Sou/temt ïevoorziemng Leids woonwagenkamp eindelijk opgeknapt STAD OMGEVING i J Unieke schaatstocht over Leidse grach ten oord wijk laat Golden Ten ongemoeid ïen groei in transplantaties van nieren Raads- en staten leden leveren in Meisje (13) verkracht Mi dewerker icing krijgt istoot )EN Een medewer- ran Club 2000 aan de woerd, een 26-jarige naar, kreeg vannacht ;n uur een kopstoot van 11-jarige stadgenoot. De werker had de man di- malen gewaarschuwd te gedragen, maar deze daar geen oren naar te n. De politie heeft de ige man aangehouden im meteen een 29-jarige ïnaar mee die met een tond te dreigen. De me rker liep een gescheur- op. BOZE VADER ZOCHT VERHAAL LEIDEN Agenten hielden gisteravond rond tien uur een man aan die met een grote bijl in zijn handen op de Uiterstegracht liep. Op de vraag wat hij daarmee ging doen antwoordde de man kwaad dat hij op bezoek ging bij een Leidenaar die zijn zoon had geslagen. Met enige moeite hebben de agenten de bijl aan de man ontfusteld. Er wordt geen aangifte gedaan. Beroofd en mishandeld LEIDEN Een 27-jarige Rijnsburger is vannacht op de Lam mermarkt beroofd van zijn portefeuille. Hij werd aangesproken door een ongeveer 27-jarige man die geld van hem eiste. Daarop gaf de Rijnsburger hem een paar muntstukken, maar die leverden hem een aantal vuistslagen in het gezicht op. De over valler pakte de Rijnsburger om diens hals vast en pakte met zijn vrije hand de portefeuille. Terwijl hij er met de beurs vandoor ging, haalde de overvaller het geld, ongeveer 60 gulden, eruit en gooide de portefeuille weg. Volgens de politie zijn er getuigen van dit voorval. De overvaller droeg een ijsmuts. EN Het aantal nier- ilantaties in ons land is fgelopen iaar gelijk bijna ven aan dat van 1983. Er en 376 nierpatiënten ge- ?lanteerd, dat zijn er vijf meer dan in '83. Het ndeel van de patiënten een nier van een pas len donor. Het aantal Uen, dat met een nier een familielid werd ge hanteerd, bedroeg 29 te- 1 in het jaar daarvoor. Aldus de Stichting Eurotrans plant in Leiden. Het aantal beschikbaar geko men donornieren steeg met 27 tot 369. Hiervan werden er 201 in eigen land getransplan teerd, terwijl 168 buitenlandse patiënten een Nederlandse nier kregen. Daarnaast ontvin gen 145 Nederlanders een nier van een buitenlandse donor. In 1984 trad een sterke stijging op (20%) van het aantal Neder- lanHcp niprnati^ntpn Hip vr»n** een transplantatie in aanmer king kwamen, namenlijk 446 tegenover 372 in '83. Hierdoor is het totaal aantal wachten den per 1 januari in ons land gekomen op 806 tegenover 673 het jaar ervoor. De Stichting Eurotransplant in Leiden bemiddelde in '84 bij een toegenomen aantal hoorn vliestransplantaties, alsmede bij hart-, lever- en pancrea stransplantaties in België, West Duitsland, Oostenrijk, Ongewoon veel aanrijdingen LEIDEN De politie registeerde gisteren 21 aanrij dingen, een ongewoon hoog aantal. Volgens de poli tie lijken de wegen schoner en nemen de automobi listen daarom wat meer risico. Maar de wegen zijn juist nog wel glad, waardoor auto's doorglijden en slippen. Bij alle botsingen ontstond alleen blikscha de. LEIDEN Leden van gemeenteraden en provinciale staten gaan er dit jaar op achteruit wat hun vergoeding betreft voor werkzaamheden in raad of staten. Uit een overzicht van de nieuwe vergoedingen per 1 januari van dit jaar blijkt dat raads leden in kleine gemeenten een paar gulden en raadsleden in grote gemeenten een paar honderd gulden minder krijgen. Sta tenleden leveren eveneens een paar honderd gulden in. Minister Rietkerk van Binnenlandse zaken heeft de gemeenten en provincies per brief op de hoogte gesteld van de nieuwe ver goedingen. Rietkerk vond aanpassing van deze vergoedingen nodig om zo een einde te maken aan de voorkeurspositie waarin raadsleden en statenleden zich voor de aanpassing bevonden ten opzichte van ambtenaren. Hun vergoeding is tot nu toe nooit ge corrigeerd en dat leidde tot een niveauverschil van tien procent in vergelijking met de andere inkomsten die ten laste van de collectieve middelen komen. Daarbij waren de correcties nodig „om niet een onaanvaardbaar groot extra beslag op de collectie- VRIJDAG 18 JANUARI 198S PAGINA 11 JA moet links college vormen EN De PvdA moet na de gemeenteraadsverkiezin- 1986 een progressief college van B en W vormen, petting van de huidige coalitie met de VVD heeft min- e voorkeur. Met een progressief college zou de PvdA (gen standpunten beter in de praktijk kunnen brengen. jhrijft, J. Wiersma, de afdelingsvoorzitter van de PvdA afdelingsblad de Partijgenoot. Volgens Wiersma mo- huidige PvdA-wethouders als er een progressief colle- int gewoon blijven zitten. De PvdA zou niet voor de „—[tie moeten kiezen. Suggesties dat dat goed zou zijn na ot aantal jaren deelname aan een college van B en W Viersma af. „De kiezers stemmen niet voor oppositie". dA-fractie zou wel meer rekening moeten houden met (unten van minderheden in de gemeenteraad. „De poli- hag niet verworden tot het tellen van koppen, terwijl Bies uit de weg worden gegaan", houdt de voorzitter de voor. Waterschade Luxor na diefstal lood van dak LEIDEN In de bioscoop Luxor aan de Sta tionsweg is voor enkele duizenden gulden scha de ontstaan, nadat onbekenden het lood van het dak van de bioscoop hadden gestolen. In to taal werd een strook van zo'n 25 meter lood ge stolen. De diefstal werd gisteren ontdekt, na een speurtocht naar de oorzaak van de drijfnat te muren in de filmzaal. Deze muren, die met hout zijn betimmerd, waren drijfnat geworden toen het dikke pak sneeuw op het dak door de warmte in de zaal begon te smelten. Het hout op de muren van de zaal moet als verloren worden beschouwd. De filmvoorstellingen heb ben overigens niet onder het ongemak geleden. Ook de komende dagen gaan alle voorstellin gen gewoon door. LEIDEN De politie is een intensieve speurtocht begonnen naar drie jongens die op 17 december 1984 bij de Broekweg een 13-jarig Leids meisje hebben verkracht. Het slachtoffer was hierdoor zo over stuur dat afgelopen woensdag pas aangifte is ge daan. Het meisje fietste om half vier 's middags op de Broek- weg en werd door drie jongens van ongeveer 20 jaar oud van de fiets getrokken, de bosjes in gesleurd en door een van hen verkracht. Aangezien de Broekweg druk door fietsers wordt ge bruikt vermoedt de politie dat getuigen daar drie jon gens met een meisje hebben gezien. Die worden dringend verzocht zich te melden: 071-149961. Leidster jeugdbende krijgt vier maanden LEIDEN/DEN HAAG De leidster van een jeugdbende die lange tijd de Middelstegracht en omgeving teisterde, is door de Haagse rechtbank gistermor gen veroordeeld tot acht maanden ge vangenisstraf waarvan vier voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar. Tegen haar was een jaar geëist door de officier van justitie. Van die straf was vijf maanden voorwaardelijk. De vijf tien leden tellende terreurgroep steel- de, bedreigde, chanteerde en stak di verse malen objecten in brand. Ook lokte de groep onder leiding van de 19- jarige Leidse diverse malen vechtpartij en uit. De advocaat van de verdachte ontkende dat de Leidse zo tekeer zou zijn gegaan. Vijftien maanden voor dronken overvalster LEIDEN/DEN HAAG De Haagse JS rechtbank heeft gistermorgen een 22- jarige Leidse, die in november een - NMB-filiaal probeerde te beroven, tot 15 maanden gevangenisstraf veroor deeld. Tegen haar was vijftien maan- ^2 den geëist. Samen met een vriendin "tl kwam ze stomdronken het bankge- *25 bouw aan het Vijf Meiplein binnen. Ze bedreigde een bankbediende met een broodmes. Toen er nauwelijks werd ge- reageerd op de overval, staken de twee het mes weer bij zich en wandelden weg om een patatje te halen. Volgens haar advocaat had de 22-jarige soms een onbedwingbare behoefte onbeken den de doodschrik te bezorgen. a "tlIDEN KATWIJK e gas en electriciteits- lorziening van Leidse onwagenkamp wordt delijk opgeknapt. In it door staatssecretaris Brokx als „totaal on- hikt" bestempelde nwagencentrum ekvaartplein zal daar- ir dit jaar 850.000 gul- worden geïnves- rd. Het woonwagen- hap besloot dat gister- liddag in Katwijk. Het hap gaat ervan uit dat ;t centrum Trekvaart- ein de komende jaren zijn huidige functie nog wel zal behouden waar door de investering zich zelf terug zou betalen. De huidige situatie met allerlei provisorische aansluitingen die van wagen tot wagen lopen is niet alleen een levens gevaarlijke maar voor het woonwagenschap ook een hele kostbare. Vrijwel geen enkele be woner voldoet zijn ener gienota en dat betekent een jaarlijkse schadepost van drie ton. Het voortbestaan van het centrum Trekvaartplein staat op losse schroeven nu het ministerie met ingang van 1 januari de subsidie heeft stopgezet en aan het woonwagenschap een „af koopsom" van 2 miljoen is overgemaakt om aan de lo pende verplichtingen te kunnen voldoen. Geheel volgens het beleid zoals dat door de Twee Kamer is aan vaard, moet Leiden de aan haar toegewezen standplaat sen onderbrengen in kleine kampjes met niet meer dan 15 wagens. Het momenteel 105 standplaatsen tellende Trekvaartplein zou met in gang van 1 januari 1988 ge sloten moeten worden, maar dit standpunt wordt door zo wel het Leidse gemeentebe stuur als door het woonwa genschap als weinig reëel beschouwd. Leiden kan, ge zien de procedures die daar voor moeten worden doorlo pen, binnen die termijn de kleine kampjes niet gereali seerd hebben en wil dat ook niet. Er ligt een uitspraak van de Leidse gemeenteraad om het centrum Trekvaart plein met 68 vaste en 10 noodstandplaatsen te laten voortbestaan, al zei de Leid se wethouder D. Tesselaar gistermiddag wel dat dit mo gelijk „heroverwogen" moet worden als Brokx op zijn standpunt blijft staan, dat het Leidse kamp weg moet. Het bestuur van het woon wagenschap steunt de ge meente Leiden in haar pro testen tegen de beslissing van de staatssecretaris. Om tot de aanleg van de nieuwe leidingen over te gaan deze zomer wil men daar mee beginnen zal echter eerst het aantal wa gens op het kamp van 105 naar 78 moeten worden te ruggebracht. Op korte ter mijn moet dit mogelijk wor den door de ingebruikname van kleine kampjes in de ge meenten Warmond (2 plaat sen), Katwijk/Noordwijk (15 plaatsen) en Voorschoten (3 plaatsen), aangevuld met 7 noodstandplaatsen in Oegst- geest. DWIJK De wijkse politie zal optreden tegen het Ten-casino dat twee weken geves- is aan de Koningin 'lminaboulevard in plaats. De officier ititie van de Haagse ;bank heeft besloten te conformeren aan uitspraak van de Raad. Daarin is ge- dat niet bewezen is jolden Ten een kans- is. Met dit gistermid- jenomen besluit staat eg open in het arron- nent Den Haag voor ïstiging van meer van >ort casino's. De initi- lemers van het dwijkse etablisse- hebben al laten ichemeren dat hier- verregaande bespre- ?n worden gevoerd. loordwijkse politie zou de wet op de kans- Golden Ten wordt ook wel „observatieroulette' genoemd. spelen moeten optreden als het spel wel als zodanig was gekwalificeerd. Als er sprake is van een behendigheids spel, is die wet niet van toe passing. De gemeente Noord- wijk hoeft in dat geval ook geen vergunning voor het exploiteren van een dergelij ke gelegenheid te geven. Volgens kenners van roulette verwante f .1 kan men door observ ie zijn kans op een prijs met vrij grote precisie uitrekenen. Daarom wordt het spel ook wel observatieroulette ge noemd. Politie, justitie en de burge meester van Noordwijk, mr. J.M. Bonnike, hebben zich onmiddellijk na de plotselin ge opening van het casino gebogen over de juridische kant hiervan. Na eerdere rechtzaken in het oosten van het land, hebben de procu reurs generaal van de vijf Nederlandse gerechtshoven besloten dat het spel voorlo pig niet als kansspel kan worden aangemerkt. De Hoge Raad heeft zich later ook nog op die wijze uitge sproken. Overigens stelt de Noordwijkse politie in sa menspraak met justitie wel dat tegen het spel zoals het nu wordt gespeeld nu worden de bezoekers •geïn strueerd in hoe het spel ge speeld moet worden en de spelregels hangen aan de muur niet wordt opgetre den. Zodra de speelwijze ech ter wordt veranderd, zal de zaak opnieuw worden beke ken. LEIDEN Het idee werd enkele jaren geleden mid den in een ook toen zeer winterse Leidse jazzweek geboren, maar het lijkt nu toch werkelijkheid te worden. De Elfstegen- tocht. Een Leidse variant op de marathon onder de schaatsevenementen, de Elfstedentocht, met dit verschil dat het Friese historische schaatsgebeu- ren een 200 kilometer lan ge prestatietocht is en de Elfstegentocht een recrea tieve schaatstocht over de Leidse grachten, die nog geen 10 kilometer telt. De voor het hele gezin be doelde Elfstegentocht wordt zondag verreden en leidt door de hele binnen stad. De organisatie bena drukt, dat de tocht beslist geen prestatierit is en geen wedstrijdelement kent. Integendeel, het moet een recreatief uitje worden. Gistermiddag werd besloten dat de tocht doorgaat. De schaatstocht wordt geor ganiseerd door de Commissie Leiden Promotion. W. Buij- teweg, één van de leden van de commissie: „Een aantal jazz-enthousiasten deed in de winter van '82 de kroegen tocht tijdens de Leidse jazz week op de schaats. Toen is het begonnen. De naam „Elfstegentocht" leek ons wel passend al passeert de deelnemer wel meer dan elf stegen. We hebben een paar maanden later, midden in de zomer, met een roeiboot de de ijskast gestopt in de ver wachting dat een strenge winter nog wel een paar jaar uit zou blijven". Volgens de organisatie van de tocht is nog nooit eerder in Neder land een schaatstocht over de grachten in een oude bin nenstad georganiseerd. Route De start van de schaatstocht heeft plaats op het Galgewa ter. Men dient zich in te schrijven bij een dubbeldeks bus, die daar komt te staan. 'Van elf uur tot half vier kan gestart worden (de kosten bedragen twee gulden vijftig voor kinderen tot en met twaalf jaar en voor volwasse nen drie gulden vijftig). De route leidt vanaf het Galge water naar de Witte Singel, linksaf de Vliet op, via het Rapenburg en de Groenha- zengracht (eerste controle post) weer naar de Witte Sin gel tot Café Aniba bij de Doezastraat. Het café vormt de tweede controlepost. Vanaf het café gaat het ver der de singel af en via de Nieuwe Rijn de Herengracht op. De derde controlepost, restaurant Jean La Grand is dan al gepasseerd. De route gaat verder via De Haven, de Oude Vest (vierde post café In Den Oude Marenpoort op de Lange Mare) weer terug naar het Galgewater, de Apothekersdiik op. Lunch room Hendriks is het eind punt De route leidt totaal langs 32 bruggen. Volgens Buijleweg kunnen zeker 30 bruggen schaatsend worden genomen: Rii Hp hnip bii de Kraaier- straat hebben vogels een gat opengehouden. Het ijs onaer de brug bij de Doezastraat is nog niet sterk genoeg, maar misschien zondag wel". De rest van de route kan vol gens de commissie zonder ge vaar geschaatst worden, al heeft een aantal bruggen maar een hoogte van ander halve meter. De gemeente heeft het ijs overal gecontro leerd en proefboringen ver richt. Het ijs bleek tien tot zeventien centimeter dik. Zwakke plekken in elk tra ject worden met hekken af gezet. Het parcours wordt zondag morgen uitgezet en door le den van Scouting Leiden zo goed mogelijk van sneeuw ontdaan. Daartoe wordt waarschijnlijk ook een veeg- machine ingezet. De politie zal waar nodig het verkeer omleiden. Op alle controle posten zal leden van de EHBO-Leiden aanwezig zijn. Zo'n 300 meter matten wor den neergelegd om de schaatsen te beschermen als er gelopen moet worden. Langs de route komen bord jes te staan die de goede rich ting aangeven en ook leden van Scouting Leiden zullen daarvoor aanwezig zijn. De organisatie hoopt, dat bewo ners van de grachten het re creatieve element van de tocht nog wat willen accen tueren, aoor ook zelf met koek en zopietenlen op het ijs te verschijnen. Het organisatie zegt geen idee te hebben hoeveel deel nemers op de tocht zullen af komen. Tweeduizend schaatsliefhebbers is nodig om uit de kosten te komen. De officiële gemeentelijke ijsmeester, F. Hofmans, keurde gistermiddag het ijs in de Leidse grach ten, zoals hier onder de Nonnenbrug. ,,ELFSTEGENTOCH^, DOET ZONDAG 32 BRUGGEN AAN

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11