De Koning: maak einde aan geschillen over cao's leagan juicht lervatting overleg toe Ochtendspits vlotter op gang IJskoud «jGOEDKOOP MIDDEL GEVONDEN TEGEN BETONROT IN KASSEN tea Santa Maria en St.Bavo in 1985 in één stichting KUNSTMATIGE LOONMATIGING LEIDT TOT OPHOPEN SPANNINGEN Vrijgezellen zijn mislukte egoïsten DOORGAAN MET MATIGEN EN KORTER WERKEN BON: ES 'CcidócSoutont iCeidae 6omcwit Donderdag 10 januari 1985, 76e jaargang no. a3uo6 F D Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: l.J.Hallewas.Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 65,68, (aart 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm. kleintjes f 0,43 per mm. Christiane F, film over jeugdi ge heroinehoertjes rond het Bahnhof am Zoo in West-Ber- lijn. Ned. I, 22.10 uur. 20.28 uur slot van Chiefs. Ned. II. 20.30 uur Show van de Maand met Peter Koelewijn. BRT 1, 20.20 uur Japanse film De bal lade van Narayama. Duitsland 3. 20.15 uur film: The Naked Kiss. Perioden met zon en vrijwel overal droog. In de nacht en ochtend plaatselijk mist en mi nimumtemperatuur van min 10 tot min 15 graden. Middag- temperatuur ongeveer min 5 graden. Matige noorden wind. Zon op: 08.44. onder 16.52; hoog water Schev.: 05.57 en 17.59; laag water: 01.35 en 14.12. r\ t WASHINGTON I3l30okmerikaanse president tonald Reagan hoopt dat 1985 met de komende ïervatting van het wapen- leheersingsoverleg met 0 1e Sovjet-Unie een jaar fan de dialoog en onder- u ïandelingen wordt. „Een jaar dat leidt tot betere jetrekkingen tussen de rengt. Verenigde Staten en de sovjetunie", verklaarde de president vanmorgen in ashington tijdens een ^^■ïationaal uitgezonden ^™>ersconferentie. elijkertijd wees Reagan op de .fundamentele verschillen van :ning" tussen beide grote igendheden en hij riep Mos kou op een bijdrage te leveren de hervatting van de dia- De Amerikaanse rege ring is bereid in te gaan op het xschil in de zwaarte die bei zijden aan diverse wapen systemen toedichten. Reagan erklaarde andermaal dat 'ashington het onderzoek lar defensiesystemen in de 911 ooo DEN HAAG Het ingenieurs-adviesbureau Intron bv in Maas- richt heeft een simpel en goedkoop antwoord gevonden op de ;eheimzinnige soort betonrot in de betonnen palen en fundering tuinbouwkassen. Volgens een nog niet openbaar onderzoek 1 Intron is een andere samenstelling van het beton al vol- :nde om de weerstand van het materiaal tegen betonrot aan- uenlijk te verhogen. De olossing van het ingenieursbureau is een enorme uitkomst voor de honderden tuinbouwbedrijven in ons land die geplaagd worden door deze betonziekte. De tuinders behoeven de kasvoe- :n nu niet te vervangen door de veel duurdere houten en stalen ilen en kasvoeten die het bedrijfsleven binnenkort op de larkt brengt. - Het Proefstation Naaldwijk schat dat momenteel ruim duizend "tuinbouwbedrijven, circa tien procent van het totaal, getroffen ■zijn door betonrot. Volgens ruwe schattingen ligt de schade er- zens tussen de 20 tot 50 miljoen gulden. Pag.4: Betonrot in kassen woekert ongezien voort. ruimte, de zogenaamde „Star Wars" zal voortzetten, iets waar de Sovjets fel tegen ge kant zijn. Als de studie werke lijk vruchten afwerpt, „zullen wij gaarne onderhandelingen en besprekingen met andere landen beginnen", aldus de president. De officiële Sovjetmedia stel den het akkoord van hun kant voor als overwinning voor het Kremlin. Het was het gevolg van een Sovjetinitiatief, aldus de Russische staatspers. Naar verluidt zal de gerouti neerde diplomaat Max Kam peiman de belangrijkste Ame rikaanse onderhandelaar in Genève zijn. Amerikaanse functionarissen zwermden gis teren direct uit om de NAVO in Brussel en de landen van het bondgenootschap in te lichten. De Europese landen zeiden zich gelukkig te prijzen met de perspectieven die het akkoord biedt. Nederland dat morgen VS-diplomaat Nitze op bezoek krijgt, sprak van een bemoedigend begin van '85. Pag. 6: Grootste moeilijkhe den bij topoverleg komen nog NOORDWIJKERHOUT- /NOORDWIJK De al enke le jaren bestaande samenwer king tussen de psychiatrische ziekenhuizen St. Bavo in Noordwijkerhout en Sancta Maria op de grens van diezelf de gemeente met Noordwijk, krijgt in 1985 gestalte in de vorm van de oprichting van Ieen nieuwe stichting. In de daaropvolgende tijd zullen de activiteiten van beide zieken huizen één voor één in de nieuwe stichting worden inge bracht. De eerste afdelingen waarmee dat gebeurt, zijn de poliklinieken van de Sancta en de Bavo. Drs. J. van der Zanden, de di recteur algemene zaken van Sancta Maria, heeft een en an der in zijn nieuwjaarstoe spraak aan het personeel mee gedeeld. Het komende jaar zal ook de door Bavo en Sancta stamt, worden herzien, omdat de omstandigheden voor de psychiatrische ziekenhuizen inmiddels gewijzigd zijn. Van der Zanden doelt daarmee on der meer op het feit dat het ministerie van volksgezond heid eind vorig jaar heeft mee gedeeld dat beide ziekenhui zen de opzet van een nieuw instituut voor zwakzinnigen zorg dit staat dus los van de bouw van een psychiatrisch ziekenhuis in Rijnmond als ge deeltelijke nieuwbouw voor de Bavo in het Nieuwe Water weggebied (Hoek van Holland- Rotterdam) beter kunnen vergeten. Twee jaar eerder nog werd hen juist medewer king voor de oprichtinhg hier voor gevraagd omdat in dat deel van het land een tekort aan „bedden" is. Van der Zan den spreekt in dit kader van „een slecht overheidsbeleid dat consistentie mist en ook begrip mist voor de noden waar het werkelijk om gaat". President-directeur Nationale Investeringsbank Van der Zwan: ROTTERDAM Kunst matige loonmatiging leidt tot ophopen van spannin gen die de neiging hebben zich te ontladen op mo menten dat dat niet wen selijk is. Voorbeeld hier van is de loonexplosie van de beginjaren '60 die ook het gevolg was van kunst matige manipulaties van de arbeidsmarkt. Beter is het in de loonvorming verschillen toe te laten. Verschillen die gebaseerd zijn op het verschil in eco nomische resultaten tus sen de sectoren. Dit heeft dr. A. van der Zwan, president directeur van de Na tionale Investeringsbank, van middag gezegd op een bijeen komst van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Rotterdam. De gestegen arbeidsproduktiviteit in tal van industriële sectoren laat ruimte voor loonstijgingen die voor andere sectoren on mogelijk zouden zijn. Zo'n loonvorming kan helpen bij het herstelproces van de con sumptieve vraag. Van der Zwan wees erop dat een loonvorming die reageert op de markt wel eisen stelt aan werkgevers en werkne mers. „Men moet pal durven staan indien de economische mogelijkheden in een sector niet toereikend zijn om mee te gaan met sectoren waar het beter gaat. De overheid hoort bij voorbaat tot de sectoren waarin de economische moge lijkheden heel beperkt zijn". Video-verdoving bij tandarts BUFFALO Patiënten zijn minder bang voor de tandarts en hebben minder last van pijn. als zij tijdens de behandeling vi deospelletjes mogen spelen. Dit heeft een onderzoek van de universiteit van Buffalo aangetoond. Na een studie van drie jaar kwamen de onderzoekers tot de conclusie dat patiënten die video-spelletjes speelden t (boven de stoel was een tv gemonteerd) zich heel rustig en ontspannen lieten be handelen. De hoge kosten zullen een alge mene toepassing van dit kalmeringsmid del voorlopig wel in de weg staan. Mo menteel krijgen veel patiënten in de VS tijdens de behandeling ontspannende mu ziek te horen. RUSSISCHE SOCIOLOOG: MOSKOU Een socioloog in de Sovjet-Unie heeft gisteren een krachtige aanval gedaan op vrijgezellen, die hij ervan beschuldigt dat zij egoïs ten en mislukkelingen zijn en het geluk niet ken nen. De socioloog Igor Bestoezjev-Lada maakt een onderscheid tussen mannen die wel wilden trou wen maar niet konden en „mannen die agressieve en overtuigde vrijgezellen zijn". In een aantal Russische steden beloopt het echtscheidingsgemid delde een kleine 50 procent en in de meeste geval len is de vrouw de eisende partij, omdat haar man drinkt en ongenietbaar is. (Van onze parlementaire re dactie) NIJKERK Minister De Koning (Sociale Za ken) heeft vanmiddag een dringend beroep gedaan op werkgevers en werknemers hun ge schillen over het ar beidsvoorwaardenbe leid snel bij te leggen en door te gaan met zo wel verkorting van de werktijd als matiging van de lonen. Alleen zo'n gezamenlijke in spanning kan er toe lei den dat de economie zich verder herstelt en er meer werk komt. Op de jaarlijkse veehoude rijconferentie van de chris telijke boeren- en tuinders- bond rekende minister De Koning vanmiddag voor dat sinds in 1982 een begin ge maakt werd met korter werken en herverdeling van arbeid al 150.000 banen zijn ontstaan. Afspraken over korter werken alleen al leverden 80.000 nieuwe arbeidsplaatsen op. De rest komt voor rekening van meer deeltijdwerk en ver vroegde uittreding. „Ik hoop dat werkgevers en werknemers nu op deze weg zullen voortgaan en in de komende cao's nieuwe afspraken over arbeids duurverkorting zullen ma ken. Verdere inkomensma tiging is van wezenlijke be tekenis voor verbetering van de werkgelegenheid", aldus de minister. Bovendien zou in dat geval een meer parallele inko mensontwikkeling mogelijk worden tussen werkenden en uitkeringstrekkers. „Doorgaan met matigen is dan ook bij uitstek de vorm waarin actieve werknemers hun solidariteit met de vele niet-actieven kunnen waar maken", vindt De Koning. De minister schetste een beeld van een beginnend herstel met een economi sche groei van rond twee procent en een daling van de werkloosheid tot bene den 800.000. Dat niveau is naar zijn oordeel echter nog steeds veel te hoog. „In de huidige kwetsbare economi sche situatie en gelet op die hoge werkloosheid kunnen werkgevers en werknemers zich niet veroorloven niet tot overeenstemming te komen", aldus De Koning. Gisteren heeft, in navolging van de christelijke werkge versvereniging NCW ook het VNO zware kritiek ge uit op de looneisen die door FN V-bonden zijn gesteld. VNO-voorzitter Van Lede zei dat de kosten mor teel meer dan het dubbele zijn dan de ruimte die de FNV in november claimde. Nu overal in Nederland een dikke sneeuwdeken ligt, kun als politieman veel beter uit de voeten op de lange lat, dan met het van rijkswege aangemeten schoeisel. In het Kralingse Bos is daarom gisteren een ski-surveillance ingesteld. De twee Rotterdamse agenten J. Paaij en H. Visser (r) die deze primeur verzorgden, trokken wel enige bekijks. UTRECHT De Neder landers beginnen lang zaam te wennen aan de barre weersomstandighe den van de laatste dagen. Het werd iedereen die zich wilde verplaatsen vanmorgen ook gemakke lijk gemaakt; er was van nacht geen verge sneeuw gevallen. Zelfs de NS slaagde er in de treinen wat geregelder te laten rijden, al werden in de Randstad in de spits toch vertragingen genoteerd van gemiddeld een kwar tier. Ook vielen er treinen uit, zodat andere (ingekor te) treinen tjokvol zaten. Daarom mochten de ge wone passagiers op som mige trajecten ook eerste klas reizen. Gisteren viel in Nederland een tweede slachtoffer te betreu ren van de strenge kou, nadat eerder deze week een Haagse bejaarde dame aan de gevol gen van onderkoeling was overleden. In het ziekenhuis in Stadskanaal overleed de 61- jarige G. Zuiderhoek uit Nieu we Pekela, die door de politie uit zijn nauwelijks verwarmde woning was gehaald. De wegen waren vanmorgen redelijk goed te berijden en ernstige ongelukken zijn voor zover bekend dan ook uitge bleven. De ochtendspits kon redelijk uit de voeten; het aan tal files bleef beperkt. Alleen in Groningen viel vanmorgen gisteren niet gespaard voor de sneeuw en aan de Franse ri- vièra noteerde men de laagst ooit gemeten temperatuur ter plaatse: min 11 graden. In de 12-eeuwse Dom van Keulen bevroor het wijwater en langs de middellandse zeekust zijn grote delen van de oogsten ge- neuveld. In Italië waren giste ren 13 vliegvelden gesloten. steld. De zo goed geoliede NS leek krakend tot stilstand te komen en in Den Haag liep het stadsvervoer vast in sneeuwduinen en vastgevro ren wissels De NS moest giste ren totaal 120 defecte rijtuigen in de werkplaatsen laten staan, ongeveer 160 treinen re den met kleinere mankemen ten rond. In de avondspits kon de NS het aantal reizigers be ter verwerken. Het aantal dodelijke slachtof fers is in Europa inmiddels ge stegen tot 85. Ook Napels bleef Botsing door sneeuwballen LEIDEN Twee automobilisten, een 59-jarige Boskoper en een 19-jarige man uit Hillegom, botsten gisteren op de Kagerstraat met hun voertuigen op elkaar. Beide bestuurders hadden weinig aandacht voor de weg omdat ze werden bekogeld met sneeuw ballen. Op de Kagerstraat waren volgens de politie ongeveer 100 scholieren sneeuwballen aan het gooien. Joggers mikpunt van roofvogels BOSTON Er zijn jog gers in Europa die hun n bont en blauw opgeven door mys- aanvallen van buizerds en andere roofvo gels. Dit heeft een aantal Zwitserse doktoren laten weten in het Amerikaanse medische tijdschrift „Jour* nal of Medicine". Volgens deze artsen zijn de afgelo pen twee jaar twaalf jog gers behandeld voor ver wondingen die door snavel en poten van buizerds en andere roofvogels werden aangebracht. Elke aanval van de roofvogels op jog gers werd afgebroken zo dra deze met hardlopen ophield, aldus de artsen. INFORMATIE OVER FILMS MUZIEK THEATER RECREATIE EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGFNDA Anton Karas overleden WENEN In een ziekenhuis in Wenen is in de afgelopen nacht de Oostenrijkse compo nist Anton Karas overleden. Karas maakte de muziek voor de film ..The Third Man". Het Harry Lime-thema is over de hele wereld bekend geworden. Karas werd 78 jaar. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. We moeten er met aan denken. Iemand hakt bij een temperatuur van vijftien graden onder nul een gat in het ijs en duikt daar vervolgens 10 maar in. Een ijskoude zwempartij, als bescherming tegen. verkoudheid Toch gebeurt zoiets 's winters meer dan eens in Rusland Driehonderdduizend zogenaamde Walrussen hebben dezer dagen hun seizoen geopend. De rillingen lopen )e over de rug, terwijl je dit bij de warme kachel leest. In de Leidse Courant waarin dit ijskoud wordt gemeld. i Da Lad» Cooiaal ml ik batf 1b bh oub Bnaelop aondsr [i Btijal upatuno Baar Laidaa Coulant AatwoordBuBUDaa 996,2SOO VD Das Haag

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1