Italië laat zwarte terreur ongemoeid Noord-Italië bedolven onder vers pak sneeuw Afghaanse vluchtelingen probleem voor Pakistan BESCHULDIGING TIJDENS ROUWDIENST IN BOLOGNA Wachten op toegang tot Zuid-Libanon BUITENLAND Eeidac Sou/tont VRIJDAG 28 DECEMBER 1984 PAGINA 13 ERE-BEGRAFENIS VOOR DAKLOZE OORLOGSHELD WASHINGTON De gecremeerde resten van een dakloze man die onlangs doodvroor in een park tegenover het Witte Huis. zijn vandaag naast andere Amerikaanse oorlogs helden bijgezet op de nationale begraafplaats Arlington in Washington. De 61-jarige Jesse Carpenter, die 22 jaar als dakloze door het le ven ging. werd op 5 december doodgevroren aangetroffen aan de voeten van zijn beste vriend, de zich in een rolstoel bewegende dakloze John Lamm. Carpenters ex-vrouw, die in de krant van zijn dood las, nam contact op met een groep die daklozen helpt. Zij ver telde dat haar ex-man drager was van de Bronzen Ster, een onderscheiding die hij kreeg omdat hij in 1944 hielp gewonden af te voeren onder vijandelijk vuur in Bretagne, waarna voor hem een plaatsje werd inge ruimd op Arlington. Kunstmatige komeet boven Stille oceaan WASHINGTON Vanuit een West- duitse satelliet is gisteren hoog boven de Stille Oceaan een kunstmatige ko meet gelanceerd, die enige tijd aan de hemel te zien was. Het ging om een hoeveelheid van het zilverkleurige metaal barium, dat in gasvorm uit de satelliet werd geslingerd. Daardoor onstond er een gaswolk als een ko meet met een staart van 12.000 kilo meter. De kunstkomeet maakt deel uit van een zevenledig experiment om de wisselwerking te bestuderen tussen het aardmagnetisch veld en de zonne winden. Praktische toepassingen heeft het experiment niet, maar het zal eni ge aanwijzingen kunnen geven over het ontstaan van sterren en planeten. Nelson Mandela wil niet naar thuisland JOHANNESBURG Nelson Mandela, de oprichter van het verboden Afrikaans Nationaal Congres die al 21 jaar door de Zuidafrikaanse autoriteiten ge vangen wordt gehouden, heeft verbanning naar het thuisland Transkei afgewezen. Dat heeft het Zuidafrikaanse blad „Beeld" gisteren gemeld. „Beeld" is op de hand van de Zuidafrikaanse re gering. Mandela werd in 1964 tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld wegens zijn strijd tegen de apartheid en zijn steun aan de eveneens verboden communisti sche partij. China gaat bedreigde panda's registreren PEKING In China zijn plannen ontwikkeld om de komende twee jaar de populatie van reuzenpanda's, een ernstig bedreigde diersoort, te registe ren. Tevens wil men het huidige te kort aan bamboe, het hoofdvoedsel van de panda's, in kaart brengen. Het onderzoek zal worden uitgevoerd in de bergachtige provincie Sichun, waar de meeste reuzenpanda's leven. Bam boe is schaars geworden omdat dit jaar een zeldzame bloei-cyclus heeft plaatsgevonden, waardoor de bamboe voor de panda's oneetbaar wordt. Vol gens de Chinese autoriteiten zijn tot nu toe 42 van de naar ruwe schatting 1.000 reuzenpanda's door voedselge brek omgekomen De belangstelling voor de rouwdienst was zo groot, dat duizenden mensen de dienst op het plein voor de kerk moesten volgen. Op de kleine foto de weduwe (links) en de moeder (rechts) van een van de vijftien slachtoffers. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Met een begra fenis zonder lijken heeft Italië gisteren in Bologna de slachtoffers van de treinaanslag van afgelo pen zondag herdacht. De nabestaanden van de vijf tien doden wilden liever geen uitvaartplechtigheid met officiële toespraken en met staatseer. De slachtoffers zijn in eigen omgeving begraven. zich geheel enkele fascistische terreurben- des, zoals Ordine Nuovo en Ordine Nero. De leden van deze clubs zouden zich aan eerdere aanslagen hebben schuldig gemaakt. Maar om niet opgehelderde reden heeft de justitie nooit vat op hen kunnen krijgen. geen daders, maar ook hij eiste van de staat „dat de daders eindelijk worden opgespoord, opdat ze niet weer kunnen toeslaan". De enige die de aanslag had kunnen, of liever, had moeten voorzien is de Italiaanse gehei me dienst. Maar deze faalde. Overigens is bekend dat de Italiaanse geheime dienst zich in het verleden nogal ontvan kelijk heeft betoond voor ex treem-rechtse invloeden. En de laatste jaren zijn zelfs enke le hoge functionarissen van deze dienst gearresteerd op verdenking van staatsonder- mijnende activiteiten. Betwij feld wordt daarom of de trei naanslag consequenties zal hebben voor de Italiaanse ge heime dienst. Voor het publiek verandert er wel iets. De Italiaanse spoor wegen hebben aangekondigd dat van nu af aan alle bagage van de treinreizigers aan con trole wordt onderworpen. Voorlopig gebeurt dat nog al leen per steekproef. Niemand verwacht overigens dat daar in de praktijk iets van terecht zal komen. Treinen zullen in Italië voor lopig nog wel een geliefkoosd doelwit voor terroristische die zijn burgers aanslagen blijven. Het spoor- Voor Bologna, de stad die al vaak eerder doelwit is geweest van terroristische aanslagen, staat het vast dat het fascisme achter het bloedbad van zon dagavond zit. Bologna is een rode (communistische) stad met een lange anti-fascistische traditie. Vaststaat dat eerdere aanslagen in en bij Bologna (in 1974 op een trein, en in 1980 op het station) door fascisti sche bendes zijn gepleegd, ook al moet de eerste dader daar van nog veroordeeld worden. Imbeni, de communistische burgemeester van Bologna, vroeg zich gisteren op de her denkingsbijeenkomst, met staatspresident Pertini naast zich, af, waarom in Italië de fascistische terreur altijd onge straft blijft. „Vanaf 1969 heb ben aanslagen van fascistische signatuur 140 slachtoffers ge maakt. Maar de schuldigen zijn nooit gepakt. Het zwakke staat die zijn w laat vermoorden zonder de wegnet moordenaars te kunnen opspo ren en straffen", zei Imbeni, terwijl Pertini naast hem in stemmend knikte. overbelast, de altijd stampvol, zodat elke aanslag op een wagon of op een stuk rail verzekerd kan zijn van een groot aantal slachtoffers. In de beruchte tunnel bij Bo logna passeren dagelijks met Italië vrijuit „omdat zij mede- grote snelheid zo'n 150 trei- plichtigen hebben binnen het nen. Voorlopig rijden ze er staatsapparaat, en omdat de echter nog stapvoets doorheen, politiek het gevaar van hun daden onderschat". Bologna's aartsbisschop Biffi noemde ligheidsmëatregel. DEN HA AG /INNSBRUCK landse toeristen aan de tele- Wie dezer dagen sneeuw wil genieten, moet Oostenrijk links laten liggen en doorreizen naar Zuid-Zwit' seriand en Noord-Italië. Daar heeft het gisteren zo lang ge sneeuwd. dat alle vormen van wintersport er zelfs tot in de dalen mogelijk zijn. De foon te krijgen liepen gisteren aan het eind van de middag vaak spaak, omdat de skiërs nog met de liften van de hoge re hellingen naar het dal moesten terugkeren. Op de la gere hellingen is er wel wat sneeuw bijgekomen. Maar wie een aardig stukje wil glijden, zal toch op ongeveer 2000 me ter moeten beginnen. Voor de ervloedige sneeuwval langlaufers zijn de mogelijkhe- tuig (gipsvlucht) om tientallen ongelukkige skiërs massaal uit Oostenrijk op te halen. Het ko mend weekeinde en in de loop van de volgende week worden nog de nodige meldingen van gestrande toeristen en geval len skiërs verwacht. Opwar mertjes voor de laatste week januari en de crocusva- het, aldus Gijs m gekkenhuis oldoen de, zo wordt door de VVV's erzekerd. aan de zuidkant van de Alpen den staat in schril contrast met het alle tekort derlijke regionen. In skiland De medewerkers bij uitstek Oostenrijk klinken ANWB-Alarmcentrale, de skiërs, hotelhouders en VVV's weliswaar iets enthou siaster dan een week geleden, maar tevreden zijn ze nog niet. .Ik kan niet zeggen dat er geen sneeuw ligt. Lech ligt immers op ruim 1400 meter. Er kan best geskied worden, zeker als je hogerop de berg gaat. Maar het zou wel wat meer mogen zijn", aldus een hotelhouder in de plaats waar de koninklijke familie dagelijks de hogere pistes opzoekt. En zij zijn niet de enigen. Pogingen Neder- dë wel het hoofdkantoor in Den Haag als in het steuntpunt in Innsbruck, hebben een naar eigen zeggen „vrij rustige Kerst" achter de rug. Het aan tal meldingen van gewonde skiëis en kapotte auto's lag. waarschijnlijk mede doordat wintersport zijn gegaan, wel hoger dan vorig jaar. Maar volgens chef-hulpverlening Gijs van Wijen is er voorals nog geen aanleiding voor het huren van een speciaal vlieg- kantie van Win zal zijn'. Eric Grootmijer, hoofd van het ANWB-steunpunt in Inns bruck. verkeert duidelijk in een mineurstemming omdat er in Tirol nog steeds te weinig sneeuw ligt. „De temperatuur is goed, maar er komt niets uit de lucht. Zo kwam ik gisteren een stel Nederlanders tegen, dat had afgezien van de skiles sen en de vakantie nu wande lend doorbrengt". Toch lijken die mensen een uitzondering. De meeste Nederlandse toeris ten nemen, zo blijkt, ofwel ge noegen met de dunne laag sneeuw op de laagste hellingen ofwel klimmen net zo hoog, totdat zij op de betere pistes staan. De weervoorspellers bieden de wintersporters ove rigens weinig hoop: het weer boven Oostenrijk zal de ko mende dagen nauwelijks ver anderen. In de stem van het hoofd van het ANWB-steunpunt in Men- drisio (Zuid-Zwitserland), J. Hamers, klinkt een vleugje triomf, nadat hij heeft gehoord dat Oostenrijk nog steeds naar een goed pak sneeuw snakt. „Nou, in Zuid-Zwitserland, Wallis en in heel Noord-Italië komt het al urenlang met bak ken naar beneden. Het is van morgen om zes uur begonnen en nu, twaalf uur later, sneeuwt het nog steeds. Vol gens de weersberichten kan het nog wel even aanhouden Ook in de rest van Zwitser land en in de Franse Alpen kunnen de skiërs goed terecht. De sneeuwsituatie is daar de afgelopen dagen aanmerkelijk verbeterd. Dichtbij huis zijn de mogelijkheden minimaal. In de Ardennen, de Ei fel en het Sauerland is geen wintersport mogelijk. In de Harz slechts op zeer beperkte schaal. 0': Prins en prinses Prinses Diana en haar kinderen blijven geliefde „slachtof fers" van de camera van Lord Snowdon, de vroegere echt genoot van prinses Margaret, die sinds een aantal jaren als Brits hoffotograaf furore maakt. Prinses Diana poseerde sa men met prins Henry, kort na diens doop afgelopen vrijdag in een kapel van Windsor Castle. De foto werd gisteren vrij- „Uitvinder" nucleaire winter wetenschapper van het jaar MAINZ/AMSTERDAM D* in Amsterdam geboren lucht- chemicus Paul Crutzen. thans directeur van het wetenschap pelijk onderzoekinstituut Max Planck in het Westduitse Mainz, is door het wetenschap pelijk tijdschrift Discos-er in New York gekozen tot weten schapper van het jaar. Deze eer valt hem te beurt vanwege zijn twee jaar geleden ontwik kelde theorie over de barre winter die zal invallen, als de twee supermogendheden hun kernwapens in de strijd gaan gooien. Door de atoomoorlog van Paul C rutzen zouden enorme branden ontstaan, met als gevolg dat een dikke laag roet het hele noordelijke half rond voor langere tijd van de zon zou afschermen. Daardoor zouden de temperaturen tot ver beneden nul dalen Nadere studies wezen uit dat er in dat geval op het noordelijk half rond geen overlevenden meer zullen zijn en de beschaving hier geheel vernietigd zal zijn Eerste uitslagen verkiezingen India vanavond verwacht NEW DELHI In India heb- ben zich gisteren op de voor laatste dag van de algemene verkiezingen opnieuw geweld dadigheden voorgedaan. Daar bij zijn acht doden gevallen en tientallen mensen raakten ge wond. De verkiezingen, die maandag begonnen en van daag worden afgesloten, heb ben tot nu toe aan zeker 33 mensen het leven gekost. On dertussen is een begin ge maakt met het tellen van de ruim 200 miljoen stemmen. De eerste resultaten worden van avond verwacht. ISLAMABAD Het land is leeg, kaal en stoffig en wanneer het regent, ver andert het in één grote modderpoel. Overal op het terrein staan tenten van Afghaanse vluchtelin gen het vluchtelingen kamp hier luistert naar de onwaarschijnlijke naam Hawaii. Het land is on vruchtbaar, maar zelfs als er wat zou kunnen groei en, zouden de vluchtelin gen geen toestemming van de Pakistaanse rege ring krijgen om hun eigen voedsel te verbouwen. Dat zou namelijk een eerste stap zijn in de richting van Libanese burgers staan In het dorpje Battar-a-Shoef in een lange rij om toegang te krijgen tot Zuid-Llbanon. De toegang naar het zuiden wordt hier verleend door twee Israëlische militairen In verband met verzetsacties tegen de Israëlische bezetting is Zutd- kibanon al herhaaldelijk door Israël tot gesloten gebied ver klaard. een permanente nederzet ting voor de ongeveer twee miljoen Afghaanse vluchtelingen in Pakistan en dat wil de Pakistaanse regering juist vermijden. Vijf jaar na de Russische invasie in Afghanistan, houden Pakistaanse func tionarissen nog altijd stug vol dat de Afghaanse vluchtelingen „tijdelijke gasten zijn, die uiteinde lijk terug naar huis zullen gaan". Hawaii is een klein vluchtelin genkamp waarin ongeveer veertienduizend pas aangeko men vluchtelingen onderge bracht zijn in tenten. De vrou wen dragen nog de kleurrijke gewaden uit hun vaderland, in plaats van de alles verhullende ,,burkha"-sluier. Ze zijn er kennelijk nog niet aan gewend zich voor het oog van de bui tenwereld te moeten verber gen. Blijkbaar hebben de Paki staanse fundamentalisten hen nog niet in hun greep. Het hulpverleningsprogramma voor de Afghaanse vluchtelin gen is het grootste dat de Ver enigde Naties ooit onder han den heeft gehad. In de eerste dagen na de invasie werden de VN-hulpverleners overwel digd door de enorme stroom vluchtelingen. „Elke dag kwa men er wel honderdduizend mensen de grens over. Het was een hopeloze situatie. We renden ons de benen uit het lijf en kwamen toch geen stap aldus een VN-func- „Als je alleen al denkt het probleem om al die sen van voedsel en dekens te voorzien, laat staan het pro bleem om al die families een tent om in te leven te geven." De situatie heeft zich inmid dels „gestabiliseerd". Per maand druppelen er slechts nog 2500 vluchtelingen de grens met Pakistan over. In tegenstelling tot het kamp Hawaii, waar „het leven geen economisch doel heeft", zoals een VN-functionaris opmerkt, kent het al veel langer be staande vluchtelingenkamp Barakai een zekere economi sche bloei. Hier hebben de ten ten plaatsgemaakt voor lemen huisjes en in de nauwe straat jes is een complete bazar on- staan met theehuizen, kebap- tentjes en kleine winkeltjes, die de tijdelijkheid vaa net kamp lijken tegen te spreken. Een man. die vlees roostert bo ven een houtskoolvuurtje, ver telt dat hii dit werk niet het hele iaar door doet. 's Zomers gaat hij terug naar Afghanis tan om daar deel te nemen aan de „heilige oorlog" van het Af ghaanse verzet. Ook een on derwijzer verklaarde een der gelijk dubbelleven te leiden in de zomer vechten, in de winter onderwijzen in het kamp. Barakai heeft, net als de mees te kampen, geen electriciteit een voorzorgsmaatregel van dc Pakistaanse regering die een permanent verblijf in Pa kistan zo onaantrekkelijk mo gelijk moet maken Toch heeft Barakai met een inwonersaan tal van ongeveer honderddui zend mensen veel weg van een Afghaanse stad in Palcistan Verzet roept op tot meer steun ISLAMABAD Twee leiders van het moslimverzet in Af ghanistan hebben gisteren een oproep gedaan aan alle wester se en anti-communistische lan den om concrete stappen te nemen, die tot beëindiging van de Russische bezetting in hun Ie- land moeten leiden. Het gisteren precies vijf jaar gele den dat Sovjettroepen Afgha nistan binnenvielen. De officiële Sovjet-media heb ben vrijwel geen aandacht be steed aan de vijfde verjaardag van de invasie in Afghanistan. De Pravda schreef dat wester se landen zich in toenemende mate bemoeien met de binnen landse aangelegenheden van Afghanistan. Volgens de Prav- da is er sprake van „een impe rialistisch complot, dat onder leiding staat van de Verenigde Staten". Het Afghaanse be wind heeft gisteren de Sovjet invasie verdedigd. In vele landen is gisteren ge demonstreerd tegen de Russi sche bezetting van Afghanis tan. In Den Haag hielden hiel den enkele honderden Afgha- nen een protestactie voor de Russische ambassade. De tien EG-lidstaten hebben nog eens hun veroordeling uitgesproken over de bezetting van Afgha nistan door de Sovjet-Unie. Aan de rand van de bazar van de stad is het Turkmeense kwartier gevestigd De Turk- ste vluchtelingen die zich hier vestigden - hun lemen hui zen maken een solide indruk de winkels zijn netjes en goed bevoorraad. Zij waren de eer sten die op economisch terrein aan de slag gingen en kunnen gerekend worden tot de erva ren vluchtelingen In de jaren twintig vluchtten ze na de bolsjewistische revolutie uit Midden-Azie naar het noorden van Afghanistan Nu hebben ze weer moeten verhuizen Veel van hen willen uit Pakis tan weg. Ongeveer vijfduizend Turkmenen hebben met be hulp van de VN kunnen emi greren naar Turkije „Normaal gesproken zorgen we dal de vluchtelingen zichzelf kunnen redden, waarna we ons terug trekken", aldus een VN-func tionaris. „Hier is dat een pro bleem. Hier kan men alleen maar afwachten" Omdat landbouw niet toege staan of niet mogelijk Is. is er geen alternatief voor het on eindige uitdelen van voedsel rantsoenen. Het blijkt onmoge lijk het exacte aantal vluchte lingen vast te stellen en in de kampen wordt dan ook druk geknoeid met valse bonnen, niet-bestaande families en veel andere trukjes, die extra voed sel voor de verkoop op moeten leveren Na een telling in Ra rakai viel het aantal inwonen van 140 000 naar 57 000 terug Dit geknoei is echter maai kruimelwerk in vergelijking met het grove geld dat dooi een enkeling verdiend wordt aan de verkoop van wapeiw voor de oorlog in Afganistan. Alex iifconn Copyright The Guerdun

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13