Veel zemelen is ook niet alles Oppassen met vuurwerk! Kinderen in de kerstvakantie Superklip" klipt alles in een wip Sandwiches bij de drankjes Plafondventilator Gezelligheidsdrank: champagne uit een mok CONSUMENTENINFORMATIE QeidódOowiant DONDERDAG 27 DECEMBER 1984 PAGINA 18 PAE Voor kleine nufjes bij oma's kerstboom: Schotse overgooier in grijs met rode ruit (65 procent acryl, 20 procent polyester, 15 procent wol). Daaronder een grijze trui (100 procent acryl). Meisjesmaten 120-140 cm. Rechts: rode sweatshirt-jurk met af gezakte taille (100 procent acryl) 120-140 cm. Beide jurkjes zijn wasbaar in de machine (Mothercare). Driesoortige vesten: links met contrastmouw en boorden van sweatshirtstof bij uni joggingbroek, midden vest met bijpassend sweatshirt met gekleurde boorden en satijnen label; rechts tweekleurig joggingvest met capuchon op, alweer op de jog gingbroek. Sportschoenen. „American dream" van Levi. Dr. W. van Dokkum van de Hoofdgroep Voeding en Voe dingsmiddelen van TNO in Zeist promoveerde onlangs op het proefschrift: „Dietary Re commendations and mineral utilization". (Dieet-richtlijnen en het gebruik van minera len), waarin hij o.m. het mo dieuze gebruik van zemelen onder de loep nam. De laatste jaren zijn de producten zeme len en vitamines uitputtend aanbevolen voor stofwisseling en gezond leven. Van Dok kum komt na zijn onderzoe ken op gezonde mannelijke proefpersonen tot de conclusie dat „gezonde" mensen in principe alles wat ze nodig hebben uit hun voeding moe ten en kunnen halen. Met ze melen en vitamines „morre len" zoals hij dit in zijn disser tatie noemt, is ongewenst. Het doel van het onderzoek was ondermeer er achter te komen hoe de toegevoegde mineralen zich zouden kun nen veranderen als het voe dingspatroon gaat lijken op de ideale voeding. „In feite wer den dus de effecten voor de mineralenvoorziening onder zocht alsmede het advies min der vet en meer voedingsve zel te consumeren. Aan een dergelijk onderzoek was tot nu toe weinig wetenschappe lijke aandacht besteed in de vorm van analyses". Gebleken is dat een vezelrijke voeding, dus de hoog gepre zen zemelen, weliswaar de darmfunctie bevordert, maar minder gunstig is voor de op name door het lichaam van mineralen. Min of meer de zelfde uitkomst geeft de ver- voedings patroon moet realistisch schuiving van (dierlijke) vet- consumptie naar meer plant aardige producten, die ook minder goed blijkt voor is voor opname van mineralen. In het algemeen geldt, aldus dr. Van Dokkum, dat elke voedingsstof boven (en bene den) een bepaalde dosis scha delijk kan zijn. „Hiertussen zit natuurlijk een grote marge, waarbinnen de risico's van bepaalde voedingsmiddelen in combinatie met andere stof- fen beperkt zijn". Bij het overmatig gebruik van zemelen werd na het onder zoek een vraagteken gezet. Brood blijkt een uitstekend product. Alleen als het niet anders kan, b.v. bij bejaarden die minder brood eten, valt te denken aan (o.m.) zemelen. Tegen toevoeging van zeme len in bijvoorbeeld yoghurt is Van Dokkum gekant. Daar door ontstaat de neiging er veel te veel van naar binnen te krijgen; er is een duidelijk onderscheid tussen vezels uit graanproducten, groenten en fruit, en zemelen. Het natuur lijke type vezel in bijvoor beeld spruitjes en een bruin bolletje brood bestaat voor een groot deel uit pectines en heeft daarom veel minder in vloed op de minerale stofwis seling. De experimenten werden ge daan op jonge mannen, maar Van Dokkum vindt dat de uitkomsten best mogen wor den vertaald naar vrouwen en andere leeftijdsgroepen. Ook waarschuwt hij voor luk raak „stoten" met vitamines. „Voeding moet geen fobie worden". TINY FRANCIS Schoenen hebben nu extra zorg nodig Schoenen, althans leren modellen, zijn niet bepaald goedkoop. Daarom is het des te be langrijker dat ze goed worden verzorgd, ze ker in deze natte maanden. Het leer moet soepel blijven, en dat lukt niet met poetsen alléén. Want de schoenpoets of schoencrême laat toch nog water door, en water heeft nu niet zo'n goede invloed op het leer; het wordt er hard van. Niet alleen zitten de schoenen dan niet meer zo lewkker, nar verloop van tijd kunnen er zelfs scheurtjes of breukjes ontstaan, en daar kan zelfs de schoenemaker maar weinig meer aan ver helpen. Er zijn waterafstotende spray's in de handel, die het hard worden kunnen voor komen. Het beste is de schoenen direct na de koop te behandelen, en dit elke twee maanden te herhalen. De spuitbus bevat een vloeistof die op het leer een waterafstotend laagje vormt, waar regen en sneeuw moelijk doorheen dringen. Het middel, dat tientallen guldens kan uitsparen omdat daardoor de schoenen langer meegaan, is te koop bij,dro gist, schoenhersteller of schoenenhandel. De bussen zijn er vanaf vijf gulden. Kam Kammen „slingeren" nogal eens rond, hebben eigenlijk geen vaste plek en indien dat wel zo mocht zijn, dan laat het attribuut sporen na. Broekzakken gaan kapot en in tasjes zijn ze nauwelijks te vinden. Daarom is er nu de „clipkam", kammen in zes actuele kleuren die zijn toegerust met een clipje voor het vasthaken op een permanente plek. De kammen heb ben een fijn en grof getand gedeelte en kosten een rijksdaalder. Inl. 070- 601032. More lorati i serii iseerc itectiv pillane iotfiln s in each i id" pr pgste, kwijts lsngt. ordt e poli eerge: iet ee mij \astpn voe Iie evt \rieker ersttij an dat n de ten se nan et and De Superklip voor vele toepassingen. •)V Een nieuwe handige hulp in de huishouding, boot, cara van of hobbyschuur is de „superklip", een zelfklevend kunststof attribuut dat mini maal 200.000 keer open en dicht gaat. De „houdertjes" zijn er in verschillende uitvoeringen: de tandenborstel kan eraan gehangen worden, maar ook een moker of de zonnebril in de auto. Voor bijzondere toepassingen zijn er ook met schroefuitvoeringen (voor zware voorwerpen die ge hangen moeten worden aan beton, e.d.). Uitgevoerd in moderne kleuren. Inl. 01640-41910. Vrouwen informatie in een ringband Voor de tiende keer is Else- viers Almanak voor de vrouw verschenen en wel voor de gelegenheid in een nieuw jas je. Kleur en fleur in een ring band, zodat de bladen gemak kelijk kunnen worden omge slagen. Het bevat een schat van informatie op de meest verscheiden gebieden en na tuurlijk een agenda voor de dagelijkse aantekeningen. Een geweldig leuke keuze van on derwerpen, als er niets over foto-ideeën in staat, lees je wel over make-up tips, bad en strandmode, zeer goede en originele recepten voor simpel en ingewikkelder koken, ge- dachtensteuntjes over weet ik-wat. Ik noem maar even: zaaien op lege plaatsen, hoe en wanneer, tips voor dagjes uit met informatie in een not endop over musea, etc, snel- breien. verjaardagskalender, verlichting in huis, borstzel- fonderzoek: kortom de werek' van de vrouw gebundeld en aardig geïllustreerd. Voorts vakantie-adressen en adres sen voor hulp en onderwijs- vorming. 144 pagina's. Anno- ventura (Elsevier, Amster dam). 18,50. T.F. Er komen tegen vijf uur gasten. Die kun je niet „volgieten" met sherry of iets sterkers, zonder een hartig hapje erbij. Heel handig is tevoren wat (open) sandwiches te maken met bijvoorbeeld: ei en olijven, zalm-mayonaise (tegenwoordig kant en klaar te koop), kiwi-paté, rochefort met gehakte noten, omelet met geraspte kaas en peterselie erover, dunne schijfjes komkommer. tartaar met hierop twee lagen garnalen of nepkaviaar (elke goede vishandel), gerookte zalm met roomkaas. pindakaas met gehakte dadels (vegetarisch), roomkaas met fijngeprakte banaan (vegetarisch) deense kaas truffel-paté (fromagerie f 2.50 per tube). Voor sandwiches is het dunne Engelse brood het lekkerst. Het is moeilijk te krijgen, maar sommige bakkers verkopen het. Zo niet, dan zo dun mogelijk gesneden wittebrood (casi no) kopen en hiervan de korstjes met een zeer scherp mes afsnijden. Diagonaal doorsnijden en op een schaal schikken, die met folie wordt afgedekt en weggezet. Bij open sandwi ches zorgen dat de folie niet raakt aan het smeersel. Tijdens de vorige jaarwisseling moesten ruim 1.500 mensen naar de dokter voor verwondingen door afge stoken vuurwerk. Voor 190 slachtoffers eindigde de I Oud en Nieuw met opname in het ziekenhuis, gemid- deld voor elf dagen. Dat blijkt uit een het eerste onderzoek naar ongevallen met vuurwerk dat door de Stichting Consument en Veiligheid is gehouden onder huisartsen en ziekenhuizen. Van de verwon dingen bleek 52 procent uit verbrandingen te bestaan; open wonden en oogletsel bedroegen resp. twintig en dertien pro cent. Velen werden gewond door het kijken naar te dichtbij ontploffend vuurwerk. De meeste slachtoffers waren jongeren tussen de tien en 20 jaar: 65 procent. De Stichting heeft een aantal adviezen: Koop alleen vuurwerk van goede kwaliteit. De enige zeker heid daarvoor is te kopen bij een winkelier met vergunning. Koop alleen vuurwerk waar een Nederlandse gebruiksaan wijzing bij zit, en lees die van tevoren bij goed licht, niet buiten in het donker. Koop geen voetzoekers", gillende keukenmeiden en andere soorten „luchthuiiers". Door hun onvoorspelbare gedrag zijn ze op geen enkele manier onder controle te houden, en dus rond uit gevaarlijk. Koop geen vuurwerk dat in de hand aangestoken moet wor den. Het is namelijk nooit zeker hoe lang (hoe kort) het duurt voordat de lont de lading laat exploderen. Overjarig vuurwerk is niet te vertrouwenWie dat nog in huis heeft kan het 't beste twee dagen in een emmer water zet ten en dan in de vuilniszak doen. Vuurwerk dat vochtig is geweest, is levensgevaarlijk. Vuur werk dat nog afgestoken moet worden, nooit in jas- of broek zak bewaren. Een trommel of bus waarvan het deksel zoveel mogelijk dicht blijft, is het veiligste. Eén overspringend vonkje kan een immense explosie veroorzaken. Houd de toeschouwers in de gaten. Laat ze minstens zes me ter staan achter de plek waar het vuurwerk wordt afgestoken, en dan liefst achter degene die het vuurwerk afsteekt. Steek vuurwerk alleen aan met iets dat gloeit, zoals een bran dende sigaret (sigaar). Een vlam van aansteker of lucifer kan de lont ergens in het midden aansteken, zodat de explosietijd verkort wordt. Steek „weigeraars" nooit opnieuw aan. De kans dat er geen tijd is om op veilige afstand te komen is veel te klein. Wie vuurwerk op zich af ziet komen, heeft maar één keus: de ogen met de handen beschermen. Koud vuurwerk bestaat NIET. Houd huisdieren binnen. In huiskamers zie je ze nog niet zoveel, de plafond ventilatoren en dat terwijl die apparaten erg functio neel zijn en ook decoratief. Ze zijn te koop met waai ers van 75, 90 en 150 cm diamter; hoe groter de „wie ken", hoe meer kubieke meters lucht er verplaatst wordt. In de zomer gaat het om koelte en 's winters verspreiden de 2 of 3 bladige waaiers bovenin het vertrek hangende warme lucht. In het laatste geval kan er sprake zijn van wat energiebesparing: door een betere temperatuur grafiënt is minder warmte nodig, terwijl het toch aangenaam blijft in de kamers. De verschillende types (in bruin en wit) kunnen ook uit gerust worden met verlichtingsornamenten. Inl. 04160-35904. Een recept uit Engeland, het „land van de „punch". Officieel: drank van arak of rum met suiker, water en citroen). Hieronder in zijn simpelste vorm, waarop vele varianten denkbaar zijn. benodigd: driekwart kop suiker, halve kop citroensap, 2 flessen „Sautcrnes" (witte wijn), 1 magnum fles champagne of 2 gewone flessen champag- ne, 1 aardewerk of porseleinen „ring" waarin normaliter bloemen worden geschikt in water. Los de suiker in het citroen-ananassap op en mix het meng sel met de wijn. Leg vervolgens in een (vuurvaste) schaal of bowl de bloemenring. Vlij daarin op een bodem van in el kaar passende op maat geschneden schijfjes citroen, de ana nasblokjes en de uitgelekte kersen. Giet hierover het wijn vruchten mengsel en laat het ijs worden in de vriezer. Doe een lepel „ijs" in elke mok en ontkurk daarna pas de cham pagne, en schenk die al bruisende in de mok. Het recept is foed voor 50 koppen punch. Versier iedere mok met een rokje ananas en een kers aan een cocktailprikker. Een dergelijke dronk is verfrissend tussen voorgerecht en een hoofdgerecht en aan het kerstdiner. Ook is ze verrukkelijk zonder hapjes of snapjes rond de klok van twaalven mor gens. Er gaat in de kerstvakantie heel wat was door de machine. Het is fijn de jeugd thuis te hebben, die vrij van school is en zich amuseert met de aanwinsten voor de speelgoedkast. In het spel maken ze zich smerig, binnenshuis en daarbuiten. Want er wordt ook geravot op het woonerf of op een voetbalveldje in de buurt. Kleren hebben wat te lijden. Om een te grote was en te grote vervuiling te voorkomen, schaffe men zich sportschoe nen aan met zeker niet meer dan een gekleurde streep, die wordt toch vies. Degelijke kleren geven de minst last, maar de jeugd is kritisch, logo-bewust, vandaar dat er net als voor volwassenen stijlen zijn, waaruit iedere leeftijd kan kiezen. Ze kijken televisie, dus avonturiers houden met „Secret Mission"-outfit de spanning in het spel. En zo lang ze spelen zijn ze niet lastig. Levi is een geliefd merk dat tegen een stootje kan. Het kleur gebruik „negeert" vlekken en modder: bruin, de blauw en donkergroen. Voor straatschoffies (en welke elfjarige wil dat niet zijn): pakke men sweatshirts met grote logo's. Kleren van lichtgewicht-denim willen de jeugd nog wel eens verleiden; kies ze het liefst in indigo. Ook hemden met grote houthak kersruiten gaan er bij jongens en meisjes in. De broek past er in kleur bij. Over de ribbroek hoeft niemand te reppen. Overla handig voor en handig bij. De spijkerbroek heeft twee handige zakken op de achterkant voor touw en briefjes met geheimte kens. „Coveralls" zijn er voor groot en klein. En wat aan te trekken met de feestdagen Sommige kleine meisjes willen dan een jurkje, liefst met lage taille of een over gooier, waar naar believen een mooi bloesje of een pullover on der kan worden gedragen. Zo kun je nog eens wisselen Laarsjes en beenwarmers horen erbij! TINY FRANCIS Geheime missie: links ruimvallende pullover van 100 procent acryl op een bandplooibroek met fantasiezakken op de boven benen (voorgewassen twill van 100 procent katoen). Rechts: ge streepte flanellen shirt op een middenrib corduroy polyester broek (75 procent katoen, 25 procent polyester. Alles gemakke lijk wasbaar. (Levi's).

Leidse Courant | 1984 | | pagina 18