InUnna wennen Oostduitsers aan hun vrijheid Met Dove Ekbertde grens over ZATERDAG 5 JANUARI 1985 l persvoorlichter van de deelstaat Rheinland-Westfalen geeft gevraagd een gedetailleerde opsomming. Tot 21 november bben vorig jaar 37.307 Oostduitsers hun oude Heimat rruild voor een nieuwe: de Bondsrepubliek. Ruim 32.000, j [reweg het grootste aantal sinds de bouw van de Berlijnse 1 uur in 1961, kreeg daartoe officieel toestemming van de jstduitse autoriteiten. Zo'n 3.000 mensen keerden niet terug 't p een bezoek aan het Westen, 187 wisten de zwaar bewaakte Mis te bedwingen en ruim 2.100 werden na een r yangenisstraf in de DDR door de Bondsrepubliek vergenomen". Vooral tussen februari en september was er j-ake van een opvallend liberale houding van de Oostduitse loriteiten. - aarom, weet eigenlijk niemand. De een noemt politieke - Dtieven, zoals het „lozen" van ontevreden burgers, of het irbeteren van de Duitse betrekkingen, anderen noemen t pnomische motieven, zoals het scheppen van ruimte op de jstduitse arbeidsmarkt of het loskrijgen van nieuwe fedieten in ruil voor het laten gaan van een groot aantal taiigranten". Deutsche Demokratische Republik: het enige land ter r preld met een bevolkingsafname. Waarom willen zovelen NNA MASSEN Wie de DDR brlaat gaat in de regel naar het Motaufnahmelager" in Giessen, bij rankfurt. Daar dienen de eerste Irmaliteiten vervuld te worden, ervolgens gaat men door naar de erschillende „doorgangskampen" I „doorgangshuizen" in de deelsta- (n. Het „Durchgangswohnheim" inna Massen bij Dortmund is zo'n bmp. Een beklemmend oord met j pasteltinten geverfde woonka- Irnes uit de jaren vijftig. Een bio- oopje, een winkel, een katholieke èrk en een „Heimatsstube". En teral schaars ingerichte kantoor- fehalve door Oostduitsers wordt (et kamp voornamelijk bevolkt oor Polen uit de voormalige Duit- 1 provincie Oost-Pruisen, Roeme- Ei, TsJecben en Russen, hoewel sland erg weinig mensen- toe- lemming verleent het land te ver ten, aldus Fritz Wiegand, leider fin het opvangkamp. Ooit, in 1961, j)rt voor de bouw van -de Muur, wam ook hij met zijn gezin be- loid in Unna aan. Hij zit er nog leeds. De meesten blijven echter prter: van enkele dagen tot enkele leken. Een Duitse wet, het „Lan- reaufnahmegesetz", verplicht kiitse gemeenten de „vluchtelin- èn" binnen twee jaar aan onder fik te helpen. Wiegand ziet da^e- jks tientallen van deze vluchtelin- fcn komen en gaan. Onlangs nog kn grote groep Polen, afkomstig kn het cruiseschip „Stefan Bato- b". „De Poolse autoriteiten zijn lat dat betreft humaan", zegt Wie- fcnd. „Ze weten dat veel passagiers iet terug zullen keren en toch la- In ze hen gaan". Wie geen Duits preekt kan dat in een schooltje in kamp leren. Daarna gaat ieder weegs. ril peen goed woord Oostduitse families zijn zo juist in het kamp gearriveerd. Maar ze willen niet praten. „We hebben nog familie daar". Een kampmede werker die als onze gids fungeert dringt nog even aan. Desnoods worden ae namen weggelaten. Maar het wantrouwen is te groot. „Wie garandeert dat?" In het voor bijgaan zegt een van hen: „We zijn hier prima opgevangen, verder geen kommentaar". Stefan (23), Ronny (24) en Wolf gang (30) willen daarentegen graag praten. „We hebben al zoveel mee gemaakt, erger kan het niet wor den". Ze zijn kortgeleden onafhan kelijk van elkaar naar de Bondsre publiek gekomen. In het kamp de len ze zonder morren een kamer die nauwelijks groter is dan een ruim uitgevallen douchecel. Als desperado's zitten ze tussen stapel bedden aan tafel, ieder met een halve liter pils en veel zware shag. Geen goed woord hebben ze over voor hun oude vaderland. „Zeventig procent van de jongeren in de DDR is ontevreden", zegt Stefan. Een belangrijke reden daar voor is het gebrek aan vrijheid. .Vrijheid om te kunnen reizen bij voorbeeld. „Tsjechoslowakije is het enige land waar ze zonder visum heen kunnen. Wie geld heeft kan daarnaast nog naar Hongarije, Roe menië en Bulgarije Maar daar houdt de wereld voor Oostduitsers absoluut op". Een andere steen des aanstoots is het gebrek aan vrijheid van me ningsuiting. Stefan: „Als kind krijg je op school staatsburgerkunde. Daarin wordt de wereld zwart-wit voorgesteld. Terwijl ik m'n eigen mening wel kan vormen". In de Freie Deutsche Jugend (FDJ), de jongerenorganisatie van de communistische partij, waar alle verplicht lid van worden, fd hij het dan ook niet lang uit. Al na vier maanden werd hij er wegens wangedrag uitgegooid. „En daarna kom je helemaal moeilijk aan de slag. Dan word je overal te gengewerkt". Onafhankelijk van elkaar kwamen zij naar de Bondsrepubliek. Van links naar rechts: Stefan, Ronny en Wolfgang, die nu samen een kamer delen. öd iliiif: üp z'n zestiende probeerde hij ille gaal de grens over te vluchten, maar werd gepakt Hij kreeg twee jaar wegens „Republiksflucht". Daarna werd hij gedwongen te ver huizen omdat hij te dicht bij de Westduitse grens woonde. Het niet voldoen aan de wekelijkse mel dingsplicht die hem was opgelegd bracht hem opnieuw in de gevan genis. Vervolgens weigerde hij de militaire dienst. Ook wilde hij geen „Bausoldat" (een soort vervangen de dienst) worden. Opnieuw 24 maanden cel. Als hij half oktober over de grens wordt gezet, heeft hij ruim zeven jaar in de Oostduitse gevangenis gezeten. Tijdens die de tentie heeft hij zich van boven tot onderen laten tatoeëren. „John Lennon" op het rechterbeen, een vredesduif op de borst. Op het lin kerbeen een uitspraak van Ardo Becker, een oud-Spanjestrijder: „Lieber stehend sterben als kniend leben" (Beter staande sterven dan 'gebukt leven). „Het is toch belache lijk", zegt hij, „schrijf je op een muur: „Frieden schaffen ohne Waffen", dan krijg je twee jaar, maar als je schrijft: „Frieden schaf fen ohne NATO-Waffen", dan ga je vrijuit". Uli en Jörg in hun onderkomen, waarvoor zij maandelijks 500 mark moeten neertellen. Enkele reis Wolfgang werd in november uit de gevangenis ontslagen en binnen drie uur op transport gesteld naar de Bondsrepubliek. Trots laat hij zijn „Entlassungsschein" zien. „Wurde am 23/11 nach Berlin- Wëst entlassen" staat erop. Het fel begeerde document. Een soort en kele reis naar, ja waar naar toe ei genlijk? Wat weet een Oostduitser die voor het eerst in het Westen aankomt eigenlijk van het leven bij ons? Kritiek op het socialisme-in- de-praktijk hebben ze genoeg, maar of het leven in het „Vrije Westen" hun zal bevallen weten ze niet. Ze zijn verbaasd dat je bijvoorbeeld ook in Nederland in de gevangenis komt als je de militaire èn de ver vangende dienstplicht weigert. Vergelijkingen die onvermijdelijk zijn dringen zich op. Dat ze uit de DDR weg wilden is voor hen geen keuze voor het kapitalisme, maar een afwijzen van de knellende vrij heidsbeperkingen van het staatsso cialisme. Ook Wolfgang zat gevan gen wegens dienstweigering en la ter wegens diefstal, omdat hij werk noch inkomen had. Hij is, zoals de meeste gevangenen in de DDR die naar het Westen willen, voor een onbekend bedrag, „gekocht" door de Bondsrepubliek, nadat het grootse deel van de straf erop zat. Voor de DDR een van de weinige manieren om aan de voor de import uit het Westen noodza kelijke westerse valuta te komen. De Bondsrepubliek gebruikt deze „deals" voornamelijk als wapen in de ideologische strijd tegen de DDR. Hoeveel een gevangene kost weet niemand. Een arbeider is goedkoper dan bijvoorbeeld een arts of een wetenschapper. Schat tingen lopen uiteen van 20.000 tot 80.000 mark per persoon. Het be drag wordt soms in harde munt. soms in natura voldaan. „Pure mensenhandel", zegt Wolf gang verontwaardigd. Maar nog bitterder is hij over de wijze waar op de staat de relatie met zijn vriendin heeft verstoord. „Onze moeders waren collega's, alleen haar ouders waren in de SED (de Partij). Die hebben hun dochter verboden met me om te gaan". Uiteengerukt Ronny kan daarover meepraten. Samen met vrouw en kind nad hij een aanvraag voor vertrek naar de Bondsrepubliek ingediend. Maar alleen hij kreeg (tot nu toe) toe stemming de DDR te verlaten. „En als je die toestemming eenmaal krijgt, dan moet je ook weg". Elke dag is hij in de weer om ook vrouw en kind naar het Westen te krijgen, maar in feite valt er niet veel meer te doen dan afwachten. „Zo worden hele families uiteenge rukt. Alles moet je achterlaten, je gaat met niets de grens over. Zelfs op deze manier word je nog ge pakt". Ondertussen zoeken ze alle drie naarstig naar werk in een land waar al meer dan twee miljoen werklozen zijn. Ze willen elk werk wel doen, „desnoods straatveger" en ze worden als „DDR-vluchtelin- gen" geholpen. Althans, dat hopen Hans en Inge Kremer kwamen 5 december jl. in Giessen aan en be wonen sinds 7 december een belen dend kamertje in het kamp in Unna. Ze hebben een half jaar ge wacht op een beslissing op hun uit reisaanvraag. Al eerder, in 1982, hadden ze een aanvraag ingediend, maar die moest worden ingetrok ken omdat hun dochter daardoor S?en benoeming als lerares kreeg ans (38) werkte in Erfurt voor een medische dienst. „Ze probeer den me voortdurend te overreden de aanvraag in te trekken; we zou den in de Bondsrepubliek als Tur ken behandeld worden, we verra den ons vaderland, enzovoort". Inge (35) werkte tot haar vertrek vijftien jaar voor de overheid, als ambtenaar. „Sinds de aanvraag mocht ik opeens niet meer alleen werken omdat ik toegang had tot gegevens van verschillende minis teries". De voornaamste reden voor de Kremers om te vertrekken was ge legen in het politieke systeem. „Materieel gezien hadden we het niet slecht. Omdat we allebei werk ten hadden we zo'n veertienhon derd mark per maand". Maar een ingericht huis en een auto moesten het tenslotte afleggen tegen de on geloofwaardige DDK-politiek. „Voor het reizen naar de grensge- de Oostzee bestaan wachtlijsten en drie weken naar Hongarije kost al gauw zo'n vierduizend mark. Zo kriig je het gevoel dat je overal beperkt wordt in je bewegingsvrijheid", zegt Hans. Waarop Inge aanvult: „Kritiek is onmogelijk, evenals discussie. Ze ker met ambtenaren Altijd moet je één kant buiten beschouwing laten De SS-20 bijvoorbeeld, daar kun je niet openlijk over discussiëren" Gedurende de middelbare-school- tijd was Hans lid van de SED. „Toen kende ik hem gelukkig nog niet", zegt Inge lachend. Hans: „Ik wijs de theorie van het socialisme niet af. maar van de praktijk klopt niets. Aan de Oostzee kun ie de buitenverblijven van de partijleden bewonderen Nou ja, je mag er niet eens naar kijken. Dan ga je vraag tekens zetten bii onze socialistische „arbeiders- en ooerenstaat". Waar een burgemeester in een Peugeot of BMW rijdt, terwijl een arbeider tien jaar op zijn Trabant moet wachten" De ongelijkheid begint volgens Hans in het leger, de ..Volksar mee" „Waarom verdient een offi cier. die niets doet behalve over oorlog praten, een veelvoud van wat een soldaat k^gf" Ze zijn bang dat we het verkeerd begrij pen. Ongelijkheid heb je in het Westen immers ook, „maar jullie hebben geen pretenties dat ieder een gelijk is". En ter nadere ver duidelijking zegt Inge „In het op vangkamp in Giessen staan de mu ren vol met verwensingen jegens de DDR en partijleider Honeeker Dat hoeft voor ons niet. Waar het om gaat is dat het DDR-socialisme zo ongeloofwaardig is". Nadat de Kremers te horen kregen dat hun „niet-wettige aanvraag" in behan deling was genomen, kregen ze nog drie weken de tijd zich overal uit te laten schrijven en af te melden Na overlegging van twee maal 110 mark en twee paspoorten werd de begeerde Entlassungsschein afgege ven Huisraad en auto zijn achter gebleven voor hun dochter. Beiden hebben ze familie in de Bondsrepubliek. Het zal moeilijk zijn opnieuw aan de bak te komen „Je kunt met verwachten dat ^e van niets in één keer alles krijgt zegt Inge Tot nu toe zijn ze vrien delijk benaderd door hun nieuwe landgenoten. „Maar je moet alles zelf regelen, dat is wat je voortdu rend te horen krijgt". Pamfletten Jörg Wilke (29) is in april uit de DDR naar de Bondsrepubliek ge komen. Hij zat twee jaar vast we- gens het verspreiden van zelfge maakte pamfletten over Solidar- nosc in een groot warenhuis. „Staatsvijandige hetze" in DDR- termen. „Wie weet ben ik verruild voor een ton chocolade of voor knakworstjes", zegt hij lachend. Hij kwam eveneens terecht in Giessen, later in Unna en vervol gens in een „Durchgangshaus" in Bochum Daar voegde zijn vriendin Uli (27) in augustus „entlas sen" zich bij hem. Ze bewonen een éénkameretage in Hagen voor 500 mark per maand, terwijl een soortgelijke woning in de DDR on geveer 30 mark zou kosten. Jörg studeert elektrotechniek Van zija studiebeurs van 700 mark blijft dus maar weinig over. De studie Bevalt hem. Hard werken, maar geen ver plichte politieke scholing. In Giessen is hij ondervraagd door de Duitse en de Amerikaanse ge heime dienst, die een zwaar be waakte etage in het „Notaufnah- melager" bevolken Hoe het in de gevangenis was en of hij nog meer inlichtingen kon verstrekken. Hn haalt zijn schouders op Voor veel J Oostduitsers is het westen allang -• geen paradijs meer Wie wil kan zich. ook in de DDR. goed op de hoogte stellen van de gang van za ken in het buurland. Met gevoel voor drama laat hij het papier zien waarop staat dat hem zoals ie dereen die de DDR verlaat het staatsburgerschap is ontnomen „Urkunde" staat er boven Jörg is inmiddels in het bezit van een Westduits paspoort. Ook zijn strafblad is weggewerkt: pamflet ten verspreiden is in de Bondsrepu bliek geen strafbaar feit „Maar die twee jaar kunnen ze me niet terug geven". Het leven in de Bondsrepubliek is niet veel anders dan hij had ver wacht. Toch valt de materialisti sche instelling van de meeste Duit sers hem tegen Mensen die al ge noeg geld hebben en keihard wer ken omdat ze nog meer willen. En die zich hoogstens met Kerstmis om anderen bekommeren. De zwervers van H^gen, slapend in portieken en voedsel zoekend tus sen het afval van anderen „Zo erg had ik het niet verwacht", zegt hij tenslotte. We nemen afscheid Op de terug weg worden we langdurig opge houden door een politiecontrole: te hard gereden Duitsland WILLEM DE HAAN BONN Met de Duitse douane heb ik nooit problemen. Aan de grensovergang bij Heerlen kan ik altijd vlot doorrijden. Meestal kom ik zondagsavonds zo tussen zeven en acht aan de grens. De vermoeie nissen van het weekeinde hebben dan al zozeer hun tol geëist dat bei de kinderen op de achterbank al weer dromen van nieuwe avontu ren in de Kindergarten van Frau Klinge en Frau Rehbaum. Man, vrouw, twee kleine kinderen (sla pend, ocherm) dat maakt kennelijk een dermate geruststellende indruk dat het zelfs niet nodig wordt ge acht de paspoorten aan een korte inspectie te onderwerpen. Douaniers gaan instinctief te werk, heb ik me laten vertellen. Ze ont wikkelen een soort zevende zintuig om net die figuren er uit te pikken die iets te verbergen hebben. Ver dacht, dat is de langharige jonge man in de stokoude ..kever", maar ook zijn keurig gecoiffeerde, net iets te vlot uitgevallen leeftijdge noot in een gloednieuwe, peperdu re Mercedes. Jongeren worden eer der aangehouden dan bejaarden, een loodgieter eerder dan een bis schop. De beste heroïne-smokke- laar is waarschijnlijk de gehulde geestelijke die een bus zin gende bejaarden begeleidt. Toen ik indertijd mijn haar nog tot op de schouders droeg en me ver plaatste in een treurig Fiatje, be hoorde ik tot de categorie verdach te personen. Ik kon geen grens overgang passeren of de bak moest open en er werd in het grote boek gebladerd om te zien of ik iets op mijn kerfstok had. Haaruitval, een met kinderen gezegend huwelijk en een Honda Accord zonder deu ken, hebben mij doen promoveren tot de groep brave burgers, die met een korte handbeweging gemaand worden door te rijden. Het lichte fevoel van opluchting dat ik altijd eb als ik van een geüniformeerd persoon verder mag, gaat steeds ge paard met de enigszins weemoedige overpeinzing dat ik een oude, vol strekt ongevaarlijke baas ben ge worden Gesmokkeld heb ik nooit, geloof ik. Het woord smokkel heeft voor mij een romantische betekenis. Ik asso cieer het met ..De Zwarte Ruiter" en met geblindeerde vrachtwagens vol boter die over schimmige bos paadjes de Nederlands-Belgische grens passeren Ik heb wel eens wat flessen rode wijn bij me. omdat de Duitse rode wijn niet te drinken is en zelfs onbenullige Franse wij nen in Bonn zeer duur zijn. Maar dat zijn geen hoeveelheden die bij een controle aanleiding zouden ge ven tot een extra-feestavond voor het douane-personeel En verder Wat iedereen zo meeneemt: koffie en sigaretten. Als vrienden en ken nissen hier in Bonn weten dat we naar Nederland gaan. wordt er driftig „Dove Ekbert" besteld Dou- we Egberts is hier zeer populair, al moet ik de eerste Duitser nog te genkomen die de merknaam fout loos uitspreekt Zo zijn er nog een paar dingen We hebben altijd een aantal potten pin dakaas bij ons, want die is hier ner gens te krijgen. Gewone pindekaas wel te verstaan, zoals wij die Ne derland kennen. Wat hier in oos terse speciaalzaken en bamboe winkeltjes als pindakaas verkocht wordt, is slechts een ingedikte saté saus met een laag olie er op Het spui werttt zo taxerend aat steents kleinbehuisden het goedje zonder gevaren kunnen consumeren GERARD KESSELS

Leidse Courant | 1985 | | pagina 21