£eicl6e6ou4a/ntlH T ienduizenden op schaats en j)romyko waarschuwt voor verdere laatsing Amerikaanse raketten YJW't Dure groente BON: ES ekochte baby uit Ingeland vertrokken WORTELTJES EN RUNDERTARTAAR Rijk blijft achter met informatievoorziening Maandag 14 januari 1985, 76e jaargang no. 23091 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. r. Mensen zoals jij Kees Brusse op Ned. I om 21.30 uur. Om 22.55 uur praten met Karei van de Graaf. Op Ned II om 19.27 uur kwis „Ja natuurlijk" en om 21.35 uur „Rondom tien" over stief moeders. Op België 1 om 21.00 uur rock- cultuur in „Villa Tempo". Wolkenvelden en voorname lijk in het zuiden af en toe sneeuw. Minimumtemperatuur omstreeks min twaalf graden. Middagtemperatuur ongeveer min vijf graden. Vrij krachtige oostenwind. Zon op: 08.41, onder: 16.59; hoog water Schev.: 09.07 en 21.45, laag water. 04.32 en 17.21 YDEN De eerste in Engeland „gekochte baby" heeft het I verlaten. Dit heeft de advocaat vanochtend verklaard, optreedt voor het Amerikaanse echtpaar dat de baby heeft aid. De advocaat, Kirby-Johnson, heeft tevens gezegd niet reten waar de baby zich momenteel bevindt. Britse vrouw Kim Cotton schonk tien dagen geleden het de baby, waarvoor ruim 26.000 gulden had gekregen ;r wereld te brengen voor een kinderloos Amerikaans' tpaar. Onmiddellijk na het bekend worden hiervan ont- id er in Engeland een juridische strijd om het betaalde derschap. Het Britse hooggerechtshof had de baby vorige k donderdag onder toezicht van de rechter gesteld. De ad- aat had de baby de volgende dag uit het ziekenhuis in Lon- gehaald. Nieuw onderzoek naar spoorloos verdwenen meisje NIEUWENDIJK De rijkspolitie heeft het afge lopen weekeinde in de gemeente Nieuwendijk (Land van Heusden en Altena) huis aan huis for mulieren verspreid in de hoop dat daarmee het on derzoek naar de verdwenen Gemma van de Boom opnieuw in beweging komt. Het 19-jarige meisje verdween in juli vorig jaar spoorloos toen zij op een avond alleen thuis was. Uitgebreid onderzoek, ook door Interpol, heeft niets opleverd. Gemma lijkt van de aardbodem te zijn verdwenen. Op de verspreide formulieren wordt een samenvatting van het verdwijnen gegeven, met daarin nog eens een kort signalement. Bovendien worden op het formulier een vijftal vragen gesteld die door de ontvangers anoniem kunnen worden beantwoord. Britse kankerfondsen en ziekenhuizen investeren in tabak LONDEN Kankerfondsen, ziekenhuizen en artsen in Engeland behoren tot belang rijke investeerders in de tabakindustrie. Dit heeft de Britse Medische Vereniging (BMA) gisteren in een rapport bekendgemaakt. In het rapport zijn honderden organisaties opgenomen die in tabak investeren, waar onder het nationale pensioenfonds voor verpleegsters dat duizenden aandelen bezit in grote tabakfirma's als Bat Industries en de Imperial Group. Het rapport is een on derdeel van de campagne die de BMA voert tegen het roken, dat volgens haar de oor zaak is van jaarlijks 100.000 sterfgevallen in Engeland. Ethiopië exporteert voedsel naar Egypte LONDEN Het door hongersnood getroffen Ethiopië heeft besloten om voedsel te exporteren naar Egypte. Dit heeft de Ethiopische staatsradio gisteren bekend ge maakt. Volgens het radiobericht hebben Egypte en Ethiopië een eenjarig handelsverdrag gesloten, dat voorziet in de levering van vee, vlees en agrarische produkten naar Egypte. Egypte heeft zich verplicht tot de levering aan Ethiopië van metalen, kunstmest, medicijnen en bouwmaterialen. Het verdrag is gisteren ondertekend door de Ethi opische minister voor buitenlandse handel en de Egyptische minister voor economische zaken. eren. ling. van RS DEN HAAG/LEIDEN Het mooie weer heeft gisteren tienduizenden schaatsliefhebbers naar het natuurijs gedreven. Ook veel langlaufers na men de kans waar hun sport dichtbij huis te be oefenen. De kou met 's nachts strenge vorst houdt waarschijnlijk de hele week aan. Daar door neemt ook de kans op een elfstedentocht toe. Rayonhoofden van de vereniging de Frie- sche Elf Steden kwamen vanmiddag bijeen om de mogelijkheden te be spreken. In waterrijke gebieden, vooral rondom de Kaag, de Rottemeren en de Loos- drechtse plassen leverde de toeloop van schaatsers giste ren rond de middaguren enorme problemen op voor het verkeer. In sommige plaatsen ontstonden opstop pingen, omdat automobilis ten hun wagens schots en scheef, links en rechts langs de smalle polderwegen had den geparkeerd. In de Kaag zakten enige mensen door het ijs. De organisatoren van de tochten lieten weten dat deze mensen van de uitge zette route waren afgewe ken. Elders in Europa eiste de vorst opnieuw slachtoffers. Volgens een zaterdag in Pa rijs ontvangen bericht van het Albanese persagentschap ATA zijn in Albanië 35 men sen gedood en 26 gewond door zware sneeuwval. De situatie werd vooral moeilijk genoemd in het noorden van het land, waar de sneeuw hier en daar tussen de 2 en 3 meter hoog is opgewaaid. Gladheid In Nederland had het ver keer vanmorgen te kampen met plaatselijke gladheid. Bij de Nederlandse Spoorwegen zijn tijdens de ochtendspits weinig vertragingen opge treden. „Tot nu toe valt het ontzettend mee", aldus een woordvoerder van de Spoor wegen vanmorgen. Hij vreesde echter dat de toe stand in de loop van de dag wat zal verslechteren door de sneeuwval en de aanhou dende vorst. De Belgische Spoorwegen hebben het als gevolg van het winterweer nog steeds moeilijk. De trein van Amsterdam naar Brus sel reed ook vandaag niet verder dan Antwerpen. Ook - AKZO Zout Chemie (AZC) houdt er rekening mee dat de winter nog enige tijd aanhoudt. Het bedrijf heeft zout in West-Duitsland en Spanje besteld om te voorkomen dat de glad- heidsbestrijding in Neder land gevaar kan lopen. Pag. 3 Elfstedentocht komt dichterbij; pag. 5: Eindelijk weer een echte winter in Moskou; pag.9: Overweldigende belang stelling voor molen- en merentocht. Onder: De Nieuwe Vaart in Stompwijk bleek gisteren een geliefde plaats om de stramme le dematen weer eens uit te testen op de smalle ijzers. Geschat wordt, dat alleen daar al zo'n vierduizend mensen op en rond het ijs een aar dig vertier voor de zondag wisten te vinden. Boven: In Parijs werd dit weekeinde gedemon- "Vrk<r<*lc tat-iiL-o*-» streerd tegen de heersende kou. Gewapend OgClS WlJKCri met spandoeken laten de demonstranten we- ten het niet langer te pikken. De huidige winter lilt IlRcir is de koudste in Parijs sinds 1956. warmer streken ZEIST De kou van de afgelopen dagen heeft geleid tot een massale uittocht van vogels. Tienduizenden ganzen zijn uitgeweken naar Engeland en Ier land, andere naar Frankrijk. Het Wad dengebied waar nor maal honderdduizenden steltlopers overwinte ren is leeg. Doordat de Waddenzee en het IJs- selmeer dichtvriezen, zijn grote concentraties watervogels uitgeweken naar het zuiden, de Noordzee en het Delta gebied. Kieviten, die bij zacht weer in Neder land overwinteren, heb ben de wijk naar Enge land genomen. Zangvo gels zijn massaal van bossen en velden naar dorpen en steden ge trokken. Topje van pink af geschaatst en weer aangenaaid DEN HAAG Een leerlingetje van de lagere school Meer en Bos zal de schaatspartij van vrijdag op een ondergelopen landje bij Ockenburgh in Den Haag niet snel vergeten. Ze was samen met haar klasgenootjes aan het schaatsen toen zij plotseling viel. Op dat moment schaatste er iemand over haar hand waarbij het topje van haar pink werd afgesneden. De alerte schoolleiding vulde haar handschoen, topje nog in zat, met sneeuw en spoedde zich met het meisje ziekenhuis Leyenburg. Daar werd het topje de vinger genaaid. De artsen hebben goede hoop dat het weer in orde komt. Het meisje is vandaag weer naar school gegaan. Met een complete pink. 3SKOU, WASHING- )N Verdere plaatsing n nieuwe Amerikaanse ketten in West-Europa de komende weape- inderhandelingen met verenigde staten in ge- ar brengen. De Russi- tie minister van buiten- ndse zalken Andrej Gro- myko verklaarde dit gis teravond in een uitzon derlijk vraaggesprek van twee uur op de Russische tv. Zijn Amerikaanse ambtge noot verklaarde kort daarop dat de VS vasthou den aan die plaatsing, ten zij er tijdens de onderhan- ïuisarts eist straatverbod chtgenoot dode patiënte MSTERDAM Een ouwelijke huisarts in nsterdam eist een •aatverbod voor de echt- noot van een vorig jaar rerleden patiënte. Een art geding hierover dient orgen voor de president de rechtbank in de aofdstad. huisarts wil dat de weduw- ir twee jaar lang verboden ordt zich op te houden in de t van haar praktijk. De ian deelt pamfletten uit aan imrtbewoners en patiënten in de wachtkamer, waarin de arts wordt aangevallen. De man verwijt de huisarts de dood van zijn vrouw. Die vrouw overleed vorig jaar januari aan de gevolgen van een hartaanval. Dat is defini tief vastgesteld. De huisarts dacht in eerste instantie dat er sprake was van hyperventila tie en behandelde de vrouw dienovereenkomstig. De vrouw overleed korte tijd na het vertrek van de huisarts. Toen de huisarts na het over lijden van de vrouw in de wo ning van het echtpaar terug keerde, werd zij door de echt genoot mishandeld. delingen een akkoord wordt bereikt. „En dat weet Gromyko heel goed", aldus Shultz. Met klem herhaalde Gromy ko de Sovjeteis dat Franse en Britse kernwapens worden meegerekend in de onder handelingen. „Deze wapens moeten bij de Amerikaanse wapens worden gerekend om een strategisch evenwicht te bereiken op het niveau van kernwapens voor de middel lange afstand. Gromyko waarschuwde ook dat de VS de kwestie van de ruimtewapens serieus moet i, daar zij anders daar door de de komende onder handelingen zouden doen mislukken. Hij wees de Amerikaanse positie dat de VS tijdens de onderhandelin gen zullen doorgaan met het onderzoek naar ruimtewa pens zonder meer af.. Gromyko zei een brief van Shultz gehad te hebben na de besprekingen van 7 en 8 januari waarin deze de ver zekering geeft dat deze het akkoord over wapenonder- handelingewn wil naleven en zich er „serieus" tegen over wil opstellen. Pagina 5: Gromyko sluit forse vermindering strategische wapens niet uit Verzameling postzegels gestolen WARMOND Inbrekers hebben zaterdagavond een postze gelverzameling en sieraden gestolen in Warmond. De totale waarde bedraagt omstreeks 10.000 gulden. De inbraak vond plaats in een woning aan de Endepoellaan. Bij de achterdeur werd de slotschoot weggeschoven waardoor de deur makke lijk kon worden geopend. Vervolgens werd de woning over hoop gehaald, waarbij diverse postzegelalbums, met enkele zeer zeldzame postzegels, en sieraden werden gevonden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. ADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees In de aanbieding Geschrapte SSJ worteltjes, QQ zak 500 gram 270 Rundertartaar, 500 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DEN HAAG De overheid wil de informatievoorziening gaan moderniseren door meer gebruik te gaan maken van informatie technologie. maar kan dit eigenlijk niet. Er is niet genoeg kennis en mankracht voor. Bovendien wil het rijk de projecten in eigen beheer houden waardoor samenwerking met het bedrijfsleven wordt geblok keerd. Verder werken de mensen in het overheidsapparaat te veel langs elkaar heen: Op talrijke plaatsen vinden dezelfde ont wikkelingen plaats zonder dat men dit van elkaar weet Dat staat in een vanmorgen uitgekomen rapport Overheidsbe stedingen en informatietechnologie. Het rapport is op verzoek van minister Van Aardenne (Economische Zaken) gemaakt door de commissie-Pannenborg, genoemd naar de voormalige vice- president van Philips. In het rapport staat dat de overheid op informatiegebied veel meer gebruik moet maken van de kennis in het bedrijfsleven. Verder moet de overheid het eigen beleid op hoofdzaken gaat coördineren. Hiervoor zou een Centrale commissie overheidsin formatievoorziening opgezet moeten worden. Het bedrijfsleven zou moeten inspelen op de behoefte vai overheid aan informatiesystemen en de overheid zou dit moeten uitlokken door een subsidieregeling. Daarvoor moet per jaar 30 miljoen gulden uitgetrokken worden. Damesschaatsen in stroomversnelling GRONINGEN Met Tjaart Kloosterboer, in het verleden beschimpt om zijn trainerskwaliteiten, is het vaderlandse damesschaat sen in een stroomversnel ling geraakt. De coach heeft als geneesheer een intensie vere trainingsaanpak in een njstige omgeving, geschoeid op Oostduitse leest, voorge schreven en de toestand van de patient is veel snel ler dan verwacht mocht worden aanzienlijk verbe terd. De diagnose, gesteld tijdens de Olympische Winterspe len van Sarajevo, was zo nauwkeurig, dat de juiste behandelingsmethode kon worden gekozen. Het bleef niet bij de keuze, de thera pie werd en zal worden toe gepast, want Kloosterboer is geenszins van plan de trai- ningsvorm, overheerst door duurwerk, te veranderen. „Dat zou onverstandig zijn", meende hij na afloop van de voorspoedig verlopen Euro pese titelstrijd in Gronin gen, waar de Nederlandse rijdsters tweede, vierde, ze vende en elfde. „Want", vervolgde Kloosterboer, „feitelijk zijn we pas begon- De revalidatie van het da messchaatsen, sinds de tijd van Attje Keulen-Deelstra steunend op incidentele suc cessen, werd bespoedigd door de Oostduitse seizoens planning, waarin de strijd om het wereldkampioen schap een eenzaam hoogte punt is. „Ik weiger me daarmee te bemoeien, aldus Kloosterboer, evenwel rea- w list genoeg zich het hoofd niet op hol te laten brengen door de resultaten van één weekeinde. De ploeg van Kloosterboer werd op sleeptouw geno men door Van Gennip met haar overwinning op de drie kilometer van zaterdag. De tegenvallende sprint eerder op de dag voorkwam de voor onmogelijk gehou den titelkansen voor Van Gennip, enkele jaren gele den in het internationale schaatsen nota bene debute rend met de vierde plaats tijdens de strijd om de we reldtitel voor sprinters in Alkmaar. De Europese schaatstitel- strijd voor dames heeft een positief saldo opgeleverd. In twee dagen passeerden 5200 betalende bezoekers de kas sa's van de kunstijsbaan in Groningen. Er waren 2500 toeschouwers nodig voor een sluitende begroting. De winst wordt verdeeld onder de schaatsenrijdersbond (KNSB), het gewest Gronin gen en de Groningse kunst ijsbaan. Koude oorlog bij NK degen John McEnroe opnieuw sterkste Fides Pacta naar hoofdklasse-niv« „Het kon niet slechter" Lage temperaturen, hoge groenteprijzen. Dat is de teneur van de benchten van de laatste dagen. De groente wordt inderdaad „duur betaald". Maar dan gaat het wel om de eerste kwaliteit. Gewassen van wat mindere kwaliteit zijn goedkoper. Ze mogen er dan wal minder fraai uitzien, ze hoeven er niet minder gezond om te zijn. Onze groentedesdundige weet daar vandaag weer van alles over te melden in de Groentehps voor de Consument. Op één na de beste die wij kunnen geven. Want dat is natuurlijk de tip om nu meteen een (proef-)abonnement op de Leidse Courant te nemen. i De Leid* Couaiil wil ik beel M dagen proberen geheel m)bb|w>d mot Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag 'CcTdoc Courant

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1