WAT IS NOU EIGENUi K GEZOND ETEN? Spoorwegen winterhard maken in Nederland niet verantwoord nl „Nat strooien" wint terrein bij bestrijding van gladheid Vorst heeft het in Europa voor 't zeggen VIVEl Daklozen kloppen aan bij krap bemeten Leger des Heils Dag vorst kost bouw tientallen miljoenen -i „ANDERS HET HELE JAAR DOOR ONGERIEF" /lMAARy&t-'SOI v (AfV.(Km)peT ZOUTE DOL J) o?. M£ERT£/AAT VAS tccc n OI Sneeuwlaarzen, langlaufsWs en schaatsen raken uitverkocht Afscheid van Otto Milo „Minco heeft zich aan contract te houden" «P11M INI HIM L/A1M L>/ U11 LIN LAN b> teidaetJomanl WOENSDAG 9 JANUARI 1985 PAGINA 3 in rol in waan huid kreeg die uiteini men Man gedood bij ontdooien waterleiding WESSEM De 49-jarige H. Korsten uit Linnen, is teren bij een explosie het midden-Limburg- Wessem op slag ge dood. Het ging om een ontploffing van een ge- leeltelijk gevulde tank net een paar duizend li er gasolie in het ruim /an een zandzuiger. Het slachtoffer probeerde de bevroren waterleiding te ontdooien met een gaska chel. De zandzuiger vloog meteen in brand. DEN HAAG Het Leger des Heils in Den Haag heeft wei nig extra aanloop van daklo zen en zwervers, maar de af deling van het Leger in Am sterdam komt plaats tekort om alle hulpvragers warme over nachtingen aan te bieden. In. de zitruimtes zijn extra ma trassen gelegd. Het Leger maakt ook meer rondgangen met koffie en soep langs plaat sen waar daklozen zich verza melen. Een woordvoerder zei gisteren vooral problemen te verwach ten voor de heroïneverslaaf- den in de hoofdstad. „Bij lan ger aanhouden van de strenge kou wordt hun overlevings kans kleiner", aldus de zegs man. „Zij verdienen vaak hun geld als schandknaap of hoer tje en hebben dagelijks geld nodig om in hun behoefte te voorzien". In de zogenoemde 'gedoogruimtes' waar verslaaf den ongemoeid worden gela ten, gaat de soep en de koffie wat vaker langs om de ver kleumden weer op verhaal te laten komen. In een telegram aan kabinet en parlement heeft de Alge mene Bond voor Ouderen (ANBO) gevraagd om een stookkostentoeslag voor oude ren. De bond zegt in het tele gram al berichten te hebben ontvangen over ernstige ge volgen van bezuinigingen op die kosten. De stookkosten voor de ouderen nemen extra toe omdat ze meer behoefte hebben aan warmte. De ANBO is een landelijke orga nisatie van ouderen en telt on geveer 200.000 leden. Krantenbezorgster onder vrachtwagen GOIRLE Een veertien jarige krantenbezorgster uit Goirle is gisteren door een verkeersongeval om het leven gekomen. Het meisje werd op haar fiets gepasseerd door een vrachtwagencombinatie. Vermoedelijk door de gladheid is zij komen te vallen en onder de aan hangwagen beland. Zij was op slag dood. De vrachtwagenchauffeur heeft van het ongeluk niets gemerkt en is door gereden. De politie heeft hem tot nu toe niet weten te achterhalen. AMSTERDAM De vorige week ingevallen vorst kost de bouw enkele tientallen miljoenen guldens per dag. Dit blijkt uit mededelingen van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid en het Al gemeen Verbond Bouwbedrijf, dat zijn 140.000 met vorstverlet heeft gestuurd. Op enkele uitzonderingen na ligt de hele bouw sinds vorige week vrijdag stil. Volgens de bouw-cao's zijn werk gevers verplicht hun personeel het volledig loon door te betalen gedurende de periode waarin door vorst niet kan worden ge werkt. Naderhand kunnen zij die loonkosten declareren bij het Sociaal Fonds. Naast een bedrag van 25 miljoen gulden dat het fonds voor elke niet gewerkte dag moet uitkeren, lijden ook de bouwbedrijven verlies als gevolg van produktievertraging en doordat zwaar materieel niet kan worden gebruikt. De omvang van die schadepost is niet te schatten omdat ze per bedrijf sterk verschilt. Vaargeul tussen metersdik ijs op het IJsselmeer LELYSTAD Door de aanhou dende vorst is de toestand op het IJsselmeer dermate verslechterd dat vrachtvaart sinds gisteren nauwelijks mogelijk is. Alleen op de vaargeul tussen Amsterdam en Lemmer, een belangrijke verbin ding tussen Noord- en Zuid-Ne derland. wordt nog gevaren, voor namelijk door tankschepen in convooi, voorafgevaar door sleep boten en ijsbrekers. Op sommige plaatsen is het ijs 15 centimeter dik. Naast de vaargeul vormen zich ijsdammen van 2 3 meter dik. verhe ffaire, nen v ewijz< aan ten k zeer Twee pport Fina rstuu rkere v< woi bij erheij et ve aatsei -oot f ief gi Een niet alledaags beeld uit het doorgaans zonovergoten Nice aan de Rivièra: Kinderen op de slee aan de beroemde jachthaven. (Vervolg voorpagina) PARIJS/BARCELONA „Vorige week zijn er zes van ons doodgegaan van de kou. Gisteravond nog ging er eentje hartstikke dood in een opvangcentrum in La Villette", ver telt een Parijse clochard. Over zichzelf maakt hij zich wei nig zorgen. Hij zegt een beschut plekje te hebben gevonden in een garage ergens in het centrum van de Franse hoofd stad. De Fransen lijden erg onder het uitzonderlijk strenge win terweer van de laatste dagen. Vooral in de kringen van clo chards en vagebonden eist de vrieskoude haar tol. De laatste vijf dagen zijn in alle delen van Frankrijk in totaal 24 slachtoffers gevonden, voor het overgrote deel daklozen. Om de naar schatting 15.000 daklozen, die de nachten in Pa rijs op straten plegen door te brengen tenminste iets van be scherming te bieden, heeft de Franse minster van Volks huisvesting gisteren een aantal gebouwen van de Franse spoorwegen en het Parijse vervoersbedrijf RATP gevorderd als 'schuilplaatsen' voor daklozen. Bovendien bleven de meeste metrostations, waar vele clochards overdag verblij ven, gisteravond bij wijze van uitzondering open. Ook elders in Europa werden bedelaars en zwervers van de straten gehaald en in speciale crisiscentra ondergebracht. In de Spaanse steden Madrid en Barcelona zijn de afgelopen dagen zes zwervers doodgevroren als gevolg van de in Span je ongebruikelijke barre kou. Bij vele dorpen raken de gas- deports uitgeput. Grote schade heeft de koudegolf tot nu toe al veroorzaakt aan de fruit- en bloementeelt. Vooral in het Spaanse Catalo- nië, Valencia en Castellon is de schadé tientallen miljoenen guldens groot. In Zuid-Frankrijk is naar schatting de helft van de olijfoogst mislukt. In de Franse media regende het gisteren 'winterrecords'. In Parijs bijvoorbeeld vroor het 11 graden. Die temperatuur was daar nooit eerder in de tweede week van januari geme ten. In de zuid-Franse steden Nice en Cannes is de afgelo pen dagen voor het eerst sinds tientallen jaren 25 centimeter sneeuw gevallen. Van openbaar vervoer is langs de Middel landse Zeekust nauwelijks nog sprake. Op de thans aller minst tropisch aandoende palmenpromenade in Nice werd tot plezier van velen enthousiast geskied. (ADVERTENTIE) Daarover leest u regel matig in de Leidse Courant, mevrouw. i5"Ccid4cSouaant UTRECHT „We zou den in theorie NS winter hard kunnen maken en maatregelen kunnen tref fen waarmee we de strengste winters met ge mak aan zouden kunnen. Maar dat zou een investe ring van honderden mil joenen vergen en we vin den het niet verantwoord zo'n hoop geld te steken in het voorkomen van ex treme winterse ongemak ken die zich maar eens in de zoveel jaar voordoen en dan nog maar geduren de korte tijd". Een woordvoerder van de NS zegt dat de Spoorwegen met dat geld liever zaken aanpak ken waar de reizigers het hele jaar door last van hebben, zo als het wegnemen van knel punten in het spoorwegnet. „Als we die niet zouden aan pakken, zouden vertragingen en ander ongerief het hele jaar door schering en inslag zijn. Onze financiële middelen zijn beperkt. We moeten prioritei ten stellen". De NS moet echter beamen dat bijvoorbeeld de Russische en de Zweedse spoorwegen be ter bestand zijn tegen ijzig winterweer met temperaturen van min 25 graden of nog er ger. Maar daar zijn de beno digde investeringen wel ver antwoord, omdat de Russen en Zweden elk jaar enkele maan den achter elkaar worden ge confronteerd met strenge win- Toch heeft de NS geleerd van de barre winter van 1979. Sindsdien hebben de Spoorwe gen miljoenen gestoken in ver warming van wissels en kop pelingen en in andere maatre gelen om de winterse onge makken zoveel mogelijk bin nen de perken te houden. „Maar je moet ergens een grens trekken. Tegen deze ex treme Siberische temperatu ren, die maar eens in de zoveel jaar in ons land voorkomen, is echt geen kruid gewassen. Daar kunnen we niet tegen op". Te krap In een land als Zweden is de kou de achilleshiel, bij NS is dat niet zozeer de winter. Zwakke stee van de Neder landse Spoorwegen is vooral het spoorwegnet zelf dat op een aantal plaatsen te krap is voor de grote reeks treinen die er volgens het spoorboekje overheen moet rijden. „Als in Zweden een trein een half uur met een defect blijft steken zal dat meestal geen ramp zijn, want de volgende trein komt toch pas veel later. Maar als dat bij ons gebeurt op een traject waar elke vijf mi nuten een trein rijdt, ligt met een een groot deel van de dienstregeling overhoop. Van daar dat wij liever investeren in verdubbeling van spoor bruggen, verbreding van baanvakken en het uit de weg andere flessehal- eer druk bereden daardoor erg kwetsbare spoorwegnet". aldus de NS-woordvoerder. Bovendien kan NS de vergelij king met de spoorwegen in ons omringende landen als België, Duitsland en Frankrijk aardig doorstaan. Ook daar is het tobben geblazen en daar is de ontwrichting van het trein verkeer vaak veel erger dan hier. Terwijl hier praktisch het hele NS-spoorwegnet nog bereikbaar is. rijdt in het bui tenland er op sommige lijnen helemaal geen trein meer. Bluswerk op 'tijs Schaatsen op een dik pak sneeuw is onbe gonnen werk, vandaar dat de Leidschendamse brandweer gis termiddag in ac tie kwam en de Vliet ter plaatse onder een laagje water zette. Dit bluswerk leverde een spiegelglad de ijsbaan op, die evenwel van morgen alweer onder een dik pak sneeuw schuilging. Nu is het afwachten of de spuitgasten opnieuw uit wil len rukken. DEN HAAG Vindingrijke lieden hebben al van alles ge probeerd, maar nog altijd zon der succes: zout is en blijft de belangrijkste bondgenoot die de Nederlander in de strijd te gen gladheid heeft. En de goedkoopste. Dat laatste is niet onbelangrijk, want in een „ge middelde" winter wordt toch al gauw zo'n 150.000 ton van het goedje over de wegen uit gestrooid. In een strenge win ter kan dit oplopen tot het viervoudige. Kortom, een be drag van miljoenen guldens. Vier jaar geleden werd op de wegen rond Nijmegen voor het eerst geëxperimenteerd met de zogeheten „natte strooimethode". Nu deze me thode zijn bestaansrecht heeft bewezen, wordt ongeveer tien procent van de rijkswegen op deze manier berijdbaar ge maakt en gehouden. Een snelgroeiend aandeel, daarvan is ing. H. Hoekstra overtuigd. Hij is hoofd van de afdeling Gladheidsbestrijding van Rijkswaterstaat in Apel doorn. Binnen vier jaar wor den alle rijkswegen bij glad heid „op de natte manier' be handeld. Hoekstra ziet een grote toekomst weggelegd voor de nieuwe methode. FRIEMELS „Door het strooien met deze oplossing van zout, calcium- chloride en water kan effi ciënter worden gewerkt, wat een aanzienlijke besparing met zich mee kan brengen". Niet alleen het rijk, maar ook de provincies ontdekken deze methode meer en meer. Door de nieuwe aanpak wordt per honderd meter wegdek maar liefst 40 tot 50 procent minder zout gebruikt, hetgeen Rijks waterstaat een jaarlijkse be sparing van miljoenen op kan leveren. Sneller Doordat de nieuwe van gladheidsbestrijding snel ler werkt, kunnen volgens Hoekstra meer routes en gro tere afstanden per strooiwagen gereden worden. „Dat komt de veiligheid op de wegen ook weer ten goede. Nog altijd Seldt: tweemaal een route met e halve hoeveelheid zout rij den werkt beter dan in één keer de volle mep over het wegdek uit te strooien". „Het is maar hoe snel je de weg schoon wilt hebben. Kijk. het is heel makkelijk om met zout te smijten, dan heb heb je de boel zo schoon. Dat is na tuurlijk nooit de beste manier. Bovendien: als het tien graden vriest, heb je weer meer nodig dan wanneer het vijf graden vriest. Meestal is het effectie ver om met een strooiwagen meermalen dezelfde route te rijden, en daarbij minder zout te gebruiken en meer te ploe gen". Besparingen op het zout kun nen met de nieuwe strooime thode oplopen tot 75 procent. Hoekstra geeft een voorbeeld: „Bij ochtendgladheid, als het natte wegdek opvriest, zijn we met de oude methode vijftien tot twintig gram per vierkante meter kwijt om de weg weer stroef te maken. Met de natte methode, dus vermengd met calcium-chloride en water, verbruiken we slechts vijf gram, een aanzienlijk verschil dus. Een nadeel van de „dro ge" methode is ook nog, dat een groot deel onder meer door de wind niet op de weg terecht komt of gewoon ver waait. De natte manier werkt dan veel efficiënter: door de vloeibare hoedanigheid wordt van het mengsel bijna niets verspild. Daar komt nog bij, dat deze vloeistof op de weg blijft liggen en het zout bij de oude methode nog al eens wordt weggeblazen. Preventief De natte methode is volgens Hoekstra vooral effectief bii een nat wegdek dat weer glad dreigt te worden nadat de sneeuw door auto's is weggere den. „Sneeuw is niet het ge vaarlijkst, dat zien de automo- oilisten wel liggen. De glad- beid die je niet ziet, die is ge vaarlijk". Hier ligt ook een be langrijk voordeel van de natte methode: haar preventieve werking. Wanneer gladheid wordt voorspeld zijn de wegen beter vooraf te bewerken met dit spul, omdat de vloeistof op het wegdek blijft liggen. „Met gewoon strooizout is dat een moeilijke zaak. daar krijgt de wind sneller vat op". Door de besparing van zout is deze manier van strooien ook milieuvriendelijker Hoekstra „Van grote hoeveelheden zout op je gazon gaat het gras in derdaad op den duur dood Maar we strooien eigenlijk al vanaf 1960 met zout, en ga in de zomer maar eens kijken hoe het groeit en bloeit in de bermen van de Nederlandse wegen. In de loop van de jaren is gewoon een andere gras soort ontstaan. Oké, zout is schadelijk, maar zolang er geen betaalbaar alternatief is, blijven we erop aangewezen' DEN HAAG De verkoop van de zogenoemde snow- boots (sneeuwlaarzen), langlaufski's, en schaatsen is de laatste dagen omhoog geschoten en in sommige geval len raken de voorraden bij importeurs en fabrikanten uitgeput. Met de vele sneeuw op straat zijn vooral snowboots in trek. Im porteurs van deze dikke gevoerde laarzen, Roveco en Pavo in Weesp, Helling in Zaandam en Blaauwsport in Utrecht, zijn bij na of helemaal door hun voorraad heen. Ook de vraag naar lan glaufski's stijgt sterk nu er in Nederland steeds meer mogelijk heden zijn om de langlaufsport te beoefenen. De schaats doet het ook goed. De schaatsenfabriek Viking in Weesp spreekt van een gekkenhuis. „Als de verkoop in dit tem po doorgaat zijn we met een dag of twee door onze voorraad heen", zegt directeur J. Havekotte. De schaatsenfabriek Nijdam in Heerenveen zegt dag en nacht werk te hebben, maar voorlo pig nog even voort te kunnen. Schaatsen producent Zandstra in Joure grapt dat het wat drukker is dan in augustus. Ook hij komt tijd te kort, maar hij heeft nog voldoende voorraad in huis. Binnenstad De invloed van de winter op de verkoop in de grote warenhui zen wordt verschillend beoordeeld. Vroom en Dreesmann zegt dat de kou nog geen invloed heeft op de komst van klanten Volgens een woordvoerder zijn de aankopen geconcentreerd op artikelen als sleeën, truien en auto-accessoires. Bij De Bijenkorf bestaat wel de indruk dat het weer de omzetten negatief beïn vloedt. Onder deze omstandigheden trekken de mensen blijk baar minder snel naar de binnensteden, verklaart een woord- C en A zegt dat de consument het puur op wintergoed heeft ge munt. Een rem op de komst van klanten heeft het kledingbe drijf nog nauwelijks kunnen constateren. Ook de Hema spreekt DEN HAAG Onder grote belangstelling had gisteren in het crematorium „Nieuw Eyk- enduynen" de crematie plaats van de donderdag jl. overleden Otto Milo, bij leven illustrator en filmredacteur van deze krant. Familieleden, vele vrienden, collegae en bekenden uit o.m. de kringen van de Haagse Cricket en Voetbal Vereni ging, het filmbedrijf en de dagbladwereld waren getuige van een afscheid zoals Otto Milo dat gewild had. vooral niet treurig. Zijn keuze van muziek (de titelmelodie uit de film „Singin' in the rain" en enkele melodieën uit de film „Tophat") plus de door hem gewenste geanimeerde bijeen komst na afloop stonden daar borg voor. Nadat de heer H. Rieschen na mens de familie een warm portret inclusief enkele voor Otto's humor typerend anecdotes had geschetst, bracht de heer H. J. L. Jong bloed. voorzitter van het hoofdbestuur van de H.C.&VV. Milos liefde voor „de Koninklijke" (waarvan hij lid van verdienste was) en zijn grote bereidheid tot hulp op het persoonlijke vlak in herin nering. terwijl de heer J. J. Hailewas, directeur/hoofdredacteur van Westerpers. uitgeefster van het Binnenhof en de Leidse Courant, zijn visie gaf op het bijzondere karakter van zijn overleden collega. Mevrouw Winnie Milo-Smits dankte tenslotte voor de ont- De urn met de as van Otto Milo zal bijgezet worden in het familiegraf van de familie Milo op de begraafplaats „Ey- kenduynen". PRODUCENT HOUWER: (Vervolg voorpagina) AMSTERDAM De film „Het bittere Kruid" naar het geluk- namige boek van Marga Minco. ligt op de eindmontage-tafel Hoewel de schrijfster in een kort geding een vertoningsverbod verlangt, is het de bedoeling van producent Rob Houwer de film (kosten: ruim twee miljoen gulden) in elk geval voor 5 mei - de roman speelt in de Tweede Wereldoorlog - in de bioscopen te hebben. Regisseur van de film is Cees van Oostrum. Acteurs in de film zijn onder anderen Ester Spitz (hoofdrol), Gerard Thool- en en Kitty Courbois. Boukema stelt: „Marga Minco heeft met de Vereniging Neder landse Compagnie van Rob Houwer een contract getekend voor de verfilming van haar boek. Zij was zelfs akkoord met het filmscript van Van Oostrum, ma.ir men heeft zich volgens Min co niet aan dat draaiboek gehouden Er is sprake van een ver minking van haar werk. vindt de schrijfster" Boukema meent dat zijn cliënte op grond van haar persoonlijk auteursrecht de film kan tegenhouden.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3