„Het is wel heel erg snel gegaarf „Het zaalvoetbal heeft ook voordelen" CeidaeSomcwt MARTIN VAN DER PLAS BEGINT AAN PORTUGEES PROFAVONTUUR SPORT LEIDEN ZATERDAG 5 JANUARI 1985 PAGINA ]3 KATWIJK De laatste maand van het jaar 1984 is voor Martin van der Plas verlopen als in een span nend jongensboek. Ga maar na, in vier weken tijds van amateurvoetbal ler bij zaterdag derdeklas ser Katwijk tot nu al beju belde prof in Portugal. De rossige Katwijker blijft er nuchter onder, maar beaamt: „Het is inderdaad allemaal wel erg snel ge gaan". Op 13 januari de buteert Van der Plas bij de Sporting Club Olha- nense, een club waar hij na de twee weken op proef al bijna tot „verlos ser" werd uitgeroepen. Doelpunten maken, dat is waar hij voor is aangenomen. „Ze staan derde in de tweede divisie, het team heeft een hele goeie verdediging, maar ze hebben in dertien wed strijden nog maar tien doel punten gemaakt", aldus Van der Plas. Dat hij het scoren onder knie heeft, liet de Kat wijker zien in de oefenpartij tjes tussen het eerste en het tweede. In vijf wedstrijden schoot hij 17 keer raak. En dat terwijl hij nog maar twee weken in training was na een langdurige bijholte-ont steking. „Ontdekt" Martin van der Plas werd „ontdekt" door de in Neder land wonende en werkende Portugees Kim Salvador. Hij zag Van der Plas van de zo mer spelen in een toernooi in Friesland, waar de Katwij ker als enige blanke op uit nodiging meespeelde in een Surinaams elftal. „Hij belde enige tijd geleden op of we konden komen praten. Hij vroeg me of ik kranteknip sels en foto's had. Daarmee is hij naar die club gegaan en binnen een week liet die me overkomen", aldus Van der Plas. Na een paar dagen rust trainde hij vervolgens mee, „maar die trainer zei al na een half uurtje doelschieten dat-ie me wilde hebben". Het avontuur lokte en Van der Plas zegde z'n baan als stucadoor op. Een carrière in het Portugese voetbal zou in het verschiet kunnen liggen, iets waar de 2G-jarige Katwij ker wel van droomt. „Olha- nense zorgt voor een soort doorstroming van jonge voet ballers naar Benfica. De meesten zijn tussen de 18 en de 22 jaar. Bij FC Porto lo pen zo n zes spelers rond die bij Olhanense vandaan ko men. Maar misschien kom ik nu ook in de belangstelling van Nederlandse profclubs". Van der Plas is afgezien van twee ingeburgerde Brazilia nen de enige buitenlander. De club wil van de zomer nog een Amsterdammer in lijven. „Het is bepaald geen miljoenenclub en daarom mocht het allemaal niet te veel kosten. Ze hoeven Kat wijk alleen de normale ama teur vergoeding van 4600 gul den te betalen", aldus Van der Plas. Aardig De club wordt bestierd door een nog jonge president („Namen weet ik niet, die zijn nogal moeilijk in Portu gal"), in het dagelijks leven bouwondernemer, die een dikke vinger in de pap heeft. „Een hele aardige man, ik ben nog met hem gaan eten. kJeVvV-;! - .-s /Tv T. v Aanstaande Portugese prof Martin van der Plas: „Na een half uurtje doelschieten zei die trainer al dat-ie me wilde hebben". Hij sprak overigens geen En gels, dus het moest voorna melijk in gebarentaal". De Katwijker. na Ricky Talan en Kees Guyt de derde van de voetbalvereniging Kat wijk afkomstige prof. voelde zich al aardig thuis in de Zuid-Portugese vissersplaats. „Ik werd al direkt herkend op straat. Er staan bij trai ningen zo'n drie tot vierdui zend mensen te kijken, die bij ieder doelpunten staan te juichen. Alle spelers zijn daar plaatselijke helden. Als je wat bestelt hebben ze al voor je betaald voordat je je portemonnee kan pakken. Vrienden maak je daar van zelf. Bovendien ben je met rood haar erg populair bij de vrouwen", aldus Van der Plas. Morgenochtend vertrekt hij naar Portugal. Hij wilde al eerder gaan, maar de vlieg tuigen bleken volgeboekt. „Ze waren zelfs al van plan om dit weekeinde een pre sentatiewedstrijd tegen FC Porto voor hem te organise ren, maar dat wilde alleen op zaterdag spelen", aldus Mar tins trotse vader, die 20 janu ari op uitnodiging van de club voor twee weken over komt. Van der Plas senior, jeugdvoorzitter van Katwijk, moet namelijk z'n handteke ning zetten omdat zoon Mar tin nog minderjarig is. Basis Een basisplaats lijkt voor de aanstaande prof niet zo'n probleem, al is de concurren tie zwaar bij Olhanense. dat enige jaren geleden nog in de hoogste klasse speelde. „Ze hebben daar zo'n dertig man, waarvan de helft voorname lijk op de trainingen voet balt. Reserveteams spelen namelijk geen competitie. Er is aardig wat kwaliteit. De keeper is reservedoelman van het nationale team en er loopt nog een Portugees rond die bij Barcelona gespeeld heeft. Bovendien is die trai ner nog bondscoach ge weest". Het voetbal vormt voor Van der Plas geen probleem. „Het is lekker spelen daar, alles gaat puur op techniek. Het is echt Braziliaans, werken op de vierkante meter. Op iede re training oefenen ze met twee of drie verdedigers op een aanvaller, die zich daar maar uit moet redden. Het voetbal is ook minder hard dan hier en je hoeft op trai ningen niet zoveel te ren- Het is nog onduidelijk hoe de toekomst van de Katwijker er uitziet. Van der Plas (geen familie van de „Van der Plassen" van Quick Boys) heeft een contract voor een half jaar. „Ze boden me di rect een contract voor drie jaar, maar je moet toch maar afwachten hoe het allemaal gaat. Daarom heb ik voorlo pig tot de zomer getekend, al is er een wederzijdse optie voor nog een jaar. Maar ik denk dat ik het er best uit zal houden Ik heb een vast loon, ik hoef er niets naast te doen. Op maandag hebben we vrij en verder wordt er dagelijks zo'n vijf en een half uur getraind. Ik krijg daar een eigen appartement" De droom wordt dus werke lijkheid. „Ik had niet durven hopen dat het allemaal zo zou verlopen. Bij die eerste uitnodiging om te komen, dachten we dat het in ieder geval een leuke vakantie van twee weken zou zijn", aldus de Katwijker. PAUL VAN DER BIJL HANS VAN LEEUWEN OP DE DREMPEL VAN ORANJE NOORDWIJKERHOUT „UVS" en „zaalvoet bal" zijn twee begrippen, die zich enkele jaren gele den nog slecht lieten com bineren. Het bestuur van de Leidse vereniging sprak een uitdrukkelijk veto uit over indooractivi- teiten van hun selectiespe- iers. Na een overgangs jaar, waarin de blauwwit- ten wel mochten „zalen", maar alleen in UVS-ver- band, gaf de vereniging als laatste in de rij van Leidse clubs, ook hun spe lers toestemming in de zaal te spelen. Het zaal voetbal gaat twee UVS'ers dit jaar wellicht wat meer opleveren dan zomaar een avondje ontspannen. Hans van Leeuwen en Mario Faber staan op de nomi natie toe te treden tot de Nederlandse zaalvoetbal selectie. Voor Hans van Leeuwen komt de stap naar de landelijke se lectie van Bert Teunissen on verwacht. Vorig jaar maakte hij met ploeggenoot Mario Fa ber een groot gedeelte van de selectieperiode mee: „Wanneer je bij de wedstrijden met de Leidse selectie uitblinkt, kan je gekozen worden in het West II-team. Die ploeg speelt weer wedstrijden tegen andere dis tricten. Daar ontstaat dan een selectie van ongeveer twintig man uit, die na het spelen van wedstrijden tot een schaduw- team van tien spelers wordt gereduceerd. Dan wordt er ge keken of er een plaatsje in het Nederlands team vrij is". De twee UVS'ers brachten het tot de laatste twintig, maar lie ten toen de selectiewedstrijd voor de formatie van een schaduwteam aan zich voorbij gaan, omdat er een belangrijke wedstrijd op het veld op het programma stond. Dit jaar verliep de procedure aanmer kelijk vlotter. Bert Teunissen werd geconfronteerd met een grote schotloosheid van Oran je, dat in twee wedstrijden tij dens het vierlandentoernooi niet scoorde. De bondscoach zag toen in het allereerste sta dium van de selectieprocedure de Leidse selectie die van Dor drecht met 9-2 afdrogen. Bij Faber en Van Leeuwen rolde toen al snel de uitnodiging in de bus om een proefwedstrijd met de nationale selectie te spelen. Van Leeuwen: „Die oe fenwedstrijd verliep goed. Ma rio en ik scoorde ieder drie keer. De andere spelers gaven ook alle vertrouwen. Hermans en Bastiaanse gaven ook de bal als je vrijliep. Ik dacht ook dat Teunissen tevreden was". Die tevredenheid bij de keuze heer moet dan leiden tot selec tie van de twee UVS'ers voor de interland, die op 27 februa ri in Franeker wordt gespeeld. Ondanks een eventuele .uit verkiezing laat de student li chamelijke opvoeding de acti viteiten op het veld prevale ren: „Ik denk, dat het goed te combineren is. Je moet de za ken strikt gescheiden houden, duidelijke regels voor jezelf stellen. Ik speel hooguit één keer in de week in de zaal en zorg dat ik op de veldtrainin- gen aanwezig ben". De Noord- wijkerhouter krijgt daarbij alle medewerking van het bestuur van UVS en de trainer: „Zelfs toen we op zaterdag voor het Nederlandse team moesten spelen, werd de keus aan ons gelaten. Andere clubs zijn niet zo gemakkelijk. Marcel Loos- veld van Caesar, die ook bij de selectie zit, moest kiezen. Hij heeft voor de zaal gekozen, maar zit nu weer met het pro bleem, dat hij conditioneel achterop raakt". Zowel Faber als Van Leeuwen toonden een dag na de oefenwedstrijd aan de combinatie veld- en zaal voetbal goed aan te kunnen en speelden een sterke wedstrijd tegen Nieuwenhoorn. Van Leeuwen: „Zodra de wedstrijd in de zaal afgelopen was, heb ik me op de wedstrijd tegen Nieuwenhoorn geconcen treerd. Ik vind het dan ook niet prettig, wanneer voor die wedstrijd weer allerlei vragen over het zaalvoetbal worden gesteld. De wedstrijd op het veld staat dan voorop. Ik denk, dat Mario en ik de criti ci, die denken dat het niet te combineren is, de mond heb ben gesnoerd. Het is vaak een vooroordeel, dat de toeschou wers dan op zondag willen te rugzien. Je hoort natuurlijk al gauw, wanneer je een iets te korte bal geeft: weer zo'n „zaalbal". De mensen vergeten dan, dat het zaalvoetbal ook voordelen heeft; bij sommige spelers van UVS is de tech niek met sprongen vooruit ge gaan". De wedstrijd tegen Nieuwen hoorn (2-2) was één van de be tere van UVS, zoals ook de winst uit bij Papendrecht be paald sterk was. Daarnaast speelden de Leidenaars ook een aantal zwakke partijen. Hans van Leeuwen: „Dat is spelen, maar we zijn niet constant genoeg." één van de grootste problemen van UVS, de wisselvalligheid. Qua materiaal kan UVS in de hoofdklasse spelen, maar we zijn niet constant genoeg. DCV spelen we de eerste helft met vloeiende combinaties van de mat, we nemen ook een 5-0 voorsprong, maar als de twee de helft vijf minuten langer duurt, wordt het 5-5". Wisselvalligheid is ook het probleem, waar de speler, die nog voor de Feyenoord-jeugd speelde, jaren mee te maken had. Van Leeuwen, die on danks zijn jeugdige leeftijd (24 jaar) het langste deel uitmaakt van het eerste elftal van UVS: „Ik speelde soms heel goede wedstrijden, ik heb daar nog knipsels van. maar een week later dacht ik na tien minuten spelen, dat ik beter gewisseld kon worden. Dat is beter ge worden, toen ik van de links buitenpositie naar het midden veld verhuisde. Het is gemak kelijker om van achteruit te voetballen. Om uit te blinken als linksbuiten is erg moei lijk". Met bijdrage van Paul van der Bijl Bijsturen De wijze waarop de Neder landse Rugby Bond de afkeu ringen behandelt, v wij vertellen geen in het geheel geen komst met het door de Ko ninklijke Nederlandse Voet bal Bond en haar afdelingen gevoerde beleid. Op de mo menten dat vanuit Zeist het signaal „kan niet" doorkomt, kan er in rugbyland vaak nog heel veel. Het gegeven dat rugbyvelden zo zelden als onbespeelbaar worden gezien, levert eigen lijk slechts één „minpunt" op: de veldomlijnende lijnen zijn maar al te vaak onzichtbaar geworden, weggespoeld met het in de dagen daarvoor ge vallen hemelwater. Het pu bliek dient dan ook „op ge voel" een plekje langs de lijnen te vinden. Bijsturen (2) Zo ook, zo'n twee weken gele den bij DIOK. Tijdens het treffen met Castricum was het regelmatig onduidelijk wie zich nu waar ophield, het geen de duidelijkheid niet al tijd ten goede kwam. Deson danks was er na afloop nie mand van de Leidse thuisclub die zijn problemen met het onzichtbare lijnenspel uit sprak. Allicht niet. zouden Wij van Hutspo(r)t willen stellen. Immers: als spelers en toe schouwers niet weten waar het veld ophoudt en de pu blieke tribune begint, is het voor welwillende supporters een koud kunstje om doorbre kende tegenstanders subtiel (en onbestraft) pootje te lich ten. De zo verrassende 3-0 zege op de kampioenspretendent, in combinatie met de in oude jaarsnacht circulerende ge ruchten (een dergelijke actie van een zekere Evert van S. betreffende) heeft bij ons van Hutspo(r)t in ieder geval het vermoeden doen rijzen dat de Rugbybond haar beleid wat de Leidenaars betreft probleemloos mag blijven vol gen. Castricum daarentegen dringt op „bijsturen" aan Spelleider (1) Laurens Mouter is een trainer die zich niet alleen met zaken öp het veld bezig houdt. De afgelopen seizoenen manifes teerde de bebaarde oefen- meester zich bij Roodenburg reeds als een getalenteerd or ganisator van allerlei spelle tjes en feestavonden. Momen teel is Mouter actief bij het Leiderdorpse RCL. Mogen de zaken binnen de lijnen nog niet naar wens verlopen, daarbuiten heeft de Oegst- geestenaar het spel volledig in de hand. Zo organiseerde Mouter op een zaterdag in de kerstvakantie een zogenaam de Vossejacht voor ae RCL- jeugd. In groepjes zwierven de jonge voetballertjes door Lei derdorp, op zoek naar ver momde eerste elftalspelers. Zij moesten die dan begroeten met de vraag „Hallo, ben jij ook RCL-lid.". Spelleider (2) Een vraag die menige sport visser aan de Dwarswetering die middag gesteld kreeg laars zat ter van der Heijden met met stoere zuidwester en bam boestok langs de walkant. De goalie ging overigens zo in z'n rol op dat hii tegen het einde van de middag nog een forse snoek uit het water tilde. Wie verder z'n ogen die zaterdag goed de kost gaf zag onder meer verdediger Cees Ruis als glazenwasser langs de gevels klimmer., spits Ron van der Post als stratenmaker het pla veisel openbreken en weer bestraten, vleugelspits Sieto Schal kers als „Willempie' rondzwalken en aanvoerder Dick van der Bijl in politieu- niform bekeuringen uitdelen aan rolschaatsende meisjes, die de maximumsnelheid overtraden. Spelleider (3) De absolute hoofdrol was evenwel voor Mouter zèlt weggelegd. In eerste instantie zou hij alleen de supervisie op zich nemen, maar toen zaten dagochtend bleek dat de daags tevoren gevierde vrijge- zellenavond van Ben Heems kerk de selectie danig had uitgedund, besloot spelleider Mouter zich ook maar te ver kleden. Als heuse kerstman met rood pak en witte baard begaf hij zich naar het winl kei cent rum De Win kei hof, Om daar voor de nodige con sternatie te zorgen. Alras had de in het dagelijks leven als onderwijzer opererende kerst man een grote schare kinde ren achter zich aan Als ook de geüniformeerde bewaJ kingsdienst van het winkel centrum. die hem eerst veri zocht te verdwijnen en na Mouters weigering vervolgeni de politie te hulp riep. D$ Winkelhof was namelijk min der blij met populariteit vaii Mouter. Het had die dag voor een zeer fors bedrag tv-pre sentator Henny Huisman in* gehuurd. Als kerstman... Spelleider (4) RCL beschikt dus zo koii in dat winkelcentrum worden geconcludeerd over een trainer die Henny Huisman in populariteit overtreft. En de Leiderdorpse vereni ging zal dat ook volgend jaar doen. Bestuur en oefenmees- ter besloten immers deze week het contract met een jaar te verlengen Een opmerkelijk „vroeg" ge sloten overeenkomst, voor wie tenminste slechts de po vere stand op de ranglijst in de besluitvorming meeneemt Het RCL-bestuur ziet dat ge heel anders. Garantie NSW: negende. 11-13. Rtjnsburgse Boys. tiende. 11- IJsselm eervogels: vijfde. 12- Elinkwijk: zevende. 12-13 Zwolsche Boysachtste. 12-12 Geldrop negende. 12-11 Het is duidelijk een afdc- lingskampioenschap in het ene voetbaljaar vormt beslist geen garantie voor weer een titel, in het daaropvolgendt seizoen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13