.Sovjet-Unie reageert positief op rede Reagan nierpatiënt op straat Brits ziekenhuis zet Glitteren glans bij inhuldiging Ronald Reagan Wereld in handen van Nancy Reagan iv Golf van protest in Spanje HOOFDVERDACHTE LEGT SCHULD BIJ MINDERE FRANSE WEDUWE NIET ZWANGER PARIJS Corinne Par- palaix. de 24-jarige wedu we uit Marseille die zich na een opzienbarend pro ces mocht laten insemine- ren met het sperma van haar overleden man, krijgt geen kind van hem. De in seminatie is mislukt en vanwege de kleine hoe veelheid zaad die beschik baar was kan geen nieuwe poging worden onderno- Na de dood van haar echt genoot in december 1983 had Corinne Parpalaix het recht opgeëist het bevro ren sperma te ontvangen. Een rechtbank stelde de vrouw in het gelijk, overi gens zonder zich uit te spreken over het probleem van de inseminatie-post- -mortem dat door de we duwe was opgeworpen. MOSKOU Het Russi sche persbureau Tass heid iiheeft gisteren een over 1986 Ihet geheel genomen posi- Ec<tief commentaar geleverd IB). Xop wat president Reagan unnin^isteren op een persconfe- zei over het ak- orderikoord van Genève inzake (nieuwe wapenonderhan delingen tussen de VS en diVaïde Sovjet-Unie. u.k|ie^Het Kremlin wees er op dat er fjY^lalleen voortgang in deze on- d es<|derhandelingen kan worden jgeboekt als beide partijen zich geb°uislnkt houden aan alle onder- van het akkoord. Het en protpojjtburo stemde gisteren una- land zanjem jn met het akkoord, zo mza*lmeldde TASS. Dit gebeurde 1 nadat het Politburo als belang rijkste beleidsbepalende or gaan in de Sovjet-Unie een toelichting had gekregen van Gromyko. TASS sprak in zijn bericht over de persconferentie van Reagan van gisteren vreugde uit over diens bereidheid tot onderhandelingen. In plaats van Reagans verklaring over de voortzetting van het onder zoek naar ruimtewapens te veroordelen, zei TASS dat de uitspraken van Reagan „ver warring deden ontstaan onder de aanwezige journalisten". Het persbureau onderstreepte dat de Amerikaanse president had opgeroepen tot samenwer king en dat „Ronald Reagan benadrukte dat er twee partij en nodig zijn voor constructie ve onderhandelingen." Uit het positieve karakter van de Russische berichtgeving maken waarnemers op dat Moskou de sfeer voor de on derhandelingen vooral niet wil bederven. Nitze Shultz' speciale adviseur voor ontwapeningszaken Paul Nit ze, die vanmorgen in Den Haag ook een toelichting gaf op het Geneefse akkoord, ver klaarde in Bonn dat de VS zich zullen verzetten als de Sovjets staan op het afsluiten van een pakketovereenkomst die alle wapensoorten bestrijkt die in de in Genève overeen gekomen" drie werkgroepen worden besproken. Het Ame rikaanse standpunt is dat als op een van de drie een akkoord wordt bereikt dat in het wederzijds belang is en er geen reden kan zijn om het niet uit te voeren. Moskou heeft er daarentegen de na druk op gelegd dat de resulta ten van de drie werkgroepen onderling met elkaar verbon den moeten worden, daarmee suggererend dat er pas een ak koord kan komen als over alle soorten, inclusief de ruimtewa pens, een akkoord is bereikt. Nitze zei verder dat de Vere nigde Staten „een radicale vermindering" wil van ker narsenalen. Zolang hierover nog geen akkoord is bereikt, zal de NAVO doorgaan met de plaatsing van Pershing-II en kruisraketten in Europa, aldus Nitze. Over de vraag of hij kon uit sluiten dat er opnieuw een si tuatie zou kunnen ontstaan ais de vermaarde boswandeling met zijn Russische collega Kvitsinski, gaf Nitze, die tij dens de onderhandelingen van 81'-'83 over de kruisraketten aan het hoofd stond van Amerikaanse delegatie, ontwijkend antwoord. "De boswandeling betrof privgjesprek tussen Kvitsinski en mijzelf over een afspraak tussen onze beide landen." Het voorstel dat toen werd uitge werkt en dat het arsenaal de twee grootmachten tot 75 kruisraketten zou hebben be perkt, werd uiteindelijk door beide regeringen afgewezen. De Amerikaanse veiligheids adviseur McFarlane bracht Rome verslag uit aan de Ita liaanse regering en aan paus Johannes Paulus II. ^BUITENLAND Spanjaard ruilt alys«lichaamsdeel voor baan |teDrs°lBARCEL0NA De enorme werkloosheid j' '"JSpanje brengt sommige werkzoekenden op de aieen raar '^ee- 3B-jarige Vicente f 1 jMerino allemaal delen van zijn lichaam bl |geboden in ruil voor een betaalde baan. De jjjbelangstellenden kunnen kiezen i ^-?n testikel, een been of een oog. Vicente oont in Caceres en is de zoon uit een adel- jlijk geslacht. Helaas is zijn familie aan lager wal geraakt en Vincent is al vier jaar tever- ;eefs op zoek naar een nieuwe job. De proble- z.uu n nen van m'lj°en Spaanse werklozen ann "wfzijn bijzonder groot. Meer dan de helft Cn"U An nworkoirl noon onl Britten hielden gegevens over kernproeven achter LONDEN Groot-Brittannië heeft in de jaren vijftig belangrijke gege vens over kernproeven in Australië weggemoffeld. Dit werd gisteren ver klaard door de nu 75-jarige Lord Wil liam Penney, die indertijd de leiding had over het project van de ontwikke ling van de Britse atoombom. Penney legde zijn verklaring af tegenover een officiële onderzoekscommissie, die in opdracht van de Australische regering een onderzoek instelt naar de Britse kernproeven tussen 1952 en 1963. Vol gens Penney was de geheimhouding een onderdeel van afspraken die in dertijd zijn gemaakt met de VS. CiidaeSouAcml Ortega president van Nicaragua Daniel Ortega maakt met zijn rechterhand het over- winningsgebaar, nadat hij was beëdigd als president. Naast Ortega staat de Cu baanse president Castro, die onverwacht aanwezig was bij de beëdiging van de Nicaraguaanse presi dent. Ortega is de eerste gekozen president van Ni caragua sinds de Sandinis- tische revolutie van 1979. Direct na zijn beëdiging maakte Ortega bekend, dat amnestie zal worden verleend voor alle door de Verenigde Staten gesteun de rebellen, die zijn linkse bewind bestrijden. paalde omstandigheden moe ten oordelen over leven of dood, heeft de Britten ge schokt. Algemeen wordt nu de vraag gesteld, of deze mensen wel het recht hebben de rol van God te spelen. Artsen ant woorden dat de moeilijke situ atie, waarin zij zich bevinden, politieke oorzaken heeft. Met een beschuldigende vin ger wijzen zij naar de rege- ring-Thatcher, die miljoenen ponden probeert te bezuinigen op de overheidsuitgaven en dus ook de kosten van de ge zondheidszorg wil indammen Vooral in de kosteloze zieken huizen leiden deze drastische besparingen tot sterke kwali teitsdaling. Nergens meer kan gelijke tred gehouden worden met de kosten van moderne behandelingen, die de afgelo- Kn zeer duur zijn geworden, strenge bezuinigingspoli- tiek heeft onvermijdelijk tot gevolg, dat artsen praktisch doorlopend geconfronteerd worden met het vraagstuk van leven of dood. „Dit gebeurt met de regelmaat van de klok", zegt dr. Ogg. „Artsen moeten vrijwel elke dag beslis sen wie mag blijven leven en wie moet sterven. Thatchers politiek berooft de Nationale Gezondheidsdienst van zoveel mogelijkheden, dat sommige patiënten letterlijk ter dood veroordeeld worden". Deze door het medische perso neel noodgedwongen toegepas te. maar toch verkapte vorm van euthanasie, begint de Brit se man in de straat te veront rusten. Zijn politieke afgevaar digden zijn van plan dit pro bleem in het Lagerhuis ter sprake te brengen. De zaak- Sage heeft de bal aan het rol len gebracht. Onorthodoxe rabbijn verliest proces LONDEN Rabbijn Clifford Cohen, die in zijn „progressieve [Synagoge" in Londen tijdens de diensten riskante grapjes maak- en daarom door het bestuur van de joodse gemeente werd tslagen, heeft gisteren voor het arbeidsgerecht zijn proces ver loren om weer aangesteld te worden. Vier dagen lang heeft het Britse krantenpubliek zich kunnen vermaken aan de onthullin gen, die over de joodse gemeente in het Londense stadsdeel jSouthgate werden gedaan. Een meisje van 15 trad op als getuige. Ze vertelde dat ze eens tijdens een dienst in de synagoge was dooi uitgegleden, hetgeen aan rabbijn Cohen het spontane commen- •rlanc taar had ontlokt: „Een drankje, en ze is van Jan en Alleman". Tl A°( vil B EEN OP ZES VROUWEN LONDEN IS VERKRACHT e n LONDEN Een op de zes vrouwelijke inwoners van Londen is 4 wel eens verkracht. Dit blijkt uit een gisteren gepubliceerde en- Iquête van de Londense groep „Vrouwen tegen Verkrachting". I In de meeste gevallen was de dader de echtgenoot of vaste vriend, een kennis of een collega van het werk. Ruim een derde n, die een vragenlijst invulden, werd ver- India gaat op grote schaal bomen planten om| NEW DELHI De Indiase regering wil in de volgende vijf jaar meer dan 70 miljard rupee (circa 21 miljard gulden) investeren ii 'n projecten voor herbebossing. In New Delhi werd bekendge- j maakt dat dit bedrag het tienvoudige is van de investeringen hoev voor dit doel in het tijdsbestek 1980-1985. Premier Gandhi zei 'ekonJ vorige week dat het tegengaan van de ontbossing een van de belangrijke punten is in zijn regeringsbeleid. De ongebreidelde houtkap is een van de oorzaken van zowel droogte als overstro- 1 mingen, die jaarlijks aan vele duizenden mensen het leven kos- ten. (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA In Spanje is een storm van protesten losgebarsten naar aanleiding van de nieuwe anti-ter- reur wet, die vorige week van kracht werd. Onder de critici bevinden zich gerenommeerde journalisten, ad- I vocaten en politici. Zij noemen de nieuwe wet een be- dreiging voor de democratie. Volgens de nieuwe wet mag de politie de gearresteerde verdach ten voortaan tien dagen lang voor ondervraging in volstrekte geïsoleerdheid opsluiten. In die periode mogen zij niet door hun ditadvocaten of familie-leden worden bezocht. De politie heeft f er^i voor deze isolatie-periode van tien dagen geen toestemming no- van de gerechtelijke macht. Volgens de tegenstanders van de vak|Wet wordt door deze bepaling de rtiogelijkheid op mishandeling p. Inen foltering vergroot. Vjj De anti-terreur politie mag voortaan ook zonder toestemming imidd van de rechter huizen doorzoeken, brieven openen en telefoons aging aftappen. De critici in dit verworvenheden va i aanslag op de Ravage nagas explosie De ravage na de gasexplosle, die zich gisteren heeft voorgedaan in Londen, was groot. Een drie verdiepingen tellend gebouw stortte geheel in. Zeker acht mensen zijn daarbij omgekomen. Het zoeken naar nog meer slachtoffers wordt ook vandaag nog voortgezet. Behalve in Londen deden zich gisteren ook gasexplosies voor in België en Frankrijk. Al deze explosies houden verband met de strenge koude, die scheuren veroorzaakte in gasleidingen. In proces-Popieluszko TORUN Adam Pietruszka, de Poolse politie-kolonel die als hoofdverdachte in het pro ces-Popieluszko ervan wordt beschuldigd de ontvoering van de vermoorde priester Jerzy Popieluszko op touw te hebben gezet, heeft gisteren de hele verantwoordelijkheid voor de moord gelegd bij ex-kapitein Grzegorz Piotrowski, de in rang belangrijkste van de drie ontvoerders. Deze had Pie truszka eerder aangewezen als de „aanzetter tot de actie zon der wie niets mogelijk was ge weest". „Ik ben onschuldig", zo ver klaarde Pietruszka voor de rechters. De beschuldigingen zijn alleen gebaseerd op de las terpraat van Piotrowski, een „voorbeeldig politieman" die echter de „neiging heeft op ei gen houtje acties te onderne men", zo voegde hij eraan toe. Eerder op de dag had Pio trowski Pietruszka de schuld voor de hele operatie gegeven. Maar de mogelijkheid dat de priester opzettelijk zou worden vermoord is nooit met Pie truszka besproken, zo had Pio trowski eraan toegevoegd. De bedoeling was slechts Popie luszko te intimideren. Hij zei dat de moord voortvloeide uit een reeks tegenslagen, onder andere de vlucht van Popie- luszko's chauffeur, panne met hun auto. een vluchtpoging van de priester en zware poli tiecontrole op de weg naar Warschau. SUSKE EN WISKE AMORIS VAN AMORAS (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Eén van de kwa lijke kanten van de kosteloze Britse Nationale Gezondheids diensten loopt deze week in de kijkert naar aanleiding van het trieste lot van nierpatiënt Derek Sage (44). Hij is een dakloze uit Oxford, wiens le ven volgens sommige artsen volstrekt waardeloos is. Door het nijpend gebrek aan nier machines heeft men in het Churchill-ziekenhuis in Ox ford besloten om Sage's nier behandeling stop te zetten Aan nierpatiënten, die jonger zijn, wordt voorrang verleend. Deze harde beslissing is uitge lokt via de tv, die de knuppel in het hoenderhok gooide. Het feit dat sommige, dokters en gezondheidsdirecteuren in be- VRIJDAG 11 JANUARI 1985 PAGINA 5 WASHINGTON Vier dagen lang zullen glit ter en glans heersen in de Amerikaanse hoofd stad Washington, voor dat op 21 januari voor de ^De maal in de ge schiedenis van het land een president wordt in gehuldigd. Evenals vier jaar geleden wil Ronald Reagan van zijn inaugu ratie een groot feest maken, met gala's, pa rades en maar liefst ne gen bals. Na de pompeuze festivitei ten van vier jaar geleden, die ongeveer 15 miljoen dol lar hebben gekost, zal de in huldiging ditmaal wel goed koper uitvallen. Gerekend wordt op een bedrag van 13 miljoen dollar. Het geld wordt bijeengebracht door de verkoop van toegangsbe wijzen voor de bals en van plaatsbewijzen voor de pa rade van Capitol Hill naar het Witte Huis. Voorts zijn er de onvermijdelijke sou venirs. Wie wil deelnemen aan de gala-avonden op 18 en 19 januari moet 200 dol lar entree betalen. Ceremo niemeester is dan wèl Frank Sinatra. En Reagan en echtgenote hebben be loofd alle negen bals te zul len bezoeken. Al is het maar heel even. „Inaugura tion Day" wordt voor het bedrijfsleven in Washington een lucratieve aangelegen heid. Men houdt rekening met een omzet van zon slordige 40 miljoen dollar. Alle grote hotels zijn al we ken uitverkocht. De ver huurders van limousines hebben wagens uit andere steden laten aanrukken. En ook de verhuurders van avondjaponnen en smokings hebben verklaard dat zij de vraag niet aankunnen. In tegenstelling tot wat gebrui kelijk is, vindt de inhuldi ging ditmaal niet op 20 maar op 21 januari plaats. De 20e januari valt namelijk op een zondag. Op die dag zal Reagan in kleinere kring de eed al afleggen en dat daags erna in aanwezig heid van tienduizenden herhalen. Drie keer eerder is een Amerikaanse presi dent beedigd voordat de openbare festiviteiten wer den gehouden, te weten bij Rutherford Hayes, Wood- row Wilson en Dwight Ei senhower. In alle drie ge vallen was dat een gevolg van het feit dat de 20e janu ari op een zondag viel. Voor sportliefhebber Reagan komt die verschuiving ove rigens wel goed uit. Hij kan nu de finale van het Ameri kaanse profrugby op de te levisie volgen. (Van onze correspondent) WASHINGTON Nu president Reagan het kort voor het begin van zijn tweede ambtster mijn plotseling zonder ,,de grote drie" moet doen, zal first lady Nan cy Reagan nog meer aan invloed winnen. Dat is de verwachting in Washington, nu Rea gans topadviseurs Ja mes Baker de Derde, Michael Deaver en Ed win Meese, die hem in 1980 vanuit Californië naar Washington waren gevolgd, uit het Witte Huis zijn verdwenen. Wie de opvolgers ook wor den, zij zullen een veel min der nauwe band hebben met het bijna 74-jarige staatshoofd dan zijn Califor- nische vrienden. Reden voor onder meer het week blad Time om Nancy Reagan Davis, de tweede vrouw van Ronald Reagan, deze week op de voorpagina af te beelden onder de kop: Haar groeiende rol. Nancy's invloed op de agenda van de president en op de sa menstelling van diens staf van vertrouwelingen is van meet af aan al groot ge weest. Samen met Michael Deaver, de tv-imago-bou- wer van Reagan, waakte (en waakt) ze erover dat haar „Ronnie" zich altijd op zijn gemak voelt en dat hij voldoende rust neemt. „De first lady begrijpt da', de president omringd meet zijn met mensen met onaf hankelijke en liefst gema tigde meningen. En ze is van alle onderwerpen op de hoogte, want de president bespreekt alles met haar", aldus een lagere Witte Huis- -stafassistent. William (Bill) Clark, aan vankelijk Reagan's nationa le veiligheidsadviseur, viel bij Nancy uit de gratie toen hij blindelings de anti-Rus- sische politiek van het Pen tagon aan de president bleef opdringen. Clark werd in 1983 door Reagan „wegge promoveerd" tot minister van binnenlandse zaken en heeft onlangs besloten terug te keren naar zijn ranch in Californië. Nancy heeft eveneens mee geholpen aan het ontslag van Reagan's eerste minis ter van buitenlandse zaken. Alexander Haig, die volgens de presidentsvrouw te zeer op eigen roem uit was om haar man te kunnen die nen. Ook is Nancy hevig te keer gegaan tegen de mede werkers die Reagan in ok tober vorig jaar slecht had den voorbereid op het eer ste verkiezingsdebat tegen Mondale. Nancy Reagan heeft, naar verluidt, de afgelopen jaren meer oog gekregen voor het lot van de zwaksten in de samenleving en meer intuï tie voor wat gewone men sen verwachten van politie ke leiders. „De eerste tijd in Washington wilde zij dol graag terug naar Californië. Maar ze is de laatste tijd sterk veranderd", zegt een Washingtonse journalist, die de first lady „volgt". In Ca lifornië was Nancy een be schermde miljonairsvrouw in een kring van even dure vriendinnen. Maar nu heeft ze zich geheel op het pro bleem van het druggebruik door jongeren gestort. Daar door komt ze vaker met schrijnende toestanden in aanraking dan de president en ziet ze kans „stemmen uit het volk" aan Ronald Reagan door te geven. Door alle veranderingen en verschuivingen zijn er in tussen niet veel mensen meer over van de regeer- ploeg, waarmee Reagan vier jaar geleden begon Van de veertien kabinetsleden uit 1980 zijn er nog maar zes op hun post. Van de vijf stafle den nog maar een: Fred Fielding Behalve hij en „de grote drie" was er in het be gin ook nog James Brady, die echter bij de aanslag in 1981 op president Reagan een kogel in het hoofd kreeg en voorgoed geeste lijk en lichamelijk invalide De jongste vertrekkers uit het kabinet zijn VN- ambas sadeur Jane Kirkpatrick (in de VS een kabinetspost), milieuminister Bill Ruckels- haus. minister van binnen landse zaken Clark, justitie minister William French Smith (te vervangen door Meese) en Raymond Dono van (op onbetaald verlof wegens beschuldiging van fraude in een vroeger le ven). Dat er rond de overgang naar de tweede ambtster mijn heel wat verloop zou komen in de omgeving van de president, was verwacht. Maar dat de zon van Cali fornië. het geld in het be drijfsleven en het verlangen naar andere gezichten zo veel onrust zou veroorza ken, heeft Washington toch verrast. Het wachten is nog op de vervulling van een aantal vacatures Maar de politieke analysten in Was hington hebben in alle ver anderingen nog geen enkele aanwijzing gevonden voor Silitieke koerswijzigingen at feit is misschien wel het beste bewijs voor de ideolo gische onwankelbaarheid van de spil van het geheel: Ronald Reagan MARC DE KONINCK

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5