jOmzet bloemenveilingen passeert drie miljard GERECHTSHOF HOORT BEZETTERS SURINAAMSE AMBASSSADE OOU OEMENVEIU WESTLAK Stedelijk woonmilieu verbeteren Groot bosgebied tussen Rokkeveen en Nootdorp ~£IDEN/REGIO CeidócSourant VOLGENS PLANNEN RIJK EN PROVINCIE WEEK EINDE n VRIJDAG 28 DECEMBER 1984 PAGINA 5 neen n de gele-] 'eden j sters J°"J'.KAALDWIJK/LEIDEN d hefh- De twaalf bloemenvei- groe-lingen in ons land hebben gisteren voor het eerst in pe geschiedenis de drie miljard gulden-omzet- grens voor bloemen en dt opplanten gepasseerd. Een jnua-van de twaalf, Bloemen- Ruf-lreiling Westland in n o0^aaldwijk, behaalde voor teren pet eerst *n ^aar bestaan <tee/-Pe omzetgrens van één Ceespiljard gulden. 'ijf. t Na de Verenigde Bloemen veilingen Aalsmeer, die en kele jaren geleden de grens [iran meer dan een miljard i 5ep-gulden per jaar overschreed, pro-|s Bloemenveiling Westland ac/i-fle tweede die een dergelijke ideelDmzet binnen een jaar heeft jehaald. Aalsmeer en West and zijn daarmee de grootste jloemenveilingen in de we- eld. Samen met de veilingen flora in Rijnsburg (vorige veek 300 miljoen) en Berkel n Omstreken nemen zij het nerendeel van de omzet voor hun rekening. Premier Lubbers reikte gis- lermorgen in de uitdeelhal van bloemenveiling West land de partij rozen die de Één miljard volmaakte uit lan de betrokken koper. In :en korte toespraak memo- ■eerde hij de problemen waarmee de bloemensector leeft te kampen, zoals de 'asprijs en de economische ■ecessie. Door de inzet en het Groot-Brittannië is dit jaar aanpassingsvermogen van te- volgens de VBN nog fors ge- Iers en handelaren zijn deze stegen. Naar de Verenigde problemen omgezet in een Staten is zelfs zestig procent explosieve groei, aldus Lub- meer uitgevoerd. Dat had, al dus de VBN, nog hoger kun nen uitvallen als er meer In vergelijking met vorig luchtvrachtruimte beschik- euwe >ezoe- mini- geld ij het kerst- kans Rijn de omzet van de bloe menveilingen met ongeveer rip if procent toegenomen. De export van bloemen en plan ten naar de Bondsrepubliek Duitsland, Frankrijk en ks H t Deze partij rozen van Bram van Straalen uit Monster maakte gisteren bij de Bloemenveiling Westland in Naaldwijk het miljard aan omzet vol. Premier Lubbers overhandigde de bos aan de koper. baar was geweest. De VS en Canada namen samen voor meer dan 200 miljoen gulden af. Positief beoordeelt de VBN de bereikte export spreiding, zowel binnen als buiten Europa. Van de totale veilingomzetten van een mil jard, tien jaar geleden, ging een procent naar landen bui ten Europa; nu is dat tien procent van drie miljard. Directeur ir. H. de Boon van Bloemenveiling Westland sprak onlangs tijdens een symposium de verwachting uit dat de wereldhandel in bloemkwekerijprodukten zich tot het jaar 2000 zal ver dubbelen. Nederland neemt daarvan nu en in het jaar 2000 ongeveer zestig procent voor zijn rekening. De Bondsrepubliek Duitsland is de belangrijkste afnemer. Groeikansen liggen er vol gens De Boon onder andere nog in Groot-Brittannië en Frankrijk, de Verenigde Sta ten, het Midden- en het Ver re Oosten. Bloemenveiling Westland, toen nog Coöperatieve Cen trale Westlandse Snijbloe menveiling geheten, behaal de in 1970 een omzet van 113 miljoen gulden. Tien jaar la ter was dat 683 miljoen. Tot 1990 verwacht de veiling een groei tot anderhalf miljard gulden. In de komende jaren zal nog zeker voor 200 mil joen gulden moeten worden geinvesteerd in aanpassingen van de bestaande veiling. Het aantal arbeidsplaatsen zal groeien van ongeveer 700 nu tot 1.000 in 1990. die d ?n aai DEN HAAG Het Haag- -ht va ;e gerechtshof heeft giste- pakk ign een deel van de in to- .J aal zesenveertig mannen op verhoord, die op 12 janua ri van dit jaar de Suri naamse ambassade in Den Haag zzijn binnengedron gen. De eis van de procu reur-generaal en de plei dooien van de advocaten werden uitgesteld tot 31 i december. Op die dag zul- rotiilen ook de overige ver- id «dachten voor het hof ver- ele si schijnen, et sl pleidooien uitgesteld nen beperkte het gerechtshof zich tot het ondervragen van de verdachten. „Het hof zou eigenlijk over twee weken uit spraak doen, maar op 31 de cember verschijnen de overige verdachten nog eens voor de rechter. Ongetwijfeld krijgt ie dereen dezelfde straf. Dat zou betekenen dat, voordat ik op 31 december aan mijn pleidooi begin, ik al precies weet mijn cliënten boven het hoofd hangt. Dat zou mij elke inspi ratie om nog iets zinnigs naar voren te brengen ontnemen", aldus mr. Jap-A-Joe, een van de raadslieden. De verdachten werden op 4 april door de Haagse politie rechter mr. N. Schipper we gens huisvredebreuk veroor deeld tot boetes van 500 gul- ,den en voorwaardelijke ge vangenisstraffen van twee we ken. Al op de rechtszitting kondigden de verdachten aan, dat zij hoger beroep tegen het vonnis zouden aantekenen. Niet zozeer, omdat de opgeleg de straffen de pan uit waren gerezen, maar uit principe. „Demonstreren tegen het regi me Bouteree was wel het min ste wat we konden doen om ons uit te spreken tegen het schrikbewind in Suriname. Het was een klein offer aan ons volk", luidde destijds de toelichting. Omdat zij het „moesten doen" zijn de ver dachten van mening, dat zij zich niet schuldig hebben ge maakt aan strafbare feiten. De politierechter deelde deze visie echter niet. In hoger beroep willen de bezetters, leden van de groep „Collectief Verzet 1984 Suriname", alsnog vrijge sproken worden. Het binnendringen van het ambassadegebouw werd tij dens het verhoor van gisteren niet ontkend. De tientallen verdachten gaven allen toe, dat zij op het terrein van de ambassade hadden gedemon streerd tegen de schending van de mensenrechten in Suri name. Na een telefonische op roep waren de demonstranten, afkomstig uit het hele land, naar Den Haag afgereisd. Het toegangshek van het ambassa decomplex werd geforceerd Even later onmdergingen deu ren en ramen van de ambassa de hetzelfde lot. Binnen wer den enkele kasten en bureau's omver gegooid. Op de mi van het. pand werden leuzen geschilderd. Voor de vernie lingen stelde niemand zich verantwoordelijk. „Het is een demonstratie ge weest. Daar is niets op tegen maar de vraag is of er grenzen zijn overschreden", aldus de mr. P.J. Bijleveld. vice-presi dent van het Haagse gerechts hof. Na de zitting van 31 de cember zal het gerechtshof deze vraag beantwoorden. RIJNSTREEK Ook het Intergemeentelijk Overlegorgaan Rijn streek (IGOR) heeft be denkingen tegen het voorontwerp in hoofdlij nen van de herziening streekplan Zuid-Holland Oost. IGOR is van me ning dat de beleidswijzi ging ten aanzien van wo ningbouw en bevolkings groei desastreus kan zijn voor een goede ontwik keling van de bij haar aangesloten gemeenten. In een brief aan de pro vincie worden de bezwa ren op een rijtje gezet. Volgens IGOR verhindert de provincie met de herziening dat de gemeenten nog af doende kunnen zorgen voor huisvesting van de sociaal en economisch gebonden inwo ners. Op lokale en regionale woningbehoefte wordt niet meer gelet, alle kernen mo gen met hetzelfde percentage groeien. Ook de voorzienin gen voor de kleine kernen en de streekcentra (scholen, winkels) komen door een af nemende bevolking in ge vaar. De provincie tracht de leegloop in de grote steden tegen te gaan door de groei van de kleinere gemeenten te beperken. Dat is volgens IGOR de verkeerde aanpak. De grote steden lopen leeg als gevolg van de situatie in de steden zelf. Daarom is vol gens IGOR een verbetering van het stedelijk woonmilieu noodzakelijk. Het beleid van de provincie lost niet de problemen van de grote steden op, maar creëert alleen maar problemen in Zuid-Holland Oost, is de me ning van IGOR. Zuid-Hol land Oost moet de ruimte krijgen om de natuurlijke aanwas op te vangen. Het is onwaarschijnlijk en onge wenst dat de steden de bevol king uit het middengebied gaan opvangen, stelt IGOR. De toenemende leegstand van woningen in de grote steden zou die stelling bewij zen. IGOR adviseert de pro vincie van haar plannen af te zien, in het belang van de de leefbaarheid en het voorzie ningenniveau in Zuid-Hol land Oost. DEN HAAG Ingeklemd tussen de plaats waar in 1992 de Floriade moet verschijnen en de gemeenten Pijnacker en Nootdorp zal de komende ja ren een bos van zo'n 500 hec tare worden aangelegd. Het bos zal voor een groot deel worden beheerd door Staats bosbeheer. De aanleg- en in richtingskosten komen voor tachtig procent van het rijk. De overige kosten moeten worden gedragen door ge meenten en provincie. Het bos zal het eerste van die omvang worden in Zuid-Hol land. Het moet voorkomen dat de verschillende stedelijke zo nes daar aaneengroeien. Het bos dient als definitieve buf fer. Het zal voor een deel wor den gebruikt voor de hout voorziening in ons land. Tot nu toe wordt het merendeel van het in ons land gebruikte hout geïmporteerd, maar de overheid streeft ernaar dat percentage aanzienlijk te ver minderen. Verder moet het bos een heel belangrijke rol spelen in de recreatiemogelijk heden in deze regio. Een en ander blijkt uit plan nen van de zogenoemde stuur groep Randstadgroenstructuur Zuid-Holland, waarin rijk en provincie samen bekijken hoe voorkomen kan worden dat niet al het groen uit de Rand stad verdwijnt De stuurgroep heeft een rapport gepresen teerd over de visie die zij heeft op de groenstructuur in het gebied De Haaglanden, zoals Den Haag en omgeving door de stuurgroep wordt genoemd. Andere rapporten, over onder meer de ten oosten van Leiden gelegen Rodenbospolder, staan op stapel. Het rapport over De Haaglan den, dat voor commentaar wordt verstuurd naar natuur beschermingsinstanties, ge meenten en recreatie-organi saties, richt zich met name op het grote open gebied dat aan beide zijden van de rijksweg Den Haag-Utrecht ligt, tot aan Zoetermeer. Ten oosten van Nootdorp en ten westen van de Zoetermeerse wijk Rokke veen komt. aansluitend aan de Delftse Hout, het bos te liggen. Aan de andere kant van de rijksweg zou een groene buffer moeten komen tussen Zoeter meer en LeiNo. De nadruk ligt daarin op recreatie. Deze buf fer moet aansluiten op het Westerpark in Zoetermeer. In dat gebied komt ook een groot regionaal golfterrein te liggen, van 27 holes. Volgens de op stellers van het rapport heb ben die plannen voorlopig voorrang. De structuurgroep gaat verder uit van al bestaande plannen, zoals de 70 hectare grote plas met groenvoorzieningen die ten noordoosten van Zoeter meer komt te liggen, tussen de wijk Noordhove en de ge meente Benthuizen. In dit ge bied ligt de nadruk vooral op recreatie. Het agrarische ge bied tussen Zoetermeer, Zoe- terwoude en Stompwijk, wordt gewoon gehandhaafd. Overi gens wordt niet uitgesloten dat dit gebied enigszins heringe richt moet worden ten behoe ve van een goede bedrijfsvoe ring voor de daar werkende agrariërs. Ook de Leidschendammer- hout, ten zuiden van het recre atiegebied Vlietland en gren zend aan Leidschendam, past volgens de opstellers van het plan goed in de plannen voor De Haaglanden Inmiddels is negentig procent van de grond daar in handen van de provin cie. Deze zal het deze week nog overdragen aan Staatsbos beheer. De provincie ontvangt daarvoor 6,6 miljoen gulden. In de Leidschendammerhout komt de nadruk eveneens op xecreatie te liggen. Voor de overige gebieden geldt dat ze zoveel mogelijk zullen worden gehandhaafd. Zoals bekend heeft het Gewest 's-Gravenhage voor de Vliet- landen. het smalle gebied dat ligt ingeklemd tussen rijkswe gen en het Rijn-Schiekanaal, zelf een plan ontwikkeld, waarin ook de nadruk ligt op recreatie. Ook dat past erg goed in de ideëen van de stuurgroep. JUBILEUM VANGEZINSBELANG LISSE De Lissese woningbouwvereniging Het Gezinsbelang viert in maart 1985 het 50-jarig bestaan. In het kader van dat jubileum zijn er diverse activiteiten. De eerste activiteit is een Play Back Wedstrijd voor jongeren in drie categorieën, waarvan de eerste ronde op 18 januari wordt gehouden. Tijdig opgeven is noodzakelijk. De eerste ronde wordt gehouden in het gebouw van speeltuinvereniging Kindervreugd in De Engel in Lisse. en is bedoeld voor kinderen van vijf tot zeven jaar. Aanvang 19.00 uur. In hetzelfde gebouw wordt op 25 januari de voorronde voor kinderen van acht tot en met twaalf jaar gehouden Aanvang acht uur. Op 1 februari is de jeugd van 13 jaar en ouder aan de beurt, ook weer in De Engel vanaf 20.00 uur De finales worden gehouden in verenigingsgebouw De Beekbrug. De oudste leef tijdsgroep komt dan op 8 maart aan de beurt, als ook de feesta vond van de vereniging wordt gehouden. De jongere leeftijd groepen hebben op 13 maart hun finale. itie. het g ekem Met bijdragen van Wim Buijteweg, Marcel Gelauff, Ellen Verhaar en Gert Visser. Feminisering (1) Het Alkemadese PPR-raads- lid Henk van Tol blijft een onuitputtelijke bron van in spiratie voor deze rubriek. De laatste ontwikkelingen bin nen de plaatselijke PPR wij zen er op dat deze energieke radicale onderwijzer wel eens opgeslokt zou kunnen worden door een niet te stuiten femi- niseringsproces. Dat hangt mede samen met het feit, dat Van Tol binnen de PPR wat minder goed ligt, getuige en kele soms bijtende briefwisse lingen in het Alkemadese PPR-blad „Opinie". Het re dactielid Nico van Brussel constateert dat er geen enkele vrouw zit in de Alkemadese gemeenteraad. Hij vraagt zich af of de PPR geen voortrek kersrol zou moeten spelen door bij de eerstvolgende ge meenteraadsverkiezingen een vrouw op de eerste plaats te zetten. Bij de PPR is immers een feminiseringsdiscussie aan de gang met het uiteinde lijke doel de mannen en vrou wen evenwichtig te verdelen over de partij. Feminisering (2) De feminisering zal krachtig worden aangepakt. Zo krach tig, dat Nico van Brussel een vroegtijdig verschijnen van Lia Castelein in de Alkema dese gemeenteraad niet eens helemaal uitsluit. Kennelijk een waarschuwing aan het adres van Henk van Tol het niet té bont te maken met de verrassingen, waarvoor hij het PPR-bestuur soms stelt met zijn acties in de gemeen teraad. Wellicht ook een reac tie op de gloedvolle artikelen van „Gekke Henkie" in Opi nie, waarin hij conflicten met de redactie, het feminisme en de PPR-achterban bepaald niet uit de weg gaat. Van Tol heeft ook zijn antwoord op de laatste onwikkelingen niette min al klaar, want dat staat in hetzelfde nummer te lezen. Het gaat bij het gemeente raadswerk niet om de manne tjes en de vrouwtjes, maar om de structuren op de lange ter mijn, stelt het raadslid in eer ste instantie wat vaag. En vervolgens vertelt hij dat het ook om de kwaliteit en de in houd van het mannetje of vrouwtje gaat, kennelijk niet gehinderd door gebrek aan vertrouwen in eigen kunnen. En daarmee zet de „meester" zijn radicale leerlingen weer even in de hoek, met het risi co dat hij straks echter door een vrouwelijk „hoofd" de school uit wordt gebonjourd. Feminisering (3) Leiden werd onlangs verrijkt met enkele historische figura ties als herinnering aan de le vendige handel die ooit bin nen de singels plaats heeft ge vonden. Zo kreeg een visboer een plek op de Botermarkt en werd de bloeiende Leidse tex tielindustrie herdacht in de persoon van een lakenkoop man die op de Koornbrug een plaats heeft gekregen. Wan neer de restauratie van de kelders aan de Hoogstraat is voltooid, zal hier het beeld van een bloemenkoopman worden geplaatst. Drie man nen die op eigen wijze een beeld geven van een bloeiend handelsleven in de sleutel stad. Als zou daar geen vrouw iets toe bij gedragen hebben. Het kon niet uitblijven of ook ten stadhuize waar het emancipatiebeleid een hoge prioriteit heeft moest dit vrouwonvriendelijke vergis- sinkje opgemerkt worden. Vandaar dat op een nog nader te bepalen plaats de vrouwe lijke bijdrage aan de rijke his torie van Leiden herdacht zal worden middels een beeltenis van een groente- en fruit- meisje. Tweeparheerders Toegegeven. Het werkt al ja ren zo en ten stadhuize heeft men inmiddels nieuwe regels bedacht voor het parkeren in de Leidse binnenstad, die het over een jaartje allemaal beter moeten maken, maar toch. Juist in afwachting van de uitvoering van die nieuwe plannen, zou het alvast schrappen van de bestaande, discriminerende regels op zijn plaats zijn. Het heeft iets van een gemeentelijke wet twee verdieners. Als je toevallig bij iemand in huis woont die het ook leuk vindt een betaald baantje te hebben, word je on verbiddelijk afgestraft. Een hogere belasting is het gevolg. De tweeverdiener met een baan voor een paar uur per week is helemaal de klos. Die werkt per 1 januari voor loon tje, waarbij een modaal uur loon een weelderige rijkdom is. Heb je daarentegen de mazzel dat een huisgenoot minder ziet in een betaalde baan, dan presenteert de staat een extraatje. Eerlijk delen heet dat officieel, maar be doeld wordt: verkleinen van het overheidstekort en het thuis houden van de vrouw. Dan zijn de werkloosheidscij fers tenminste niet zo hoog. In Leiden bestaat net zoiets, maar dan op het gebied van parkeren. Tweeparheerders De binnenstadsbewoner die meent er een auto op na te moeten houden, heeft volgens die oude, maar nog steeds gel dende parkeerregels recht op ontheffing van de parkeer verboden. (Het is trouwens maar wat je ontheffing noemt: f 190,20 kost zo'n papiertje per jaar en wie een beetje oplet is goedkoper uit met het betalen van de paar parkeerbonnen, die in de loop van het jaar worden uitgedeeld). De ont heffing geldt alleen voor de blauwe zóne, voor parkeerter reinen waar één centrale par- keermeter staat en voor de parkeermeters, tenminste als je er langer dan één uur mag blijven staan. Niet elke bin nenstadsbewoner kan echter zo'n (halve) ontheffing kopen. Integendeel. Alle automobilis ten zijn gelijk maar sommigen zijn meer gelijk. Zo kan de binnenstadsbewoner die nog niet de gezegende leeftijd van 26 jaar heeft bereikt, het wel vergeten. Laat staan de twee- parkeerder, want toevallig onder één dak met een ande re autobezitter wonen, is fu nest. Om in aanmerking te komen voor een ontheffing Wat zure regen zou in linkse kringen geen kwaad kunnen. Wel licht kan het tot een uitdunning van de eeuwigdurende versplin teringen en afscheidingen leiden en wordt door de bomen het bos eindelijk weer een beetje zichtbaar. dient men niet alleen ouder dan 26 jaar te zijn, maar ook „hoofd van het gezin" Leiden heeft een socialistisch bestuur, denken sommigen nog steeds. Vergeet het maar. Het gezin als hoeksteen van het ge meentelijk parkeerbeleid. Kakkineus Provinciaal commissaris van de koningin Patijn kwam on langs. tijdens een bespreking over het profiel van de nieu we burgemeester van Leider dorp, tot een aardige uit spraak. Hij zei namelijk: „Ie dere gemeente krijgt de bur gemeester die ze verdient". Het is wellicht aardig om te zien wat er van klopt. Voor de nadenkers: Leiden: Verkoopt zichzelf en de stad uitstekend, maar komt zichzelf en de bus nog wei eens tegen. Noord wijk: Vriendelijk en welbespraakt; beziet de wer kelijkheid met een dubbele focus. Oegstgeest: Beetje afstandelijk en arrogant, maar met onmis kenbare kwaliteit. Nieuwkoop: Landelijke type met steedse allure. Ter Aar: Typisch agrarisch; is deze gemeente voor hem een springplank naar groter? Leim uiden N ieu wveen Rijn- saterwoude: Ondanks veel ge puf is hier sprake van een soezende kern, waar veel daadkracht al snel tot span ningen leidt. Leiderdorp: Haantje de voor ste. maar is vroeger in de klas nimmer de beste leerling ge weest. Warmond: In deze gemeente lopen ze er de kantjes volledig vanaf. Rijnsburg: vacature Voorhout Exploderende ge meente. met hier en daar een persoonlijke rimpeling. Zoeterwoude: Rustig, zoals het een groene kern betaamt Voorschoten: Een beetje Haags kakkineus, maar best aanspreekbaar. Noordwijkerhout Sympa thiek. maar één van de ijdel- sten die er in de kring te vin den is. Alkemade: Rondborstig en goedmoedig, een. vader onder de Veenders. Woubrugge: Haast te goed, politiek te fatsoenlijk en te bescheiden om ooit nog een stap verder te komen Past in het dorp als het spreekwoor delijke dekseltje. Katwijk: Je vraagt je soms af, hoe zo'n man zich er thuis voelt. Zijn naam wordt nog steeds hoewel steeds min der frequent genoemd bij kabinetsformaties Koudekerk: Geridderd en wel met vervroegd pensioen. Legendarisch Groen Platform Nederland. Groen Progressief Akkoord Groene Partij Nederland. Fu sie. Europese Groenen. Groen Zuid-Holland. Groene Partj Nederland. Groen Platform Nederland. Eigen Lijst. Groen Leiden. Groen Progressief Leiden. Provinciale groene groeperingen. Herenigde Groen Zuid-Holland. GZH Groene lijsten. Een paar trefwoorden uit een briefje van „Het bestuur van Groen-Leiden" aan een aantal Leidse partijen en groeperin gen, die zich aan de linxerzij- de van het politieke krachten veld plegen op te houden. Zelfs na drie keer lezen is niet echt duidelijk wie nu over de Leidse grassprieten ging, gaat. dan wel de komende jaren zal gaan. Of toch wel? „Derhalve is er sindsdien in Zuid-Hol land en dus ook in Leiden maar één groene politieke or ganisatie". staal ergens hal verwege. Hoezo, derhalve?* Het bestuur van Groen Lei den wilde alle hoeders van het Leidse milieu bundelen en zelfs tot één gemeenscha- pelijke lijst bij de gemeente raadsverkiezingen van 1986 komen. „Het is dringend noodzakelijk dat het legenda risch sektarisme van links nu eindelijk* eens wordt door broken". Een schot in de roos, heet dat. Alleen heeft dat schot weinig zin De eerste af haker meldde zich al gauw De PSP vindt zichzelf al groen genoeg en denkt er niet over zich plaatselijk op te hef fen. schreven de pacifisten in een wat narrig briefje terug En ook andere linkse splin ters hebben al laten weten niets in het plan te zien. Niks „derhalve" aus.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5