Katoenbrug: bediende kerkgangers en textielarbeiders f Drie jaar cel en tbr geëist na in kelderbox FNV wil ook vrouwenschool in Zuid-Holland cc" 1UUU3 uc .cties van personeel bij Europees Octrooi Bureau EIDEN/REGIO CeidócSoivumt DONDERDAG 27 DECEMBER 1984 PAGINA 5 rlan- nder deel de m- -> uit- 1 ge- ikale les- Bruggen, we maken er allemaal gebruik van. Zeker in een water rijke stad als Leiden zijn het on misbare schakels in het wegen net. Veel aandacht is er nooit aan de Leidse bruggen besteed. De stilte rond de Leidse bruggen is met de presentatie van het Brug- genboek al gedeeltelijk „ver stoord". Het Gemeentearchief aan de Boisotkade hoopt van 9 tot en met 29 augustus 1985 in De Waag de tentoonstelling „De Leidse bruggen" te houden. Als inleiding op deze expositie ver schijnt in deze krant een serie ar tikelen over Leidse bruggen. Het zijn geen technische verhandelin gen, maar historische verhalen waarin een brug als leidraad dient. De gegevens zijn verza meld door een werkgroep van historisch geïnteresseerden, die veel van de geschiedenis van de Leidse bruggen heeft uitgezocht. Samensteller is de begeleider van deze werkgroep, de heer P.J.M. de Baar van het Gemeentearchief. Kees van Herpen tekent voor de eindredactie. De reprodukties zijn van fotograaf Wim van Noort. Vandaag verschijnt het vierenzestigste artikel in deze se- vijf- chap- vanti. Dat in deze aan nog bestaande bruggen gewijde rubriek de Katoenbrug over de Oranje gracht nog behandeld kan worden, is vrij wonderbaar lijk. Eigenlijk nad deze brug niet meer mogen bestaan. Zijn jdoodvonnis was immers al ja- 'ren geleden getekend. Maar soms is, als de nood het hoogst jis, de redding toch nabij: de Haan reeds gedempte Oranjegracht met werd alsnog opengegraven en t om daarmee het leven van de Ka- door toenbrug verlengd. In het tbijt, licht van de geschiedenis van vond deze brug, die van 1898 tot De 1937 zelfs op een andere het plaats lag, was het slechts zijn zoveelste schokkende erva ring. De Oranjegracht werd.in 1660 gegraven. De bouw van de vier stenen bruggen over de Oranjegracht werd op 19 maart 1661 aanbesteed, en de brug in het verlengde van de nog aan te leggen Kerksteeg werd voor ƒ300 aangenomen door Pieter Snel. De brug heeft vrij lang zonder leunin gen of hoogstens met houten noodleuningen gestaan; eerst op 29 november 1662 werd 130 aan de smid Jacob Ondertoorn het aanbren- van de gietijzeren poppe- ïeuningen aanbesteed. Gaf de brug aan de oostkant toegang tot de Kerksteeg naar de Waardgracht, aan de west kant lag een grote open vlak te. Behalve marktplein was de bestemming hiervan het ilaats bieden aan een grote ;erk voor de Nederlands Her- 'ormde gemeente. In 1660 iras de hervormde bevolking 'an Leiden zo talrijk dat de grote kerken als Pieterskerk, Hooglandse kerk, Marekerk en Gasthuiskerk (de Waalse -j? kerk op de Breestraat) onvol- bbais. f»™* deur[ waardl £Pfn.\ heel wat bouwtijd de hoogste nood te i werd een houten erk gebouwd, die om zijn ge llijken is met )aPr% Fiolet ebben Oor zaak de kerk snel af te bou wen. Toen na 1672, het Ramp jaar, de economische groei omsloeg in achteruitgang en de stadsfinanciën bepaald niet gezond meer waren, werd de bouw stilgelegd ongeveer ter hoogte van de onderkant van de ramen. Kerkplein De als voorlopig bedoelde Lootskerk bleef rustig zijn nut bewijzen en kreeg zelfs luidklokken; toen in 1736 de Hoogduitse kerk aan de Korte Langegracht (thans de door Johan Maasbach gekochte „Bethlehemskerk" aan de Lammermarkt) veranderd werd in een armenschool, werd hij na de Pieterskerk de meest gebruikte kerk om hu welijken in te sluiten. In 1829 werd de houten Lootskerk voorzien van stenen muren en kreeg daarom de naam Oosterkerk. Het terrein rond de kerk gebruikte men om textiel te drogen en te bleken. Nadat in 1802 zelfs de funde ringen van de onvoltooide Waardkerk uitgebroken wa ren, werd dit Kerkplein nog vergroot. Dit vergrote terrein was ideaal om een fabriek te bouwen, maar gegadigden waren er blijkbaar niet veel. Dit veranderde in 1835. Se dert 1824, het jaar waarin de Nederlandsche Handelmaat schappij opgericht werd, groeide de export van be drukte katoentjes naar Neder- landsch Indië sterk, vooral omdat buitenlandse concur rentie door het heffen van dubbel invoerrecht benadeeld werd. Na de Belgische op stand in 1830 waren ook ae opstandige provincies tot „buitenland" verklaard en zakten hun exportmogelijkhe den. In Lier stond een fabriek die het juist daarvan moest hebben, toebehorende aan de firma De Heijder Co. De ei genaar van die zaak, Francois van den Berghe te Antwer pen, besloot zijn fabriek naar Leiden te verplaatsen en in 1835 werd op het Waardkerk plein het eerste gebouw neer gezet, voorzien van de uit Lier meegebrachte machine- De in 1836 gestarte fabriek kwam onder Destuur van de heren M.G. ten Sande en P. van Ael en floreerde al spoe dig. Voor de geweldige werk loosheid in deze buurt was dit een schitterende oplossing. Lang duurde dat echter niet, al had er zelfs nog een uit breiding van het fabriekscom plex plaatsgevonden: na 1841 zakte de activiteit sterk, mede door het uittreden van de heer Ten Sande. Toen in 1848 eigenaar Van Ael overleed, was de fabriek erg in verval geraakt. Toch zagen de heren J.H.J. Driessen te Aalten en zijn zwager J.J. van Wensen te Leiden er nog wel heil in. Louis Driessen De nog jonge zoon van de eer ste, bezig aan zijn opleiding te Manchester, werd de leiding toevertrouwd en deze Louis Driessen breidde in korte tijd het bedrijf uit tot de grootste fabriek van Leiden. Het com plex werd verlengd tot aan de bes pla fgro Hm De door Wil lem van der Helm ontworpen Waardkerk zou echter nog aar te f uis is I Lootskerk genoemd werd. De stenen kerk, meestal de v Gefundeerde kerk ge noemd, vorderde echter heel slecht en de pestepidemie van 1669-1670, die ook in deze buurt duizenden en duizen den levens eiste, zorgde voor vermindering van de nood- ter en ieuwe zennis dat partij- 1 Jek- volgt 2. An- Bal; 2. and er Öranjegracht, de katoendruk kerij en -weverij werden sterk vergroot en er kwam in 1858 een stoomketel met 75 PK met een 35 meter hoge schoorsteen. Het spinnen en weven van Katoen werd ge staakt, zodat vrijwel alle na druk op het verven (vooral in Adrianopel-rood) en drukken kwam te liggen; dit, evenals het bleken, werd sterk geme chaniseerd. Deze fabriek werd op 13 december 1861 ge heel in de as gelegd. Ondanks de problemen ging Louis Driessen niet bij de pakken neerzitten en bouwde het bedrijf weer op. Niette genstaande zijn paternalisti sche instelling werd hij door het personeel op handen ge dragen. Het pand aan de He rengrachtOranjegracht werd volledig ingericht als drukkerij en aan de Zijlsingel verrees in 1862 een spiksplin ternieuwe weverij. Mogelijk door het veelvuldige transport tussen de twee fabrieken werd vernieuwing van de brug over de Oranjegracht noodzakelijk; dit karwei werd op 14 februari 1870 voor 853,- aan de Grofsmederij aanbesteed. De toen heel rank geconstrueerde ijzeren brug kwam ook op een wat zuide lijker plaats te liggen. Sedert 1875 was de familie Driessen de enige eigenaar van het bedrijf en de groei bleef: in 1881/82 werd de we verij zelfs uitgebreid tot 670 weefgetouwen. De klap kwam echter in 1885, toen door slap- De Katoenbrug als iel gietijzeren bruggetje over de Oranjegracht; de Katoenfabriek domi neert de gracht. Ansichtkaart van rond de eeuwwisseling. van 915 naar 617 zakte en de omzet bijna halveerde. Eind 1886 was de crisis voorbij en werd besloten de firma per 1 januari 1887 te veranderen in een Naamloze Vennootschap „De Leidsche Katoenmaat schappij, voorheen De Heyder Co." met een kapitaal van 1.500.000,-. Van het meteen uit te geven kapitaal van een miljoen droeg de familie Driessen driekwart bij, zodat zij het gezicht van het bedrijf bleef bepalen. Op 24 juni 1897 brandde de drukkerij geheel uit. Een maand later, op 23 juli, ver zochten de Driessens 20,62 vierkante meter grond van de gemeente te mogen kopen, ge legen aan de Nieuwe Waar- dstraat, om aan de weder op te richten fabriek te verhelen. B W vroegen hiervoor 10,- per vierkante meter, of schoon eerder dat jaar 54 me ter van het Waardkerkplein daarop staand zandhuisje te verplaatsen. Het bod van de LKM van ƒ5,- per meter werd door de Raad afgesla gen; het moest 10,- worden. Toen echter de LKM er in slaagde de door de brand be schadigde Oosterkerk te ko pen (in 1898 werd er een nieuwe Oosterkerk verderop op de Herengracht gebouwd) en van de gemeente de ont brekende delen van het Waardkerkplein wilde kopen, ging de Gemeenteraad op 24 maart 1898 accoord met een koopsom van slechts ƒ6,- per meter (het terrein besloeg, na aftrek van de ondergrond van de Oranjegracht plaatst werd op kosten van de LKM naar een plaats tegen over de nieuw aan te leggen steeg van de Langestraat naar de Oranjegracht. Crisis drukkerij en de nog uitgebreide weverij, die het hele terrein tussen de Zijl singel en Eerste Looierstraat- /Singelstraat (sedert 1903 We verstraat geheten) besloeg, be- onmogelijkheid de gebatikte sarongs, slendangs enz. naar Indië te exporteren geduren de de Eerste Wereldoorlog, was funest. Ondanks het ma ken van tapijten van papier verslechterde de situatie en na de devaluatie van het pond sterling in 1932 werd het be drijf stilgelegd. In 1936 over leden de directeuren Carl en Felix Driessen, waarna het bedrijf geliquideerd werd. Al op 6 en 7 september 1934 wa ren de 700 weefgetouwen, een kapitale kettingknoopmachi- ne en verdere machines en inventaris van de weverij pu bliek geveild en op 26 juni 1936 volgden nu ae gebou- Drukkerij en weverij met een huisje tussen Waardgracht en Weverstraat aan de Waar- dkerkstraat werden voor ƒ81.781,- door de gemeente gekocht, twee huisjes en drie pakhuizen op de hoek Heren grachtNieuwe Waardstraat voor ƒ4.826,- door „N.V. de Spie" van J.J.G. de Cler en zeven pakhuizen en onbe bouwd terrein tussen de Kor te Langestraat en Korte Oranjegracht aan de Nieuwe Waardstraat voor 4.500,- door de bekende aannemer van onder meer bruggen Tho mas Leendert Jacobus Zit man, wonende Hooge Rijndijk F 36 te Zoeterwoude. De gemeente wilde een nieu we verbinding tussen Heren gracht en Zijlsingel tot stand brengen en besteedde daartoe op 29 juni 1937 aan het slopen van de drukkerij. Van de 25 inschrijvers, waarvan de meesteisende maar liefst 13.641,- vroeg, was J.F. van Seumeren uit Utrecht de gun stigste: hij bood 6.677,77 voor de afbraak. Binnen twee maanden moest hii het terrein kaal en met zana aangevuld opleveren. Op 1 september 1937 volgde de aanbesteding voor ƒ54.900,- aan L P. van der Geer en A.Th. Stuifzand van de bouw van een nieuwe betonnen brug op een andere plaats over ae Oranjegracht, een dam met duiker door de Waardgracht en de Wever- brug over de Zijlsingel, alsme de de aanleg van ae Ooster kerkstraat c.a. De in 1938 ge reed gekomen brug (die niet meer Waardkerkbrug, maar Katoenbrug ging heten) is ondanks de dreiging voor zijn bestaan in de zeventiger jaren nog steeds een levende herinnering aan de Katoen maatschappij. zoals het Ka toenpark de voormalige we verij (later het Nederlands Drukkerij Bedrijf) niet doet vergeten. CIS IN HOGER BEROEP: it Vp| IEN HAAG/ALPHEN procureur-generaal bij et Haagse gerechtshof eeft maandag drie jaar pvangenisstraf en tbr ge- Ist tegen een 26-jarige jan uit Woerden wegens mishandeling van jahebbfn 18-jarig Alphens meis voor e(e' Woerdenaar ontkende dat ling v^j de macabere mishandeling ethoudan het meisje op zijn geweten ■agen vjid. De man beweerde, dat hij en zij ei identiteit van de ware da- /erleggetr kent. Procureur-generaal jre blijjr. P.A. Bos wilde echter niets opaten van het verhaal, dat de irdachte in hoger beroep tiar voren bracht, bn paar dagen na de spook- van ihtige mishandeling in een inderèlderbox aan de Briljant- Alphen meldde een -jarige man uit Woerden h bij de politie. Hij bekende, hij op 17 februari een kampedeisje zwaar lichamelijk letsel roken, fcd toegebracht. Eerst had hij ter op l4ar neus en mond dichtge- als mepen. Deze bezigheid be- gulerini. f nu^bij ï/of ca st. Vert i anaereiai r het réaa Over At zorgde hem een „zalig gevoel". Daarna had hij zijn slachtoffer op de grond gegooid. Hij sloeg het hoofd van het meisje enke le malen tegen een muur en een betonnen vloer. De Woer denaar deed tevens uit de doe ken, dat hij het bloed van het meisje gedeeltelijk had opge dronken. Later op de avond werd het slachtoffer gevonden. Zij had inmiddels twee liter bloed ver loren. Haar verwondingen be stonden uit een scalpeerwond aan het hoofd, een hersenk- neuzing en een scheur in de oogkasrand. Op de rechtsziting trok de ver dachte zijn bekentenis plotse ling in. Hij zou alles verzon nen hebben, omdat hij voor lange tijd in de gevangenis op gesloten wilde worden. Hij was in zijn leven zo erg gedis crimineerd, dat hij zijn levens lust had verloren. „In de ge vangenis wordt iedereen ten minste als eikaars gelijke be handeld", aldus de verdachte. Hij verklaarde, dat hii op de avond van het misdrijf wel in het flatgebouw aanwezig was geweest. Hij wilde in de hal een advertentie ophangen. Terwijl hij daarmee bezig was. zou hij de dader uit de kelder box hebben zien komen. De volgende dag las hij in de krant nadere details van het gebeurde. Tenslotte ging naar de politie en zou gelogen heb ben met de woorden: „Ik heb het gedaan". De Haagse rechtbank hechtte echter geen waarde aan deze verklaring. De man werd schuldig bevonden. De veroor deelde ging in hoger beroep „om alsnog te bewijzen, dat de ware dader vrij rondloopt". Mr. P.J. Bijleveld, vice-presi dent van het Haagse gerechts hof, stond tijdens de behande ling van het hoger beroep twijfelzuchtig tegenover de be weringen dat uw lichaam dingen doet, waar uw geest zich later niets meer van kan herinneren", al dus de vice-president. „De verdachte heeft tegenover de politie verklaard, dat hij een soort monster van Fran kenstein is, die bloed drinkt. Hij heeft meer dan eens be kentenissen afgelegd. Naar mijn mening is het bewijs wet tig en overtuigend geleverd", aldus de procureur generaal. Raadsvrouw mr. F. H. Munr.e- ke maakte tijdens de behande ling van het hoger beroep dui delijk, dat het bewijs volgens haar niet overtuigend geleverd is. Zij constaterde bijvoorbeeld, dat de kelderbox besmeurd was met bloedspatten. Dit was echter niet terug te vinden op de kleding van haar cliënt. „In een ernstige zaak als deze dient elke mogelijke onzeker heid uitgesloten te worden. Mijn cliënt beweert, dat hij weet wie de ware dader is en waar hij werkt... Ik vraag om heropening van het onder zoek", aldus de raadsvrouwe. Het Haagse gerechtshof wijst arrest op 7 januari. mag JSWIJK De acties van groot deel van het perso- el bij het Europees Octrooi eau (EOB) in Rijswijk gaan na de kerstdagen voorlo- door. Volgens personeels- ordvoerder J. Drentje rkt het personeel stipt en mt men begin januari in krgadering bijeen om zich te iraden. Het personeel is al drie weken in actie uit protest tegen het niet honoreren van hun salari seisen. Eerst bezette een deel van de werknemers enkele dagen drie etages van het kan toor in Rijswijk, waar 900 mensen werken. Bijna een week later begon een deel een staking en een ander deel een stiptheidsactie. De staking is voor de kerstdagen voorlopig opgeschort. Het EOB heeft vestigingen in Nederland en West-Duitsland. Het koopkrachtverschil tussen de werknemers in Rijswijk die in München en Berlijn is inmiddels opgelopen tot vijf tien procent. De Raad van Be stuur van het EOB, waarir verschillende landen zijn ver tegenwoordigd, heeft geen oor naar de salariseisen van het personeel in Rijswijk. Volgens Drentie is de directie van het Rijwijkse kantoor be zig werk uit te besteden dat is blijven liggen door de sta kingsactie. Ook wordt eigen personeel volgens hem gecon fronteerd met tuchtmaatrege len en korting op salaris. Drentje vindt dat het uitbeste den van werk extra geld kost dat beter aan salaris voor het ijswijk en eigen personeel kan worden Berlijn is besteed. Bovendien vraagt de behandeling van de octrooien teheimhouding, die nu door erden moet worden gegaran- De winnende ontwerpen samen op één kaart gedrukt. Winnende kerstkaart LEIDERDORP Zoals elk jaar hebben de leerlingen van het Rijnlands Instituut voor Ondernemersonderwijs (RIO) weer ge streden in een wedstrijd kerstkaart-ontwerpen. De eerste prijs is dit toegekend aan twee leerlingen, de Leidse Femke Ververs uit klas 5D en de Leiderdorper Maarten Vlieger uit klas 6E. De der de prijs ging naar Bart Krayuit Leimuiden uit klas 3D en eer volle vermeldingen ontvingen Simon Weeda uit Leiden (3E), Tjerk Kloet uit Leiden (3B) en Danny Hollander uit Alphen aan den Rijn (1D). De kerstkaart-tekenwedstrijd werd dit jaar voor de veertiende maal gehouden. Onder leiding van sectieleider tekenen en recla me, D.J.R. Kaptein, werden honderden ontwerpen ingestuurd. Een jury onder leiding van schooldirecteur J.C. van Britsum heeft uiteindelijk de winnende ontwerpen eruit gekozen. De ontwerpen van Maarten en Femke worden samen in een oplage van 2700 stuks gedrukt op één kaart en verstuurd aan alle ou ders. realties en stage-adressen. Femke maakte een zwart-wit ontwerp, voorstellende de deur naar de toekomst en Maartens ontwerp, eveneens in zwart-wit, stelt de nieuwe dageraad van 1985 voor. BURGERLIJKE /STAND VALKENBURG Geboren: Arelis Bartholomeus. z.v. A Bol en I.J. Knegt; Johanna Marie, d.v. J.M. de Vries en N. Heemskerk. Overleden: P. Koornneef; R. Imthorn; B.M. van der Meij; L H. Sabee-Teljeur. In ondertrouw: H. de Mooij en N. Rot, W ten Haken en J.M. Goor Gehuwd: P. Zuijdcrduijn en W. Schoneveld; H.W. Zweers en P.M.M. Boskamp. ROTTERDAM Het dis trict Zuid-Holland Zuid van de FNV wil ook in Zuid-Hol land een vrouwenschool voor vrouwen die weer wil len gaan werken en een ach terstand in haar administra tieve beroepskennis hebben opgelopen. Onlangs ging de Vrouwenbond FNV van start met de soortgelijke Alida de Jongschool in Utrecht. De districtscommissie voor soci- aal-econbomische zaken van de FNV zal bekijken of de vestiging van zo'n school in Zuid-Holland haalbaar is. De FNV heeft dit in het district- bulletin bekend gemaakt In deze regio zijn volgens de bond alleen scholingsmoge lijkheden zoals de Vakoplei ding voor Volwassenen (CvV) die merendeels op technische beroepen zijn ge richt. Deze vorm van scho ling is minder bestemd voor vrouwen, zo vindt de FNV, en heeft daarom ook verhou dingsgewijs minder vrouwe lijke cursisten. „Het is een feit dat voor vrouwen nog steeds een hoge drempel ligt voor 'mannelijke' beroepsop leidingen. Mede gelet op haar vooropleiding zijn er weinig kansen op herintre ding op de aroeidsmarkt voor vrouwen. Daarom moe ten we zoeken naar vakop leidingen voor beroepen die hen meer perspectief bieden en aansluiten op hun moge lijkheden", aldus de FNV. Ze geeft daarbij de suggestie dat het wellicht mogelijk is samen te werken met een Rotterdamse gemeentelijke werkgroep die een korte schakelcursus computerkun- de wil opzetten voor wer kende en niet-werkende vrouwen in Rotterdam. De bedoeling is dat dit project in september 1985 van start gaat. De FNV hoopt daar voor die tijd op in te kunnen springen met het plan voor de vrouwenschool. Verkeersheuvels op S. van 's-Gravesandeweg WASSENAAR Bewoners van de Van Wijnbergenlaan heb ben gedaan gekregen dat op de plek waar hun straat uitkomt op de Storm s-Gravesandeweg, twee verkeerszuilen komen. Hier toe heeft het Wassenaarse college van B en W besloten. De Van Wijnbergenlaan is een woon wijkje tussen recreatiepark Duinrell en de Storm van 's-Gravesandeweg De enige uitrit van de laan zit op de Storm, waar een zeer druk verkeer is doordat het een route vormt van Wassenaar-Noord naar Zuid. Voorts wordt er veelal te hard gereden. De bewoners van de Van Wijn bergenlaan hebben daarom een verzoek gericht tot de gemeente Binnenkort worden de twee verkeersheuvels aangelegd, terwiil een parkeerstrook wordt verkleind. Door deze maatregelen zul len mensen van het woonwijkie eindelijk zondergeel moeite dc rjvesandeweg van het projekt bedragen ongeveer 6.C n oprijden De totale kostend 5.000 gulden

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5