neemt af Slagkracht narcotica- brigades „De moordenaars zijn nog steeds onder ons" Kamer bemoeit zich niet meer met naturalisaties Actie tegen restaurants met exotische gerechten CiidaeSotvuwt flHOY Ook beursbestuur ergert zich over boek Lakeman ONDANKS RECENTE RECORDVANGSTEN BINNENLAND/BUITENLAND DONDERDAG 27 DECEMBER 1984 PAGINA 1 (ADVERTENTIE) PROCES TEGEN OORLOGSMIS DADIGER KRIZONS INBOCHUM (Van onze corresondent Gerard Kessels) BOCHUM Helmut Kri- zons zit met gebogen hoofd in de beklaagden bank en bestudeert zijn handen. Een enkele keer slechts kijkt hij op. Spre ken doet hij niet. De 67-ja- rige Krizons, verdacht van oorlogsmisdaden, zwijgt al bijna zes jaar in de recht zaal in Bochum. Zo lang duurt het proces tegen de voormalige SS-er, bijge naamd „de Bokser van Lodz'. Een keer viel hij uit zijn rol. In het begin van het proces sprong hij woedend op en brieste te gen een vrouwelijke ge tuige: „Ja, ik ben de bok ser. Vroeger hebben jullie voor me gesidderd en nu zul je het weer doen". Bij die ene uitbarsting is het gebleven. Voor de rest heeft Krizons gezwegen. Omdat, zo zeggen zijn verdedigers, de verdachte zich niets meer kan herinneren. Na de oorlog, in Russische krijgsgevangen schap, zou hij zo zijn mishan deld dat hij niet meer weet wat hij in de oorlogsjaren in Polen gedaan heeft. Maar de getuigen zijn het niet vergeten. Vraag Krizons eens", zegt Ben Abraham uit Brazilië, „hoe de moeder keek toen hij haar de baby afpakte en het kind net zo lang met het hoofd tegen de muur sloeg tot het dood was". Krizons was er indertijd al snel bij. In 1934, een jaar na de machtsovername door de na zi's, gaf hij zich op als lid van de nazi-partij, de NSDAP, en meldde hij zich bij de SS. Een eenvoudige boerenzoon met alleen lagere school, die via de SS carrière hoopte te maken. Bij het begin van Hitiers veld tocht in Polen werd Krizons ingezet bij de speciale troepen die gruwelijk huishielden in de pas veroverde gebieden. In 1942 maakte hij deel uit van de bewaking van het getto van Lodz, waar 160.000 Joden ge vangen werden gehouden Krizons, die pochte op zijn boksopleiding, zou Joden heb ben doodgeslagen en doodge schoten. In Lodz werkte hi; mee aan de deportatie van 15.000 Joden naar het concen tratie-kamp Kulmhof. „Het grote publiek kent Kulmhof niet. Het is geen be grip, zoals Auschwitz, Majda- nek of Dachau", vertelt offi cier van justitie Hermann Weissing in de kantine van het gerechtsgebouw in Bo chum. „Maar Kulmhof was een verschrikking. Daar werd voor het eerst met de vergas sing van joden begonnen. De joden werden opgesloten in af gesloten vrachtwagens, waar vervolgens de uitlaatgassen van de wagens ingeleid wer den. De machinerie van de vergassingen is in Kulmhof begonnen Moeizaam Processen tegen oorlogsmisda digers zijn in de Bondsrepu bliek, na veertig jaar, een moeizame aangelegenheid. Weissing: „Wij hadden niets zwart op wit, we moesten het helemaal hebben van getuige nissen van overlevenden. Dat is de ook de oorzaak van de lange duur van het proces. De getuigen noemden steeds na men van andere overleven den. die het nog beter gezien hadden". De rechtbank maakte meer dan veertig reizen naar het buitenland om getuigen te ho ren. De rechters en de leken- -rechters, de officier van justi tie en de verdedigers waren twaalf keer in Israël onder weg. tien keer in de Verenigde Staten en negen maal in Po len. De rechtbank reisde zelfs naar Australië, Argentinië en Canada. Het zal daarom nie mand verbazen dat de proces kosten de twee miljoen mark al overschreden hebben. De „justitie-toeristen van Bo chum', zoals ze spottend ge noemd zijn, hebben ook zelf met de justitie van doen ge kregen. De officier van justitie in Bielefeld gaat na of recht bank-president dr. Walter Treptow en enkele andere le den van de rechtbank een van de Krizons-reizen verlengd hebben met een vakantie op het zonovergoten Jamaica. De declaraties van de edelacht bare heren worden aan een nauwgezet onderzoek onder worpen. Vragen opengelaten In de ogen van Weissing, die de zaak-Krizons twee jaar ge leden van een collega over nam, hebben de reizen niet op geleverd wat hij er van ge hoopt had. Weissing zegt niet de keiharde bewijzen gekre gen te hebben dat Krizons zelf heeft gemoord en gemarteld. Hij had de gepensioneerde ar beider uit de chemie 24 geval len van moord en mishande ling ten laste gelegd. „Maar de getuigenverklaringen na zo veel jaren hebben te veel vra gen opengelaten", zegt hij. Op de vraag of hij, afgezien van het juridisch waterdichte be wijs, de persoonlijke indruk heeft gekregen dat Krizons de ten laste gelegde gruweldaden heeft begaan, blijft Weissing het antwoord schuldig. „Het gaat er om dat ik het niet kan bewijzen", zegt hij. In zijn requisitoir heeft Weis sing daarom de ten laste leg ging van „moord" laten vallen en zich beperkt tot „mede plichtigheid aan moord'. De medewerking van Krizons dus aan de deportatie en selectie van de joden. Daarvoor wil hij de ex-SS-er bestraft zien met een gevangenisstraf van acht en een half jaar. Het oordeel wordt in januari of februari verwacht. De journalist Götz Bockmann begrijpt niet waarom Weissing is teruggekrabbeld. Bock mann, die werkt voor een joods weekblad en gespeciali seerd is in de berichtgeving over nazi-processen, gelooft dat moord wel degelijk te be wijzen was. „Een aantal getui genverklaringen was zonnek laar", vertelt hij na afloop van de driehonderd en zoveelste zitting in Bochum. Bockmann volgt het proces vanaf het begin. Ook in Hagen waar het proces tegen de vroe gere bewaker van het concen tratie-kamp Sobibor, Karl Frenzel, het derde jaar is inge gaan, is Bockmann steeds aan de perstafel te vinden. Het verdriet hem zeer dat de be langstelling voor de processen tegen de oorlogsmisdadigers zo is teruggelopen. „In het Sobi- bor-proces ben ik al twee jaar de enige verslaggever. Bij Kri zons is het niet anders. Ook de publieke tribunes blijven leeg", zegt hij. Weissing heeft dezelfde indruk: „Er is nauwe lijks belangstelling. Ik zie ook geen schoolklassen meer". DEN HAAG Het Die renbevrijdingsfront heeft in de Kerstnacht (maandag op dinsdag) in diverse plaatsen in het land actie gevoerd tegen restaurants en eethuisjes waar exotische gerech ten op de menukaart staan. Bij de eetgelegenheden, in onder meer Amster dam, Hilversum, Gouda, Loosdrecht en Ooster beek, werden vluchtige stoffen naar binnen ge spoten. die een stinken de lucht veroorzaakten. Een aantal bedrijven heeft hiervan bij de poli tie inmiddels aangifte gedaan. Kikkers in de vorm van kikkerbillen, schildpad den en duiven DIERENBEVRIJDINGSFRONT SPUIT MET BOTERZUUR soep is gemaakt, struis- vogelbiefstuk en kwar tel-eitjes stonden op de menu's van de gewraak te bedrijven, aldus het front, dat de afgelopen weken enige honderden menukaarten op deze gerechten heeft beke ken, aldus een woord voerster van het front. Het Dierenbevrijdings front vindt het onaan vaardbaar dat deze exo tische dieren „in het ka der van de nationale gulzigheid" tijdens de kerstdagen het leven moeten laten. Daarom heeft het front „geheel in de lijn van de kerst gedachte" met de actie geprobeerd „deze een wording van de christe lijke cultuur de kop in te drukken". Door de sterk riekende lucht die in de restaurants is verspreid is het in ieder geval tij dens de kerstdagen daar niet meer mogelijk de exotische gerechten te consumeren, aldus het front. De organisatie hoopt met de actie te hebben bereikt dat de betreffen de horeca-directies zich gedurende de kerst gaan bezinnen en in ieder ge len. De politie van Gouda heeft maandagavond twee jongelui aangehou den, ingesloten en in de loop van dinsdag vrijge laten, die ervan worden verdacht een injecties puit met boterzuur in een restaurant te hebben leeggespoten. Deze stof verspreidt een ondraag lijke stank. In de auto van de verdachten lag een persbericht van het Dierenbevrijdingsfront. In Amstelveen heeft de politie twee vrouwen en een man aangehouden, die probeerden bij een restaurant iets naar bin nen te spuiten. AMSTERDAM De Vereni ging voor de Effectenhandel vindt dat SOBI-voorzitter Pie- ter Lakeman in zijn boek „Het gaat uitstekend" volstrekt on gemotiveerde, ongerechtvaar digde en laakbare aanvallen doet op de Vereniging en haar leden. „De zorgvuldigheid die U terecht van ondernemers eist, kunt u zelf kennelijk niet opbrengen", aldus het beurs bestuur in een brief aan Lake- Eerder heeft de accountants vereniging NIVRA zich scherp tegen het boek afgezet, terwijl vandaag uitspraak wordt ge daan in het kort geding dat di recteur Lubbers van Hollandi- a-Kloos heeft aangespannen over grievende passages. In zijn boek wrijft Lakeman het de Vereniging aan, dat sommige van haar leden wel licht gebruik hebben gemaakt van voorwetenschap in het ge val van Vander Vliet-Wer- nink. Bovendien zegt Lake man dat de Vereniging dit ge bruik niet onderzoekt. Het beursbestuur merkt hier over op dat de beurs zich na drukkelijk inspant om gebruik van voorwetenschap te voor komen. Bovendien verplicl de beurs elke genoteerde oi derneming om terstond ac het beleggend publiek kenni te geven van elk feit dat c aanmerkelijke invloed op koers kan hebben. Ook met beschrijving van Lakema van een onderzoek naar voor wetenschap dat de beurs hiel inzake VanderVliet-Werninlj is het beursbestuur het )NDE ïatche id Eil; vele i dere 1 i ring AMORIS VAN AMORAS SUSKEENWISKE kracht wordt. Het Nederlanderschap kan van rechtswege, door optie of door naturalisatie worden ver kregen. Van rechtswege: kin deren van een Nederlandse vader of moeder zijn bij ge boorte Nederlander. Dat geldt ook voor een kind dat is gebo ren uit een in Nederland wo nende vader of moeder die zelf ook is geboren uit een in Nederland wonende moeder. Dit kind hoort tot de derde in ons land wonende generatie. Via een optie kan het Neder landerschap worden verkre gen door twee groepen men sen. Het gaat om vreemdelin gen die in Nederland zijn ge boren en hier sinds hun ge boorte hebben gewoond of verbleven. Zij moeten meer derjarig zijn (18 jaar of ge huwd), maar niet ouder zijn dan 25 jaar. Zij kunnen hun oorspronkelijke nationaliteit behouden. Optie is ook moge lijk voor vreemdelingen die in ons land zijn geboren, hier minstens drie jaar gewoond hebben en sinds hun geboorte staatloos zijn. Zij kunnen tot hun 25e jaar opteren voor het Nederlanderschap. Om voor naturalisatie in aan merking te komen moet men aan vier voorwaarden vol doen: men moet ouder dan 18 zijn, tegen het verblijf van de NIEUWE WET OP NEDERLANDERSCHAP OP 1 JANUARI VAN KRACHT DEN HAAG Kinderen van een Nederlandse vrouw zijn voortaan bij geboorte automatisch Ne derlander. Tot nu toe gold dat alleen voor kinderen van een Nederlandse man. Naturalisatie van buiten landers wordt straks uit sluitend bij Koninklijk Besluit geregeld. Tot nu toe moest het parlement de meeste naturalisaties goedkeuren. Dit zijn de belangrijkste wijzigingen in de nieuwe rijkswet op het Nederlanderschap die op 1 januari 1985 van aanvrager mag geen bezwaar bestaan, de verzoeker moet in de Nederlandse samenleving zijn ingeburgerd. Dat laatste moet blijken uit een redelijke kennis van de Nederlandse taal. De verzoeker moet ver der minstens vijf jaar in ons land hebben gewoond. Deze laatste voorwaarde geldt niet voor vreemdelingen die drie jaar of langer zijn getrouwd met een Nederlander. Voor een ongehuwde vreemdeling die drie jaar een duurzame re latie met een ongehuwde Ne derlander heeft, geldt de voor waarde dat hij drie jaar hier moet hebben gewoond. Ook al voldoet iemand aan alle voorwaarden, dan nog 2230DEC KERST- C KERST CIRCUSOtLfinD kan het verzoek worden afg wezen. Dat is mogelijk als i ernstige vermoedens bestai dat de verzoeker een geva; oplevert voor de openbai orde, de goede zeden, de v ligheid voor het koninkrijk de volksgezondheid. Tenslot kan het verzoek worden afg wezen wanneer de verzoek! woont in het land onderdaan is. pen gemeente en politie de magneetfunctie van Amster dam te verzwakken. Van Thijn heeft zich een voorstan der getoond van een beleid dat erop gericht is nog uitsluitend de eigen verslaafden te hel pen. Pas als het initiatief van de buurten zelf uitgaat wil hij opnieuw een soort rustplaats voor verslaafden inrichten, maar de burgemeter duldt in geen geval dat daar handel ontstaat. Factor geluk Een der belangrijkste conclu sies na een half jaar hardere aanpak is wel dat de resultaten nog steeds geen beeld geven van wat er in Amsterdam werkelijk gebeurt. De Ko- ningh: „We pakken de zaak actiever aan door wat interne wijzigingen en boeken dus meer resultaat dan voorheen. Maar we zijn nog steeds afhan kelijk van de factor geluk en van, de loyaliteit van onze ei gen'mensen". Overigens geldt deze situatie evenzeer voor de steden Rot terdam en Den Haag. Ook daar zijn de naroticabrigades zwaar beknopt in hun moge lijkheden. In Rotterdam, zo heeft De Koningh van colle- chercheurs werken met e zeer gering aantal auto's elk maar vijf liter benzine p dag krijgen toegewezen. „D; moet je dus maar hopen dat tegenstander geen verre gaat maken", verklaart Koningh cynisch, „dat is ongelooflijk als je de grootsl haven ter wereld bent, 1 de verdovende middelen containers tegelijk binnenkt Zowel in Rotterdam als Haag lopen de resultaten, een paar grote vangsten fors terug. Natuurlijk hebbel de recente recordvangsten de hoofdstad de nodige c gezaaid in de wereld Turkse handelaren. Maar de strijd tegen hard-drui geen verloren strijd wil zijl dan zullen de narcoticapl. gen. zo meent De Koninj veel ruimere middelen krijgen. Want nu al duiken in Nederland cocaïnelaborai ria op. In Amsterdam zijn e een paar opgerold, maar dat meer moeten zijn bewijst recente vangst van 32 kilo caïnebase. Duidelijk is de afgj lopen maanden ook gebleki dat bijna elke dealer zowel bij zich heel CORRY V vjetn di Oorlogsmisdadiger Helmut Krizons (links) in de rechtzaal in Bochum. In het midden en rechts d verdedigers Klaus Bien en Eugen Gerhardt die vrijspraak zullen vragen voor hun cliënt. Keurige burger Het griezelige van een man als Krizons is dat hij de indruk maakt van een keurige, god vrezende, burger. Een man die na een leven van hard werken van zijn welverdiende pensi oen geniet. Zo zou het kunnen zijn, als daar niet die oorlogsja ren waren geweest. Een verle den dat hem nu weer heeft in gehaald. „Krizons maakt totaal niet de indruk een meedogen loos man te zijn", zegt Weis sing. „Na de oorlog heeft hij niets gedaan dat hem met de justitie in aanraking heeft ge bracht. Nooit. Ik heb nu al zo veel zaken van oorlogsmisda digers gedaan, maar ik ben er nog nooit een tegengekomen die na de oorlog nog iets onoir- baars gedaan heeft. Ze hebben in de oorlog meegedaan, ze waren heer en meester over leven en dood. Daar hebben ze van genoten. Na de oorlog wa ren het weer gewone burgers. Het is onvoorstelbaar dat ie mand die gedood heeft, daarna zo gewoon verder kan leven". Krizons in Bochum en Fren- kel in Hagen zullen niet de laatste oorlogsmisdadigers zijn die terecht staan. Uit Polen en de DDR komt nog steeds nieuw materiaal uit de oor logsjaren naar de Bondsrepu bliek. En het ene proces lokt het an dere uit. Krizons naam viel tij dens een proces tegen een an dere kampbeul van Kulmhof in Hannover. Bockmann: „De processen moeten verder ge voerd worden. De misdaden waar het hier over gaat zijn zo gruwelijk, dat het niet vervol gen een nieuwe misdaad zou zijn". De Bondsrepubliek is volgens Bockmann toch al „het veiligste land ter wereld" voor nazi-misdadigers. „Maar een fractie van de misdadigers is na de oorlog ter verantwoor ding geroepen. Er zijn slecht 87.000 gevallen onderzocht e daarvan kwam het maar 7.00N q keer tot een veroordeling. Dt/Cll meeste veroordeelden hebbe ook nog minder dan vijf jaai gekregen". t,ar Daarom blijft Boekman!" en schrijven over de nazi-proce#,er®" sen. Ook al zit er niemand o|jwel de publieke tribune en is hr" ma de enige journalist. „Want dl v,etr moordenaars zijn nog altijd oil der ons. Ik hoop dat als ze la zen dat een van hun moorden de vrienden voor de recht I bank staat, ze bang worden da[ ook hen op een dag het mas ker van de brave burger val het gezicht getrokken zal wor den en ze voor hun rechten zullen staan, zoals ze in werk^ lijkheid zijn: als bloedige 1 ten. Dat ze tot hun laatste dal met die angst moeten leven dat is de mildste straf die kunnen krijgen". GERARD KESSE AMSTERDAM On danks recordvangsten neemt het druggebruik in de hoofdstad nog steeds toe, terwijl de slagkracht van de narcoticabrigade afneemt. Dit zegt hoofdin specteur B. de Koningh, hoofd van deze afdeling, naar aanleiding van de spectaculaire resultaten over de afgelopen maand. In november werd name lijk het record gevestigd van 26 kilo marihuana; in één maand meer dan Rot terdam en Den Haag sa men in een jaar pakken. Daarnaast zorgde de nieu we aanpak van de nieuwe lokale units in een half jaar tijd voor 31 succesvol le acties, waarbij in totaal ruim 600 verdachten wer den aangehouden en voor bijna drie ton aan Neder lands geld werd onder schept. Toch is De Ko ningh somber gestemd. „In vergelijking met het aanbod gaan onze resulta ten achteruit". Deze teruggang in resultaten geldt ook voor de andere grote steden. De Koningh: „De hard-drugs komen met hon derden kilo's ons land binnen en wij kunnen met het budget abosluut niet meer uit de voe ten. Juist nu de inlichtingen- stroom van onze eigen narcoti cabrigade,- de Centrale Inlich tingendienst, de Centrale Re cherche Informatiedienst en de daarbij behorende liaison officieren in het buitenland goed begint te lopen en van uitstekende kwaliteit is, zijn wij niet meer bij machte om behoorlik te werken. Dit is er ger dan dweilen met de kraan open. Als dat zo doorgaat wordt het een echte ramp!" De trieste balans van 1984. Al leen al in de hoofdstad bijna zestig heroinedoden en meer dan 3000 aanhoudingen, waar onder zich ruim 700 grote drughandelaren bevonden. Hoewel de Amsterdamse nar coticabrigade met haar recente recordvangsten een gevoelige klap toebracht aan de Turkse heroïnetransporten, blijven de resultaten volgens De Ko ningh betrekkelijk. De narco- ticachef schat dat tachtig pro cent van de handel nog steeds niet is aan te pakken. „Veel Aanzuigend Ongeveer een jaar geleden be sloot het Amsterdamse ge meentebestuur tot een geïnte greerde aanpak: bestrijding van criminaliteit en handel en van overlast voor buurten in een. Maar de rijksoverheid had hierover zoveel twijfels dat deze aanpak niet van de grond kwam. Binnenkort leg gen de Amsterdamse burge meester en wethouders nieuwe voorstellen aan de gemeente raad voor. Er is burgemeester Ed van Thijn alles aan gelegen om aan het imago van Amsterdam als „tolerant, swinging city" een einde te maken en daardoor de aanzuigende werking op buitenlandse verslaafden te verminderen. Hij wil daarom hardere maatregelen tegen de illigale handel en uitbreiding van de primaire hulpverle ning. „Maar steun van de rijksoverheid is daarbij onont beerlijk", meent De Koningh, „want met de beperkte midde len die we in de grote steden hebben, kunnen we de bijna openlijke straathandel onvol doende bestrijden. Vandaar dat ik ook een hard hoofd heb in uitbreiding van onze narco- ticaploeg". Junkenboot Toch meent het gemeentebe stuur van Amsterdam in af wachting van de steun van de rijksoverheid niet langer te moeten wachten met maatre gelen op de plaatsen waar de overlast te groot werd. De po litie van bureau Warmoes- straat heeft de opdracht gekre gen de handel hard aan te pakken. Alle gebruikersplaat sen inclusief de junkenboot bij het Centraal Station werden gesloten, nadat gebleken was dat ze in handen van de han del warén gekomen. Ook de beheerders waren het met deze voorlopige sluiting eens, maar nieuw overleg is al gaande. Alleen de Bijlmerkeet is nog open voor verslaafden. De hulpverlening die oor spronkelijk aan de junkenboot zou worden toegevoegd, moet nu de wijken in waar de ver slaafden samenkomen. Andere maatregelen zijn een samen scholingsverbod op de Zeedijk waar dagelijks zo'n 700 ver slaafden en handelaren sa menkomen. Ook is hier een messenverbod ingesteld. Door massaal handelaren en gebruikers op te pakken ho blijft liggen", verklaart hij ronduit, „waardoor we stuiten op veel verzet en onbegrip uit het buitenland en waardoor we bloot staan aan kritiek van onze eigen Criminele Recher che Informatiedienst in Den Haag. Het is een godsgruwelijk groot probleem". De veranderde aanpak heeft tot bijkomend gevolg dat de handel in hard-drugs zich mo menteel over de hele stad ver spreidt en uitwaaiert naar de steden rondom Amsterdam, zoals Haarlem, Zaandam en Alkmaar. B. de Koningh. chef van de Amsterdamse narcoticabrigade, is somber gestemd.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 14