Qowuvnt Een op de drie werkt minder dan veertig uur Vervroegde aflossing dure staatsleningen Kamer blijft boetes omroepen te hoog vinden Paniek BON: Twee miljoen buit bij bankoverval in Zwolle Vrijdag 28 december 1984, 76e jaargang no. 23078 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I.J.Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Temperatuur om het vriespunt. Zwakke tot ma tige noordoostelijke wind. Zon op: 08.48, onder 16.36; hoog water Schev.: 07.33 en 19.52; onder. 02.48 en 15.34. Beperkt gebruik stempelautomaat Leidse bussen LEIDEN In de Leidse stad- en streekbussen wordt vanaf 12 januari het gebruik van de stempelautomaat beperkt tot de spitsuren. De busmaat schappij Noord-Zuid-Holland se' (NZH) in Haarlem heeft daartoe besloten omdat zowel reizigers als chauffeurs zich te gen de stempelautomaat heb ben verzet. Passagiers moeten hun strippenkaart nu weer la ten afstempelen bij de bus chauffeurs. 23 POLEN KEREN NIET TERUG OP CRUISEBOOT AMSTERDAM Het Poolse cruiseschip Rogalin is gis teren uit de haven van Amsterdam vertrokken met 23 passagiers minder dan bij de aankomst op Tweede Kerstdag. Vanmorgen hadden zich in totaal elf Polen gemeld, negen bij de politie in Amsterdam en omgeving en twee in West-Duitsland. Het MS Rogalin vaart nor maal een veerdienst tussen Polen en de Westduitse ha venplaats Travemünde. Eind vorige maand keerden vijf Polen niet terug op het Poolse passagiersschip Ste fan Batory, dat een etmaal in de Rotterdamse haven had gelegen. Drie van hen hebben politiek asiel aange vraagd. Op het zusterschip van de Rogalin, het veer schip Pomerania, zijn op Eerste Kerstdag in de West- duitje havenplaats Travemünde 112 passagiers niet aan boord teruggekeerd. Dit jaar zijn al meer dan 1100 Pool se passagiers van veerboten in de Bondsrepubliek ach tergebleven. In de regel kunnen zij ongestraft naar Po len terugkeren. ZWOLLE Bij een bankoverval door drie mannen op het kantoor van de NMB aan de Melkmarkt in Zwolle is van morgen twee miljoen gulden buitgemaakt. Om zeven uur 's ochtends wachtten de drie overvallers de schoonmakers van de bank, een man en een vrouw, op in het gebouw. Het tweetal kreeg handboeien om en een pleister op de mond. De adjunct-directeur van de bank, die later kwam, werd ook vastgezet. Met diens sleutels maakten de daders een kluis open en haalden er het geld uit. Zij verdwenen met een auto van één van de twee schoonmakers. De wagen werd later teruggevonden op een parkeerplaats in Zwolle. Inbraak in hol van de leeuw UTRECHT Een inbreker heeft zich rond de kerstdagen gewaagd in het hol van de leeuw: uit het Utrechtse hoofdbureau van politie is een koffer tje met 36 mille aan in beslag geno men geld weggenomen. De politie breekt zich nog het hoofd over de vraag hoe de inbreker, die een boven- raampje heeft geforceerd, heeft kun nen doordringen tot de kamer waar het geldkoffertje was opgeborgen. Het vertrek is alleen toegankelijk via een binnenplaats die altijd hermetisch is afgesloten. De politie neemt nog niet aan dat een „insider" uit het politie korps zelf de boosdoener is geweest. p DEN HAAG Een brede de minister i I kamermeerderheid steunt bat x het beleid van minister Brinkman (WVC) om om roepen die de reclamere gels in de omroepwet windsman overtreden, te straffen. De steunden, meeste fracties hebben P,V(?A en ?DA' maar l°ok de kleine partijen ter rechter en echter ook grote moeite ter lin£r Z]Ade n Brink_ met de hoogte van de man voor zijn streven i plenair de- motie bij te stellen. Dit. plan werd ingetrokken toen tijdens de commissiever gadering bleek dat de overige partijen het beleid van de be grote lijnen door de minister opgeleg de boetes. Dat bleek gisteren tijdens spoedvergadering kamercommissie met minister Brinkman televisie-uitzendingen vrij te houden van reclame. Volgens PvdA-woordvoerder Kosto hoort reclame niet in pro- de vaste gramma's thuis. „Het is terecht cultuur dat de minister tegen sluikre clame optreedt. De PvdA is aanleiding van de straffen die echter niet zo gelukkig de bewindsman vorige week uitwerkingen van dit optre bekend maakte. De VVD, die den", aldus Kosto die meer het initiatief tot deze bijeen- voelde voor het intrekken van komst had genomen, voelt he- zendtijd als sanctie dan het op- lemaal niets voor een dergelij- leggen van fors in de tonnen ke regelgeving en vindt de lopende boetes. Het intrekken boetes exhorbitant hoog. „Alle van zendtijd noemde Brink- redelijkheid is volkomen uit man een „uiterste middel" het oog verloren", aldus VVD- wanneer mocht blijken dat de woordvoerder Keja. De VVD omroepen ook door geldboetes vindt dat er eigenlijk helemaal niet gestraft behoeft den inkeer zouden komen. De omroepen beraden zich vandaag op juridische stappen. De Kamer zal niet van het Verwacht wordt dat zij de kerstreces terug behoeven te zaak zo snel mogelijk komen bat het beleid v Brinkman verder plenair de- rechter willen brengen, an minister Pag. 8: Boetes moeten af- lan de kaak schrikwekkend werken. DEN HAAG Onge veer een derde van de werknemers heeft een werkweek van minder dan veertig uur. Vrou wen lopen in deze ont wikkeling ver vóór op mannen. Bedraagt het percentage mannen met een baan van minder dan veertig uur nu 17, voor vrouwen is dit per centage 58. Vooral het laatste jaar is deze ont wikkeling snel gegaan. Van maart 1983 tot maart 1984 stegen deze cijfers voor mannen van 12 naar 17 procent, voor vrouwen van 54 naar 58 procent. Bij de berekening van deze gegevens van het Centraal Bureau voor de Statisitiek zijn landbouw, overheidsin stellingen en onderwijs bui ten beschouwing gelaten. Het aantal banen met een werkweek van minder dan 15 uren steeg in drie jaar (vanaf maart 1981) met on geveer 291.000 tot rond 331.000 (14 procent) en het aantal banen met een werk week tussen 15 en 25 uren van ongeveer 275.000 tot ongeveer 296.000 (8 pro cent). De banen met een werkweek tussen 25 en 40 uren namen zeer sterk in aantal toe, namelijk van on geveer 280.000 tot ongeveer 471.000 (68 procent). Daarte genover daalde het aantal banen met een werkweek van 40 of meer uren van 2.836.000 tot 2.378.000 (min 16 procent). Ook hier was de verschuiving het laatste jaar het grootst. 1981 en maart 1984 af van ongeveer 3.681 000 tot onge veer 3.476.000 (min 6 pro cent). Het aantal banen van vrouwelijke werknemers bleef in deze jaren echter vrij constant. Oudste inwoonster van ons land overleden DRIEBERGEN De oud- Louiza v kemper, i: ouderdom overleden Frederika n Asselt-Ben- gisteren in de van 110 jaar a een verpleeg huis in Driebergen. Me vrouw Van Asselt werd 16 november 1874 geboren. De 109-jarige Margaretha Eijken heeft nu de fakkel overgenomen. Zij woont in in Hoorn, waar ze ook werd geboren. De oudste man in Nederland is de 106-jarige, in Leiden wo nende. A. Geerlings. Het voor zover bekend oudste echtpaar wordt gevormd door de Jantje Molenaar- -Tolsma (101) en haar man Hendricus (98) in Leeu warden. Zij zijn meer dan 77,5 jaar getrouwd. Tien minuten als clown in het circus Het behoorde tot de meest ongewone wensen, de droom die de dochters Femke en Sandra hadden ingestuurd naar de Liefste Wens Actie van de jubilerende Leidse Courant. ..Pappa is zo n goeie clown, dat wij met hem eens in een echt circus willen optreden schreef het tweetal. De juryle den hadden er wel oren naar. Dankzij medewerking van di recteur Martin Hanson van het Wintercircus, kon vader Ton Ramakers met beide dochters voor één keer de schuifdeu ren vergeten en terecht in een heuse piste. Ton Pieters be hoorde tot het Hooggeëerd Publiek. Zijn verslag vindt u op pag 9. Het was de laatste wens die in vervulling ging; de laatste activiteit van de viering van het 75-jarig bestaan van de Leidse Courant. In de krant van morgen blikken we nog eens terug op dit jubileumjaar aan de hand van een reünie van Liefste Wensers. HOGERE STRAFFEN VOOR EGMONDSE STRANDMOORD AMSTERDAM Het gerechtshof in Amsterdam heeft drie jon gens veroordeeld tot gevangenisstraffen van twee iaar en één jongeman tot één jaar, waarvan de helft voorwaardelijk, in de zogenaamde Egmondse strandmoordzaak. Daarbij werd op 22 juli van dit jaar de 26-jarige Jochem Ceesman zodanig mishan deld dat hij aan de gevolgen daarvan overleed. Zijn 29-jarige vriend John Spies werd ernstig gewond. De procureur-generaal had in alle vier de zaken twee en een half jaar geéist. De zaak tegen een vijfde verdachte wordt later behandeld. De rechtbank in Alkmaar veroordeelde de vijf Eg- monders eind oktober tot gevangenisstraffen van vijftien maan den, terwijl de officier vier jaar had geëist Tegen deze in de ogen van velen te lage straf, rezen veel protesten. Pag. 2: Zwaardere straf voor laffe aanval en achtervolging van gewonde man Verdachten van moord op Popieluszko in beklaagdenbank In de Poolse stad To- run is gisteren het proces begonnen te gen de vier mannen die worden verdacht van de moord op de Poolse priester Jerzy Popieluszko. De ver dachten. onder wie drie leden van de Poolse veiligheidspoli tie. hangt een straf boven het hoofd die kan variëren van acht jaar cel tot de dood straf. Gisterochtend werd ze gefotogra feerd in de beklaag denbank. Vooraan links Grzegorz Pio- trowski, rechts Leszek Pekala. Tweede rij links Waldemar Chmielewski. rechts Adam Pietruszka Pag. i. Moordenaars van Popieluszko re kenden op steun su perieuren 1 Argentijnse juntaleden voor burger rechter BUENOS AIRES Het Ar gentijnse hooggerechtshof heeft gisteren besloten dat het proces tegen negen leden van de voormalige militaire junta's voor een civiele rechtbank zal worden gevoerd. De juntale den worden beschuldigd van het ontvoeren, martelen en vermoorden van duizenden mensen tijdens de anti-guerril la campagne in de jaren ze ventig. Volgens het semi-officiële per sagentschap Telam heeft het hooggerechtshof besloten dat het proces niet zal worden te rugverwezen naar het militair gerechtshof. De verdediging van de officieren had hierom verzocht. President Alfonsin, die een jaar geleden de macht van de militairen overnam, had opdracht gegeven de jun taleden voor de krijgsraad te dagen vanwege hun verant woordelijkheid voor de zoge naamde „vuile oorlog". Hij wilde hiermee voorkomen dat het leger een aanleiding zou kunnen vinden om opnieuw de macht over te nemen. Bejaarde vrouw mishandeld WASSENAAR Inbrekers hebben gisteravond een 93-jarige vrouw in haar woning aan de Rust en Vreuglaan in Wassenaar mishandeld. Omstreeks elf uur belden zij aan bij de woning, een vrijstaande villa. Toen niet direct werd opengedaan braken zij de voordeur open en gingen naar binnen. Zij kwamen de be woonster, die vrijwel blind is, slechthorend en slecht ter been, in de gang tegen. Zij werd in een achterkamer tegen de grond ge gooid en kreeg klappen toen zij begon te gillen. Eén inbreker hield haar mond dicht, de anderen doorzochten het huis. Zij vonden kennelijk niets van hun gading, want even later verlie ten zij de woning zonder iets mee te nemen, na de vrouw nog met een stomp voorwerp een klap in het gezicht te hebben gege ven, waardoor zij een bloeduitstorting opliep. Het slachtoffer wist niettemin na het vertrek van de inbrekers een raam open te schuiven en om hulp te roepen, waarna een buurmeisje de politie waarschuwde. De politie kon de daders niet meer achter halen. De vrouw heeft geen ernstige gevolgen overgehouden aan het ongewenste bezoek. BIJ BLIJVEND LAGE RENTE Willy Walden bedankt voor de eer bij Mies HILVERSUM - Voor haar uit zending „In de hoofdrol" van 5 jan. zal Mies Bouwman een andere gast moeten zoeken dan Willy Walden. Die heeft nl. voor de eer bedankt, omdat hij schadelijke gevolgen vreest voor zijn gezondheid naar aan leiding van emoties, die tijdens de opnamen en bij de confron tatie met oude bekenden zou den kunnen ontstaan. De opnamen hadden op nieuwjaarsdag plaats moeten hebben. Willy had hier vooraf ook niets van mogen weten, maar werd veiligheidshalve op de hoogte gebracht door zijn manager Louis Dusée. Willy Walden heeft daarop persoon lijk aan Mies laten weten lie ver niet voor een uitzending in aanmerking te komen. Hij vond het wel een hele eer, maar acht zijn tachtig jaar niet bestand tegen de opwinding, die ook zou kunnen ontstaan bij herinneringen aan zijn op treden met wijlen Piet Muyse- laar, met wie hij jarenlang het duo Snip en Snap vormde Mies staat intussen voor het feit op korte termijn een nieu we gast te moeten vinden, want de aangekondigde uit zending gaat in elk geval door. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als de rente op het huidige niveau zou blij ven of verder daalt, is het niet uitgesloten dat de Staat vol gend jaar zal overgaan tot het vervroegd aflossen van eerder gesloten staatsleningen tegen een hoog percentage. Gebruik makend van de mogelijkheid tot vervroegde aflossing kun nen dure staatsleningen op die worden omgezet in goedkopere, dat wil zeggen met een lager rentepercentage. Op die manier kan het rijk op termijn vele tientallen miljoe nen guldens aan rente bespa- Desgevraagd zegt een woord voerder van het ministerie de mogelijkheid van zo'n ver vroegde aflossing niet uit te sluiten. Daartoe moet er echter wel een extra beroep op de ka pitaalmarkt worden gedaan en dat kan spanningen opleveren met de andere staatsleningen die minister Ruding nodig heeft om het nog steeds om vangrijke financieringstekort te dekken. Bovendien kan een psycho- gisch effect een rol spelen: be leggers die min of meer reke ning houden met een hoog rentepercentage zouden kun nen worden afgeschrikt of ge ïrriteerd raken en zich van de Nederlandse kapitaalmarkt kunnen afwenden. TERMUNMARKT VOOR ORGANEN VANCOUVER Een Cana dese bedrijfskundige heeft een plan ontwikkeld om door middel van een soort ter- mijnmarkt voldoende donor organen voor transplantaties beschikbaar te krijgen. Vol gens prof. Aidan Vining is het zaak, dat vraag naar en aanbod van donor-organen in evenwicht worden gebracht. Hij denkt daarbij aan een door de overheid aangestelde donor-makelaar, die op voor hand van mensen de rechten op hun organen koopt. De prijs daarvan zou bepaald moeten worden door de vraag. Overigens hoeft de le vering pas na het overlijden van de donor te geschieden. Op zo'n manier kunnen, al dus Vining. de duizenden mensen die op orgaan-trans plantaties wachten sneller worden geholpen. Wie joeg begin december de Amsterdammers de stuipen op het lijf? Wie zorgde ervoor, dat op het Leidseplein paniek uitbrak en dat iemand zelfs nep, dat de marsmannetjes in aantocht waren? Wat betekende het „Bhep-bhep-bliep" in de lucht boven Amsterdam, Rotterdam, Leiden en de bollenstreek? Als u dat weten wilt moet u vandaag de Leidse Courant maar eens goed lezen. En als het u bevalt en u nog géén abonnee bent knjgt u nu veertien dagen de kans deze bant net zo vaak te lezen tot u met anders meer will! i De Leidee Courant wd ik ba* 14 dagen proberen Graha en geheel nablijvend orani. Antwoordnummer 998,2500 VD Dra Haag '£cidóeGouaa/nt

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1