Kans op een Kanaaltunne (of-brug )s ?rote fieidóeSoiwcmt ZATERDAG 5 JANUARI 1965 ARIJS Het begint er op te jken dat er toch een vaste ververbinding komt tussen et Europese vasteland en het ritse eiland. Begin vorige laand hielden de Franse pre- dent Mitterrand en de Britse remier Thatcher tijdens hun egende „top" in Parijs een rarm pleidooi voor de uitvoe- ng van dit lang gekoesterde roject. Of het Kanaal nu on- ertunneld of overbrugd moet 'orden, daarover deden de fceide staatslieden nog geen definitieve uitspraak. Maar wel werd een zware Frans- -Britse commissie in het leven eroepen om oude en nieuwe lannen op hun financiële en iridische haalbaarheid te be- ijken. Eind februari moet eze commissie hierover rap- ort uitbrengen, waarna Mit- xrand en Thatcher de knoop uilen doorhakken zodat een unnel of brug nog voor het inde van 1985 een fiat van espectievelijk de Franse Na- onale Vergadering en het !ngelse Lagerhuis kan heb- en. Optimisten rekenen op en eerste ritje van Frankrijk aar Engeland zo in de eerste elft van de jaren negentig. litterrand en Thatcher waren het latst in Parijs over opvallend veel aken eens. Ook wat betreft de eelname van de Franse en Britse ian de bouw van een vaste eververbinding tussen beide lan en zaten ze op één lijn. Geen van eiden is van plan ook maar één e of penny overheidsgeld in et project te steken. De zaak moet us geneel uit particulier initiatief i bekostigd. Hoewel dat laat- te door geïnteresseerde aannemers iet bepaald met gejubel werd ont- angen, bleek het allemaal aan een dovemansoor gezegd. Oude lannen werden afgestoft en met stelden enkel Franse en Britse oncerns, een Amerikaanse en zelfs Koreaanse onderneming zich andidaat het fameuze „gat" tussen 'rankrijk en Engeland te dichten, n Parijs wordt die niet-Europese fiteresse weinig serieus genomen, tunnel of brug zal in de eerste ts een zaak zijn van Fransen en Ingelsen. Op een wat lager niveau unnen in principe dan nog de EG- partners meedoen, waarbij voor tederland namen vallen als ABN AMRO voor de financiering en et momenteel in moeilijkheden erkerende Boskalis voor de uit kering. ïeen geheim n verschillende interviews in de pers maakte president Mit- errand er geen geheim van dat hij en vaste oeververbinding wel zag itten. Het zou een forse stap voor zijn op het nog lange pad 'an de door hem geambieerde een wording van Europa. Europeanen lees: Fransen) en Engelsen zouden rdoor dichter bij elkaar komen te taan. Uit een recent onderzoek 'an het Franse instituut „Faits et Opinions" bleek bijvoorbeeld dat 80 irocent van de Fransen nog nooit Engeland is geweest. Dat had 'eel te maken met de moeilijke be- Bikbaarheid van het eiland. Ruim '2 procent van de Fransen vindt de kitten best „sympathique". Daarbij komt (en dat wordt hier ei- veel belangrijker gevonden) Kanaaltunnel of -brug tus- jenlijk Links boven: Kanaaltunnel: plan voor een geboorde dubbele spoortunnel van vijftig kilometer. Boven: Toekomstbeeld: Euroroute-brug naar Engeland. sen de 30.000 en 50.000 Franse ar beiders ten minste vijf jaar werk zal verschaffen. De door de crisis zwaar getroffen departementen Nord en Pas-de-Calais zouden een ware opleving meemaken, wat na tuurlijk. een welkome opsteker is voor de regerende socialisten, die vol twijfel naar de belangrijke par lementsverkiezingen van 1986 wer ken. Tot slot is een vaste verbinding tus sen Frankrijk en Engeland uiter aard een extra pluim op de hoed van president Mitterrand persoon lijk. Net als zijn voorgangers kent hij weinig schroom als het gaat om gigantische projecten die het nage slacht aan zijn bewind zullen blij ven herinneren. In Parijs heeft hij hiervoor bijvoorbeeld al enige mil joenen uitgetrokken. Banken Maar ook de Franse banken, die het idee meer dan eens op sleep touw hebben genomen, geloven er weer in. De samenwerking tussen Frankrijk en Engeland is nog nooit zo goed geweest als nu en het moet daarom wel raar lopen wil men deze keer geen spijkers met koppen kunnen slaan. Dat sommigen toch een slag om de arm houden is be grijpelijk. In twee eeuwen van „welles en nietes" heeft de Kanaal kwestie de vorm aangenomen van een broer van het monster van Loch Ness. Geregeld kwam er een of ander plan boven water maar telkens als het er op aankwam ver dween dit weer op mysterieuze wij ze in de diepe duisternis. Tien jaar geleden nog ketste het alom gepre zen Chunnel-plan (een zogenaamde Channel-Tunnel) op het nippertje af. Naar het heette omdat de Engel sen zich hadden verkeken op de kosten. Maar achter de schermen ontwaarde men schimmen van het wantrouwen dat Fransen en Engel sen sinds de middeleeuwen jegens elkaar koesteren. Een woordvoerder van het in 1981 genationaliseerde Crédit Lyonnais, de tweede bank van Frankrijk, denkt echter dat de uitstekende verstandhouding tussen Mitterrand en Thatcher deze keer van beslis send gewicht kan zijn om de zaak eindelijk eens af te ronden. Dat maakt dat het project volgens hem een kans van slagen heeft van één van Frankrijk en promotor van „Euroroute" (een spectaculaire brug-tunnel-brug-combinatie) is er van overtuigd dat de zaak nog dit jaar in orde komt. „Wij kunnen alle obstakels overwinnen. Ik twijfel er niet aan dat die verbinding er komt. Het mooiste zou natuurlijk zijn wanneer men voor Euroroute kiest". Waarna hij met aangepast Europees chauvinisme vervolgt: „Waarom zouden wij in Europa niet tot stand kunnen brengen wat in Amerika allang bestaat en wat de Japanners binnenkort ook zul len voltooien". Mayoux' Euroroute is begroot op 15 miljard gulden. Dat is 7 miljard meer dan het „goed koopste" plan (een dubbele spoor tunnel van 50 kilometer) van Cré dit Lyonnais. Paradox Wie in Parijse financiële kringen zijn licht opsteekt over de haal baarheid van een vaste verbinding tussen Calais en Dover krijgt bij wijze van paradox meer dan eens te horen dat een tunnel of brug niet echt noodzakelijk is voor het verkeer tussen het Europese conti nent en Engeland. „Als dat zo was, vierden we nu wel het eeuwfeest van zo'n verbinding". Maar, zo gaat men meestal verder, waarom zou je er niet aan beginnen als je weet dat het geïnvesteerde kapitaal er op den duur uit zal komen? Op het kantoor van Crédit Lyon nais. in Nederland vooral bekend als de bank die Slavenburg over nam, wordt die ochtend opvallend veel Engels gesproken. In mei van het vorig jaar publiceerde de Fran se bank samen met de Engelse Na tional Westminster Bank een 300 pagina's tellende rekening over de financiering van een tunnel. De groep rond Crédit Lyonnais (waar in verder de banken Indosuez, Banque Nationale de Paris en Mid land Bank) lijkt de voorkeur te ge ven aan een geboorde tunnel waar uitsluitend treinen door kunnen. Deze kunnen dan als lading vracht en personenauto's transporteren. Het lijvige cijferboek van de ban ken devalueerde wat in waarde toen Mitterrand en Thatcher begin december lieten doorschemeren van staatsgaranties niets te willen weten. Hooguit denken de staatslie den aan politieke garanties. Bij Crédit Lyonnais wordt daarom alles nog eens herrekend. De vraag is of men het avontuur ook zonder subsidies en garanties kan wagen. Jean-Jacques Hessig, woordvoerder van een speciale projectgroep van de bank, wil niet vooruitlopen op de uiteindelijke beslissing. Uit zijn woorden valt wel op te maken dat het project zelfs bij uiterst sombere verwachtingen over de ontwikke ling van verkeer ressant genoeg is. „Al zouden de bouwkosten enorm uit de hand lo pen, laten we zeggen dat ze ver dubbelen, dan nog halen we ons geld er denk ik wel uit. Het kan misschien twintig jaar duren, maar we zullen er niet op verliezen", wil de woordvoerder kwijt. Aan het spoortunnelplan van Cré dit Lyonnais zitten voor- en nade len vast. Voordelen zijn de relatief lage kosten en de technische uit voerbaarheid. Het boren in de rot sachtige laag onder het Kanaal wordt vergeleken met de aanleg van tunnels in de Alpen. Zwaarwe gend minpunt is echter dat bij een treinverbinding voor auto's veel tijd, en dus geld. verloren zal gaan bij het in- en uitladen. Die dubbele onderbreking zou veel reizigers af schrikken. Het voor de hand lig gend alternatief (een tunnel voor het wegverkeer) is vanwege het ventilatieprobleem twee keer zo duur. Hessig sluit niet uit dat Cré dit Lyonnais daarom zal besluiten toch mee te doen aan de bouw van een brug. Een „interessant alterna tief": een 42 kilometer lange lopen de band voor auto's, behoort ook nog tot de mogelijkheden, maar dit project zou technisch gesproken nog in de kinderschoenen staan. Voorlopig houdt men het daarom op de geboorde spoortunnel. Luisterend naar Jacques Mayoux, de enthousiaste president van So- ciété Générale (die onder meer sa menwerkt met de bank Paribas) kan een journalist maar één ver haal schrijven. Over pak-weg ze ven jaar rijdt iedereen met een boogje van Nederland naar Enge land! Zeeziekte behoort definitief tot de verleden tijd en pillen tegen dobberschommelingen zullen Enge landvaarders in elk geval niet meer nodig hebben. Voor Mayoux is het alsof je een „gewone" vierbaans- weg aanlegt. „Deze verbindt dan toevallig Frankrijk met Engeland, et alors?", zegt hij wat uitdagend. De door Mayoux gekoesterde Euro route, die onlangs in een soort vi deoclip aan de verzamelde Franse pers in Parijs werd gepresenteerd, gaat volgens velen hoge ogen gooi en. Het plan met twee kunstmatig aangelegde eilanden met daarop hotels, casino's en belastingvrije winkels verdeelt het Kanaal in drieën. Komend vanuit Frankrijk komt het er op neer dat je vanaf Kaap Blanc-Nez (even ten zuiden van Calais) negen kilometer over een super-Zeelandbrug rijdt om op eiland 1 als bij een afdaling in de Alpen ongeveer 100 meter omlaag naar de zeebodem te draaien. Dan volgen negentien kilometer in een vierbaanstunnel van afgezonken caissons. Aangekomen op eiland 2 cirkel je weer omhoog om nog een negen kilometer op een brug te rij den tot aan de Britse douane. Bij Crédit Lyonnais noemt men Euroroute een verleidelijk plan. Minder zeker als Mayoux is men echter over de technische haalbaar heid van het project. Zullen de pij lers van de bruggen wel bestand blijken tegen de misse stromingen in- het Kanaal? Kan het drukke scheepvaartverkeer met de brug gen uit de voeten?, zo vraagt men Geboorde dubbele Kanaaltunnel wegverkeer, ventilatieprobleem. zich onder meer af. Ook wat be treft de gevolgen voor de veerdien sten laat Euro route veel in het vage. Bij een tunnel voor treinen heeft deze branche zeker overle vingskansen. Jean-Jacques Hessig wijst op de grote investeringen van de laatste jaren in nogal wat Engel se havens om het veerverkeer te verbeteren. Dan zijn er natuurlijk nog de feno menale kosten van Euroroute. Maar Mayoux is ook wat dat betreft optimistisch Ook het benodigde geld kan volgens hem op de kapi taalmarkt worden verkregen. Hij zegt ook te voelen voor het idee dat Sir Nigel Broakes, een Engelse partner, onlangs lanceerde om een tunnelmaatschappij op te richten, die zijn aandelen zal verkopen op dezelfde wijze als de Britse tele foonmaatschappij heeft gedaan. Oude droom Als de vaste verbinding er komt dan wordt een heel oude droom werkelijkheid. Sinds twee eeuwen leeft het idee. Een van de eersten die in een „straat" naar Engeland geloofde was de Franse ingenieur Thomé de Gramond. Deze vinding rijke onderdaan van Napoleon III zou men tot kampioen van de plan nenmakers kunnen uitroepen. Hem was niets te gek. Een dam met twee openingen voor draaibruggen, een brug van kust tot kust. een gi gantische betonnen bak om tremen over te kunnen varen, een rail op de zeebodem voor hijskranen!'». die treinen en koetsen over de golven konden tillen. Thomé de Gramond heeft dat allemaal en nog veel meer op papier gezet. Dat hij gedes illusioneerd stierf uitgerekend in het iaar waarin Frankrijk en Enge land hun eerste serieuze akkoord sloten over een eventuele verbin ding door het Kanaal was een wre de speling van het lot Als die vaste verbinding er komt verdient deze pionier Thomé de Gramond toch op zijn minst een standbeeld in Calais, of nog beter in Dover. Wat ooit onder keizer Napoleon Bonaparte, maar dan voornamelijk uit militair oogpunt, aan de Franse kant begon te leven zal wellicht door de socialist Fran cois Mitterrand worden beklonken Een Franse ambtenaar: „Die tun nel. die komt er Dat is zeker. Goeie vraag zou zijn of Mitterrand ook de president zal zijn die in 1992 naar Calais mag om het lintje door te knippen". BOB VAN HUËT

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15