cldócSomcuit \rbeidsbureau eerwacht meer werkzoekenden STAD OMGEVING Deel van de vacatures bij onderwijs niet te vervullen Gemeen te veegt eigen ijsbaan niet schoon oeiende jazzshow n zes knapen l Zoeterwoude WGENSLAG .b.ANwARj 196S PAGINA 11 micie strooit 0 ton zout er is •n f/DEN HAAG De provincie Zuid- heeft tot dusver 3.700 ton zout over de ale wegen gestrooid. Die gladheidsbe- heeft de provincie 400.000 gulden ge- provincie beheert 600 kilometer weg ilometer fietspad. In de bollenstreek is gemaakt van zogenaamd natzout. Dat engsel van water, zout en calcium. Dat is minder schadelijk voor de bodem n maar zout. De provincie heeft voor voldoende zout in voorraad om de te lijf te gaan. De provincie is van rekers in te zetten zo gauw de dooi zich gd om de vaarwegen weer zo snel mo- gaanbaar te maken. Nu al ijsbrekers zou geen zin hebben. GEDURENDE EEN JAAR Leiden krijgt archeologen LEIDEN De gemeente Leiden heeft twee personen aange steld die zich gaan bezighouden met archeologische vondensten in de stad. Dit gebeurt in het kader van de Werk Verruimende Maatregel, die werklozen in staat stelt gedurende een jaar werk te verrichten met behoud van uitkering. Het zijn een in de cul turele antropologie afgestudeerde man en een in de kunstge schiedenis afgestudeerde vrouw. Zij gaan zich dit jaar vooral be zighouden met de verwerking van reeds gedaan bodemonder zoek en de begeleiding van het buitenonderzoek. Op deze wijze worden zij in staat gesteld om ook in de praktijk ervaring op te doen, waardoor zij wellicht een gunstiger positie kunnen krijgen op de arbeidsmarkt. Ook zullen zij meewerken aan het archeolo gisch jaarverslag van de gemeente. De twee WVM-ers ontlasten met hun komst de werkdruk van de archeologische begelei- dingscomissie, die reeds lang ijvert voor een eigen stadsarcheo- looog. De bezuinigingen bij de gemeente laten het echter voor alsnog niet toe, dat een dergelijke stadsarcheoloog in vaste dienst van de gemeente komt. Oproep voor sneeuwruim-aktie LEIDEN In een open brief aan het gemeentebestuur van Leiden, winkeliersverenigingen, scholen wijkorga- nisaties en busmaatschappijen roept de Wijk Ouderen Raad Binnenstad/Zeehelden wijk op tot een groot scheepse sneeuwruim-aktie op stoepen bij bushaltes, openbare gebouwen, huizen en winkels. De Wijk Oude ren Raad vindt dat er behalve voor het sneeuw- en ijs vrij maken van de rijwegen, weinig op dit punt wordt gedaan. Vooral openbare gebouwen en bushaltes zou den volgens de Wijk Ouderen Raad nauwelijks te berei ken zijn. In de open brief wijst zij de burgers en instel lingen op hun verantwoordelijkheid de stoep schoon te houden, zodat ook ouderen of mensen die slecht ter been zijn de deur uit kunnen. Daarbij is de Ouderen- raad van mening dat ook aktie is geboden om mensen die wat slechter ter been zijn te helpen met bijvoor beeld oversteken of boodschappen doen. De raad vindt, dat bij deze kou de burenhulp weer hoog in het vaandel moet komen te staan. Steeds meer muskusratten LEIDEN/DEN HAAG Het aantal muskusratten in de provincie Zuid-Holland blijft stijgen. De 32 rattenvangers die in de provincie werkzaam zijn. vingen in 1984 totaal 42.756 muskusratten. Een jaar eerder kwam men nog maar tot 35.404 vangsten. Met de jacht op muskusratten werd in 1970 begon nen. Toen werden vier dieren gevangen, een jaar la ter 2 en in 1974 kwam men tot 261 ratten. Pas aan het begin van de jaren tachtig werd de jacht op de muskusrat intensief opgevoerd. In Rijnland werden vorig jaar maar 60 muskusratten uit de vallen ge haald. Volgens gedeputeerde J. Noorland is sprake van een „ontzettende stijging" van het aantal mus kusratten. „Ik heb niet de illusie dat we het dier Zuid-Holland nog uit krijgen. Ik ben al blij als we er in zullen slagen het aantal muskusratten niet verder te laten stijgen". Mogelijk dat dit jaar meer ratten vangers aangesteld kunnen worden, maar de vraag is of daar geld voor is. Er wordt op de muskusrat gejaagd omdat het dier gangen graaft in dijken. Juwelier beroofd LEIDEN Een juwelier aan de Hoogstraat is maandagavond op een tamelijk ingenieuze manier bestolen van een deel van zijn winkelvoorraad. De buit heeft een waarde van 50.000 100.000 gulden. Tot de buit behoren ook sieraden die door klanten ter re- peratie waren aangeboden. De dieven kwamen het pand binnen via de kelders onder de Hoog straat. De kelders worden mo menteel ge restaur tee rd en zijn ook goed bereikbaar over het be vroren water. Ze forceerden een oude tussendeur en kwamen zo in de winkel. De daders zijn spoorloos. AB MOET PRIORITEITEN STELLEN ^IDEN/LISSE De ileidsbureau's van Lei- fji en Lisse verwach- i, dat er dit jaar zo'n 10 werkzoekenden Per zullen komen dan *-ig jaar. Verwacht >rdt dat in 1985 zich aal zo'n 21.000 men- i, waarvan ongeveer 000 bij het GAB Lei- n en ongeveer 7000 bij t AB in Lisse, zullen ■chrijven. Als oorzaak or deze groei noemen beide arbeidsbureau's toenemende door- oomsnelheid van wer- nden op de arbeids- irkt doordat veel •rkgevers meer arbeid uitzendbasis laten rrichten. Hierdoor tstaan veelal korte of ïgere termijnen van srkloosheid, doordat ene baan niet direct nsluit op de andere, n andere oorzaak van groei is het (her)-in- iden van vrouwen in t arbeidsproces en de marne van het aantal ïoolverlaters. De eco- mische opleving en t vervallen van de in- ïrijfplicht voor werk ten van 57 jaar en ou- r kunnen die ver- ichtte toename van t aantal werklozen ?t doen verminderen. !$or 1985 wordt echter vk een stijging van het mtal vacatures ver licht van 20 procent, tgeen het aantal vaca- res voor dit jaar op zo'n 6000 zou kunnen brengen. Dit schrijven de beide ar beidsbureau's in hun be- leids- en activiteitenplan voor 1985. In dit plan staat het voorgenomen beleid op korte en middellange ter mijn. Om te komen tot een doelmatiger beleid, dat door bezuinigingen met dezelfde of kleinere personeelsbezet ting gedaan moet worden, hebben beide arbeidsbu- reau's prioriteiten moeten stellen in hun werkzaamhe den. Eén van de belangrijk ste uitgangspunten is, dat niet meer alleen gestreefd gaat worden naar meer va catures, maar dat juist ge tracht wordt zoveel mogelijk vacatures op te vullen. Met andere woorden: de beide arbeidsbureau's stellen zich tot taak zoveel mogelijk mensen aan een baan te hel pen in plaats van alleen maar meer vacatures binnen te slepen. Door de voorwaar den te verbeteren en meer service te verlenen, ver wacht het arbeidsbureau dat het daardoor indirect toch meer vacatures binnen krijgt. Maar dan vacatures die door een verbeterd con tact met het bedrijfsleven ook sneller tot een vervul ling kunnen leiden. Veel werkgevers gaan er na melijk, volgens directeur Tibbe van het GAB Leiden, vanuit dat de geschikte werknemers voor het opra pen zijn nu de werkloosheid zo hoog is, maar dat blijkt een heel verkeerde voorstel ling te zijn. Door dit ver keerde beeld worden vaak alleen zeer moeilijk vervul bare vacatures aangemeld. De arbeidsbureau's willen hierop inspelen door het aanbod van scholingspro gramma's uit te breiden om zo vraag en aanbod meer op elkaar af te stemmen, maar tegelijktijd willen ze aan de werkgevers laten zien hoe het werkelijke aanbod van werkzoekenden is. Op die manier verwacht het GAB en AB eerder en beter een vacature te kunnen vervul- Om tot en verbeterde relatie tussen arbeidsbureau en be drijfsleven te komen, zijn bij beide arbeidsbureau's zoge naamde regiobemiddelaars aangesteld. Deze regiobe middelaars moeten het con tact tussen arbeidsbureau en de bedrijven gaan verster ken. Het is de bedoeling dat daardoor een dialoog op gang komt tussen arbeidsbu reau en werkgevers. De noodzaak van een in een be drijf te volgen beroepsoplei ding zal bijvoorbeeld wor den duidelijk gemaakt als een werkgever over bepaal de gespecialiseerde arbeids krachten wil gaan beschikk- ken. Verder kan de werkge ver uitgebreide informatie krijgen over subsidie- en tij delijke dienstverbandmoge lijkheden, waardoor de kans op meer tijdelijke banen wordt vergroot. Elf regiobe middelaars zullen in 1985 op pad gaan om zo'n 1500 be drijfsbezoeken af te gaan leggen. Jeugdwerkloosheid De bestrijding van de jeugd werkloosheid staat ook hoog genoteerd op het prioritei tenlijstje van de arbeidsbu reau's. Het beschikbare bud get om jeugdige werklozen in het kader van de Werk Verruimende Maatregel aan een tijdelijke baan te helpen is echter voor het komende jaar aanzienlijk verminderd. De in dit kader vrijkomende banen zullen zoveel mogelijk in deeltijd worden uitgege ven, zodat toch zoveel moge lijk jongeren werkervaring kunnen opdoen. De opgra vingswerkzaamheden naar de overblijfselen van een Romeins grafveld in Val kenburg zullen voor een deel door deze WVM-ers worden verricht. Werkloze .academici, die door hun vakgebied moeilijk aan een baan kunnen worden gehol pen, krijgen het komende jaar extra aandacht van het GAB en ook voor deze aca demici zullen banen in het kader van Werk Verrui mende Maatregel gecreëerd kunnen worden. Ondanks de prioriteitstelling in de taken bij de beide ar beidsbureau's zullen de werknemers onder een ho gere werkdruk komen te staan. Bezuinigingen maken het vooralsnog onmogelijk extra personeel aan te trek ken. Ook de automatisering, die voor een flinke tijdsbe sparing in de werkzaamhe den zou kunen zorgen, laat voorlopig nog op zich wach ten. Door de vacaturebank en de informatiestand beter toegankelijk en overzichte lijker te maken hoopt het GAB de zelfredzaamheid van werkzoekenden te kun nen bevorderen. Dit zou de werkdruk weer wat kunnen verlichten. Met deze herin deling zal bij het GAB Lei den begin dit jaar worden begonnen. In het op 25 fe bruari officieel te openen nieuwe arbeidsbureau in Lisse zal zo'n modern infor matiecentrum met vacature bank reeds zijn ingericht. Het nieuwe arbeidsbureau zal officieel worden geopend door de staatssecretaris van Sociale Zaken en Werkgele genheid. De politie op de schaats. L. Luttje en C. Valkenburg draaien hun eerste rondjes. LEIDEN De gemeentelijke ijsbaan (dat is het bevroren water van de Zoeterwoudse singel tussen de Hoge Rijndijk en de Doezastraat) is sinds gis termiddag officieel open. Nu moet men zich bij deze mede deling geen al te grote voor stellingen maken. Het officiële karakter van de schaatsbaan, die al druk werd gebruikt, be staat louter uit toezicht van de politie en de gemeente. In tegenstelling tot eerdere be richten wordt de baan niet ge veegd, maar wordt een beroep gedaan op de zelfwerkzaam heid van de schaatsers. Wie dus een schone ijsvlakte wil hebben, zal daarvoor zelf moe ten zorgen Ook de vestiging van een koek- en zopietent (zoals die op het Galgewater staat) is afhankelijk van parti culier initiatief. De gemeente lijke baan is overigens onder deel van het traject van de „Elfstegentocht" die mogelijk komende zondag wordt verre den. De kwaliteit van het ijs is, zo als overal in de Leidse grach ten. niet al te best. De gevaar lijke plekken zijn aangegeven met takken en voor de brug gen in het traject staan rood witte hekken. Bij de Van Dis- selbrug in het Plantsoen is zelfs sprake van een groot stuk open water, waarin eenden, ganzen en zwanen ronddobbe ren en hun uiterste best doen om hun zwemwater niet te la ten bevriezen. Wie een kijkje gaat nemen op de ijsbaan en thuis nog wat oud brood heeft liggen, kan dat voedsel gelijk een goede bestemming geven. Personeel van de afdeling be stratingen van de gemeente vormt, zolang de vorst aan houdt en de baan openblijft, een zogenaamde ïjswacht Daartoe is in het Plantsoen een schaftwagen geplaatst en is allerlei reddingsmateriaal (planken, ladders) aanwezig. De politie surveilleert op de schaats. Gistermiddag beten hoofdagent L. Luttje en sta giaire C. Valkenburg de spits af. Het tweetal bond de schaat sen onder en maakte, nog wat onwennig, de eerste rondjes. Leden van de Eerste Hulp dienst keken zorgzaam toe, maar hoefden vooralsnog niet in actie te komen. HULPAAN HONGERENDE VOGELS LEIDEN De Dierenbe scherming Leiden en Om streken verzorgt thans zo'n 200.000 vogels in de waterge bieden van Leiden, Leider dorp, Zoeterwoude, Hazers- woude. Oud Ade, Oude en Nieuwe Wetering, Rijpwete- ring, Leimuiden, Oegstgeest, Warmond en Valkenburg. De hulpactie is momenteel goed op gang gekomen. On geveer honderd vrijwilligers komen bijna dagelijks in ac tie. Inlichtingen over de aan wezigheid van concentraties vogels kan men kwijt op tel. 01715-1562 of 01714 - 5483. ERWOUDE Zes n uit het Zoeter- e boerenland, zoals erden geïntrodu- voerden gister een wervelende (j)w ten tonele in de Schouwburg. De ■vood Dixie Stom- vierden hun eerste met een avond programma, nee ze zorgden voor hoogtepunt in de i Jazzweek. Deze ale week is enkele i geleden al officieus tart gegaan in Ani- Muziekkamer, waar ivond groepen optre- en wordt vanavond gezet met de be- le kroegentocht. ompers zijn in de vijf an hun bestaan van een euk musicerende „boe- gens" uitgegroeid tot rijwel professioneel ge- ap, dat de geboorteplaats ■woude lijkt te zijn ont- Zij wisten hun eigen publiek (veel kennissen en fa milie) maar ook de neutrale toehoorders een avond lang te boeien. De avond stond voor een be langrijk deel ook in het teken van de plaat die de Sweetwood Dixie Stompers met de Engel se zangeres Beryl Bryden heb ben gemaakt. De Stompers lie ten de burgemeesters Goekoop van Leiden en Houd ijk van Zoeterwoude opdraven om het eerste exemplaar in ontvangst te nemen uit handen van jazz kenner Adrie van Breda. Bur gemeester Houdijk was er blij mee; het belangrijkste muzika le exportartikel van de ge meente na de Shoes treedt niet zo vaak meer op in eigen dorp, en de burgemeester verzuchtte dat nu in ieder geval de plaat in deze behoefte kan voorzien. De Sweetwood Dixie Stompers spelen voornamelijk gearran geerde oude stijl-jazz uit de twintiger jaren. Voor de pauze leverde de samenwerking met het Floradora Verscheynsel uit Breda en leuk plaatje uit grootmoeders tijd op; twee uit De eerste langspeelplaten voor de roerige twintiger jaren weggeplukte paartjes, dansend op de oeroude jazzmuziek van hun tijd. Dan kan de charles ton natuurlijk niet uitblijven, maar ook minder bekende dansen zou oud dat nie mand meer schijnt te weten hoe ze indertijd precies wer den gedanst en het tapdan sen stonden op het program- de burgemeesters Goekoop (I) en De ongekroonde koningin van het wasbord. Beryl Bryden be heerste het concert na de pau ze. De Engelse zangeres, vol gens spreekstalmeester/saxo- fonist Jos Paardekooper in middels al goed voor ongeveer duizend concerten in Neder land in de afgelopen 30 jaar wist met haar grote persoon lijkheid en haaf lage swingen de stem het publiek aan haar Houdijk. voeten te krijgen. De zangeres toverde de stalen vingerdop- pen, waarmee ze haar wasbord bedient steeds uit haar boezem en zorgde daarmee voor de no dige hilariteit. Met de „Boy, from New Orleans", een ode aan Louis Armstrong sloot zij het concert officieel af, waar na het publiek de Sweetwood Stompers nog enige swingende toegiten ontfutselde LEIDEN/LISSE De werkloosheid in de rayons van de Gewestelijke Arbeids bureaus Leiden en Lisse is het afgelopen jaar met 800 personen gedaald. In de cember daalde de werkloosheid in het rayon Leiden met 300 personen. In het rayon Lisse bleef de werkloosheid vrij wel gelijk. Deze ontwikkeling wijkt in belangrijke mate af van die van decem ber 1983. Toen kwamen er nog 600 werkzoekenden bij. Bij beide arbeidsbureau's schreven zich in de afgelopen maand december 1200 nieuwe werkzoekenden in; 830 in Leiden en 355 in Lisse. Dat waren er enkele honderden min der dan in de maand november. Doordat er een groter aantal mensen werk vond, daalde de werkloosheid. Van deze daling van de werkloosheid profiteerden in december bijna 100 schoolverlater» Zoals gebruikelijk in de wintermaanden nam de werkloosheid onder bouwvakkers weer toe. De werkloosheid daalde in de sector, me taal, handel, kantoor, onderwijs, algemene dienst en verzorging. In totaal werden in het jaar 1984 ruim 3800 vacatures aangemeld. In 1983 waren dat er nog 2300. Aan het eind van de afgelopen maand december stonden 373 vacatures open, 82 meer dan aan het eind van de maand november. Opvallend was de toename van het aantal vacatures in het on derwijs van 43 naar 64. Deze vacatures zijn voornamelijk ontstaan door de ingeleverde prijscompensatie. De daardoor gecreëerde ba nen zijn op tijdelijke basis (twee jaar) en aan verschillende voorwaarden verbonden. Doordat de werkloze leerkrachten die voor de regeling in aanmerking komen, soms niet voldoen aan de hoge eisen van de vacatures, blijft zeker één derde van deze vacatures on vervuld. De beide arbeidsbureau's van Lei den en Lisse bekijken nu hoe er aan deze si tuatie wat gedaan kan worden. De werkloosheid ontwikkelde zich in de maanden november en december als volgt: 11 -84 12-'84 11 -84 12*84 Alkemade 209 213 122 111 Katwijk 798 774 332 314 Leiden 4782 4691 2245 2179 Leiderdorp 437 420 228 215 Oegstgeest 267 248 183 176 Rijnsburg 134 135 69 69 Valkenburg 29 33 23 20 Voorschoten 426 406 225 216 Warmond 97 95 42 40 Zoeterw. 118 113 62 62 Hillegom 366 378 254 240 Lisse 312 320 248 234 Noord wijk 553 561 308 293 N' hout 267 279 158 148 Sassenheim 205 202 142 139 Voorhout 117 122 49 44 Overige 24 25 13 12 Koffieconcert De Vrije School Leiden houdt zondag 20 januari om half twaalf een koffiecon cert in het pand aan de Pas teurstraat 2 met medewer king van Ellen Looyestijn mezzo-sopraanEveline Vis sopraanen hetty de Vries (piano). Uitgevoerd worden liederen van Mon teverdi. Purcell. Mozart. Rodrigo, Poulenc, Bosmans, Walton en Montsalvatge. De opbrengst van dit con cert is voor de dringend noodzakelijke verbouwing van de school. Pannekoekenbrunch In het eethuis „De Trom melaar'' aan de Apothe- kersdijk 22 zijn zondag 20 januari etsen en penteke ningen te zien van de Rot terdamse kunstenares Anda Kouwenhoven. Ter gele genheid hiervan houdt het eethuis van 11.30 tot 1330 uur een pannekoeken brunch en zal er voor live muziek gezorgd worden. Anda Kouwenhoven volgde haar opleiding aan de Ko ninklijke Academie in Den Haag. Studcncn Orkest Wie dit jaar een concert van het Leids Studenten Orkest wil bijwonen, zal daarvoor naar Den Haag moeten reizen. De studen ten treden in 1985 namelijk niet op in Leiden. Kaarten voor het concert (op maan dag 21 januari om kwart over acht in het Koninklijk Conservatorium aan de Juliana van Stolberglaan in Den Haag) zijn wel in Lei den en omgeving verkrijg baar. Ze zijn tv koop bij Servaas aan de Nieuwe Rijn 20 in Leiden en in Oegst geest aan de Koninginne- laan 4

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11