Minister en loodsen bereiken akkoord Lubbers: na 1986 meer belastingverlaging Buys BON ACTIES VAN DE BAAN Eerste baantjes op natuurijs S3; Mogelijk vier bijeenkomsten Shultz en Gromyko „Straat" naar Engeland Chileense kerk: schending mensen rechten toegenomen 'Ccldoc Soutcmt DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel.071 122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I I.Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BP//) per maand f 21.89 (uitsl.aut.betahng),kwartaal f 65,68, ïaar f 250.86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW) f 0,61 per mm, kleintjes^ 0.43permm Zaterdag 5 januari 1985. 76e jaargang no. 23084 TV-TIPS HET WEER Zaterdag: Sterrenshow met Willem Ruis op Ned. I om 20 28 uur. Om 22.30 uur Euro- visie-rock-festival. Op Ned. II om 19.12 uur rock van Duran Duran, om 23.20 uur nachtfilm „China rose". Zondag: Op Ned. II om 12.00 uur in Capitool de situatie in Suriname. Om 12.45 uur gala- concert „1001 nacht". Wisselend bewolkt en vooral in de kustprovincies enkele sneeuwbuien. Temperatuur in de ochtend van min 8 tot min 15 graden, oplopend tot rond min 5 graden in de middag, zwakke tot matige veranderlij ke wind. Zondag zon op: 08 47. zon onder: 16 45 Hoog water Scheveningen: 02.1" en 14.36; laag water: 10 12 en 22.38. Kennedy nvil Mandela ontmoeten JOHANNESBURG De Amerikaanse senator Edward Kennedy, die van een achtdaags bezoek aan Zuid-A- |frika is begonnen, |heeft een gesprek [aangevraagd met de nationalistische lei der Nelson Mande- la, die levenslang in een gevan genis bij Kaapstad. Het is niet bekend of de Zuidafrikaan- regering zijn ver zoek zal inwilligen. Volgens Kennedy's medewerkers staan ts gesprekken op het program met Zuidafrikaanse re geringsfunctionaris sen, onder wie waarschijnlijk mi nister van buiten landse zaken Roelof Botha, met bisschop Desmond Tutu en Winnie Mande- la, de vrouw van Nelson Mandela. Draagbare kernwapens bij NAVO WASHINGTON In West-Duitsland bevindt zich een speciaal opgeleide Amerikaanse lege reenheid, die de be schikking heeft ongeveer hon derd draagbare nu cleaire „explosieve ladingen". Deze ^nucleaire rugzak ken" zijn bedoeld bij een even- tueel conflict met de Sovjet-Unie ach- de Russische li- te worden in gezet. Het bestaan de speciale een heid is door het Pentagon bevestigd. Men wilde echter niet zeggen, of de eenheid zich in West-Duitsland be vindt. Volgens het Amerikaanse tele visiestation NBC zijn de militairen van de eenheid zo goed bekend met de verschillende talen en gewoonten in Oost-Europa, dat zij zich ongemerkt on der de plaatselijke bevolking kunnen mengen, verzets- haarden organise ren en aanslagen plegen op vliegvel den en commando centra. Amateur voetbal afgelast ZEIST De KNVB heeft alle wedstrijden voor de zaterdag- en zonda- gamateurcompetitie afgelast; ook heb ben alle afdelingen de wedstrijden voor vandaag en morgen afgelast. Ook het oefenduel FC Den Haag-ADO gaat definitief niet Winterlam De geboorte van de eerste lammetjes I heeft weinig meer te maken met de komst van de lente. Integendeel. De ge boorte van deze wollige diertjes op een boerderij in Duiven viel samen met hevige sneeuw buien en de inval van strenge vorst. Boer Stevens houdt de lammetjes daar om voorlopig bin nen en zijn dochter tje Renate is het daar helemaal mee eens. Man schiet op belastingambtenaar APELDOORN Een 48-jarige man uit Apeldoorn heeft gisteren een belastingambtenaar in die plaats met een luchtdrukpistool in de arm geschoten. De ambte naar had een gesprek met de man over uitstel van betaling. Toen de ambtenaar weigerde de man verder uitstel te yerlenen, haalde deze volgens de politie plotseling onder zijn jas een luchtdrukpistool te voorschijn en schoot op de ambtenaar. De man vluchtte daarna het belastingkan toor uit, maar meldde zich enkele uren later bij de politie. Politie Epe levert diensttelefoon in EPE Vijftien agenten van het politiekorps van Epe hebben gister middag bij de PTT hun (dienst)tele- foon toestel ingeleverd. Zij deden dit uit protest tegen de halvering van hun telefoonvergoedingen per 1 januari, waarmee de gemeente Epe jaarlijks 17.000 gulden be spaart. Een aantal andere leden van het korps heeft een geheim te lefoonnummer aangevraagd, zodat ook zij niet meer telefonisch be reikbaar zijn. De korpsleiding is nu van plan nieuwe alarmeringsappa- ratuur aan te schaffen, om de korpsleden bij calamiteiten te kun nen waarschuwen. DEN HAAG Na vier uur onderhandelen heeft een delegatie van Neder landse loodsen en minis ter Smit-Kroes van Ver keer en Waterstaat gister avond een principe-ak koord bereikt over een onregelmatigheidstoeslag. Uit protest tegen een huns inziens te lage toeslag voor onregelmatig werk waren de loodsen woens dag stiptheidacties begon nen bij de afhandeling van zeeschepen, hetgeen tot grote vertragingen in de havens had geleid. Het akkoord houdt in dat de loodsen als vergoeding voor onregelmatig werk ongeveer 950 gulden extra per maand erbij krijgen. Dat is 150 gulden meer dan de minister eerder had geboden. De rang van se- niorloods zal niet vervallen, zoals in een eerder voorstel de bedoeling was. Het karakter van deze voor loodsen zo aantrekkelijke rang zal echter wel wat veran deren: de senioren kunnen op grond van een bepaalde extra deskundigheid (expertise) een aanvullende persoonlijke toe slag verdienen van maximaal 300 gulden. Het akkoord heeft als direkt gevolg dat zeeschepen in en rond de Nederlandse havens tijdens dit weekeinde normaal beloodst zullen worden. Bij ge brek aan een akkoord was door de loodsen een staking in het vooruitzicht gesteld, die de minister bij kort geding had willen verbieden.. Zowel de bewindsvrouwe als voorzitter J. Kluwen van de Vereniging de Nederlandse Loods (VNL) toonden zich na afloop van het overleg even voor middernacht redelijk tevreden. De minister zei blij te zijn dat ze maandag niet naar de rechter hoeft te stap pen. „Ik vind het buitenge woon positief dat het conflict van tafel is. Het gevaar van verdere schade aan de havens is gelukkig afgewend. De con currenten liggen op de loer. Toestanden als die van de af gelopen week kunnen we niet hebben", aldus minister Smit- Kroes. Kluwen moet het voorlopige akkoord nog bij zijn achterban goedgekeurd krijgen, maar acht verdere acties op grond van het akkoord zo goed als uitgesloten. DEN HAAG De strenge vorst van de afgelopen twee nachten heeft er voor gezorgd dat vandaag, zij het zeer voor zichtig, de eerste baantjes op natuurijs kunnen worden ge trokken. Als het winterse weer nog een paar dagen aan houdt en daar ziet het voorlopig wel naar uit zal Nederland begin volgende week massaal de schaatsen uit het vet kunnen halen en on derbinden. Terwijl Nederland gistermor gen nog wat verder onder sneeuwde, arriveerde op Schiphol een groep mensen, die voorlopig hun buik vol hebben van sneeuw en ijs. Het waren negentien ongelukkige wintersporters, die met de eer ste gipsvlucht van dit winter seizoen vanuit Oostenrijk naar Nederland terugkeerden. Op het besneeuwde platform van Schiphol stonden de am bulances gereed om de deel nemers aan de eerste gips vlucht naar huis of het zieken huis te vervoeren. Lubbers. DEN HAAG Premier Lubbers meent dat na 1986, in een volgende ka binetsperiode, een zwaar der accent gelegd zal kun nen worden op een verla ging van de premie- en belastingdruk. Voorwaar de blijft wel dat ki dezé kabinetsperiode het finan cieringstekort kan worden teruggedrongen naar 7.5 procent, zoais in het re geerakkoord is afgespro ken. Lubbers reageerde daarmee op een artikel van prof. dr. W.F. Rutten. topambtenaar van het ministerie van Economische Zaken, in het blad Economi sche Statistische Berichten. De premier liet gisteren blijken het in grote lijnen wel eens te zijn met de stelling van Rut ten. „Naarmate het financie ringstekort verder wordt ver minderd. komt er meer ruimte voor verlaging van premies en belastingen", aldus de premier. Lubbers gaf ook te kennen wel iets te voelen voor het voorstel van Kamervoorzitter F '..nan om beleidsambtena ren zelfstandig vragen in de Tweede Kamer te laten beant woorden zonder dat de verant woordelijke secretaris erbij is. Volgende week zal hierover in de minis terraad worden gesproken. Nu is het zo dat de minister of staatssecretaris als eerst ver antwoordelijke de Kamer te woord moet staan, terwijl de aanwezige deskundige ambte naren de antwoorden voorbe reiden. Vooral als het gaat om louter informatie, die de Ka mer over specifieke beleidster reinen wil hebben, kan die vaak ook (en wellicht beter) worden verschaft door de be treffende beleidsdeskundige ambtenaar, hetgeen de minis ter veel kostbare tijd kan be sparen. Gastmoeder levert gezonde dochter af LONDEN In Groot-Brittan- nië heeft de eerste commercië le „gastmoeder" een gezonde dochter ter wereld gebracht. Volgens berichten in de Britse pers ontvangt de de vrouw on geveer 14.000 pond van een niet nader genoemd, kinder loos echtpaar. De „gastmoe der", de 28-jarige Kim Cotton, heeft al twee kinderen. Vol gens het Britse boulevardblad The Daily Star, is de vrouw kunstmatig bevrucht met sper ma van de man van het echt paar. De krant heeft 20.000 ponbd bestaald om het exclu sieve verhaal van de zwanger schap en de geboorte te mogen publiceren. (ADVERTENTIE) W1 DE NIEUWE WOONINIFO IS UIT! 3 kantoor oi bel even. Van Beukering Makelaardij Zonnebloem 72 071-214521 UdNVM fcMII 'H 4 GENEVE De Amerikaanse minister van buitenland se zaken, George Shultz en zijn Sovjetcollega, Andrei Gromyko, hebben gisteren drie vergaderingen vastge steld voor hun volgende week in Genève plaatsvinden de besprekingen over kernwapens. Amerikaanse en Russische functionarissen, die het programma bekend maakten, zeiden dat er ruimte is gelaten voor een vier de bijeenkomst zo deze nodig zou zijn. De Amerikaanse bewindsman wordt morgenochtend in Genève verwacht. Gromyko zal in de loop van de avond arriveren Shultz en zijn gevolg logeren in een hotel. Gromyko verblijft in bassade. nsten plaats, om 10 uur (onze middags half drie in de slechts issade van de Verenigde Staten. Tussen de twee diplomatieke vestigingen staat als een symbool het gebouw van het neutrale Internationale Comité van het Rode Kruis, dat zich tegenover het Palais des Nations bevindt. In het Palais was eens de Volkerenbond gehuisvest. Tegenwoor dig biedt het onderdak aan het Europese kantoor van de Vere nigde Naties. Dinsdagochtend ontmoeten Gromyko en Shultz elkaar eenmaal De bijeenkomst begint om 10 uur in de Sovjetambassade. Als het niet tot een vierde ronde komt zal minister Shultz s middags (13.30) een persconferentie houden. Na iedere vergadering van de twee bewindslieden geven de Amerikanen een persbijeen komst. Wat de Russen van plan zijn hebben zij niet meegedeeld Twee eeuwen geleden geloofde een vindingrijk onderdaan van Napoleon III, de Franse ingenieur Thomé de Gra- mond, al in een „straat" naar Engeland. Hij heeft zijn plan nen zelfs nog aan het papier toevertrouwd, maar van een verwezenlijking is het destijds niet gekomen. Als Mitterrand en Thatcher het nu eens kunnen worden, zal die vaste oeververbinding tussen Frankrijk en Enge land in de jaren negentig een feit zijn. Over één ding zijn beide staatslieden het wel eens: het hele plan mag de schat kist van de twee landen geen cent kosten. Erg bezwaarlijk lijkt dit niet. want enkele Franse en Britse concerns staan al op de stoep om het fameuze „gat" tussen de beide landen te dichten. Zelfs in Amerika en Korea is er belangstelling. Voor de uitvoering van de tunnel (of brug) schijnt het nu in moeilijkheden verkerende Boskalis hoge ogen te gooien. Wat het uiteindelijk gaat worden, een spoortunnel, een tunnel voor het wegverkeer of een brug, is nog onzeker De verwachting is echter dat nog dit jaar een definitieve beslissing zal vallen. VERDER IN FINALE: Beroemde Glacier Ex press nu ook 's winters tus sen de gletsjers. China springt verder met Amerikaanse polsstok. Medische rubriek: het vaccin als zwarte piet. Keulen heeft twaalf middeleeuwse godshuizen i luister hersteld. Computerrubriek: Atari en Commodore strijden i macht. De januskop van het welzijnswerk. Visrubriek: snoeken met een plug. In Unna wennen Oostduitsers aan hun vrijheid. Japanner Mochizuki wil als voetbalprof slagen. Klaus-Peter Thaler terug als crosser. Slechts één voorspelling van Buys. SANTIAGO Er is in Chili sprake van een „duidelijke ver» slechtering in de mensenrechtensituatie". Dat hebben juristen van het bureau voor de mensenrechten van de rooms-katholieke kerk in Santiago gisteren bekendgemaakt. Het aantal arrestatie^ in Chili is toegenomen van 4.293 in 1983 tot 5.110 in het afgelo pen iaar. Volgens een van de juristen is het bijzonder zorgwek kend dat het aantal individuele arrestaties is toegenomen, ter» wijl massale aanhoudingen minder voorkwamen. Individuele arrestaties betekenen doorgaans dat de kans op foltering en mis* handeling groter is. De groepen die het meest door de onder drukking worden getroffen zijn studenten, leidende figuren vaq sociale bewegingen, mensenrechtenactivisten en indianenlei- ders. Wie al wat langer abonnee is van de Leidse Courant kan, net als deze week één van onze lezers in de rubnek „Brieven van lezers" deed, zich soms dingen hennneren die lang geleden in de krant stonden, zoals voorspellingen. In dit geval ging het om de column van de scribent Buys op onze sportpagina. De lezer dacht, gezien de uitslag van de voorspellingen, dat de man A. Buys heette Maar nog oudere abonnees weten wellicht dat hij aanvankelijk met T L. Buys ondertekende, hetgeen ook weer verwarrend werkte. Tinus is toen maar gewoon met Buys gaan ondertekenen. Uw achternaam is overigens ook voldoende, maar dan wel voor de bon hieronder: om zeker twee keer gratis te lezen wat Buys dan weer op zijn lever heeft. i De Leidse Courant ml A best a 14 dagen proberen e Grabs en geheel vnjbbjvscd n envelop zonder poetegel opsturen naar want. Antwoordnummer 998,2500 Vü Deo Haag v

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1