Paus wil minder wapens en wederzijdse controle TAFEL i.tt'i „Smidje Verholen een toevalstreffer CeteUe Qowuvnt kerk wereld Amerikaanse feministes geven bisschoppen gele kaart brieuen lezers >weer TEKENAAR-SCHRIJVER VAN DELDEN: ACHTERGROND WOENSDAG 2 JANUARI 198S PAGINA 2 „Premier Peres op audiëntie bij de paus" Israël heeft zich in verbinding gesteld met het Vaticaan voor de regeling van een audiëntie van premier Shimon Peres bij paus Johannes Paulus II, zo heeft het dagblad Davar in Tel Aviv bericht. Peres brengt in februari een officieel bezoek aan Italië als gast van premier Bettino Craxi. Israël en de Heilige Stoel onderhouden geen officiële diploma tieke betrekkingen en het enige Israëlische regeringshoofd dat tot dusver in het Vaticaan op bezoek ging, was premier Golda Meir, die in 1973 werd ontvangen door paus Paulus VI. Van Israëlische regeringszijde wilde men niet op het bericht ingaan, omdat het reisprogramma van Peres nog niet af was. Vredeskerken steunen dienstweigeraars De drie historische vredeskerken in de Verenigde Staten (Brethren. Quakers en Doopsgezinden) hebben financiële steun toegezegd aan studenten die hun studiebeurs kwijtraken door dat ze weigeren zich voor de militaire dienst te laten registre ren. Onlangs stelde het Amerikaanse congres registratie als voorwaarde voor het verkrijgen van een studiebeurs. De Brethren hebben 35.000 gulden beschikbaar gesteld, de Doops gezinden 77.000 gulden, terwijl de Quaker-colleges eigen rege lingen hebben getroffen. „De weigering om aan de registratie mee te werken wordt als een oprecht getuigenis op basis van het Evangelie gezien", aldus een woordvoerder van de Doops gezinden. De mens is wijs, zolang hij de waarheid zoekt: zodra hij meent ze gevonden te hebben is hij een dwaas. Ook Paus Johannes Pau lus II is de komende week in gedachten bij het nucleaire ontwape- ningsoverleg tussen Amerika en Rusland in Genève. Gisteren, na het traditionele twaalf uurs gebed met de Romeinen op het Sint Pietersplein, ging hij uitgebreid in op die Russisch-Amerikaan- se wapenwedloop waar op „Genève" hopelijk een heilzame werking zal hebben. Zelden was de paus in dit soort za ken concreter. De paus denkt niet dat het volgende week in Genève makkelijke besprekingen zullen worden. „Telkens wanneer de partijen naar de onderhandelingstafel te rugkeren, treffen ze proble men aan die intussen nog groter en ingewikkelder zijn geworden. Op de agen da staan nu bewapenings systemen van ongehoorde omvang en kracht. Het gaat niet alleen meer om conti nentale en planetaire instal laties, maar ook om projec ten voor het bewapenen van de ruimte", zo bena drukte de paus. De gewone man begrijpt niets meer van al die cijfers en berekeningen die de be- wapeningsexperts over hen uitstorten. Hij is volgens de paus alleen doodsbenauwd geworden door die vernieti gingsdreiging die de mens heid voortdurend boven het hoofd hangt. „Het is niet zo dat de besprekingen in Ge nève uitsluitend door tech nische maatstaven zullen kunnen worden bepaald. Het overleg zal vooral in redenen van menselijkheid en moraal zijn inspiratie moeten vinden". Van deze menselijke en morele redenen noemde de paus er enkele: het akkoord is mogelijk als de onder handelende partijen ervan overtuigd zijn dat ze dezelf de kans hebben op overle ving of vernietiging; en de dialoog kan alleen open en eerlijk zijn als elke partij rekening houdt met de „le gitieme eisen van ieders werkelijke belangen". Machtsevenwicht De veiligheid van allen wordt volgens de paus nog altijd gewaarborgd door het bestaande machtsevenwicht tussen de beide grootmach ten. „Maar deze zelfde vei ligheid kan ook worden be reikt op een veel lager be wapeningsniveau, mits de partijen akkoord gaan met een systeem om elkaar doeltreffend te controleren. Maar dan nog zal alles breekbaar en precair zijn zolang men in de interna tionale betrekkingen geen nieuwe filosofie adopteert". In deze nieuwe filosofie moet worden afgezien van die „egoistische of ideologi sche belangen, die onenig heid en haat voeden, en moet alle energie die men met de bewapening uit spaart worden besteed aan de grote zaken van onze tijd", aldus de paus. De „grote zaken", zo bena drukte hij gisteren, zijn: „De strijd tegen de honger, de bevordering van de mensenrechten en het wel zijn van de volkeren. Als dit gebeurde, zou er niet al leen een wijziging komen in de relatie OostWest, maar ook in die tussen Noord en Zuid. Is dit een droom? Nee. Het is datgene wat ik u allen, alle volke-' ren der aarde en de jeugd van de hele wereld toewens voor het nieuwe jaar". Diefstal als protest tegen pausbezoek In enkele Belgische steden is de afgelopen dagen uit rooms- katholieke kerken gestolen uit protest tegen het bezoek van de paus in mei aanstaande. In een anonieme brief aan het persbureau Belga heeft de be weging „Anonieme Anarchisten in Actie" de verantwoorde lijkheid voor de diefstallen opgeëist. Deze vonden ondermeer plaats in Brussel, Leuven, Gent en Brugge. Volgens kerkelijke rnemers zien dergelijke groepen in de morele oproepen de paus een inmenging in interne aangelegenheden. Hoofd koptische Kerk in functie hersteld De Egyptische regering heeft gisteren aangekondigd dat de pa triarch van de grootste christelijke gemeenschap in Egypte, de koptische paus Shenouda III die in 1981 op last van president Sadat was verbannen naar een klooster in de woestijn, zich weer vrijelijk zal mogen bewegen en zijn ambt hervatten. President Sadat beschuldigde de patriarch destijds van het aanwakkeren van rivaliteit tussen de koptische minderheid en de islamitische meerderheid in Egypte. Shenouda III mag nu te rugkeren naar Cairo en kan daar op 6 januari de nachtmis op dragen. Op die dag, Driekoningen, viert de koptische Kerk het equivalent van het westerse kerstmis. De koptische Kerk, een der oudste christelijke kerken, is rond het jaat 61 door de evangelist Marcus gesticht. Volgens de Egyptische overheidsstatistieken zijn er ongeveer drie miljoen kopten in Egypte. De rooms-katholieke bis schoppen van Amerika hebben een gele kaart ge kregen van de 25.000 leden tellende Vereniging voor de Wijding van Vrouwen. Op het eerste jaarlijkse diner, gehouden in de hoofdstad Washington, hekelde de theologe Elizabeth Schuss- ler Fiorenza (bekend als de „bisschop" der feministes) de bisschoppen om het ont werp van hun herderlijk schrijven over de rol van de vrouw in Kerk en samenle ving. Vooral het ontbreken van een opening naar de pries terwijding voor vrouwen wekte haar toorn op. Zij vergeleek dit met het op stellen van een herderlijk schrijven over oorlog en vrede zonder de kernwa pens te noemen. Zuster Theresa Kane, die bekendheid kreeg door openlijk de paus aan het standpunt van de vrouwen te herinneren, wees op het belang van vrouwengroe pen in een tijd waarin zulke onderwerpen noch in de kerk noch in de samenle ving populair zijn. De maat schappelijk werkster Shel ley Farabaugh prees daar entegen de bisschoppen voor de aandacht die zij in hun ontwerp voor een her derlijk schrijven over de besteden aan het ie vrouwen onder armoede. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon- De Paauw Vorige week stond in deze krant een reportage over het Wassenaarse raadhuis De Paauw. Daarin werd vermeld, dat het bewoond is geweest door prins Frederik, een broer van koning Willem III. Frede rik was echter een broer van koning Willem II, dus een oom van koning Willem Ui. J. Marlet DEN HAAG Buys De voorspellingen van Arie Buys leken ons meer dan de moeite waard. In het volste vertrouwen hebben wij ons aan Arnold Buys vastge klampt. August Buys had ook zeer gewaagde uitspraken. Het scoringspercentage van Albert Buys lag echter rond de 8%. Toch vinden wij dat Alfons Buys nog 'n kans moet krijgen. Sorry dat ik z'n juiste naam niet weet, maar voor mij is het A. Buys. H. v. Heyningen NAALDWIJK Miskleun Op de zondag voor Kerstmis 1984, in het begin van de avond, bracht de VPRO de zo veelste miskleun op de TV Koot en De Bie leverden een eigen tekst op de melodie van enkele kerstliederen. Deze (nog steeds) zendgemachtigde keurt dat goed. Zowel de VPRO als beide zgn. artisten toonden wederom duidelijk geen enkel begrip te hebben voor fatsoen. Wellicht meent deze omroep door het ergeren van het christelijk volksdeel winst te maken. Velen walgen van dit soorten optreden, waarbij de grenzen van het normale verre worden over treden. Misschien zijn er' een aantal (thans nog) leden van de VPRO, die ook zien dat er grenzen aan tolerantie be staan, zodat zij bedanken voor het lidmaatschap van zo'n or ganisatie. P. S. J. van der Ven, Beurs van Amsterdam beurs van New York Boeing Co. Canadian Pacific Chrysler ssru. Koud DE BILT (KNMI) Het ziet er naar uit, dat de temperatuur morgen de hele dag niet boven het vriespunt komt. Vannacht t het licht tot matig vriezen met een minimumtemperatuur i om en nabij min 6 graden. Overdag bereikt de middag- temperatuur waarden rond de 2 graden. Af en toe schijnt zon, maar mogelijk valt er ook nog een sneeuwbui. De koude winterse lucht wordt 2t een matige noordenwind Scandinavië naar ons land ■gevoerd. Deze stroming wordt veroorzaakt door een lage drukgebied boven het zuidoos- van Europa en een hoge- drukgebied ten noorden van Engeland. Dit gebied met hoge barometerstanden breidt zijn invloed verder naar Scandina vië uit. Deze ontwikkeling houdt de wind de eerstkomen de dagen in de noordoosthoek i het blijft nog koud. Spekschnitzel met gesmoorde prei en aardappelen vanille-rijstevla Voor twee personen hebt u nodig: 200 g speklap, ei, pa neermeel, zout, 25 g marga rine, mespunt bloem, pa prikapoeder, aroma; 750 g prei, 1 ui, kerrie, 10 g margarine, 1 bouillonblok je, citroenssap of azijn, zout; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 0,5 liter melk, 25 g rijst, 12 g custard, 30 g suiker, jam. Verdeel de speklap in porties en haal de stukken door met één lepel water losgeklopt ei en door paneermeel met zout. Bak de speklappen in warme margarine bruin, houd het deksel daarbij zo veel mogelijk schuin op de pan, want dit vlees spat vaak gemeen. Bak de tweede kant wat langzamer bruin, reken een totale baktijd van twin tig minuten. Houd de speksc- hnitzels warm op een bord. Bak de bloem lichtbruin in het overgebleven bakvet, voeg weinig water toe en maak de jus op smaak en kleur af met paprikapoeder en aroma. Snijd de prei in de lengte een keer door en vervolgens in stukken van twee drie cen timeter. Doe de donkergroe ne delen van de groente weg. Was de prei en laat haar uit lekken. Fruit de kleingesne den ui met kerrie lichtbruin in de margarine. Voeg de prei toe met het verkruimel de bouillonblokje en smoor de groente gaar in circa tien minuten. Voeg naar smaak citroensap of azijn, zout of kerrie toe. Was de rijst in en zeef onder de koude kraan tot er helder water af komt en laat hem uitlekken. Breng de helft van de melk aan de kook, strooi er al roerende de rijst in en laat deze in een half uur zacht koken gaar wor den. Bind de rijstepap bij met custard, die met suiker en weinig melk is gemengd. Voeg van het vuur de rest koude melk toe en laat de vla afkoelen. Garneer haar Vandaag in de Leidse Courant het debuut van stripfiguur Smidje Verholen. De eerste aflevering, „Smidje Verholen en de Uylenborgh", staat op de buitenlandpagina links onderin, waar hij voortaan dagelijks te vinden is. Smidje Verholen is de pennevrucht van de tekenaar-schrijver A. W. van Delden. Onze verslaggever Leo Henny zocht hem op in zijn studio in Den Haag. Tekenaar-schrijver Van Del den blijkt volstrekt niet te voldoen aan het stereotiepe beeld dat veel mensen van striptekenaars hebben: met inkt besmeurde, matig ge schoren, in ruimvallende hemden gestoken figuren met ijzeren brillen op en met sandalen aan de blote voeten. Niets van dat al bij de heer Van Delden. Hij blijkt een heel gewoon ogende man te zijn. Glad geschoren, goed gekleed, weliswaar gebrild, maar niet met een racefiets en geschoeid zoals ieder ge woon mens. Iemand die het strip-tekenaar-zijn met het grootste gemak geheim moet kunnen houden. De heer Van Delden is evenwel be paald geen saaie Piet: hij is een goed geluimd, fantasie rijk man, die de gave van de humor bezit. Al deze ken schetsen zijn ook van toepas sing op zijn van oorsprong Oostenrijkse echtgenote, die daarbij nog een bijna niet in te dammen enthousiasme aan de dag legt voor het werk van haar man. Toevalstreffer De heer Van Delden die ooit in Amsterdam medicij nen studeerde maar zichzelf toch geen arts zag worden begon zijn strip-loopbaan bij de Toonder-Geesink-studio's, waarvan hij gedurende een jaar medewerker was. Na de oorlog begon hij voor zich zelf. „Mac Muzzle en de Gou den Boedha" (1946) luidde de Ook vandaag blijkt Smidje Verholen in een Friese krant loopt de strip overigens nog over heel wat fans te beschikken. In het Strip schrift, zo vertelt de heer Van Delden, verschijnen ge regeld oproepen in de vraag- en aanbodrubriek van men sen die albums en/of knipsels van Smidje Verholen willen verkrijgen of ruilen. „Tenminste tweemaal in de week worden we opgebeld door mensen die vragen of er ook albums van Smidje Ver holen bestaan en dergelijke", vult mevrouw Van Delden haar man aan. „De strip komt terug omdat de mensen ernaar vragen. Voor het Friesch Dagblad wordt hij zelfs in het Fries vertaald". Dat Smidje Verholen door de echte fans nog niet vergeten is ondervond de heer Van Delden zelf eens op een bij zondere manier. „Ik zing in het koor van de St.-Jacobus- parochie in Den Haag", ver telt hij, „en het was een jaar of drie geleden toen de voor zitter tijdens de pauze tegen iemand zei: Hé, dat lijkt wel iets van Smidje Verholen! Hoe kom jij aan Smidje Ver holen, vroeg ik verbaasd. Waarop de voorzitter ant woordde: Dat las mijn vader altijd voor als de krant in de bus gleed. We vonden het prachtig! Toen ik dankte voor het compliment en zei, dat ik de maker was, ont moette ik aanvankelijk slechts ongeloof". Drug Smidje Verholen debuteert vandaag in de Leidse Cou rant met een echt succes nummer van weleer, „Smidje Verholen en de Uylenborgh". Het echtpaar Van Delden werkt momenteel hard aan een nieuw avontuur. De heer Van Delden: „In dat verhaal komt een „drug" voor, een „krimpkruid", dat de gebrui kers klein maakt, zodat ze de wereld veel groter en mooier gaan zien. Achter dit feno meen schuilt natuurlijk een manipulerend, misdadig brein". Waarmee voorlopig genoeg is verklapt. LEO HENNY titel van zijn eerste beeldver haal. Er volgden meer strips, die alle een aanloop vormden voor het uiteindelijke succes nummer van de in het begin van de jaren vijftig door het echtpaar Van Delden opge richte Studio Avan: Smidje Verholen. „Smidje Verholen was een toevalstreffer", aldus de heer Van Delden. „We maakten een serie strips naar oude Nederlandse volksverhalen om een stukje cultuurbezit in beeld te brengen. Allereerst verscheen in die serie de strip „De Drie Kousenkoop- lui". Toen volgde „Slimme Peter en het gevonden geld" en tenlotte kwam „Smidje Verholen" aan bod, naar een oud Brabants volksverhaal. Een afgerond sprookje dat begint en eindigt met de dood". De dood van Smidje Verho len aan het einde van het verhaal schoot de trouwe le zers van de strip, die in tal van regionale kranten ver scheen, behoorlijk in het ver keerde keelgat. De dood van het geliefde Smidje zou ech ter al snel leiden tot zijn we derkomst. Hoofdredacteur Frans Plug van het Haagse dagblad Het Binnenhof, die later ook hoofdredacteur van de Leidse Courant werd, had daarin een niet gering aan deel. De heer Van Delden. „Toen Smidje Verholen was gestorven stond de telefoon hier roodgloeiend. En op de krant ook. Plug belde me op en zei: je hebt hem dood la ten gaan! Dat kunnen we als Parachute „Je zult het niet geloven", vervolgt de heer Van Del den, „maar de moeders met kinderen verdrongen zich hier voor het hek van het huis. Ze eisten de terugkomst van Smidje Verholen. Toen hebben we hier zitten over leggen hoe we dat nou moes ten aanpakken. We hebben toen een tussen-strip ge maakt om het voor elkaar te De heer en mevrouw Van Delden, de geestelijke ouders van Smidje Verholen. krijgen. Daarin ontmoet Smidje Verholen in de hemel een Engelse parachutist, die in de oorlog in Nederland was gesneuveld. Die vraagt het Smidje of hij niet terug wil naar de aarde. Als Smidje zegt dat wel te willen, geeft de Engelsman hem zijn para chute, waarmee Smidje weer naar de aarde afdaalt. Als hij in een bosrand bijkomt vraagt hij zich af of hij het nu allemaal niet gedroomd heeft. Maar het gekke is, dat naast hem wèl een parachute ligt. En zo kwam Smidje Ver holen op aarde terug. De mensen zijn rond 1955 overi gens nog een keer te hoop gelopen om Smidje terug te eisen. Dat was, toen hij het veld had moeten ruimen voor de strip Piloot Storm". krant niet hebben! De men sen dreigen hun abonnement op te zeggen. Ik zei: ja, wat moet ik? Waarop Plug zei: het kan met niet schelen hoe je 't doet, maar hij moet te rug".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2