Dadelpalm van eigen teelt Foto als troost bij afscheid Galerie Gerrit Doustraat 27 verkoopt kunst én koffie I jEl Handig voor recepties Geen woorden voor Mini en Maxi :x3zzvfd na Naxsvo siv vaolnow m vaa m SNvnoaaa Naa ■■■□DGGZGG □□■□UBDÜ0D Schoolkrijt voorkomt aankoeken van vijlen Trimagenda: ■■■□□EZGBGG ■■■■■■■■II te fpssh Sfinx zingtin Lokhorst- kerk 'Niets rijmt'bij JoséenAsgo Verwacht: KA-Theater in LAK Echte plantenliefhebbers zijn veel gelukkiger met een klein plantje van eigen teelt dan met een pracht exemplaar dat ze kant-en-klaar kopen. Ze zaaien en stekken (desnoods pikken ze hier of daar een zaadje of stek je) en koesteren de prille plant. Om een dadelpalm zelf te kwe ken is het niet nodig om iets te pikken, want dadels zijn volop te koop. Ze zijn op natuurlijke wijze geconserveerd. Er kwam geen extra hitte aan te pas zodat de pitten in de meeste gevallen ook nog kiemkrachtig zijn. Nu zijn deze (lekkere) dadels niet speciaal behandeld om ervan te zaaien, dus de kiemkracht van pit tot pit zal nogal verschillen Maar geen nood: in een doosje zitten heel wat vruchten en dus pitten en die leggen we allemaal gedurende twee etmalen in wa ter van 30-35 graden Celsius. Zet het bakje met pit en water dus vooral op een warme plek. Na dit weken stoppen we tel kens vier of vijf pitten in een pot met grond, waarin veel turf door han de does om vooral goed vochtig te blij ven. Deze potten worden dan weer op een warme plek gezet. Een stukje folie of plastic erover houdt grond en lucht boven de grond vochtig en dat stukje folie kan minstens een week of vijf blijven zitten. Want in het beste geval komen er na vijf zes weken kiemen aan onze pitten. Dan fluks folie eraf, vochtig, maar niet te nat houden en wachten tot de piepkleine plan tjes 10 cm hoog zijn. Dan wor den de kiemen met pit en ui terst kwetsbare wortels in stan daardpotgrond waaraan als het kan iets klei is toege voegd, verplant. Onderin de hoge pot veel potscherven om voor drainage te zorgen. Zet de prille planten wel in het licht, maar houd de zon wat uit de buurt want palmen mogen dan uit warme zonnige streken komen, in onze droge huizen houden ze niet van de felle zon nestralen die door het glas (nog erger dubbel glas!) heen komen. Het duurt ongeveer twee jaar eer we een echte Phoenix van eigen teelt hebben en die kan dan ruim 70 cm hoog worden Het blad is prachtig gevederd maar houdt niet van te droge lucht. Dan krijgen de dopluizerj hun kans. Dus geregeld afspon zen of sproeien, 's zomers naar buiten in de halfschaduw en al in september 'naar binnen. De Phoenix (dadelpalm in het Ne derlands) kan 's winters koel staan, maar verdraagt geen ech te vorst. Mooi dus voor gang of hal. Wie durft de eigen teelt Het is niet waar dat vijlen al leen voor metaalbewerking zou den zijn en dat je ze zou ver knoeien door er andere materi alen mee te bewerken. Sandvik, een van de belangrijkste ge reedschapfabrikanten, laat we ten dat dit een fabeltje is. Ook hout. kunststoffen, leer. gips en hard rubber zijn uitstekend met een vijl te bewerken. De grofte van de vijl maakt al licht uit of er veel materiaal met elke streek wordt afgeno- men bijvoorbeeld bij ontbramen en afronden of juist weinig bij glad afwerken Hoe grof een vijl is blijkt uit de kap' dat zijn de mgekapte scherpe tanden op het blad Er zijn vijlen met enkele kap (tan den in één richting) en met een dubbele kap Daar lopen de tan den dus in twee richtingen on der een hoek van 45 graden van elkaar Voor grof werk neem je het liefst een vijl met dubbele kap, want die nemen sterker materi aal af Beide soorten worden in bepaalde groften geleverd. 'Bas terd' worden de vijlen genoemd met hoogstens 26 tanden per 2'/4 cm lengte, 'halfzoet' komt neer op maximaal 36 tanden per 2'A cm en zitten er meer dan 36 tot 60 tanden per 2' cm bladlengte op de vijl dan krijgt het gereed schap de aanduiding 'zoetvijl'. ComDinaties komen ook voor. zoals de ene zijde basterd en de andere kant halfzoet, of halfzoet en zoet Ook kan men allerlei bladvormtn kiezen als plat, halfrond, rond. vierkant en driehoekig in verscheidene ma ten Een bijzondere vijltip van Sand vik is nog. dat vooral een zoete vijl vol kan lopen met materi- aaldeeltjes Er zijn speciale vijl- borstels met dunne metaalliaar- tjes' om de vijl schoon te ma ken Om dergelijke 'koekvor- ming' bij zachte materialen als koper, aluminium en harsnjk hout te voorkomen moet het vijlblad na het srhoonborstelen met schoolkrut worden inge smeerd De kalklaag stoot de fij ne klevende matcnaaldeeltjes namelijk goeddeels af Een laatste tip nog is dat een bijna botte bijl vrij eenvoudig met een goede zoetvijl weer scherp is te maken Wacht met tot de bijl helemaal bot is en wet de bijl na het scherp vijlen op een wetsteen met wat dunne smeerolie (naaimachineolie bij voorbeeld) eigenlijk zeer eenvoudig deze uitvinding h speciale rasp gebruiken. maar een goede gewone vijl is ook prima Bijna iedereen zal het wel .eens hebben meegemaakt bij een re ceptie of een koud buffet Glas in de ene hand. sigaret in de an dere en dan wordt er plotseling nog iets te eten aangeboden. Een keurig hapje op een bord: Hoe gaan we dat oplossen, siga ret uitmaken, bukken voor de asbak, bijna glas laten vallen. Kortom: ellende. Maar een Engelse firma biedt uitkomst, geen verrassing overi gens want nergens wordt zoveel staande gegeten als daar Een fabrikant ontwikkelde een zeer simpel, wit plastic houdertje, dat aan de rand van elk bord kan worden geklemd en waarin de meeste soorten glazen passen. Eindelijk... Het apparaatje, glasvasthouder of zoiets, wordt geïmporteerd door Holland Inex B V in Den Haag, telefoon 070 - 605.987 Men levert eigenlijk niet aan particulieren, maar als er men sen zijn die minimaal 100 stuks willen bestellen f dan is dat mogelijk Een foto als herinnering helpt kennis of familielid bij nodjg zijn om het gewenste plaatje te send simpel te bedienen ook vaak als troost bij een afscheid om de foto te maken, want je maken, als het toestel niet te in- door mensen die nauwelijks fo- Leuk is het vooral om zo'n foto. moet er ook zelf op. Niet zelden gewikkeld is. tografische ervaring hebben te maken van het afscheid zelf. zal een conducteur van de trein Maar de tegenwoordige toestel- Natuurlijk laat je de gemaakte Je hebt er dan de hulp van een of een andere omstander bereid len vol automatiek zijn verras- foto zo snel mogelijk ontwikke len en afdrukken en stuur je het plaatje zo vlug als maar kan op Maar nog veel makkelijker is het om de foto, die de eerste pijn van het afscheid moet ver zachten, te maken met een di rect klaar camera. Je geeft dan direct een foto mee en als je er twee maakt heb je zelf ook nog een aardige herinnering. Vooral de probleemloos wer kende Polaroid-toestellen kan je zonder moeilijkheden in andere handen geven om het fotootje te schieten De belichting wordt ■■■■■■□□Uïï automatisch geregeld en de af stand hoeft bij menig type toe stel ook al niet te worden inge steld. Iedereen maakt zo binnen een minuut een kant-en-klare en geslaagde foto's om zelf te houden of om cadeau te geven En bezit u dan een Polaroid- toestel van het zogenaamde 600 type dan kunt u daarin de ver beterde films gebruiken Opval lend zijn daarbij de fraaie war me kleuren en de nog grotere scherpte van de foto's. HULP MJ MET N I VAM EZM AFSCHEIDSFOTO IS GEWOONLIJK GEEN PSOBLEEM ZATERDAG 19 JANUARI den haag Tweede deel Drieluikma rathon over 14,06 km en prestalielo- pen over 2.6. 5,2 en 10.4 km Aan vang vanaf 13.30, start bij Openlu chttheater Zuiderpark. Inschrijven in kantine Sparta aan Zuidlaren- straat vanaf 12 30, organisatie atle- tiekver Sparta, inlichtingen F We- verling, lel 01747 - 47 831 ottoland Boezem cross over 1V4, 3'A en 10 km. aanvang vanaf 13.45, or ganisatie atletiekver Typhoon, in lichtingen G van Santen, tel 01830 - 36.657 spijkenisse Ter Meulen Runs over 2. 6, 9 en 21 km. aanvang vanaf 12 00. organisatie atletiekver Spark, inlichtingen K van der Meijde. lel 01880- 18 027 mZONDAG 20 JANUARI Dordrecht Trainingsloop over 2, 5, 7'en 10 km. aanvang vanaf 1100, organisatie Dordtse Krachtsport- en Atletiekver Hercules, inlichtingen P van Gemert, tel 01859 - 6953 leiden Bosloop over vele afstanden, aanvang 1100, organisatie atletiek ver Holland, inlichtingen A. van der Molen, tel 01719 -11 321 delft Trimlopen over 2. 5 en 10 km, aanvang vanaf 10 30 sportpark Brasserskade. organisatie Av 40. in lichtingen H van der Helm. tel 01731 - 9304 leimuiden 16de Drechtloop over 4. 8 en 21 km. aanvang vanaf 12 00. or- Knisatie sportver Kickers'69. in- htingen C Heuzen. tel 01721 - 9910 Gerrit Doustraat 27, Leiden: Litho's en etsen van Erik Jan Kuiper uit Voorschoten. Geopend: maandag t/m vrijdag 8.00-20.00 uur, zaterdag en zondag 11.00-17.00 uur. Tot eind januari. Verscholen in een rijtje laag bouw, onder de rook van de universiteit, bevindt zich sinds kort een nieuw etablissement. Het betreft een uitspanning in de Gerrit Doustraat, waar op nummer 27 koffie en kunst worden verkocht. De combina tie is geen nieuwe ontdekking. Veel eigenaren van koffiehui zen verkiezen tegenwoordig ori- door flora stiemer ginelen boven rcprodukties aan nun muren De drie eigenaren van het pand in de Gerrit Dou straat hebben echter ideeeier motieven. Hén is het in de eer ste plaats om de kunst te doen en is de koffie slechts een mid del om de financiële nood te le nigen Sinds het ontstaan van de Gale rie-koffieshop. twee maanden geleden, heeft het koffieschen- ken echter weinig opgeleverd. De universiteitsgangers lijken de gelegenheid nog niet ontdekt te hebben. Het was een reden voor de eigenaars om eens wat meer ruchtbaarheid aan hun initiatief te geven, temeer daar de plannen ook wat de kunst betrof zo mooi waren Het was de bedoeling dat de ga lerie zich voornamelijk op de regio zou richten. Kunstenaars uit Leiden en omstreken, nog aan het begin van hun loop baan, zouden in de Gerrit Dou straat gelegenheid kunnen krij gen te debuteren. Daarnaast zouden circa tweehonderd le den van een te vormen stich ting a tweehonderd gulden per jaar tezamen voor een bedrag van 40.000 gulden moeten zor gen, hetgeen besteed zou wor den aan de oprichting van een regionaal kunsttijdschrift. Het overschot zou dan geïnvesteerd worden in incidentele kunstpro jecten. Het aantal leden bleek tot nu toe echter wat optimis tisch geschat. Daar kwam bij dat de Leidse Stichting Burcht, de culturele sociéteit die sinds november in het Burchtzaal- complex zetelt met soortgelijke en dus concurrerende plannen rondliep. Van de doelstellingen, die de koffiehuisbezitters nastreefden zijn tot nu toe dan ook alleen de lage prijzen van het geëxposeer de werk en de hierdoor opge wekte drang tot kopen bewaar heid geworden. Op zich al een uHBSSmL een kijkje in de nieuwe galerie aan de gerrit doustraat leuke ontdekking. Kennelijk hebben de prijzen dus wel dege lijk invloed op de afname van kunst, zelfs als die kunst tame lijk experimenteel is. Opvallend is ook dat het bezoek dat de zaak binnenkomt, eerst enthousiast de muren op kunst inspecteert in plaats van meteen achter een tafeltje voor een kop koffie te schuiven. Zowel eige naars als publiek is het hier dus in de eerste plaats om te kunst te doen, een verheugende ont dekking. KUIPER Momenteel is er in de galerie werk van Erik Jan Kuiper te zien, een leerling van de Acade mie van Enschede en woonach tig in Voorschoten. Uit zijn li tho's en etsen spreekt een ster ke worsteling met de vorm. Fi guratief of abstract, wél of geen kleur, strakke contouren of juist schetsmatig. Kuiper is er nog niet uit en dat maakt de exposi tie dan ook niet tot een hoog standje. Het lijkt of Kuiper meer nieuwe technieken aan het uitproberen is dan vorm te teven aan een bepaalde inhoud, laan we daarentegen de foto boeken op van ander werk van Kuiper dan zien we dat het ook anders kan. Met name de af beeldingen van kleurige hout sneden bewijzen dat Kuiper in deze techniek in ieder geval goed doorkneed is. Het is dan ook jammer dat de houtsneden niet geëxposeerd zijn, maar vol gens de galerie-eigenaars wilde hij dat niet, en hebben ze hem vrij gelaten in zijn keuze. Het tekent overigens de sympa thieke sfeer van de galerie: alles mag, niets hoeft. Of hiermee ook grote plannen verwezen lijkt zullen worden is de vraag. Een ding is echter zeker: de ge schonken koffie is alvast van eerste kwaliteit. de ingredit-nten van een zeer afwisselend programma Goo chelen, bellen blazen, levende cartoons schilderen, dansen en muziek maken, Mini en Maxi doen het allemaal met dezelfde inzet tot perfectie. Het publiek kan wederom ge nieten van het gehaspel met draadjes in 'De Marionet', maar zal zeker verbluft zijn door het slotnummer 'Twee clowns'. Daarin zijn Mini en Maxi op hun best als twee clowns waar de onbeholpenheid en triestheid vanaf druipt. De ondersteuning van danseres Ans Bosveld, die ook enkele in- stumenten bespeelt, verrijkt dit indrukwekkende optreden van de beide heren en geeft een re- vue-achtige kleur aan het ge heel. Kortom: deze nieuwe show van Mini en Maxi maakt iedereen sprakeloos. Lokhorstkcrk, Pieterskerkstraat 1 Leiden: Concert door het vocaal ensemble Sfinx. Op 19 januari (20.15 uur). Sfinx is een nog jong koor, eind 1983 werd het opgericht door Michel Havenith. Havenith stu deerde toen aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag koordirectie bij Frans Moonen en volgt daar momenteel een opleiding orkestdirectie. Sfinx bestaat uit 18 zangers en zange ressen en brengt koormuziek uit allerlei stijlperiodes ten ge hore. Op zaterdag 19 januari worden de volgende liederen gezongen 'Missa Secuna' van Hans Leo Hassler, 'Carmina Chromatico", 'Sibylla Persica' en 'Sybilla Cimmeria' van Orlando di Las so, 'Sfogava con le stelle' en 'Luci Serene' van Claudio Mon teverdi, 'Te Deum Laudamus' van Henry Purcell, 'I praise the tender flower' en 'Clear en gen tle stream' van Gerald Finzi. 'The prince of sleep' van Ed ward Elgar, 'The evening prim rose' van Benjamin Britten, 'Si lence and music' en vijf Engelse folksongs van R. Vaughon Wil liams. Sfinx, dat wekelijks in Den Haag repeteert, is overi gens nog op zoek naar nieuwe koorleden. Na afloop van het concert in de Lokhorstkerk kunnen geïnteresseerden daar over met dirigent Havenith van gedachten wisselen. LAK—theater, Clevcringaplaats, Leiden: José Alders en Esgo Heil met 'Niets rijmt'. Op 23 januari (20.30 uur). Van de Toneelschuur uit Haai lom zijn twee mensen afkomstig die woensdag 23 januari iets in het LAK presenteren Het zijn Esgo Heil en José Alders met de voorstelling 'Niets rijmt'. José heeft meegewerkt aan produk- ties van onder meer Onafhan kelijk Toneel en Esgo Heil ken nen we van bijvoorbeeld De Factorij. 'Niets rijmt' is het re sultaat van een eerder project van José Alders. Reserveren kan van maandag tot en met vrijdag van 14.00 tot 17 00 uur tel. 124890. mDEN HAAG tie-Ork olv Emmanuel Krcvme met pianist Nelson Freire. Beetho ven 8ste symfonie. De Falls Nach ten in de tuinen van Spanje. Franck Variations symphornques en Rouiael 2de suite Bacchus et Ariane (27/1) en «»lv Dimitri Demetriades met pia nist Shura Cherk.issky: Brahms 1ste pianoconcert en Mahler 1ste symfo nie (7,8/2) Concertgebouwork en koor met sopraan Lucia Popp en ba riton John Shirley Quirk, olv Ber nard Haitink Muzart symfonie K 318 en 2 aria's en Brahms Ein Deutsche» Requiem (9/3). Ned Ka- merork olv Antom Ros-Marba met pianiste Elianc Rodrigues Haydn 4de symfonie, Mo/art pianoconcert K414, Hadings 9de symfonie en Dvorak serenade voor strijkers op 22 (18/3) Toon Hermans (9.10.12.13,16.17/4) imi.igt ntia (070 4a4306) Mal tllie Bijl (25,26/1) Lindsay Strijkkwartet Mozart K 465. Tippelt nr 2 en Dvo rak ou 106 (29/1) Pianist Bruno Le- i.irdo Gelher Schumann ni)22, Liszt Au hord d' Harmonie du soir en Mefisto-wals en Schumann Etudes symfomques (10 2) Mclos Strijkkwartet plus al tist Franz Bayei Mozart kwintel K 5U» m Brahms kwintet op lil (2H 2) kon schouwburg <070 4wm44» Ned Operasticht en Radio Kamerork olv Nicholas Kraemcr 'Orlando' van Handel (31/1) circustheater (070-4588001 Ncd Opc rasticht met Ned Kamerork olv Edo <le Waart met Stravinsky's 'The rake's progress' 16/2) mROTTERDAM de doelen (010-132490) Rotterdams Philh Ork olv James Conlon mei pianist Kun-Woo Paik en hoornist Pieler Gouderjaan Dvorak ouvertu re Carnaval, Mozart hoornconcert K 495, Ravel pianoconcert en piano concert voor de linkerhand en Riinski-Korsakow ouverture Groot Ruvsivh Paasfeest (2,3/2) Borodin Strijkkwartet Tsjaikovski op 22/2. Stravinsky Three pieces en Ek-etho ven op 59/1 (5/2) Sopraan Elly Amrlmg en pianist Rudolf Jansen liederen van Schubert (6/2) Ncd Kamerork olv Antom R os-Mar bi met pianiste Elianc Rodrigues Haydn 4de symfonie. Moz.irt piano concert K 414, Badings 9de symfonie en Dvorak serenade voor strijkers op'22 (15/3) Wenen (7 l m 10 2) mAMSTERDAM carrft (0K 225223) Hoofdstad Open tte met 'Die lustige Witwr-' van Léhat (t/m 311 U-li ma Rohorl Long solo (28/1) concertgebouw (020 711345) Concert gebouwork olv Bernard Haitink rm-t het Beaux Art» Trio Schal 2de symfonie en Beethoven Tripeicon cert (30,31/1) en met koor. sopraan Lucia Popp en bariton John Slur ley Quirk Mozart symfonie K 318 en 2 aria's en Brahms Ein deutsches Requiem (6.7/3) Tripodia, Hoorncsplein. Katwijk: Mini en Maxi presenteren 'Sprakeloos'. Regie: Nick van den Boezem. Met Karei de Rooy, Peter de Jong en Ans Bosveld. Muzikale begeleiding: Combo o.l.v. Krijn van Driel. Op vrijdag 18 januari (20.15 uur). De samenwerking tussen Mini en Maxi, oftewel Karei de Rooy en Peter de Jong, dateert al uit 1967 toen beiden een harde leerschool bij Tom Manders on dergingen. Na een aantal jaren schnabbelen, een vaste mede werking aan de Snip en Snap- revue en later bij de shows van Ted de Braak, hebben Mini en Maxi sinds enkele jaren een ge heel eigen programma En sinds die avondvullende voorstellin gen is de genialiteit van dit clowneske muzikale duo steeds meer opgevallen. De tv-verfil- ming van hun programma 'Clowns in de Gloria' werd zelfs naar Montreux gezonden Dit seizoen brengen Mini en Maxi een combinatie van be kende en geheel nieuwe num mers in hun show 'Sprakeloos'. De titel geeft al aan dat hun vakkundige mimiek wederom een grote plaats inneemt. Ster ker nog, in het hele programma wordt geen woord gezegd. Mu ziek, licht en beweging vormen LAKtheater, Cleveringaplaats, Leiden: Ka theater met 'Alice'. Op 20 januari (15.00 uur). Het Katheater komt zondag naar het Lak-theater met een kindervoorstelling. 'Alice' Het zoals 'Don Quichotte', 'Pinok- kio' en 'De Kruik' Het Kathea ter heeft nu een eigen bewer king gemaakt van 'Alice in Wonderland In deze versie wil Alice maar één ding en dat is avonturen beleven Het liefst leuke, spannende avonturen, maar als net moet ook droevige. I als het maar avonturen zijn De I voorstelling is geschikt voor I kinderen van 7 tot 12 jaar Aan- I vang 15.00 uur. Reserveren kan I van maandag tot en met vrijdag I van 1400 tot 1700 uur. tel 124890 MIM EN MAXI ALS ONBEHOLPEN CLOWNS IN SPRAKELOOS

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15