Blanke gereformeerden Z.Afrika schorten lidmaatschap GOS op CeidócSoiwa/nt Jongeren jaar 1985 precies op tijd HP Bisschop Tutu geeft Pretoria nog twee jaar de tijd d0ENE brieuen kerk wereld Hugenoten herdenken opheffing edict van Nantes PETIJD Gedwongen afkicken >weer ACHTERGROND EcidóeSomaiat DONDERDAG 3 JANUARI 1985 PAGINA 2 Lutheranen bleven stabiel Het ledental van Lutherse Kerken overal ter wereld is in 1984 met 68,5 miljoen nagenoeg stabiel gebleven, zo heeft de Lu therse Wereldfederatie gisteren meegedeeld. Tegenover een af nemend aantal lutheranen in Europa en Noord-Amerika staat een groei in Azié, Latijns-Amerika en Afrika In de Wereldfe deratie zijn 99 Kerken met een lutherse geloofsbelijdenis, sa men 54.4 mihoen leden tellend, verenigd. De Duitse Bondsre publiek telt absoluut gezien het grootste aantal lutheranen (20,5 miljoen), gevolgd door de V.S., Zweden, de DDR en Denemar- Kerkelijke kritiek op Spaanse defensie Aartsbisschop Gabon Diaz Merchan, voorzitter van de rooms- -katholieke bisschoppenconferentie in Spanje, heeft kritiek ge uit op de defensieuitgaven van de Spaanse regering. Weliswaar zijn ze nog niet zo uit de hand gelopen als die voor de kernwa pens, maar Spanje heeft wel het niveau verhoogd waardoor ge raffineerde en kostbare wapens gekocht kunnen worden, aldus de aartsbisschop die dit zegt in een verklaring ter gelegenheid van wereldvredesdag (1 januari). Ondanks de honger naar vre de is volgens de mgr. Gabon Diaz Merchan de oorlogsdreiging groter geworden. Hij laat zich positief uit over de vredesbewe ging, die de bewustwording inzake het vredesvraagstuk heeft bevorderd. De mens is altijd geneigd te ontkennen al wat hem onbegrijpelijk is. Amerikaanse leken op de bres voor bisschoppen Na de actie van vooraan staande conservatieve rooms- -katholieken tegen de inhoud van een ontwerp-pastorale brief van de bisschoppen over de Amerikaanse econo mie en de katholieke sociale leer, is nu ook een groep le ken gevormd om voor de bis schoppen in het krijt te tre den. Met als woordvoerder de Washingtonse zakenman John F. Ahearne is de groep de strijd aangegaan met het uitgeven van een verklaring, waarin de bisschoppen een hart onder de riem wordt ge stoken. Volgens de groep hebben bis schoppen „die hun ambt uit oefenen in de machtigste en produktiefste economie ter wereld" de bijzondere taak de werking van die economie kritisch te volgen en die te toetsen op eerlijkheid en rechtvaardigheid, zodat de gevolgen „voor de minsten onder ons" openbaar worden. De groep vindt dat niet elke tittel en jota van de brief vol ledige instemming behoeft op te wekken, maar prijst wel de moed, overgave en zorg waarmee de bisschoppen hun taak hebben aangepakt. De 'verklaring is onder meer voorzien van de handteke ningen van de vroegere lei der van het Amerikaanse Vredescorps Sargent Shriver en van die van Mary Ann Schwab, voorzitter van de Nationale raad van katholie ke vrouwen. Tot de vooraanstaande leden van de conservatieve tegen hanger van de commissie uit de bisschoppen behoren de vroegere minister van finan ciën William Simon en oud- -minister van Buitenlandse zaken Alexander Haig. De (blanke) Nederduitse Gereformeerde Kerk (NG-Kerk) in Zuid-Afri- ka heeft haar lidmaat schap van de Gerefor meerde Oecumenische Synode (GOS) tijdelijk, opgeschort. Dat blijkt uit een verklaring die de NG-Kerk gisteren heeft gepubliceerd. De voorzit ter van de synode van de NGK, ds. Kobus Potgie ter, had al eerder mede gedeeld, dat zijn kerk een dergelijke actie over woog. In de Gereformeerde Oecu menische Synode werken ruim 30 calvinistische kerken samen, waaronder de Gere formeerde Kerken in Neder land en de Christelijke Gere formeerde Kerken. De GOS was de enige oecumenische organisatie waarvan de NG-Kerk nog lid was. In de verklaring wordt ge zegd, dat de tijdelijke op schorting van het lidmaat schap van de GOS een pro test is tegen de „beledigende" houding van deze organisatie tegenover Zuid-Afrika. De GOS sprak vorig jaar augus tus in Chicago uit, dat „elke kerkelijke leer die de apart heid verdedigt, beschouwd moet worden als ketterij". De delegatie van de NG-Kerk probeerde toen vergeefs een dergelijke uitspraak uit te stellen, totdat het vraagstuk van de apartheid en van het racisme nader zou zijn onder zocht. De synode van de NG-Kerk zal in 1986 een definitief be sluit nemen over een voort zetting van het lidmaatschap van de GOS. Een maand na de vergade ring in Chicago zei dr. Pierre Rossouw, leider van de afde ling oecumene van de NG-Kerk, dat plannen voor de oprichting van een „nieu we internationale oecumeni sche organisatie van conser vatieve gereformeerde ker ken" al in een ver gevorderd stadium waren. Bisschop Desmond Tutu vindt dat de internationale gemeenschap economische sancties tegen Zuid-Afrika moet nemen, indien niet bin nen twee jaar de omstandig heden van de zwarten in dat land verbeterd zijn. De no- belprijswinnaar voor de vre de zei dit gisteren op een persconferentie in Johannes burg. Hij voegde er aan toe ook te zullen overwegen bedrijven op te roepen hun investerin gen uit Zuid-Afrika terug te trekken, als de situatie niet binnen twee jaar is verbe terd. De zwarte bisschop nam op 10 december in Stockholm de nobelprijs voor de vrede in ontvangst en maakte daar na een rondreis langs ver scheidene landen. Afgelopen maandag keerde hij naar Zuid-Afrika terug. Op zijn eerste persconferen tie sinds zijn terugkeer ver klaarde de Anglicaanse bis schop van Johannesburg dat er in Zuid-Afrika geïnves teerd moet worden, maar wel op strikte voorwaarden, waaraan binnen 18 tot 24 maanden voldaan moet wor den. Wordt er niet binnen die termijn aan voldaan, dan moeten er economische sanc- Bisschop Desmond Tutu: investeringen uit Z.A frika terugtrekken. ties getroffen worden, aldus Tutu. Als voorwaarden noemde hij onder meer de afschaffing van het systeem van „trekar- beid", waardoor zwarte ar beiders gescheiden worden van hun gezinnen, en het fi nancieren door bedrijven van opleidingen voor zwarten. Tutu verklaarde dat er nooit stabiliteit, veiligheid en vre de in Zuid-Afrika kan zijn, zolang het apartheidssyteem niet ontmanteld is. Ter gelegenheid van de herdenking van de opheffing van het edict van Nantes, waardoor de Franse protestanten driehon derd jaar geleden vogelvrij werden en over heel Europa uit zwermden, zullen in 1985 enkele manifestaties worden georga niseerd. In september zal te Berlijn een gezamenlijk Duits-Frans con gres worden gehouden over de geschiedenis van de Hugenoten in Europa in het algemeen en in Duitsland in het bijzonder. Onder de werking van het edict genoten de Hugenoten gods dienstvrijheid in eigen land van 1598 tot 1685, in welk laatste jaar verscheidene Duitse staten opname-edicten voor deze reli gieuze vluchtelingen opstelden. Tot dusver hebben rond vijftig wetenschapsmensen uit Europa, de V.S. en Israel deelneming aan het congres toegezegd. De manifestatie vormt onderdeel van een uitgebreid speurwerk project, financieel gesteund door een grote autofabrikant, naar het wel en wee van gevluchte Hugenoten en en naar de vraag hoe het hun verging in streken waar zij een woonplaats von den. Nog in 1985 zal het eerste deel in het Duits en het Frans verschijnen van een daaraan gewijd geschiedkundig werk. Schelvis met champignonsaus bietjes en aardappelen yoghurt met muesli Wie met tweeën is heeft nodig: 300 g gefileerde of 500 g hele schelvis, 3 dl wa ter, zout, laurierblad, tijm, 1 ui, 15 g margarine, 100 g champignons, 15 g bloem, 0J> dl melk, peper, aroma, 15 g margarine, peterselie; 0J> kg bietjes, zout, suiker, azijn, aardappelmeel, 5 g margarine; Ój5 tot 1 kg aardappelen; 0J> liter yoghurt, paar le pels muesli, jam of bas terdsuiker. Ontdoe de schelvis van kop, vinnen en buik vlies. Spoel de vis af met koud water. Breng water met zout, lau rierblad en tijm aan de kook, leg er de vis in en laat die in circa tien minuten heel zacht koken gaar worden. Schep de vis in een schaal en houd die warm. Fruit de kleingesneden ui lichtbruin in de eerste portie margarine, bak nog even de gehalveerde champignons mee en doe er dan de gezeef de visbouillon bij. Meng de bloem aan met de melk en bind met dit meng sel de visbouillon. Laat de saus nog even koken, doe er naar smaak zout, peper of aroma bij en roer er van het vuur de tweede portie mar garine en veel fijngeknipte peterselie door Schenk de saus over de vis. Schil de bietjes, rasp ze en kook ze met zout, suiker, azijn en weinig water gaar in een half uur Wh' voorge kookte bietjes gebruikt, hoeft ze na het raspen alleen op te warmen met de genoemde toevoegsels. Probeer zo min mogelijk kookvocht over te houden, bind het eventueel met weinig aardappelmeel Roer de margarine door de groente. Meng de yoghurt en de muesli. Breng het mengsel op smaak met jam of bas terdsuiker en laat het een paar uren weken. Garneer het toetje met wat jam. JEANNE In HERVORMD NEDER LAND aandacht voor het jongerenjaar 1985. „Jongeren dreigen een marginale min derheidsgroep te worden. Het jongerenjaar komt precies op tijd. Maar er moet een door braak komen, ruimte. Er moeten nieuwe kansen zicht baar worden. Want anders keert het jongerenjaar zich als een boemerang tegen zichzelf. Dan zien de jonge ren hun scepsis en achter docht bevestigd". Voorts een interview met de Haagse his toricus Frits Boersma over zijn dagboek van Nederland. „Ik zou wensen dat meer po litici iets nalieten. Dat we niets hebben van De Quay, van Nederhorst.... Ach, wie heeft er eigenlijk wel iets ge schreven? Zo'n Geertsema, die moet zijn herinneringen opschrijven Als hij dat niet kan, gaat hij maar met een leuke jonge historicus bij een bandrecorder zitten, maar zijn verhaal mag niet verlo ren gaan". Elders een vraag gesprek met componist Peter Schat. „Het is typisch dat er in het wereldbewustzijn geen Nederlandse componist be staat. Er is wel een Noorse componist, Grieg. Een Fin: Sibelius. Maar geen Neder lander. Volgens mij is dat de prijs die Nederland betaalt voor het Calvinisme. De do mineescultuur, waarin kunst slecht en verwerpelijk is". De Braziliaanse vakbondsleider Rossi tenslotte over zijn be zoek aan Nederland: „Wat me opvalt, is de meegaand heid met het beleid van de Verenigde Staten Het lijkt wel alsof de politici vinden, dat ze niet meer zelf hoeven te denken, want Amerika denkt voor ons. En dat ter wijl het Nederlandse ontwik kelingsbeleid ooit een voor beeld in de wereld is ge weest" Het omslagartikel van ELSE VIER beschrijft hoe de natio nale economie in 1985 verder uit de put zal raken. De eco noom prof. F. Hartog: „De Amerikaanse economische opleving heeft West-Europa de ruimte gebracht om op ei gen kracht verder te gaan als het élan aan de overkant verslapt". Voorts een inter view met Justi tie-minister Korthals Altes. „De overheid is bezig met een herverkave ling van de activiteiten bin nen het justitiële apparaat. Simpele overtredingen moe ten simpel worden afgedaan. Nu is het zo dat een automo bilist die zijn parkeerbon weigert te betalen, nog de zelfde waarborgen in een strafproces krijgt als de man die van moord wordt ver dacht". Ook wordt gepraat met de Amerikaanse diplo maat Rowny, die volgende week de ontwapeningsge sprekken met de Sovjets gaat hervatten. „Sinds wij begon nen zijn onze strijdkrachten te moderniseren, zijn onze vooruitzichten om een goede overeenkomst te bereiken, beter geworden. Hierbij komt, dat de Sovjets een ge zond respect voor ons onder- zoeks- en ontwikkelingspro gramma hebben". Elders een vraaggesprek met NOS-pre- sentatrice Cox Habbema. „De voordelen van ons plurifor me systeem zijn tevens de nadelen. De omroepen be concurreren elkaar en ieder een probeert het zo goedkoop mogelijk te doen. De ene helft van de bekende Neder landers interviewt de andere helft van de bekende Neder landers. Dat kost geen geld. En daarna interviewt de an dere helft weer de eerste helft". De HAAGSE POST vraagt zich af, of zich in 1985 de beurscrach van 1929 kan en zal herhalen. Econoom prof. De Vries: „Als er naast zui ver economische ontwikke lingen ook een psychologi sche crisis ontstaat, een ver trouwenscrisis, dan kan het heel verkeerd gaan. Wan neer de ondernemers het zo moeizaam herwonnen nieu we élan kwijt raken, dan kunnen de gebeurtenissen zeker tot een diepe depressie leiden". Met prof. De Gaay Fortman sr. wordt terugge blikt op zijn politieke leven. „Mijn bezwaar tegen het CDA is eigenlijk dat het niet zo democratisch is, dat wil zeggen: principiële discussies uit de weg gaat. Het partijle ven lijkt vaak te primair ge richt op steun aan de minis ter-president, en wat de par tij ontbeert, is het scherpe de bat, het getrainde politieke denken van de voormalige AR". Elders een gesprek met de populaire schrijver Antho ny van Kampen. „Ik heb het enorme geluk gehad dat ik op de momenten waarop het er om ging, mensen tegen het lijf liep die mijn leven beslis send veranderd hebben. Toe val? Ik beweer dat ze op mijn weg moesten komen. Er be staat geen toeval, alles staat vast, het is geprogrammeerd in een hele grote computer en je kunt er geen millimeter tegenin". Hans van Westree- nen, zakelijk leider van de Haagse Comedie, bespiegelt over de financiering van de kunst. „Er moeten tonnen te verdienen zijn, niet zozeer met sponsoring, maar simpel door het opdoeken van over- legcircuits en ambtelijke bu reaucratieën'*" VRIJ NEDERLAND betoogt dat het Nederlandse kernwa- penbesluit op 1 november 1985 niet uitvoerbaar is om dat de Russische SS-20 raket ten niet te tellen vallen. „De Russen, maar ook de Ameri kanen, zullen het achterste van de tong niet laten zien. De officiële schattingen wor den met opzet op de verkeer de momenten bekend ge maakt en zonder verant woording, om de specifieke kundigheid van de Ameri kaanse inlichtingenmachine, niet te verraden". Elders aandacht voor de hardnek kigheid van de etherpiraterij. Directeur Herman van de Radiocontroledienst: „De schattingen lopen uiteen van tienduizend tot honderddui zend. Ik heb niet de illusie dat we dit verschijnsel ooit nog met wortel en tak zullen kunnen uitroeien. Daarvoor is het medium radio te ge makkelijk om binnen te ko men". Een ander artikel gaat over het nieuwe fenomeen van de abonneelotto. Staats secretaris Van der Reijden: „De toto en lotto gaat in Ne- Prof. De Gaay Fortman sr. in de Haagse Post: „Mijn be zwaar tegen het CDA is ei genlijk dat het niet zo demo cratisch is, dat wil zeggen: principiële discussies uit de weg gaat". derland naar de bliksem. Dat geeft grote problemen voor de sport, maar ook voor cul tuur en welzijnszorg. De voetbalverenigingen hebben echt hun best gedaan, maar het is toch allemaal wat an- tiekerig. Daarom denk ik dat het beter is dat ze in de toe komst van het lottotoneel verdwijnen". De huisarts Fred Foppen schrijft over mensen met het goede voor nemen voor 1985 om te mati gen met drinken. „Altijd weer een misverstand, dat een biertje minder alcohol bevat dan een glaasje cognac. Laten we vaststellen dat elke alcoholische consumptie ge woon 10 gram alcohol bevat. Een biertje is net zo schade lijk als een cognac". DE TIJD geeft het woord aan de politicus van het jaar Kees van Dijk. „De voortdu rende roofbouw, die we reeds geruime tijd plegen op de bronnen van onze welvaart, valt met de uitgangspunten van het CDA niet te rijmen. Hier wordt met ons rent meesterschap een loopje ge nomen. De overheid moge een schild voor de zwakken zijn, ze is hierin zeker niet de enige of eerst aangewezene. Voorop gaan het gezin en de familie, de kerk. het bedrijf en de vakorganisaties Voorts een interview met de kleinkunstenaar Donald Jo nes. „Ik zie het nu hier ge beuren met de Turken en Marokkanen. Door hen wordt heen gekeken. Ik her ken dat. Hoeveel jaren van mijn leven zijn me niet ont nomen doordat ik als neger in Amerika niet als echt mens ben beschouwd? Ik durf bijna te wedden dat de helft van mijn jeugdige uiter lijk en mijn bewegelijkheid, terwijl ik toch al 52 ben, komt, doordat ik, voordat ik in Europa kwam, geen man, geen Volwassen mens was ge worden. Door discriminatie ontneem je iemand de na tuurlijke groei". De GROENE AMSTER DAMMER praat met Arriën Kruyt van het Nederlands Centrum voor Buitenlanders. „Ons minderhedenbeleid heeft een onvoldoende juri disch instrumentarium. Het blijft teveel agogen- en soeio- logengedoe. In Amerika zijn juist met juridische middelen de zwarte mensen naar voren gekomen. Zo'n echte proces- strategie, zover zijn we hier nog niet". Een ander artikel gaat over Polen waar nog steeds veel antisemitisme heerst. Kenmerkend citaat: „Eerst was iedereen voor so lidariteit, maar nu niet meer. Joden zoals Kuron hebben het verpest. Die lui zijn niet te vertrouwen. Ze denken al leen maar aan hun politieke carrière. Die Kuron is ty pisch zo'n nerveuze jood". Voorts wordt gesproken met de beroemde Amerikaanse negerschrijver James Bald win. „Het ergste dat ik de laatste jaren over mijn land kan zeggen, is dat niets nieuw is. Niets verrast me. De monumentale dwaasheid van de Amerikaanse buiten landse politiek is beklem mend. Amerikanen weten niets van de wereld. Eén van de redenen daarvan is, dat ze niets van zwarte mensen we ten. Door al die inspanning om maar niets van zwarte mensen af te weten, kunnen ze überhaupt niets zien" PIET SNOEREN HeT pleidooi van hoofdcommissaris Brand van de Haagse politie voor gedwongen verpleging van drugverslaafden ver dient alle aandacht van de politieke top in Den Haag die zich bezighoudt met volksgezondheid en justitie. We doelen daar mee niet alleen op de leden van het parlement, maar op met name staatssecretaris Van der Reijden en minister Korthals Altes, die uiteindelijk verantwoordelijk zijn voor het drugs beleid in ons land. Of beter gezegd voor het wanbeleid, want beide bewindslieden hebben tot dusver nagelaten effectieve maatregelen te treffen aan druggebruik en -handel paal en perk te stellen. Toegegeven: het plan van Amsterdam om tot gratis heroïneverstrekking over te gaan hebben ze resoluut van de hand gewezen, maar dat plan had dan ook alle kans op een averechtse uitwerking. Alternatieven van hun kant zijn echter uitgebleven. HOOFDCOMMISSARIS Brand heeft zich de afgelopen ja ren doen kennen als een man die uiterst behoedzaam rea geert op sociaal-maatschappelijke ontwikkelingen. Hij is be paald geen man van de harde lijn. Het wordt nu echter vol gens hem hoog tijd tot gedwongen verpleging over te gaan, omdat onderhand overduidelijk is worden, dat de weg van het strafrecht en de individuele beslissingsvrijheid van ver slaafden af te kicken een doodlopende is. Zo lang er een markt is krijg je de handel in verdovende middelen nooit weg, zo luidt zijn stelling. We zijn geneigd hem daarin te vol gen. De signalen laten immers aan duidelijkheid niets te wensen over: de toename van de in hand in hand gaande drughandel en -gebruik is excessief. De tol die onze samenle ving daarvoor betaalt is gigantisch. De meeste verslaafden stelen immers op grote schaal om hun drugs te kunnen be kostigen. Ze zijn op den duur ook helemaal niet meer in staat maatschappelijk te functioneren. Steed9 vaker eindigt hun geschiedenis met de dood. Alleen Amsterdam al telde vorig jaar 61 geregistreerde heroïnedoden. De hoofdstedelijke poli tie acht zeer aannemelijk, dat het werkelijke aantal veel en veel hoger ligt, omdat ze in lang niet alle gevallen op de hoogte wordt gesteld van de doodsoorzaak. POLITIECOMMISSARIS Brand heeft ook aangegeven on der welke voorwaarden tot gedwongen afkicken moet wor den overgegaan: de verslaafde moet problemen opleveren voor de samenleving en er dient een medische indicatie te zijn. Dat klinkt nog vrij vaag, althans men kan daarmee niet direct uit te voeten. Het is daarom nu aan de betrokken de partementen en het parlement een en ander uit te werken, een wettelijk kader te scheppen om het voorgestelde beleid ten uitvoer te kunnen brengen. Daarmee zal onmiskenbaar ook veel geld zijn gemoeid. Dat zal door de samenleving moeten worden opgebracht. Kosten gaan ook in dit geval voor de baat uit. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Vrede op aarde In aansluiting op het artikel van professor K. Runia over „Vrede op aarde" is het mis schien zinvol er op te attende ren, dat de pacifistische inter pretatie van het „Ere zij God" een misvatting is, die veroor zaakt is (en hardnekkig stand houdt) door een fout in de Sta tenvertaling van de Bijbel. We lezen daar in Lucas 2 vers 14: „Ere zij God in de hoogste he melen, (komma) en vrede op aarde, (komma) in de mensen een welbehagen". Die tweede komma is echter een vertaal fout. In de zg. Nieuwe Verta ling van het Nederlands Bij belgenootschap van 1951 en evenzo in de r.-k. Willibrord- vertaling van 1961 is die twee de komma vervallen. Bij het NBG lezen we in Lucas 2 vers 14: „Ere zij god in de hoge, en vrede op aarde bij mensen van het welbehagen". En de Willi- brord-vertaling geeft hier: „Eer aan God in de hoge en op aarde onder de mensen in wie Hij welbehagen heeft". Het gaat bij de geboorte van Jezus Christus om herstel van de vrede tussen God en mens. Paulus zegt dat nog wat con creter in filippenzen 4 vers 7: „En de vrede Gods, die alle verstand te boven gaat, zal uw harten en uw gedachten be hoeden in Christus Jezus". De engelen hebben niet gezongen van een oorlogloze wereld en Jezus voorspelde juist voor de toekomst van de eindtijd „oor logen en geruchten van oorlo gen" (Mattheüs 24 vers 6 en 7). Het bekende woord „shalom" wordt ook veelvuldig ten on rechte opgevat als „afwezig heid van oorlog". Maar in feite betekent het „aanwezigheid van God" in een universele harmonie en vrede en levens bloei. En hoever „shalom" verwijderd kan zijn van „af wezigheid van oorlog", lezen we in 2 Samuel 11 vers 7, waar David aan Uria vraagt hoe het gesteld is met de shalom van de oorlog. Als de vrede, die Christus wil brengen, inder daad mensenharten vervult, zal de navolger van Christus ook zo'n vredestichter zijn, die Jezus zalig spreekt in de Berg rede (Mattheüs 5 vers 9). Naar mate de vrede Gods, die alle verstand te boven gaat, beslag legt op het mensenhart en de menselijke gedachtenwereld, zal inderdaad de vrede op aar de bevorderd worden. Het kerstevangelie moet naar Je zus' opdracht in toenemende mate verkondigd worden en zo beslag leggen op mensen harten en zo doorwerken in menselijke samenlevingsver banden. A.E. Schouten DEN HAAG Leven in België fiks duurder BRUSSEL De Belgische consument staat in het nieuwe jaar een hele reeks prijsverho gingen te wachten. Al met in gang van 1 januari en in de loop van deze maand stijgen heel wat goederen en diensten in prijs. Deskundigen betwijfe len of de regering de inflatie beneden de 5 procent zal kun nen houden. Deze maand gaan de huren met 9 tot 14 procent omhoog en de artsentarieven met 5 procent. Openbaar ver voer stijgt deze maand met ge middeld 6.2 procent in prijs telefoneren wordt duurder, si- garettten zijn 16 cent per pakjt duurder geworden en voor eer briefkaart moet 11 cent meei geplakt worden. Winter DE BILT (KNMI) Met het nieuwe jaar is ook de winter in West-Europa begonnen. Met noordoostelijke winden wordt de komende dagen koude lucht vanuit Scandinavië aan gevoerd. In deze lucht vriest het 's nachts matig, waarbij temperaturen van min 5 tot min 10 graden kunnen worden bereikt. Overdag blijft het meest licht vriezen met mid- datemperaturen van rond de min 3 graden. In de aange voerde lucht komen zonnige perioden voor, maar vooral aan de kust kan hier en daar een sneeuwbuitje vallen. Het ziet er naar uit dat de komen de vijf dagen blijft houden. Weerrapporten van gisteravond 19.00 uur WNt Me* Min Neer- temp temp elag Deolen sneeuw Eelde zw.bew. Eindhoven sneeuw Den Helder zw bew Vlissingen sneeuwb Zd. Limburg sneeuw Aberdeen regenb. Athene n.ontv. Barcelona onbew. Berlijn sneeuw Luxemburg onbew. 10 -4 0 ir Casablanca zw.bew.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2