rSterke toename drugssmokkel naar W est-Duitsland Reeks aanslagen tegen abortusklinieken in de VS Sovjets gaan rivieren verleggen om Kaspische Zee vol te houden EeidacSomcmt TT Groenlanders kunnen niet weg uit EG INDIA VERLEENT FINANCIËLE 1 HULP AAN SLACHTOFFERS GIFRAMP Buitenland DONDERDAG 3 JANUARI 198S PAGINA S Autoveerverkeer van en naar Boulogne geblokkeerd L^jj.BOULOGNE Boulogne-sur-Mer (Noord- in ^-Frankrijk) is sinds gisteravond geblokkeerd >ladenvoor autoveerboten naar en uit Groot-Brit- nmeleönnië Ongeveer dertig uit Calais gekomen n be-Personee's^ec'en van de rederij Sealink, die an de'id ziJn van de vakbond CGT, hebben de toe- .nzen-I'tten afgesloten. in hij^et de blokkade van Boulogne is alle auto- [enin-k'eerverkeer over het Kanaal vanuit de Fran- ;te erfe havens Duinkerken, Calais en Boulogne ertelt,td komen te liggen door de staking van het at de>ersoneel van Sealink, dat protesteert tegen Ie ge_foorgenomen reorganisaties in Duinkerken, e het^et vefkeer met hovercrafts ondervindt geen r1mes,inder Reagan en Nakasone willen markten openen LOS ANGELES President Reagan en de Japanse premier Nakasone, die momenteel een bezoek brengt aan de Verenigde Staten, hebben gisteren be loofd te zullen werken aan het openen van de markten in beide landen. Na een bijna drie uur durend onderhoud in Los Angeles verklaarden zij hun best te zullen doen de economische wrijvingen tussen de VS en Japan uit de weg te ruimen. „Wij zijn het erover eens geworden dat wij de komende maanden krach- tig zullen werken aan het openen van De Amerikaanse president Reagan (links) en de Japanse onze markten en ons te verbetten te- premier Nakasone gaven na hun onderhoud een persconfe- gen protectionisme in onze handelsre- rentie. lade aldus verklaarde Reagan. RAF VERANTWOORDELIJK VOOR SERIE AANSLAGEN BONN De linkse terreurorganisatie Rote Armee Faktion (RAFC) heeft zich in enkele brieven aan drie persbureau's verantwoordelijk gesteld voor de recen te serie bomaanslagen tegen Ameri kaanse en Franse belangen in de Bonds republiek in West-Duitsland. De West- duitse politie gaat ervan uit dat de brie ven echt zijn en dat de RAF inderdaad achter de aanslagen heeft gezeten. Rond Kerstmis werd een serie aanslagen uit gevoerd, die mogelijk verband houdt met de hongerstaking waaraan een aan tal RAF-gevangenen bezig is. In de brief over de aanslag bij Heidelberg werd dit met zoveel woorden gezegd en stond dat de RAF-leden met hun hon gerstaking „strijden voor erkenning" als politieke gevangenen. Italië verbiedt plastic tassen ROME Het Italiaanse ministerie van industrie heeft het gebruik van plastic tasjes met ingang van 1 janua ri 1991 in het gehele land verboden. Vanaf dat jaar zullen ook verpakkin gen, die gemaakt zijn van kunststof die niet opnieuw kan worden ge bruikt, worden verboden. De niet op natuurlijke wijze af te bre ken kunststoffen worden in de geïn dustrialiseerde wereld op grote schaal gebruikt en zijn bijzonder gevaarlijke vervuilers. Veel vissen en andere dieren komen om door het eten van in de natuur terechtgekomen stuk ken plastic. Bel- nd te|Van onze correspondent Ge- oor- rard Kessels) om- 3,ekeBONN De smokkel van ir™,~drugs vanuit Nederland naar West-Duitsland stijgt n dealarmerend. Omdat de s datprijzen in Amsterdam zijn her"ingestort, richten steeds men meeT handelaren hun ille- 1 re-gale activiteiten op de metgrote Duitse markt. het tachtig kilometer een lange grensgebied Emme- ikeierich-Kleef bij Nijmegen mzet werden in 1984 in maar 'F1™1 liefst 2400 gevallen drugs r"1^ gevonden. Dat is een stij- rvanging van 29 procent ten isten opzichte van 1983. „Zo'n extreme toename hebben wij nog nooit meege- aakt. Hier is sprake van m; een treurig record", zegt woordvoerder Erich Schlautmann van het mi nisterie van Financiën van de deelstaat Noord- rijn-Westfalen in Düssel- dorf. Het grensgebied Emmerich- -Kleef is de grootste „drugss- luis" van de Bondsrepubliek. Van alle in beslag genomen drugs aan Duitslands grenzen wordt maar liefst 35 procent verzameld in het kleine stukje Emmerich-Kleef. Koploper daarbij is de grensovergang El- ten. Daar werden alleen in de laatste weken negen koeriers opgepakt, die in totaal 73 kg drugs, vooral hasjies, de grens over probeerden te brengen. Dat de smokkel zo toeneemt noemt hoofdofficier van justi tie Bar in Kleef „niet toeval lig". Een gram heroïne is in Beieren vijf keer zo duur als in Amsterdam. Bar: „Neder land zit vol goedkope drugs. De prijzen liggen een stuk on der die in Duitsland. Wat ons hier in handen valt aan drugs", zo verzucht hij, „is slechts het topje van de ijs berg". De toename van de smokkel is voldoende om het hele justitiële apparaat in het grensgebied te verlammen. In totaal werden er vorig jaar 2650 smokkelaars opgepakt te genover 2100 in 1983. In het gebied Emmerich-Kleef werd vorig jaar 270 kg hasj in beslag genomen. Dat is een stijging van 140 procent ten opzichte van 1983. Verder 2,4 kg heroïne (een toename van 85 procent) en 2,2 kg cocaïne (120 procent). De drugs worden niet alleen via de weg gesmokkeld. „Ook de treinverbinding Amsterda m-Emmerich is zeer in trek. De trein biedt veel mogelijk heden om de drugs ergens te verstoppen. Onder een bank bijvoorbeeld of op het toilet", zegt Schlautmann. Volgens hem is de concurren tie zo groot geworden dat de handelaren elkaar in service de loef proberen af te steken. De drugs worden bij voorbeeld door koeriers vanuit Neder land naar Duitsland gebracht en daar in een stationskluis gedeponeerd. De Duitse afne mer reist vervolgens naar zijn Nederlandse leverancier, be taalt en krijgt de sleutel van de kluis. Vervolgens reist hij terug met alleen maar een sleutel op zak. Zo Wordt er na tuurlijk alleen gewerkt als er sprake is van een vertrou wensrelatie en de partners al vaker met elkaar van doen hebben gehad". Inwoners Hong Kong naar familie in China Inwoners van de Britse kroonkolonie Hong Kong verdringen zich voor het loket voor treinkaar tjes naar de Chinese Volksrepubliek. Velen willen.volgende maand de Chinese nieuwjaarswis seling bij familieleden in China vieren. Sinds Groot-Brittannië en China een akkoord hebben gesloten over de toekomst van Hong Kong, verlenen Chinese autoriteiten vrij gemakkelijk een visum aan de Chinese inwoners van de Britse kroonkolonie, die in 1997 overgaat in Chinese handen. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Het Verdrag van Rome. dat de spelregels aan geeft binnen de Europese Ge meenschap, voorziet niet in uittreding van een lidstaat. Vandaar dat men aardig in de knoei kwam. toen Groenland besloot voortaan zonder EG verder te gaan. Groenland kwam in 1973 aan de hand van Denemarken de EG binnen, maar kreeg op 1 mei 1979 zelfbestuur. Dat leid- i referen- nuari 1985 de Europese meenschap te verlaten. Inmiddels is de datum van 1 januari verstreken en er is niemand, die kan bepalen wel ke status Groenland momen teel bezit Oorzaak daarvan is dat het Ierse parlement ver zuimde de uittreding, die na moeilijke onderhandelingen tussen de lidstaten en Dene marken een feit kon worden, te bekrachtigen. Bovendien besloot de Franse Senaat het niet eens te zijn met de voor waarden tot uittreding, waar door er nieuwe onderhande lingen nodig zijn. Groenland heeft nu de EG aangezegd alle EG-vissers te zullen weren uit zijn wateren, hetgeen kan lei den tot een regelrechte visse- De onderhandelingen leidden ertoe dat de EG Groenland tot 1990 visrechten zou betalen ten bedrage van ongeveer 66 miljoen gulden per jaar, een welkom bedrag voor het eiland, dat geheel draait op visserij, maar door overbevis- sing zelf weinig winst kan be halen uit het belangrijkste produkt, de kabeljauw. Vissers uit de landen, die be langen hebben bij de viswate ren rond Groenland, hebben regelmatig van hun ongenoe gen blijk gegeven dat er zoveel betaald moet worden voor zul ke geringe vangstmogelijkhe den. Dat zou wel eens de oor zaak kunnen zijn van de „ver geetachtigheid" van het Ierse parlement. De visserijoorlog, die Groen land aankondigde, zal zo'n vaart niet lopen. Maar het feit dat Groenland niet rechtsgel dig uit de EG kon treden per 1 januari bewijst temeer dat de Europese Gemeenschap mo menteel zelfs niet in staat is een kwestie op te lossen, die de lidstaten nauwelijks raakt. „Dwaze 'moeders" in Beiroet •gen 'Familieleden van dat vermiste of ontvoer- nar- de burgers in Bei van roet hebben giste- eeft ren voor de zesde per- achtereenvolgende zich «dag verhinderd dat ffer militairen van het ge- oostelijk naar het ?ft' westelijk stadsdeel -T ,"k ral- konden gaan. Het 1 •-_» -v", protest wordt met ant- name gevoerd door tot „dwaze moeders" ing., van verdwenen fa- dat rnilieleden. Op de ge- foto versperren en ten, kele vrouwen met >ge- stokken de door- len. gang tussen Oost en en West-Beiroet. nd- aar MOSKOU In de Sovjet- Unie zijn plannen gepre senteerd om het water van twee rivieren om te leiden, in een poging de voortdurende daling van het peil van de Kaspische Zee een halt toe te roepen. De binnenzee ontvangt te genwoordig dertien pro cent minder vers water uit de rivieren dan vroe ger. Zou het peil nog een meter verder dalen, dan valt het ondiepe noordelij ke zeegebied droog. De Wolga is de belangrijkste rivier die in de Kaspische Zee uitmondt, maar het water daarvan wordt de laatste jaren steeds intensiever gebruikt voor irrigatie van landbouw grond en industriële doelein den. De bedoeling is nu om jaarlijks 5,8 miljard kubieke meter water van twee rivieren in het noordwesten, de Onega en de Verkhnijaja Sukhona, die in de Witte Zee uitmon den, via de Wolga af te voeren naar de Kaspische Zee. Door de verlegging van de Onega en de Verkhnijaja Suk hona zal de visstand in die ri vieren slinken, maar een da ling van het waterpeil in de Witte Zee (een binnenzee bij het schiereiland Kola) zal vol gens Voropajev nauwelijks waarneembaar zijn. De Kaspische Zee is voor de Sovjet-Unie zeer belangrijk. Ongeveer 25 procent van de 279 miljoen inwoners van de Sovjet-Unie leven in de Wol- gadelta. Het bedrijfsleven in dat gebied is goed voor een derde van de totale industriële produktie. De zee levert 85 procent van de steurvangst in de wereld. De export van de vermaarde zwarte kaviaar, die afkomstig is van de Kaspische steur, is voor de Sovjet-Unie een van de belangrijkste mid delen om aan harde buiten landse valuta te komen. Het is het tweede grote water- project in de Sovjet-Unie in 18 maanden. In augustus 1983 werd bekend gemaakt dat de diepte van het Aralmeer, een groot zoutmeer in het centrale deel van de Sovjet-Unie, de laatste tien jaar door irrigatie tot de helft is gereduceerd. Af gelopen zomer werden daarom plannen bekend gemaakt om een kanaal te graven naar het Aralmeer waarmee water van de rivieren de Ob en de Irtisj in Siberië kan worden aange voerd. Tass zei weinig over de gevol gen van de omlegging van de rivieren op het milieu. Na de bekendmaking van de aanleg van het kanaal naar het Aral meer gaf een groot aantal we tenschapsmensen blijk van hun zorg over een dergelijke grote stroom verlegging. Naar hun oordeel zou het kunnen leiden tot een verandering van het weer overal ter wereld en van het milieu in het noord- poolgebied en tot uitdroging van delen van Siberië NEW DELHI/BHAUMONT J"1-! India heeft gisteren ver- v klaard er op alle mogelijke manieren voor te zullen zor- d®!L gen dat de slachtoffers van de £eT gifgasramp in Bhopal financië- le schadevergoeding krijgen. e De Indiase regering wil niet dat buitenlandse advocaten de tragedie uitbuiten en zal gratis juridische bijstand verlenen aan degenen die schadever goeding eisen. Een groep Amerikaanse advo caten, die optreedt ten behoe ve van de slachtoffers van de giframp, heeft gisteren een eis voor schadevergoeding van 50 miljard dollar ingediend tegen de Amerikaanse maatschappij Union Carbide. De advocaten beroepen zich hierbij op een bepaling in de wetgeving, die voorziet in indiening van eisen tot schadevergoeding door burgers van andere naties bij rechtbanken. SMIDJE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH 2) De heer Gozewijn van Uylen stapte uit zijn auto en opende optimistisch de motorkap, maar daarmee was zijn technische kennis volkomen uitgeput. Hij staarde enigszins verbijsterd naar het mechaniek met al die bougies en bobines, hjchtfilters, kabeltjes, accu's en leidinkjes..., en slaakte toen een diepe, verdrietige zucht. Ge lukkig naderde er op dat moment in de verte een motorvoertuig, dat wèl werkte. Het was een landbouwtractor. die bereden werd door ons al ler vriend boer Knolle. „Moeilijkheden met het mesjien. makker?" Vroeg deze. „Inderdaad." legde de heer Gozewijn van Uylen uit. „Hij hoestte, kuchte en maakte een dwaas spronge tje. Daarna was het afgelopen..., uit." ..Van x^kke motormesjienes heb ik geen verstand." zei boer Knolle. „Maar ik kan je wel een sleepie geven naar het dorp. Mien buurman, vat je? Da's een merakels handige smid. Die rippereert ook motormesjienes." „Héél graag, meneer," zei Gozewijn opgelucht. „En hoe heet dat dorp, als ik vragen mag?" „Rijkhuyzen," antwoord de boer Knolle en hij sloeg een stevig touw om de voorbumper van Gozewijn's bejaarde auto mobiel. „Dat is precies de plaats, waar ik naartoe moet!" juichte de boekhandelaar. „Kiek toch 'es an!" grinnikte boer Knolle. „Dan gaan we maar meteen op pad!" En zo draai de Knolle s tractor even later langs de Kropsla- weg het kleine pleintje voor de smidse op. En wat er toen gebeurde haast niet te geloven! (Van correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Vrou wen- en andere organisa ties in de VS zijn woedend op de regering Reagan, die zou weigeren om de serie bomaanslagen op Amerikaanse abortuskli nieken even fanatiek te onderzoeken als andere terreurdaden. De bom die afgelopen nieuwjaarsnacht een abortuscentrum in de hoofdstad Washington zwaar beschadigde, heeft een eind gemaakt aan het geduld van de voorstan ders van abortus en ge boorteregelingsorganisa ties. Het ging om de 24e kliniek die sedert begin 1984 (aan de Amerikaanse oostkust) is ver nield door explosieven. „Wij zijn verbijsterd en ziedend. Wij functioneren hier volkomen legaal. Maar we hebben al maandenlang scheldbrieven en bommeldingen gekregen en voortdurend vatten tegenstan ders van abortus post vóór de deür om vrouwen die in en uit gaan te intimideren. Maar de politie doet niets om ons te be schermen", aldus Joanna Can non, woordvoerdster van de nu beschadigde kliniek in Washington. De nationale organisatie ..Planned Parenthood" deed gisteren „een beroep op alle Amerikanen om president Reagan op te roepen net volle gewicht van de Amerikaanse regering aan te wenden voor het beëindigen van deze crimi nele activiteiten". Woord voerdster Faye Wattleton van „Planned Parenthood" noem de het een schandaal dat de nationale recherche, de FBI, nog steeds niet is ingezet in het onderzoek naar de bom aanslagen. President Reagans anti-terreurbeleid zou zich al leen op linkse en Islamitische individuen en organisaties concentreren en niet op recht se en christelijke extremisten. President Reagan heeft zich het hele voorbije jaar niet openlijk uitgesproken over de aanslagen op de abortusklinie ken. Washingtons burgemeester Marion Barry verklaarde gis teren: „Ook degenen die tegen abortus zijn moeten zich uit spreken tegen deze bomaan slagen. De Jerry Falwells van de wereld moeten deze terro ristische activiteiten krachtig veroordelen. Jerry Falwell is Amerika's meest populaire tv-predikant. tevens vriend en raadsman van president Reagan. Ds. Falwell antwoord de gisteren aan burgemeester Barry: „Ik voel mij persoonlijk beledigd door Uw sarcastische en slecht geenformeerde uit spraak. Wij hebben het ge bruik van geweld tegen abor tus altiid veroordeeld ,Falwell en duizenden andere dominees die zijn aangesloten bij zijn beweging „De Morele Meerderheid" plegen tijdens hun kerkdiensten hevig tekeer te gaan tegen met name zwan gerschapsonderbreking en ho mofilie. President Reagan hangt persoonlijk hetzelfde abortusstandpunt aan. Zelfs verkrachting is volgens de president geen excuus voor abortus. Het Amerikaanse Hoogge rechtshof heeft in 1974 abortus niet strijdig met de grondwet verklaard, zodat thans een vrijwel volledige abortusvrij- heid bestaat President Reagan zou aan die praktijk een eind kunnen maken door zoals zijn Republikeinse partij in het verkiezingsprogramma voor stelt in het Hooggerechtshof geestverwante rechters te be noemen, zodat het Hof in een meerderheidsuitspraak een nieuwe interpretatie aan de grondwet kan geven. Of Reagan die weg wil gaan. is nog niet duidelijk Zowel in de samenleving als in het Con gres (volksvertegenwoordi ging) zou er breed verzet tegen komen. Inmiddels zegt de FBI dat ze de bomaanslagen niet hoeft te onderzoeken, omdat niets wijst 'op een samenzwering van een georganiseerde groep tegen de abortusklinieken. Het zou om een paar individuen gaan, die geobsedeerd worden door de abortus-is-moord-overtuiging. Bij geen van de aanslagen, die allemaal 's nachts plaatsvon den, zijn doden op gewonden gevallen Het onderzoek wordt nu verricht door plaatselijke justitie en het „Nationaal Bu reau voor Alcohol. Tabak en Vuurwapens" De serie aanslagen is begon nen in 1983 Intussen zijn vijf mensen aangehouden Drie mannen die twee jaar geleden werden gearresteerd zeiden „Het Leger van God" te vor men. Zij zitten nog steeds ge vangen. Na de aanslag deze week in Washington belde een onbekende man een krant met de mededeling dat ook hij van „Het Leger van God" was en dat er binnenkort een bom zou worden geplaatst bij een abor tuskliniek in de deelstaat Ohio. De FBI zegt dat „Het Leger van God" waarschijnlijk geen bestaande terreurorganisatie is „Er waren maar drie leden en die zitten achter slot en grendel. De man die de aan slag in Washington opeiste heeft mogelijk alleen maar die naam overgenomen", aldus een FBI-woord voerder Vorige week werden in Flori da twee mannen aangehouden, die hebben bekend aldaar vier abortusklinieken te hebben opgeblazen. Zij rekenen zich niet tot „Het Leger van God", maar zouden wel tot een klein geheim genootschap behoren De 21-jarige Matthew Goldsby blijkt bij alle vier de klinieken in Florida de explosieven per soonlijk te hebben neergelegd „Als ik met mijn actie An mensenleven heb gered, dan was het al de moeite waard Ik voel dat ik de wet van God en niet de wet van de mensen moet volgen", aldus Galdsby

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5