£elcl6C0oma/niS® Nieuw overleg tussen VS en Sovi et-Unie A air I 4 Witlipkikkers BON: Verkeer en treinen lopen vast in sneeuw Stampende kikkers Bejaarde Haagse doodgevroren PROVESTE MODEM Uitgave Westerpers, behorende tol SiithoflPere. Apolhekeredi]k 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA. tel.07] -122244. Voor abonnementen: lel.071.313677 G,rol03003Bank:Amro-bankN.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 65,68, ]aar t 250.S3. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes f 0,43permm. Losse nummers f 1,00 Woensdag 9 januari 1965, 76e jaargang no. 23087 TV-TIPS HET WEER TROS Aktua met VARA-re- portage over ADM. Ned. I, 22.20 uur Ned. II. 20.00 uur „Nederland C" met de Puccini opera „Turandot". BRT 2. 20.15 uur de Japanse speelfilm „De zeven Samoerai". Duits land 1. 20.15 uur tv-spel „Ju lia" naar een verhaal van So merset Maugham. Opklaringen en in de loop van de nacht en ochtend perioden met sneeuw. Middagtempera- tuur van 0 graden aan de kust tot min 6 graden in het oosten. Matige, nu en dan krachtige westelijke wind, draaiend naar noord. Zon op: 08.45, onder: 16.51; hoog water Schev.: 05.09 en 17.17; laag water: 00.52 en 13.23. Vlarga Minco eist erbod film Bittere Kruid" MSTERDAM De schrijfster Mar- Minco is het absoluut niet eens met manier waarop haar boek „Het bit- ire Kruid" is verfilmd. Zij eist in een ort geding tegen filmproducent Rob louwer een vertoningsverbod voor e film of op zijn minst de mededeling at film en boek niets met elkaar te ïaken hebben, aldus haar advocaat nr. H. Boukema gisteren. Het geding ient donderdag 17 januari voor de resident van de rechtbank in Am- erdam. >ag.3: „Minco heeft zich aan con- ract te houden" VEERTIG DODEN BU BRAND IN FRANS VERPLEEGTEHUIS PARIJS Bij een brand in een bejaardentehuis in de Franse plaats Grandvilliers zijn vannacht waarschijnlijk veertig bejaarden om het leven gekomen. De meeste slachtoffers waren bedlegerige bewoners van de ver pleeghuis-vleugel, waar de brand uitbrak. Het redden van de overige bewoners verliep zeer moeizaam, als ge volg van hevige sneeuwbuien en de felle kou. Volgens een arts in Grandvilliers, die bij de reddingswerkzaam heden betrokken was, is de ramp een gevolg van de ex treme weersomstandigheden. „We vermoeden dat de wa terleiding door de vorst is gesprongen waardoor kortslui ting ontstond". Het tehuis is grotendeels door het vuur verwoest. Volgens de brandweer heeft snel ingrijpen van het verplegend personeel voorkomen, dat er nog meer slachtoffers zijn gevallen. Vanmorgen is men in de puin hopen begonnen te zoeken naar de lichamen van de slachtoffers. OVER ALLE SOORTEN WAPENS GENEVE De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie hebben besloten nieuwe ontwapeningsonderhande lingen te beginnen. Het besluit vormt de toch nog verrassende uit komst van het overleg tussen de Amerikaanse minister en zijn Sov jet-collega Gromyko in Geève. De nieuwe onderhandelingen zullen be trekking hebben op de ruimtewapens en op de kernraketten, zowel de stratègische als die voor de middellange afstand. Het doel van de overeenkomsten zal zijn „ef fectieve overeenkomsten te bereiken". De akkoorden zullen gericht moeten zijn. op het „voorkomen" van een wapenwedloop in de ruimte en het „beëindigen" van de wapenwedloop op aarde aldus de ge in neenschappel ijk verklaring van de twee landen. De nieuwe onderhandelingen zullen wor den' uitgevoerd door twee delegaties, die ieder onderverdeeld zullen zijn in drie groepen. In die groepen zal overlegd wor den over respectievelijk de strategische wapens, de raketten voor de middellange afstand en de ruimtewapens. Wanneer en waar de onderhandelingen zullen begin nen moet nog worden bepaald. Via diplo matieke kanalen zullen Washington en Moskou daarover binnen een maand een besluit nemen. De uitslag kwam als een verrassing. Toen Gromyko dinsdagavond tien minuten voor acht na afloop van de vierde en laat ste gespreksronde met een grimmig gelaat uit de conferentiezaal kwam en ook Shultz somber voor zich uit keek, leek dat niet veel goeds te beloven. Men bleef tot elf uur in het ongewisse, totdat Shultz de gemeenschappelijke verklaring met het bereikte resultaat voorlas. Daarmee vol deed de ontmoeting toch vrijwel geheel aan haar doelstelling: het bereiken van een overeenkomst over het kader waarin de nieuwe onderhandelingen moeten plaatsvinden en wat hun onderwerp en doelstellingen zullen zijn. Pagina 6: Nitze legt resultaat Haag uit Den WASHINGTON Er blij- het opblazen van hun keel- ken kikkers te bestaan die op zak. De ritmische trillingen een ongebruikelijke manier die zij daardoor in de grond met elkaar communiceren, veroorzaken worden door namelijk door op de grond te andere kikkers opgevangen stampen. Zij doen dit niet en beantwoord. Volgens de met hun pootjes maar door onderzoekers die dit, bij ge wervelde dieren tot dusver onbekende, communicatie middel ontdekten bij bij wit- lipkikkers in een regenwoud in Puerto Rico, doet het „stampen" zich voor wan neer de mannetjes aan de vrouwtjes willen laten weten waar zij te vinden zijn. Auto ontdooien: garagebedrijf in vlammen op VRIEZENVEEN In Westerhaar (gemeente Vriezen veen) is de afgelo pen nacht een garagebe drijf uitgebrand. Drie au to's gingen hierdoor in vlammen op. De schade bedraagt zeker enkele ton nen. De brand ontstond doordat bij een dieselauto een kacheltje was geplaatst om brandstofleidingen en tank te ontdooien. MOGELIJK HOGERE STROOMPRIJZEN ARNHEM De Samenwerkende Elektrici- teits Productiebedrijven (SEP) in Arnhem hebben gisteren meegedeeld dat de stroom- prijzen mogelijk zullen stijgen als gevolg van de aanhoudende kou. Een groot aantal elek triciteitscentrales is op grond van in het ver leden gemaakte afspraken met de Gasunie van aardgas overgeschakeld op het stoken van duurdere stookolie. Het gebruik daarvan is met bijna 40 procent gestegen. Vastgesteld is dat de laatste dagen aanzienlijk meer stroom verbruikt dan normaal. Veel huishou dens gebruiken elektrische bijverwarming. Afgelopen zondag werd in ons land 8900 Me gawatt elektriciteit verbruikt. Volgens de SEP is er op een zondag nooit eerder zoveel elektriciteit verbruikt. DEN HAAG Een 85-jarige vrouw uit Den Haag is gisteren in een zie kenhuis overleden aan de gevolgen van onderkoeling. Zij was maandag in onderkoelde toestand door de po litie uit haar huis gehaald. Volgens de politie had zij uit zuinigheid de kachel niet aan. Een andere bejaarde vrouw (83), die maandag ook met verschijnselen van onderkoeling in een ziekenhuis was opgenomen, is gisteren overgebracht Tiaar een ver pleeghuis. Ook zij had onvoldoende gestookt. eist. In Frankrijk was het dodental gestegen tot 25. De meeste slachtof fers vielen in en rond Parijs, waar naar schatting 15.000 daklozen ver blijven. In de Franse Ardennen is een 53-jarige man doodgevroren. Hij sliep in een onverwarmde barak bij twintig graden onder nul. In Italë zijn vooral de bewoners van het Campania in het zuiden er erg aan toe. Zij wonen sinds de aardbeving van 1980 in gammele barakken en zijn door vorst en sneeuw van de buitenwereld afgesneden. Elders in Europa heeft de barre kou- Pag. 3: Vorst heeft het in Europa de tot nu toe zeker tachtig levens ge: voor 't zeggen Geen grote problemen I LEIDEN Bij de politie zijn vanochtend enkele klachten binnengekomen over de situa tie van de wegen. Een politie woordvoerder meldde dat er geen grote problemen zijn ifcjgjl ontstaan door de slechte toe stand van de wegen. Volgens m hem reed het verkeer traag jggH door de stad en zal wel nie- ilSi mand op tijd op zijn werk zijn Pj|j§9Pl gekomen. Alleen bij de Lei- i derdorpse brug vormden zich Vv grote files auto's. Rond half tien waren ook de singels schoon. De Leidse markt kwam vandaag uiterst lang zaam op gang. Men was tot laat in de ochtend bezig met het opbouwen van de kra- Jk men. Enkele marktkooplui J| namen een baaidag op. zodat ik de markt grote gaten vertoon de. Stroomstoring I in Morskwartier LEIDEN Enkele duizen- is den bewoners van huizen in g het Morskwartier en Leiden Zuid-West hebben vannacht ongeveer 03.00 tot 05.00 zonder stroom gezeten Dat kwam door een defect in een hoogspanningsleiding. Wie denkt er aan de vogels in deze barre dagen? Voor hen is er in de vrije natuur alleen nog diepvries-voer voorhanden, reden waarom oud-brood uit de trommel gretig aftrek vindt. DEN HAAG Zowel het wegverkeer als vele trei nen zijn vanmorgen vast gelopen in het dikke pak sneeuw dat vannacht was gevallen. Op vrijwel alle snelwegen kon niet har der worden gereden dan veertig kilometer per uur. Het gevolg: kilometers lange files en glijpartijen voor die automobilisten die sneller op wilden schieten. De NS bleek ook vanmorgen niet tegen de winter bestand, hoewel de temperaturen van nacht met de nadering van een hogedrukgebied uit het zuidwesten aan de kust op en kele plaatsen tot boven het vriespunt was gestegen. Voor al stuifsneeuw, vastgevroren wissels en defect materieel speelde de NS parten, waar door vertragingen al snel op liepen tot dertig minuten. In Zuid-Limburg kon op enkele trajecten door de vorming van sneeuwduinen in het geheel niet gereden worden. Giste ren moest de NS ruim 80 trei nen met uiteenlopende defec ten in de remises laten staan. De laagste temperatuur werd gisteren gemeten in Deelen: - 24 graden. De laagste tempe ratuur die ooit in Nederland is gemeten was -27 graden, in 1956. De automobilisten waren niet gezegend met de ruime sneeuwval die een aantal we gen (waaronder de dijk En- huizen-Lelystad) onbegaan baar maakte. Tot laat in de morgen waren forensen on derweg naar het werk, rond negen uur stond er al ruim 150 kilometer file. Sneeuw schuivers van rijkswaterstaat zijn vanmorgen vroeg uitge rukt om de wegen weer sneeuwvrij te maken. Een groot deel van het bui tengebied van de gemeenten Nijkerk en Hoevelaken heeft vannacht en vanmorgen zon der stroom gezeten, doordat enkele hoogspanningsmasten in het gebied dienst weiger den door de vorst. Ook het Bij sommige Nederlandse schaatsentabrieken gaat het er nog verkeersknooppunt Hoevela- vrij ambachtelijk aan toe, getuige dit beeld uit een produktiehal ken was in het duister gehuld, in Weesp. Met de hand en pietje-precies. worden de ijzers on- maar ongelukken zijn gebeurd. niet der de schoen geklonken. Er wordt met man en macht gewerkt om aan de grote vraag te voldoen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIII Wegpiraat aangehouden LEIDEN De Leidse politie heeft vannacht op verzoek van de rijkspolitie in Den Haag een auto met daarin vier mannen aan- Êehouden. De bestuurder, een Leidenaar, had in Den Haag ver- eersovertredingen begaan en diverse stoptekens genegeerd. Bij de afslag van de A44 (bij Holiday Inn) werd de auto aangehou den. De bestuurder wilde zijn voertuig keren en als spookrijder de A44 gaan berijden, maar dat werd hem onmogelijk gemaakt. Het viertal is op het bureau Leiden verhoord en daarna naar huis gestuurd. Ruiten niet goed schoon LEIDEN De politie noteer de gisteren negen aanrijdin gen, vijf daarvan werden ver oorzaakt door het Er vielen geen gewonden. Een 45-jarige Helmonder stak met zijn auto de Burggraven- laan over naar de Fruinlaan. Zijn wagen werd links in de flank geraakt door de auto van een 40-jarige Leidenaar. De man uit Helmond had de ruiten van zijn auto niet goed schoongemaakt en stak „op de gok" over. (ADVERTENTIE) Haarlemmerstraat Tel. 071-121075 (schuin tegenover de Hema, naast Blokker) EIGENTIJDSE MANNENMODE 'C 149 Leiden Elvis herdacht De herdenking van de vijftigste verjaardag van Elvis „The King" Presley, die in 1977 stierf, is giste ren overal in de wereld op uitbundige wijze gevierd. In Engeland, Amerika en Duitsland vonden druk bezochte bijeenkomsten plaats van fans en draaiden radiostations constant de muziek van deze Amerikaanse rock and roll-zanger. Ook het graf van de 42 jaar geworden artiest werd giste ren bedolven onder de bloemen van fans. Elvis Presley ligt met zijn ouders, grootmoeder en broer, die als baby stierf, begraven in het familiegraf, op het Presley-landgoed Graceland in Memphis. Vandaag bijlage. Dit keer niet als apart katern, maar opgenomen in het tweede deel van de krant. U maakt van de bijlage het bekende krantje, door de pagina's simpelweg uit te nemen. (ADVERTENTIE) Grandioze balansverkoop korting op meer dan 3000 artikelen. Uitsluitend in het filiaal: Den Haag. Lange Poten 9-11. I Er is een nieuw communicatiemiddel ontdekt. Er zijn mannetjeskikkers, die als zij de vrouwtjes willen laten weten waar ze zijn, gaan stampen. Niet met hun pootjes op de grond, zoals men zou veronderstellen, maar door het opblazen van hun keelzak. De ritmische trillingen planten zich voort door de grond en worden door de andere kikkers opgevangen en beantwoord Het is wel een bi)zonder 900rt kikkers, dat dit doet, te weten witlipkikkers in een regenwoud in Puerto Rico. Wij blijven maar gewoon met u communiceren via de bant Oi bent u soms nog geen abonnee? Vul dan onderstaande bon in en communiceer veertien dagen gTabs met de Leidse Courant De Leid» Courant wil ik bed 14 dagen proberen Gratis en geheel mjblijvend mant. Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag 'CcidócGouumt

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1