£eicUe 6oma/nt Problemen met gasnota in 300.000 gezinnen Opnieuw overleg tussen loodsen en ministeries Senaat maant Reagan tot soepelheid in Genève ADM vraagt uitstel van betaling Sneeuw BON: WINTER HEERST OVER EUROPA „Jagen in sneeuw is immoreel" Vrijdag 4 januari 1965, 76e jaargang no. 23083 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V, Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (uitsl.aut.betaling).kwarlaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Leontien Ceulemans met „He lemaal alleen in je eenQe- show" op Ned. I om 20.28 uur. Start serie „The winds of war" om 22.05 uur. Op Ned. II om 20.00 uur Rus sisch Staatscircus en om 23.50 uur nachtfilm „The car". Op België 1 om 20.25 u „Paniek op Piccadilly". film Zonnige perioden en vrijwel overal droog. In de nacht en ochtend strenge vorst met mi nimumtemperaturen van mm 10 tot min 15 graden. Middag- temperatuur ongeveer -6 gra den. Matige oosten-wind. Zon op: 08.47, onder 16.44; hoog water Schev.: 01.27 en 13.53; laag water. 09.27 en 21.55. M DE BILT Matige tot strenge vorst met temperaturen die s nachts tot ongeveer 12 graden onder nul dalen is voor de ko- nende dagen het recept. Vannacht al daalde de temperatuur jlaatselijk tot -15 graden. De onverwacht snel ingevallen winter leeft een groot deel van West-Europa in zijn greep. In de Po- /lakte is de temperatuur tot 20 graden onder nul gedaald. In Ne- lerland en België zijn er dit weekeinde al langlaufmogelijkhe- ien, ook al wordt door het KNMI niet veel nieuwe sneeuw ver- I vacht. Schiphol heeft weinig hinder ondervonden van de sneeuwval. Er waren lichte vertragingen omdat de toestellen sneeuwvrij gemaakt moesten worden. Pag. 2: sneeuwbericht; pag. 3: Weersverandering kan rijge drag beïnvloeden; pag. 7: Paus wil weer op de ski's Opsporing verzocht In de Verenigde Staten verdwijnen jaar lijks ettelijke duizenden kinderen. Som migen komen na enige tijd weer boven water, maar de grote meerderheid wordt nimmer levend teruggevonden. De politie van Chicago en een plaatselij ke melkfabriek zijn nu samen een cam pagne begonen, in een poging een aan tal van de vermiste kinderen op te spo ren. Op de zijkant van de melkpakken drukt de fabriek voortaan fotootjes en beschrijvingen. Op de eerste pakken, die gisteren in de winkels in Chicago verschenen, prijken de portretten van de nu vijf jaar oude Gary Antonio Felt- man, die sinds augustus 1882 wordt vermist en van Tricia Kellett (11), die op 7 mei 1982 voor het laatst door haar fa milie werd gezien. Volgende week melk duurder RIJSWIJK Melk wordt met ingang van dins- per liter duur der. Volle melk gaat dan 1,22 gulden kosten en halfvolle melk 1,01 gul den. Oorzaak van de prijsver hoging zijn kos tenstijgingen, al dus het Pro- duktschap. Sorbo-Nedac wil Jansen en De Wit overnemen EMMEN/SCHIJNDEL Sorbo-Ne- dac groep in het Gelderse Vorden wil het textielconcern Jansen-De Wit- Danlon met vestigingen in Schijndel en Emmen overnemen. Jansen De Wit is gisteren failliet verklaard nadat het maandenlang in surséance ver keerde en lange tijd door de overheid was gesteund. Als gevolg van het fail lissement staan ongeveer 400 werkne mers op straat. Na de transactie zou Sorbo met de werkgroep Schijndel, de sokkenproduktie in Schtjndel voor z'n rekening willen nemen. De fabricage van panty's bij Danlon in Emmen komt in het geheel voor rekening van Sorbo-Nedac. Bij de produktie van de panty's in Emmen zouden 50 tot 80 de slag kunnen. Stakende mijnwerker wint voetbaltoto DONCASTER De Britse mijn werker Glynn Deere, die het we gens de mijnstaking al negen maanden zonder loon moet stellen, heeft in de voetbaltoto 127.000 pond (ruim een half miljoen gul den) gewonnen. Hij had 36 pence (1.50 gulden) ingelegd De 34-jarige Deere kondigde aan dat hij eerst een paar nieuwe schoenen gaat ko pen. want ..er zitten gaten in de schoenen die ik draag". Sinds het begin van de staking heeft Deere geregeld meegedaan aan het posten bij de mijn. en komende maandag zal hij weer present zijn bij de sta- kingposten. DEN HAAG De Stichting Kritisch Faunabeheer heeft minister Braks van land- [bouw en visserij dringend verzocht de jacht op alle diersoorten waarop nu mag worden gejaagd, met onmid dellijke ingang te sluiten. Door de korte dagen en de sneeuw hebben dieren alle' tijd en rust nodig om voedsel te zoeken. Bovendien moeten trekvogels die Noord- en Oost-Europa ontvlucht zijn in verband met sneeuw en vorst, hier ongestoord kun nen verblijven. Jagen onder de huidige weersomstandig heden is hoogst onverant woord en immoreel, aldus Kritisch Faunabeheer. APELDOORN Voor steeds meer mensen is het betalen van de gasreke- ning een probleem. Vorig jaar moest voor ruim 300.000 gezinnen een beta lingsregeling worden ge troffen; in 1983 waren dit er nog 241.000. Deson danks kon niet worden voorkomen dat in 1984 in 25.000 gevallen (in 1983 24.000) het gas werd afge sloten. Drs. G. Groenewegen, secreta ris van de Vereniging van Gasbedrijven (Vegin), zei gis teren in zijn nieuwjaarsrede in Apeldoorn dat het aantal ge- zinnen met betalingsproble- men snel is toegenomen. In twee jaar tijd is het aantal be talingsregelingen bijna ver dubbeld. Dat gezinnen eerder in financiële problemen ko men, blijkt ook uit het feit dat de betalingsregelingen over steeds kleinere bedragen gaan. Toch worden die regelingen getroffen om te voorkomen dat tot afsluiting moet worden overgegaan. De regelingen worden getroffen met de ver bruikers, of de achterstallige bedragen worden geïnd via gemeentelijke sociale diensten of de kredietbanken. De gezamenlijke gasbedrijven hebben in 1984 20,7 miljard kubieke meter aardgas afgezet, waarvan 15 miljard aan de kleinverbruikers. Dit is iets meer dan in 1983, veroorzaakt door de lagere temperaturen. Deze buiten beschouwing gela ten was het verbruik vier pro cent lager dan in 1983. Deze daling betekent, aldus Groen wegen, dat de consument te gen de verwachting in, beter isoleert en energiebewuster stookt. Ook de toename van het aantal nieuwe woningen met een relatief laag gasver bruik in het afgelopen jaar is van invloed geweest. Schoonmaken toilet kost bejaarde het leven TEN BOER De 80-jarige me vrouw E.J. Prin- s-Abee uit het Groningse Ten Boer is in haar woning om het leven gekomen toen zij haar toi let schoonmaak te. De vrouw ge bruikte verschil lende reini gingsmiddelen tegelijk. Daarbij ontstond een gaswolk die haar bedwelm de. Ze kwam in ademnood en overleed korte tijd later. ROTTERDAM Ondanks de hardnekkige weigering van minister Smit Kroes van Verkeer en Waterstaat om te onderhandelen „met het mes op tafel", zijn er vanmorgen en gistermiddag toch informele gesprek ken geweest tussen actievoerende loodsen en hoge ambtenaren van Verkeer en Waterstaat en Binnen landse Zaken. De loodsen, die het initiatief voor het in formeel overleg hebben genomen, hopen op deze ma nier een akkoord over de gevraagde ongemakkentoe- slag van 1300 gulden te bespoedigen. Gisteren werden naar schatting zeventig schepen getroffen door de stiptheidsacties van de 850 rijksloodsen, die sedert woensdag niet langer tussen 7 uur 's avonds en 7 uur 's ochtends en in de weekeinden werken. Vanmorgen vroeg zijn alle loodsen aan het werk gegaan om de wachtende schepen te helpen. Ook gister morgen gingen loodsen die officieel vrij hadden massaal aan het werk. Volgens een woordvoerder van Verkeer en Waterstaat zal het informeel gesprek vandaag weinig opleveren, omdat onderhan delingen over salarisregelingen alleen door de minister zelf ge voerd kunnen worden. „Smit Kroes wacht het kort geding af, dat maandagmorgen voor de rechtbank in Rotterdam dient'al dus de woordvoerder. „Tenzij de loodsen hun acties staken zal het departement niet met nieuwe voorstellen komen". De lood sen zelf zeggen nog wel enige onderhandelingsruimte te hebben, maar ze zijn vooralsnog niet bereid op voorhand hun acties op te schorten. Pag. 3: Chaos verwacht in scheepvaart Vervan Ethiopië in het ziekenhuis Een Ethiopisch meisje zit op een bed in het Shaare Zedek- ziekenhuis in Jeruzalem. Met haar moeder en broertje arriveerde zij onlangs in Israël via een geheime luchtbrug. Vele Ethiopische joodse kinderen lijden aan malaria of een andere ziekte. Otto Milo tijdens zijn af scheidsreceptie op de krant. Filmcriticus en tekenaar Otto Milo overleden DEN HAAG Otto Milo. oud-filmrecensent en -te kenaar van onze krant, is gisteravond na een lang durig ziekbed in zijn huis te Voorburg op 62-jarige leeftijd overleden, ruim een maand nadat hij met VUT was gegaan. Otto Milo begon zijn jour- nalitieke loopbaan tijdens de oorlogsjaren als free lance tekenaar. Na de Tweede Wereldoorlog trad hij in dienst van Het Bin nenhof, aanvankelijk als sportredacteur en teke naar van onder meer de dagelijkse strip op de voor pagina, later als filmcriti cus. Hij bouwde in de loop van de jaren een legenda rische collectie films op. Hij was betrokken bij de oprichting van een Neder landse Laurel êt Hardy- vereniging. In Den Haag stond hij aan de wieg van het Filmcentrum. In De Uitkijk bij het Nederlands Congresgebouw draait mo menteel een door hem op gezet Filmgekkenhuis met slapsticks, oude bioscoop journaals en tekenfilms. Otto Milo was ook in voet bal- en cricketkringen een zeer bekende figuur Hij speelde van zijn elfde tot zijn 46e in HVV, „in alle elftallen behalve in het eerste en het negende". Hij vervulde ook een groot aantal functies in deze vereniging Enkele jaren geleden werd hij benoemd tot lid van verdienste. Pagina 17 Otto Milo: een leven van film WASHINGTON De Amerikaanse Senaat heeft gisteren met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin een beroep wordt gedaan op president Ronald Reagan om soepelheid te tonen bij de besprekingen maandag en dinsdag met de Sovjet- Unie in Genève over wa penbeheersing. In de resolutie wordt de presi dent gevraagd de besprekin gen met „soepelheid en ver beeldingskracht te voeren, re kening houdend met de veilig heid van de Verenigde Sta- Het Russische persbureau ""ASS heeft bekendgemaakt dat het Politburo een beslis sing heeft genomen over het standpunt, dat Gromyko vol gende week zal innemen in Genève. Nadere bijzonderhe den zijn niet gegeven. Volgens westerse diplomaten is de aan kondiging echter hoogst onge bruikelijk. Vermoedelijk is zij bedoeld om duidelijk te maken dat Gromyko de volledige steun heeft van zijn collega's, ondanks onenigheid achter de schermen van het Kremlin. De Amerikaanse regering ver wacht dat de besprekingen po sitieve resultaten zullen ople veren, ook al hebben VS en Soviet-Unie een verschillend doel voor ogen. Washington hoopt op beperking van Mos- kou's arsenaal voo strategische wapens, terwijl de Sovjet-Unie militarisering van de ruimte wil voorkomen. MINISTER WUST OVERLEVINGSPLAN AF DEN HAAG De directie van de scheepswerf Amster damse Droogdok Maatschappij (ADM 880 werknemers) heeft vanmorgen uitstel van beta ling gevraagd bij de Amster damse rechtbank. Het verzoek is gedaan omdat minister Van Aardenne (Economische Za ken) heeft besloten definitief af te zien van verdere finan ciële steun aan de ADM. De 1 werf wil in de surcéanceperio- de nagaan hoe het overle vingsplan dat directie en vak bonden hebben opgesteld en dat is opgebouwd rond de ver bouwingsorder van de kruiser Almirante Grau uit Peru, als nog is uit te voeren. De minister vindt de calcula ties met betrekking tot de or der te scherp. De order wordt derhalve een groot risico voor Bovendien kan Van Aardenne de overheid, die dan wellicht de ADM-schulden niet gedu- meer moet bijdragen dan de rende drie jaar bevriezen, om- tien miljoen gulden waar vak- dat twee grote schuldeisers, de bonden en directie om vragen. Nationale Investeringsbank en Ruzie om boom in India: 23 doden NEW DELHI Een ruzie over de eigendom van een mangoboom heeft in een dorp in de Indische deelstaat Ut- tar Pradesj het leven gekost aan 23 mensen, van wie er 21 tot dezelfde familie behoorden. Onder de slachtoffers zijn zeven vrouwen en 11 kinderen. Het conflict, dat al lang smeulde, ontaardde eergisteren in gewelddadigheden. Ze ventien doden vielen in een huis dat door de tegenpartij in brand werd gestoken. De bewoners konden er niet uit, om dat deuren en ramen afgesloten waren. de fiscus, niet aan de redding van de ADM willen meewer ken. Districtsbestuurder G. Honing van de Industriebond FNV zei de indruk te hebben dat de be slissing van de minister, voor dat het reddingplan was inge diend, al was „voorgebakken". Volgens hem is de overheid na ervaringen met RSV en Bos kalis erg huiverig om weer een werf steun te verlenen. Bovendien heeft het rijk vol gens Honing geen enkele bere kening gemaakt op grond waarvan is aan te tonen dat de werf financieel niet voldoende draagkracht heeft om de order voor de Almirante Grau uit te Extra geld voor arrestatieteams DEN HAAG Den Haag is een van de vier gemeenten, die van het ministerie van Binnenlandse Zaken een incidentele finan ciële bijdrage ontvangt voor arrestatieteams bij het politiekorps. Het gaat om een bedrag van 200.000 gulden. Rotterdam krijgt drie, Utrecht een en Arnhem twee ton. Dit gebeurt in afwach ting van een definitieve regeling. De bijdrage vloeit voort uit de beduiten die in 1979 zijn genomen over de totstandkoming van dergelijke teams en de financiering ervan. Uit een onderzoek naar de politiekosten is gebleken, dat de instandhouding van zo'n team (een groep ambtrenaren van rijks- of gemeentepolitie, die speciaal zijn opgeleid voor de aanhouding van gevaarlijke verdachten) in een aantal gevallen boven de financiële moge lijkheden van de korpsen uit stijgt Arrestatieteams ziin relatief duur omdat gebruik moet worden gemaakt van bijzondere mate riële voorzieningen als beshermende uitrusting en bijzondere verbindingsapparatuur. Veel bewolking, tijdelijk sneeuwbuien Overdag 'n sneeuwbuitje. Weerberichten, die we hier in Den Haag en omgeving niet zo gewend zijn. Een hele toer om de bant op zo'n dag in uw bus te krijgen. Maar de expedihe-aldeling van de Leidse Courant deinst niet gauw ergens voor terug en het legertje bezorgen staat, zoals altijd, paraat. Insneeuwen zullen ze met gauw. Wel zorgen ze ervoor, dal u vandaag weer flink wordt ondergesneeuwd met nieuws uit stad, land en daarbuiten. Oi het veertien dagen winter blijft valt niet te voorspellen. Wel dat u al die tijd plezier van de Leidse Courant zult beleven als u nu een proefabonnement neemt. tussen 14.00 i wordt nog dezelfde avond nabezorgd. i Db Led» Covert wü ik bed 14 dag» proband Grata m geheel vn jbhjveod In mo open envelop rader postzegel opsturen naar Leid» Courant Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag CcicLe Soumnt

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1