LcidócSouumt Dertig eenden stierven door lijmresten in Rijn STAD OMGEVING Veemarkt gaat exporteren Groenoordhallen breiden uit Koek-enzopie Leiderdorpse commissie wil geen schoolhekken Brood voor de bevroren vogels WOENSDAG 9 JANUARI 1985 PAGINA 11 Iusic-sh «ine mensen vindt 64ar;irdeJ>or ijs gezakt eh viel 'z S *Ün &isteren door het kon er o,van het Oegstgeesterka- ière". til gezakt. Het betrof dise-jock e Leidenaren van 57 angebodi r, die een toertocht Lei- atief moe i-Katwijk-Leiden aan was opgl maken waren. Ze kwa- rkdag pr n echter niet verder dan :aal ontb«den-Rijnsburg. De drie ?ens bewn door omstanders op nroep w droge geholpen. De po- §root. d e heeft hen in een busje nde luist de politiejassen afge- M an en schaatsers *a" reidl m g voor2jen van dekens tezikd,e° 'is gracht. de ronij- niet kc SLSH onderhandelt met krakers Rapenburg LEIDEN De Stichting Leidse Studentenhuisves ting (SLSH) is onderhandelingen gestart met de kra kers van het pand Rapenburg 33. Het pand. waarin tot eind vorig jaar een laboratorium van de Leidse universiteit was gevestigd, werd eind december door een groep krakers in bezit genomen. Het kapitale en monumentale pand zou volgens de krakers verbouwd moeten worden tot woningen en er zou ruimte ge schapen moeten worden voor allerlei culturele activi teiten. De SLSH wil er kantoren van maken en die kantoren gedeeltelijk zelf gaan gebruiken. De SLSH kondigde na de kraakactie een kort geding tegen de krakers aan. Of dat kort geding doorgaat, is nu onze ker. Dat hangt van de afloop van de onderhandelin gen af. Mogelijk zou daar begin volgende week meer duidelijk over kunnen worden. De SLSH hoopt intus sen dat de krakers door het extreme zelf het pand zullen verlaten. VERBAZING OVER ADVERTENTIE TIME OUT WASSENAAR In de raadscommissie welzijnszaken is gister avond een vraag gesteld door PvdA-raadslid H. Goulooze over een advertentie van jongerencentrum Time Out. Time Out, een door de gemeente Wassenaar gesubsidieerde instelling, heeft de advertentie in de Wassenaarse weekbladen, gevraagd om een bestuurslid of penningmeester. Daarbij werd als eis gesteld dat sollicitanten voor deze onbezoldigde functies niet partijpolitiek gebonden mogen zijn, althans niet „actief participerend". Vol gens raadslid Goulooze ruikt dit naar een „berufsverbote". Hij zei „danig in z'n kuif gepikt te zijn". VVD-raadslid H. de Greef stelde dat ouders van jongeren die Time Out bezoeken maar wat actiever moeten zijn, en hij kreeg daarin bijval van wethouder mevr. W. A. van der Wiel-van der Flier. De wethouder zegde gisteravond toe dat er spoedig een gesprek over de advertentie zal plaatsvinden tussen de gemeente en het bestuur van Time Out. Kerstboom speelt slachtoffer LEIDEN De po- litie spoedde zich vannacht om half twee naar de Witte Singel omdat daar iemand onder het houten bruggetje (bij het universi teitscomplex) zou liggen. Toen de po litie het ..slachtof fer'' naderde, bleek het om een ver dwaalde kerstboom Vrouw breekt been LEIDEN Een vrouw uit Sas- senheim brak gisterochtend haar been toen zij op de Lam- menschansweg uit een bus stapte et» uitgleed op het gladde weg dek. De vrouw is naar het AZL ge bracht. Protest tegen verbouwing Hof van Holland LEIDEN De stichting Breed Monu mentencomité heeft bij B en W protest aangetekend tegen de verbouwins- plannen van het ..Hof van Holland" aan de Breestraat 127-129. In het al ja ren leegstaande pand moet een boek handel komen en daartoe zou onder meer de gevel van het kapitale pand verbouwd moeten worden. Volgens het comité is het doortrekken van de ramen tot de begane grond, zoals de aangetrokken architect van plan is. onaanvaardbaar. De boekhandel zou „gevel met een zekere standing" hebben". Gebroken been KATWIJK Een 14- jarige fietser uit Kat wijk heeft gistermid dag in zijn woonplaats een gebroken been op gelopen bij een aanrij ding. De jongen stak volgens de politie plot seling de kruising Ju- lianalaan- Industrieweg over. Een 25-jarige automo biliste uit Katwijk kon de jongen niet meer ontwijken. De jongen is opgenomen in het Diaconessenhuis in Leiden. INCIDENT BIJ FASSON ;nd do e belu le Brits Ie local zelf zej prekke de Na >ensdag ?nd pro introdu n is da HAZERSWOUDE- RIJNDIJK Een inci dent bij Fasson aan de "azerswoudse Rijndijk heeft gisteren het leven gekost aan zeker dertig eenden. Gistermorgen loosde de fabriek van lijm- en plakmiddelen een, volgens een woord voerder, geringe hoe veelheid oplosmiddel in de Rijn. De olieachtige substantie zorgde voor een kleverige laag op het water rond de lo- Jngsplaats van Fasson. Eenden raakten be smeurd door het plak middel. De dierenambu lance werd gistermiddag te hulp geroepen en heeft nog enkele dieren kunnen redden. Volgens de heer C.K. Ooms, safety-manager van het be drijf, had zich gistermorgen een incident voorgedaan in het produktieproces. „Een van de leidingen was bevro ren geraakt. Er ontstond een lek. Uit dat lek stroomde een olieachtige substantie, gevormd bij het terugwin nen van oplosmiddel dat wij bijvoorbeeld gebruiken om plakmiddelen achterop eti ketten en stickers te bevesti gen". Het goedje werd ge loosd op de Rijn, waar zich rond de lozingspijp een wak in het ijs had gevormd, om dat het water dat wordt ge loosd een hogere tempera tuur heeft dan het opper vlaktewater. „Wij hebben in de loop van de ochtend het Hoogheemraadschap ge waarschuwd en de rijkspoli tie geïnformeerd over het incident. Daarna zijn we be gonnen met het weghalen van het spul", aldus de woordvoerder van Fasson. De geloosde substantie vormde een plakkende laag op het water rond de lo zingsplaats. Eenden die in het wak hun toevlucht zoch ten, raakten besmeurd met de kleverige' stroop. Een aantal stierf na korte tijd. Een van de dieren werd ge red door de heer A. Blok, die woont aan de overzijde van de Rijn aan de Achtho- venerweg 49a. „Het lijkt wel of de dieren in de plastic zijn gedompeld. Ze stinken ver schrikkelijk. Op het ijs lig gen de lijken van wel tien eenden en er zijn er ook die liggen te kreperen. Een vre selijk gezicht. Pas in de loop van de middag is Fasson zelf Volgens de woordvoerder van Fasson is er niet meer dan een paar kilo in het wa ter beland. „We zijn in de middag begonnen met het opruimen. Met een pomp en een soort trechter hebben we de dikke laag van het water gezogen. Tegen zes uur 's avonds waren we daarmee klaar. Wij betreu ren uiteraard het gebeurde. Wij zijn een milieuvriende lijk bedrijf en doen er alles aan om dit soort zaken te voorkomen. Dit was een on geluk", aldus Fasson. Terugr» ^Bezwaren ïevenLgen komst >&A deels ^ingetrokken "bi*!, '«Iiaar !eof REIDEN De winke liersvereniging Haarlem erstraat-De Camp heeft bezwaarschrift tegen e nieuwbouw van het lijkhuis ingetrokken ierdoor verdwijnt één an de laatste obstakels, de komst van C&A de Haarlemmerstraat ouden kunnen vertragen in het uiterste geval unnen verhinderen. De oorzitter van de winke- iersvereniging, de heer van der Zon, houdt zijn igen bezwaarschrift wel taande. Iet intrekken van het be waarschrift werd gisteren be- ;end gemaakt tijdens de lieuwjaarsbijeenkomst van de 15 ndere winkeliersvereniging it de belangrijkste winkel- Leiden „Haarlem- Promotion". Deze ereniging is een felle voor tander van de komst van het ledingbedrijf, die de winkel- traat een nieuwe impuls zou ïnge- E.V.P. i9 40Het bezwaarschrift w; iend omdat door de idda9* jouw van het Kijkhuis enkele (arkeerplaatsen in de Camp ouden verdwijnen. C&A wil iet huidige onderkomen van iet Kijkhuis overnemen en ebruiken als opslagruimte lieuwe vestiging. Het Jedingconcern is er daarom (ij gebaat dat de nieuwbouw het Kijkhuis zo snel moge- verwezenlijkt kan worden, woordvoerder van C&A leeft in het verleden gedreigd al te grote vertraging *j de verwezenlijking van de lieuwbouwplannen tot defini- ief afstel zou kunnen leiden. &A zou in dat geval van plan lijn Leiden te verlaten. 3t Le- 12.16 gym- 'olgens voorzitter Van der ^on is het bezwaarschrift inge- rokken omdat niet de indruk jewekt mag worden dat zijn winkeliersvereniging „tegen de komst van C&A is" Zelf egt hij hier ook niet tegen te ijn. Hij wil dat C&A hem te- [emoet komt door bij de ge- neente extra parkeerplaatsen if te dwingen. „Door de lieuwbouw van het Kijkhuis verdwijnen ongeveer 25 par- 930 teerplaatsen. het zou mooi zijn t de d'e elders gerealiseerd zou- 0 30 Men kunnen worden", aldus bel- Van der Zon. Hij verwacht Jr-1 binnenkort een gesprek met ind- !Vertegenwoordigers van C&A ten 'f6 hebben. Van der Zon: „Het met I's zeker niet zo dat ik het be- Jzwaarschrift kost wat het kost (handhaaf". Nadat gisteren de schaatsers in groten getale de ijzers on derbonden, verscheen ook het eerste heuse koek- en zopie-tentje op het ijs. Sjaak Veringa, één van de meest aktieve kleine ondernemers in Leiden, verkocht er. in het naast zijn botenverhuurbe- drijf bij het marinecomplex opgeslagen tentje, zijn war me chocolademelk en erw tensoep. Overbodig om te zeggen dat vele verkleumde schaatsers daar dankbaar gebruik van maakten. Van daag heeft Sjaak zijn tentje weer kunnen afbreken. De sneeuw maakte het ijs zo goed als onberijdbaar en de schaatsers bleven dan oom thuis. Zenuwen" afgelast LEIDEN De voorstelling „Zenuwen" van het gezel schap Dynastie van Oer is afgelast. Het muziektheater stuk zou morgenavond om kwart over acht in de Leidse Schouwburg spelen. De reden hiervan is de onvoldoende publieke belangstelling. 100.000 SCHADE DOOR VANDALISME LEIDERDORP Schóol- pleinen zijn openbaar. Er komen dan ook geen af sluitbare hekken of bord jes met verboden toegang omheen. Dat was de me ning van de Leiderdorpse raadscommissie onderwijs die gisteravond vergader de. Aanleiding van het ge sprek was de aanvraag van kleuterschool Mirjam. Deze reformatorische school aan de Koekoek straat wil een hek rond het gebouw omdat men erg veel last heeft van vernielingen. Wethouder J Bezemer had berekend dat het plaatsen van hekken rond de zeven tien Leiderdorpse scholen miljoen gulden gaat kos ten. Hij deelde na vragen van de commissieleden E.R. Klerks (VVD) en P. van der Kwaak (CDA) mee dat de Leiderdorpse politie de scha de door vandalisme jaarlijks op zo'n 100.000 gulden schat. In dat bedrag zitten ook veel vernielingen aan bijvoor beeld bushaltes. Alleen aan scholen wordt jaarlijks voor acht mille vernield. Plaatsing van de hekken zou niet ren dabel zijn, vooral niet omdat het nu nog slechts om de scholen aan het Voorhof gaat. En om de paar jaar ver anderen de objecten. Zo was enkele jaren geleden het Van Alphenplein doelwit. De commissieleden waren het eens dat de Miijamschool erg weinig door vandalisme wordt geteisterd. Het gaat voornamelijk om rommel die de jeugd op het schoolplein achterlaat. De kleuterleid sters zouden die rommel be ter in de gaten moeten hou den, vonden de commissiele den. De commissie bleek wel posi tief te staan tegenover een suggestie van de gemeentelij ke afdeling onderwijs om zo genaamde vandalismekoffers aan te schaffen. Deze kof fers, die 500 gulden per stuk kosten, bevatten lesmateriaal dat de leerlingen minder vernielzuchtig zou moeten maken. Voorlopig zullen ze echter nog niet worden aan geschaft. Eerst zal, zo beloof de Bezemer de commissie, een onder-zoek naar het nut tig effect worden ingesteld. Edwin en Ina Feenstra van de jongste dierenambulance zijn deze week een bijvoederingsactie van de hongerende vogels gestart. Gisteren verspreidde hij de eerste drie kratten oud brood bij het dik besneeuwde natuurgebied rond de Zegerplas. Hij maakte daar „een kolonie van driehonderd ver kleumde eenden gelukkig". De ambulancehouder kocht de kratten bij een plaatselijke broodfa briek voor vijftien gulden per stuk. „Dat kost dus geld, vandaar dat we ook een inzamelingsactie zijn gestart", verklaart Ine Feenstra. Oud brood kan worden ingeleverd bij Klepperman 63. maar ook geldelijke giften zijn welkom op rekening nummer 391689010 van de Rabo in Alphen. ten name van de Dierenambulance. „Voorlopig levert de actie niks op, maar we moesten iets doen voor die half bevroren beesten. Vandaar dat we maar alvast begonnen zijn", aldus Ine. LEIDEN De Leidse vee markt wil in de loop van dit jaar export vanaf de markt in de Groenoordhallen mogelijk maken. De markt wil op die manier de aanvoer verhogen en daarmee de inkomsten van de Groenoordhallen op peil houden. De export moet met name de terugval in aanvoer die eind dit jaar en begin 1986 wordt verwacht als gevolg van de superheffing op melk goed maken. Voorlopig wordt be gonnen met de export van schapen, in de loop van dit iaar komen daar de nuchtere kalveren bij en uiteindelijk zou dat moeten leiden tot ex port van runderen. Export van vee gaat nu voor verreweg het grootste deel buiten de Neder landse veemarkten om. Voordat die export een feit is, moet de veemarkt nog een groot aantal problemen op het gebied van uitvoerbepalingen en allerlei EG-voorschriften zien op te lossen. Met de ex port van schapen maar een zeer gering deel van de aan voer op de Leidse markt wordt begonnen, omdat de EG dat de Leidse markt nu al toe staat. Voor andere vee geldt dat niet. Vee- De Europese Unie markten een kingsorgaan van 626 veemark ten en veilingen in Europa Goed jaar zal waarschijnlijk in mei een gedragscode vaststellen voor alle aangesloten leden, waarin regels ten aanzien van onde: stokken zijn vastgelegd. Met het invoeren van een gedrags code willen de veemarkten voorkomen, dat de EG allerlei regels oplegt, die volgens de veemarkten onnodig of on werkbaar zijn. Voor de Leidse veemarkt zal die gedragscode overigens niets veranderen. In de praktijk wordt al volgens die regels gewerkt. In mei wordt ook besloten of Groenoordhallen-directeur A. de Jong blijft voorzitter van de het en het gens en het gebruik i De Leidse veemarkt heeft een goed jaar achter de rug. De to tale aanvoer steeg vooral door de superheffing waardoor de boeren een boete krijgen wegens te veel geproduceerde melk met totaal 11.411 tot 317.613 stuks. De aanvoer van runderen steeg met 6.799 stuks naar 80.237 en van nuchtere kalveren met 8.208 naar 131.713. Leiden behield daar mee zijn derde plaats op de lijst van de Nederlandse vee markten. De Jong spreekt van een „ma tige toename, maar daar ben ik zeker niet ontevreden over". „In het zuiden van Ne derland is de stijging van de aanvoer van runderen drie maal zo hoog geweest als ge volg van de superheffing. Daar zal de terugval dus ook De Jong verwacht dat de aan voer m 1985 ongeveer op het niveau van 1983 zal zijn. MOTORRAI MISSCHIEN IN LEIDEN LEIDEN Het motorspek takel dat eind vorig jaar in de Amsterdamse RAI werd afgelast, wordt misschien op 23 en 24 februari in de Groenoordhallen gehouden. Ook het Veronica indoorga- la zou daar deel van moeten uitmaken. „Het zal natuur lijk niet de omvang hebben van het gebeuren in de RAI, maar hier is ook veel minder ruimte dan in de RAI", aldus Groenoordhal len-directeur A. de Jong. Het al dan niet doorgaan van het motorspektakel is met name afhankelijk van de vraag of die dagen vol doende telcvisie-apparatuur CONGRESBUREAU IN LEIDEN HAALBAAR zaal die ruimte moet bieden aan' vierhonderd mensen uit gebreid. De vergaderzaal wordt gebouwd op het huidige restaurant. Deze vergader ruimte die betaald moeten worden uit extra inkomsten van het restaurant moet het verhuren van de Groenoord hallen vergemakkelijken. Di recteur A. de Jong: „Hier is volop parkeerruimte beschik baar dus dat moet je aangrij pen Een vergaderzaal is ook in combinatie met de evene menten in de Groenoordhallen goed te gebruiken". Het plan een vergaderzaal te bouwen, komt mede voort uit een onderzoek waaruit is ge bleken dat het oprichten van een Congresbureau in Leiden een haalbare zaak zou zijn. Dat bureau zou de organisatie van congressen in Leiden centraal moeten regelen en op die ma nier Leiden te promoten. Het onderzoek is mede verricht op verzoek van het AZL, de Rijksuniversiteit.'Holiday Inn. de VVV en de Groenoordhal len. Ook De Jong wil van de aantrekkingskracht die van dat bureau uit zou gaan een graantje meepikken. De Groenoordhallen hebben wat betreft de evenementen een goed jaar achter de rug. De Jong: „Het begon matig, maar het najaar maakte alles goed. Vooral de Custom Cars was een klapper met 33 000 bezoekers". De Jong zegt zich te realiseren dat bewoners van met name de wijk Groenoord minder gelukkig zijn met der gelijke successen door het ont staan van files op de Willem de Zwijgerlaan en door par keeroverlast. „Toch kan ik er niet zo gek veel aan doen. Ik ben ingehuurd om van de Groenoordhallen een succes te maken. Mogelijk dat de nieu we ingang aan de Gooimeer- laan de situatie wat zal verbe teren, maar oplossen zal het de ellende niet" Met de bouw ingang wordt verder gegaan zo gauw het weer dat mogelhk maakt Deze week had een luifel geplaatst moeten worden. De Jong verwacht dat ook 1985 een succesvol jaar zal worden voor de Groenoord hallen. Op het programma staan de bekende „Stadsgehoorzaal moet uit vicieuze cirkel" LEIDEN „De Stadsgehoorzaal moet uit die vicieuze cirkel van geen geld voor restauratie en veel leegstand omdat de zalen niet aantrekkelijk genoeg zijn Daarom gaan we dit jaar zelf de boer op om de bezettingsgraad op te voeren", zegt Groenoord hallen-directeur A. de Jong over zijn tweede zorgenkind, de Stadsgehoorzaal. „Een dansgala, concerten, jeugdprogramma's in de vakantie, elke maand een popconcert, body building, we zul len alles aanpakken". Binnen een paar weken is volgens de di- onzeker" Eventuele financiële tekorten zouden door de Groe noordhallen gedragen moeten worden. Ondanks afwijzende re acties door de gemeente blijft hij pleiten voor een parkeergarage naast de Stadsgehoorzaal: „Er is nu geen concert dat op tijd kan beginnen, omdat iedereen nog rondjes rijdt". VEBO. Custom Cars, hobby-, rommel-, mobiel- en snuffel- markten „daar gaan we na tuurlijk gewoon mee door", de Leidato, de Paaskermis, de Bovagoccasionshow en de in middels compleet volgeboekte W oo n -1 deaal - Be u rs. Bijzondere en nieuwe evene menten zijn er in 1985 ook. Op 7 februari een muziekgala on der de titel „Sterrenparade" met Lee Towers. Koos Alberts en The Fortunes. Op 29 en 30 maart verzorgt de NCRV „Charmonie", een muziekfes tijn met majorettes en muziek korpsen In 1982 deed de NCRV dat ook al Op 6 okto ber wordt een Nationale Hon dententoonstelling gehouden en op 20 oktober verzorgt de Federatie van Herdershonden- en Veedrijversclubs een shoW waar onder meer honden wor den gedemonstreerd, die kud- Bakkersvakdagen keren na af wezigheid van een jaar weer terug. Het doorgaan van de ge plande Vrne Tijdsbeurs is nog onzeker. Deze beurs zou tij dens de Paasdagen gehouden moeten worden Of Indoor Leiden doorgaat, is na alle reclame-perikelen tus sen omroepen en minister L.C. Brinkman ook onzeker. De Jong: „De reclame is een zeer belangrijke inkomstenbron dus de TROS moet maar zeg- En wat nog kan en wat niet n Maar Brinkman zit in het erecomité van Indoor Leiden Misschien helpt dat" Gaat het wel door dan zal ook een Eu ropees Kampioenschap Arabi sche Volbloeds worden gehou den Popconcerten staan nog niet gepland.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11