Bevroren ruitensproeiers grootste euvel op rijksweg MOLEN-EN MERENTOCHTEN VRIJDAG VAN START „Aanvragen om hulp Wegenwacht niet meer bij te benen" Nieuw postkantoor waarschijnlijk aan Van Panhuysstraat üIDEN ZeidócQowianl WOENSDAG 9 JANUARI 1965 PAGINA 13 3MADE Dinsdag- ag half vijf. In de langs Rijksweg 4, isterdam-Den Haag, ten drie jongens en een swingend op pop- ziek te wachten op [lp van de Wegenwacht. Duyndam (36), VB-wegenwacht uit idschendam, vraagt wat aan scheelt. j begon te stotteren. Als ik gaf minderde hij vaart. Nu gestopt zijn wil ie niet er starten", zegt de jonge uffeur. die met zijn vrien- j vanuit Utrecht op weg is ir een feest in Wassenaar, lyndam legt twee startka- ussen zijn gele VW-Golf accu van de auto en de loopt weer. Enkele na- |re blikken onder de motor- or Duyndam vol te zien wat er aan keelt „Het is de V-snaar, die I te los. Hij laadt daardoor Iroldoende bij. We zullen het [en verhelpen". Duyndam itelt even en een kleine i minuten later vervolgt de D met de vier vrolijke jon- |lui zijn weg, richting Wasse- euvel als gevolg van de e? Volgens Duyndam, die en het ANWB-lidmaat- ipsnummer van de chauf- de mobilofoon door- i de centrale Wegen- ihtpost in Badhoevedorp, helemaal. „Dat probleem de V-snaar was toch een aan het licht gekomen. I is het zo dat door het kou weer veel meer van de auto 'ergd wordt, waardoor hij veel eerder laat afweten, s het nu niet zo koud ge it, dan hadden ze zonder lemen Wassenaar kunnen n. Juist dit soort proble- zijn in deze koude dagen Ting en inslag", aldus ïdam gelijk lijkt even later te, en bevestigd door een au- ibilist die op de vlucht- *k met gebruik van al zijn •achten zijn auto loopt voort duwen. Het euvel lijkt ver assend veel op dat van de bestgangers, alleen viel bij pze autorijder ook nog de èrliehting uit. „De auto ging |[eeds langzamer rijden, maar ik het licht uitdeed ging hij sr harder. Toen heb ik 'm jiaar stil gezet. Ik wilde 'm dat benzinestation du- aldus de man, wijzend 'en in de verte stralend jenzinemerk. Duyndam pakt ipnieuw de V-snaar, maar Dnstateert al snel dat dat niet et probleem is. Na de hele WEGENWACHT WERKT AAN DYNAMO'S EN RADIATEURSMAAR... boel te hebben doorgemeten met een spanningsmeter, en de dynamo aan een nader onder zoek te hebben onderworpen, blijkt dat een koolborsteltje van de dynamo is versleten. Duyndam draait het borsteltje een kwart slag, waardoor het breedste gedeelte nu bovenaan komt te zitten. „Het scheelt misschien maar een millime ter, maar dat is genoeg. Nu laadt hij weer bij. Meneer kan gewoon zijn weg vervolgen, maar moet de komende weken wel de koolborstels laten ver nieuwen", zegt hij met een blik op de nu fel uitslaande spanningsmeter. Handen vol Duyndam en zijn collega's hadden de afgelopen dagen de handen vol aan het oplossen van heel wat autoproblemen. Talloze automobilisten moes ten hun ijdele pogingen om het barre winterweer met de auto te trotseren met soms en kele uren wachten in de kou bekopen. De ANWB-wegen- wacht was continu in touw het vuur in de motoren brandende te houden, dan wel met de technische blaasbalg weer aan te wakkeren. Duyndam: „Het was echt steeds van de ene klus naar de andere rijden. Terwijl je met de ene auto bezig was stonden er elders al weer een aantal te wachten. We zijn er gisteren bijvoorbeeld tot diep in de rtacht aan bezig geweest. Nu is het al weer wat rustiger. Het weer is wat verbeterd en de wegen zijn beter begaanbaar. Dat merk je direct. Als het nu weer gaat sneeuwen en het wat harder vriest, staan er binnen korte tijd weer een paar langs de weg". De wachttijd voor de gestran de automobilisten liep soms op tot twee uur of meer. Duyn- ben slecht werkende dynamo dam: „Het gebeurt dan ook wel eens dat je bij een auto aankomt die inmiddels door de passagiers is verlaten. Gisteren kwam ik een uur en drie kwartier na de melding bij een auto, die totaal verlaten was en bedekt met een dikke 'laag vorst. Ik kan het die mensen niet kwalijk nemen dat ze de benen namen". de euvels, die door het koude weer tevoorschijn komen. R ui tensproeiers Bevroren radiateurs. niet bijla dende dynamo's en klonters in de dieselolie van vrachtauto's vormen het leeuwendeel van de bij de Wegenwacht aange melde pech. Een bezoek aan een benzinestation bij Hoog- made, waar de Wegenwach ters tussen de werkzaamheden door een kop koffie komen drinken, leert echter dat het voornaamste euvel de bevro ren ruitensproeier is. „Kunt u mij misschien helpen? Ik zie werkelijk niets meer. het is le vensgevaarlijk. Ik ben nog speciaal met een auto van de zaak op weg gegaan, omdat ik m'n eigen auto niet vertrouw de, en dan geven ze je zoiets GESTRANDE AUTOMOBILISTEN WACHTEN VAAK UREN DEN HAAG „Het is echt niet meer te behap pen. Als je ziet wat er vanmiddag gebeurde, toen het plotseling weer begon te sneeuwen, zie je het aantal hulpaanvra- gen razendsnel met tien tallen toenemen. Zoiets hebben we de afgelopen jaren niet meer gehad. Dan moet je weer terug- ;aan naar '79, wil je iets iergelijks weer tegenko men". Aldus gisteren een woord voerder van de ANWB over het steeds sneller stij gende aantal hulpaanvra- gen voor de Wegenwacht, die nu dagelijks overuren maakt om elke gestrande automobilist uit de sneeuw te helpen. „Als je kijkt naar wat we normaal aan hulpaanvra- gen krijgen en wat nu bin nenkomt, is dit driehonderd keer zoveel. We doen er al- n oPh iedereen zo snel mogelijk te helpen, maar het kan vaak vele uren du ren voordat we ter plekke zijn. We hadden gisteren bijvoorbeeld iemand, die stond als nummer 23 op de lijst van de te helpen auto mobilisten. Hij zag steeds een wegenwacht aankomen en dacht dat hij aan de beurt was. Maar de wegen wacht reed voorbij, nog op weg naar nummer 13. Zo gaat het steeds. We behan delen op binnenkomst van de aanvraag. Mensen moe ten dan ook wat geduld hebben, voordat ze aan de beurt zijn", aldus de woord voerder. Vólgens de ANWB is het momenteel niet meer zo dat het alleen .de mensen met een minder goed onderhou den auto zijn die slachtoffer worden van de weersom standigheden. „Het heeft nu niets meer met slecht onderhoud te maken. Ook de mensen die hun auto keurig onderhouden en om de vijf- en tienduizend kilo- De alarmcentrale van de ANWB draait op volle toeren. De hulpaanvragen voor de Wegenwacht nemen per sneeuwbui met tientallen tegelijk toe. meter naar de garage bren gen zijn het slachtoffer. Het weer is zo extreem slecht dat iedereen pech kan krij gen. Alles wat maar met de koude te maken heeft ko men we tegen. Het gaat dan om het koelwatersysteem, de carburateur, bevroren leidingen, dat soort zaken". In het gebied dat ruwweg wordt begrensd door de ge meenten Leiden. Gouda, Rotterdam eh Den Haag zijn momenteel zo'n tachtig wegenwachten actief. Ie dereen die beschikbaar is wordt ingezet. Maar de ANWB houdt wel rekening met de belangen van het personeel, aldus de woord voerder. „Je kan wel veel willen, maar moeten ook kunnen. De mensen moeten ook de tijd krijgen een beetje bij te ko men van de inspanningen. Maar toch, iedereen die de weg op kan en wil wordt momenteel ingezet. De We genwacht is zo'n dienstver lenende instelling dat we er naar streven iedereen uit de nood te helpen. En dat lukt nog steeds mee!", aldus een verontwaar digde vrouw tot twee Wegen wachten. Haar ramen zijn overdekt met een dikke, witte laag pekel. In haar watertank je voor de ruiten bevindt zich een groot, keihard stuk ijs, waarin zich geen druppel anti vries bevindt. Met een forse hoeveelheid heet water en een ter plekke gekochte bus ruit- water-met-antivries wordt het probleem door de Wegen wachters opgelost Ze worden daarna onmiddellijk door an dere automobilisten aange klampt, die met hetzelfde eu vel te maken hebben Seintje Ook op de vluchtstrook staan automobilisten met handen vol sneeuw hun ramen te wassen. Bij elke auto, waarvan niet duidelijk is waarom hij stil staat, wordt door de Wegen wacht gestopt. Het idee dat de Wegenwacht alleen komt na inschakeling van een praat paal klopt dan ook niet. „We stoppen in principe bij elke auto waarvan we vermoeden dat ie pech heeft", zegt Duyn dam. „Ook als we geen seintje krijgen. Tenslotte weet je niet of degene in de auto wel in staat is dat seintje te geven Daarom kijken we altijd De lege auto's langs de rijks weg worden, zo is Duyndams ervaring, vaak later op de dag opgehaald. „Iemand krijgt pech, maar moet toch op tijd op een afspraak zijn. Die laat zijn auto staan en gaat liften, of wordt opgepikt door een kennis. Vaak krijgen we dan een telefoontje met de vraag of we na een bepaald tijdstip bij die auto willen zijn. de be stuurder laat zich er dan weer afzetten en samen bekijken we wat er mis aan is". Een wel heel opmerkelijk ge volg van de kou stopt even la ter op enkele tientallen meters achter de VW-Golf van Duyn dam. Een krant voor de radia- teur, als bescherming tegen de kou, is als het ware door de motor opgeslokt. Uit het lucht- filter vliegen kort daarop tal loze papiersnippers de koude avond in. Nadat ook de ramen nog een forse schoonmaak beurt hebben gekregen kan ook deze wagen, met hulp van de Wegenwacht, zijn weg ver volgen. KOOS VAN WEES Amnesty De Leidse werkgroep van Amnesty Internationa1 houdt morgen een schrijfa- vond in het gebouw van het Leger des Heils aan de Groenesteeg 66 voor Mark Morozov Morozov is een wiskundige die in de So\jet- Unie gevangen zit. De bij eenkomst begint om acht FIOM FIOM Leiden start volgende maand met een praatgroep voor dochters van geschei den ouders. De groep komt één keer per week bij el kaar Voor aanmeldingen en inlichtingen kan men bellen naar: 144715. Suriname Dr. Ger van Wengen. hoofd van de educatieve dienst van het Rijksmuseum voor Volkenkunde, houdt maan dag 14 januari een lezing over Suriname. Hij gaat in op de ontwikkeling van Su riname als multi-culturele samenleving. Na de afschaf fing van de slavernij in 1863 kwamen Chinezen. Hindoe stanen. Javanen en Libane- zen naar Suriname en voeg den zich bij de daar reeds aanwezige immigranten en de oorspronkelijke bewoners van het land: de Indianen. Postzegels De vereniging De Postzegel- vrienden houdt maandag avond 14 januari in de kan tine van de HCC aan de Vijf Meilaan een ruil-, contact en veilingavond Vanaf ze ven uur is de zaal open. Centraal Wonen De vereniging Centraal Wo- nen Leiden houdt dinsdag 15 januari een informatieve bijeenkomst in café Aniba aan de Herenstraat. Er wordt voorlichting gegeven over diverse vormen van gemeenschappelijk wonen Aanvang acht uur. Luc Houtkamp kwartet Het Luc Houtkampkwartet treedt vanavond vanaf 21.00 uur op in de Tuinzaal het Burchtzalencomplex de Burgsteeg 14 Het pro gramma bestaat uit gempro- viseerde muziek en kwartet bestaat uit Luc Houtkamp op saxofoon. Jan Willem van der Ham, alt saxofoon. Jan den Boer bas en Raoul van der Weide op bas en cello. De toegangs prijs bedraagt 7.50 gulden Luc Houtkamp. Subsidie voor kunstwerk OEGSTGEEST Er komt een kunstwerk in Haaswijk ter hoogte van het complex voor studenten en werkende ïongeren dat in deelplan VIII in aanbouw is. Gisteravond maakte wet houder Kohlbeck bekend dat dit kunstwerk door de provincie gesubsidieerd zal worden tot een totaal van 1/3 van het bedrag dat het zal gaan kosten. Over de opzet van het kunstwerk wordt onder meer nog onder handeld Het schijnt nogal groot te worden want de wethouder deelde de leden van raadscommissie financien mee dat het niet verkeersbelemmerend mag gaan werken. Er zijn kennelijk pro blemen met de massaliteit Men vond de gedachte dat een kunst werk eerst in de verkeerscommissie behandeld moet worden echter te gek. Kunstwerken behoren niet in een verkeerscom missie thuis, luidde de algemene conclusie, want het wandkleed en een schilderij dat het raadhuis siert kwam daar ook niet aan de orde. NOORD WIJK De PTT is van plan een postkantoor te bou wen aan de Van Panhuysstraat, naast het gebouw van Inter- kruis. Dit deelde wethouder Van Duijn gisteravond mee in een vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening In februari krijgt de raadscommissie nader omschreven plannen voorgelegd. In de commissie bleek men bedenkingen te koesteren tegen de vestiging van een postkantoor nabij het kruispunt van de Van Panhuysstraat met de Weteringkade Rubingh (VVD) wees op de functie van hét kantoor als publiektrekker, dat uit het win kelgebied van Noordwijk-Binnen gaat verdwijnen Ook vond hij de verkeersopeenhoping, vlak bij het meest omstreden kruis punt van het dorp. maar zo zo. Uiteindelijk zitten we weer op de PTT te wachten, was de wat schampere conclusie van de libera le voorman. Zijn verwijt aan het adres van de post bleek niet geheel terecht, want uit het antwoord van de wethouder werd duidelijk, dat de gemeente als gevolg van diverse omstandighe den eerst in november jl. de offerte naar de PTT had gestuurd Willms (CDA) sprak het voorbehoud van z'n standpunt uit De verkeersspecialist van de christen-democragen voorzag nabij de kruising heel wat problemen. Waarom besluiten we nu meteen niet om die 21 woningwethuizen in het Vinkenveld te bouwen'', was de vraag van Van Rijnbergk (D'66) Ook voor woningbouw kon de grond aan de Van Panhuysstraat wel eens minder ideaal blijken, onder andere als gevolg van verkeerslawaai, opperde de planoloog van professie Voor het betrokken grondperceel ble ken echter reeds kosten te zijn gemaakt en die moeten op een of andere manier weer in de gemeentekas komen, bleek uit het antwoord van de vertegenwoordigers van het college Burge meester mr. J M. Bonnike achtte het niet i^itgesloten, dat op de grond in het geheel geen woningbouw zou plaatsvinden, maar dat het voor vestiging van een kantoor zou worden bestemd We moeten percelen grond niet in de wachtkamer zetten, waar schuwde mevrouw Voorham (PvdA) en zij attendeerde m dit verband op het voorontwerp-streekplan van de provincie Van Duijn stelde vast dat in de commissie de tendens bestond om de huizen in kwestie in het Vinkenveld te bouwen en daarover praat men verder LEIDEN Tijdens een gisteravond gehouden be stuursvergadering heeft IJsclub Oud Ade haar schaatsprogramma voor de eerstkomende dagen vast gesteld: Aanstaande vrijdagmiddag zullen korte baan schaatswedstrijden worden gehouden voor de leerlin gen van de Lagere School. Deze wedstrijden vinden plaats op het Vennemeer of in het centrum van Oud Ade. Zekerheid daarover bestaat nog niet. De korte baan clubkampioenschappen voor dames junioren en senioren worden echter definitief op het Vennemeer gehouden. Aanvang: half acht aanstaande vrijdaga vond. De korte baan clubkampioenschappen voor heren junioren en senioren vinden plaats aanstaande zondagmiddag vanaf 1 uur op het Vennemeer. De ijsclub van Oud Ade laat voorts weten dat er op het Vennemeer een mooie ronde vierhonderd meter De IJsclub De Kaag organiseert aanstaande zaterdagmiddag vanaf 2 uur een kortebaan wedstrijd om de wisselbeker. Er is een beker voor dames en een voor heren beschikbaar Volgens het bestuur van de ijsvereniging is deze schaatswedstrijd dé De gisterenavond gehouden wedstrijden in ringrijden op de schaats in Nieuwe Wetering leverde veel spanning op. Uitslag: 1 Leo van Egmond, 2 Ben Splinter, 3 Mariette Vaneman en 4 Dick van der Wereld. Schaatsvereniging „Alkemade" maakt bekend dat vanaf aan staande vrijdag weer molen- en merentochten van start gaan Lange afstandschaatsers kunnen meedoen aan tochten van 20, 30, 40 of 60 kilometer. De uitgezette tochten worden vandaag en morgen helemaal geveegd, zodat het ijs vrijdag schoon is Naar verwachting zal het ijs vrijdag schoon is. Naar verwach ting zal het ijs dan circa twaalf centimeter dik zijn De start plaatsen zijn m Roelofarendsveen ter hoogte van Café Restau rant „De Fransche Brug" aan het Westeinde in Hoogmade ter hoogte van Hotel Van der Ploeg, in Oud Ade ter hoogte van Sociëteit „Vennemeer" aan de Leidseweg; in Rijpwetering ter hoogte van Café „De Vergulde Vos" aan de Pastoor Van der Plaatstraat en in de Kaag ter hoogte van Hotel „Kaagzicht" langs de Ringvaart. Men kan starten vanaf half tien 's morgens tot 3 uur 's middags. De startplaatsen zijn met pijlen duidelijk aangegeven. De IJsclub „Nut en Vermaak" in Stomp wijk organiseert dag 13 januari wedstrijden hardschaatsen op de Nieuwe Vaart bij de Hoge Brug. Senioren kunnen zich om 13.30 uur inschrij ven voor de start over 160 meter die om 14 00 uur wordt afge schoten Na afloop zijn er om circa 16 00 uur priksleewedstrn- den voor volwassenen over circa honderd meter. Voor beide wedstrijden zijn mooie prijzen beschikbaar Zaterdagmiddag houdt „Nut en Vermaak" wedstrijden voor kinderen van de dag 13 j Maarten van der Veldeschool. Bij de afstanden wordt rekening gehouden met de leeftijd van de deelnemertjes. Ook voor deze wedstrijden zijn prijzen beschikbaar IJsclub Nooitgedacht in Valkenburg heeft sinds zondag zijn ijsbaan aan de Duyfraklaan opengesteld. De koude kon de en thousiaste jeugd niet van de baan afhouden Wel is er viel ge bruik gemaakt van de kantine waar men met een gezellig mu ziekje een koek en zopie de stemming er best in wist te hou den IJs en wederdienende heeft het bestuur voor zaterdag a.v plannen gemaakt om wedstrijden te organiseren De ijsclub Hoogmade houdt komende zaterdag nationale kor- teba.inwedstrijden voor heren op De Does Deze wedstrijd, die om twee uur begint, zou eigenlijk zondag worden verreden, maar daarvoor gaf de KNSB geen toestemming Men kan zich tot half twee opgeven. 01712-8369. Op zondag worden estafette- wedstrijden voor dames en heren-leden gehouden Deze ont moeting begint om twee uur

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17