René Ei jkelkamp kan weer van een topclub dromen Manchester stelt teleur .onder loep SPORTCcidaeSomontWOENSDAG 2 JANUARI 1965 PAGINA 7 Overwinning voor oud-internationals HAARLEM Het voetbalelftal van de oud-internationals heeft op nieuw jaarsdag in Haarlem de traditionele wedstrijd tegen Koninklijke HFC met 4-3 (2-1) gewonnen. Voor oud Oranje scoorden achtereenvolgens Couperus, Swart, Wery en (Gerrie) Mühren. Opstelling oud-internationals: Schrij vers; Flinkevleugel, Warnas, Schnei der, Van Duivenbode; Hovenkamp, Swart, G. Mühren; Wery, Couperus (Van der Lugt), Rensenbrink. Wytze Couperus gaat scoren. Lopes en Mota ongenaakbaar in Sylvesterloop SAO PAULO De 60e editie van de beroemde Sylvesterloop in Sao Paulo (Bra) is gisteren geëindigd in een dubbele Portugese overwinning. Bij de heren zegevierde Carlos Lopes. De olympi sche marathonkampioen legde de 12.640 meter af in 36 minuten en 43,79 seconden. Het betekende een nieuw parkoersrecord. Op bijna veertig seconden werd de Braziliaan Jose Joao da Silva tweede. De Mexicaan Marcos Hernandez eindigde als derde. Rosa Mota was de sterkste dame. De Europese marathonkampi oene liep de ruim 12,5 kilometer in 43.35,57. Het was de vierde achtereenvolgende overwinning van Rosa Mota in de Sylvester loop van Sao Paulo. Karin de Nijs (ex-Sparta/Den Haag) won de Sylvesterloop voor dames in Soest. De atlete van AV Pijnenburg liep de 3 km in 12.22,5. Bij de heren zegevierde Pieter van der Haas (HAC) op de 8 km in 29.00.1. Auke Postma (Heerenveen) won in Haren de Silvesterloop over tien km. Bij de dames was Sylvia Bennink (Argo) de snelste Karppinen roeit door HELSINKI Omdat het Finse Olympische Comité geldelijke steun heeft toegezegd voor langdu rige trainingskampen in het bui tenland wil Pertti Karppinen zijn meter lange en 105 kilo zware Fin se brandweerman werd in 1976, 1980 en 1984 olympisch skif-kam- pioen. In Los Angeles verraste hij de Westduitse wereldkampioen Mi chael Kolbe Karpinnen. in 1979 zelf wereldkampioen, wil die laat ste eer in augustus in belgië op nieuw nastreven Sportprijsvragen DEN HAAG De laatste lotto van 1984 kent geen winnaar van de hoofdprijs, waardoor het nieuwe jaar wordt begonnen met een jackpot van bijna 80.000 gulden. De resultaten van de sportprijsvragen nummer 52 zijn: Lotto le prijs: geen winnaar.2e prijs 3 x f 100 000.- 3e prijs: 69 x f 3452,20 4e prijs 4168 x f. 57,10 5e prijs: 71.660 x f. 5.- Cijferspel le prijs: geen winnaar 2e prijs: 2 Toto le prijs: 6 x f. 3375,- 2e prijs: 110 x f sportuitslagen BUITENLANDS VOETBAL Engels» league Arsenal-Tottenham Hotspur Aston Villa-West Bromwich A. Leicester City-Southampton In.-Sheffiel W. i.-Sunderland Watford-Liverpool West Ham Un.-Queen's Park Tottenham Hotspur Schotse ere divisie FC Dumbarton-FC Dundee 1-0 Hibernian-Hearts of Midlothian 1-2 FC Morton-FC St. Mirren 0-2 Glasgow Rangers-Celtic 1-2 1. FC Aberdeen 20-33 2. Celtic 21-31 3. Glasgow R 21-27 PAARDESP0RT Koersen Hilversum Eerste koers (2000 m): 1. Ynette Ba ker (J. Oorthuijsen), 2. Ylonas Ber- is Fortuna. Toto: winne Is 1.20 1.70, kop| 54.50. Niet gestart: Tweede koers (2000 m): 1. Yellow Marco (C. de Leeuw); 2. Watch me Marco; 3. Yento Rotary. Toto: win- 2.30, plaats 1.20 1.10 Toto; winnend 2.80, plaats (Winston Dakota). Vierde koers (2000 m): 1. Wodin Ney- enrode (M. Bouwhuis); 2. Winette P; 3. Vaandrig A. Toto: winnend 2.60, plaats ƒ1.10 ƒ1.30 2.50, koppel 3.30, trio ƒ91.60. L. Toto: winnend 9.60, plaats 2.40 Zesde koers (2000 m): 1. Woensdag (J. Elzinga)1. 1.22.7; 2. Ustaligo; 3. Worthy Dillon. Toto: winnend 2.30, plaats ƒ1.90 ƒ2.40 ƒ3.60, koppel 9.50. trio 52.90. Achtste koers (2000 m): 1. Zara Lean- Top, H. W. Langeweg) Juiste volgorde: 5 - 8 Omzet. 29.266.50 Uitkeringen; eerste p tweede prijs 12.70. HEINO Precies een jaar geleden stond René Eijkelkamp volop in het middelpunt van de be langstelling. De toen nog 19-jarige linksbuiten had zich via een ijzersterke eerste competitiehelft voor zijn broodheer Go Ahead Eagles in Jong Oranje en het olympisch elftal gespeeld. Ook het Deventer publiek erkende ietwat beschroomd de kwaliteiten van de Heinoër. Zelfs een heuse fanclub werd er voor de boomlange aanvaller op gericht. Maar op het mo ment, dat Eijkelkamp langzaam begon te dro men van een mogelijke promotie, in de vorm van een contract bij een „grote club", sloeg voor hem het noodlot toe. Tijdens een onschuldig oefenpartijtje op een kille zaterdagmid dag tegen de tweede uit gave van de Sallandse eredivisieclub, kwam hij ongelukkig in botsing met René Berends, met als ge volg, dat hij een gecompli ceerde beenbreuk opliep. Voorbij leek Eijkelkamps toekomstdroom. Een jaar later staat diezelfde voet baller weer in de schijn werpers, tenminste, op het veld. Het volop deelne men aan het indoor-soc- certoernooi waarin de Ea- gels momenteel zo goed op dreef zijn, leek hem nu nog wat te ongezond. Op het veld rr^aakte René Eij kelkamp dit seizoen tegen NAC zijn verdienstelijke ren tree, met als klap op de vuur pijl het scoren van de winnen de treffer. De langharige spe ler kon niet meer stuk, en nog steeds inhaleert hij met gretig heid het succes van zijn avondje NAC. „Dat was de best mogelijke inkomer", zegt hij breed glunderend. „Zon doelpunt geeft ontzettend veel zelfvertrouwen. In één klap was alle ellende vergeten. Nou ja, vergeten... Al met al ben ik er toch bijna een jaar aan kwijt geraakt. Drie breuken, twee in mijn scheenbeen en één in mijn kuitbeen. Geluk kig waren het mooie rechte breuken, zodat ik niet geope reerd hoefde te worden. An ders was ik nog verder van huis geweest". „Tijdens de revalidatie zag ik wel het betrekkelijke van de voetballerij in, al moet je na tuurlijk niet gaan zeuren, want toen ik in het ziekenhuis lag, maakte ik kennis i die er nog beroerder aan toe waren. Je hoeft er niet om heen te draaien. Er zijn men sen die lichaamsdelen missen. Daarom moet je niet zielig been Aan belangstelling had Eijkel kamp tijdens de genezing van de beenbreuk niet te klagen. „Tijd om me te vervelen kreeg ik nauwelijks. De spelers van Go Ahead Eagles kwamen bij toerbeurt op visite. Ook Cees van Kooten en Bob Maaskant lieten zich regelmatig zien. Toch leuk Ja, met Bob Maas kant heb ik nog steeds een uit stekend contact. Kon het altijd prima met die man vinden". Voorspoedig Voor ae aard van de blessure verliep de genezing eigenlijk voorspoedig. Direct na zijn rentree tegen NAC prees „ei keltje", zoals Eagles' tweede trainer Nico van Zoghei zijn pupil steevast noemt, mara thonloper Roelof Veld de he mel in. Achteraf vindt hij dat ietwat ongelukkig, omdat ook anderen hem regelmatig bij stonden. Trainer Henk Wul- lems verzocht de spelers om mij niet te hard aan te pakken, maar dat vond ik eigenlijk on nodig. Ik ga geen duel uit de weg, ben niet bang dat ik weer iets breek". Zoals reeds aangehaald kreeg Eijkelkamp pas vorig jaar waardering van het grote pu bliek. Bijna drie jaar moest de onervaren jongeling bergen kritiek slikken. „Wat er alle maal niet vanaf de tribune naar mijn hoofd is geslin gerd..." verzucht hij, „is met geen pen te beschrijven. In het begin had ik het daar erg moeilijk mee. Dat ging soms ten koste van mijn concentra tie. Nu kan ik er tegen, want inmiddels weet ik, dat dezelf de mensen mij na een goede actie toejuichen. Ik weet, dat ik geen elegante speler ben. De grote massa ziet liever van die kleine ventjes, die hard kunnen lopen en een goede techniek hebben. Wat ik doe, lijkt houterig, maar is wel ef fectief". „Wiel Körver riep een paar jaar geleden, dat ik voetbal- miljonair zou worden, maar dat roept hij gauw. Maar het is toch een teken dat hij mijn kwaliteiten erkent. Weet je wat mij wel leuk lijkt? Tijdens een wedstrijd een keer een bal dood in mijn nek leggen. Ja, dat wil het publiek graag zien. Ik ben van plan om het eens te gaan doen, maar dan moe ten wij wel een veilige voor sprong hebben". Ondanks de kritiek handhaaf den achtereenvolgens Bob Maaskant en Henk Wullems Eijkelkamp in de basis. Op 17- jarige leeftijd debuteerde hij in de hoofdmacht in Amsterdam tegen Ajax. „Ik was amper twee maanden bij die club", vervolgt hij, „toen ik hoorde dat ik tegen Ajax in de basis stond. Nee, echt ik niet. eerder super-gemoti veerd. Het ging niet slecht. Regelmatig troefde ik mijn di recte tegenstander Edo Ophof af. In het eerste persoonlijke duel liep hij een bloedneus op. In plaats van de bal te koppen raakte hij vol mijn elleboog. Ik geloof wel, dat-ie toen direct een beetje respect voor mij had". Contract „Na die wedstrijd kreeg ik di rect een contract aangeboden Heb toen meteen Arend Steu nenberg, de toenmalige voor zitter van de spelersvakbond gevraagd me te helpen Ik had geen flauw idee hoe ik me moest opstellen en ook mijn vader, die zijn sporen in het zakenleven heeft verdiend, wist niet hoe hij deze zaakjes op moest lossen. Inmiddels heeft hij zich erin verdiept en behartigt hij mijn zaken wel. Vind ik trouwens wel gemak kelijk, want als ik dat zelf moest doen, zou het ten koste gaan van mijn spel, denk ik" Toen Eijkelkamp koos voor de voetballerij, gaf hij de school eraan. Koste wat het kost wil de hij zich waarmaken als profvoetballer. „Ik wilde mij voor honderd procent gaan be zighouden met mijn sport. Heb wel een avondcursus gedaan en het middenstandsdiploma gehaald. Bovendien werk ik halve dagen bij mijn vader in de zaak". Dat wil overigens niet zeggen, dat Eijkelkamp minder ambi tieus is dan in het begin van zijn carrière. Hij: „Ik wil nog steeds hogerop. Daarbij denk ik niet in de eerste plaats aan geld; sportief succes vind ik belangrijker. Ik moet daarom de tweede helft van mijn sei zoen goed presteren. Mezelf in de kijker spelen. Ik voel me topfit en het zelfvertrouwen is er. Ja, ik heb goede hoop dat het zal lukken. Maar ik blijf nuchter. Mocht het mislopen, teken ik gewoon twee jaar bij in Deventer. Want ik hoef niet per se weg hoor. Heb het ont zettend naar mijn zin en ga elke dag fluitend naar de trai ning. Ik voel me thuis bij Go Ahead Eagles, maar als ik ho gerop kan. ben ik zo vertrok ken". RICHARD THANNHAUSER Negende koers (2000 m): 1. Wicky Hazelaar (W. A. J. Velis)1.2V0; 2. Up- salin H; 3. Ultra Nimble. Toto: win nend ƒ2.50. plaats ƒ1.40 ƒ2.30 1.70. koppel 27.40. trio ƒ200.10. Tiende koers (2900 m): 1. Veystone SCHAATSEN Marathon Heerenveen 1. Kooiman (Ammerstol) 2. Niesten (Heemskerk) 'ronk (Oostgrafdijk) ringen W-5 spel: eerste prijs 2.252.60; tweede prijs 12.70. Totalisatoromzet: 209.389.-. W-5 epel Hilversum r 5(Yno r 8 (Wo- i/ijfde koers: winnaar nummer 4 (Vio lent Action. L. J. Mollema) Zesde koers: winnaar nummer 9 (Woensdag, J. D. Elzinga) Stand KNSB-cup; 1. Ruitenberg 182.4 punten 2. Pronk 163,0 punten 3. Co Giling (Warmenhuizen) 142.1 1. Baukje Keulen (Irnsum) 2. Kooiman (Ammerstol). op 1 ronde 3. Van der Voorst (Poeldijk) 4. Alderts (Heerenveen) 3 5. Uitham (Zuidlaren) Van den 8erg (Amsterdam) 69,1 5. Koolman en Schipper Hernandez (Mex) 37.37.91; 4. Tibadui- za (Col) 3752.39; 5 Salazar (Col) 37.57.21; 6. Mora (Col) 38.00.02; 7. Porto (Bra) 38.20,45; 8 Domingues (Bra) 38 26,33; 9. Vera (Ecu) 38.32.43. 10 Maldonado (Ven) 38 33,48; Da mes: 1 Mota (Por) 12.640 m in 43.35.57; 2. Sabino (Bra) 43 35.80; 3 Borocvika (VSt) 44 08.52; 4. Fuentes BASKETBAL Haarlem-week Halve finales: Hapoel Tel Aviv (Isr)- Den Bosch 80-79; Chicago-Leiden 88- 85. Om de vijfde plaats: Worthing (Eng)- H^ak.sbergen 101-99 (n.v.). Vier-schansentoernee in Garmisch Partenkirchen - (Odl) 210,1 pnt (98 en nen (Noo) 193,6; 5. Bulau (Can) 192,3. 5-3; Flach/Seguso (Vst)-Edmondson- t (Aus/Vst) 6-4, 6-2, 6-1). SUSKE EN WISKE AMORIS VAN AMORAS Sportwereld Voetbal George Best, de Noordierse ex-voetbalinterna tional die in Londen een cel straf van drie maanden uitzit wegens dronken rijden, wordt overgeplaatst naar een veel gematigder strafinrichting. Best zal daar ook in het voet balelftal van de gevangenis kunnen spelen. Atletiek De Finse atletiek- bond heeft Martti Vainio zijn nationale titels van 1984 op de 5.000 en 10.000 meter afgeno men. Vainio, tweede tijdens de Zomerspelen, werd in Los An geles betrapt op doping maar weigert zijn zilveren medaille terug te geven. Veldrijden Huub Kools uit Baarle-Nassau heeft gisteren in Oosterhout een wielervel- drit voor amateurs gewonnen voor Rol en Van de Velde René Guyk uit Katwijk werd vierde. IJshockey Het junioren team van Canada is in Moskou wereldkampioen ijshockey ge worden. De Noordamerikanen speelden in het slotduel met 2- 2 gelijk tegen Tsjecho-Slowa- kije, dat tweede werd. De Sov jet-Unie werd derde. Polen de gradeerde. LONDEN (Rtr) Tottenham Hotspur en Everton zijn het nieuwe jaar begonnen zoals ze in 1984 zijn geëindigd: samen aan de leiding in de Engelse eerste divisie. Beide teams wonnen op nieuwjaarsdag. Tottenham in de ochtenduren bij de voormalige leider Arse nal (21) en Everton thuis te gen het laag geklasseerde Lu- ton Town met dezelfde cijfers. Beide teams hebben nu 46 punten uit 23 wedstrijden. De Spurs mogen zich verheugen in de koppositie dank zij bete re doelcijfers. Voor eveneens op de titel ja gende clubs als Manchester United, Nottingham Forest en dus ook Arsenal begon 1985 slecht. De Mancunians stelden danig teleur door op eigen veld met 21 te verliezen van Sheffield Wednesday (nu vijf de) en Nottingham Forest, de club van Metgod, ging bij Chelsea met 10 ten onder. Door dit alles werd het gat tus sen de Spurs en Everton en de achtervolgers groter. Manches ter United behield de derde plek, maar nu op vijf punten van het leidende duo. Mark Falco bezorgde Totten- ham bij Arsenal de overwin ning door met zijn linkervoet in de 74e minuut de stand op 12 te brengen. Bij de rust was het nog 10 voor de thuisclub door een treffer van Tony Woodcock in de 42e mi nuut. De Spurs, met Glenn Hoddle op het middenveld als de grote uitblinker, domineer den echter in de tweede helft. Een bekeken pass van Hoddle stelde Garth Crooks in de 59e minuut in staat de geljkmakcr te scoren. En na goed werk van de Nigeriaanse internatio nal John Chiedozie maakte Falco ruim een kartier voor het einde de winnende treffer Manager Don Howe van Arse nal had weinig goede woorden over voor zijn spelers. „Na een dergelijke miserabele verto ning zou je mogen verwachten van de spelers, dat ze naar huis gaan om hun zonden te overdenken zodat ze de vol gende keer extra geladen op het veld zullen staan", aei hij bitter. „Maar ik wil er wat on der verwedden, dat ze thuis gewoon het gemiste oudejaars- feeest gaan inhalen". Everton. de tegenstander van Fortuna S. in de kwartfinales van het toernooi om de Euro pese beker voor bekerwin naars. kwam op eigen veld met nog tien minuten te spe len nog in moeilijkheden tegen Luton Town, dat de achter stand door een doelpunt van Harford toen terugbacht tot 12. De club uit de Merseysi- de liet de winst, verzilverd door doelpunten van Steven in de 11e en 70e minuut, echter niet meer glippen. ,Wat ik wel merkte was een soort toegenomen rivaliteit. Je tegenstandsters werden plot seling sterk aangemoedigd omdat het natuurlijk aardig is de olympische kampioene te verslaan. Ik zou dat zelf ook hebben. Maar wat mij betreft gaat alles normaal door, al be gint het wel te vervelen, dat ik iedere wedstrijd opnieuw schoolslag burg zaten er maar een paar duizend mensen op de tribu nes, de rest was thuis geble ven. Mijn olympische titel op de vijf kilometer werd op geen enkele manier beant woord. Daar kan ik me wel eens kwaad over maken". „We hebben afgesproken dat de netto-opbrengst tussen de club en de spelers wordt ver deeld. Ruw geschat levert dat de jongens per avond een be drag tussen de 25 en 50 gul den op. Financieel wordt het f>as aantrekkelijk als je de aatste vier haalt en daar moet een volgende keer meer Ik 3 ders willen. Maar een bepaald doel heb ik nog niet, dat is zo. Ik heb het hoogste nu een maal bereikt. Je moet steeds weer gaan trainen om nog vooruit te gaan. Het enige dat ik nog best eens zou willen is de Oostduitsen er af zwem- die Davis Cupfinale gaan kij ken. Het is toch belachelijk dat zij alle aandacht krijgen, alleen omdat er in die sport zo veel geld omgaat. Andere at leten lijden daar onder. Ik doe er even veel voor. maar krijg minder waardering. Dat steekt. Bij het laatste wereld kampioenschap in Gothen- Fred Hemmes: ...fasenplan niet geschikt ge- rekening mee gehouden wor den. Het toernooi moet meer op de regio gebaseerd worden Nu ben je drieëneenhalf uur per dag onderweg en dat kan nog veel meer worden met mist of gladheid". (Trainer Arie Stehouwer van Heracles over KNVB- zaalvoetbaltoernooi in Al gemeen Dagblad) „Ik weet nog dat we bij die ju bileum-wedstrijd in Brussel de Westduitse meisjes terug zagen. Die liepen allemaal met van die bruine gezichten rond. Wij vragen hoe dat kon natuurlijk. Wat bleek? Ze hadden als beloning voor de zilveren medaille een reis van veertien dagen naar Grieken land gekregen Voor twee personen. En dat was nog lang niet alles. Op zo'n mo ment krijgen wij dan spon taan de slappe lach. Wij, die elkaar in Brussel weer voor het eerst na weken zagen. Ei genlijk moet je niet gaan ver gelijken. Wij vinden het niet erg dat wij niets krijgen, maar als je dan zoiets ziet, ja..." (Hockeyster Carina Ben- ninga in de Haagsche Cou rant) „Voor hetzelfde geld hadden zij gezegd: je gaat eruit.De speelsters hadden laten weten zo niet langer te willen door gaan. Het blijkt wel dat ze het met mijn beslissing eens wa ren. Ik ben immers niet door speelsters of bestuur gebeld Iedereen heeft gezegd: prima zo. Er is ook niet voor een al- jeugd dan qua spelontwikke- ling, wedstrijdmentaliteit en spelinzicht tekort. Daarom is oplossing gekozen met bijvoorbeeld voor mij een andere positie in de vereni ging. Niet dat ik die had geac cepteerd, maar hij is niet voorgedragen". (Vertrokken trainer Ton van der Beek van Quintus in bondsblad Handbal) „Het nu tien jaar gehanteerde fasenplan is m de breedte ge slaagd'maar voor het topten- nis is het niet geschikt geble ken Het fasenplan is te alge meen en de bagage te beperkt Het is algemeen bekend dat veruit de moeilijkste fase voor jongens en meisies van 16 en 17 jaar is om zich in de inter- „Cuba is het enige land in de wereld waar geen entree wordt geheven voor het hij wonen van sportwedstrijden. Sport is een recht voor elke burger om te doen en naar te kijken. De triomf van de re volutie in 1959 heeft aore sportprestaties goed hein- vloed Voor 1959 werd van hogerhand niets voor onze sporters gedaan. Nu ligt dat wel even anders. Elk jaar vin den er in Cuba nationale kampioenschappen plaats voor scholieren en studenten, waar zo'n 60.000 jonge spor ters aan deelnemen. Zo heb ben al heel wat later natio naal en internationaal doorge broken sporters de kam ge kregen op de voorgrond te treden De bckendsten daar van zijn natuurlijk de bokser Teofilo Stevenson en de atleet Alberto Juantorena en met te vergeten onze honkballers. Maar er zijn er nog veel

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7