Sovjettroepen in Afghanistan inderpaal Oost-West dialoog" wi jfel over succes irijsbeleid OPEC Londense Times doet stropdas los voor 200e verjaardag Zeker 25 doden bij verkiezingen in India rt n —tEAGAN PRIJST AFGHAANSE GUERRILLASTRIJDERS ïambodjanen op de vlucht Kerstmis in Ethiopië VS noemen Iraanse beschuldiging „absurd" PROCES POPIELUSZKO VANMORGEN BEGONNEN BUITENLAND EeidaeSomant DONDERDAG 27 DECEMBER 1984 PAGINA 15 hatcher belooft: wikland Eilanden lijven Brits met d akema )NDEN De Britse premier, Margaret ïatcher, heeft de bewoners van de Falk- id Eilanden in haar kerstboodschap verze- :tyrd dat de archipel Brits blijft. De toon van ir verklaring stond in scherp contrast met vele eisen in Groot-Brittannië zelf en in dere landen dat met de democratische re- ring van Argentinië onderhandelingen °P^ ^(oeten worden begonnen over de toekomst n de Malvinas-eilanden zoals Buenos Ai- noemt. De wensen van de 1.800 Falk- ïders zijn nu en ook in toekomst doorslag- vend, verklaarde de premier. CIA: Bonn doet te weinig tegen export technologie BONN De Westduitse regering doet volgens de Amerikaanse ge heime dienst (CIA) te weinig om de begeerde Westerse computertech nologie uit de handen van de Rus sen te houden. Dat blijkt uit een geheim CIA-rapport, waarop het weekblad Stern de hand heeft ge legd. De VS hebben aangeboden agenten in de Bondsrepubliek in te zetten, omdat die beter in staat zou den zijn twijfelachtige technologie- -transfers op te sporen. Bonn be schouwt dat echter als een inmen ging in de Duitse interne aangele genheden. PARLEMENT ISRAEL BEPERKT ONSCHENDBAARHEID KAHANE JERUZALEM Voor het eerst in de geschiedenis van de staat Israël heeft de Knesset (het parlement) de parlementaire onschendbaarheid van zijn meest uitgesproken anti-Arabische lid, Meir Kahane, be perkt. Hierdoor moet hij voortaan vooraf toestem ming van de politie hebben om Arabische dorpen in Israël te mogen bezoeken. De in Amerika geboren rabbijn werd in het parlement gekozen op een pro gramma dat pleit voor de deportatie van de 600.000 Israëlische Arabieren en de 1,3 miljoen Palestijnen. Hij wil van Israël een „streng joodse godsdienststaat" maken. Veel parlementariërs vergeleken Kahane's radicale anti-Arabische voorstellen met de praktijken in nazi-Duitsland. Kahane verliet kort voor de stem ming de vergaderzaal en zei: „Voor mij maakt de uit slag van de stemming geen verschil. Ik zal voortgaan met mijn taak, mijn roeping, mijn uitdaging als een religieuze en nationalistische jood". Slachtoffer kaping Airbus eist 350 miljoen van Iran NEW YORK Een van de twee Amerikaanse overlevenden van de kaping van een Airbus van Koeweit Airlines begin december heeft in de Ver enigde Staten een rechtszaak aangespannen tegen de luchtvaartmaatschappij en de Iraanse overheid. Hij eist een schadevergoeding van ongeveer 350 miljoen gulden. De zakenman John Costa was een van de 160 passagiers die de kaping overleefde. Volgens hem heeft de nalatigheid van de lucht vaartmaatschappij de kaping mogelijk gemaakt en hij beschuldigt Iran ervan met de kapers te heb ben samengespannen of „veel van het gedrag van de kapers mogelijk te hebben gemaakt". Volgens Costa's advocaat zal een veroordeling van Iran een moeilijke zaak kunnen worden. De VS onder houden geen betrekkingen met het land. Maar het geld zou kunnen worden verkregen van „bepaal de Iraanse eigendommen" in de VS. ;ashington/isla- BAD De aanwezig- :id van Sovjettroepen in [ghanistan vormt een nstige hinderpaal voor rbetering van de be kkingen tussen de Ver- igde Staten en de Sov- ;-Unie. Dit heeft presi- mt Reagan gisteren ge in een verklaring tar aanleiding van de ivjetinval in Afghanis- die op 27 december 179 plaatsvond, igan drong er verder bij de ivjet-Unie op aan de troepen ug te trekken, opdat de on- ankelijkheid en het zelfbe schikkingsrecht van het Af ghaanse volk worden hersteld en de Afghaanse vluchtelin gen kunnen terugkeren naar hun land, zoals in de Verenig de Naties is voorgesteld. Mil joenen Afghaanse vluchtelin gen zijn uitgeweken naar Pa kistan. „Samen sprekende met andere leden van de interna tionale gemeenschap roepen wij op tot directe beëindiging van dit wrede conflict door middel van onderhandelin gen", aldus Reagan. Hij prees de „Afghaanse vrijheidsstrij ders, die ons er dagelijks aan herinneren dat vrijheid niet gemakkelijk kan worden ge stolen van een volk dat vast besloten is deze te verdedi gen De Amerikaanse senator, Gor don Humphrey, heeft gisteren verklaard dat de Amerikaanse militaire hulp aan het Af ghaanse verzet schromelijk te kort schiet. Volgens de Repu blikeinse senator bestaat de hulp uit inferieur Sovjet- of Chinees materiaal. De VS steunden het Afghaan se verzet aanvankelijk in het geheim via de CIA, maar leve ren thans met goedkeuring van het Congres wapens aan de Afghaanse guerrillastrij ders. De Afghaanse guerrilla leider, Gulbadin Hikmatyar, heeft gisteren verklaard dat de militaire en civiele verliezen in de vijf jaar oude guerrilla tegen de Russen toenemen, maar dat er geen enkel uit zicht is op een spoedige beëin diging van het conflict. Volgens Hikmatyar, die sprak op een persconferentie in Isla mabad, hebben de opstande lingen momenteel een nume riek overwicht hebben op de gezamenlijke Russische en Af ghaanse regeringsstrijdkrach ten. Daar staat tegenover dat de Sovjet-Unie onlangs de vuurkracht van haar troepen heeft vergroot en steeds vaker gebruik maakt van moderne wapens, aldus Hikmatyar. Precies vijf jaar geleden stuur de de Sovjet-Unie ongeveer 85.000 militairen naar Afgha nistan om de Moskou-gezinde president Babrak Karmal in het zadel te helpen. Die troe penmacht was volgens de meeste bronnen in oktober van dit jaar opgelopen tot 140.000 man, maar desondanks lijkt Moskou weinig vooruit gang te hebben geboekt in hun campagne om wijdverbreide islamitische rebellie de kop in te drukken. In een Pakistaans dorp nabij de grens met Pakistan zijn dinsdag vier personen om het leven gekomen en zes gewond geraakt bij een bombardement door zes Afghaanse gevechts vliegtuigen. Dit heeft het Pa kistaanse ministerie van bui tenlandse zaken gisteren be kendgemaakt. Een woordvoerder van het mi nisterie verklaarde dat de aan val op het dorp Arandroe, drie kilometer van de Afghaanse grens en 240 kilometer ten noordwesten van Islamabad, met raketten en bommen werd uitgevoerd. Hij zei dat de Afghaanse zaakgelastigde gis teren bij het ministerie was ontboden om een „krachtig protest" in ontvangst te ne- Volgens bronnen bij het Paki staanse ministerie van buiten landse zaken hebben Afghaan se gevechtsvliegtuigen tussen 1978 en december 1984 min stens 636 keer het Pakistaanse luchtruim geschonden. In de zelfde periode hebben zich minstens 131 Afghaanse artil leriebombardementen voorge daan. Bij die aanvallen zijn in totaal 162 doden en 177 ge wonden gevallen. ïn Cambodjaanse familie vlucht op volgepakte fietsen uit Nong Samet, een belangrijk vluchtelin- Jn en guerrilla-kamp op de grens van Thailand en Cambodja. Het Vietnamese leger voerde eer- iteren een grote aanval uit op dit bolwerk van het 'Khmer Nationale Bevrijdings Front, waarbij Jjwel het gehele kamp werd verwoest. De ongeveer 63.000 burger-vluchtelingen in het kamp na- en massaal de wijk naar Thailand. De aanval op Nong Samet kwam op de zesde verjaardag van J Vietnamese invasie in Cambodja. ENEVE De olieminis- van de Organisatie Olie-exporterende (inden (OPEC) hebben ndaag in Genève hun Jirlijkse conferentie her- it. Waarnemers rond de Jnferentie blijven echter [rijfelen of de olieprodu- nten erin zullen slagen daling van de olieprij- i een halt toe te roepen. Bovenaan de agenda van de conferentie prijkt een voorstel voor de instelling van een or gaan, dat moet worden belast met prijs- en produktiecontro- le. In kringen van de OPEC is vernomen dat het de bedoe ling is dat internationaal ge respecteerde accountants toe zicht houden op het nakomen van gemaakte afspraken. Een dergelijke regeling wordt no dig geacht, omdat verschillen de OPEC-leden in het verle den alle afspraken aan hun laars hebben gelapt. De Vere nigde Arabische Emiraten (VAE) hebben al aangekon digd dat zij zullen aansturen op een prijzenoorlog, als de OPEC-conferentie geen resul taten oplevert. Groot-Brittan- nie en Noorwegen hebben la ten weten de uitkomst van de Gencefse conferentie af te zul len wachten, alvorens over te gaan tot een mogelijke verdere prijsdaling voor Noordzee-olie. OUDSTE KRANT VAN ENGELAND LIJKT PROBLEMEN TE BOVEN LONDEN De Times, de oudste krant van Enge land, trekt zijn stropdas los en haalt de champagne voor de dag om de 200 jaar van zijn bestaan te vieren. In de afgelopen tien jaar was de krant tweemaal dichtbij sluiting, dus steekt dc Times zijn blijdschap niet onder stoe len of banken dat 1985 begint met een stijgende oplaag en langverbeid vooruitzicht op winst. De eerste editie van het nieu we jaar zal een facsimile be vatten van de Universal Regis ter die drie jaar later door de oprichter John Walter tot The Times werd omge doopt van 1 januari 1785. De feestelijke viering van het tweede eeuwfeest duurt het hele jaar en ze bestaat uit spe ciale uitgaven, tentoonstellin gen, een postzegelboek, een galafeest in een koninklijk pa leis en zelfs Times-champagne en een Times-roos. Maar wat in feite wordt gevierd zijn twee eeuwen van persvrijheid, belichaamd in een krant die door de Amerikaanse presi dent Abraham Lincoln werd genoemd „One of the greatest powers in the world". Geen parochieblad Lincoln sprak toen de Britse imperiale macht halverwege de 19e eeuw op het hoogtepunt was. Nu heeft de Times lang niet meer dat gezag, hoewel velen in Engeland en er bui ten hem nog altijd zien als de stem van de regering in Lon den. „Wij zijn niet meer het parochieblad van de gevestig de orde in Engeland", zegt de 47-jarige hoofdredacteur Char les Douglas-Home. Hij „be- WM4 steeg de troon" een jaar nadat de Australische persmagnaat Rupert Murdoch in 1981 de Ti mes had gekocht en daarmee een parel van groot prestige toevoegde aan zijn krantenim perium in Australië, Groot- -Brittannië en de Verenigde Staten. De aristocratische hoofdredac teur wijst verwijten van de hand dat de Times ordinairder is geworden door het inkorten van het buitenlandse nieuws, het binnensluipen van slordig taalgebruik, een teveel aan ruimte voor sport en de ko ninklijke familie en het (poli tiek) opschuiven naar rechts. Hij zweert bij hoog en laag dat de Times zich houdt aan zijn traditie van politieke onafhan kelijkheid en niet kritiekloos achter premier Margaret That cher aanholt. „Onze redactionele lijn is nu duidelijker", zei Douglas-Ho me op een persconferentie. „Er is geen voorspelbare steun voor mevrouw Thatcher. Haar kabinet heeft het soms bij het rechte eind maar dikwijls ook niet". Wat de buitenlandse be richtgeving betreft wijst hij erop dat zijn krant nu 16 staf- correspondenten overzee heeft, één meer dan er zeven jaar geleden waren. Bingo De traditionalisten onder de Times-lezers vlogen in juni van dit jaar bijna in de gordij nen, toen Douglas-Home een bingo-achtig kansspel met geldprijzen invoerde dat is verbonden met het aandelen- gedrag op de Londense effec tenbeurs. Met zijn aandelen- spel werd de Times het eerste Britse dagblad van gewicht, dat zich aansloot bij de weg- geef-rage van de boulevard bladen die om abonnees vech ten. Murdoch had het lokaas van snelverdiende miljoenen al ge bruikt om zijn andere landelij ke krant, de populaire Sun Engelands bestverkochte dag blad met een oplaag van 4,2 miljoen exemplaren om hoog te stuwen. Douglas-Home zegt dat de oplage van de Ti mes door Portfolio „aanzien lijk (is) gestegen". De oplaag heeft het record van meer dan 460.000 exemplaren bereikt. Toen Douglas-Home begin 1982 hoofdredacteur werd, stond ze op 300.000. De maatschappij die de Times, de Sunday Times en verschil lende bijlagen beheert, boekte vorig jaar een verlies van iets meer dan 4 miljoen pond ster ling. Toen Murdoch eigenaar werd bedroeg het verlies 25 miljoen sterling. De vooruit zichten voor de komende jaren zien er gunstig uit. De beheer ders hopen dat de Times en zijn zusterbladen niet meer ge plaagd zullen worden door de chronische arbeidsconflicten die ze op het einde van de ja ren zeventig elf maanden uit de circulatie hielden en in 1982 opnieuw met sluiting be dreigden. Heilig Bij het vieren van twee eeu wen dienstverlening zullen grote en minder grote ogen blikken in herinnering wor den roepen uit het bestaan van een krant, die de bijnaam kreeg „The Thunderer", voor zijn negentiende-eeuwse strijd voor de hervorming van het Britse kiesstelsel. Sommige zaken zullen naar alle waarschijnlijkheid heilig blijven, hoezeer de Times zich ook begeeft in nieuwe vormen van journalistiek en produk- tiemethoden. Geen mens zou zich de Times kunnen voor stellen zonder zijn pagina met ingezonden brieven over van alles en nog wat, van het ho ren van de eerste koekoek in de lente tot manieren om in de winter warme handen te hou den bij het lezen van de krant in bed. De krant zou nooit meer de zelfde zijn als men de overlij densberichten wegliet die het verscheiden mededelen van iedereen die aanspraak meen de te maken op roem of res pect. En de Times zou ook de Times niet meer zijn als de Euzzel op de achterpagina ont- rak die sommige lezers pro beren op te lossen tijdens het eten van hun eitje aan het ont bijt Geen Kerstmis dit jaar (voor zover zij het feest natuurlijk kennen) voor de slachtoffers van droogte en hongersnood in Ethiopië. Op Eerste Kerstdag droeg deze vader zijn stervende zoon binnen in een vluchtelingenkamp in Oost-Soedan, waar vooral vluchtelin gen uit Eritrea binnenkomen. BOMAANSLAGEN EISEN ZES DODEN WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken heeft gisteravond de Iraanse beschuldigingen dat de VS verantwoordelijk zouden zijn voor de jongste bomaanslagen in Teheran als „absurd" van de hand gewezen. Bij de twee aan slagen, die plaatsvonden in de nacht van dinsdag op woensdag, zijn zes mensen omgekomen. Alan Romberg, woordvoerder van het State Department, Rom berg reageerde daarmee op een verklaring van het Iraanse pers bureau IRNA dat „Amerikaanse agenten" de hand hebben ge had in de twee aanslagen in Teheran. Volgens IRNA had de Amerikaanse regering eerder al gedreigd met aanslagen, vanwe ge de vermeende Iraanse steun aan de kapers van het Koeweitse vliegtuig, die begin deze maand twee Amerikaanse gijzelaars hadden doodgeschoten. ADVERTENTIE LOTTO ELKE KEEK VE MVS WJELEVEN EN VERGEET 'T OJFERSPEL NIET NEW DELHI Bij de gewelddadighedei mentsverkiezingen begeleiden zijn tot ni om het leven gekomen. Niettemin noemei loop van de verkiezingen betrekkelijk rustig. Nadat maandag in de meeste staten was gestemd, zijn vandaag de resterende staten aan de beurt waaronder de belangrijke deelstaat Andhra Pra desh. Verwacht wordt dat de Congrespartij van premier Rajiv Gandhi de verkiezingen met een overweldigende meerderheid zal win nen. De opkomst op de eerste verkiezingsdag wordt ongewoon groot genoemd. Ruim 170 miljoen mensen ofwel zestig procent van de kiesgerechtigden gingen naar de stembus. Bij de vorige verkiezingen in 1979 was het tien procent minder. In de deelstaat Bihar, die wordt beschouwd als India's meest bandeloze deelstaat, kwamen zeker dertien mensen om het le ven bij botsingen tussen politieke tegenstanders. Meer dan twee honderd mensen werden gewond. In de meeste delen van het grote subcontinent bleef het echter rustig. In 112 Indiase stemlokalen, voornamelijk Bihar, zijn de verkie zingen ongeldig verklaard en zullen stemgerechtigden opnieuw hun stem moeten uitbreken wegens de ongeregeldheden en cha otisch verloop van de verkiezingen. De spanning rond de verkiezingen bleef overigens nadat een woordvoerder van de Janatapartij die in de oppositie is had verklaard dat dat haar leider, Behari Vajpayee, een granaat had gekregen die was verstopt in een bos bloemen. Een lijf wacht vond de granaat en overhandigde hem aan de politie. De Congrespartij van Rajv Gandhi sprak van een „verkiezings stunt". Volgens deze partij zat er geen ontstekingsmechanisme in de granaat. TORUN In de Poolse stad Torun is vanmorgen het pro ces begonnen tegen vier leden van de binnenlandse veilig heidsdienst, die betrokken zijn geweest bij de moord op de priester Jerzy Popieluszko, de pleitbezorger van het verbo den vakverbond Solidariteit Drie van de vier beklaagden, de 33-jarige kapitein Grze- grorz Piotrowoski en de luite nants Waldemar Chmielewski (29) en Leszek Pekala (32) hebben bekend schuldig te zijn aan de ontvoering van en de moord op de priester eind ok tober. De vierde beklaagde, de 47-jarige kolonel Adam Pie- truszka, wordt ervan beschul digd als directe chef van de drie moordenaars getracht te hebben de zaak in de doofpot te stoppen. Zij kunnen veroor deeld worden tot straffen va riërend van acht jaar tot de doodstraf. De Poolse regering heeft een verzoek van de Kerk ingewilligd drie katho lieke juristen voor het proces toe te voegen aan het open baar ministerie Zij mogen verhoren afnemen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15