Utrechts topzilver uit de Gouden Eeuw Van der Luit „aö sAncros' MAATSCHAPPIILEER OP SCHOOL. IN DE KRANT STAAT INFORMATIE. KUNST F amilieberichten t CeidócSouxant WOENSDAG 2 JANUARI 1985 PAGINA 12 Centraal Museum te Utrecht (Agnle- tenstraat I). Expositie van de Van Vianen-famllie, zilversmeden. Tot en met 10 februari 1985. UTRECHT - ..Werk. wiens gelijk de werelt nooit gedragen heeft en misschien nooit (weer) zal dragen" Zó schreef onze nationale dichter Joost van den Vondel ooit over de produkten van de Utrechtse zilversmid Paulus van Vianen. die hofzilversmid was van kei zer Rudolf II. die op zijn beurt - op zoek naar het beste wat I7e eeuwse kunstenaars in Eu ropa vervaardigden - een keur van schilders, beeldhouwers en edelsmeden rond zijn van Wenen naar Praag verplaatste residentie verzamelde Paulus van Vianen (ca 1570- 1613) is een van de twee be roemde telgen uit het Utrecht se geslacht van zilversmeden, de Van Vianen's. Samen met znn broer Adam (1568/69- 1627) is hij een edelsmid, die gewapend met een aan het on gelooflijke grenzende techniek en vakmanschap een artistiek niveau in ziin werk ontwik kelt, dat uniek is in de Gouden Eeuw. Van het werk van vier telgen van deze Van Vianen- familie is tot en met 10 februa ri 1985 in het Centraal Mu seum te Utrecht (Agnieten- straat 1) een tentoonstelling in gericht. Dankzij bruiklenen van de meest vooraanstaande rnusea in Europa (waaronder het Rijksmuseum in Amster dam) is een uniek overzicht ontstaan van de Nederlandse edelsmeedkunst, vooral wan neer men daarbij de Amster damse zilverexpositie in het Willet Holshuysen Museum in de hoofdstad in ogenschouw neemt. En om het helemaal compleet te maken: in maart zal net Noord-Brabantse Mu seum een overzicht samenstel len van het werk van Bossche zilversmeden Vormentaal De Van Vianen s - en dan met name Paulus en Adam - heb ben vooral van zich doen spre ken omdat zij een vormentaal bezigden, die de indruk wekt alsof zij beeldhouwers-in-edel- metaal waren. (Ze signeerden na verloop van tijd dan ook hun produkten evenals schil ders dat deden en lieten zich niets meer gelegen liggen aan keurmerken e d In dit ver band introduceerden zij de kwabornamentiek. waarbij het lijkt alsof het stugge zilver vloeibaar is geweest en gestold is in een vorm. die de kunste naar voor ogen stond. Niets is echter minder waar! het is puur drijfwerk, d.w.z. de plaat zilver is met een hamer uitge klopt (gedreven) tot uiteinde lijk de vorm bereikt werd. overeenkomstig het ontwerp. De stukken van de Van Via nen's zijn zó virtuoos van vorm. dat een man als dr. J.R ter Molen, adjunct-conservator van het Rotterdams Boymans Van Beuningen Museum, die onlangs promoveerde op een proefschrift, dat gewijd is aan deze Utrechtse zilversmidfa milie, veronderstelt dat het niet helemaal uitgesloten moet worden geacht dat kleinere delen van bijvoorbeeld de im posante zilveren zoutvaten ge goten kunnen zijn in plaats van gedreven. Nauwkeurig onderzoek heeft dr. Ter Molen evenwel nog niet op het spoor van giet- dan wel soldeerna- den kunnen brengen. Hij acht een röntgen-analyse dan ook onontbeerlijk, wil men het naadje van de kous komen te weten over de fabelachtige techniek van Adam en Paulus van Vianen. De kwabornamentiek, waar van de Van Vianen's zich be dienden - in Amsterdam volg de de grote meester Johannes Lutma de oudere hen na op dit punt - is ontleend aan de fy sionomie van ongewervelde en andere weekdieren (oesters), terwijl ook de menselijke ana tomie (beenderen, spierbun dels en huidplooien) een be langrijke rol spelen. Dat laat ste is niet zo verwonderlijk, aangezien rond 1600 de eerste secties op stoffelijke overschot ten in de Nederlanden plaats vinden, waarbij niet alleen artsen toekijken, maar ook kunstenaars de bewegingen van het ontleedmes nauwkeu rig volgen. (Bekend in dit ver band is Rembrandt's Anatomi sche Les). Zoals gezegd ontwikkelden Paulus en Adam van Vianen een weergaloze techniek, die hen in alle opzichten tot be heerser van de materie (in dit geval het zilver) maakte. Op merkelijk is het dat Adam in 1614 (voor prins Maurits?) zo wel een grote schotel en dito kan met voorstellingen uit de 80-jarige oorlog tegen Spanje vervaardigt in traditionele stijl als ook een (later vergulde) schenkkan met deksel, waar van de vorm als het ware „op lost" in de versieringsorna- mentiek, die wij sinds kort kwabornamentiek noemen. Qua stijl ligt er een wereld tus sen deze ..kwabkan" en de Maurits-schotel en kan. waar bij de eerste is vervaardigd ter nagedachtenis aan het overlij den van Paulus van Vianen in 1613. Paulus bezigde de barok ke kwabstijl toen reeds enkele jaren, hetgeen o.a. blijkt uit een zilveren kan met dito" schotel met daarop mythologi sche Diana-voorstellingen uit 1613, het jaar waarin hij stierf. Ba rok-stijl Ook in 1612 zijn reeds sporen van deze specifiek noord-Ne derlandse barok-stijl in zijn werk te onderkennen. Maar zo ..overvloedig" als Adam in 1614 reeds laat zien, is de kwabor namentiek van Paulus bij lan ge na niet geweest. De schenkkan van Adam van Vianen kan aangemerkt wor den als een artistieke door braak, niet alleen op nationaal, maar ook op internationaal ni veau. Ook in zijn latere stuk ken komt Adam tot deze vormgeving, o.a. in impone rende zoutvaten, grote en klei ne tazza's (drinkschaaltjes) en bekers. Bijzonder in dit ver band is een schelpvormige be ker uit 1625, waarbij de vorm nagenoeg weer geheel is opge lost in de ornamentiek, waar mee hij geacht wordt versierd te zijn. Deze beker doet qua concept sterk denken aan de schenkkan uit 1614 en karakte riseert Adam van Vianen in belangrijke mate als schep pend kunstenaar. Dat de Via nen's als zodanig aangemerkt kunnen worden, bewijzen niet alleen hun zilverprodukten, op de tentoonstelling in Utrecht zijn eveneens hun getekende natuurstudies te zien aan de hand waarvan ze plaquettes en dergelijke versierden c.q. cis- seleerden. Daarbij plaatsten zij deze landchappen in bijbelse dan wel mythologische scènes. Het maakt de expositie eens zo interessant, omdat op die ma nier als het ware een tweede talent van deze edelsmeden onder het vergrootglas wordt gelegd, waardoor de bezoeker hen als vrij kunstenaar eens te meer op hun weg kan volgen. Bovendien krijgt hij een (klei ne) tentoonstellingswegwijzer mee, waardoor het niet abso luut noodzakelijk is de catalo gus te kopen, zoals zo vaak met andere exposities het ge val is. (Die catalogus verduide lijkt overigens wel veel). Traditie Ook aan Ernst Jansz. van Via nen (3e kwart 16e eeuw-1637- 40) en Christiaan van Vianen (1600/05-1667, zoon van Adam, wordt op de Utrechtse ten toonstelling aandacht besteed. Het werk van de eerste past in de traditie van de Europese, renaissancistische edelsmeed kunst uit die dagen, waarvan de toon wordt aangegeven door steden als Neurenberg en vooral Augsburg. Adam en Paulus werkten aanvankelijk ook in deze trant. Christiaen, die in 1627 het atelier van zijn vader overneemt, werkt voor al in de latere stijl van zijn va der, die dan de eruptieve kwabstijl goeddeels verlaten heeft en aan het eind van zijn De beroemde, later vergulde, zilvern .kwabkan" uit 1614 van de Utrechtse zilversmid Adam van Vianen. Hoewel de barokke schenkkan naar de letter genomen een gebruiksvoorwerp was. werkten de Van Vianen's veelal in opdracht van rijke c.q. vorste lijke personen, die hun produkten uitstalden in kunstkabinetten en er niet over dachten ze daadwerkelijk te gebruiken. leven in een rustiger stijl zijn ontwerpen vorm geeft. Dat de kwabornamentiek daarbij nog steeds een belangrijke rol speelt qua versiering is duide lijk. Ook in het werk van Christiaen. die met een curieu ze. zilveren dolfijnenschaal laat zien hoezeer hij zich ver plicht voelt aan zijn beroemde vader, van wie hij zelfs een aantal ontwerpen in boekvorm (Constighe Modellen) uitgeeft. KLAAS GOINGA Dankbaar voor alles wat hij in al die jaren voor ons heeft betekend, moeten wij u in droefheid medede len. dat na een geduldig gedragen lijden van ons Is heengegaan, onze lieve vader, groot- en overgroot vader JOHANNES H. VAN 'T HART weduwnaar van Martina van 't Hart-Bax In de leeftijd van 89 jaar. Roelofarendsveen: Jo Leimulden: Beb en Leen Hazerswoude: Bertha en Koos Roelofarehdsveen: Rlta Roelofarendsveen Kees en Annie Nieuwe Wetering: Corrie en Piet Klein- en achterkleinkinderen Roelofarendsveen. 1 januari 1985 Corr.-adres: M. van 't Hart. Leeuwerikshot 8. Roelofarendsveen. Donderdagavond 3 januari om 19.00 uur wordt er voor zijn zielerust een avondmis opgedragen in de parochiekerk O.L. Vr. Geboorte te Rljpweterlng. De Eucharistieviering zal worden gehouden op vrijdag 4 januari om 10.30 uur in bovengenoemde kerk. waarna de begrafenis zal plaatsvinden op het R.-K. Kerkhof aldaar. Gelegenheid tot condoleren donderdag na de avondmis in de kerk en vrijdag na de begrafenis In het Dorpshuis. De overledene is opgebaard in het mortuarium van Mariënhave te Warmond. Enige en algemene kennisgeving Mede namens familie en medebroeders Montforta- nen geven wij kennis van het plotseling overlijden van onze pastoor FRANCISCUS JOHANNES MARIA KNIBBELER S.S.M. Hij was 64 jaar oud en 38 jaar priester Ingegeven door een diep geloof heeft hij gedurende 17 jaren zijn beste krachten aan onze parochianen en andere trouwe kerkbezoekers besteed. Kerkbestuur Maria Middelares van alle genade (Haagsche Schouw) Rijndijk 281. 2331 AD Lelden 30 december 1984. Wij herdenken hem tijdens een avondwake in de kerk op vrijdag 4 januari om 19.30 uur Wij doen hem uitgeleide tijdens de plechtige H. Mis van Requiem op zaterdag 5 januari om 12.00 uur in de parochiekerk, waarna te ca. 13.30 uur de begra fenis plaatsvindt op het kloosterkerkhof van „Be- resteyn" aan de Leldseweg 191 te Voorschoten. Plotseling is overleden onze beste vriend PASTOOR FRANS KNIBBELER Wij zullen hem heel erg missen. Lau, Gré. Astrld, Angèle algemene kennisgeving Tot onze intense droefheid is. voorzien van het Heilig Oliesel, in haar tachtigste levensjaar, op 31 december overleden CATHARINA MARIA THOMEER-GEHENIAU weduwe van Prof. ir. J. H. M. A. Thomeer. Haar geloof was groot, vol vertrouwen beminde zij haar Schepper. Met veel offerzin heeft zij de liefde voor de Waarheid aan haar kinderen willen door geven. Wij haar kinderen, klein- en achterkleinkinderen brengen God de lof die Hem toekomt uit dankbaar heid voor het geschenk van zo'n lieve moeder en oma. De Heilige Mis van Requiem zal gelezen worden op vrijdag 4 januari om 10.00 uur in de kerk van de H.Teresia van het Kind Jezus, Apeldoornselaan te 's-Gravenhage Na afloop is er gelegenheid tot con doleren. Daarna zal moeder In familiekring worden begraven. Donderdag is er vanaf 19.00 uur gelegenheid om in de kerk van haar afscheid te nemen. Om 19.30 uur wordt het Heilig Misoffer opgedragen, waarna aan bidding van het Allerheiligste. Moeder heeft de wens te kennen gegeven, dat ieder die nog Iets voor haar wilde doen, liever dan bloemen te sturen, zou bidden voor haar zielerust. Corr adres: Heer en mevr. J. Coppes-Thomeer Stadhouderslaan 91 3116 HL Schiedam. Met grote droefheid, maar dankbaar voor al het goede, dat we van hem ontvingen, geven wij u ken nis van het toch nog plotseling overlijden van mijn onvergetelijke man. vader en opa JACOBUS KOUWENHOVEN echtgenoot van Johanna Dongelmans In de leeftijd van 63 jaar. J. Kouwenhoven-Dongelmans Kees en Cora Pepijn - llja - Pancho Allie en Cocki Theo en Hannie Ineke en Jan José en Henny Esther - Ramona Elly en Cock Woensdag 2 januari a.s. om 19.00 uur wordt er voor zijn zielerust een avondmis opgedragen in de parochiekerk van O.L.Vr. Geboorte te Rijpwetering. De gezongen Requiemmis zal worden gehouden op donderdag 3 januari om 10.30 uur in bovenge noemde kerk. waarna de begrafenis op het R.-K. kerkhof aldaar plaatsvindt. Gelegenheid tot condoleren: na de avondmis in de kerk en donderdag na de begrafenis in het Dorps huls. Vader is thuis opgebaard Mededeling voor de adverteerders van deze krant Het is helaas niet mogelijk van tevoren toezeg gingen te doen over de plaats waar de adver tenties In de krant zullen worden opgenomen. BEGRAFENISSEN CREMATIES LAMMERMARKT 43 LEIDEN TEL 071 12 66 18 Sterven doe je niet ineens, maar af en toe een beetje. En alle beetjes die je stierf, 't is vreemd maar die vergeet je. Het is je dikwijls zelf ontgaan. Je zegt ik ben wat moe. Maar op een keer dan ben je aan je laatste beetje toe". Zo ging op 1 Januari 1985 op 79-jarige leeftijd van ons heen, mijn lieve man, onze zorgzame vader, opa en overgrootvader PETRUS WILHELMUS LEMMERS echtgenoot van Anna van der Linden 1 Lelmuiden: A. Lemmers-v.d. Linden Kinderen, klein- en achterkleinkinderen De plechtige uitvaart wordt gehouden op vrijdag 4 januari om 10.30 uur In de kerk van St. Jan de Doper, waarna de begrafenis plaats vindt op het parochiekerkhof. Donderdag om 19.00 uur is er een avondmis in de kerk. Hierna is er gelegenheid tot condoleren in het mortuarium, D. Stapenseastraat 32, Lelmuiden. Dankbaar voor het vele goede, dat wij door en met hem mochten beleven, geven wij u thans met grote droefheid kennis, dat na een geduldig, moedig ge dragen lijden, geheel overgegeven aan Gods Heilige Wil, gesterkt door de H.H. Sacramenten der Zieken, van ons is heengegaan onze lieve vader en opa PETRUS JACOBUS POUW weduwnaar van Margreta Theodora de Prie in de leeftijd van 88 jaar. Kinderen en kleinkinderen Roelofarendsveen, 1 januari 1985. Correspondentie-adres: Roeloffsstraat 10. 2377 VG Oude Wetering. Onze dierbare overledene ligt opgebaard in het mortuarium van Huize Jacobus, bezoekuur van 15.30-16.15 uur en van 19.30-20.00 uur Donderdagavond a.s. te 7 uur Avondmis In de parochiekerk van St. Petrus Banden. De gezongen H. Mis van Requiem zal worden opge dragen vrijdagmorgen 10 uur in bovengenoemde kerk. waarna de begrafenis op het parochiekerkhof, aldaar. Bedroefd, maar dankbaar voor alles wat zij voor ons betekend heeft, geven wij kennis dat heden ge heel onverwacht van ons is heengegaan, onze lieve en zorgzame moeder, oma en overgrootmoeder ELISABETH SUSANNA HELENA VAN DAM-FLEUR weduwe van Franciscus van Dam op de leeftijd van 78 jaar. Correspondentie-adres: Van de Berch van Heemstedeweg 3. 2215 RK Voorhout. Moeder is opgebaard in het mortuarium van „Huize Agnes". Herenstraat 45. Voorhout. Voor haar intentie is er op donderdag 3 januari om 19.00 uur een Eucharistieviering in de parochiekerk van de H. Bartholomeus te Voorhout, waarna er ge legenheid is tot condoleren. De plechtig gezongen Uitvaartmis zal worden opge dragen op vjijdag 4 januari om 11.00 uur in voor noemde kerk, waarna de begrafenis zal plaatsvin den op de R.-K. Begraafplaats aldaar. ..Fel gevochten, moe gestreden en heel veel pijn geleden. Rust nu in vrede". Na een liefdevolle verzorging thuis, geven wij ken nis dat tot ons groot verdriet heden, op de leeftijd van 65 jaar, van ons is heengegaan, mijn lieve man, onze zorgzame vader en opa JOHANNES HENDRICUS DE ZWART echtgenoot van Wilhelmlna Adrlana de Does Noordwijk: W. A. de Zwart-de Does Hoofddorp: Trees en Bob Chantal 31 december 1984 Ranonkelstraat 8. 2201 EB Noordwijk Papa is opgebaard in de rouwkapel van de St. Je- roenskerk te Noordwijk-Binnen. Op donderdag 3 januari 1985 is er om 19.30 uur een Avondwake in de parochiekerk van St. Jeroen te Noordwijk-Binnen, waarna er gelegenheid is tot condoleren. De gezongen Uitvaartmis zal worden opgedragen op vrijdag 4 januari 1985 om 10.00 uur in voor noemde kerk, waarna de begrafenis zal plaatsvin den op de R.-K. Begraafplaats aan de Gooweg te Noordwijk-Binnen. Begrafenissen - Crematies Transporten In het rouwcentrum is gelegenheid tot opbaring in onze aula's. Koffiekamer beschikbaar. Ruime parkeergelegenheid Verzekeringen - Deposito's. Leiden. Willem de Zwijgerlaan 179 Postbus 432,2300 AK Leiden, telefoon 071.213231* Wassenaar, Deijlerweg 127. telefoon 01751-12436 Voorschoten. Hyacinthstraai 7. telefoon 01717-5985 Accu's Groenen Gratis accu's testen, monteren en complete autoinstalla- tie doormeten. Lelden, Nieuwe Rijn 106, hoek Lange-, Tel. 071-120500-123140 Touringcar BOVO-TOURS De Lasso 6, Roelofarendsveen Tel. 01713-9107 Het Bloemencentrum voor bloemen en planten, bloemwerk, plantenbakken bruidswerk, rouwarrangementen Lage Rijndijk 10b, Leiden Tol* 071*121434 Trouwauto's GEBR. DE JONG LEIDEN BV Hogewoerd 160/164 - Leiden Tel. 071-140167/149000 Bloemslerkunst MILLE FLEURS Wagnerplein 132. Leiden T0I. U71 "7031 38 Treubpleln 1Voorschoten Tol. 01717*6288 Van Berge Henegouwen B.V. Radio. tv. hi-fi video meubelen Aalmarkt 12. Leiden Tel. 071-121782 Dansschool EVERT CASTELEIN Hooglandse Kerkgracht 48 2312 H V Lelden Tel. 071-123583 - 120917 Zaalverhuur t parlement voor party's, vergaderingen en clubs Nieuwstraat 45 - Leiden Tel. 071-132974-212327-213838 Een zilveren plaquette, voorstellende David en Saul uit omstreeks 1590 van Paulus van Vianen. De renaissancistische stijl is die van andere toonaangevende edelsmeden, die vooral in Augsburg en Neurenberg werkzaam waren, zij he'.< dat ook Utrecht vóór de Reformatie als een zeer belangrijke stad gold. ALLEEN AL OM DE SERVICE KOOPT U BIJ VAN BERGE - HENEGOUWEN AALMARKT 12-15-16. TEL. 12.17.82 - LEIDEN

Leidse Courant | 1985 | | pagina 12