Zaalvoetbaltoernooi trekt veel publiek \Sterallures zijn Snelders vreemd „Beoefening duursport een weldaad voor de diabeet" PORT £eidaeSoiwaut VRIJDAG 28 DECEMBER 1984 PAGINA 15 __üa'ly Monte Carlo «ff laat niet door MONACO De 53e Rally van jkonte Carlo, die volgende maand jbu worden gehouden, gaat niet >or. Dit is bekend gemaakt door i organiserende automobielclub m Monaco. Het besluit om de ;roemdste auto-rally niet te or- maanden bestaand menings- lerschil met de Franse autosport- pnd, die de nodige financiële ei- stelde. In een verklaring jlieenden de Monegaskische orga- isatoren, dat Jean-Marie Bale- 5 - de voorzitter van de Franse ktosportbond - onmogelijke orwaarden had gesteld om de laten doorgaan. Voorstel tot invoering centrale spelersraad ROTTERDAM Als het aan André van der Louw, voorzitter betaald voetbal, en Jim Janssen van Raay, voorzitter van de vereniging van contractspe lers, ligt wordt er een centrale spelersraad met reële bevoegdheden in het leven geroepen. Van der Louw en Janssen van Raay kwamen op dit idee tijdens een overleg op kerstavond. De spelersraad komt in ruil voor de twee bestuursleden van de spelersvak bond in de sectie betaald voetbal. De beide voorzit ters zullen hun gedachten de komende tijd voorleg gen aan hun besturen. Naast de centrale spelersraad wordt de medezeggenschap van de trainers apart ge regeld. Via de centrale raad kunnen de spelers in vloed uitoefenen in de vergaderingen betaald voet bal, ook - zij het beperkt - bij bestuursbenoemingen en bij de aanspraken op gedeelten van de sponso ropbrengsten. Over het vergoedingensysteem zal een open gesprek plaats hebben. Zuid-Korea verslaat volleybalploeg APELDOORN De Nederlandse herenvol- leybalploeg heeft de eerste wedstrijd in het Dynamo-toernooi tegen Zuid-Korea met 2-1 verloren. Bondscoach Geert Trompetter was genoodzaakt het team om te zetten omdat spelverdeler Pim Raterink onbrak wegens familie-omstandigheden en Voorburger Jan Clardey door een blessure niet inzetbaar was. Ondanks het gemis van een regelmatig goede aanval werd Oranje niet weggespeeld door de Zuidkoreanen. De setstanden waren 10-15, 15-11, 10-15. In de tweede wedstrijd, tegen organisator Dynamo, bleek Oranje in een matig duel wel de sterkste: 15-10, 15-7. Ook de Nederlandse dames konden het niet bolwerken tegen Zuid-Korea: 15-1, 13-15, 15-9. De damesploeg verloor later op de dag van Oost-Duitsland: 15-7, 15-12. De Ruiter verlengt contract UTRECHT Trainer Nol de Ruiter heeft gisteren zijn contract bij eredivi sieclub FC Utrecht met een jaar ver lengd. De Ruiter, die aan het begin van dit seizoen bij Utrecht in dienst trad, had met de club een éénjarige verbintenis. Prijsvragen DEN HAAG De lotto en het cijfer- spel hebben gisteravond een extra trekking gehad. De winnende getallen van de lotto zijn: 7-12-25-33-36-38. Re servegetal: 24. Het aantal deelnemers was 264.901, met een prijzenbedrag van f. 550.281,80. Extra prijzen vielen op de volgende nummers: 799 en 8184. De uitslag van cijferspel-extra is: 627758. Van Boeckel in tweede ronde MELBOURNE Huub van Boeckel, afgelopen zondag nog verliezend finalist in Adelaide, heeft zich gisteren geplaatst voor de tweede ron de van het Grand-Prixten- nistoernooi te Melbourne Hij versloeg de Australiër Greg Whitecross met 6-3, 6-4. Van de vijf hoogst geplaatsten voor het toernooi, waarin on geveer 260.000 gulden te ver delen valt, overleefde alleen de Australiër John Fitzge rald, de nummer twee, de eerste ronde. Hij was sterker dan de Nieuwzeelander Da vid Mustard (6-2, 6-3). Verrassende zege 't Zuid LEIDEN De biljarters van 't Zuid hebben voor een grote verrassing gezorgd door koploper Land zicht met maar liefst 9-0 te kloppen. Landzicht verspeelde door deze nederlaag de koppositie aan 't Poeltje. Met nog twee wedstrijden in de tweede klasse voor de boeg lijkt het er op, dat Katwijk de titel zal grijpen. De Waag en Landzicht 3 hopen nog op een misstap van de leider. Een klasse lager bezet Touché de eerste plaats, maar DOS en t' Zuid hebben nog een wedstrijd te goed. In de vier de klasse spitst de strijd zich toe tussen Bristol, dat de beste papieren heeft en Spijkerbak DOS 3 nam in de vijfde klasse afstand van Landzicht 5 met een 9-0 overwinning op Katwijk 2. In de zesde klasse behield TOP 5 een kleine kans op het kam pioenschap door met 10-0 van DOS 4 te winnen Een klasse lager voert DOS 6 de ranglijst aan. maar de uitslag van de wedstrijd tussen Stomp- wijk en De Heul moet nog in de stand worden verwerkt. In de achtste klasse moest Het Wapen van Voorschoten de koppositie afstaan aan TOP 8. lORDRECHT Dat de beste eldvoetballers ook de betere aalvoetballers zijn heeft de avond van het Indoor- occertoernooi wel bewezen, 'enminste, voor zo ver het de oule betrof, waarvan de wed- trijden in de Merwehal in Jordrecht worden gespeeld. )e drie Rotterdamse eredivi- ieclubs Sparta, Feyenoord en occelsior versloegen in de met eker 3000 toeschouwers afge- aden sporthal hun opponen- it de eerste divisie, res- lectievelijk FC Den Haag (13- RBC (14-6) en DS'79 (18-9). )e grote toeloop van het pu- iliek moet wel het grote suc- an de eerste avond van lernooi worden genoemd. )at publiek heeft zich ook niet lehoeven te vervelen, hoewel i echt gaaf optreden spo- adisch sprake was. Simon Ta- ïamata was bij Feyenoord na- uurlijk de grote trekpleister, .vie de toeschouwers eens echt op gingen zitten. Echter, lohan Steur, de Volendammer bij Feyenoord op het veld nauwelijks verder is gekomen dan het tweede elftal en de re servebank bij het eerste elftal, ontpopte zich als een comple tere zaalvoetballer. Hij oogstte dan ook meer applaus uit be wondering dan Tahamata, voor wie het applaus meer gold vanwege zijn populariteit. De Merwehal zat dan ook voornamelijk vol met speciaal voor „hun" Simon gekomen Molukkers, met aanhangers van vooral Feyenoord en „thuisclub" DS'79 en slechts weinig Hagenaars. FC Den Haag, dat dan toch voor het eerst sedert zeer lange tijd eens voor overvolle tribunes speelde, kon trouwens ook niet steunen op veel voorbereiding in de zaal. Dat brak de forma tie van trainer Rob Baan op. Al bij de eerste schermutselin gen werd duidelijk, dat Sparta meer had geoefend. Niet zonder taktiek Baan: „Sparta had zelfs aan twee, drie toernooien meege daan. En dan zie je, dat je ook in de zaal niet zonder taktiek kan". Sparta, zonder zijn meest technische speler Louis van Gaal en zonder gastspe- lers, speelde steevast met twee verdedigers en twee spelers die naar voren schoven. FC Den Haag speelde vooral aan vallend, liep zich vaak vast en was verdedigend zeer kwets baar. Daarbij kwam, dat doel man René Stam, die in de summiere voorbereiding zich had ontpopt als goede zaalkee per, gisteravond toch wat te genviel. Toen FC Den Haag eenmaal wat warm gedraaid was, bleek duidelijk dat Karei Bouwens en Bram Rontberg de betere voetballers waren. De Hagenaars leken door toe doen van dit duo en van Al- phons Groenendijk de snel op gelopen royale achterstand aardig in te lopen. De achter stand was echter te groot en toen een paar verdedigings- fouten door de Spartanen doeltreffend waren afgestraft was de Haagse hoop op een gunstig resultaat snel vervlo gen. FC Den Haag telde één gastspeler, Stanley Pattiheu- wean van FC Datarex uit Moordrecht. Hij kon zich nau welijks manifesteren, omdat FC Den Haag daarvoor te on samenhangend speelde. Van avond trouwens kan FC Den Haag in de ontmoeting tegen Excelsior (dat gisteravond in gastspeler en zaalvoetbalcrack Arie Riedijk zijn uitblinker had) beschikken over een tweede gastspeler, Chris Matti- tahatiwen wiens broer Bobby gisteravond gastspeler was bij Feyenoord. Baan over het ontbreken van ploegverband: „Als je je zo weinig hebt kunnen voorbe reiden, is het spelen van de eerste wedstrijd op de eerste avond natuurlijk een extra handicap. Als we later hadden moeten spelen, hadden wij na tuurlijk kunnen nagaan welke foefjes het beste kunnen wor den toegepast. Ik denk, dat wij de komende avonden toch meer gericht zullen gaan spe len". Het is dus duidelijk een kwestie van wennen. Dat geldt trouwens voor alle deel- Immers, het was op- FC DEN HAAG TEN ONDER TEGEN INGESPEELD SPARTA vallend hoe weinig alle ploe gen de boarding als „medespe ler" benutten. Halve smart Voor FC Den Haag oogde het verlies van 13-5 aanvankelijk als een afgang. Achteraf leek het wel mee te vallen, want ook RBC en DS'79 kregen roy aal klop, waardoor gedeelde smart uiteindelijk min of meer halve smart werd. Ook in de andere vier sport hallen (Arnhem, Leeuwarden, Den Bosch en Amsterdam) werd de eerste avond redelijk tot zeer goed bezocht. SVV, dat in Amsterdam Haarlem te gemoet trad, had een zeer bij zondere gastspeler in zijn gele deren, namelijk oud-Ajacied en -international Sjakie Swart. Desondanks klopte Haarlem de Schiedamse formatie met 16-6. FRANS LEERMAKERS Sparta-FC Den Haag 13-5 (5-2): Blind 1-0, Diliberto 2-0, Van den Berg 3-0, Sjaak Swart aan de bal voor SVV tegen Haarlem. 8-5, Schmidt 9-5 en 10-5, Berg 11-5, Dilibert Blind 13-5. Schei FC Den Haag: Stam Kuyt. Bouwens, De Roode, Rontberg. De uitslagen van de wedstrij den op de eerste dag in de an dere poules zijn: Rijnhal, Arnhem: Go Ahead Eagles- De Graafschap 11-10 (8-5), Vitesse- SC Wageningen 13-11 (9-7). Helmond S port-NEC 14-21 (8-6) Maaspoort, Den Bosch: Fortuna S.-RKC 11-12 (4-8), MVV-NAC 11-14 (3-8), Roda JC-Willem II 12-11 (6-6) Sporthal Zuid, Amsterdam: AZ '67-FC Utrecht 4-17 (1-8), Haarlem-SVV 16-6 7-4). Ajax-Telstar 15-9 <9-4 3# DOELMAN FC TWENTE OP WEG NAAR NEDERLANDS ELFTAL i ENSCHEDE Theo Snelders (21) heeft zich inmiddels als doelman van Jong Oranje een zekere faam opgebouwd. De sluitpost van FC Twente, die afgelopen weekeinde op Cy prus knap opereerde maar tot zijn grote droefheid toch nog een treffer moest incasseren, is-in korte tijd zelfs al zo ver gekomen dat insiders hem be schouwen als de tweede doel- van ons land. Waarmee de stap naar het oranjeteam ver weg meer lijkt. Zeker na het toch niet al te overtuigende optreden van B-keus Hans van Breuke- len de laatste tijd. Van het bescheiden manneke, dat zich vier jaar geleden aan de poort van het Diekmansta- dion te Enschede meldde, is geen spoor meer over. -Niet voor niets heeft trainer Fritz Korbach hem inmiddels de bijnaam „woeste Sjaak" be zorgd. Hij kwam destijds van Sportclub Westervoort, waar hij op achtjarige leeftijd lid was geworden. Hij werd in zijn geboorteplaats toever trouwd aan de zorgen van ene Johan Tukker, de huidige doelman van SC Heracles. „Hij was mijn jeugdtrainer en heeft mij in die jaren aange moedigd". Zestien was-ie, toen chef scout Arend van der Wel hem namens FC Twente benader de. „In het nationaal elftal van 14- en 15-jarigen had ik voor het eerst contact met Van der Wel. In die selectie toen ook jongens van Twente als Tjalling Dilling, Jérry Cooke, Fred Rutten en Bennie Brinkman. Die waren positief over FC Twente. Ik ben nu bezig aan mijn vijfde jaar in Enschede en het bevalt me nog steeds voortreffelijk. Mijn contract loopt tot vol gend jaar, maar ik heb er op dit moment echt nog geen be hoefte aan te verkassen". Zonder dralen Toch geeft Snelders, die pas tijdens dit seizoen zijn op wachting maakte in het op één na hoogste vertegenwoor digende elftal, zonder dralen toe het aanvankelijk verre van gemakkelijk te hebben gehad. „Ik was 16, gewoon nog te jong, en dan is zo'n 'overgang toch erg moeilijk. Je mag gerust weten dat ik de eerste twee jaar vaak op de trein ben gestapt om naar huis te gaan, zo'n last van heimwee had ik toen. Maar dat is inmiddels al lang verle den tijd. Ik zit nu in een pleeggezin en daar laten ze me helemaal vrij. Ik voel me er prima op m'n gemak. Ge lukkig maar, want het is ge woon belangrijk voor de werksfeer als je het ook ver der naar de zin hebt". En dat is de laatste tijd ook in sportief opzicht het geval in Enschede. Niet in de laatste plaats dank zij trainer Fritz Korbach, na wiens komst bij FC Twente weer een frisse wind waait. Snelders: „Hij kwam hier in dienst en ging gelijk voorop lopen bij duur- en tempolopen en kon toen eigenlijk al niet meer stuk. Maar zijn hele aanpak spreekt ons enorm aan. Als hij hard moet zijn is hij dat en als er lol getrapt kan worden dan is hij de eerste. Maar altijd staat daarbij de prestatie voorop. En terecht natuurlijk, want anders kun je net zo goed An dré van Duin halen". Vaste plaats Onder Korbach verdiende Theo Snelders, die tijdens het WK voor junioren anderhalf jaar geleden in Mexico nog slechts reserve was achter Eindhovenaar Rik Laurs, ook voor het eerst echt een vaste plaats. In het rampzalige zoen dat uiteindelijk degra tie opleverde mocht André van Gerven nog als basisspe ler beginnen. De tegenwoor dig bij Fortuna Sittard werk zame doelman werd echter „geslachtofferd" na de neder laag van 3-0 op eigen veld te gen Roda JC. Maar Snelders en Van Gerven wisselden weer van plaats na de rentree van Spitz Kohn, die als inte rim-opvolger van de ontsla gen Rob Groener toch weer voor de routine koos. Gedebu teerd had Snelders overigens al in december 1980, in de uit wedstrijd tegen Sparta. „Ik Theo Snelders: „Ik heb hele maal geen zin om te gaan ver was net een week 17 en kreeg na die wedstrijd nogal wat pers op mijn dak. Prachtig, maar voor mij toen niet zo goed. Drie dagen later speel den we thuis tegen MVV en dat ging me heel wat minder af. Cees Schapendonk pas seerde me drie keer en ik stond meteen weer met beide beentjes op de grond". Sterallures zijn Theo Snelders trouwens toch vreemd. Hij be zit een voor een prof uitste kende mentaliteit en is van plan van elke ervaring wijs te worden. „Je moet goed met je vak be zig blijven blijven, want door alleen in je eigen tuin goed te keepen ben je er nog niet. Wat dat betreft heb ik een mateloze bewondering voor Toni Schuhmacher. Zoals hij tijdens het EK weer bewees ook onder enorme weerstand optimaal te kunnen presteren, daar neem ik mijn petje voor af, dan ben je van absolute „Een paar jaar geleden zat ik bij de UEFA-jeugd", blikt Snelders terug. „Op een gege ven moment moest ik echter een keer afzeggen vanwege een blessure. Ik ben toen wel met de jeugd van FC Twente naar Qatar meegegaan. Als toerist, maar meneer Blok (de toen verantwoordelijke coach; red.) dacht dat ik hem wat wijsmaakte met die blessure, zonder dat ik daarover overi gens ooit contact met hem heb gehad. Enfin, ik werd nooit meer uitgenodigd. Rik Laurs en Stanley Menzo bleven over. Later kreeg ik nog wel een keer een oproep voor Jong Oranje, in een periode dat André van Gerven gebles seerd was. Niet te volgen alle maal toen, maar goed. Dat is voorbij. Nu zit ik er bij". Theo Snelders, die van elke treffer die hij moet toestaan „doodziek" is en nachtenlang wakker kan liggen omdat hij een enorme perfectionist is, hoopt dat hij binnen afzienba re tijd als nationale doelman zal opereren. Hoewel hij, maar dat ligt in zijn. aard, daar geen uitspraken over wil doen. WILLEM PFEIFFER DEN HAAG Sportbeoefe ning op welk niveau ook is een weldaad Voor het mense lijk lichaam. De Nederlandse Sport Federatie (NSF) lan ceerde zon twintig jaar gele den de trim-actie. Sindsdien heeft die vorm van sportbeoe fening, al dan niet in georga niseerd verband, een grote vlucht genomen. Hardlopende mensen zijn een normaal ver schijnsel in het Nederlandse straatbeeld geworden. Daar aan heeft ook het beschikbaar komen van meer vrije tijd, mede door de stijgende werk loosheid, een bijdrage gele verd. Voor de bijna een kwart mil joen Nederlanders die aan sui kerziekte lijden, is de beoefe ning van sport niet alleen een bron van levensvreugde, maar ook een belangrijke pij ler in de regulatie van hun handicap. Als eerste conclusie van een onderzoek, dat in het medisch centrum van de Ne derlandse Sport Federatie op Papendal wordt uitgevoerd, stelt de Arnhemse internist Edo Meinders: Beoefening van duursporten is een wel daad voor de diabeet". Volgens gegevens van de Dia betes Vereniging Nederland lijden 240.000 Nederlanders aan Diabetes Mellitus (letter lijk: honingzoete doorstro ming). Suikerziekte, een stof wisselingsziekte die ontstaat door een tekort aan insuline of door een niet goed werken van de beschikbare insuline, doet zich in twee vormen voor. In de eerste vorm, type 1, is de patiënt, die via de ei landjes van Langerhans of bè tacellen in de alvleesklier te weinig of geen insuline aan maakt, afhankelijk van geïn jecteerde insuline. Van hen zijn er ongeveer 80.000 in Ne derland. Bij de diabetes type 2 zijn de patiënten, tweederde van het totaal in ons land, niet afhankelijk van insuline als therapie en kan volstaan worden met tabletten of een dieet. Bij de stofwisseling in het menselijk lichaam wordt via allerlei ingewikkelde pro cessen het voedsel veranderd in onder andere glucose, dat in het bloed komt en de brandstof levert die in de li chaamscellen wordt omgezet in warmte en energie voor de specifieke functie van die cel len. Overtollige brandstof wordt in de lever opgeslagen in de vorm van glycogeen en elders in het lichaam als vet. Glucose heeft om in de li chaamscellen te kunnen door dringen het hormoon insuline nodig. Insuline opent de cel. waardoor de glucose verbrand kan worden. Wanneer de li chaamscellen de glucose niet kunnen opnemen, blijft het werkeloos in het bloed en verlaat via de urine het li chaam. Vandaar de naam „honingzoete doorstroming", in vroeger jaren vastgesteld door het proeven van de uri ne of kijken of het bijen aan trok. Moeilijk Suikerziekte kan door erfe lijkheidsfactoren, nadelige ef fecten op de bèta-cellen of specifieke virusinfecties ont staan. Omdat veel elementen een rol spelen bij het ontstaan van diabetes, is het (nog) moeilijk de ziekte echt te be strijden of zelfs te voorkomen. Tot 1922, toen de Canadese artsen Frederick Banting en Charles Best er voor het eerst in slaagden suikerzieken met insuline, verkregen uit de al vleesklier van een hond, te behandelen, was de levens verwachting voor een diabeet, niet erg optimistisch. Wel was toen bekend dat het bedrijven van sport een gunstige uit werking op de ziekte had. Toch heeft de medische we reld lang sceptisch gestaan te genover het bedrijven van sport door diabetici. Dat beeld is de laatste tien jaar duidelijk gewijzigd. Diabeten die alleen een dieet behoeven te houden, zullen door sportbeoefening hun voedingspatroon kunnen verruimen. Zij zullen wat meer koolhydraten moeten gebruiken, omdat sport extra inspanning en daardoor meer energie vereist. Diabeten die tabletten gebruiken, zullen kunnen volstaan met minder medicijnen. De insuline-af- hankelijke diabeet zal op den duur met minder insuline kunnen volstaan, maar nooit zonder kunnen. Suikerziekte betekent niet dat een getalenteerde sportman of -vrouw, die met deze handi cap moet leven, nooit de top kan bereiken. In de geschie denis van de sport zijn er vele voorbeelden van diabeten, die het allerhoogste hebben be reikt in hun tak van sport. De Wimbledon-kampioenen Tony Trabert en Jaroslav Drobny leden toen al aan sui kerziekte. Datzelfde geldt voor de Amerikaanse kunst rijder Scott Hamilton, de hoc keyer Wolfgang Strödter. die meer dan honderd wedstrij den als strafcornerspecialist in het Westduitse elftal speelde en thans de coach van het Westduitse damesteam is. In de Amerikaanse profleagues van het ijshockey en Ameri can Football spelen op het hoogste niveau diabeten. In Nederland kan van Rob van Essen (basketbal) en Ellen Bakker (tafeltennis) gezegd worden dat zij aan de top meedraaien ondanks hun sui kerziekte. De Nederlander Sam Ulijn zeilde zelfs solo om de wereld, ondanks zijn han dicap van „suiker". Marathon Leo Heere, arts op het me disch centrum van de Neder landse Sport Federatie op Pa pendal, ontdekte na de mara thon van Rotterdam dat hij suikerziekte had. Hij startte enkele maanden geleden met de Arnhemse internist dr. Edo Meinders en klinisch chemicus drs. Frans Wille- kens een onderzoek naar de invloed van duursport op sui kerziekte. Uit de praktijk was al bekend, dat diabeten van het type I door langdurige training de kans op een hypo- glycaemie tijdens de inspan ning vergroten. Een hypo is een te sterke daling van de bloedsuikerspiegel door een te veel aan insuline, waarvan de belangrijkste verschijnselen onder andere geeuwen, hon ger, angst, beven, hartklop pingen, transpireren en stem mingsverandering zijn. Het is zelfs mogelijk- dat de diabeet door een hypo in coma raakt. Een hypo kan snel worden opgeheven door koolhydraten te nemen (suiker, snoep, koekje, boterham). Het tegen gestelde van de hypo is de hy- perglycaemie of hyper, te weinig insuline-werking waardoor de bloedsuikerspie gel stijgt met ontregeling van de gehele suiker- en ook vet- -stofwisseling. Leo Heere ervoer tijdens de training dat hij een hypo kreeg ondanks het feit, dat hij vóór zijn training geen insuli ne had gespoten en wel flink had gegeten. Dat niet of min der injecteren voor een in spanning is belangrijk omdat door de toenemende gevoelig heid voor insuline van de li chaamscellen en de verbeter de bloeddoorstroming van de injectieplaats de insuline snel ler in de bloedbaan komt. De ervaring van marathonlo per Heere leerde arts Heere. dat bij zijn vorm van diabetes type 1 het regelmechanisme van de bloedsuikerspiegel verstoord moest zijn Het on derzoek op Papendal wil dui delijk maken dat er behalve een tekort aan insuline ook een tekort is aan bloedsuiker- -verhogende hormonen Dit zijn tegen-regulerende hor monen, die de hypo bestrij den. Bij de hypo treden aller lei verdedigingmechanismen in werking, die onder meer bestaan uit glucagon, groei hormoon, catecholamines en Cortisol, hormoonproducten van de bijnieren. Het trio Meinders, Willekens en Heere vergelijkt bij het on derzoek van goed getrainde diabeten en gezonde, getrain de proefpersonen de bloedsui- kerspiegels tijdens een test, waarin de „proefkonijnen", in totaal drie uur hardlopen Bij de proefpersonen wordt in to taal tien keer met regelmatige tussenpozen bloed afgenomen. Deze monsters worden analy tisch biochemisch onderzocht, sommige zelfs in de Verenig de Staten. Dat de diabeet de eerder genoemde verdedi gingsmechanismen niet vol doende aanmaakt was be kend, maar nog nooit onder zocht bij goed getrainde sport lieden, zoals marathonlopers, tijdens het beoefenen van hun sport. Edo Meinders „Dit onderzoek is van groot praktisch belang Hoewel aan diabetes lijdende sportmensen weten, dat zij bij een grote inspanning bij trai ning of wedstrijd niet oi min der moeten spuiten, lopen zij het gevaar een hypo te krij gen. Door dit onderzoek kun nen wij ze leren hoe ermee om te gaan. Ik ben tot de con clusie gekomen, dat de beoe fening van duursport ideaal is voor een diabeet. Voorwaarde is dat zij voor hun duurpresta- tie veel minder of geen insuli ne injecteren, ook omdat het tijdens een duurprestaties over het algemeen moeilijk is te eten. Zeker bij lopen, maar dat geldt ook voor andere tak ken van sport als zwemmen, schaatsenrijden en in mindere mate fietsen. Diabetici moeten voorkomen dat zij een hypo krijgen" De Arnhemse internist, die door Leo Heere in direct con tact met het lange-afstandlo- pen kwam, stelt dat een regel matige training geweldig goed is voor een diabeet „Lopen is ideaal omdat het een gemak kelijke vorm van duursport is. Het voert de conditie snel op, het vetweefsel vermindert en het lichaamsgewicht daalt. Daardoor is' minder insuline nodig en de patient is veel ge makkelijker door zijn regelmatig sporten Éénmaal in de week heeft totaal geen zin. Je krijgt dan een piekbe- lasting Bovendien huft hit beoefenen van een duursport goede invloeden op het hart en vaatstelsel, dat van een di abeet extra kwetsbaar is. Ro ken is dan ook ongehoord stom voor hem of haar". Zaal voetbaltoernooi LEIDEN LFC houdt mor gen in de Groenoordhal een zaalvoetbaltoernooi, waaraan de meeste Leidse verenigingen met selectiespelers zullen deel nemen. De wedstrijden begin nen om 9.30 uur, terwijl de fi naleronde om 16.00 uur van start gaat Laatse kans Fluks voor LEIDEN Drie korfbalclubs moeten in het laatste weekein de van dit jaar nog competitie wedstrijden inhalen, waarbij nog grote belangen op het spel Op 29 december speelt Fluks tegen Jodan Boys. De wed strijd heeft plaats in de North- go hal en begint om 14.35. De Noordwijkers verspeelden in eigen hal al punten tegen Vi tesse (5-6) en Weidevogels (9- 9) en moeten nu winnen, wil coach Van Vliet het woord „kampioenschap" in de mond blijven nemen De volgende dag reist De Al gemene naar IJsselmond om er om 12.45 tegen Eureka uit te komen. Het achttal van Van Zonneveld is door recente ne derlagen tegen Zuiderkwartier (14-7) en KVR (5-6) wat in de verdrukking geraakt en kan een goed resultaat zeker ge bruiken. De enige wedstrijd in Leiden speelt zich af in de Vijfmeihal. waar De Danaïden tegen Rea dy in het veld komt. Dit duel begint om 14.00 uur De Leidse eersteklasser dreigde na de midweekse nederlaag tegen OSCR (12-9) in de onderste re gionen weg te zinken, maar herstelde zich bijtijds tegen staartclub Rozenburg (7-11). Bij een nieuwe overwinning kan het team van Hans van Huis de derde plaats van haar komende tegenstander over- sportuitslagen TENNIS GP-to*rnooi, Melbourne Heren-enkelapel. eerst* rond*: Van Boeckel (Ned)-Whitecross (Aus) 6-3. (Nzl) 6-2. 6-3 Fitzgerald (Aus)-Mu»tard Dynamo-toernooi, Apeldoorn: Heren Nederland-Zuid-Korea 1-2 (10-15 15-11, 10-15), Cuba-Zweden 2-0 (18-16, 18-16). West-Duitslan- d-Astl Bistelam 1-2 (9-15 15-3, 7-15). Dynamo-Griekenland 1-2 (15-11. 9-15, 5-15); Grtekenland-Zwd-Korea 1-2 (6-15. 15-8. 9-15). Asti-Zweden 1-2 (15-12, 4-15. 6-15); West-Du.t*- land-Cuba 0-2(11-15, 7-15), Dynamo- Nederland 0-2 (10-15, 7-15) Dames Neder land-Oost-Duitsland 0-2 (7-15. 12-15). Olimpia-Fr ankrijk 2-0 (15-9. 15-8). Wost-Ouitsiand-Oy- namo 2-0 (15-5. 15-7). Zuid Korea- - Nederland 2-1 (15-1. 13-15. 15-9). Oost-Duttsiand-Caneda 2-0 (15-3. 15-7), Frankrijk-West-Duitsland 0-2 (11-15. 9-15). Dynamo-Cuba 0-2 (4-15, 2-151 Dynamo-Olimpia 0-2 (4-15, 5-151 Cuba-West-Duitsland 2-0(15-13. 15-6). Canada-Zuid-Korea 1-2 (7-15. 15-10. 2-15)

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15