Êeuiac Soma/itt Onzekere toekomst voor Leiden Leeft STAD OMGEVING Een hagedis in een fles wijn en kiezelstenen bij aardappelschijfjes n de rij Inbraken in winkels Remco Winkels en Michael Thelen breken records DONDERDAG 3IANUARI1985 PAGINA 11 •j linder fietsen gestolen .PHEN AAN DEN RIJN Het af- lopen jaar zijn er 809 fietsen en omfietsen gestolen in Alphen aan n Rijn. In 1983 waren dit er nog 990 in 1982 nog 1195. De politie denkt t de daling van het aantal diefstallen maken heeft met de aktie postcode- ig, waarbij in het frame van de fiet- i de postcode wordt ingeslagen. Met ze aktie werd in de zomer van 1983 n begin gemaakt. n precies te zijn werden het afgelo- n jaar 762 fietsen gestolen en 47 omfietsen. Daarvan werden 220 fiet- n en 16 bromfietsen teruggevonden, t gestolen fietsen vertegenwoordigen n waarde 243.689 gulden. De gestolen omfietsen 53.565 gulden. Veel overlast door brandjes en vuurwerk LEIDEN Politie, brandweer en gemeentereiniging moesten gisteren regelmatig in actie komen tegen kerstboombrand jes en vuurwerkoverlast op verschillende plaatsen in de stad. Op sommige plekken laaide het vuur zo hoog op dat de brandweer moest optreden. Reiniging heeft veel kerstbo men verwijderd. In totaal kwamen bij de politie 28 mel dingen binnen. De meeste daarvan kwamen uit de Roomburgerlaan en omgeving. MET AUTO AAN DE HAAL LEIDEN Bij de politie kwam van nacht een telefoontje binnen van een moeder die zowel haar 14-jarige zoon als haar auto kwijt was. De aan het Wengeliadal wonende Leidse vrouw vreesde, dat haar kind er met de auto vandoor was. En inderdaad, rond tien over drie zagen agenten de bewuste auto met de 14-jarige jongen aan het stuur over de Haarlemmerstraat rijden. Naast hem zat een 16-jarig vriendje. Na verhoor zijn de jongens door de weder zijdse ouders opgehaald, de vader en moeder van de 16-jarige knaap hadden overigens niet gemerkt, dat de jongen weg was. De auto heeft het ritje onbe schadigd doorstaan. Kinderdagverblijf voor buitenlanders te duur LEIDEN Het internationaal kinderdagver blijf Sindbad is voor buitenlandse ouders vaak juist duurder dan andere kinderdagverblijven. Dat is een merkwaardige situatie want het te genovergestelde een vergoeding afhankelijk van het inkomen is juist de bedoeling. Dat schrijft het PPR-raadslid R. van Lint aan het college van B en W. Volgens Van Lint moet het college in een en ander verandering brengen. Ouders met een inkomen tot 1.450 gulden per maand, die hun kind naar Sindbad brengen, zijn volgens Van Lint 163 gulden per maand meer kwijt dan bij een regulier kinderdagver blijf het geval zou zijn. Ouders die meer dan 3.600 per maand verdienen zijn daarentegen juist 312 gulden per maand goedkoper uit dan in een regulier kinderdagverblijf. EN HAAG Het blijft een at merkwaardig gebruik, 'n nieuwjaarsreceptie. Op •t Provinciehuis vormde zich steren opnieuw een vele mtallen meters lange rij voor mmissaris der koningin mr. Patijn, bestaande uit vele mderden mensen die hem, I daarmee het provinciaal ;stuur, het allerbeste voor 185 kwamen I veel Zuidhollande gemeen- n gebeurde gisteren hetzelf- maar daar vormden de rij- zich voor burgemeesters en ethouders. Als er al mensen jn die elke receptie afgaan, an kunnen ze ervan verze- erd zijn vele loeten staan. i de rij t f is op het Provinciehuis ooit ;ns geprobeerd de mensen in roepjes op te delen, zodat die inge rij voor de commissaris on worden voorkomen, maar e receptiegangers, door jaren an recepties aan een bepaalde astelling gewend geraakt, ,ngen toen toch spontaan :hter elkaar staan. Verdere Dgingen de receptie wat in- irmeler te laten verlopen zijn 'nder de mensen die gisteren un beste wensen kwamen knbieden waren, behalve veel ertegenwoordigers van de be- luurlijke, wetgevende en »chterlijke macht, ook verte enwoord igers van Scouting lederland, de overkoepelende rganisatie van alle scouting- roepen in ons land. De voor- itter van de Zuidhollandse af- leling overhandigde commis- aris een gigantische taart, die e aandacht nog eens moest estigen op het feit dat 75 jaar eleden de eerste padvinders- jroepen in ons land werden pgericht. ^VOORZITTER II.J.A. WELLING STAPT OP LEIDEN Voorzitter H.J.A. Welling van de ondernemersvereniging Leiden Leeft heeft na ruim een half jaar zijn functie neergelegd. De heer Welling was voor zitter van deze organisa tie sinds de oprichtings bijeenkomst in april van dit jaar, toen het LCC (Leid City Centrum) van naam verwisselde. Offi cieel luidt het, dat de heer Welling door druk ke werkzaamheden is opgestapt. Desgevraagd laat hij echter weten, dat ook de teleurstelling over de gang van zaken sinds de oprichtings bijeenkomst een rol heeft gespeeld. „Leiden Leeft gaat een uiterst onzekere toekomst tege moet. De winkeliersver enigingen, die gezamen lijk het bestuur vormen, laten het afweten. En als er dus geen respons komt, zal het stellig niet lukken". De heer Welling is de twee de voorzitter van een orga nisatie die de belangen van de Leidse binnenstad behar tigt, die binnen korte tijd zijn functie neerlegt. In no vember werd bekend dat de heer P. Gijsman niet meer als eerste man van de Stich ting Leidse Binnenstad wen ste te opereren. Hij noemde daarbij vooral de overheer sende rol van de Kamer van Koophandel als oorzaak van zijn vertrek. De heer Gijs man was pas een half jaar voorzitter. Zijn vertrek leid de tot een politieke discussie over het voortgaan met het verstrekken van subsidie aan de stichting. Het vertrek van de heer Welling (56) gaat met wat minder commotie gepaard. In een bericht van Leiden Leeft wordt gemeld, dat drukke werkzaamheden de oorzaak van zijn vertrek zijn en dat de functie van voor zitter tijdelijk wordt waarge nomen door de heer A.J. Verberg, destijds voorzitter van het inmiddels ter ziele gegane Leids City Centrum. Tijdens de oprichtingsverga dering op 16 april van het afgelopen jaar van Leiden Leeft, zei de heer Welling nog tegen de vele aanwezi gen: „Elke door u in Leiden Leeft geïnvesteerde gulden zou wel eens twee gulden waard kunnen zijn". Daarbij verklaarde de voorzitter, dat er tal van promotionele acti viteiten georganiseerd zou den worden. Hij noemde bij voorbeeld als nieuwe activi teit „wijnfeesten" in okto ber. Van de voornemens van voorzitter Welling is tot op heden weinig terecht geko men. In het bericht van Lei den Leeft, waarin het ver trek van de voorzitter wordt meegedeeld, wordt gemeld, dat „wij ons nog niet daad werkelijk met promotionele acties hebben kunnen bezig houden". „Allereerst is ge tracht zoveel mogelijk sa menhang te brengen tussen de afvaardigingen van de di verse besturen van de win keliersverenigingen", aldus de brief. Volgens de opge stapte voorzitter, is van dat laatste aspect kennelijk nog weinig terecht gekomen. „De constructie die we heb ben gehanteerd voor Leiden Leeft is echt wel goed, maar van enige samenhang is tot op heden nog maar weinig gebleken. Twee van de elf winkeliersverenigingen woonden elke ledenvergade ring bij, de andere lieten verstek gaan. Soms kreeg je op brieven en uitnodigingen niet eens een antwoord", al dus de heer Welling. „Er moet echt iets met Leiden Leeft gaan gebeuren. Er moet respons komen vanuit de winkeliersverenigingen. Komt die respons niet, dan zal Leiden Leeft snel overlij den". .ange rijen gisteren in afwachting van de ontvangst door ■HM 1 m LEIDEN Het nieuwe jaar is voor een zestal Leidse winkeliers niet al te voorspoedig begonnen. Uit hun winkels werd een groot aantal goederen en geld gestolen. Van een schoenwinkel aan de Donkersteeg werd een ruit vernield. De dieven gingen er met wisselgeld en een cassettedeck vandoor. Uit een modewin kel aan het Vijf Meiplein zijn tussen 31 december en 2 januari 20 kostuums, 40 pullovers, tientallen broeken, regenjassen en jacks gestolen. Van deze zaak werd de deur geforceerd. Een winkel in vrijetijdskleding aan de Haarlemmerstraat raakte op nieuwjaarsdag 80 broeken ter waarde van 7000 gulden kwijt. Tevens werd hier een geldkistje met 3000 gulden en wat wissel geld ontvreemd. De dieven forceerden de ruit van de toegangs deur. Uit een restaurant aan de Haarlemmerstraat werden in de nacht van 1 op 2 januari geluidsapparatuur, enkele honderden guldens en 30 pakjes sigaretten weggehaald. De inbrekers, die een ruit vernielden, hadden blijkbaar honger want ze aten een blik worst en 2 pakken ijs leeg. Een drankwinkel aan de Breestraat moest het twee keer ontgelden. In de nacht van oud op nieuw werd de etalageruit vernield en verdween voor 1500 gulden aan drank. Tussen 1 en 2 januari werd de noodruit ingegooid en werden enkele flessen wijn gestolen. Vannacht werd de grote winkelruit van een modezaak aan de Haarlemmerstraat ingegooid en werd kleding gestolen. Hoeveel is niet bekend, de eigenaar moet nog aangifte doen. WOUBRUGGE/ZOETER- WOUDE Rond de jaarwis seling worden met geboortes soms magisch geachte grenzen overschreden. Dat was ook dit keer het geval. In Woubrugge werd de 5000-ste inwoner ver welkomd en het kraamcen- trum Rijn en Vliet in Zoeter- woude rukte uit voor de 2000- ste verzorging in één jaar. Remko Winkels is de 5000-ste inwoner van Woubrugge. Bur gemeester Brouwer de Koning maakte gisteravond tijdens de gemeentelijke nieuwjaarsre ceptie het doorbreken van deze grens bekend. Remco stamt uit een echt Woubrugs geslacht. Zijn grootvader is im mers veerman Kinkel, die tientallen jaren het voetveer over het Paddegat heeft be diend. Remko werd al op 12 december geboren. Toen was echter nog niet duidelijk, dat Woubrugge in december defi nitief de vijfduizend zou ha len, want uit een gemeente plegen ook mensen te vertrek ken. Bij het opmaken van de balans op de laatste dag van december, bleek Remko de vijfduizendste inwoner te zijn. Hij kreeg een rammelaar met inscriptie en een spaarbank boekje. Michael Thelen was de geluk kige bij het kraamcentrum Rijn en Vliet in Zoeterwoude. Nog nimmer heeft dit centrum 2000 verzorgingen in een jaar verricht. Het gezin Thelen, wonend aan de Curielaan 39 in Voorschoten werd gisteren dan ook uitgebreid in de bloe metjes gezet. Michael werd zondag 30 december geboren. Hij kreeg een zilveren bestek en een spaarbankboekje. Het gezin Thelen met baby Michael in het midden. Links neefje Mick en rechts kraamverzorgster Jacqueline Bosmeier uit Leidschendam en Tonny Verschoor van het kraamcentrum, die vader The len feliciteert. Kleuter verdronken SASSENHEIM De 5-jarige Jeroen Kroeze uit Sassenheim is gisteren overleden nadat hij spelend te water was geraakt. Het kind was met een neefje aan het spelen bij de zijsloot van de Zandsloot in Postwijk vlak bij zijn ouderlijk huis. Toen het kind te water raakte, was er niemand anders in de buurt om te helpen behalve het neefje. Die rende naar de ouderlijke woning om hulp te halen. De ouders hebben Je roen nog uit het water kunnen halen en via een arts is hij overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Daar is het jongetje overleden. Slecht verliezer LEIDEN Een man, die gis teravond een gokje waagde aan een in een grillroom aan de Haarlemmerstraat opgestel de fruitautomaat, bleek een slecht verliezer te zijn. Toen hij een paar gulden kwijt was geraakt, werd hij zo kwaad dat hij de speelautomaat in een „bouwpakketje" veranderde. Het gokwerktuig werd totaal vernield. Door de eigenaar is aangifte gedaan. JAARVERSLAG KEURINGSDIENST VAN WAREN: LEIDEN Allerhande bizar re voorwerpen werden in het afgelopen jaar door de Keu ringsdienst van Waren weer aangetroffen in levensmidde len. De dienst, gevestigd in Haarlem, is actief in de Leidse regio. Men voerde dertiendui zend inspecties uit in winkels, fabrieken en opslagplaatsen. In totaal werden 24.000 mon sters van voedingsmiddelen en andere waren onderzocht. Bijna een kwart hiervan bleek niet aan de eisen te vol doen. Dit percentage is even wel niet representatief voor het totale voedingspakket in de streek, omdat de Keurings dienst vaak zeer gericht werkt. In totaal werden ze venhonderd processen ver baal opgemaakt. De geconsta teerde afwijkingen betroffen in twaalf gevallen een onhy giënische bedrijfsvoering. „Vreemde voorwerpen" wer den gevonden in een brood en in een pot bruine bonen. Een scherp ijzerdraadje zat in bis cuit. Medewerkers van de Keuringsdienst stoorden zich aan de manier waarop cake en krantenbollen in een op slagplaats van een banketbak kerij werden bewaard; mus sen richtten er namelijk een ware feestmaaltijd aan. In gerstevlokken en cous-cous werden larven en motjes ge constateerd en gevulde choco lade bleek gevuld met „beest jes". Een visboer presteerde het om gebakken schar te verkopen alsof het schol was. In bruinbrood werden glas scherven en een sigarenpeuk gevonden, terwijl gepasteuri seerde melk chloorwater bleek te bevatten. Braadkui- kens waren bedorven, gegla ceerde cake vertoonde zicht baar schimmel en korenmout werd doodleuk verkocht als jenever. Een kindercouvert vertoonde dusdanig scherpe randen dat die bij gebruik verwonding van de mond waarschijnlijk maakten. De Keuringsdienst heeft in totaal 450 partijen van diverse waren afgekeurd. De meeste afgekeurde partijen betroffen melk- en melkprodukten met verlopen datumcodes. Larven, spinsel en kevers werden on der meer aangetroffen in een pak luiers. In koffieroom zat een oorworm, in jam en perzi- ken-op-sap een wesp, in snoepgoed een mot, in cola vliegjes en in candybars ke vers. Kabeljauwfilet bevatte wormen. In pils vond men een papiertje, tampon, kroon- kurk en plastic; in augurken een spijker en in sinaasappel sap een ijsverpakking. In yog hurt een flessedop, in ge mengde groenten een steen, in melk een lijmrest, in be schuit een klodder smeervet en in een diepvriesmaaltijd een moer. Een fles wijn be vatte een hagedis en in een flesje limonade zat loog. In een pak melk dreef een kas sabon en in kindermeel zat een stukje plakband. Een zak je aardappelschijfjes bleek vooral kiezelstenen te bevat ten. Een pak karnemelk be vatte spoelwater. In een loem pia trof men een pissebed aan. in rietsuiker een muizenkeu tel, in donuts een sigarette- peuk, in frisdrank twee was knijpers en in erwtensoep een lucifer. In brood was een stuk schuimplastic gebakken en in beschuit een steentje, waarop de desbetreffende klaagster een kroon had gebroken. Honing In totaal heeft de Keurings dienst 27 partijen honing af gekeurd. Russische honing bleek gemengd met suiker stroop. Klaverhoning uit Ca nada bleek in het land van herkomst voor de helft te zijn bijgemengd met glucose- »troop. Uit een onderzoek laar de aanwezigheid van ■nijtbestrijdingsmiddelen in toning bleek dat dat nogal ;ens het geval is. Deze midde- en worden namelijk gebruikt tij het bestrijden van de Var- •oa-mijt, die de laatste jaren neer en meer een bedreiging /oor de bijeenteelt vormt. De Keuringsdienst ontving >ok een klacht van een imker >ver de dieporanje kleur van ie door hemzelf gewonnen toning. Nader onderzoek vees uit dat synthetische deurstoffen aanwezig waren. De bijen hadden gekleurde iuikerstroop afkomstig van ?en nabijgelegen suikerwerk- fabriek, als drachtbron ge- oruikt. Een andere klacht van ?en imker betrof een door hem gevreesde besmetting. In verband met een onaange kondigde bespuiting van een boomgaard waarin zijn bijen volk had gebivakkeerd, vreesde hij besmette fruitpol- len. Dit bleek inderdaad het geval te zijn, waarna de imker werd geadviseerd de pollen niet te consumeren. Niespoeder Ook was er een ongeval in Leiden waarbij een viertal kinderen niespoeder had ge geten in de veronderstelling met zwart/wit-poeder van doen te hebben. De kinderen kregen last van duizeligheid en hoofdpijn. Dit was voor de Keuringsdienst van Waren aanleiding om niespoeders eens onder de loep te nemen. De werkzame stof in de di verse niespoeders bleek, naast zware peper, ook o-nitroben- zaldehyde, te zijn. Deze stof werkte op het zenuwstelsel. Een ander type niespoeder bevatte o-dianisidine, dat is een stof waarvan aangeno men wordt dat ze kankerver wekkende eigenschappen heeft. In weer een ander type niespoeder zat een stof op ba sis van de nieswortel. Deze plant is extreem giftig. Een dosis zoals in een buisje nies poeder, kan dodelijk zijn. De verkoop van dit type niespoe der werd dan ook onmiddel lijk geblokkeerd. Speelgoed De Keuringsdienst van Wa ren hield zich in het verslag jaar bezig met allerhande speelgoed, zoals „giftige" smurfen, kindercosmeticasets, waarvan de nagellak in con tact met het ooglid ernstige oogontstekingen zou kunnen veroorzaken, giftige babypop pen en gevaarlijke zuigflesjes gevuld met wit/zwart-poeder. „Een produkt dat als het ware uitnodigt tot misleiding is vol gens de keuringsdienst „de imitatie-krab-stick". Deze sticks worden onder meer in Japan gemaakt door, in de vorm van sticks geperst ma ger visvlees op smaak te bren gen en bij te kleuren, zodat de indruk van krab onstaat. Hoe wel tegen verkoop van dit produkt in verpakte vorm en op de juiste wijze aangeduid weinig bezwaar valt te ma ken. blijkt het in de praktijk toch te leiden tot losse ver koop als „krabstick" in vis winkels en tot gebruik in „broodje krab" of „krabcock- tail" in restaurants Tegen deze vorm van misleiding moet de Keuringsdienst dan ook regelmatig optreden. De Keuringsdienst van Wa ren trok ook een anonieme klacht over stankoverlast na. Dit betrof het thuiswerk door een buitenlandse werknemer van een smeltkaasfabriek. Op diens woonadres werd regel matig beschimmelde en ande re afwijkende kaas afgele verd. Deze kaas werd dan „schoongesneden"; de nog bruikbare stukken werden vervolgens weer naar de smeltkaasfabriek gebracht voor verdere verwerking De klacht over stankoverlast voor omwonenden bleek dus gegrond en aan de „huisin dustrie" werd een einde ge- maakL Andere klachten op hygië nisch gebied betroffen de aan wezigheid van kakkerlakken in een snackbar en in een res taurant, het vuile glaswerk in een bar en in een ziekenhuis en een koelvitrine van een banketbakkerij, waarin de schimmel welig tierde In de keuken van een ziekenhuis bleek een tiental vogels rond te vliegen, in een slagerij be vonden zich grote aantallen kakerlakken en in een kanti ne torren. Gegronde klachten betroffen verder de aanwezig heid van huisdieren in een restaurantkeuken en een le vensmiddelenwinkel en het vervoer van honden in wa gentjes van een supermarkt. Een klacht betrof het plotse ling overlijden van alle vissen in een aquarium. Onderzoek wees uit dat aan het water een scheutje chloor was toege voegd. Kevertjes Tijdens een inspectie in het magazijn van een bejaarden tehuis werden grote aantallen dode kevertjes aangetroffen. Een deel van het magazijn bleek behandeld met en be strijdingsmiddel. Hierbij was kennelijk over de verpakte levensmiddelen gespoten, daar restanten nog duidelijk zichbaar waren. Informatie bij de bestrijder leerde dat de bespuiting een half jaar tevo ren had plaatsgevonden. De bestrijder kreeg een waar schuwing wegens het bespui ten van verpakte eetwaren. Het bejaardentehuis werd erop gewezen dat na een be strijding een afdoende reini ging van het magazijn nood zakelijk was.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11