Öou/tmit Kleding militairen niet op kou berekend i VS leggen zich 10de neer bij Belgisch uitstel I 0 Prijs BON: Lomende jaren ok minder Zerk bij e overheid mm mmaasmm Soldatenvakbonden willen rem op oefeningen 1 r* 4* iTï Twee doden bij explosie op booreiland Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 65,68, jaar t 250,86. Woensdag 16 januari 1985, 76e jaargang no. 23093 DAGBLAD X/nOR ZUID-HOLLAND 114.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5% BTW) 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Losse nummers f 1.00. Politieserie ,,Onze ouwe" op Ned. I om 20.33 uur. Spring concours Leiden om 23.30 uur. Op Ned. II om 20.10 uur in „Nederland C" expositie "La ide parade". België 2 om 20.15 uur ?lfilm „Ze noemden hem üng' speelt King' HET WEER Veel bewolking en af en toe sneeuw. Minimumtemperatuur ongeveer min 7. middagtempe- ratuur circa min 3 graden. Ma tige zuidoostelijk wind. In het weekeinde temperaturen oplo pend tot iets boven het vries punt. Zon op: 08.39. onder 17.01; hoog water Schev.: 11.39, laag water. 07.14 en 19.54. duusd ngin Beatrix stond gistermiddag enigszins be id te kijken toen zij tijdens de onthulling van plaquette in het nieuwe ministerie van onder en wetenschappen in Zoetermeer met een fer- uk het koord van het gordijn stuk trok. Zij stel- liermee het gigantische ministerie, dat ruim 200 jen gulden heeft gekost, officieel in gebruik. Dit eurde in het bijzijn van onder anderen diverse Sters, oud-ministers en de architect van het iplex, Ph. Rosdorff. In het nieuwe ministerie een 2500 ambtenaren. 8: Goed onderwijs is wapen voor hoger na- aal inkomen. !N HAAG Het verlies aan werk in idbouw en industrie zal van 1983-1988' tl kleiner zijn dan in de periode daar- )r. Na de commerciële dienstensector ndel, banken, verzekeringen) zal nu ook overheidssector echter met een terug- ig van de werkgelegenheid te maken jgen. In 1988 zullen er zo'n 4.547.000 •kende mensen zijn, tegen 4.644.000 in 3 en 4.830.000 in 1979. staat in het rapport „De Arbeidsmarkt naar or, beroep en opleiding 1983-1988", dat minister Koning gisteren naar de Kamer heeft gezon- Behalve de ministeries van sociale- en econo- :he zaken zijn onder meer het CBS en het Cen- l Planbureau bij het rapport betrokken. Het is opgesteld op verzoek van de Commissie- igner (Herindustrialisatie), om duidelijkheid te gen over de afstemming van de opleidingen op rraag naar werknemers. aantal mensen in wetenschappelijke en vak- ialistische beroepen zal het snelst blijven. Voor )p de industrie en de bouw georiënteerde vak- :ialisten ziet de toekomst er gunstiger uit dan in verleden. Vooral de vraag naar HBO'ers en lemici op gebieden als informatica, elektrotech- i, werktuigbouwkunde, chemische techniek en technologie zal aantrekken. ZWEMBAD ONTWATERD ROTTERDAM Het personeel van het overdekte Oostelijk Zwembad in Rotterdam moest gis termorgen bij aankomst op de werkplek nog eens extra in de ogen wrijven. In plaats van het ge bruikelijke rimpelloos wateropp- pervlak troffen ze namelijk een geheel leeg bad aan. Erg lang hoefden ze niet te zoeken waar het water gebleven was: de onder het bad gelegen machineruimtes had den de functie van 'het diepe' overgenomen en ook de daarnaast gelegen ruimtes stonden onder wa ter. De brandweer van Rotterdam heeft enkele uren lang de handen vol gehad aan het wegpompen. Brinkman tekent voor „Jong" Minister EWelco Brink man van WVC nam gisteren in Rijswijk het eerste exemplaar van het boek „Jong" in ontvangst, geschreven door Rudie Kagie. Tal van jongeren vroegen de bewindsman om een handtekening; er werden evenzoveel ge plaatst. Kunstbeurzen werken samen MAASTRICHT De organisatoren van twee internationale kunstbeurzen in Zuid-Limburg, Antiquairs Interna tional en Pictura Fine Art hebben be sloten voortaan samen ter werken. Tot nu toe werden de twee beurzen in Val kenburg en Maastricht gehouden. Voor het eerst zal dit jaar van 23 t/m 31 maart door beiden een gezamenlijke beurs worden gehouden in 'de Maas trichtse Eurohal. Deze beurs vindt voortaan elk jaar plaats. Aan deze eer ste beurs nemen tachtig antiquairs en kunsthandelaren deel, afkomstig uit West-Europa en Amerika. Overleg fusie HBO afgebroken DEN HAAG De onderwijsbon den van de ambtenarencentrales hebben gisteren het overleg met minister Deetman over de her structurering van het Hoger Be roeps Onderwijs (HBO) afgebro ken. De minister wil door fusies het aantal HBO-instellingen terug brengen van 400 naar 40. Daardoor zou minder personeel nodig zijn, en kan 168 miljoen gulden per jaar op salarissen bespaard worden. Deetmans toezegging zoveel moge lijk gedwongen ontslagen te voor- ■KT Winterweer jaagt groenteprijzen op DEN HAAG De prijzen van een groot aantal groenten zijn door het koude winterweer en een sterk toegenomen vraag de afgelopen week sterk opgelopen. De prijs van spruiten, boerenkool en prei is zelfs vervijfvoudigd, zo blijkt uit een over zicht van het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen. De vorst heeft met name onder de spruitenoogst grote schade aangericht: 75 procent moet als ver loren worden beschouwd. De meeste koolsoorten zijn twee- tot driemaal zo duur geworden. De ko mende weken zullen de prijzen, ook onder in vloed van de grote vraag uit het buitenland, ver moedelijk nog verder stijgen. DEN HAAG De uitrus ting van de Nederlandse militairen is onvoldoende bestand tegen de huidige felle kou. Tientallen dienstplichtigen hebben de afgelopen weken al last gehad van bevrie zingsverschijnselen. In het militair hospitaal te Utrecht liggen momenteel twee soldaten met derma te ernstige bevriezingen aan handen en voeten, dat gevreesd moet worden voor amputaties. De belangenverenigingen van dienstplichtigen, AVNM en VVDM, hebben inmiddels een verzoek gericht aan de bevel hebber der landstrijdkrachten, generaal Roos, om oefeningen zoveel mogelijk te beperken en in ieder geval alle over nachtingen te velde voorlopig te verbieden. Maar Roos heeft tot nu toe afwijzend gerea geerd. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie voegt daar aan toe: „Het leger moet continu kunnen functio neren, dus ook bij extreme kou". Amerikaanse militairen die momenteel in Duitsland deel nemen aan de oefening Refor- ger zijn beter uitgerust tegen de poolkou. Zij beschikken over dikke winterjassen met gevoerde kapuchons en geïso leerde laarzen. De Nederland se militairen moeten het doen met de zogenoemde „dienst- kistjes" en isolatiepak met overjas. VVDM en AVNM vinden die uitrusting „vol strekt onvoldoende". Er zijn in ons land op het Wereld van verschil Een wereld van verschil. Op het Bond- strand in Syd ney moeten de badgasten op passen dat ze niet verbran den, terwijl het in Nederland vriest dat het kraakt. Aan de Hollandse kust geen zonaan- bidders, crè me en joelen de kinderen, maar een uit gehongerde haas die zich lijkt te realise ren: als ik niet snel iets vind, dan ben ik het haasje. Truckchauffeur doodgevroren INNSBRUCK De 37-jarige chauffeur G. Blomjous uit Bunschoten is gisteren in Tirol dood aangetroffen in de cabine van zijn vrachtauto. Vol gens de politie is de man doodgevroren. De chauf feur sliep in zijn auto, die geparkeerd stond bij een wegrestaurant langs de Inntal-autosnelweg. Een collega trof hem daar dood aan. Dooi op komst DE BILT Er is dooi op komst, tenminste: als een lagedrukgebied uit de Golf van Biscaje de ko mende dagen weet door te dringen tot in Neder land. Volgens de laatste computerprognoses van het KNMI in De Bilt kan het lagedrukgebied zater dag de temperatuur tot boven het nulpunt bren gen, waarna het kwik zondagmiddag zal stijgen tot ongeveer drie graden. Vandaag bleef de mid- dagtemperatuur drie gra den onder nul, bij een zwakke zuidoosten wind. ogenblik 2000 soldaten betrok ken bij veldoefeningen. Op Vlieland kamperen enkele tientallen militairen in gewone tenten, elders wordt gepro beerd de soldaten zoveel mo gelijk in barakken onder te brengen. Een aantal oefenin gen is wel bekort of aan de kou aangepast. Vanmorgen waren volgens generaal Roos totaal vijf gevallen van bevrie zing bekend, waarbij medische behandeling nodig was. Het betrof hier onder meer bevro ren handen, voeten en oren. In Duitsland werd eerder deze week een Nederlandse militair bewusteloos in een schutter sputje aangetroffen. RIJK ZIT ER WARMPJES BIJ DEN HAAG De overheid komt er warmpjes bij te zitten, nu de burgers genoodzaakt zijn de thermostaat een graadje hoger te draaien. De eerste twee weken van deze maand is al bijna 460 miljoen kubieke meter méér aardgas ver stookt dan in dezelfde periode vorig iaar. Dat heeft de rijkskas circa 155 miljoen gulden extra opgeleverd. Het Landelijk Steunpunt voor „Vrouwen in de Bijstand' heeft in een brief aan de Tweede Kamer gevraagd om een „kou- detoeslag" in verband met de hoge stookkosten voor de laagstbetaalden in ons land. „Een grote groep mensen is in een schrijnende situatie te recht gekomen", aldus de bijstandsvrouwen. (ADVERTENTIE) Grandioze balansverkoop tot onze correspondent Mare de Koninck) ASHINGTON De nerikaanse regering left zich noodgedwon- neergelegd bij het ilgische regeringsbesluit lapende «idenaar loopt randwonden op IIDEN Een bewoner van Jeruzalemhof is vannacht !t brandwonden aan zijn bil- naar het Elisabethzieken- overgebracht. De man vlak voor de kachel in p gevallen. de plaatsing van de eerste 16 van totaal 48 kruisra ketten, voorzien voor maart, in dit land voor on bepaalde tijd uit te stellen. De belofte van premier Mar tens, die hij gisteren in Was hington aan president Reagan, om de einddatum voor de raketteninstallatie ergens in 1987 te handha ven, als het wapenoverleg geen succes heeft, bracht gis teren het Amerikaans minis terie van Buitenlandse Za ken tot de officiële reactie dat „het Belgische plaatsings schema verenigbaar is met N A V O-plaatsingsplannen", maar onderhuids is er veel gemor. In privé-gesprekken lieten Amerikaanse woord voerders hun grote veront rusting blijken over het ef fect op plaatsing in Neder land. Het Nederlandse minis terie noemde het Belgische besluit complex, maar blijft bij uitvoering van het 1 juni- besluit. Tegelijk getuigen bronnen in Washington van hun bewohdering voor het „politieke meesterschap" waarmee het duo Martens en diens minister van Buiten landse Zaken Tindemans, tij dens hun gesprekken in de Amerikaanse hoofdstad hun handen voorlopig vrij had den weten te houden inzake rakettenplaatsing in België. Pagina 5: Belgen laten Washington verbijsterd achter korting op meer dan 3000 artikelen. Tevens op alle niet afgeprijsde artikelen 10% korting. Uitsluitend in het filiaal: Den Haag, Lange Poten 9-11. LONDEN Bij een explosie op het booreiland Glomar Artie II van de Amerikaanse exploitatiemaatschappij Phillips Petroleum in de Noordzee zijn gisteravond twee mensen om het leven ge komen en twee anderen gewond geraakt. De ontploffing deed zich voor in de pompkamer, waar op dat twee mannen aan het werk waren. Het booreiland ligt ten oos ten van Aberdeen halverwege de Britse en Noorse kust. Op het moment van de explosie werd een proefboring uitgevoerd. Na de explosie brak brand uit, maar deze kon snel worden geblust. Het merendeel van de werknemers is na het ongeluk van het booreiland afgehaald. Gestolen auto teruggevonden LEIDEN Een bestelauto die gistermiddag op het Gangetje is gestolen, is even later in de Haarlemmermeer tot staan gebracht. De auto werd bestuurd door een 27-jarige man uit Alkmaar. Ge tuigen zagen hem er met de auto vandoor gaan en waarschuw den de politie. In de auto lag electronische apparatuur met een waarde van bijna 100.000 gulden. Toen de auto werd aangehou den, lag de buit er nog in. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezeltde avond nabezorgd. Junioren NDT maken toernee DEN HAAG Het Nederlands Dans Theater gaat met zijn Ju- niorengroep vanaf maart tournee's door Europa maken. Dan worden balletten uitgevoerd van onder anderen artistiek leider Jiri Kylian, Hans van Manen. Glen Tetley, Nacho Duato, James Vincent en Nils Christe. De trips voeren het gezelschap naar Spanje, Italië, Polen. West-Duitsland, Zwitserland, de Canan- sche Eilanden, Bulgarije en de Sovjet-Unie. NDT en de junioren geven in het Parijse Théétre de la Ville van 13 tot 26 mei voorstellingen. De reis door Rusland brengt hen van 25 iuni tot 16 juli in Moskou, Leningrad en Tiblisi aan de Kaspische Zee. t Geleerden kunnen altijd nog een prijs winnen als ój iets bijzonders construeren. Zo ontdekte een Amerikaanse wetenschapper, dat je met twee door een computer gegenereerde patronen via een stereoscoop in diep water kan kijken. En in West- Duitsland ontwierp een geleerde een ware home trainer voor een normale huisvlieg, waarmee hij allerlei metingen kon verrichten Beiden kregen gisteren voor hun heerlijke, heldere ideeén de Heinekenprijs. En dat het gaat om een andere prijs, dan die voor pijpjes of flesjes op de advertentiepagina's, leest u wel weer in de Leidse Courant. Een heerlijk, helder blad. De Laidae Courant wil ik beel Grabs eo geheel m jbbivend Ia een ooeo envelop rader poetsegel opsturen near Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. 'CcidócSouacmt

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1