Peru wil kruiser toch naar ADM laten gaan De tijd van Sinterklaas in scheepsbouw voorbij Staat acht FNV geen belangenbehartiger gehuwde vrouwen n ÊeidóeSouiant 1? Dreigend tekort aan vers bloedplasma GELIJKE BEHANDELING IN WWV INZET KORT GEDING 'AGINfc BINNENLAND WOENSDAG 9 JANUARI 1985 PAGINA 7 van Ziekteverzuim iets gestegen )ercomj 'e comj ïiljard j erken, «^AMSTERDAM Het ziekteverzuim is in 1984 voor het eerst in vijf jaar weer iets gestegen. Door de griepepidemie in maart en april bedroeg het aantal ziekmeldingen bij het Gemeenschap- gpelijk Administratiekantoor (GAK) vorig jaar 2,3 miljoen, dat is 2,5 procent meer dan in 1983. Het aantal aanvragen voor een ww-uitkering daalde vorig jaar sterk met 17 procent tot 265.000 aan vragen. Aldus GAK-directeur mr H. Boitelle gis- g teren in zijn nieuwjaarsrede. Bovendien is in vergelijking tot 1983 de gemiddelde uitkerings duur van de ww in '84 iets afgenomen. Het GAK jaf dan ook 1,3 miljard minder uit aan WW-uitkeringen. Ook het totaal uitgekeerde zie kengeld daalde vorig jaar iets: van/2,81 miljard i 1983 naar 2,78 miljard in 1984. uimtev inen iljoen rken, Fujitsu en bek g Arrestatie journalist was „misverstand" DEN HAAG De autoriteiten van Zimbabwe hebben hun veront schuldigingen aangeboden voor de arrestatie, vorige week vrijdag, van de Nederlandse free-lance journa list Ton Gerrits. Zimbabwe heeft laten weten dat de aanhouding op een „misverstand" berustte, aldus een woordvoerster van de VPRO dinsdag. Gerrits, die voor de VPRO aan een radio-reportage werkte, werd afgelopen vrijdag gearres teerd op verdenking van spionna- ge-activiteiten voor Zuid-Afrika. Hij werd een etmaal vastgehouden. Café's op Urk moeten op zondag open kunnen DEN HAAG De gemeente Urk mag de plaatselijke café's en restaurants niet ver bieden op zondag open te zijn. De Kroon heeft op voordracht van minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) het betreffende arti kel van de Urker Politieverordening (APV) vernietigd. Volgens de minister is het ver bod in strijd met de Zondagswet omdat eet- en drinkgelegenheden de zondagsrust niet verstoren. Tot nog toe is alleen het Chinese restaurant op Urk op zondag geopend, de rest van de cafés en restaurants zijn dan dicht, aldus de gemeente. Vóór de APV in werking trad, was alles in Urk op zondag al dicht. De gemeenteraad had in 1983 het ar tikel in de verordening opgenomen, omdat zij de zondagsrust principieel naar buiten wilde dragen. Ontdek Nederland Minister G. Braks van landbouw en visserij heeft gisteren in Kasteel de Wittenburgh in Wassenaar het eerste exemplaar van „Ontdek Nederland" in ontvangst genomen Het boek werd hem aangebo den door de hoofddirecteur van de ANWB. B. Un- tema (rechts). „Ontdek Nederland" is geheel ge wijd aan de twintig door de overheid geselecteerde nationale landschappen. Van elk gebied wordt de ontstaansgeschiedenis beschreven. Het boek. een uitgave van Reader s Digest in samenwerking met de ANWB, bevat naast een groot aantal foto's en illustraties ook routekaarten voor fiets- en wandel tochten. In het midden directeur C. Rog van Rea der's Digest. louane /e heef van ?arrive vondst ileken Afrikai hassis t impc erd; AMSTERDAM De Pe- trokken. ADM schat de ruaanse mariune is nog kosten van de modernise- steeds van plan de kruiser ring op 350 miljoen gul- Admiral Grau (de voor- den. malige De Ruyter) vol gende week uit de haven De Kamer van Koophandel in Callao naar Nederland te Amsterdam vindt de ADM een laten vertrekken voor een essentiële peiler voor het „ha- modernisering op de Yen,£ebeu/_e^ ADM-werf in Amsterdam. het Noor- zeekanaalgebied. Een even- tueel wegvallen van deze laat- De Peruaanse marine- ste reparatiewerf voor grotere woordvoerder zegt dat schepen in Amsterdam zou daarvoor geld is uitge- een ernstige verzwakking be tekenen positie van zeehaven. De kamer schrijft dit in een brief aan de leden van de commissies economische zaken en financiën van de Tweede Kamer, die morgen in spoed beraad bijeenkomen. De com missies willen van minister Ruding weten wat de achter gronden zijn van de Peruaanse order en op grond waarvan de regering de steunaanvraag van ADM afwijst. „De huidige ontwikkeling van de overslag met een record tonnage in 1984 bevestigt het economisch belang dat voor de hele regio verbonden is aan een volwaardige havenoutilla- ge. Een reparatiewerf mag daarbij niet ontbreken", aldus de KvK. De kamerleden wordt gevraagd de regering op haar verantwoordelijkheid te wijzen en stelt dat de werkge legenheidssituatie in Amster dam het wegvallen van de ADM niet Grootste heroïne- t vangst politie s'eum j Amsterdam èïiiki AMSTERDAM De narcoti- 2j: u cabrigade van de Amsterdam- <eur u se P°litie heeft vorige week Ie ovei vr'Jc'aS 25 kilogram (Paki- 'im Bi staanse) heroïne in beslag ge- Bovm nomen- Het is de grootste otterdLvangst in een keer ooit in de 1 aan hoofdstad gedaan, aldus de po- e odvI gisteren. De groolhandels- ordt n waarc*e van Part'j is 2,5 mil- joen gulden, de straatwaarde het dubbele. De politie hield Lzeven verdachten aan, onder wie de 50-jarige hoofdverdach te S.B. De vrijdag in beslag ge nomen partij was per schip in Rotterdam aangekomen. Het spul was verpakt in vaten met het opschrift "optisch bleek- middel".De nu opgerolde he roïnelijn voerde niet alleen naar Nederland, ook naar En geland en West-Duitsland. :tiï Tot vijftien jaar in 'Chilenenzaak' geëist AMSTERDAM Mr. De Beaufort, procureur-generaal bij het gerechtshof in Amster dam. heeft gisteren tegen vier mannen gevangenissstraffen van tien tot vijftien jaar geëist wegens moord en vrijheidsbe roving. De zwaarste straf wil de hij opgelegd zien aan de 28- jarige Chileen Charley S. De Beaufort achtte bewezen dat hij in oktober '83 een 29-jarige landgenoot had doodgescho ten. Deze moord raakte be kend als de „Chilenen-zaak". Kort na elkaar werden in Am sterdam eind '83 drie Chilenen om het leven gebracht. Aanlei- P^Y ding vormde ruzies tussen twee bendes Zuidamerikaanse cocaïnehandelaren, die elkaar beconcurreerden Het hof zal 22 januari arrest wijzen. Tijd. van eagai Huis. ptie. steil Iger Drs. J. den Uyl nu dr. J. den Uyl De fractieleider van de PvdA, Joop den Uyl. is niet langer „de doctorandus uit Buitenvel- dert". Ter gelegenheid van de 353-ste Dies Natalis van de Universiteit van Amsterdam kreeg hij gisteren het eredoc toraat in de economische we tenschappen uitgereikt, en mag hij voortaan dr. voor zijn naam zetten. In zijn dankwoord zei Den Uyl dat politici niet be ter of slechter zijn dan econo men. „Beiden hebben met de recessie van de afgelopen ja ren erg weinig raad geweten. Het voorspellend vermogen van de economische weten schap is erg beperkt geble ken". Naast Den Uyl waren er ook ere-doctoraten voor de bi bliofiel Abraham Horodisch, de botanicus Jac. Landweher en de historicus Boris Sapir. Foto: De pedel (I.) en pro-rector prof. Van Ankum hangen de kers verse doctor de cappa om. HILVERSUM In Nederland dreigt een tekort aan vers bloedplasma. Er is een „werk- voorraad" van 60.000 liter no dig, maar vorig jaar was er niet meer dan 20.000 liter be schikbaar. Staatssecretaris Van der Reijden van Volksgezond heid moet de bloedbanken meer armslag geven, zodat het „ernstige tekort" aan plasma bestreden kan worden. Aldus secretaris Dudok de Wit de centrale medische bloed transfusie commissie van Rode Kruis gisteravond KRO's Brandpunt. het „Onverantwoord", noemt Du- dok de Wit het „dat Nederland steeds afhankelijker wordt van aanvoer uit het buiten land. De afgelopen twee jaar moesten grote hoeveelheden plasma-produktie op te voe- plasma uit Duitsland en België ren. Als gevolg van de ïnge- ingevoerd worden, hoewel het voerde budgettering in de ge- beleid van de overheid, neer- zondheidszorg mogen de zie- gelegd in een wetsontwerp dat kenhuizen in feite niet meer nu door de kamercommissie bloed afnemen dan in 1982. wordt besproken, import van Daardoor, aldus Dudok de bloed en bloedprodukten ver- Wit, wordt het de bloedban- biedt. Volgens het Rode Kruis ken, die financieel afhankelijk zijn er donors genoeg. Door zijn van hun afnemers, onmo gelijk gemaakt de produktie op te voeren. DEN HAAG Terwijl Nederland langzaam uit het economisch dal om hoog klautert zullen de komende maanden nog vele honderden, zo niet duizenden banen in de scheepsbouw verloren gaan. Het sombere toe komstbeeld dat het on derzoeksbureau McKin- sey heeft geschetst in op dracht van het ministerie van Economische Zaken liegt er niet om. Zonder nieuwe miljoenensteun van de overheid zullen in de komende twee jaar minstens 2000 van de nog bestaande 5500 ar beidsplaatsen in de scheepsnieuwbouw ver dwijnen en zelfs als de overheid wel zo goed is om er nog eens 250 mil joen tegenaan te gooien, zullen er nog 1000 banen verloren gaan. De conclusie is duidelijk: de Nederlandse scheepsbouw is op sterven na dood. Talrijke steunoperaties, waarbij vele miljarden gemeenschapsgeld was gemoeid kunnen niet verhinderen dat onze natio nale trots gaandeweg tot een zielig hoopje schroot ver schrompelt. WeliswaaT zijn Nederlandse werven dankzij die miljardensteun in staat beneden de kostprijs te wer ken, maar echt concurreren met de snel opgekomen wer ven in Azië kunnen ze niet en zullen ze ook nooit kun nen. Bovendien blijft het al vele jaren verwachte aan trekken van de scheeps- bouwmarkt. maar al te vaak als argument gehanteerd om opnieuw miljoenen over de zal zich waarschijnlijk ook de komende jaren niet voor doen. Wat voor de nieuwbouw op gaat, geldt in feite ook voor de reparatiesector. Ook hier werd een verwachte markt- verandering (lees: verbete ring) jaren achtereen als mo tief gehanteerd om voor nieuwe miljoenensteun in Den Haag aan te kloppen. Onder dreiging van honder den ontslagen ging de poli tiek vervolgens door de knie ën. Het RSV-drama heeft oitfc geleerd waar dat alles uitein delijk toe leidt. Het kan dan ook niet de minste verbazing wekken dat minister Van. Aardenne. tot RSV-zonder- bok gemaakt, van verdere steun aan de scheepsbouw niets meer moet weten, zeker niet als er in de argumenten voor die steun geen enkel nieuw element te ontdekken valt. Uitstel van executie Overlevingsplannen wekken alleen al door hun mooie naam de indruk een bijzon der sociaal doel na te streven, maar blijken tot nüg toe maar zelden iets anders te hebben ingehouden dan uitstel van executie op kosten van de ge meenschap Menige politicus heeft de afgelopen jaren ver zucht dat veel van die ge steunde werven eigenlijk niets anders waren dan grote sociale werkplaatsen, maar had niet de durf tegen deze politiek in het geweer te ko- In feite gold dat ook voor het kabinet Lubbers en de zijnen hebben van meet af aan wil len breken met de politiek van pappen en nathouden en een no-nonsense-beleid wil len voeren. Vooral de uitke ringstrekkers hebben dat aan den lijve ondervonden. De scheepsbouw bleef echter lange tijd buiten schot, maar dankzij de „zegeningen" van het RSV-drama lijkt ook hier aan het Sinterklaas spelen definitief een einde te zijn gekomen Zijn er desondanks toch geen argumenten om de ADM-re- paratiewerf te hulp te ko men' Onder dreiging van een faillissement wist zij im mers nog vier reparatie-or ders in de wacht te slepen die samen goed zijn voor meer dan 40.000 uren werk. Bo vendien zou de opknapbeurt van de Almirante Grau (de vroegere kruiser De Ruyter, die thans onder Peruaanse vlag vaart) het bedrijf een flinke impuls hebben kunnen geven. Slaat het kabinet dan hier de plank mis-' Bij het beantwoorden van deze vraag mag niet uit het oog worden verloren wat hierboven is opgemerkt. Zo rijkelijk er in de achterlig gende jaren met geld is ge strooid, zo behoedzaam gaat men nu te werk en dat geldt zeker een minister die nog dagelijks als nationale zonde bok wordt afgeschilderd en wiens leven zelfs werd be dreigd. Gouden eieren Er zit echter nog een belang rijk aspect aan deze zaak. De Peruaanse marine-order lijkt voor de ADM de kip met gouden eieren, maar heeft bij nader inzien meer weg van een zeepbel. Het contract er voor werd in 1983 afgesloten toen Peru nog de schijn van kredietwaardigheid kon op houden. Het land is er de laatste maanden financieel zeker niet rijker op gewor den. Bij 18 westerse landen heeft het uitstel van betaling moeten aanvragen en aan een "an de belangrijkste schuldeisers, de Sovjet-Unie, werd een schuld van een miljard gulden afgelost in na- tura door de levering van spijkerbroeken, kippen en to matenpuree. Met zo'n vorm van betaling lijkt de ADM ook niet uit de zorgen. Bij de Nederlandse Crediet- verzekeringsmaatschappij, die exportorders naar Derde Werelalanden verzekert, er kent men dat er in de huidi ge omstandigheden niet over gepiekerd zou worden deze order te verzekeren. Dat ge beurde in 1983 echter nog wel en dat betekent dat de Staat der Nederlanden voor 350 miljoen de boot in gaat als Peru inderdaad niet in staat blijkt voor het werk aan de kruiser te betalen. bedrijf gestoken zijn. bij de miljoenenvordering die de fiscus al heeft vanwege niet afgedragen loonbelasting en bij de aanvragen voor 10 tot 25 miljoen die nu ter discus sie staan en het wordt duide lijk waarom de ministers Van Aardenne en Ruding er niets voor voelen opnieuw bij te springen. Sterker nog als hierdoor de Peruaanse „kip met gouden eieren" weg blijft en het contract wordt opengebroken, moet dat Ru ding juist welkom zijn Het is immers niet onmogelijk dat deze kruiser wel eens op kas ten van de Nederlandse be lastingbetaler zou moeten worden opgeknapt. Bij het afketsen van de order zou de Staat aanzienlijk minder risi co lopen na de grote strop van Boskalis in Argentinië nog eens 350 miljoen bij te moeten passen op een klus uit Zuid-Amerika. ARJEN BROEKHUIZEN DEN HAAG Handelt de Nederlandse Staat in strijd met de derde Euro pese richtlijn, nu de gelij ke behandeling van man nen en vrouwen in de Wet Werkloosheidsvoor ziening (wwv) nog steeds niet is geregeld? Deze vraag stond centraal in het kort geding, aange spannen door de FNV, dat gisteren diende voor de president van de Haagse rechtbank, mr. J. Wijn- holt. In het beklaagden bankje: de Nederlandse Staat. Het antwoord is ja, maar of de rechter daarover moet oorde len is een tweede, betoogde landsadvocaat mr. L. Keus. Voor de FNV is het zonnek laar: met onmiddellijke ingang moeten ook gehuwde vrouwen recht krijgen op wwv. Conform de Europese richtlijn moesten voor 22 december vo rig jaar alle discriminerende bepalingen in de sociale wet- 7) Nu werd smidje Verholen toch werkelijk een beetje boos. „Uw familie kan de boom in. het dak op en achter de muziek aan," gromde hij. „Wat verbeeldt u zich eigenlijk wel? Ik werk in mijn EIGEN smidse en woon in mijn EIGEN huis!" En met grote, driftige passen liep hij zijn trouwe werkplaats binnen. De heer Van Uylen evenwel, die een welopgevoed man was, schrok daar wel een beetje van en dribbelde met zijn boek, paperassen en kronieken achter de smid aan. „Be.„grijpt u me asjeblieft goed, meneer Verholen", zei hij nerveus. „Natuurlijk woont u in uw eigen huis. Ik zal u er heus niet uitjagen..." „Peh...!" riep smidje Verholen uitdagend. „Daar moest u het lef ook 'es voor hebben!" „Wel sakkerloot, ik heb het, geloof ik, weer ne- lemaal verkeerd gezegd", zuchtte Gozewijn. „Ik heb uw smidse helemaal niet nodig, want ik drijf een bloeiende boekhandel te Ravelijn en bezit daar een riante woning. Ik bedoel, dat ik de al lerlaatste nazaat ben van het geslacht Van Uy len. De Van Uylens waren vrije burgers van Rijk- huyzen, alwaar zij huize de Uylenborgh bewoon den. En uw huis is de voormalige Uylenborgh, zoals mijn oude gravure duidelijk aantoont. Ei laas... het is slecht met de Van Uylens afgelo pen. Het hele geslacht is uitgemoord door de toenmalige banschulte van Rijkhuyzen. Slechts èén zoon wist aan het bloedbad te ontkomen. Zo staat het tenminste in mijn oude familiekro niek..." geving van de Europese lidsta ten zijn verwijderd. Voor Ne derland betekende dit dat met name dat het kostwinnerscri terium uit de wwv moest ver dwijnen. Het wetsvoorstel van staatsse cretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid om ook gehuwde mannen die geen kostwinner zijn na 22 de cember het recht op wwv te ontzeggen, haalde het echter medio december 1984 niet in de Tweede Kamer. Door het verwerpen van dit wetsvoor stel ontstond het probleem dat Nederland niet aan de Europe se deadline van 22 december kon voldoen. Uiteindelijk stel de De Graaf voor om een nieuw wetsontwerp in te die nen dat met terugwerkende kracht zou gelden tot 22 de cember, mits er een dekking van 450 miljoen gulden, die de gelijke behandeling kost, zou worden gevonden. Tot het in werking treden van lieuwe wet zouden de re gels van de huidige wwv gel- In i :ulai de Gemeentelijke Sociale Dien sten, de uitvoeringsorganen van de wwv, adviseerde staatssecretaris De Graaf de beslissing over verzoeken van gehuwde vrouwen om een wwv-uitkering op te schorten tot de nieuwe wet van kracht zou zijn. Het gaat hierbij overi gens om een interimmaatregel tot een nieuw stelsel van socia le zekerheid in werking treedt. In het'nieuwe stelsel, dat medio dit jaar in moet gaan, krijgen mannen en vrouwen gelijke uitkerings rechten en -plichten. Strijdig De FNV is echter van mening dat er op dit moment nog steeds sprake is van een onge lijke behandeling en dat er in strijd met de Europese Richt lijn wordt gehandeld. Volgens de advocaat van de FNV, mr S. De Laat, heeft de Neder landse overheid zes jaar de tijd gehad om de discriminatoire bepalingen uit de wetgeving te halen. „Nederland heeft die tijd voorbij laten gaan. De overheid pleegt derhalve een onrechtmatige overheids- daad", aldus De Laat Geen eigen belang Mr. E Korthals Altes, die na mens de staat optrad, ging gis teren in eerste instantie alleen in op de technische zaken van het kort geding. Hij betoogde dat de FNV niet ontvankelijk moet worden verklaard in haar vordering tegen de staat, omdat de vakcentrale in deze zaak geen eigen belang heeft. „De FNV treedt op ter behar tiging van belangen van een aantal niet met name genoem de gehuwde vrouwen die al dan niet lid zijn van de FNV". Volgens Korthals Altes laat het Nederlands burgerlijk pro cesrecht een dergelijke verte genwoordiging niet toe. Ook trok de landsadvocaat het spoedeisend karakter, dat noodzakelijk is bij het aan spannen van een kort geding, in twijfel. „Er moeten feiten en omstandigheden worden aangewezen aie aantonen dat onverwijlde spoed is geboden aldus de landsadvocaat. In de dagvaarding is daarin volgens hem geen sprake. „Het gaat niet om het ontne men van rechten aan personen die aanvankelijk wel uitke ringsgerechtigd waren, maar om het toekennen van rechten aan personen die tot nu toe niet uitkeringsgerechtigd wa ren. Er is geen sprake van noodsituaties waarin het in werkingtreden van de nieuwe interim-wet, die het kabinet voor 1 maart aanstaande hoopt in te voeren, niet kan worden afgewacht", betoogde Korthals Altes. Advocaat De Laat noemde de FNV wel degelijk een belan genbehartiger van gehuwde vrouwen. „Twintig procent van het aantal leden is vrouw Bovendien is het kort geding aangespannen in samenspraak met vrouwenorganisaties" Ook zei hij dat er wel degelijk spoed geboden is om de dood eenvoudige reden dat de Ne derlandse overheid nog steeds in gebreke is. Schuld parlement De landsadvocaten Korthals Altes en Keus legden in hun pleidooi de schuld van van de nog steeds niet veranderde wwv bij het parlement Het zelfde verweer dat staatssecre taris De Graaf en later pre mier Lubbers hanteerden: de Kamer ging niet akkoord met het voorliggende wetsontwerp, zodat een nieuwe situatie ont stond. Er komt een nieuw voorstel dat met terugwerken de kracht zal worden inge voerd. meer kan het kabinet volgens zijn zeggen niet doen. De eis van de FNV om met onmiddellijke ingang gehuwde vrouwen recht te geven op wwv is niet in te willigen, zo lang voor de kosten, 450 mil joen gulden, geen dekking is gevonden. De landsadvocaten zetten ook vraagtekens bij de rechtstreek se werking van de richtlijnen. Daarover hebben, zo betoogde Keus. de Europese Commissie en het Europese Hof. zich nog niet uitgelaten Hij gaf toe dat de huidige (oude) wwv niet voldoet aan de Europese richt lijn. „Hoe het dan wel moet gebeuren vermeldt de richtlijn niet", aldus Keus. Mr. Wijnholt zal op donderdag 17 janauan uitspraak doen. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT WIT INFORMATIE OVER FILMS MUZIEK THEATER RECREATIE EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA NCW: FNV koelt frustraties op ondernemingen (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Nu de FNV te recht bij regering en parle ment geen gehoor heeft ge vonden voor haar oppositie te gen het herstelbeleid lijkt zij haar frustraties te willen koe len op de ondernemingen. Dat schrijft NCW-secretaris Van Hove, deze week in het blad van het christelijk werkge versverbond. Hij rekent voor. dat de cao-voorstellen die door de FNV-industriebond en dienstenbond zijn gedaan neerkomen op een loonkosten stijging van 12 tot 17 procent Die percentages zijn opge bouwd uit vijf procent voor ar beidstijdverkorting en nog eens vijf procent als gevolg van looneisen De aanvulling van het ziekengeld, de uitbrei ding van de vut en het jeugd- werkplan znn ook goed voor vier tot vijf procent De in bouw van eerder afgesproken roostervnje dagen stuwen de loonkosten nog eens extra om hoog. Van Hove noemt het „bijzon der wrang" dat de FNV met het stellen van looneisen vol ledig voorbn gaat aan het feit dat de overheid juist nu voor het eerst sinds jaren een beleid voert waarbij voor modaal ren koopkrachtverbetering op treedt van 2.5 procent Hij kondigt „maximaal verzet aan tegen de FNV-eis om met ingang van 1 januari 1986 een gemiddelde werkweek van 36 uur in te voeren Het totale ei senpakket van de FNV zal bn inwilliging een „verwoestend effect hebben op het herstelbe leid". zo meent de NCW-secre taris.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7