8 k Hollywood-trend van ontmenselijking overheerst Natassja Kinski opvallendste actrice Sigarettel'abrikant redt Filmfestival Rotterdam z HET FILMJAAR 1984: DE BESTEN VAN '84: fa FILM CcidócSomxvnt VRIJDAG 28 DECEMBER 1984 PAGINA 14 IPC Foto links: Beeld uit „Schatjes", Nederlandse film die aansloot bij Amerikaanse trends. Rechts: Danny de Munk en Peter Faber in „Ciskede rat", best bezochte film van '84. DEN HAAG Terugkij ken aan het eind van een jaar is tenslotte een tradi tie, dus waarom niet: Was 1984 een goed filmjaar? Voor zover een eenletter grepig antwoord al moge lijk is, ik zal het schuldig moeten blijven. Internationaal liep 1984 niet over van de goede films, dat is zeker. In het begin leek het er even op dat vanuit Hollywood, na de Oscar-triomf van ..Terms of Endearment" de trends in het filmmaken wat bijgestuurd zouden worden, naar films waarin de nadruk weer op herkenbare, dus ge nuanceerd getekende, mensen zou belanden, maar dat is er tot nu toe nog niet van geko men. De meest besproken en meest bezochte films - interna tionaal - zijn nog altijd de de „escape"-films uit de Lucas- /Spielberg-hoek. Dus het na geslacht - de naweeën kan je ook zeggen - van „E.T.". Met veel verve gebrachte fanta- lijks meer tegenover een me demens wordt geportretteerd, maar tegenover meestal met veel verve gebrachte miracu leuze verschijningen. Of het nu de verschrikkingen zijn die een Indiana Jones mag be vechten, of de monstertjes uit de huid van een Gremlin, in feite is het één pot nat. Prima, leuk, als er daarnaast nog maar iets anders is. En wat dat andere betreft is Hollywood in elk geval wankelmoediger dan ooit. Acteurs-alleen hebben hun trekkracht voor de bio scoop grotendeels verloren - alleen Sylvester Stallone lijkt die in Amerika nog te hebben, terwijl hij hier in een slechte film als „Rhinestone" toch nauwelijks volk op de been brengt. Originaliteit, gim micks, overtreffende trappen en vooral de „jump on the bandwagon" van het succes, het doorborduren op wat zich als een mogelijke succesformu le aandient, dat lijkt Holly wood als de redding te zien. Jammerlijke zaak Wat Nederland betreft is het een nog merkwaardiger jaar. Het jaar van de kleine produk- ties, de „betere" films voor minder geld gemaakt. „Bastil le", „De grens", „Gebroken spiegels", „De schorpioen", „De stille oceaan", „De witte waan". Gezien de resultaten over het algemeen kan je zeg gen dat het gevaar bestaat dat die „kunstzinnige" speelfilm in '85 weer in de marge van het Nederlandse filmmaken terechtkomt. En dat is een jammerlijke zaak. want juist dat soort films begon het film klimaat op eigen bodem com pleter en veelzijdiger te ma ken. Er staan voor '85 nog een aantal van die kleinere films op stapel, maar of die het red den is nu al de vraag. De Eer ste Amsterdamse Filmassocia tie ging er zo goed als aan ten gronde, onafhankelijke ver huurder Max van Praag, die' voor de films ervan tekende, bijna met de Amsterdammers. Toch stonden tot en met okto ber van dit jaar (verdere cij fers liggen er nog niet) twee Nederlandse films boven aan de top twintig van de meest bezochte films in ons land. „Ciske de rat" en „Schatjes". De onbekommerde originali teit en „overstatements" van Ruud van Hemerts „Schatjes" passen helemaal in de Holly wood-trend van filmmaken. Van Hemert zou wat dat be treft best eens in de toekomst onze hitgevoeligste regisseur kunnen worden. Bij zijn naam denk je trouwens meteen aan Dick („De lift") Maas, maar van zijn front is niets nieuws bekend. Ben Verbongs „De schorpioen", kwam van de zelfde producenten als „Scha tjes": Chris Brouwer en Haig Balian. Weliswaar veel minder succesvol dan „Schatjes", maar zeker geen flop. Dat laatste geldt ook voor „Gebroken spiegels" van pro ducent Matlhijs van Heijnin- gen, die eveneens verantwoor delijk was voor de tophit „Cis ke de rat". Zijn succes lijkt te kenend voor welke richting het Nederlandse filmen in de toekomst zal kiezen: „Bedrijfs- zekere" projecten, bekende boeken, grote namen, genre films, vooral verstandig gepro duceerd voor een breed pu bliek. Rob Houwer zat al op dat spoor en komt er straks met „Het bittere kruid" waar schijnlijk weer op terug, Van Heijningen is uitgebreid aan het praten geweest met de Cannon-neven Golan en Glo bus en aangezien die in de loop van het volgend jaar zon- Foto links: Natassja Kinski (in „Paris, Texas"): opvallendste actrice van het jaar. Rechts: Tom Hulce als de jonge en Roy Dotrice als de oude Mozart in „Amadeus": opvallend succes. der de zekerheid van het dan weer zelfstandig verhuurde Amerikaanse product van Pa ramount, Universal en MGM komen te zitten, zou hun parti cipatie in Van Heijningens Sigma-films wel eens zeer be langrijke factor in het Neder landse filmmaken kunnen worden. Tenslotte heeft Can non het leeuwendeel van de theaters in de randstad (Tu- schinski en City) in handen en dus te bevoorraden. Bioscopen: te weinig hits Al en met al is '84 voor de bio scopen een uitgesproken slecht jaar geweest. Te weinig „hits" die de tijden van slapte goed maakten. „Police Academy" was zo'n hit, „Ghostbusters" lijkt het ook te worden. Voor de grote bioscopen te weinig. De kleinere, al dan niet onaf hankelijke theaters hebben het nog moeilijker. Er zijn afgelo pen jaar stemmen opgegaan (Jos Stelling, Max van Praag) dat er daar tot kingsvorm gekomen ten worden tussen 1 merciële circuit" en „het alter natieve circuit" (de filmhui zen), omdat daar de concur rentie met een toch al niet per se commercieel produkt fnui kend kan worden. Stelling ontvouwde een plan aan waar in subsidiëring van de exploi tatie van moeilijker films vooregsteld wordt, zodat die de tijd krijgen hun publiek te vinden. Hij stelt dat het ma ken van zulke films dan wel gesubsidieerd wordt, maar dat het effect daarvan teniet ge daan wordt als theaters niet het risico kunnen nemen ze de kans te geven. Het lijkt me moeilijk te verwe zenlijken, maar het zou goed nieuws voor '85 kunnen zijn. BERT JANSMA Toch heeft 1984 een aan tal mooie dingen opgele verd. Stuk voor stuk een lingen op hun gebied, maar zo zal het eigenlijk altijd wel zijn. Het noe men van „beste films" van een jaar is een hache lijke zaak en ik waag me er niet graag aan. Maar we kunnen het goede wel op een rijtje zetten. Meest opvallend succes: Dat van „Paris Texas", dat zo'n beetje de „Ghostbusters" van de kunstzinnige film geworden is. Wat zeer blij stemde: Het suc ces van Milos Formans „Ama deus", misschien niets zijn al lerbeste, maar wel een film die het waard is. Opvallendste ac trice: Natassja Kinski, eerst in de John Irving-verfilming „Hotel New Hampshire", toen in „Paris Texas" en daarna in „Maria's lovers" van de Rus Kontsjalovsky. Ze heeft alles om een complete actrice van het niveau van Ingrid Berg man te worden. En over Kontsjalovsky geproken: zijn film en Casavetes' „Love stre ams" reken ik tot de meest on derschatte films van het jaar. Films die een subtiliteit in de schildering van gevoelsrelaties aandurfden - zonder pe/fect geslaagd te zijn - die je niet vaak tekenkomt. Die subtili teit was ook compleet terug bij Woody Allen die met het heerlijke „Broadway Danny Rose" bijna in Capra-stijl de redder van de vermechani- seerde Amerikaanse komedie bleek. Het lijkt me voor de hand lig gen om Albert Finney („Un der the vuleano") het predi kaat beste acteur van '84 om te hangen, terwijl de mooist en meest genuanceerd gespeelde film David Jones' Pinter-ver- beelding „Betrayal" was (Ben Kingsley en Jeremy Irons). Beste misdaadfilm was dan toch Sergio Leone's visie op Harry Grey's gangsterroman „The hoods" ("Once upon a time in America"), meest ver rassende Nederlandse acteur was Joop Doderer als inspec teur De Cock in de Baantjer- verfilming „Moord in extaze". En om in eigen land te blijven: Opvallendste Nederlandse speelfilmdebuut was dat van Rudolf van den Berg met "Bastille". Ingmar Bergmans postscrip tum achter zijn beëindigde filmcarrière „Na de repetitie" was voor mij het meest intelli gente spel met mensen (ac teurs) en hun emoties en ik was verschrikkelijk blij - in te genstelling tot heel waf colle ga's - dat je weer eens een traan kon laten om het per se niet-vals-sentimentele „Terms of endearment". Maar de film die m'n hart volkómen stal was de prachtige verfilming door de Rus Nikita Michalkov - een broer van de eerder ge noemde Kontsjalovsky trou wens - van Gontsjarovs boek „Oblomow". Ach, en als je alles op een rijtje zet heeft 1984 toch nog best wat opgeleverd. Vervelend al leen dat je - om tot die entdek king te komen - ook zoveel filmrommel moet zien. Wat dat betreft zal '85 helaas niet anders zijn. BERT JANSMA ROTTERDAM Het jaarlijkse Filmfestival Rotterdam 1985 zal definitief plaats vinden van 25 januari tot en met 3 februari a.s. Dankzij een sponsorcontract met siga- rettefabrikant R.J.Rey nolds Tobacco is er inmid dels financiële zekerheid gekregen, meldt festival directeur Huub Bals. Het festival wordt georgani seerd door de gemeente Rotterdam, de VVV al daar en de Rotterdamse Kunststichting. Het vindt plaats in de bioscopen van het Lantaren/Venster complex, het Luxor thea ter, het Hilton hotel en de bioscoop Arena en er wor den bijna honderd films uit circa dertig landen ge draaid. Het festival brengt een aantal van do beste films van andere festivals bijelkaar, introdu ceert enkele nieuwe gezichten en laat werk zien van vroege re „ontdekkingen". Zo is er van Chantal Akerman „L'homme et la valise", een nieuwe film over de ongemak ken van iemand die op een klein Parijs appartement lo geert. "II bacio di Tosca" van regisseur Daniel Schmid - een bekende van enkele jaren her in Rotterdam - de succcsfilm van het festival van Locarno dit jaar en handelend over het Giuseppe Verdi-huis, waar be jaarde opera-zangers hun laat ste dagen slijten. Uitschieter op het New Yorkse American Independent Feature project was - volgens Huub Bals - Eric Mitchels „The way it is", een experimentele versie van het Euridice-verhaal Uit Cannes komt Skolimowski's „Succes is the best revenge", over een Poolse kunstenaar die in Parijs een hoge onderscheiding krijgt en probeert in Londen een Pools politiek theater van de grond te krijgen. Uit het Joe goslavische Pula komt „Un seen wonder" van Zivko Niko- lic, er zijn retrospectieven (o.m. van het werk van de Braziliaan Nelson Pereira dos Santos) en „films van het jaar", waaronder Jim Jar- musch' „Stranger than paradi se" (Cannes '84), Eric Rohmers „La nuit de la pleine lune" (Venetië '84) en „Les favoris de la lune" van Otar Iosseliani (Venetië '84). Opvallend is verder dat het vilmfestival Rotterdam de integrale versie van Andrej Tarkowski's „An drei Roubljev" brengt. De film is hier ooit vertoond in een versie van 140 minuten, de originele duurt 180 minuten. Huub Bals merkt op dat het belachelijk is dat men in Mos kou geen bestellingen accep teert van Tarkowski's film en dot hij het met een Frans/Ne derlandse ondertitelde kopie uit Brussel moet doen. Gezien het feit dat de nu in het wes ten werkende Tarkovsky zijn Russisch staatsburgerschap is ontnomen, was dat echter te verwachten. Een passepartout voor alle films straks in Rotterdam gaat honderd gulden kosten, er zijn losse kaarten te koop, die ova- Hilton hotel, en er is een CJP strippenkaart voor dertig gul den die recht geeft op tien iDOvMeine klusje*. Dit handige miniatuur bankschroef je krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee. r3 noteeralsnieuweabonneem.lv. I NAAM: POSTCODE/PLAATS: TELEFOON: Deze ontvangt de eerste twee weken de krant gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per: O kwartaal O automatisch per maand STUUR EEN MINIATUUR BANKSCHROEFJE NAAR: NAAM POSTCODE/PLAATS iS^EeicLeSowtont raat iiond. i ien Dino de Laurentiis dus o Filmmakers in Amerika zitten al lang niet meer op een kluit je in de buurt van Los Ange les. De grote distributeurs wel. Maar sinds New York enige tijd prat gaan op veelvuldig gebruik van dio's en locaties, sinds George Lucas z'n eigen studio' kantoren richting San Francis co heeft verplaatst, krijgen steeds meer staten trek in de lucratieve aanwezigheid van j filmmakers. Dino de Laurenti- is. een van de grootste onaf- r hankelijke producenten, ver- ,e'dv< huisde met zijn handel naar !aalv0 Wilmington in North Carolina. Daar zet hij nu een twintigtal gebouwen neer, waaronder elf zogenaamde „sound stages" (studio's voor binnenopnames) voor een bedrag van tien mil joen dollar. „Firestarter" - naar het boek van Stephen King - was de eerste film die hij in North Carolina liet ma ken. Tot groot genoegen van gouverneur Jimmy Hunt, al scheelde het niet veel of De Laurentiis was in South Caro lina terecht gekomen. Daar werden de Italiaanse producer, als hij maar wilde afzakken met zijn hele gezelschap, belas tingfaciliteiten en staatsgebou wen aangeboden. North Caro lina moest een tegenzet doen en bood De Laurentiis allerlei andere faciliteiten als electri- sche aansluitingen, eigen toe gangswegen. een vliegveld, plus hulp bij de financiering van zijn projecten. Hunt het pleit en De Laurentiis zal zeker zes films in zijn staat maken waaronder Cat's Eye" (weer naar een verhaal van King), Michael Cimino's „Year of the Dragon" en een vervolg f op „Dune" (de eerste „Dune" ±J(_ naar het boek van Frank Her- bert is inmiddels klaar). Goe- J\/ verneur Hunt ziet behalve ba nen voor zijn burgers nóg een voordeel: Hij hoopt op steun van belangrijke filmmonsen in zijn strijd tegen zijn politieke opponent Jesse Helms: „Als er sterren zijn die hier terug wil len komen en mij politiek van dienst willen zijn. graag". f oule trijde )ordr )e dr eker aden radisc uurlij recht Johan die bi Michael Baryshnikov BUSSEN De twee gevluchte Russische balletsterren in Amerika doen het goed in de filmwereld. En dan hebben we het over Mi chael Baryshnikov en Alexan der Gudonov. Zowel op het persoonlijke vlak als zakelijk. Baryshnikov is niet alleen de vader van het kind van Jessi ca Lange, hij danst nu in de film „White Knight". Gudo nov - de langgelokte vriend van Jacqueline Bisset - speelt een rol naast Harrison Ford in „Called Home". 2010 Regisseur Peter Hyams zoekt het al jaren in hogere sferen. Hij maakte de ruimte-films ..Capricorn One" en Out- lands" en is nu net klaar met een vervolg op Stanley Ku bricks „2001". Een film, al weer gebaseerd op een werk van science fiction-grootheid Arthur C.Clarke, die „2010" gaat heten. Hyams gaat ver geijkingen met Kubricks meesterwerk fluks uit de weg: „Geen filmmaker zal zich met Kubrick willen vergelijken. Diens films ga je nederig met potlood en papier zitten bekij ken in de hoop dat je er iets van mee kan pikken". Schrij ver Arthur C. Clarke had de aardigste opmerking over Hy ams' nieuwe film: „Het is heel zeggen, maar de film is net zo goed als het boek". BERT JANSMA Artnur C.Clarke ENS' (21) doelr zekei geen voor Kork bijna zorgi Spor troui Joha ,H>j' gend dit n Zoi Toet tijde wacl

Leidse Courant | 1984 | | pagina 14