Honderduizenden brieven komen dagelijks te laat Dolman twijfelt of hij paus officieel zal ontmoeten GRATIS BELLEN MET AMERIKAANSE BEDRIJVEN TOPMAN RUTTEN E.Z.: Aandeel jongeren in werkloosheid neemt af Top van Slavenburg toch voor de rechter „Mogen we iets van onze moeite beloond zien?" Schuldeisers willen verkoop villa Menten verhinderen Kok: politiek roer moet om -BINNENLAND ikUcCEWuwt DONDERDAG 3 JANUARI 1965 PAGINA 3 Veldslag na vinden van gestolen fiets AMERSFOORT Twee politieagen ten uit Amersfoort zijn gisternacht licht gewond bij een vechtpartij, die ont stond na het vinden van een gestolen fiets. De eigenaar had zijn ontvreemde rijwiel in een straat zien staan, en meldde dit op het bureau. De agenten die poolshoogte gingen nemen, kregen van de kastelein van een aanpalend café te horen dat ze „de straat uit moes ten". Toen ze daar niet op ingingen, nam de kastelein een van de twee agenten in een wurggreep. Ook een aantal cafébezoekers ging zich ermee bemoeien. Resultaat: een vechtpartij, waarbij een van de agenten een waar schuwingsschot loste. Onderzoek naar kampeerprijzen DEN HAAG De Economische Controledienst (ECD) is begonnen met een onderzoek naar prijsverho gingen bij kampeerplaatsen. Staats secretaris Van Zeil (Economische Zaken) zal dan eind januari bekijken of er alsnog een prijzenbeschikking voor deze sector moet worden afge kondigd. Van Zeil bevestigt dat de resultaten van het ANWB-onder- zoek onder zeshonderd erkende kampeerterreinen „allerminst ge ruststellend" zijn. Uitschieters tot acht procent tariefsverhoging zijn gesignaleerd in Zeeland en Zuid- -Holland. De ECD bekijkt ook de prijzen van jaar- en seizoenplaatsen. Steeds meer illegale computer-programma's DEN HAAG Na de illegaal ver vaardigde videofilm, krijgt de poli tie steeds vaker te maken met ille gaal gekopiëerde computerprogram ma's. Het hoofd van de Centrale Re cherche Informatiedienst, J. van Straten, zei gisteren in Den Haag dat de aanpak van deze vorm van pirate rij aanzienlijk moeilijker zal zijn „gezien de toenemende handel". Vo rig jaar heeft de politie 105.000 valse dollarbiljetten in beslag is genomen (in 1983 waren dat er 18.000). Opval lend noemde Van Straten het grote aantal nieuwe typen valse rijbewij zen. Er zijn in 1984 net zoveel nieuwe typen ontdekt als in de tien jaar daarvoor. Valken blijft een jaar langer hoofdcommissaris AMSTERDAM Hoofdcom missaris Valken van de Am sterdamse politie zal nog tot een jaar na zijn pensionering aanblijven. Minister Rietkerk gaf daarvoor gisteren ziin toe stemming, op voorstel van burgemeester Van Thijn van de hoofdstad. Valke zou aan vankelijk op 1 april 1986 met de VUT gaan, maar dat zou niet bevoordelijk zijn voor de reorganisatie bij het politie korps. De Nederlandse politie bond heeft enige tijd geleden al laten weten tegen te zijn. Tot zestien jaar cel in moordzaak Teriet ARNHEM De rechtbank in Arn hem heeft gisteren drie mannen ver oordeeld tot gevangenisstraffen van zeven tot zestien jaar. De rechtbank acht bewezen dat zij in juni vorig jaar op het zweefvliegcentrum Teriet bij Arnhem drie mensen hebben doodge schoten bij een poging om de dagop brengst van het vliegveldrestaurant te bemachtigen. De zwaarste straf, zes tien jaar cel. was voor de 21-jarige A.K. die zich volgens de rechtbank schuldig heeft gemaakt aan moord door een door pistoolschoten al zwaar gewond meisje met nog twee schoten te executeren uit angst dat zij hem Detam: Vorig jaar meer ziekmeldingen UTRECHT het aantal ziekmeldin gen bij de bedrijfsvereniging Detam (detailhandel, ambachten, huisvrou wen) is vorig jaar, ten opzichte van 1983, met bijna vijf procent gestegen tot 600.000. Directeur Snoek noemde dat gisteren in zijn nieuwjaarstoespraak „bepaald een tegenvaller". Opmerke lijk noemde hij de daling met 9.5 pro cent van het aantal aanvragen voor een ww-uitkering. In totaal betaalde de De tam vorig jaar aan ww-gelden ƒ187 miljoen gulden, bijna 13,5 procent min der dan in 1983. Voor ruim 700 werkge vers met in totaal 1200 werknemers moest de Detam vorig jaar wegens fail lissement de verplichting tot loonbeta- ling overnemen. DEN HAAG Interloka le post die vandaag voor zes uur op de bus wordt gedaan, is niet gegaran deerd morgen bij de gea dresseerde. Maar liefst 650.000 poststukken vor men dagelijks een uitzon dering op de belofte die de PTT zijn klanten nog steeds doet. Van stukken die in het weekeinde wor den gepost, komt zelfs ge middeld 1,4 miljoen niet met de eerste bestelling op maandag op zijn be stemming. Volgens Post-hoofddirecteur Smeets blijkt uit regelmatig uitgevoerde tellingen en steek proeven dat 96 procent van de totale postbestelling normaal gesproken wel de volgende dag op zijn bestemming aan komt. Die score geldt overi gens alleen voor post die maandag, dinsdag, woensdag en donderdag voor zes uur in de brievenbus wordt gedaan of wordt afgegeven bij het post kantoor. In het weekeinde wordt maar een percentage van 91 gehaald. Wie tegenge stelde ervaringen heeft be hoort volgens directeur Smeets tot de uitzonderingen. Wie geen postcode op zijn poststukken vermeldt, moet in de toekomst met nog meer vertraging in de bezorging re kening houden. De voort schrijdende automatisering bij de PTT heeft tot gevolg dat steeds meer machinaal wordt gesorteerd. „Op dit moment proberen we ook post zonder code volgens onze belofte te bezorgen, maar er komt een moment dat het ontbreken er van tot vertraging kan lei den", aldus de hoofddirecteur van de posterijen. Gratis bellen De PTT begint vanaf 1 februa ri in samenwerking met zijn Amerikaanse zusterorganisatie AT&T een dienst die erop neerkomt dat vanuit Neder land gratis kan worden gebeld naar in Amerika gevestigde bedrijven. De Amerikaanse bedrijven die van de gebruik willen maken, moeten zich abonneren op een Neder lands 06-nummer (telefonisch antwoordnummer). De ge sprekskosten die klanten ma ken komen dan voor rekening van het betrokken bedrijf. Omgekeerd kunnen Neder landse bedrijven zich via de PTT abonneren op een Ameri kaans 800-nummer. Ze zijn op die manier bereikbaar voor Amerikaanse klanten die gra tis naar Nederland bellen. De PTT wil ook met andere lan den dergelijke afspraken ma ken zodra ze daartoe technisch in staat zijn. (Vervolg van de voorpagina) Ook met de werkgelegen heid gaat het beter. In de afgelopen zes maanden is al een daling opgetreden die volgens secretaris-ge neraal Rutten van Econo mische Zaken wijst op een vermindering van 100.000 per jaar. Het aandeel van de jongeren beneden 19 jaar daarin neemt voor het eerst sinds 1973 weer dui delijk af. De overheidsfinanciën worden geleidelijk aan gezonder. Rut ten haalt de meevaller in het financieringstekort aan die al in december bekend werd en spreekt de hoop uit dat deze ontwikkeling zich in het nieu we jaar herhaalt, mede als ge volg van de meevallende in komsten van het Rijk door de hoge dollar. Hij wijst er echter ook op dat er voor 1986 een daling in de gasopbrengst dreigt van ruim drie miljard gulden. Daarom moet alles op alles worden gezet om het overheidstekort voor die tijd op een aanvaardbaar niveau te brengen. Lukt dat. dan kan in het tweede deel van de her stelperiode de door Rutten ge noemde lastenverlichting voor de burger worden doorge voerd. In de huidige fase van het eco nomisch herstel moet echter nog even worden doorgegaan met matigen en ombuigen, zo benadrukt de topman van EZ. Wat er nu aan economische' groei ontstaat mag niet onmid dellijk consumptief worden besteed, maar moet dienen ter versterking van de winstposi tie van het bedrijfsleven. Kut ten schaart zich bij degenen die loonsverhogingen nu uit den boze vinden. Hij wijst juist op de gunstige invloed die de lage lonen de laatste jaren op de internationale positie van Nederland hebben gehad: een procent loonmatiging laat de industriële werkgelegenheid binnen niet al te lange tijd met 0.6 procent stijgen. ROTTERDAM De recht bank in Rotterdam heeft de bezwaarschriften die vier top functionarissen van Slaven- burgs Bank hadden ingediend tegen de kennisgeving van verdere vervolging, afgewe zen. De persofficier van jusiti- tie in Rotterdam. mr.R.A.F. Gerding, heeft dat gisteren meegedeeld. De voormalige top van de bank wordt er door het openbaar minsterie van beschuldigd feitelijk leiding te hebben gegeven aan de zwart- geld-praktijken van de bank. Het is nog niet bekend wan neer de strafzaak tegen de vier ex-topfunctionarissen zal wor den behandeld door de recht bank in Rotterdam. Tegen de afwijzing van de bezwaar schriften kunnen de vier ver dachten in hoger beroep bij het gerechtshof in Den Haag. Namens de vier verklaarde raadsman mr. H.J.Mentink gisteren dat zij inderdaad be roep zullen aantekenen. Aanvankelijk zou de Slaven burg-zaak in oktober vorig iaar door de rechtbank worden behandeld. Als gevolg van de procedures over de ingediende bezwaarschriften tegen de vervolging is aanzienlijke ver traging ontstaan. LOODSEN EISEN FORSE LOONTOESLAG (Vervolg voorpagina) MAASSLUIS „De auto riteiten in Den Haag zijn kennelijk niet geïnteres seerd in onze problemen. Het wérd tijd dat er nu eindelijk eens wat ging gebeuren". Een netto-sa larisverhoging van liefst 1300 gulden per maand is de inzet van de stiptheids acties onder de circa 850 loodsen in rijksdienst. Zegt voorzitter Kluwen van de Vereniging de Ne derlandse Loods: „Daar over onderhandelen we al dertien jaar. We zijn het wachten meer dan zat". De consequenties van de lood- sacties zijn zeer ingrijpend, omdat gemiddeld zeventig procent van de scheepvaartbe wegingen 's nachts plaats vindt Grote zeeschepen en schepen met een bijzondere of gevaarlijke lading mochten gisteravond niet de havens in- of uit. Alleen al in Amsterdam konden gisteravond acht sche pen niet uitvaren. In de Rot terdamse haven liepen tien schepen (kostbare) vertragin gen op. Ook in IJmuiden, Ter schelling, Delfzijl, Den Helder, IJmond en Scheldemond werkten de loodsen niet tussen zeven uur 's avonds en het krieken van de dag. De loodsen waren tot dusver altijd 24 uur per dag beschik baar. Invoering van een vol- continurooster kan volgens de loodsen een alternatief zijn voor de onregelmatigheidstoe slag. Gevolg daarvan is dat de lonen met 25 procent zouden stijgen, echter zonder het ge wraakte inleveren van de se niorenrang. Maar ook van dit rooster is het nog niet geko men. althans niet voor de door de VNL gestelde datum van 1 januari. De stemming onder de loodsen is zeer geladen, zeker na de vele jaren van onderhandelen en van wachten op onder zoeksresultaten van werkgroe pen. Nadat gisteren het voor stel tot actievoeren met op merkelijke (maar verwachte) eensgezindheid was aangeno men, klonk dan ook een lang durig applaus. Voorzitter Klu wen van de VNL betuigde na de stemming zijn spijt dat het tot acties heeft moeten komen. „Het moet schijnbaar eerst tot een uitslaande brand komen voordat er werkelijk eens iets voor ons wordt gedaan. We hebben onze best gedaan om dit te voorkomen. Een betere vergoeding voor dit werk geeft de loods de status die hij op grond van zijn prestaties verdient", aldus Kluwen, die verklaarde te hopen dat de ac ties van korte duur zullen zijn. „Het is absurd dat we dertien jaar moeten wachten op iets dat nota bene in het bedrijfsle ven heel normaal is", ver woordde één van de loodsen op de bijeenkomst de ontevre denheid in de VNL. „We gaan bij nacht en ontij de deur uit. klimmen met een klein, gam mel laddertje tegen supertan kers op, bungelen aan helicop ters. varen met bloedlinke stoffen. We zijn niet opgeleid voor het werk van comman do's. maar vaak verkeren we wel in dezelfde omstandighe den. Mogen we alsjeblieft iets van onze moeite met geld be- stemmigheid besloten de loodsen gisteren in Maassluis tot acties voor onbepaalde loond zien?". Volgens Kluwen zou het ge lijktrekken van de positie van de loodsambtenaren met het fiarticuliere bedrijfsleven de oodsen gemiddeld een extra bedrag van 1300 gulden per maand moeten opleveren. Een echte inconveniëntie-toeslag leverde tot dusver altijd pro blemen op. omdat de loodsen de rang van referendaris heb ben, een rang die een dergelij ke toeslag niet kent. Recente uitnodigingen van het ministerie voor nieuwe ge sprekken zijn door de loodsen afgewezen, volgens Kluwen „omdat er geen nieuwe ge zichtspunten te verwachten AMSTERDAM Drie schuldeisers van de oor logsmisdadiger Pieter Menten willen via de rechter voorkomen dat Meta Pauw, die van tafel en bed van haar man ge scheiden is, op 8 januari de afgebrande villa en de daarbij behorende grond in Blaricum verkoopt. De schuldeisers menen dat de door de rechter opgelegde ter mijn waarbinnen Meta Pauw het onroerend goed zelf mocht verkopen verstreken is. Dit zeiden zij gisteren in een kort geding dat tegen Meta Pauw was aangespannen en dat diende in Amsterdam. De drie schuldeisers zijn de Westduitse Staat, het Veiling huis Sotheby Mak van Waay en de fiscus. Samen hebben zij van Menten ruim vier miljoen gulden tegoed. Omdat de man, die in maart uit de gevangenis komt, weigert te betalen werd in het verleden beslag gelegd op onder meer het onroerend goed in Blaricum. De rechter besloot in september vorig jaar dat Meta Pauw tot 26 decem ber de tijd kreeg zelf de bezit tingen in het Gooi te verko pen. Volgens haar advocaat mr. A. Oomen echter kan de veiling in verband met de feestdagen pas op de achtste gehouden worden. Hij vroeg zich boven dien af waarom de schuldei sers zich zo druk maken om dat de getaxeerde waarde van het geheel op slechts negen ton geschat is. Vice-president mr. W.J. de Kruijff doet op 4 januari uitspraak in het ge ding. Dolman (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tweede- Kamervoorzitter Dolman aarzelt nog of hij in mei als vertegenwoordiger van het parlement, aan wezig zal zijn op het Cats- huis in Den Haag wan neer daar paus Johannes Paulus II officieel door de Nederlandse regering zal worden begroet. Dolman zei gisteren op zijn tradi tionele nieuwjaarsontmoe ting met de parlementaire pers dat hij aanvankelijk wel van plan was bij de officiële ontmoeting aan wezig te zijn. Door de re cente beroering in diverse geestelijke kringen rond het bezoek van de paus is Dolman gaan twijfelen. gesprekken die hij nog wil voeren. „Ik zal niet op eigen houtje een beslissing nemen. Het is duidelijk dat het Neder landse volk verdeeld is over het pausbezoek. Je moet dan afwegen hoe je dat volk het beste kunt vertegenwoordi gen", aldus Dolman. Vorig jaar zag Dolman als ka- mervoozitter af van de voor zittersconferentie met Europe se collega's in Vaticaanstad. Hij vond dat hij als parle mentsvoorzitter niets te zoe ken had bij een instituut dat principieel geen parlement wil. Ondervoorzitter mevrouw Cornelissen (CDA) nam toen voor Dolman waar tijdens de ontmoeting met de paus. Contacten Tijdens zijn nieuwjaarsspeech lement. zei Dolman verder dat kamer leden meer contacten zouden moeten onderhouden met ambtenaren ter voorbereiding op debatten. De regering zou haar „koudwatervrees" om ambtenaren voor dat doel af te staan moeten overwinnen. Dolman verwees naar de RSV-enquêtecommissie die ook topambtenaren heeft ge hoord. „Die verhoren gingen weliswaar over het verleden, maar over het lopende beleid moet dat ook mogelijk zijn". Volgens de kamervoorzitter staan de meeste ambtenaren niet onwelwillend tegenover dergelijke contacten. Hij ver wees naar de vele interviews die in de media met ambtena ren verschijnen. „En gaat een ambtenaar te ver in een inter view dan wordt hij toch wel teruggefloten" Dolman zei die vrijmoedigheid te waarderen en vindt dat er een ruimer ge bruik van moet worden ge maakt, ook in en door het par- Nieuwbouw Dit jaar zal een begin worden gemaakt met de nieuwbouw van de Tweede Kamer. Het betreft de renovatie van het bij het Binnenhof gelegen Ho tel Centraal. Dit pand zal be schikbaar komen als kantoor ruimte voor de Kamer. Het bezoek aan de publieke tribune bij plenaire vergade ringen is vorig jaar in vergelij king met 1983, teruggelopen. Ruim 20.000 mensen volgden de debatten (23.059 in 1983). Het aantal bezoekers aan com missievergaderingen steeg daarentegen met ruim 2.000 naar 7.200. Er werden 540 openbare commissievergade ringen gehouden (444 in 1983) en 730 keer werd achter geslo ten deuren vergaderd. Steeds meer gemeenten kun nen via de kabel rechtsstreeks de debatten in de Kamer vol gen. Het aantal bedraagt nu 101 De gemiddelde leeftijd van de kamerleden is momen teel 46 iaar cn elf maanden Deze leaen hebben een parle mentaire ervaring van gemid deld zes jaar en 8.5 maanden ROTTERDAM De FNV zal alle democratische middelen aangrijpen om de vakbondsaanhang en andere kiezers duidelijk te maken dat het politieke roer om moet „als we echt ernst willen maken met het drastisch terugdringen van de werkloosheid en met een rechtvaardige verdeling van offers". Dat zei FNV-voorzitter Wim Kok gisteren op een nieuw jaarsbijeenkomst met kaderle den van de Industriebond FNV in Rotterdam. Kok. die maandenlang door een virus ziekte was geveld, was giste ren voor het eerst weer volle dig aan de slag. De FNV voelt niets voor stem adviezen of voor afspraken vooraf met politieke partijen zoals door enkele FN V-bonden onlangs is geopperd Wel zal de FNV dit voorjaar een pro gramma voor de jaren '8o-'90 (de komende kabinetsperiode) op tafel leggen waaraan de vakcentrale de beloften van politieke partijen en vooral ook hun gedrag in de afgelo pen jaren, zal toetsen. „Met inachtneming van onze politieke onafhankelijkheid zullen we alles doen wat in ons vermogen ligt, om de basis te leggen voor een sociaal-eco nomisch beleid, dat arbeid en solidariteit echt centraal Klaatst. Dat kan alleen als het uidige CDA'VVD-kabinet zijn machtsbasis kwijt raakt aldus de FNV-voorzitter. Nieuwe visie op preventie van winkeldiefstal ENSCHEDE Hoofdcommis saris P IJzerman van de En- schedese politie heeft gisteren in zijn nieuwjaarstoespraak ge pleit voor een regeling die winkeliers in staat moet stel len beter zelf diefstallen te voorkomen. Deze nieuwe me thode komt erop neer dat een winkelier, bedrijfsrechercheur of verkoper iemand aan spreekt zodra die iets weg neemt zonder te betalen Deze persoon kan dan het artikel te ruggeven of alsnog afrekenen De politie komt er dan niet meer aan te pas en wordt zo evenals justitie onnodig werk ontnomen Bovendien lijdt het winkelbedrijf geen schade V

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3