6otwa/nt Europa in greep Siberische kou 4 l U v Vriendelijke sfeer aan begin topoverleg in ijzig Genève iS'Ch Tulpen BON: ANDIJVIE EN VARKENSLEVER Tonnen schade na aangestoken brand IUARI19$ Maandag 7 januari 1985, 76e jaargang no. 23085 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel.071 122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur: J.I.Hallewas.Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand 1 21.89 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 65.68. jaar 1 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm. kleintjes! 0.43 per mm. ^csse „Hotel", eerste aflevering van serie rond gasten en personeel van St. Gregory hotel in San Francisco met o.a. Bette Davis. Ned. II. 20.28 uur. Ned I. 19 10 uur Televizier magazine over ontwapeningsoverleg VS Rusland om 21.30 uur „Mensen zoals jij en ik". Duitsland 1, 23.00 uur film: „The draughts man's contract". Af en toe zon en vrijwel over al droog. In de nacht en och tend strenge tot zeer strenge vorst met minima van min 10 tot min 20 graden. Middagtem- peratuur rond min 4 graden. Zwakke tot matige verander lijke wind. Zon op: 08.46. onder 16.48. hoog water Schev.: 03.41 en 15.51, laag water: 11.53. dinister Brinkman: iard BURGERS MOETEN VAKER EIGEN PROBLEMEN OPLOSSEN" )EN HAAG Te veel burgers verwachten te vaak en te vlug dat de rege- jng hun problemen zal oplossen. Het is echter vaak hun eigen verantwoor- lelijkheid en een kwestie van mentaliteit en bezieling, om een antwoord eigen of andermans problemen te vinden. Daarom is het noodzakelijk it de welvaartsstaat verandert in een zorgzame samenleving. Hiervan is linister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur „persoonlijk In als politicus" overtuigd. Brinkman zei dit vandaag in de Rolzaal op het binnenhof in Den Haag bij de opening van de internationale conferentie r-iver „netwerken voor ondersteuning in een zorgzame samenleving". Daar- an nemen vijftig personen uit elf landen van West-Europa, Noord-Ameri- ;a en Israël deel. Het zijn op enkele beleidsfunctionarissen uit de welzijns- ëctor na, wetenschappers. In discussiegroepen zullen de deelnemers het lebben over: de zorg voor oudere en gehandicapte mensen, die voor jonge [inderen, de hulp en zorg voor de tijdelijk zieken en de hulp voor personen net psycho-sociale problemen. Brand in Maassluis eist twee doden MAASSLUIS Twee van Maassluis, de 52-jarige C.J. Davidse en de 68-jarige mevrouw U.E. Alfarez, die bij Davidse een kamer had gehuurd, zijn afgelopen nacht door verstikking om het le ven gekomen bij een uitslaande brand in hun woning. De brand, die omstreeks 01.45 uur ontstond, verwoestte het hele pand. Ook een Turks koffiehuis op de begane grond werd door de brand ver woest. De recherche is een onder zoek begonnen naar de oorzaak. Ook het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk wordt ingeschakeld. De politie schat de schade op enkele Bondsdagvoorzitter vraagt vrijlating Duitse oorlogsmisdadigers in Breda (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Voorzitter Philip Jenninger van de West- duitse Bondsdag heeft op de Nederlandse regering een beroep gedaan de twee nog in Breda gevangen zittende Duitse oorlogsmisdadigers vrij te laten. Jenninger vindt de achtste mei, wanneer het einde van de oorlog opnieuw wordt herdacht, „een goede aanleiding" de gevangenispoorten voor hen te openen. In de Bredase Koepelgevangenis zitten Fischer en Aus der Fünten al veertig jaar vast. In Berlijn ondergaat Rudolf Hess het zelfde lot. Jenninger deed een beroep op de betreffen de regeringen „genade voor recht te laten gelden". „Het is een oud principe van het avondland iemand die vele tientallen jaren en in dit geval tot op zeer hoge leeftijd in de gevangenis heeft gezeten, op een dag gra tie te verlenen", aldus Jenninger. Dierenliefde wordt haan fataal EINDHOVEN In Eindhoven is een haan om het leven gekomen door een uitslaande brand in een kippen hok. Zijn baas had hem tegen de koude willen beschermen door ste nen op de haard te ver warmen en die, gewik keld in doeken, in het kippenhok te leggen. Maar helaas, de doeken vatten vlam waarna ook de kooi en de haan in het vuur opgingen. hoeft g geen ielid een staat it en :n ,vult Britse regering wil verbod Dp,^ast- moeders" Van onze corres pondent Roger Simons) LONDEN Het gebruik van zoge naamde „gastmoe- pers" zal nog voor (eind dit jaar door de regering Thatcher wettelijk worden Verboden. Dit heeft de minis ter van volksge zondheid Kenneth Clarke afgelopen weekeinde gezegd in het licht van de opwinding, veroor zaakt door de ge boorte van de eerste Britse commercieel bestelde baby. De eerste Britse Igastmoeder verliet Jzaterdagmorgen het ziekenhuis in Noord-Londen, waar haar door een Amerikaanse firma bestelde baby, een jgezond meisje van zeven pond, werd geboren. De baby imoest achterblijven, [omdat de over dracht van het kind aan de pleegouders een schending i de adoptiewet- Aanstaande vrijdag beslist een kinderrechter over de toekomst van de baby. Het is lang niet zeker dat het kinderloze echt paar, dat 14.000 pond betaalde (7.500 voor het bemidde lingsbureau en 6.500 voor de „gast- inoeder") „hun" baby krijgen. Pagina 4: Verbod gevraagd op baby- handel. LEIDEN Een Siberisch koufront met temperatu ren tot min veertig gra den, heeft de grootste de len van Europa het afge lopen weekeinde in een ij zige greep gehouden. In Frankrijk vielen de eerste doden onder daklozen, in Rome hield de paus giste ren zijn eerste Angelus gebed in de sneeuw en in Spanje liep een aantal au tobussen met Nederlandse vakantiegangers vast in de sneeuw. Het Poolweer maakte talrijke slachtof fers. Nederland beleefde de koudste dagen van de afgelopen zes jaar. In de kop van Noord- Holland was gisteravond geen verkeer meer mogelijk. Een uit het noordoosten binnen- drijvende sneeuwstorm met snelheden tot windkracht tien veijoeg alle sneeuwopruim- ploegen doordat de wegen voortdurend dichtstoven. Een vastgevroren wissel op een vitaal punt bij Den Haag was er de oorzaak van dat vanmorgen geen treinen reden op de Zoetermeerlijn en tussen Den Haag en Rotterdam. Op de lijn Utrecht-Arnhem ont stonden forse vertragingen omdat een trein defect raakte. Het luchtverkeer op Schiphol heeft ondanks de sneeuwval tot dusverre met weinig ver tragingen doorgang kunnen vinden, de vliegvelden bij Rome en Londen (Luton, Gat- In Nederland heeft de barre kou drie slachtoffers geëist. In Nieuwveen en in Haarlem mermeer slipten twee auto's in de sloot. Beide bestuurders, de 19-jarige S. B. uit Rotterdam en de 29-jarige C. van K. uit Baarn, verdronken onder het ijs. Bij beide ongelukken kwam de brandweer te laat. Zondagmiddag verdronk een schaatser, de 42-jarige D. van der Put uit Hattem, nadat hij op een recreatiepias bij Heerde in een wak was gereden. Zowel zaterdag als zondag zijn er door de kou technische pro blemen geweest rond tv-uit- zendingen. Zaterdagavond liet een straalzender het afweten, waardoor de uitzending van de Willem Ruis show enkele uren vertraagd werd en de rubriek Achter Het Nieuws moest ver vallen. Gisteren ging het mis met een praatprogramma van de VPRO. Volgens het KNMI kan de ko mende nacht wel eens de koudste worden van de afgelo pen week. Bij weinig wind en tijdens opklaringen kan de temperatuur dalen tot min twintig graden. Ook voor de komende dagen wordt strenge vorst en sneeuwval voorspeld. Pag.5: Schuifpartijen en ver geefse startpogingen Palmen aan Rivièra stijf van de kou. Sneeuw-schuiver Wintersporten naast de deur Ook op de snelweg Amsterdam-Utrecht werd gisteren de gladheid bestreden. Hoe Een niet alledaags beeld in de Kennemer Duinen: langlaufers genieten v noodzakelijk dit was, merkte de chauffeur van een strooiwagen, toen zijn voertuig gelijkheid hun geliefde sport nu dicht bij huis te bedrijven, een fraaie schuiver maakte en op zijn kant in de sneeuw belandde Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz een verklaring voor. GENEVE De Amerikaanse minister Shultz en zijn Russi sche collega Gromyko zijn vanmorgen om half tien in het de Russische am- ;en ijzig koud Ge- rste bespreking - hervatting van het ontwapeningsoverleg tus sen de twee supermachten. Dit overleg zal, verspreid over waarschijnlijk drie zittingen, tot en met morgen duren. Zowel Shultz als Gromyko le ken gisteren bij aankomst in Genève hun uiterste best te doen om elkaar in het open baar niet onder druk te zetten. „Wij zullen de Russische dele gatie met een positieve en con structieve houding tegemoet treden", aldus Shultz. Gromy ko, die opmerkelijk genoeg in het Engels sprak, zei op het vliegveld dat zijn regering be reid is „de weg in te slaan van radicale vernieuwing van kernwapens en op de lange termijn van volledige afschaf fing van kernwapens". Ze waagden zich echter niet aan uitspraken over het welslagen van het overleg. Shultz hoopt op zijn best met Gromyko tot overeenstemming te komen over een programma voor voortzetting van het overleg na de bijeenkomsten van van daag en morgen. „Dit overleg is er niet op gericht akkoorden tot stand te brengen", aldus Shultz. Gromyko zei dat een van de doelstellingen van het overleg is „een wapenwedloop in de ruimte te voorkomen. Hij doelde hiermee duidelijk op stopzetting van de Ameri kaanse anti-satelliet- en anti- raketprogramma's. Hoge Ame rikaanse functionarissen ga ven echter te verstaan dat het ruimtewapenprogramma van de VS niet ter discussie zal staan. Gromyko vermeed gis teren echter zorgvuldig na drukkelijk voorwaarden voor af aan zijn overleg met Shultz te verbinden. De Pravda meldde gisteren dat het ver hinderen van de militarisering van de ruimte het belangrijk ste gespreksonderwerp moet zijn. Pagina 4: Amerikaanse dele gatie verdeeld over onder handelingen (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding 500 gram 3^5l,«70 albart heijn Italiaanse andijvie,1 kilo Varkenslever, Is Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Nieuwe Chinese postzegel 1" f -v v w .«ljl. Honderden Chine se postzegelverza melaars verdron gen zich zaterdag voor het hoofd postkantoor in Pe king om de eerste exemplaren van de nieuwe postzegel te bemachtigen, die is uitgegeven in verband met de viering van het Jaar van de Os. Sommige verza melaars maakten er een lucratief handeltje van en verkochten de nieuwe postzegel meteen voor vijf maal de prijs. Op de foto links een afbeelding van de nieuwe zegel. Plannen voor elfstedentocht lopen vast in de sneeuw LEEUWARDEN Het dikke pak sneeuw met zijn isolerende werking zorgt ervoor dat de Elfsteden tocht voorlopig nog niet zal kunnen worden gereden. „De eerste weken kunnen we het zeker wel vergeten", vertelde voorzitter ir. J. Sipkema van de Vereniging de Friesche Elfsteden. On danks de strenge vorst van de afgelopen dagen is de ijs laag in de tweehonderd ki lometer lange route niet dikker daan vijf tot zeven centimeter. De Elfsteden tocht wordt pas gereden als er een vijftien centimeter dikke laag in de vaarten ligt. „Het begon er al een beetje op te lijken", zei voorzitter Sipkema gistermiddag, „we liepen al zenuwachtig rond maar onze hoop is eigenlijk vervlogen". Vooral in het noorden van Friesland ligt er een dik pak sneeuw. „Daar ziet het er erg be roerd uit", legde ir. Henk Kroes, de ijsspecialist in de Friesche Elfstedenvereni- ging, uit. Hij voorziet de zelfde problemen als in 1979 toen de sneeuw ook de grootste spelbreker was. Het kan nu vriezen wat het wit maar vooral vers gevallen sneeuw met zijn enorm hoge isolatiewaarde zorgt ervoor dat het ijs niet dik ker wordt. Twee belangrij ke kanalen in de route, de Zwette en de Dokkummer Ee, lagen zaterdag nog open. Nu ligt er ongeveer vijf centimeter ijs. Het provinciaal bestuur be kijkt momenteel of er een vaarverbod kan worden af gekondigd. Voorzitter Sip kema heeft het draaiboek voor de Elfstedentocht al klaar liggen. Vierhonderd vrijwilligers staan paraat Voorlopig houdt het bestuur de gewone werkvergaderin gen zoals die deze herfst ook wekelijks op het pro gramma stonden. „We doen nog even kalm aan, maar we staan wel te trappelen van ongeduld". In Friesland werden gisteren al wel de eerste korte-baan- wedstrijden gehouden. U'lesprong had de primeur in de provincie, die hoopt op een Elfstedentocht. Verder onder meer in Sporttribune Prolongatie titel KNVB speelt quitte met zaalvoetbal Badmintonfestijn van familie Coene Olympisch Amsterdam gooit stadions weg Fides Pacta op dreef tegen SDO Zege op Weert brengt Leiden aan kop Badmintonvoorzitter De Beer optimistisch BERG EN DAL Een volgens de politie f stoken brand heeft schade aangericht a gaat om de villa v: Het pand wordt verbouwd en was daarom niet bewoond. Bij het kantoorgebouw van het bedrijf zijn ook nog explosieven gevon den. Het betreft twee in plastic verpakte ontstekingen, verbon- iM of el zeker en villa in Berg en Dal bij Nijmegen. I directeur van Transworld Oil, J. De den i jerrycan i t brandstof. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 art uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Tulpen groeien niet tot in de hemel. De tulpenbroeiers denken echter van wel. Althans als wij onze bollenteeltmedewerker mogen geloven. En die schrijft elke week veel geloofwaardigs in de rubriek „In en om de kas". Vandaag constateert hij zelfs dat agrariërs van deze categorie „zichzelf de sporen geven". En om nu te voorkomen, dat u denkt, dat het dus eigenlijk om paardenfokkers gaat is het beter het artikel maar even te lezen. Interesseert het o minder, maar leest u daarentegen graag de „Groentehp voor de consument" dan kunt u in dezelfde rubriek terechL Tweemaal per week staat hij in de Leidse Courant Wij bieden hem vier keer gratis aan als u nog geen abonnee zijnde zich nu bij wijze van proef voor veertien dagen aanmeldt Want onze vrijgevigheid duurt ook met tot in de i De Leid» Courant wil ik b«l B 14 dagen proberen. Grata en geheel vrijblijvend In een open envelop aooder postzegel opsturen naar Lad» Courant Antwoordnummer 998.2S00 VD Om Haag '£eidóc Gouxont

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1