Lubbers houdt deur naar PvdA op kier HOE DEMOCRATISCH IS TURKIJE? C Sneeuw Politiek Partij Parlement Smartegeld in Italië voor reizigers vertraagde trein BINNENLAND/BUITENLAND CeidAcSouocmiT ZATERDAG 5 JANUARI 1985 PAGINA Het sneeuwde opeens en niemand be greep goed, waar het vandaan kwam. Waarschijnlijk hadden engelen van de nachtploeg de overgebleven poedersui ker van een luidruchtige nieuwjaarsvie ring in de hemel op een hoop geveegd en daarna over een wolkenrand gekieperd. ..Weg is weg", zullen die Hells Angels daarbij gedacht hebben. Want van zo'n beste kwaliteit was-ie nou ook weer niet. Dat merkte ik ook. toen wat vlokken een noodlanding in mijn nek maakten en daar gelijk tot tranen smolten. „Heb bes", dacht de volgende lading, die ons pal in het gezicht trof en de wangpartij bedrijvig begon aan te dweilen. Omdat ik mijn jas op advies van Pelle- boer weer eens thuis had gelaten, hipte ik schichtig als een vogel van de ene lui fel naar de andere om zo de schade aan lijf en goed tot een minimum te beper ken. Maar mijn kolbert werd kennelijk misselijk van al dat gedraai en verzette zich met al zijn kunstvezels. „Je moet het natuurlijk zelf weten", zei de bin nenvoering, „maar als je zo nog een tijdje door blijft klungelen, blijf ik echt niet langer meer om je schouders hangen". „Mijn idee", riep mijn broek. „Die eeu wig durende plooien in de pijpen kun je verder ook wel vergeten". „Wacht nou eens even", zei ik. „En de garantielabel. Wat heeft die dan te bete kenen?" „Geen fluit", zei mijn kolbert. Grapje van de fabrikant. Oliebol, die je bent. Waarom heb je aan de verkoper niet gevraagd of ik met pap ben grootge bracht? Jij dacht natuurlijk: voelt lekker aan. zo'n stijve borstpartij. Maar dat was puur stijfsel en niks anders. Dat spoelt met één buitje gegarandeerd weg". „Meen je dat nou?", vroeg ik. „En hoe moet het dan met mijn afspraak? Daar hangt een hoop van af. Als die man straks voor een dichte deur staat, kan ik zijn opdracht verder wel vergeten". „Ik heb een compromis", stelde mijn kolbert voor. „Ga door die schoenwin kel. Die heeft twee ingangen. Als je nou door die zaak loopt, ben je 1 i flink eind lopen bespaard Het leek een bruikbaar idee. Ik sprong al over het kletsnatte wegdek en schoot de winkel in, waar twee verkopers bij het rek met de kaplaarzen vergeefs de indruk wekten dat ze voor hun baas scheppen met geld stonden te verdienen. Links daarvan zat een vrouw met een poppegezicht achter haar kassa lange trekken. Een moment dacht ik nog dat ze mij daarmee wilde jennen. Maar bij nader inzien bleken haar ver makelijke grimassen bestemd te zijn voor een bleekneus, die zich tussen de grotere maten damespumps had gewron gen en van daar wervende glimlachjes afschoot. Het was op dat moment een hele opluch ting te zien dat de deur aan de andere kant van de winkel reeds uitnodigend open stond. Het was nog slechts een kwestie van tien, hooguit vijftien meter. Maar in een winkel zonder klanten blijkt dat een gevarenzone te zijn, waar ook een ervaren Vierdaagseloper blaren van op zijn voetzolen krijgt. „Rustig doorlopen", dicteerde mijn kolbert, „geen paniek. Voordat ze in de gaten krijgen dat je niks komt kopen, sta jij al weer op straat". Ik deed een poging en liep manmoedig over de rode loper, die als een reusachti ge jaap dwars door de zaak liep. „Zie je wel dat het lukt", riep mijn kolbert op getogen. Maar door mijn oogharen had ik al gezien dat de verkopers inmiddels de sprinthouding hadden aangenomen en hun buit voor geen prijs wensten te laten ontsnappen. „Nu de pas versnellen", raadde het kol bert mij aan. Dat was makkelijker geroe pen dan gedaan, want die loper was hoogpolig en zoog hinderlijk. Een ko ninkrijk voor een fiets, dacht ik nog Waarop de bleekscheet zich tussen de damespumps voorover liet vallen en in de richting van de loper stuiterde. Kan ik u van dienst zijn?", hoorde ik achter mij roepen. Het was een stem als een gesmolten reep chocola. Melk-hazel- noot schatte ik in de gauwigheid. Kon ik nu straffeloos antwoorden: „Ach. ik loop zo maar wat door uw winkel"? Zou dat gepikt worden? Of werd er dan gelijk honend geroepen: „Kijk eens aan. Meneer loopt even door onze winkel. Over onze nieuwe loper van honderd vijftig gulden de vierkante meter. En wij zeker achteraf de rotzooi opruimen, die meneer gemaakt heeft". „Hebt u ook bruine schoenen?", hoorde ik mijzelf op dat moment hoopvol vra gen. Nou, dat trof. Ze hadden toevallig rekken vol. Bedrijvig dribbelde de ver koper weg om wat gesorteerde doosjes te halen. Wat had meneer van dit schoentje gedacht? De nieuwe Italiaanse leest. Nog puntiger dan voorheen. En met zolen, die ademen. „Net de NMB", riep hij er schalks bij, „de meedenkschoen". Ik paste het model en merkte dat het bij de grote teen lelijk knelde. Maar tot mijn afgrijzen hoorde ik toch weer mijn stem, °0/,le oThuf^ die teemde: „Die zitten verrassend lek- Voordat ik mijzelf had kunnen corrige ren was de verkoper al begonnen met het uitschrijven van de bon. Dat was dan 245,-, inclusief btw. Soms nog inleg zool tjes? Sokken? Met gebogen hoofd struikelde ik de zaak uit. De doos hield ik als een tijdbom on der de arm geklemd. Het weer was opge klaard, zag ik nu. De hemel was blauw. Een afschuwelijke kleur. ZELFS KRUISRAKETTEN GEEN BELEMMERING' DEN HAAG Kabinet ten zitten formeel vier jaar, maar dat gaat niet op als de verkiezingen vlak voor Prinsjesdag zijn ge houden. Dan gaat er van de zittingsperiode flink wat af, mede omdat de formatie toch ook tijd vergt. Daardoor komt het dat het kabinet-Lubbers nu alweer zijn laatste vol le. jaar is ingegaan. Voor menig medium is dat re den geweest rond de jaar wisseling uitgebreid te rug- en vooruit te blik ken. Opvallend is de eenstemmig heid. Allereerst meent men. dat het huidige veertiental mi nisters tot dusver een goed fi- gOur heeft geslagen als het het i--' i het fia&t voorgenomen beleid. Vervol gens is men het erover eens dat het figuur nogal modderig werd, zo gauw deze of gene bewindsman de behoefte ge voelde zich te „profileren". En het turen in de toekomst le vert ook al een unaniem beeld op: het kabinet zit de rit uit en CDA en VVD formeren ver volgens een tweede kabinet- Lubbers. Over dat laatste willen wij het hier hebben. Want als dat waar zou zijn, zou zich een in grijpende wijziging voltrokken hebben in de politieke toe stand van ons land. Er zou niet langer een centrum bestaan, doch nog slechts een „links" en een „rechts". Met andere woorden: het CDA zou voluit hebben gekozen vóór de VVD en tégen de PvdA en zich daarmee hebben ontwikkeld tot een conservatieve partij. De partij zou daarmee tot een Westduitse CDU of zelfs een Beierse CSU zijn geworden. Gezien de sociale gedachte, die vooral KVP en ARP van oudsher een ruime plaats heb ben gegeven in hun verkie zingsprogramma's, hebben we het dus niet over niets. Staphorst Toegegeven: er zijn sterke aanwijzingen dat de ontwikke ling die kant op gaat. Premier Lubbers, fractievoorzitter De Vries en partijvoorzitter Buk man, zij allen doen vaak (erg) laatdunkend over de PvdA en tonen een (grote) voorkeur voor de VVD. Bovendien steekt vooral Bukman niet on der stoelen of banken dat hij bereid is de kleine christelijke partijen, die oneerbiedig wel met „Staphorst" worden aan geduid. bij de volgende forma tie te betrekken, als CDA en VVD onverhoopt minder dan 76 zetels zouden i Voorts viel het op, dat Lubbers SUSKE EN WISKE AMORIS VAN AMORAS lh wilde juWe leren mei m ie wui sihul it/llen lh heb mi/n plum feiasn wil a/si W nemen lil mei lên% meer duren SGP, RPF en EVP wel heel nadrukkelijk in bescherming nam, toen Den Uyl deze partij tjes attaqueerde bij de Algeme ne Beschouwingen. Tsja, de premier weet ook dat hij waarschijnlijk alleen met be hulp van de Staphorster Va riant kan voorkomen dat het Catshuis weer door Den Uyl „bewoond" gaat worden. Maar is daarmee tevens het voorheen door de christende mocraten zo verafschuwde tweestromenland ontstaan? Wij menen van niet. Want Ruud Lubbers, de eerste man van het CDA en de lijsttrek ker volgend jaar, heeft de mo gelijkheid van een hernieuwde coalitie met de Partij van de Arbeid nooit écht afgesneden. Aanvankelijk viel dat niet zo op, omdat hij, bijvoorbeeld me dio vorig jaar in een interview met de Volkskrant, zelfs een voorzichtig speculeren van Bert de Vries over een coalitie met links als „dwaasheid" be stempelde. Maar in datzelfde vraaggesprek wees Lubbers er wel op dat een voortzetting van de coalitie met Nijpels „ui teraard" afhankelijk was van de verkiezingsuitslag. En nu die uitslag steeds grotere winst lijkt te zullen vertonen voor Den Uyl, maakt Lubbers zijn slagen om de arm al heel wat Wollig „Een goede kabinetsploeg kan, inclusief de minister-presi dent, op basis van een geslaag de vier jaar, niet het recht claimen nóg eens vier jaar door te gaan. Als je dat met voldoende democratisch in stinct goed tot je laat doordrin gen, wordt de coalitie een sub vraag", aldus Lubbers in een Oudejaarsinterview met Else- viers Magazine. Uiteraard vra gen de interviewers dan of Lubbers weer met de PvdA in zee zou kunnen gaan. „Puur theoretisch wel," antwoordt de premier. „Maar het woord „Lubbers" is in dit geval al misplaatst. Iede re partij, CDA, PvdA of VVD, heeft de plicht te zorgen voor een werkbare regering. Overi gens, als je het met elkaar goed gedaan hebt, heeft dat een enorme impact voor een volgende rit. Wat het beleid betreft zou ik ook niet graag willen dat wat je tot stand hebt gebracht, binnen twee jaar weer wordt weggespoeld". Daaruit blijkt om te beginnen dat Lubbers het wollige taal gebruik nog niet verleerd is. Dat alleen al betekent dat hij, zoals zo vaak in zijn tijd als fractieleider, nog niet hele maal zeker is van zijn zaak. Want inmiddels weten we maar al te goed, dat de Rotter damse econoom desgewenst kristalhelder kan zijn. Maar als we de wol wat opzij duwen, worden Lubbers' bedoelingen toch wel duidelijk. Hij geeft inderdaad de voorkeur aan de VVD maar vindt het verstan dig de deur naar de PvdA r op i flinke kier te zet- ken, „zonder welke dit land niet geregeerd kan worden". Kruisraketten Daar wordt nogal eens tegenin gebracht dat de kruisraketten sen coalitie van CDA en PvdA onmogelijk zullen maken, welk geloof aanhangers heeft bij de VVD. Men wijst erop dat de huidige coalitiepartners hebben afgesproken dat ook Nederland kruisraketten plaatst, als de Sovjet-Unie op 1 november van dit jaar toch meer SS-20-raketten opgesteld blijkt te hebben dan op 1 juni 1984 het geval was. Zoals het er nu naar uitziet, draait het daar inderdaad op uit en zal Nederland een verdrag sluiten met de Verenigde Staten over stationering van 48 Toma hawks in Woensdrecht. „We hebben het besluit al geno men. Het zijn de Sovjets, die de effectuering ervan bepa len," zegt Lubbers in Elsevier. Maar volgens Lubbers vormt plaatsing op zich geen belem mering voor een samenwer king met de PvdA, ook al zegt deze partij nog altijd „keihard tegen de nieuwe atoom wapens. Hoe dat mogelijk is, heeft de premier enkele maan den geleden aangegeven in een vraaggesprek met Voor- waarts, het partijblad van de PvdA. Naar zijn mening wor-1 den de boeken gesloten, als er eenmaal parlementaire goed keuring is van een verdrag met de Amerikanen. „Daarna leent de kwestie zich niet meer voor een politiek ge schil". Maar hoe moet het dan met de uitlating van met name Max van den Berg dat een kabinet met de PvdA erin zo'n ver drag niet zal uitvoeren? Lub- bers:„Ik kan me eigenlijk niet voorstellen dat de PvdA zo is. Ik denk persoonlijk ook dat het anders gaat. De PvdA zal geen enkele verantwoordelijk heid nemen voor de plaatsing. Maar dat is nog iets anders dan dat je verder politiek niks meer wilt doen met degenen, die die verantwoordelijkheid wèl hebben genomen". RIK IN 'T HOUT WASI groots heid 1 aanzie van h nings< Amer buiter Shulti colleg dag hun c ve de Dat laatste duidt erop dat ook de CDA-aanvoerder bepaald niet uitsluit, dat de kiezers de wens van Den Uyl in vervul ling doen gaan en de PvdA tot een veertig-procentspartij ma il ontvangen? Bel tussen 18.( uur. telefoonnr.071-122248 f zaterdags tussen 14.00 >rdt nog dezelfde avond Maar ti-ontv Pentaj de rr Weinfc lingsta kregei bij zo; (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Vertraging in het treinverkeer is net zo typisch Italiaans als een regeringscri sis of een bord vol uiterst ge raffineerde macaroni. Reizigers die de perrons van Rome, Milaan en Napels be volken krijgen vaak op hun gezicht een uitdrukking van gelatenheid, soms van wan hoop en moedeloosheid. De luidspreker heeft zojuist een nieuwe „ritardo" of vertraging aangekondigd. Om techni sche redenen", of „vanwege grote drukte op het baanvak". Een ritardo van 30 minuten is doodgewoon, van 120 of zelfs 180 minuten niet opzienba rend. Als je ih Italië per se met de trein wilt reizen, moet je dit soort ongemakken op de koop toenemen. De meeste Italianen zijn dan ook wijzer en nemen de auto of het vliegtuig. Sinds het herstel van de democratie in Italië hebben spoorboekjes hun waarde verloren. Elke Italiaan weet dat. Tot nog toe kon niemand de schade van die gemiste trein op de Italiaanse spoorwegen verhalen. Maar sinds het begin van 1985 is dat anders. De mi nister van transport heeft per decreet bepaald dat alle reizi gers van een sneltrein (een „rapido") die minimaal 60 mi nuten vertraging heeft, hun zogenaamde sneltreintoeslag kunnen terugkrijgen. Dit is iets heel bijzonders in een land waarvan de overheid door gaans haar schoenen afveegt aan de belangen van de bur gers. Een rapido-toeslag is niet zo geweldig veel voor een retourtje tweede klas Rome- -Milaan ongeveer 30 gulden. Maar het gaat om het principe, om het begin van een mentali teitsverandering in de relatie overheid-burgers. Goede wil kan de Italiaanse overheid dus niet ontzegd worden, maar hoe zit het met de uitwerking van dit decreet? Hier wordt het ministerie van transport, dat over de spoor wegen gaat vaag: We moeten nog zien hoe alles in de prak tijk zal werken Reizigers die met vertraging aankomen in station X, worden geacht zich naar een speciaal loket te be geven om hun vertraging van waarde te laten verklaren. De reizigers geeft zijn biljet af, en kan dan na verloop van tijd met de post een bankcheque verwachten met het bedrag waarop hij recht heeft. Dat' zegt het ministerie. Maar als alle 750 reizigers van een vertraagde rapido tegelijk op één loket afstormen, kan iedereen zich de chaos voor stellen. Bovendien kost een uurtje in de rij staan vaak al meer dan men met de terugbe taling kan „verdienen". De relatie overheid-burger in Italië wordt gekenmerkt door groot wantrouwen, en het te rugbetalingsdecreet is dan ook met gepaste achterdocht en tenminste met enige scepsis ontvangen. Enkele kranten vragen zich af of het niet beter is het geld, de tijd en de ener gie die nu in die omslachtige terugbetalingsprocedure wor den geïnvesteerd te besteden aan een efficiëntere organisa tie van de Italiaanse spoorwe gen. Daardoor zouden juist al die kostbare vertragingen kunnen worden voorkomen. onderl sident En de grepei LON duist nach in c van Finst op di het naar sche vorij alle onge Het a lp hun vorstelijke Ambassadegebouwen hoog bóven de beijzelde en dpor uitlaatgassen vergeven straten van Ankara leggen Westerse diplomaten op dit moment de laatste hand aan hun rapport over het functioneren van de democratie in Turkije. Dat gebeurt mede op verzoek vpn de Raad van Europa in' Straatsburg, die zich onder meer bezig houdt met de naleving van de mensenrechten in Europa. Het is nu ruim één jaar geleden dat de militairen, die het land sinds 1980 bestuurd hadden, de macht overdroegen aan een burgerregering onder leiding van premier Türgüt Özal. Het is echter niet makkelijk een beoordeling te geven van Het democratisch gehalte van Turkije: uiterlijke sChijn kan bedriegen. Hoe bepaal je trouwens hoe democratisch een land is? Welke maatstaven leg je daarbij aan? De Britse journalist Ian Black ging op onderzoek uit. ANKARA „Ik geloof dat Turkije nu voor zeventig pro cent een democratie is", aldus Mehmet Barlas, columnist van het dagblad Milliyet in Istan- boel. „Maar natuurlijk houd je het percentage wanneer je in de gevangenis zit waarschijn lijk op slechts vijf procent". Vakbondsleider Onder Aker houdt het op vijftig procent, net als een ambassadeur van een belangrijk Europees land. Volgens Goberk Ergenekon van de conservatieve Turkse partij is er echter geen sprake van een democratie in Turkije. „Het is met democratie net als met in verwachting zijn", zegt hij. „Je bent het of je bent het niet. Een klein beetje demo cratisch zijn bestaat niet". Ook veel linkse groeperingen in Turkije zijn het met deze uitspraak eens, maar in het politieke midden gelooft men dat er een kleine maar duide lijke vooruitgang op democra tisch gebied heeft plaatsgevon den sinds de regering van Tür güt Özal vorig jaar december aan het bewind kwam. Een parlementaire derzoekt op dit toestand in de gevangenissen en de beschuldigingen dat er gemarteld zou worden, er wordt vaker kritiek geleverd op de politici en de pers begint openlijk pogingen te doen zich uit het nauwe keurslijf van de censuur te wringen. Toch zal er nog veel meer moeten gebeuren om binnen- en buitenlandse waarnemers ervan te overtuigen dat de „geleide" democratie, die Tur kije sinds de militaire coup in 1980 kent, plaats heeft ge maakt voor een „echte" demo cratie. Wat het buitenland be treft, blijft de huidige onzeker heid over het democratisch ge halte van het land een scha duw werpen op de onderlinge betrekkingen tussen Turkije en West-Europa, op de rol die het land speelt in de NAVO en op zijn kandidaatstelling voor de Europese Gemeenschap. Lange termijn Turken die geloven dat hun land zich in een overgangsfase naar de democratie bevindt, zeggen dat je de zaak op lange termijn moet bekijken: ze le ven nu eenmaal in een land dat zich pas zestig jaar geleden onder Atatürk op het Westen is gaan richten. Zij ergeren zich vooral aan de voortduren de buitenlandse kritiek. „La ten we elkaar goed begrijpen", aldus een Turkse zakenman, „Turkije zit niet in de Raad van Europa omdat het bij Eu ropa hoort of omdat we een uitstekende reputatie hebben op het gebied van de mensen rechten. We zitten er omdat we van strategisch belang zijn voor West-Europa". Het geweld en de toespitsing van de interne politieke tegen stellingen aan het einde van de jaren zeventig tijdens de re geringen van Bülent Ecevit en Suleiman Demirel liggen hem nog vers in het geheugen. Voordat het leger uiteindelijk in september 1980 tussenbeide kwam, vielen er tijdens poli tieke gewelddadigheden zo'n twintig doden per dag. De er varing van die jaren vormt Militairen controleren burgers in Ankara. dan ook een machtige verdedi ging voor de huidige stand van zaken. Een probleem blijft echter hoe men het fenomeen van een burgerregering, die onder het goedkeurend oog van de mili tairen haar taak uitoefent, moet verklaren. Waarom blijft een regime, dat duidelijk be zorgd is over zijn reputatie in het buitenland, toch maatrege len nemen die de toch al niet zo schone reputatie op het ge bied van de mensenrechten en politieke vrijheid nog verder bezoedelen9 Onlangs bijvoorbeeld veroor deelde een militaire rechtbank in Ankara 23 Jehova-getuigen tot vier a zes jaar gevangenis wegens het verspreiden van religieuze propaganda. Zesen- vijftig prominente Turkse in tellectuelen zijn aangeklaagd wegens een petitie waarin zij vroegen om meer democratie. Er vinden nog steeds massa processen tegen leden van de vakbond Disk plaats en ook de leden van de Turkse vredesbe weging zullen binnenkort voor een tweede tkeer vervolgd worden. De Raad van Europa en Am nesty International maken zich hierover terecht zorgen maar hun woede en veront waardiging worden niet dooi zoveel Turken zelf gedeeld als het westerse liberale brein zou hopen en verwachten. „Men senrechten zijn niet het pro bleem", aldus een zakenman uit Istanboel die zichzelf tot de aanhangers van premier Özal rekent. „De Turken geven niets om Disk of de vredesbe weging". Dit geldt natuurlijk niet voor de duizenden Tur ken die direct of indirect door de maatregelen getroffen zijn. „Is het een leugen", zo luiden de woorden in een populaire smartlap, „datje op het politie bureau altijd de waarheid spreekt, maar die in de rechts zaal weer ontkent?" Verschillende maatstaven Het is ondenkbaar dat een Britse regering Bruce Kent of een Nederlandse regering Mient-Jan Faber zou vervol gen wegens hun geloof in de noodzaak van een nucleaire ontwapening. Maar dat is pre cies wat er gebeurde met Mah- mut Dikerdem, de voorzitter van de Turkse vredesbewe ging en zijn collega Reha Is- van. Dikerdem, een kankerpa tiënt, is weliswaar weer op vrije voeten gesteld, voorna melijk dank zij de grote inter nationale belangstelling voor zijn geval, maar Isvan en elf andere leiders van de vredes beweging zitten nog steeds in een militaire gevangenis. Dit soort zaken kan alleen be schouwd worden als een be wuste keuze die de autoritei ten gemaakt hebben. Alle be schuldigden zijn „terroristen" en worden, wanneer je het zich opeenstapelende bewijs materiaal moet geloven, ook als zodanig behandeld. In de overgang naar de democratie in Turkije is geen plaats voor een aparte categorie politieke dissidenten naast de categorie van de gewone misdadiger. De democratie in Turkije wordt beschouwd als een fra giele bloem in een vijandig leefklimaat. „Onze buur in het noorden heeft andere plannen met Turkije dan bijvoorbeeld met Spanje", aldus een rege ringsambtenaar. „Het weten schappelijk peil van dit land is ver gevorderd dat zoals de communisten. zich verantwoordelijk zullen gedragen wanneer ze legaal verklaard worden". Dit standpunt wordt zelfs ge deeld door conservatieven, zo als Goberk Ergenekon en Na- zli Ilicak, een spraakmakende journalist. Volgens een linkse advocaat in Istanboel worden mensen ge vangen genomen, „omdat zij een politieke partij vormen, een boek schrijven, een vak bond oprichten of met een pe titie bij de autoriteiten aan kloppen. Zij bezitten niet dé rechten die burgers van demo cratische landen gewoonljk be zitten. En zelfs terroristen hebben recht op een recht vaardige behandeling". Er zijn dus problemen genoeg rond de overgang naar de de mocratie in Turkije. De opval lendste schendingen van de mensenrechten en het gebrek aan fundamentele vrijheden zijn echter een symptoom en' niet de oorzaak van de voor durende crisis. „Gaan we de muggen één voor één dood slaan of het moeras gelijk droogleggen", is de vraag van een rechts oppositielid in An kara. De sleutel tot de oplos sing van de crisis rond de de mocratie mocht die inder daad bestaan zal waar schijnlijk alleen gevonden kunnen worden in een betere verhouding en taakafbakening tussen regeringsleider Özal en de generaals, die hem een jaar geleden toestonden het land te besturen. IAN BLACK Copyright The Guardian Puc

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4