'Jazz-dans als volwaardige theaterkunst presenteren' 'Op de nieuwe elpee staat minder franje' Mfn3UU3^I 'Sui^apiuo a^nai 16 JANUARI 1985 1 1) Do they know it's Christmas 2 3) I should have known better 3 2) Last Christmas/Everything she wants 4 9) I would die for you 5 5) Like a virgin 6 (15) Easy lover 7 4) When the rain begins to fall 8 6) The wild boys 9 (11) The power of love 10 (10) Sexcrime 11 7) Ik verscheurde je foto 12 (16) Gimme all your lovin' 13 (23) One night in Bangkok 14 (17) I want to know what love is 15 (21) We all stand together 16 (26) Solid 17 (18) Rode rozen 18 (28) We where the young 19 (25) I'm so exited - 20 (14) Too late for goodbyes 21 (12) The wanderer 22 8) Waarom ben ik met kerstmis - 23 (36) Shout 24 (19) Gisteren heeft zij mij verlaten - 25 (22) The Riddle S 26 (13) Eeuwige kerst S 27 (40) Loverboy curt smith (links) en roland orzabal: ...nieuwe muzikale richting CURT SMITH VAN TEARS FOR FEARS: 128 (20) Purple Rain 129 Do what you do 30 (33) Everything must change 131 (31) Rattlesnakes 132 (37) Sea of love 133 (24) We belong 134 (38) Say yeah 135 The touch 136 (39) Respect yourself 137 Jungle love 138 Hang on to your love 139 Don't drive drunk 140 Preaching Samenstelling: Stichting Nederlandse Top 40. Band Aid Jim Diamond Wham Prince/The Revolution Madonna Philip Bailey/Phil Collins J.Jackson/P.Zadora Duran Duran Frankie goes to Hollywood The Eurythmics Koos Alberts ZZ top Murray Head Foreigner P. McCartney/Frog Chorus Ashford/Simpson Jantje Koopmans en band Dan Hartman Pointer Sisters Julian Lennon Status Quo Koos Alberts Tears for Fears Koos Alberts Nik Kershaw Annie Schilder Billy Ocean Prince Jermaine Jackson Paul Young Lloyd Cole en Commotions The Honeydrippers Pat Benater The Limit Kim Wilde The Kane Gang The Time Sade Stevie Wonder Roberto Jacketti en The scooter De stilte rond het uit het Engel se Bath afkomstige duo Tears For Fears werd een paar weken geleden doorbroken met het uitkomen van de indrukwek kende single 'Shout'. Voor zan ger/gitarist Curt Smith en bas sist/zanger Roland Orzabal stond het succes van de plaat al vast voor het nummer was op genomen. Curt: „Iedereen rea geerde heel enthousiast als we het refrein lieten horen, ook de platenmaatschappij. Het was wel het enige dat we hadden. Nadat ze aandrongen er een single van te maken, hebben we bij het refrein een aantal cou pletten geschreven". Ook in deze single klinkt de The primal Scream' weer door. Curt en Roland willen deze oer- sehreeuw in hun songs laten doorklinken sinds ze het gelijk namige psychologieboek van Arthur Janov hebben gelezen. De groepsnaam Tears For Fears wat zoveel betekent als tra nen in plaats van angsten is ook uit dat boek afkomstig. De psycholoog gaat er van uit dat kinderen minder angst zouden hebben als ze hun emoties zou den kunnen uiten. In deze maatschappij kan dat eigenlijk niet, vooral niet huilen en schreeuwen (Shout), hoewel dat dé manier is je frustraties kwijt te raken. In het pakkende re frein van 'Shout' nodigen Curt en Roland uit tot schreeuwen om zo te worden verlost van frustraties. door hans piet De single, die dient als voorlo per voor de tweede elpee, wordt door Curt Smith omschreven als een stap in de goede rich ting. Voor Tears For Fears is 1984 namelijk niet zo'n succes vol jaar geweest. Als de zanger- /gitarist terugkijkt moet hij con stateren dat 1984 het jaar van de veranderingen is geworden. „Het is het jaar waarin ik za kenman werd en waarin Tears For Fears voor een wat andere muzikale aanpak koos. De sing les die uitkwamen, zijn geen echte grote hits geweest". GEDESILLUSIONEERD Dieptepunt noemt Curt het uit brengen van de single 'The way you are'. Curt: „Dat is de slecht ste plaat, die we ooit opnamen, hoewel we er zes maanden aan hebben gewerkt. Na die single wisten we niet meer welke richting we muzikaal opgingen. We waren gedesillusioneerd en voelden ons gevangenen van een soort hitfabriek. Het idee dat als we maar een bepaalde formule gebruikten er wel een hit uit zou komen, ging ons steeds meer tegenstaan. Ik denk dat we een aantal heel goede synthesizer-popplaten hebben gemaakt, maar het werd tijd voor iets nieuws". Die beslissing over de muzikale koers, die Tears For Fears wil de varen, nam maanden in be slag, maar ze kwamen er ten slotte toch uit. De resultaten daarvan zijn te horen op de tweede elpee, die dit voorjaar uitkomt, bijna twee jaar na 'The Hurting'. Hoewel Curt tijdens een eerder interview liet .weten de produktie zelf te willen doen („Dan hoeven we geen ruzie te maken met de producer, maar alleen met elkaar waardoor er veel sneller kan worden ge werkt") ging het tweetal toch opnieuw met producer Chris Hughes de studio in. Curt: „Tij dens een gesprek bleek dat hij met dezelfde frustraties leefde als wij. Ook hij wilde de zaken weer eens op een andere ma nier aanpakken. Onze ideeen bleken niet zo ver van elkaar te liggen. Aangezien het gebruik maken van een producer toch wel makkelijk is, gingen we op nieuw met Hugh in zee" Curt Smith, die in augustus vo rig jaar een auto-ongeluk kreeg, waarbij hij zeker om het leven zou zijn gekomen als hij geen veiligheidsgordel om had gehad, omschrijft de langspeler als een interessante mix van muziek stijlen. „Er staan veel heel goe de nummers op, die minder van franje zijn voorzien dan de com posities op de debuut-elpee. Ik geloof ook niet dat op de langs peler een concept is terug te vinden. Het is meer een verza meling songs". Het duo, dat in 1981 voor het eerst kennis maakte met de mu ziekindustrie, heeft inmiddels geleerd dat je behalve over ar tisticiteit ook over een zakelijk instinct moet beschikken om je hoofd boven water te houden. Curt „Als je iets te vertellen wilt hebben, zal je je ook voor de zakelijk kant van de indus trie moeten interesseren, anders wordt er over je heen gelopen". DRUK Hoewel hij heeft leren leven met de druk, die de industrie op popartiesten uitoefent, denkt Curt nog wel eens terug aan de tijd. dat hij in alle rust met Ro land aan nieuwe nummers kon werken. Curt: „Door succes moet je je leven anders gaan in delen. Het is gewoon heel hard werken en weinig thuis ziin. Mijn vrouw (met wie hij in de cember 1982 trouwde) heeft het er in het begin moeilijk mee ge had. maar als je succesvol wilt zijn betekent het dat je dingen zal moeten doen zoals reizen concerten geven en voor de ca mera staan Gelukkig heeft zc een baan, dus mist ze mij wat minder, maar ik hoop dat wc over een paar jaar onze naam gevestigd hebben. Niet om ovei twintig jaar voor te komen in de popgeschiedenisboeken, maar om het uitbrengen van een elpee te kunnen afdoen met een paar televisie-optredens. Op die manier zou ik dan wat meer bij mijn vrouw en poezen kun- Popagenda: 18 JANUARI Pop! Pop! met Pant Pant en Pu- tain Pu tain leids vrijetijds cen trum (Breestraat, Leiden). 21.00. M19 JANUARI Lee Perry and the Upsetters and the Mad Professor leids vrijetijds centrum (Breestraat, Leiden), 21.00 (/10. LVC ƒ8,50). *25 JANUARI Swingavond leids vrijetijds cen trum (Breestraat, Leiden), 21.00 (/2.50. LVC /1,50). Roberto Jacketti and his Scooters lidotheater (Noordwijk). 20.00 (ƒ12,50, SKAN/CJP ƒ10 bij VVV- Noordwijk). *26 JANUARI La Peste leids vrijetijds centrum (Breestraat. Leiden), 21.00. Pop Show (ƒ4. LVC ƒ2.50). Verwacht: *28 JANUARI Spandau Ballet ahoy. Rotter- *29 JANUARI Spandau Ballet ahoy Rotter dam (extra concert). 31 JANUARI Romeo Void paradiso. Amster dam Red Skins melkweg. Am sterdam. *1 FEBRUARI Romeo Void paard van troje Den Haag Billy MacKenzie pa radiso. Amsterdam. ■6 FEBRUARI Cocteau Twins paard van tro je Den Haag Mahavishnu Orches tra de doelen. Rotterdam. *8 FEBRUARI Klaus Schulze arena, Rotter dam ■9 FEBRUARI Higsons melkweg Amsterdam. Klaus Schulze paradiso, Am sterdam. *10 FEBRUARI Lords Of The New Church pa radiso Amsterdam. 11 FEBRUARI Leonard Cohen de doelen. Rot- [>15 FEBRUARI Chaka Khan de doelen. Rotter dam *17 FEBRUARI Tracie The Soul Squad melkweg Amsterdam. 19 FEBRUARI Nik Kershaw i vredenrurg. Utrecht. Spear Of Destiny paradiso Amsterdam. 22 FEBRUARI Pretty Things parkzicht. Rot terdam (nachtconcert). *23 FEBRUARI Pretty Things paradiso, Am sterdam *27 FEBRUARI Phil Collins and his Hot Tub Club ahoy Rotterdam. Bruce Cockburn paradiso, Amsterdam. *29 MAART Joan Armatrading ahoy', Rot- i a i BEN BERGMANS EN FRANK MONTOYA ALS GASTEN BIJ DJAZZEX: Circustheater, Scheveningen: Djazzex, Modern Jazz Dance Company. Op 20 januari <20.15 uur). Ben Bergmans, Belgisch gast- choreograaf bij de Haagse jazz- dansgroep Djazzex, barst in la chen uit als zijn werk in Ant werpen ter sprake komt „Daar doe ik niets. Al mijn werk zit in Nederland". Met subsidie van de Rotterdam se Kunststichting heeft Ben Bergmans voor Djazzex het bal let 'Decoy' gemaakt. Zondag 20 januari is in het Scheveningse Circustheater de première. De band met de Maasstad bestaat voor de Vlaming uit zijn leraar schap van enkele dagen per week aan de Rotterdamse Balle- taeademie. „Ik was wel verrast toen ik dit aanbod kreeg", zegt hij. „Ik zou nooit dezelfde kans krij gen in België, want er bestaat daar geen systeem om jonge ar tiesten te subsidiëren en ze de gelegenheid te geven met een professionele groep te werken In dat opzicht is België een geen-geld-land. Dat is de reden waarom ik hier zit. Niet omdat ik zo van windmolens houd. Maar hier k.rijg. ik de mogelijk heid om te werken. Mensen vragen me les te geven op de academie, ze geven me de mo- gelijheid met Djazzex te wer ken. Ik heb hier ook de bewe ging gedaan voor de produktie 'Balmasqué' van Flairck. Alle aanbiedingen komen uit Neder land. Aan de andere kant ik bliif in Antwerpen wonen, want wil ik het contact met België niet verliezen. Ik denk dat er ooit op een dag iets van start moet gaan in België". haagse djazzex-studio DECOY' in de van nieuwe muziek. Maar ook in de jazz heb je een hele beïn vloeding vanuit andere muziek vormen. En iets wat in de jazz muziek gebeurt, moet ook kun nen in de jazz-dans. Maar dan is het vreemde dat iets wat in de jazzmuziek wordt aanvaard, nog niet wordt aanvaard in de jazz- dans". ABSTRACT „Deeoy betekent valstrik en 't oogt als een heel abstract ballet. Er zit geen echt verhalende structuur in. Maar het basisidee is dat een aantal wezens, het zijn geen dierlijke of menselijke wezens, maar gewoon wezens, gevangen zit in een bepaalde structuur van doeken. Het hele decor bestaat uit vier giganti sche doeken. In het eerste deel maken die wezens zich los uit die doeken. Ze bevrijden zich daaruit en gaan op zoek naar alle mogelijke bewegingsruim ten. De toneelruimte wordt door verandering van die doeken en met belichting voortdurend in andere ruimten herschapen". „Die wezens gaan alle ruimtelij ke mogelijkheden uitproberen. Onbewust sluiten ze zich op nieuw in en worden gevangen in een gigantische kubus. Dan krijg je een derde sectie, waarin de wezens zich gevangen weten, maar er heerst nog geen revolte tegen Je hebt dat ook als een insect in een web terecht komt. De eerste minuten is dat een heel onwezenlijk gevoel. De be wegingsvrijheid wordt beperkt, maar er is nog geen reactie te gen. De vierde sectie is een agressief ageren daartegen. Het proberen uitbreken. Het ballet eindigt met het beeld dat ieder weer verstrengeld is geraakt en dus terug bij het beginpunt Voor mij is het hele ballet geba seerd op mentale limieten. Het idee van Decoy gaat niet om fy sieke beperking, maar om het idee dat je vastgeroest zit". STIJLEN Na de première is het voor Ben Bergmans afgelopen bij Djazzex. Ben: „Ik heb de hele choreogra fie gemaakt, maar ik kan hier niet permanent zijn. En Frank kent het hele ballet". Frank, die werkervaring heeft opgedaan in New York. Californie. Montreal en België, zal de komende tijd proberen zijn eigen jazz-dans- achtergrond op Djazzex over te brengen. „Dat is de voornaamste reden waarom ik hier ben. Ze ver trouwen mij toe om de jazz in ze nog meer naar boven te halen. Ze werken nu met zoveel ver schillende stijlen en bewegingen en daarom heeft iedere danser een eigen stijl. Wat belangrijk is voor Djazzex, voor elk gezel schap. is dat ze als groep iets te zeggen hebben. Het vocabulair is zo uitgebreid Het gaat mij erom. dat wanneer Djazzex een ballet van Ben Bergmans danst, je kunt zien dat het van Ben Bergmans is" Lachend: „Kort om, ik moet zorgen dat allés er goed uitziet" Ben Bergmans heeft inmiddels een dertiental balletten op zijn naam staan, waarvan een aantal door kleine gezelschappen in New York is uitgevoerd. „Maar 'Decoy' is een heel nieuwe stap voor me Het is de eerste keer dat ik met een professionele groep werk. Ik ben destijds naar New York gegaan om te proe ven van technieken en stijlen die in Europa nog niet bekend zijn. Wat ik nu doe blijft voor mij puur jazz, maar het heeft een heel erg moderne inslag Technisch gezien. Het is een jazz-stijl die niet gelieerd is aan de klassieke vormen en ook niet met de meer primitieve iazz. Qua bewegingstechnieken ligt het erg dicht bij dat van mensen als Twyla Tharp. Ik heb nooit met haar gewerkt, maar ik ben wel beïnvloed door wat ik van haar heb gezien. Vooral het gebruik maken van verschillende technieken en dat herkneden tot een heel dynami sche manier van werken". „Een grote motivatie voor mij is om te proberen jazz-dans duide lijk naar een theaterdansvorm te laten evalueren. Daarom vind ik het ook zo prettig met een groep als Djazzex te werken omdat de leden hetzelfde wil len. Het is geen veroordeling ;van de meer commerciële ma nier van dans. want die heeft een hele duidelijke functie en plaats in het gebeuren. Maar wat Djazzex nu probeert is jazz- dans als volwaardige theater kunst te presenteren". INJECTIES GEVEN Een van de mensen die daar de komende tijd bij Djazzex hard aan wil werken is de Ameri kaan Frank Montoya. Wolly Meriën van Djazzex zag de dansgroep van Montoya in Brussel aan het werk en was zó enthousiast dat hij vroeg of de Amerikaan Djazzex kon helpen. Frank: „Mijn voornaamste be zigheid is het repeteren van bal letten, lesgeven en de mensen in vorm te krijgen. Het is een leuke baan, want alles begint samen te komen. Dat mensen veranderingen, lijnen en ritmes begrijpen. Het is mijn verant woordelijkheid om ze de injec ties te geven waardoor ze in een ballet groeien. Het is moeilijk werk, want je kunt niet dicte ren Ik wil niet alleen dingen opleggen, ik wil response krij gen". Frank danst trouwens zelf mee twee balletten die deel uitma ken van het nieuwe program ma. Allereerst in een al eerder door hemzelf geschreven luchti ge pas de deux 'So long girl' op muziek van Al Jarreau en voorts in een ballet dat werd gemaakt door Wolly Meriën. Frank. „Ik ben hier als ballet- meester, maar van het een kwam het ander. Wally zag me in een les bezig en vroeg of ik in zijn ballet wilde dansen". Evenals Ben Bergmans doceert Frank Montoya aan de Rotter damse dansacademie, een school waar diverse Djazzex-leden hun balletopleiding kregen en waar ook de artistiek leider van de groep Glenn van den Hoff les geeft. GEEN TRADITIE De sterk op Amerikaanse jazz- dans georiënteerde Ben Berg mans en Frank Montoya zullen het Djazzex-publiek wellicht wat verwarren. De verlegging van jazz naar modern jazz is in de Verenigde Staten langzaam gegroeid, maar in Nederland waar geen traditie op het gebied van jazz-dans bestaat wordt als het ware een fase overgesla gen en is de zaak nog uiterst on duidelijk Hoewel de belangstel ling voor Djazzex duidelijk toe neemt, kampt het gezelschap met het probleem dat het reper toire voor het publiek wat on duidelijk is. Men herkent er vaak weinig jazz in en de ver- legging naar modern jazz wordt nog niet helemaal geaccepteerd. Ben Bergmans: „Voor mij is 'Decoy' puur jazz-choreografie. Omwille van de heel specifieke dynamiek en kleur die ook in de jazzmuziek zit. Die je niet vindt in de avant-garde muziek. De meest vreemde vormen van jazz hebben nog een heel eigen karakter. Jazz heeft een heel ei gen puls, ook gevoelsmatig. Gaat nooit naar het abstracte

Leidse Courant | 1985 | | pagina 14