan zee relatief mee. De luchtverontreiniging wordt veroorzaakt doordat bij de huidige kou alle ver warmingsinstallaties op vol le toeren draaien en atmos ferische omstandigheden ervoor zorgen dat de lucht- circulatie minimaal is. Voor het eerst sinds 1979 waren vanmorgen tot tien uur gro te delen van het Roergebied verboden ge bied voor particulier ver keer. Alleen politie, brand weer en ambulances moch ten zich op de weg begeven. Olieraffinaderijen in de Rijnmond moesten maatre gelen nemen om de zwave- luitstoot te beperken. Men- Dries van Wijhe (rechts) heeft gisteren de open strijd om de Zuidholland se marathonti- tel zegevierend afgesloten. Een valse start zorgde voor een half uur oponthoud iri Schipluiden, maar ook bij de tweede start klonk het pistool van „starter" bur gemeester Bruggeman pas toen de meeste schaat sers al waren vertrokken. Op de foto tracht een aantal rij ders de blok kade van jury leden te bre ken, die daarbij hardhandig re ageren. Pag.7: Dolle Dries gloeit van de Elfste- denkoorts sen met ademhalingsstoor nissen in de Randstad, Bel gië en West-Duitsland is aangeraden binnen te blij ven. Volgens de milieu-in spectie in de Rijnmond zal de smog vermoedelijk pas in de namiddag of vroege avond oplossen, als een lich te bries opsteekt. De situatie voor de vogel en visstand in Nederland wordt intussen met het aan houden van de vorst steeds zorgelijker. Nog een week vorst zal catastrofale gevol gen hebben voor de vis en sportvisserij in de binnen wateren, verwacht de Ne derlandse vereniging van Sportvissersfederaties. Up dit moment is de vissterfte door zuurstofgebrek onder het ijs volgens de vereni ging al aanzienlijk. Na een serie gasontploffin gen vermoedelijk door de strenge vorst in Brussel heeft de Vegin meegedeeld dat dergelijke problemen zich in Nederland niet voor kunnen doen. „Ons gasnet is berekend op deze omstan digheden", aldus een woordvoerder. Pag.5: Belgen twisten over oorzaak gasexplo- sies. LEEUWARDEN „Woensdag 23 januari is onze streefdatum", meldde voorzitter ir. J. Sipkema van het bestuur van de Ver eniging De Friesche Elf Steden gistermiddag. Een zichtbaar opgeluchte voor zitter die de toevoeging dat zondag om 12.00 uur in de Frieslandhal de definitieve beslissing valt, als een „re glement van orde" afdeed. Want het optimisme is al lerwegen gegroeid bij de Friese organisatoren, bijna parallel met het ijs zelf. „Het ijs is de afgelopen da gen goed aangegroeid. Al is de kwaliteit slecht door het vele sneeuwijs. Door het in zetten van veel vrijwilligers is de route danig verbeterd. en daar moeten wat matten worden aangebracht en moet worden geschaafd en geveegd. Maar als de vorst ook komend weekeinde doorzet, zijn dat problemen die we kunnen oplossen", aldus de heer Sipkema. „De kans dat de tocht is wel eens onder de vijftig pro cent geweest, maar op dit moment zeg ik dat de kans daar ruim boven ligt". W0 OUD-MINISTER ALBEDA: DEN HAAG Prof.dr. W. Albeda, oud-minister Van sociale zaken, meent dat Nederland een te „zachte" verzorgingsstaat is. Hij pleit voor een veel harder sociaal stelsel, zo als dat bijvoorbeeld in Zweden bestaat: „Lagere uitkeringen bij werkloos heid, snelle verwijzing naar de (lagere) bijstand en veel meer aandrang op de mensen om zich aan te passen aan nieuwe econo mische omstandigheden (omscholing, herscholing, verhuizing)". Volgens Albeda, die dit zegt in een artikel in het dagblad Trouw, neemt het huidige Ne derlandse systeem het begrip „verzorging" te letterlijk. „Ie dere wat pijnlijke aanpassing wordt de mensen bespaard. Men is niet bereid de economi sche prikkels voldoende te la ten werken. Inkomens worden sterk genivelleerd en verschil len tussen mensen, die wél en die niet werken, worden niet geaccepteerd". Albeda noemt dit verkeerd, omdat economische welvaart slechts mogelijk zou zijn bij een „voortgezette strijd tegen fewoonten, sleur en luiheid. Ir moeten economische sanc ties zijn. Een inefficiënte on derneming, die tot sluiting wordt gedwongen door de con- currêntie; minder inkomen voor wie echt niet wil wer ken". Deze uitspraken zijn opmerke lijk. omdat Albeda lang gold als de grote beschermer van de (zachte) verzorgingsstaat. In het kabinet-Van Agt-Wiegel was hij de grote tegenspeler van minister Andriessen (Fi nanciën), die probeerde grote bezuinigingen doorgevoed te krijgen. Toen Albeda, die ge steund werd door CDA-frac- tievoorzitter Lubbers, begin 1980 aan de winnende hand bleek, stapte Andriessen op. De werkloosheid daalt niet al leen doordat werklozen vanaf 57'A jaar zich niet meer in hoe ven te schrijven, maar ook door de economische opleving. Dit blijkt vooral uit de grote daling van de werkloosheid onder bouwvakkers en me taalbewerkers, zo stelt het mi nisterie van sociale zaken. HAARLEM Het is de NZH een raadsel hoe een 13-jarige Haarlemse scho lier het gisteravond in Be verwijk voor elkaar heeft gekregen met een lege streekbus aan de haal te gaan. Het jongensavon- tuur eindigde in Haarlem met de dood van een 41 -jarige voorbijgangster. De jongen zit voorlopig vast op het politiebureau Haarlem. Volgens woordvoerder J. Lambers van de streekver- voersmaatschappij stond de bus achter slot en grendel in een garage aan het Stations plein van Beverwijk. Waar schijnlijk heeft de scholier, die een busfanaat schijnt te zijn, zich daar laten insluiten, want de garagedeuren zijn van bin nenuit geopend. Lambers staat er ook versteld van dat het kind de motor aan de gang heeft kunnen krijgen, want het starten van de dieselmotor is een vrij ingewikkelde kunstgreep, die bovendien bij elke bus verschillend is: „Er zijn wel meer jongeren met een passie voor autobussen maar dit hielden we niet voor mogelijk". De scholier verloor tenslotte in Haarlem, na een rit van een kilometer of tien, de macht over het stuur, en schepte in de Damstraat de 41-jarige me vrouw H.M. van Es uit Bloe- mendaal. Zij was op slag dopd. De aanzienlijke schade die de jongen heeft aangericht wordt nog geïnventariseerd. In de garage heeft hij een paal ge ramd, en onderweg een stuk of zeven autoé, diverse ver- keerszuilen en straatlantaarns. De bus botste uiteindelijk in Haarlem tegen de gevel van een drukkerij. JSSEL Meer en meer gische bedrijven gaan ertoe T om hun werknemers ex- te belonen met maaltijd- iques, die worden ingevoerd Icompensatie voor het ver- aan koopkracht. Collectie loonsverhogingen zijn in gië uit den boze, omdat die t passen in het matigingsbe- I. De maaltijdcheque, op loon waarvan men in res- kants maaltijden kan ver- jgen, heeft voor zowel Fknemer als werkgever Irdelen. De werknemer be- tft geen belasting over de tques te betalen, zolang die 1 meer waard zijn dan 2,5% 1 zijn loon en als hij per Lr tenminste 2,45 zelf Trein-Toegang -biljetten bij NS-stations. DEN BOSCH Officier van justitie mr. J. van Zon in Den Bosch verdenkt de oud-Philips-medewerker drs. C. van Bus sel ervan, Philips te hebben „afgedreigd". In september vorig jaar eiste Van Bussel van Philips 5,25 miljoen gulden, naar zijn zeggen de berekende schade die hij door toedoen van Philips had geleden. Van Bussel liet Philips weten een aantal gegevens waarover hij beschikte naar buiten te zullen bren gen als Philips niet wilde betalen. De Eindhovense politie zal Van Bussel gaan verhoren. Hij wordt ervan verdacht artikel 318 van het Wetboek van Strafrecht te hebben overtreden, waarop een gevangenisstraf staat van maximaal drie jaar. (ADVERTENTIE) Beleef een andere vorm van ontspanning: CASINO „BOULEVARD HOTEL N00RDWIJK" Kon. Wilhelminaboulevard 24, NoordwIJk, Tel. 01719-16511/12710 „GOLDEN TEN" In de sfeervolle speelzaal met vijf speeltafels kunt U kennismaken met dit fas cinerende spel. waarbij U voorzien zult worden van de nodige drankjes en hapjes welke gratis aan u worden verstrekt. Het Caeino ia dagelijka vanaf 14.00 uur geopend Vrijdagavond (18/1) en zaterdagavond (19/1) a.a. GRA TIS grandioos koud buffet. angen tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. GLAND Het Wereldnatuurfonds heeft aangedrongen op een verbod op het eten van kikkerbilletjes om een milieuramp in de exporterende Aziatische landen te voorkomen De kikkers kun nen in het ecologische systeem niet gemist worden omdat zij in secten eten die overbrengers zijn van malaria en andere ziekten. De verdwijning van de kikvorsen leidt tot een onbeperkt ge bruik van dure en gevaarlijke ïnsektenverdelgmgsmiddelen zo als DDT, om de insekten te bestrijden. De vangst in Bangladesh van jaarlijkse 70 miljoen kikvorsen, die dagelijks meer dan 100 ton insekten opeten, leidt daar tot toeneming van malaria en verstoring van het ecologisch evenwicht, aldus het natuurfonds. In dit woelige Reagan- en Tsjernenkobjdperk bestaat er gelukkkig altijd nog veel interesse voor het grijze verleden. Vooral de oudheid doet het goed. Zeker als het gaat om nieuwe ontdekkingen uit die tijd, maar ook van het nieuws over restaurahes van oudheden wordt m de krantekolommen gesmuld, b Egypte, rotsgraven voor het pubhek opengesteld uit de h)d van Amenemhet ID Altijd leuk om te weten, ook al bent u niet van plan daar binnenkort op vakantie te gaan. De Leidse Courant: altijd thuis in heden en verleden. "nDiLwki Da Leid» Courant wil ik heel 14 dagen proberen geheelmierend In een open envelop aonder poabegel opsturen nur Ud» Cowed. Antwoordnummer 998,2500 VU Dn Haag

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1