WONG: 'Bij Supertramp was groep belangrijker dan de muzikanten' de man van zes miljoen (in het water) •- Sea Palace: 'chinezen' bij het licht van 12.000 lampjes pop ROGER HODGSON (DE GROTE ONBEKENDE): Dat het werken voor een groep problemen kan opleveren wan neer de leden besluiten als solo artiesten verder te gaan, onder vond Roger Hodgson (Wie?). Aangemerkt als een van de be langrijke componisten van de jaren zeventig, wordt hem, nu zijn eerste solo-elpee is versche nen, verweten dat zijn plaat 'In The Eye Of The Storm' wel heel erg op de albums van Su- pertramp lijkt. Roger: ..Er zijn maar weinig mensen die zich realiseren dat ik. met Rick Da- vies, verantwoordelijk ben ge weest voor al het Supertramp- materiaal. Op de elpees die voor 'Famous Last Words' versche nen, was ik de belangrijkste drijfveer. Ik had het grootste aandeel in de produktie. was constant aanwezig, schreef het grootste deel van het materiaal, deed het merendeel van de stemmen en bespeelde bijna alle instrumenten. Tijdens het ma ken van Famous Last Words' had ik er geen zin meer in. Het was ook een slechte plaat". Hoewel de Supertramp-singles, die hij zong succesvoller waren dan die waarop Rick Davies was te horen, bleef hij bij het merendeel van het publiek 'de grote onbekende'. ONBEREIKBAAR Dat liet hij liever aan de andere groepsleden over zoals saxofo nist John Helliwell en bassist Doug Thomson. Nu heeft hij daar wel een beetje spijt van. „Tijdens mijn jaren met Supert ramp was ik er op uit van de groep de beste ter wereld te ma ken. We streefden niet naar in dividueel sterrendom. Boven dien zag ik dat praten over mijn werkstukken, die ik net had af geleverd. niet zo zitten. Ik was door hans piet liever met muziek bezig. Nu blijkt dat niemand mij kent, moet ik wel. De plaat verdient het ook. Het zou jammer zijn als het werkstuk geen succes Hel heeft lang geduurd voordat Roger Hodgsons eerste solo-el pee verscheen. De plaat had ei genlijk al in november 1983 in de winkel moeten liggen. Roger (met een hoog lachje): 'In The Eye Of The Storm' is eigenlijk mijn tweede solo-elpee. De eer ste was zo goed als klaar, maar ik was er zo ontevreden over dat ik alle banden, op twee nummers na. weer heb gewist. De sfeer was nogal gespannen, toen ik het album opnam. Er waren de problemen rond het uiteengaan van Supertramp, maar bovendien had ik moei lijkheden m, mijn; prrvé-ieven. Gevolg was dat de elpee nogal zwaarmoedig en treurig klonk. Nadat ik mijn laatste Supert ramp-concertreeks had afge werkt en in wat rustiger vaar water terecht was gekomen, luisterde ik opnieuw naar de nummers en dacht, daar heeft het publiek niets aan Ik moet een positiever geluid laten ho ren. De enige songs die de moeite waard bleven en die ik maar gedeeltelijk heb uitgewist waren 'Had A Dream' en 'Hooked On A Problem'. De nieuwe versies zijn meer ener giek. Na de Supertramp-tournee had ik het gevoel alsof ik uit de gevangenis was ontslagen. Het kostte mij dan ook geen enkele moeite om positief geladen com posities te schrijven. Mijn ver trek bij Supertramp betekende namelijk ook het einde van heel veel frustraties". De opnamen voor een volgende elpee zijn inmiddels begonnen. Roger: „Eind januari moet hij klaar zijn. Ik heb er de laatste maanden hard aan gewerkt Als hij eenmaal in de winkel ligt, w-il ik ook op tournee, maar dat zal pas in 1986 zijn" Net als 'In The Eve Of The Storm' is het een echt solo-pro ject. Hodgson maakt maar bij uitzondering gebruik van gast muzikanten. Zo zal het tijdens de tournee ook zijn. „Ik wil eei). kleine groep muzikanten rond mij verzamelen, die meerdere instrumenten kunnen bespe- Veel problemen bij het kiezen van het materiaal voor zijn solo elpees heeft de componist niet. Roger „Ik heb zo'n tachtig nummers in voorraad. De pro blemen ontstaan pas als de op namen niet het gewenste resul taat opleveren. Op zo'n moment moet ik echt tegen mezelf vech ten om er niet het bijltje bij neer te gooien. Gelukkig heb ik een manager, maak ik gebruik van een technicus en drummer Michael Schrives, die mij hel pen zo'n depressie te overwin nen. Het maken van een plaat is voor mij echt een serie van ups en downs". GELUKKIG Hodgson, die zegt gelukkig te zijn in Amerika, („het is een land waar je jezelf kan zijn") bewoont een riante villa aan de westkust in de buurt van Holly wood, waarin hij door het succes van 'Breakfast in Ameri ca' een studio heeft kunnen laten bouwen Roger: „Dat geeft mij de mogelijkheid op elk mo ment van de aag mijn gevoelens en ideeën vast te leggen. Op 'In The Eye Of The Storm' zijn vooral de gevolgen te horen van mijn gesprekken met Europea nen. Zij zijn heel betrokken bij wat er in de wereld gebeurt. Ze vragen zich af wat de Amerika nen uitspoken en waar de Rus sen mee bezig zijn. Amerikanen zijn nauwelijks op de hoogte van wat er in de wereld speelt, want alles wat buiten Amerika gebeurt is geen nieuws voor Amerikanen Ze genieten nog van het economisch herstel". Hoewel Roger pop-elpees zal blgvqq m^keiK wil hijjunaikaa) ook andere wegen inslaan. Ro ger: „Ik denk dat filmmuziek het meest voor de hand ligt. Su pertramp heeft altijd heel veel aanbiedingen gekregen voor het schrijven ervan. Mensen van de Walt Disney-studios bijvoor beeld hebben regelmatig bij ons op de stoep gestaan met aanbie dingen De muziek is ook vaak gebruikt ter illustratie van tele visie- en radio-programma's. Supertramp heeft altijd gewei gerd. maar ik ga er mij de ko mende tijd intensief mee bezig houden Er zijn twee projecten waar ik aan ga werken. Het ene is een animatie-film voor jong en oud, waarvoor ik al acht nummer heb klaarliggen. Het andere is een ambitieuzer pro ject: een film van een Duitse re gisseur. En dan wil ik nog altijd een moderne symfonie compo neren. Het probleem is echter dat ik er momenteel geen tijd voor heb. Op mijn tweede solo elpee komt een werkstuk te staan, dat er dicht tegenaan leunt. Noem het maar een eer ste vingeroefening". Popagenda: 7/ JANUARI Bart Chabot leids vrijetijds cen trum (Breestraat. Leiden). 21.00. Swingavond (ƒ2.50. LVC 1,50). 912 JANUARI Way of the West leids vrijetijds centrum (Breestraat. Leiden), 21.00. In Pop Show (J8,50. LVC y7,50). ml8 JANUARI Pop? Pop! met Pant Pant en Pu- tain Putain leids vrijetijds cen trum (Breestraat, Leiden), 21.00. 79 JANUARI Lee Perry and the Upsetters and- the Mad Professor leids vrijetijds centrum (Breestraat. Leiden). 21.00 (ƒ10. LVC /Ik 50). - t Verwacht: 79 JANUARI Lee Perry lvc. Leidén. W23 JANUARI Lee Perry paradiso. Amsterdam. M28 JANUARI Spandau Ballet ahoy. Rotter- U29 JANUARI Spandau Ballet ahoy, Rotter dam (extra concert). ■37 JANUARI Romeo Void paradiso, Amster dam. Red Skins melkweg, Am sterdam. sterdam. M2 FEBRUARI Hanoi Rocks paradiso. Amsier- ■6 FEBRUARI Cocteau Twins paard van tro- je. Den Haag m8 FEBRUARI Klaus Schulze arena. Rotter- ■9 FEBRUARI Higsons melkweg, Amsterdam. Klaus Schulze paradiso, Am sterdam. 70 FEBRUARI Lords Of The New Church pa radiso. Amsterdam 77 FEBRUARI Leonard Cohen de doelen, Rot terdam. 77 FEBRUARI Tracie The Soul Squad melkweg Amsterdam 79 FEBRUARI Nik Kershaw muziekcentrum vredenburg Utrecht Spear Of Destiny paradiso Amsterdam. M23 FEBRUARI The Fixx paradiso. Amsterdam. *27 FEBRUARI Phil Collins and his Hot Tub Clufc -ahoy Rotterdam interview Ooit wel eens haaievinnensoep gegeten? Zeker bij de Chinees op de hoek. Nou, dat was mooi gewoon water met wat aardap pelmeel en eiwitten erin. Maar goed, voor een paar gulden kan je ook weinig meer verwachten. Maar echte haaievinnen? Ja, dan kom je al gauw uit op 17,50 gulden per kop. Of 250 gulden voor een grote pot. Op bezoek bij de nieuwste Am sterdamse attractie: Sea Palace. Een pagode-achtig bootrestau rant, dat sinds enige weken de Oosterdokskade nabij het Cen traal Station versiert. Vooral 's avonds, met 12.000 lichtjes. Waarin als het moet een kleine duizend hongerigen tegelijk zich zeven dagen in de week van 12 tot 23 uur kunnen laven aan eenvoudige, doch smaak volle Chinese of Indische hap pen tegen het tarief van een flinke pizza. Of die zich na de echte haaie vinnensoep kunnen laten ver wennen met een origineel be reide Peking eend, koeiemaag met prei en gember, varkens darmen met sojasaus of gewone zwarte Chinese eieren. Of toch maar liever een zelf in het aquarium aangewezen kreeft of paling? Het verhaal van een Chinees die zes miljoen in het water Cheung Sing Wong (31), gebo ren in Hong Kong, maar al 21 jaar in Nederland, is belasting consulent voor hoofdzakelijk in Nederland wonende Chinezen. Sinds enige maanden is hij ook directeur van Sea Palace, het enige drijvende Chinese restau rant in de westerse wereld. „Ik liep al enige jaren rond met het idee. Ik kom-oorspronkelijk uit de wereld van de restau rants; familieleden hebben res taurants waarin meer dan dui zend mensen tegelijk kunnen eten. Volgens mij kan zoiets hier ook, maar ik kon totnutoe geen geld loskrijgen. De nieuwe overeenkomst tussen Engeland en Rood-China over de toe komst van Hong Kong heeft nogal wat investeerders bang gemaakt. Maar voor mij is dat plan 'op tijd' gekomen, want toen wilde men wel". 'De chinees'. Voor veel Neder landers een klein bedrijf, waar je goedkoop kunt eten. Of het kan afhalen, een alternatief voor niet hoeven te koken. „Dat wilden wij niet. Ik wilde een Chinees restaurant waar je echt uit eten gaat Met een heel an dere sfeer, iets exclusiefs". Met zes miljoen, deels eigen geld, op zak was dat laatste rea liseren nauwelijks een echt pro bleem. Sinds 2 oktober ligt het resultaat in volle glorie te dob beren in de Amsterdamse ha ven. Een bootrestaurant met drie etages, met de wal verbon den door een 12 meter lange loopplank. Aan het begin daar van een authentieke Chinese poort, die geflankeerd wordt door twee ivoren leeuwen. De glazen deuren zijn versierd met twee met bladgoud bedekte dra ken en wie daarna de hal bin nentreedt wordt bijna 'verblind' door een uit één stuk hout ge sneden adelaar die met zijn vleugels een spanwijdte heeft van vier meter Twee Chinezen hadden er een jaar werk aan. RONDJE Wie zich, eenmaal bekomen van het fraai gedecoreerde inte rieur en ontdaan van zijn jas, nestelt in de kussens van de ronde, met fontijn uitgedoste, lobby, ontdekt tot zijn verbazing dat zijn 'uitzicht' constant wij zigt De lobby draait precies in een uur een rondje van 360 gra- Een grapje van Wong die al van jongsaf gefascineerd is geweest door draaiende restaurants, maar die zijn passie op de boot moest beperken tot deze 'wacht kamer voor hongerigen'. Op de begane grond, of liever het benedendek, zijn ongeveer 350 zitplaatsen en op de tweede etage is plaats voor ruim 400 gasten. Hier is ook de zoge naamde Drakenzaal. waar de (vooral. Amerikaanse) bezoekers zich met Chinese mantels ora- -- - - v"' 't yH t- - - sea palace. een investering van zes miljoen in volle glorie liggend in de amsterdamse haven cheung wong voor de met draken geflankeerde ingang van zijn chinese bootrestaurant gord, met kronen getooid en zit tend in een fraai gesneden troon kunnen laten vereeuwi gen. Op de derde etage zijn vier Very I(mportant) P(ersons)-za- len ingericht, waar families of groepjes zakenlieden in kleinere sfeer kunnen eten. In Oudhol landse, Indische, Franse en (ge lukkig ook) echt Chinese sfeer. Kosten noch moeite lijken ook hier gespaard: de inrichting van de Chinese kamer met veel in gelegd hout. kwam alleen al op ongeveer 125.000 gulden. Maar ook de rest van het inte rieur is opgebouwd uit originele Chinese materialen. Daarvoor moest men 14 containers laten overkomen; zes alleen al met speciale geglazuurde dakpan nen Veel daarvan zijn echter onderweg gebroken en bescha digd, zodat de het dak ten dele nog 'bloot' ligt. Maar de vijftien de container is onderweg Op de tweede etage is boven dien nog ruimte voor ruim 200 terrasstoelen. „Waarom een boot9". Wong rea geert wat verbaasd. „Ach, deels omdat het anders is, iets nieuws". En dan gewoon zake lijk: „Aan de andere kant weet je dat er in Amsterdam onge veer anderhal miljoen toeristen per jaar komen die gemiddeld drie dagen blijven. Dat betekent ongeveer ongeveer 5.000.000 door rien van den anker maaltijden per jaar. In Hong Kong waar drie van deze boten liggen is de verhouding.75 pro cent toeristen en 25 procent za kenmensen. Ik heb nu een con tract afgesloten met enkele Hongkongse touroperators die nogal wat Chinese toeristen hier brengen. Zij garanderen mij jaarlijks 90.000 maaltijden. Ik schat dat er hierdoor zeker 30.000 Chinezen per jaar meer naar Amsterdam zullen komen. Sommigen komen hier maar één dag, maar ze eten wel in -Sea. Palace. In een paar weken zijn we al bekend geworden in heel Europa, er zijn zelfs men sen die alleen voor ons naar Amsterdam willen". En Wong heeft het geweten. Sinds de opening loopt het storm op zijn nieuwtje. Toeris ten, Amsterdammers en, heel opmerkelijk, zeer veel Chinezen frequenteren zijn etablissement. Elke dag is reserveren raad zaam. Vol zitten is normaal en elke stoel is doorgaans twee drie keer dagelijks bezet. „Natuurlijk moet ik het van de massa hebben, van Jan Modaal tot aan de top. De Nederlander houdt nog steeds van Chinees eten, maar dan niet meer dat vlug-vlugge Door de massa hoeft het ook niet duurder. Al kan dat wel. Ik denk dat je hier kunt eten tussen de 18 en de 800 gulden per persoon". VERSHEID Sea Palace heeft twee menu kaarten, een gewone en een met specialiteiten. Wie echt bij zonder wil eten kan samen met de ober naar de aquariumkamer gaan, waar hij zelf zijn zalmfo rel, zijn langouste, kreeft, paling of krab kan uitzoeken. Een ty pisch Kantonnese manier om de versheid te bewijzen. Is de vis naar keuze eenmaal met een soort frituurmandje uit het wa ter gehaald, dan is de weg naar de keuken kort. Zo'n 70 a 80 procent van de klandizie neemt nu nog de ge wone kaart, maar de rest pro beert de Kantonese specialitei- tenkaart. In de keuken werken ongeveer 25-man onder wie drie speciaal uit Hong Kong overge komen koks, verder is er onge veer 50 man bedienend perso neel. Het enige probleem dat Wong nu nog heeft is het par keren, maar binnen afzienbare tijd hoopt hij met de aanleg van een eigen parkeerterrein te kunnen beginnen. „Ik heb ook al plannen voor een dergelijke b<x)t in Rotter dam In april hoop ik te gaan onderhandelen over een lig plaats in de Maasstad. Ik geef toe, daar komen wel minder toeristen, maar omgekeerd is het wel een centrumplaats waaromheen ruim genomen ze ker anderhalf miljoen mensen wonen. Ik hoef er maar 5 pro cent binnen ie hebben..".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 14