Jolige herinneringen aan twee voortreffelijke Kerst-in-dagen der wet ALLERLEI(DS) QeidózOowumt DONDERDAG 27 DECEMBER 1964 PAGINA 3 ezoek rspie- mg te 'k de oden een elijk, tikel afzet de jp* ler te zaak. Ao r Performer i het Donde opvallend veel met de dichter Jules )eelder. Hij droeg een zwart en had zwarte schoenen i. Zijn vette haar >ver gekamd, onder zijn is zat een vlassig snorretje zijn kin was gesierd met dun sikje. Kortom, eer liet onaardig uitgevallen ko- de Rotterdamse per- presenteerde zich aar ;antonrechter Spijker. Qua ccent was er overigens geen ivereenkomst. De jongeman prak een taaltje, dat geen veerstand had kunnen bie- Katwijkse invloe ien. Men had hem op rijks- eg 4 aangetroffen achter et stuur van een auto. Hij on de politie geen rijbewijs >nen en tevens bleek het roertuig, een kampeerbus, liet te zijn verzekerd. Hij egde aan Spijker uit dat hij liet de eigenaar was campeerwagen. „We op weg naar Amersfoort toen de chauffeur onwel werd zei hij tegen de kantonrech- Het was een geluk bij een ongeluk dat de kampeerwagen werd onder nomen, de zieke kon immer direct naar bed. En hij hoef de zich niet len, want de van de verdachte zaten al het woongedeelte kampeerbus. De Katwijker wist niets beters te doen dan achter het stuur van bus te kruipen en terug keren naar Katwijk. J hebben Amersfoort niet ge zien", vertelde hij. De zieke werd bij diens huisarts afge- de auto liet hij staan. Jioe is het met hem? vroeg pijker. „Dat weet ik niet, ik. rieb hem sindsdien niet meet gezien", luidde het antwoord. Dat vond Spijker vreemd. „Eerst ga je een dagje met el kaar uit en dan zie je elkaar nooit meer", verwoordde hij zijn verwondering. De ver dachte mompelde daarop dat -kennis aan de drank vas dus sprake van e Isituatie', keerde de rech- ler terug naar de kern zaak. „Er stond een auto op de rijksweg en die moest weg. U heeft geen rijbewijs, maar kunt u wel rijden?", vroeg hij. „Ik kan alles weg- tank toe", lam rgangs- nerzijds ed ten 3?' depres- d blijft isthoek er ook lijft hel verdachte vertelde dat hij rij examen had gedaan en dal hij was geslaagd voor dt praktijk. Het theoriegedeelte was helaas onvoldoende ge daan. Spijker wilde weten of de Katwijker nog rijlessen volgde. „Nee, ik begin er niet meer aan", was de besliste J"g reactie. „Ik houd het maa ae jongeman terecht. Voor brommer, die goedkoper". Officier van justitie Jansen vond dat de verdach- verkeerd besluit had genomen. „U had de moeten laten het rijden zonder rijbewijs vroeg ze een boete gulden. Dat de auto verzekerd wilde ze hem niet aanrekenen. Het was immers niet zijn kampeerwagen. Spijker verlaagde de boete tot 150 gulden. „Omdat u snel een beslissing heeft mi ien", motiveerde hij tiis. Met een zee vreden klinkend „mooi" liet de verdachte met moeder (want die was er de rechtszaal. Hypotheek njOp eerste kwam de ma de afrit re weg 1 verleende j Kerstdag 1983 n met zijn auto an de secundai- Noordwijk en ïn voorang aan een motorfiets. Een botsing was het resultaat. „Ik heb hem niet gezien", zei de man. „Maar die motor had heel i'rij zacht licht, het was niet meer dan een pitje". Helaas voor de verdachte had zijn vrouw, die naast hem in de auto had gezeten, beter opgelet en de mit motorfiets wèl zien aanko- 131" men. Zij verklaarde destijds dat de motor dimlicht had gevoerd. De botsing vond op 1 wat onge lukkig moment plaats. Hij had zijn auto net uit de all- risk verzekering gehaald en in de WA gedaan, zodat hij de schade aan zijn wagen (3500 gulden groot) zelf moest ophoesten. Mevrouw Jansen eiste een boete van 150 gul den „Wat verdient u?'\ infor meerde de rechter. Na enige aarzeling zei de man dat hij ;en ruim voldoende inkomen jenoot. „Maar ik heb een tieel hoge hypotheek" voegde hij daar snel aan toe. De boe te werd verlaagd tot 100 gul den. Niet vanwege de hypo theek, maar vanwege de ver zekering. KEES VAN HERPEN Geld voor TBA's LEIDEN Alle partijen in de Leidse gemeenteraad op de collegepartijen PvdA en VVDA na hebben B en W voorgesteld in elk tot ge val tot en met 1987 de beno digde gelden voor de Tech nisch Bewoners Adviseurs (TBA's) beschikbaar te stel len. Volgens de indieners van het voorstel zijn er vol doende financiële middelen voor dit doel beschikbaar. Voor 1988 zou opnieuw beke ken moeten worden in hoe verre de TBA's door de ge meente gesubsidieerd moeten worden. Verkeersslachtoffer overleden het AZL overleden aan de verwondin gen, die ze 's morgens om half zeven had opgelopen bij een verkeersongeval op de Europaweg. Het meisje zat in de auto bij een 20-jarige Leidschendam- mer die de macht over het stuur ver loor en aan de linkerkant van de weg met de auto een lantaarnpaal en een ANWB-paal raakte. De bestuurder werd niet gewond. Hem is de bloed proef afgenomen en zijn rijbewijs is door de politie ingenomen. In de auto zaten tevens een 18-jarige Leidse en een 20-jarige Leidse. Het eerste meisje werd zwaar gewond, het tweede licht. Kerstbomenjacht LEIDEN De politie heeft tijdens de kerstdagen op een aantal plaatsen in de stad moeten optreden tegen jon geren die op kerstbomen- jacht waren. Maandagavond werden op de Leiderdorpse- brug kerstbomen en twee winkelwagentjes aangetrof fen, die daar door groepen jongeren waren achtergela ten. Gisteren werden in de Appelstraat en omgeving 150 autobanden en 10 kerstbo men gevonden die klaar la gen voor een vreugdevuur. De gemeentereiniging heeft in alle gevallen de rotzooi opgeruimd. Moord op jongerenpastor in 'Opsporing Verzocht' LEIDEN Het televisieprogramma „Opsporing Verzocht" zal binnenkort aandacht besteden aan de moord op de Leidse jongerenpastor Ben Juf fermans. Vorige week zijn in Leiden opnamen voor het programma gemaakt. Juffermans werd op 3 december in zijn woning aan de Sitterlaan om het leven gebracht. Een team van de Leidse politie met regionale bijstand heeft de zaak tot dusver niet kunnen oplossen. Met name het grote aantal contacten van Juffermans heeft de politie voor onoplosbare problemen geplaatst. De bedoe ling is dat op 10 januari aandacht aan de moord wordt besteed al staat dat volgens een woord voerder van de AVRO niet vast: „Zoiets kan op het laatste moment veranderen". WIE DOET DA T DE LEIDSE GROEP VAN „AUG ^TINUS" NA En daar had je ook. nagenoeg doorlopende voor stelling, van de ene kamer naar de andere, de Kat- wijks-Leidse ongeschoren straattroubadour Cor van der Plas die nooit van ge legenheden als deze is weg te slaan met een herhaal delijk ten uitvoering ge brachte, speciaal voor de happening door hem gecom poneerde, vrij gepeperde, zeg maar saillante, alterna tieve kerstcarol in ballade vorm. Een ballade die een rollade had kunnen zijn. Door hem begeleid op z'n „middeleeuwse luit". Het ging over Kerstmis (hoe is 't mogelijk) en kwam onge veer op het volgende neer: „2000 jaar geleden mosten Jozef en Marie zich zelf aan gaan geven bij 't gemeente siktarie. 2000 jaar geleden in een schapenkooi werd Jezus geboren in een bakske strooi". „Dat vond ik nou zó mooi hè, dat bakske strooi. Dat heb ik gepikt van colle ga Urbanus", bekende Cor me, en hij ging verder: „Maar als hij hier kon kij ken wat in zijn naam wordt gedaan, dan was-ie terugge kropen, dan was dit niet ontstaan. Maar hij is toch maar blijven liggen in z'n bakske stro, hij dacht daar bij z'n eigen: ik laat het nu maar zo. Later, als ik groot ben, zal 'k eens zien wat ik kan doen. Toen is-ie maar gaan slapen en droomde: ik word een kampioen..." Een dichter. Op die zonnige Kerstochtend heeft de trou badour eindeloos zitten deli bereren met een bejaardere dame over dit lietl: „Ze was wel vol begrip, moet ik zeg gen", zei Cor. Maar het was prachtig stralend weer, en dat zal ook wel gescheeld hebben. Kijk, op zo'n manier valt een Kerst-in van jongeren vereniging „Augustinus" (waar eens de per definitie rumoerige, doch veelbelo vende jongelingen van het r.k. studentendispuut Sint Augustinus in waren onder gebracht) aan het Rapen burg natuurlijk nooit kapot te krijgen. Twee hoogtijda gen lang, met een wat ver regende proloog op Kersta vond, zijn de eenzaamheid, het soms wat desolate be staan, de onvrede en het geen weg weten met jezelf of anderen bij enkele hon derden bezoekers voor een paar gevoelige etmalen ef fectief de kop ingedrukt. Vechtpartijen bij Augustinus LEIDEN De traditionele kerstviering bij Augustinus aan het Rapenburg is een aantal malen verstoord door vechtpartijen. Op eerste kerstdag ontstonden moei lijkheden toen personeel van Augustinus een bezoe ker een wapen wilde afne men. De gewaarschuwde po litie slaagde daar wel in. In de nacht van eerste op twee de kerstdag omstreeks één uur gingen twee groepen jongeren met elkaar op de vuist. Zes man politic maak te daar een einde aan. Tege lijkertijd probeerde iemand via een raam naar binnen te klimmen. Hij viel een paar meter naar beneden en kreeg het aan de stok met personeel van Augustinus. Vrienden probeerden de jon gen te ontzetten. Gistermid dag omstreeks zes uur werd een bezoeker handtastelijk en omstreeks half negen raakten weer twee groepen jongeren slaags. Ook hier moest de politie aan te pas komen. Drie bezoekers de den bij de politie aangifte van diefstal van een porte- Klaverjassen, bingo en nog veel Een succesvolle herhaling van vorig jaar en de jaren daaraan voorafgaand. Al leen nog drukker, en met de toegenomen steun van veel opgetrommelde en mede werkende jongelui die op al lerlei onderdelen aan de touwtjes trokken om het ge heel zo soepel mogelijk te la ten verlopen. De vervoers dienst, af en aan, had ook weer tientallen slecht ter been zijnde klanten die deze „In" (er is ooit wel sprake geweest van een „inn", een herberg, maar die typering heeft men laten vallen) niet wilden missen en doorgaans komen de zelfden al jaren naar „Augustinus". Bij haremmuziek Zo werd opnieuw de kerst gedachte in een stuif-in ver pakt. Men was niet weg te slaan, bleef maar stuiven, en de Islam wist zich ook weer gediend met dit vreemde feest van bomen, takken en ballen, dat in allerlei ver trekken omneuzeld werd door een soort haremmu ziek. Zoals, bijvoorbeeld, bo ven, op de Theezolder, de ene kan gloeiende thee („Nee, de kerstthee is lopig op, we hebben wel ge wone thee en straks honingthee") na de andere werd leeggeschonken. Ach ter, in een hoek, stond Ber nard Haitink op een beelc buis met bezwerende legato gebaren en onhoorbaar kerstconcert te leiden, was geen partij voor de eengeschakelde buikdans deuntjes. Toen het Turks Toneel begon zag je nog net hoe op Haitinks voorhoofd de zweetdruppeltjes parel den. Een gebouw vol hartelijke gezelligheid. De gratis kof fie, de dampende chocolade melk en de enorme hoeveel heden sneetjes kerststol werden je bijna opgedron gen. Zó solidair was men met elkaar. Bij Mjam Mjam kon je lekkere belegde broodjes kopen tegen een futiel kerstprijsje waar die organisatie het allemaal van doet is me een raadsel; daar moet behoorlijk ge sponsord zijn. Het lukte om rustig een potje te schaken of (het leek wel een cursus) onder leiding van Ome Joop Vervoorn te bingoën in de „Oase". Ik werd bijna ge ronseld: „Wilt u met het klaverjastoernooi mee doen?" Nou, dat wilde ik wel, maar ik kan niet kla verjassen. Twee overladen dagpro gramma's, van 's morgens 10 tot 's avonds 11. En daarna nog „video" (Tweede Kerst dag met De Boezemvriend) en disco, waar ik maar niet op gewacht heb, omdat die zaken nog wel eens willen uitlopen. Maar het was prachtig allemaal. Trap op, trap af. Van de Herberg, met op t.v. de toespraak van de Paus (de heilige vader die volgend jaar naar z'n moeilijk doende Nederland se kinderen komt) en de kerstman op z'n gemak in een sociaal gesprekje met een dankbare gast bij de open haard die het niet deed maar toch knus was, naar de Ster van Bethlehem. Door- sjouwend naar de Engel met de Marokkaanse band of een breakdance-show. Je strui kelde bijna over de kinde ren bij de poppenkast. Ach, wat had je allemaal niet: happenhol en modeshow, voorlezen, stoelendans en rijenspel. Bij het geneuzel op de Theezolder kon je ook dammen en Stratego doen. Schminkers konden hun fantastische gang gaan, je had een onderdeel „Gri meurs en lol" terwijl men elders zich overgaf aan een verkleedspel of een levend ganzenbord. IJskusjes met slagroom Genoeg. Volgend jaar leest u er weer over. Of u moet zelf maar eens komen kijken en meedoen bij „Augustinus", waar men op die kerstdagen twee machtige menu's ser veert voor een bedrag dat je ronduit krankzinnig mag noemen: 8 gulden en een paar dubbeltjes voor ik noem maar iets een ge vulde tomatensalade, een kabeljauw-ovenschotel, een eierkerrie-vruchtenragout, ach jee, riz a la Portugaise, een plateau met gemengde groenten, bananenmousse, geroosterde amandelen. Nou ja, dat was nog maar de nelft van het menu op eerste Kerstdag. Stapelgek, voor nog lang geen tientje de man. Tweede Kerstdag wèèr zo iets ongelooflijks: salade nigoise, konijnenbout chas seur, varkensoester in drui- vensaus, riz etoufflé, luchti ge aardappelpuree, spruitjes I la Hollandaise (daarom ben ik toch maar niet blij ven eten), gebakken bloem koolroosjes, venkelsalade met sinaasappels, een bonte Andalusië salade en haast betoverde ijskusjes met slag room en vruchten. En daar bij kreeg je nog, inclusief, een glas wijn of „iets fris". Mijn grootvader zaliger zei vroeger altijd, als hij lekker zat te schransen: „dat eten De Leids-Katwijkse straattroubadour Cor van der Plas met een geheel eigen kerstballade. ze op Soestdijk niet", doet dit „Augustinus" TON PIETERS Nieuwjaar (1) De PvdA houdt zondag 6 januari een nieuwjaarsont vangst in het Parlement aan de Nieuwstraat De bij eenkomst begint om half vijf. Nieuwjaar (2) De carnavalsvereniging ..De Hutspotten" houdt zaterdag 5 januari in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare vanaf negen uur haar Traditionele Nieuwjaarsbal. Aan het bal werken mee ..Het Loosdrecht Kwartet" en The Sweet Woöd Dixie Stom pers". Nieuwjaar (3) De Diaconie van de Hervomde Gemeente houdt woens dag 2 januari een informele nieuwjaarsontmoeting in het Hooglandse Huys op de hoek Hooglandsekerk- gracht en de Moriaansteeg. De nieuwjaarsontmoeting vindt plaats tussen vijf en half zeven. Nieuwjaar (4) De gemeente Leiden houdt in het Stadhuis de gebruikelij ke nieuwjaarsreceptie. Dit gebeurt vrijdag 4 januari van acht tot tien uur in de Burgerzaal. Koffieconcert De pianiste Jenny Zacharieva geeft zondagochtend 6 januari een concert in de Stadsgehoorzaal aan de Bree- straat. Zij speelt twee werken van Ludwig van Beetho ven: de twaalf variaties van een thema uit het ballet „Das Waldmadchen" en de „Mondscheinsonate". Het concert begint om half twaalf. Leidenaar met pistool bedreigd LEIDEN Twee mannen en een twee vrouwen hebben gister avond in een café aan de Hartesteeg een 34-jarige Leidenaar met een pistool bedreigd. Toen de gewaarschuwde politie ter plekke arriveerde, werd hen de toegang tot het café onthouden. De deur van het pand werd geforceerd en een 28-jarige en een 24- jarige Leidenaar werden aangehouden. De twee vrouwen, 28 en 23 jaar oud slaagden erin met een auto te ontsnappen, maar kon den op de Botermarkt worden gepakt. In de auto werden het met vijf scherpe patronen geladen pistool en nog eens vijf losse patronen gevonden. De politie zegt nog geen idee te hebben wat de aanleiding van het gebeuren was. Het viertal zou vandaag worden gehoord. Krentenbollenoorlog LEIDEN Een groep jongeren die daar volgens de politie al vaker voor moeilijkheden hebben gezorgd, hebben maandag avond in de omgeving van de Roomburgerlaan een krentenbol lenoorlog uitgevochten. Ze hadden een container met krenten bollen, die bij een bakker aan de Hoge Rijndijk voor de deur stond, opengebroken en gingen er met een aantal kratten met bollen vandoor. Zakkenrollers blijven actief bij de politie aangifte van vermissing van hun portemonnee. De buit bedraagt totaal enkele honderden guldens, girobetaalkaar ten en enkele persoonlijke bescheiden. Dief duikt in gracht LEIDEN Een 16-iarige Leidenaar is in de nacht van eerste op tweede kerstdag in het water van de Oude Singel gedoken toen hij door iemand werd achtervolgd. De jongen had vijf kratten met lege melkflessen gestolen en was betrapt door een voorbij ganger. De politie haalde de jongen weer op het droge en ging naar zijn woning om droge kleren te halen. Daar werden nog eens vijf lege kratten gevonden. Ruzie met lege flessen beslecht LEIDEN Drie mannen en een vrouw moesten vannacht om streeks drie uur vanuit een woning aan de Kalvermarkt naar het AZL worden overgebracht voor behandeling van hoofdwon den en een scheurtje in de schedel, nadat zij met elkaar op de vuist waren gegaan. Daarbij werden onder meer lege flessen ge bruikt. Volgens de politie verkeerde het viertal danig onder in vloed van alcohol. Pand universiteit gekraakt LEIDEN Het pand Rapenburg 33 is op eerste kerstnacht ge kraakt. Het gaat om het pand waar het laboratorium voor tropi sche geneeskunde van de Leidse universiteit was gevestigd. Vol gens de krakers is het pand eigendom van de Stichting Studen tenhuisvesting en wordt het niet bewoond, maar alleen door een aantal studenten bewaakt. Leidenaar steekt broer neer LEIDEN Een 32-jarige Leidenaar is maandagmorgen met ernstige verwondingen naar het AZL overgebracht, nadat hij omstreeks elf uur door zijn 30-jarige broer met een mes in een woning aan de Obrechtstraat was neergestoken. De linkerlong van de man werd daarbij geraakt. De 30-jarige Leidenaar vluchtte naar zijn eigen huis, waar hij even later door de politie werd aangehouden. Volgens de politie is de steekpartij een ge volg van een al jarenlange slepende familievete. De dader wordt morgenochtend aan de officier van justitie voorgeleid. ADVERTENTIE NOG 3 DAGEN OM 'N SPELLETJE TE SPELEN OP OPEL'S GRANDIOZE EINDEJAARSSHOW. OF=>EI_e BEKEKEN0 OP DE TOEKOMST.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3