le Marebrug: Eens het paradepaardje van de stad chaatsen niet bedreigd door bemaling DEN OMGEVING cidócSomant verBrugge(| tt brieven /lezers WOENSDAG 16 JANUARI 196S PAGINA 13 Bruggen, we maken er allemaal gebruik van. Zeker in een water rijke stad als Leiden zijn het on misbare schakels in het wegen net. Veel aandacht is er nooit aan de Leidse bruggen besteed. De stilte rond de Leidse bruggen is met de presentatie van het Brug- genboek al gedeeltelijk „ver stoord". Het Gemeentearchief aan de Boisotkade hoopt van 9 tot en met 29 augustus 1985 in De Waag de tentoonstelling „De Leidse bruggen" te houden. Als inleiding op deze expositie ver schijnt in deze krant een serie ar tikelen over Leidse bruggen. Het zijn geen technische verhandelin gen, maar historische verhalen waarin een brug als leidraad dient. De gegevens zijn verza meld door een werkgroep van historisch geïnteresseerden, die veel van de geschiedenis van de Leidse bruggen heeft uitgezocht. Samensteller is de begeleider van deze werkgroep, de heer P.J.M. de Baar van het Gemeentearchief. Kees van Herpen tekent voor de eindredactie. De reprodukties zijn van fotograaf Wim van Noort. Vandaag verschijnt het ze venenzestigste artikel in deze se rie. De vorige aflevering (66) werd gepubliceerd in de krant van donderdag 10 januari. kan de mening over >schoon, het be- rmd stadsgezicht, snel veranderen, i in 1874 de Gemeen- ad een keuze moest en tussen een ophaal- of een draaibrug in tand met de vernieu- l van de Marebrug de Oude Vest bij de ge Mare, werd als ar- ient vóór een draai- l te berde gebracht deze geen opbouw bo- straatniveau had en het gezicht op bij- rbeeld de Marekerk fraai mogelijk zou h uitkomen. Nadat de draaibrug het stads- Id 78 jaar lang ge ld maar niet gedomi- rd had, werd de hui wat hogere brug met zeer grote en plompe en opbouw gebouwd. bestuur van de Vereni- Oud-Leiden sprak nog de bouw ervan zijn ver- usting over het verlies stadsschoon uit en liet een fotomontage maken dit ook zichtbaar te ma- Hoezeer gelijk Oud-Lei- ook had, de scheepvaart nu eenmaal een grote eegbare brug. Of de ont- pers nog enige moeite ge- n hebben een wat minder npe en massaal aandoende g te ontwerpen, vermeldt listorie niet, doch het lijkt erg waarschijnlijk. Maar s de plompe opbouw van Marebrug is tot het stads- Id gaan behoren en toen paar jaar geleden het ge- •ntebestuur voor de keuze ,d om die opbouw weg te .<en, zodat hij ook geen on- houd meer zou vergen, is er meer met als argument behoud van het stadsbeeld plaatse besloten de op- v te handhaven. i regat Marebrug heeft een ge- edenis die teruggaat tot vóór 1611. In de middel wen werd de Lange Mare isloten door het Maregat, hoge opening in de stads- iir waardoor schepen de I konden binnenvaren. De hter van het Maregat (de dat dit 's nachts afge- en werd en lette ook ver- op de invoer van aan ac- s onderhevige goederen, choon de Maredijk toen tot aan de Oude Singel rliep, was er geen brug r de stadssingel. Kort na begon de behoefte daar- zo toe te nemen, dat als- besloten werd een brug te (en en een Marepoort te wen. Over de brug zijn we ht ingelicht en van de Ma- oort, later de Oude Mare- rt genoemd, kennen we hts één afbeelding: die op gevelsteen in de zijgevel i het café op de hoek van ïge Mare en Oude Vest. schien had het stadsbe- ur gedacht deze moderne irt voor heel wat jaren te bouwen, zoals het dat ook wel gedacht zal hebben van de Blauwe Poort aan het eind van de Haarlemmerstraat, die ook kort na 1600 volledig ver nieuwd werd. De bevolkings groei was echter zo angstaan jagend groot, dat een uitbrei ding van de stad onontkoom baar was en in 1610/1611 werd deze gerealiseerd aan de noordkant van de stad. Mare poort en Blauwe Poort wer den meteen zinloos, maar toch heeft de laatste het gered, wellicht omdat hij een fortuin gekost had. Het Marepoortje was veel kleiner en toen de stadsmuur met de muurtorens (zoals de gedeeltelijk weer op gemetselde Dullentoren) pu bliek voor afbraak verkocht werd, bestond een van de ka vels uit het Marepoortje. Hoe raar sommige zaken kun nen lopen blijkt uit het ge beurde met het sloopmateri aal. De koper voor afbraak, stadsmeestermetselaar Hen- drick Cornelisz. van Bilder- beeck, sloeg dit materiaal op achter zijn werkplaats aan de Oude Singel. Toen deze in 1638 gekocht werd door de stad om er de Lakenhal te bouwen, moest het weg en werd toen teruggekocht door de stad. Maar de bollen en brokken waren al enigszins uit de mode en toen de broer van stadsarchitect Arent van 's-Gravensande een nieuwe stenen brug voor het slot Heemstede moest bouwen, deed de stad met genoegen dit materiaal weer van de hand. Zo zijn er dus nog resten van het Leidse Marepoortje in Heemstede te bewonderen! Nadat de Oude Marepoort ge sloopt was, werd over de Oude Vest een nieuwe brug gelegd. Wellicht is dat door het stadspersoneel gedaan, want een aanbesteding ervan is niet gevonden. Ook over zijn eerste vernieuwing, zo tussen 1635 en,. 1640, is niets bekend. Deze brug werd op 23 augustus-1650 door het stads bestuur' geïnspecteerd en tegelijk met een hele reeks andere bruggen diende hij gerepareerd te worden. Een paar jaar later was opnieuw ingrijpen nodig: op 6 juli 1655 nam Willem Pietersz. van Leeuwen aan om binnen vijf weken nieuwe vallen aan te brengen. In 1660 was de situatie on houdbaar geworden en op 9 september besloot het stadsbe stuur, gezien de bouwvallig heid van de houten brug en de bezwaren tegen reparatie, om die te slopen en een brug met stenen bogen en jukken te maken, met in het midden een dubbele ophaalbrug, ,,ende het steenwerck gefun deerd op heywerck" zonder afdammen. Dat laatste was vrij revolutionair. Stenen bruggen met een ophaalbaar deel waren nog niet zo lang in zwang en waar ze gebouwd werden, zoals bijvoorbeeld de Herenbrug over de Heren gracht uit 1659, kon vrijwel altijd een grote bouwput ge maakt worden. Hier nu_ mocht de Oude Vest met zijn drukke scheepvaart beslist niet afge damd worden, maar moest telkens een gedeeltelijke drooglegging plaatsvinden Van der Helm Een van de weinige architec ten die dit soort karweien in de vingers had, was Willem van der Helm. Op 5 februari 1661 besloot het stadsbestuur volgens zijn tekeningen de constructie zo te laten zijn, dat de vallen achter over de spoe len sprongen. Op 19 februari al volgde de aanbesteding van het heiwerk en het metsel werk, aangenomen door resp. Van der Helm voor 850 en door Jan Claesz. Pety voor /"580. Van der Helm moest vier „berriën" of geraamten maken, waarvan een wat gro ter dan de andere. In iedere berrie werden zes eiken palen van 28 voet (8,79 meter) lengte geslagen eventueel nog langer als het nodig was. Op ieder einde moesten ze twee aan twee in geheid worden. Daarna moes ten de berries op het goede peil ingegraven worden. waarna de beschikbare ruimte binnen de berries geheel vol- geslagen werd met palen. Meestal waren die van elzen hout en hoogstens een meter of drie lang. Nadat de koppen gelijk de bovenkant van de berrie afgezaagd waren, werd op het geheel een bak, een soort vloer, gemaakt, waarop het metselwerk kwam te rus ten. Van der Helm hoefde alleen de arbeid te verrichten: alle materialen, zoals hout en ij zerwerk, en het steiger- en ta kelgereedschap met de heis telling werden door de stad verzorgd. Van der Helm en Pety hebben goed werk gele verd, en dat nog wel in een korte tijd. Op 16 juli immers werd het maken van de hou ten ophaalbruggen aanbe steed, zodat toen het metsel werk al gereed was. Jan van Ackeren nam toen voor 170 aan om vóór 1 oktober 1661 het werk op te leveren. Voor dat bedrag maakte hij fraaie bruggen, want de onderplin ten en basementen van de De Oude Vest met de Marebrug en (rechts) de Touwersbrug, gedomineerd door de Marekerk. Steendruk door P.W.M. Trap naar een tekening van G.J.Bos, uitgegeven door D.J. Couvee in juli 1860. poorten moesten gemaakt worden naar de „ordre Tus- kana" (de Toskaanse orde in de bouwkunst), met kapitelen, lijsten en meer van dat soort verfraaiingen. Duidelijk is dat deze brug wel een paradepaardje voor de stad moest worden; zo werd op 13 juni 1661 de eerste steen met enig vertoon gelegd door Pieter, het achtjarig zoontje van de jongste burgemeester Rippert van Groenendijck. Eerste steenleggingen bij bruggen kwamen slechts zel den voor. Ook werd het be stek nog eens veranderd en kwam er heel wat „buiten werkdus extra werk buiten het bestek: eerst ontvingen Van der Helm en Pety op 13 juli 473-15-8. daarna Van der Helm 225-6-8 voor het maken van mallen en de for melen (waarop de bogen ge metseld worden) en tenslotte Pety op 3 december 1661 118-2-8 voor met name het verlengen van wanden (wel licht de damwand). Daarmee was het een behoorlijk duur paradepaardje geworden, maar er was toen geld genoeg om de ene brug over de Oude Vest na de andere op deze manier in steen te bouwen. Nadat op 21 juni 1662 door Jasper Jansz. voor 100 aan genomen was het aanbrengen van een ijzeren leuning aan de oostkant en voor 110 die aan de westkant van de brug, was alleen nog maar onder houd nodig: in 1663 (door Jan Jansz. Pety). in 1802 (door Jan Zuur en Pieter Blommen- Draaibrug In 1874 begon de brug echter weer reparatie nodig te krij gen. maar bovendien wilden B W de doorvaartwijdte vergroten en een draaibrug leggen, omdat die door één persoon, zelfs een vrouw, be diend kon worden en een dubbele ophaalbrug steeds twee personen vereiste. Een draaibrug, toen het toppunt van de moderne techniek, kon ook veel breder worden en zelfs trottoirs krijgen Het enige bezwaar, dat hij veel duurder was. kon na een pitti ge discussie in de Gemeente raad op 29 oktober 1874 over wonnen worden. Op 25 janua ri 1875 volgde de aanbeste ding, maar omdat de laagste inschrijver, ijzergieterij D A. Schretlen Comp., met zijn 24.990,- de raming van 22.500.- overschreed, lieten B W na enig gesleutel aan het bestek de brug opnieuw aanbesteden Op 4 februari schreef de Grofsmederij voor ƒ24.291,- in en D A. Schretlen voor 24.300,-. Toen het werk aan de Grofs mederij gegund werd. was Schretlen des duivels dat hij op negen gulden moest afval len. Zijn beroep op Gedepu teerde Staten hielp hem ech ter niets; op grond van de Ge meentewet werd het afgewe zen. Maar mogelijk heeft hij zich wel verkneukeld dat de Grofsmederij zeer veel tegen slag ondervond en de geplan de oplevering van 20 novem ber verschoven moest worden naar 10 februari 1876. De draaibrug, in deze eeuw zowel wat wijdte als breedte betreft ten enemale onvoldoende ge worden, heeft het dankzij het eeuwige geldgebrek van de gemeente uitgehouden tot 1953. Toen werd de Lange Mare gederrtpt en na veel ver traging op 3 december 1954 de eerste paal voor de huidige brug geslagen. Deze werd op 29 mei 1956 in gebruik geno- De Marebrug als draaibrug en de Touwersbrug als vaste brug kort na de eeuwwisseling. An sichtkaart van uitgeverij Weenenk Snel te Den Haag. Brieven graag Kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich j het recht voor mgezon- den stukken te bekorten Lammenbrug In het verhaal over de Lam menbrug in de krant van donderdag 10 januari komt een kleine onjuistheid voor. U schrijft: „Rechts ging men over een sterk kronkelende Rodenburgerlaan of Room burgerlaan naar de Hoge Rijndijk; de Rijndijkstraat is er nog een restantje van". Nu heb ik in mijn jeugd gewoond in het huis dat nu Hoge Rijn dijk 84 is. en dat was recht te genover het punt, waar de Roomburgerlaan op de Hoge Rijndijk uitkwam. De Rijn dijkstraat was er toen al en die lag even verder op. De Roomburgerlaan liep dus on geveer waar nu de Verdam- straat is. Vele malen heb ik de Room burgerlaan afgelopen. Bij het eind van wat nu de Verdam- straat is, maakte zij een scher pe bocht naar de Kanaalweg, wat nu ook nog Roomburger laan heet. Dan boog de laan weer om naar rechts, volgde een klein eindje de Kanaal- weg, en boog dan rechts af. Het pad langs het park Room burg, parallel met de Van Vollenhovenkade is in feite de Roomburgerlaan, die dan verder liep door het tegen woordige Heempark. Aan het eind van het Heempark. tot aan de Stadsmolensloot ligt nu nog een stukje, misschien 50 of 60 meter lang van de echte originele en onveran derde Roomburgerlaan. De weg is met gras overgroeid, maar het pad, met een sloot aan elke kant, is nog duidelijk herkenbaar (achter de Vre- deskerk). Over de Stadsmolensloot lag een houten brug, die later we gens bouwvalligheid is afge broken, en de laan liep dan verder door het land onge veer waar tegenwoordig de v.d. Sande Bakhuizc-nlaan ligt, tot aan de spoorbaan; daar stond een hek met prik keldraad waar we niet over kwamen, maar aan de andere kant van de spoorbaan zal de laan vroeger wel doorgelopen hebben in de richting Lam menschans. Kunt u zich voorstellen dat je. als je over de Roomburger laan wandelde, midden in de polder was. en in de verte de bomen van de Zoeterwoudse Singel zag° 't Is wel veran derd in de laatste 60 a 70 jaar. Naschrift De heer Burger heeft 100 pro cent gelijk en jaagt mij het schaamrood op de kaken; dat de Rijndijkstraat niet identiek was met de Roomburgerlaan was mij ondanks dat ik geen geboren Leidenaar ben wel vagelijk bekend. Ik heb dan ook bij het schrijven even in twijfel gestaan, maar niet meer de moeite genomen het te verifiëren. Fout na tuurlijk. maar het controleren van ieder gegeven kost onge lofelijk veel tijd. Aan het ver haal van de heer Burger kan nog toegevoegd worden dat de laan in zijn jeugd al niet meer doorliep, want op de stafkaart van 1850 is hij al als doodlo pend aangegeven. In 1649 was hij, mét de ..Oude Croncs- teynslaan" in de Knotterpol- der. nog in gebruik P J M DE BAAR l)EN Het schaatsen in pidse regio wordt nog niet door bemaling. Dat i de waterschappen Om- jek. De Oude Veenen en Warlanden mee. Ook het ^heemraadschap Rijnland de grote gemalen nog 5 stil. Wel wordt het wa- i enkele kleine slootjes in Inging gezet. Op de meeste jde deze plaatsen wordt al niet geschaatst, omdat (er slecht ijs ligt. ichap De Oude Veenen ■eiderdorp zette enkele gemalen aan het werk. de Rijpwetering, in jerpolder en het noor- c deel van de polder Ou- moesten de machines Jen aangezet om huishou- afvalwater af te voeren., e Veenen plaatst geen bor- i maar heeft wel de politie larschuwd. Door de bema- I wordt het ijs vooral bij Iers en bruggen dun en Urt het. Waterschap de bedijck houdt het water Bij De Aarlanden zal „zeker de eerstkomende n" nog geen gemalen in king zetten. De Langeraar- pn Nieuwkoopse plassen publiekstrekker. Het ijs op de Leidse Steen- schuur is inmiddels opgespo ten en daar kan vanaf van middag twee uur ook moeite loos worden geschaatst. Een aantal buurtbewoners heeft een standje ingericht waar koek en zopie te koop is. Een disco moet voor de muzikale ondersteuning zorgen. De buurtbewoners willen hun „schaatsbaan" in elk geval tot en met zondag open houden. De jeugd van Aarlanderveen maakt zich vanavond op voor een schaatswedstrijd. Die staat open voor jongens en meisjes van 13 tot en met 16 jaar. De strijd brandt om 19.00 uur los op de Wetering. In Voorscho ten is gisteravond een mara thon verreden. 68 Personen namen deel aan de prestatie tocht en iedereen reed hem uit. Reinout Zee en Petra Ver haar zijn maandag al kam pioen van Voorschoten gewor den bij de kortebaanwedstrij- den op de Voorschotense ijs baan aan de Nicolaas Maeska- de. Bij de heren werd Bart Robbertson tweede en Jan Lu- bach derde. Bij de dames werd Liesbeth Robbertson tweede, Anjo Bloem derde en Bettine van Ast vierde. Schaatsenruilbeurzen blijken in een behoefte te voorzien. Daarom heeft het bestuur van de „IJsclub Zoeterwoude" be sloten voor de tweede maal een ruilbeurs te houden. Mor gen wordt in het clubhuis van SJZ op sportpark Haasbroek de beurs gehouden van 18.30 uur tot 20.00 uur. De ijsbaan aan de Wassenaar- se Backershagenlaan is waar schijnlijk vandaag in een goe de conditie. Personeel van de Wassenaarse technische dien sten zijn de afgelopen dagen druk bezig geweest met het wegwerken van de talrijke ribbels en scheuren, die het ijs na de korte dooiperiode van eind vorige week vertoonde. De gisteravond gehouden na tionale koppelwedstrijden op de prachtige landijsbaan van Ouae Wetering trokken niet alleen veel deelnemers, maar ook een vijfhonderdkoppig pu bliek. De sfeer was geweldig en de strijd fel; in totaal keer den de organisatoren vijftien honderd gulden prijzengeld in waardebonnen uit. Onder de deelnemers, 40 herenkoppels en 16 dameskoppels, waren nogal wat coryfeeen. Uitslag: Dames finale: 1 Karin Lelieveld (Wilnis) en Christine Aasting (Baambrugge); 2. Ma rie-José en Anja Brst (beide uit Hoogmade); 3. Corrie Ver geer en Marja Schipper (bei den uit Warmond); 4. Anja van der Poel (Roelofarendsveen) en Esther van der Spek (Bent huizen). Heren finale: 1. Henri Kraayenbosch (Bleiswijk) en Jan van der Ploeg (Noorden); 2. Ger en Menno Boelsma (bei den uit Nootdorp), 3. Gijs Rij- neveld (Mijdrecht) en Huub Peters (Amsterdam); 4 Dirk Maarse (Aalsmeer) en Herman Homma (Zwaanshoek) De verliezersronde werd bij de dames gewonnen door Astrid Vergeer (Warmond) en bij de heren door Ton van Velzen (Leimuiden). Vanwege het grote succes gisterenavond heeft IJsvereniging „Alkema de" aangekondigd ook volgen de week dinsdagavond een Nationale koppelwedstrijd te organiseren. Het „Merendistrict" laat weten dat vanaf vandaag ook in Roe lofarendsveen een startplaats is voor de Molen- en Meren- tochten. Deze startplaats is ni^t zoals gebruikelijk Café „De Fransche Brug", maar Jachthaven „De Noorderhem" op de T-kruising Galgekade- Noorderhem weg aan het Braassemermeer in Roelofa rendsveen. Hiermee is het hele parcours opengesteld. Alle vijf de plaatsen, te weten Hoogma de, Oud Ade, Rijpwetering. De Kaag en Roelofarendsveen kunnen worden aangedaan op de tocht van 50 kilometer. Voorts zijn er vanuit iedere startplaats tochten van 20 en 40 kilometer uitgezet. Aan de gisteravond door de Oud Adese IJsvereniging ge organiseerde priksleewedstrij den voor dames en heren op het Vennemeer, deden in to taal 106 personen mee. Uitslag dames: 1 Annette van Segge- len, 2. Marja van der Lubbe en 3. Alie van der Poel. Heren: 1. Theo Hillenaar (Hoogmade), 2. Paul van der Geest (Klaver) en 3. Jan Heemskerk. De IJsclub van De Kaag orga niseerde gisterenavond afval- wedstrijden Uitslag dames: 1. Barbara van Leeuwen, 2 Ma deleine Loogman en 3. Cath- rien Biemond. Heren: 1. Jaap Biemand, 2. Corrin Duiven voorden, 3 Gerard van Leeu wen en 4 Frank van Diemen. Schaats - sucessen voor Jan Hoogeveen WOUBRUGGE Zowel in Engeland als in zijn ge boorteplaats Woubrugge behaalt de Europese jeugdkampioen Jan Hoo geveen successen. Op kunstijs en op natuurijs bleek er voor hem geen echte tegenstand te zijn. Zondag won Jan Hoogeveen in het Engelse Nottingham de Jordancup. Deze short trackbeker voor junioren be haalde hij onder meer door het breken van drie baanre cords. Achtereenvolgens stel de hij de records van de 400, 500 en 800 meter scherper. De tweede plaats in Enge land was overigens ook voor een Nederlander, namelijk voor Lard Koeken uit Lei den. Broer Gert Hoogeveen was wat minder gelukkig in Engeland. Diens optreden in de t Leidse senioren B-ploeg Gert en Jan Hoogeveen. resulteerde in een enkelbles sure. Dinsdagavond stond Jan op Woubrugs natuurijs In de marathon tot zeventien jaar wees hij alles en iedereen te rug en won de beker en een aantal premies. Bij de meisjes werd Marianne Verboon winnaar De jongste telg Frits uit de Hoogeveen-fami- lie deed intussen ook van zich spreken en won de ma rathon in de afdeling tot der- tien-iarigen De Wouorugse ijsbaan is in ph Wi tussen ook ontdekt door de Alphense scholen Diverse scholen zijn bij gebrek aan een goede ijsbaan in het Al- hense uitgeweken naar 'oubrugge om hun wedstnj- vonden veel medewerking van de IJsvereniging Wou brugge. die de baan in goede staat houdt. De Woubrugse kortebaan kampioenschappen worden zaterdag verreden op de Wijde-Aa in de buurt van de zogenaamde haven va« Brunt.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17