Omroepen gewaarschuwd programma's aan te passen WELKE KRUIDENIER DELEUKSTE AANBIEDINGEN? Winkeldie vegge" heeft kasten vol nieuwe kleren ramag Minister wil opheldering over KIWI- zeep Ook uitkeringen van trendvolgers omlaag Duizenden wanbetalers bij vrijwillig ziekenfonds ring Vet Bedreigde Uitheemse )iersoorten werkt niet L/2V2. Groenen willen bundeling van progressief Leiden JINNENLAND Ceidóe Commit DONDERDAG 27 DECEMBER 1964 PAGINA 13 juw wurgt chtertje RDERWIJK Een jarige vrouw uit Har- wijk heeft in het week- de haar zevenjarig ihtertje door verwur- g om het leven ge- cht. De vrouw deed volgens een mislukte ;ing tot zelfdoding. De iuw, die het feit heeft eend, is opgenomen in psychiatrisch zieken- i in Ermelo. Daar is zij verzekerde bewaring teld. De politie kan in band met het verhoor verdere mededelin- deze zaak doen. Sleutelmachine roept protesten op DEN HAAG De aanwezigheid van een sleutel machine, waarmee zelfstandig sleutels worden ge maakt, in het nieuwe departement van Buiten landse Zaken in Den Haag is slecht gevallen bij de liberale kamerleden De Korte en Nijhuis. Daarmee wordt de particuliere slotenmakers in de Haagse regio het brood uit de mond gestoten, zo zeggen zij in schriftelijke vragen. De kamerleden hebben mi nister Van den Broek van Buitenlandse Zaken en staatssecretaris Van Zeil van Economische Zaken gevraagd de sleutelmachine af te schaffen. Het ding staat volgens hen haaks op het streven van het kabinet naar privatisering. De beide kamerle den vragen zich in gemoede af of de volgende aan schaf op Buitenlandse Zaken wellicht een eigen koe is, om zo goedkoop melk aan medewerkers en bezoekers te kunnen Apparatuur voor slachtoffers giframp DEN HAAG Minister Schoo van Ontwikkelingssamenwer king heeft beademingsapparatuur ter waarde van 155.000 gulden beschikbaar gesteld voor de slachtoffers van de giframp in de Indiase stad Bhopal. Daar verke ren nog steeds tienduizenden mensen in zorgwekkende toe stand door het ontsnappen van een giftige gaswolk uit een che mische fabriek. Daarbij kwamen meer dan 2000 mensen om het le ven. In de toekomst zullen ver moedelijk nog velen sterven, of voor de rest van hun leven de ge volgen van de catastrofe onder vinden. Zwaargewonden bij knokpartij in Rotterdam ROTTERDAM Bij een vechtpartij afgelopen maandagavond in een café in Rotterdam zijn drie mannen uit die plaats ernstig gewond geraakt. Twee van hen werden met zware verwondin gen in het Rotterdamse Dijkzigtzieken- huis opgenomen. De derde kon na be handeling naar huis. De vechtpartij ontstond toen drie man nen het café binnenkwamen en een klant een opmerking maakte over de kleren van één van hen. Meteen gin gen zij weer naar buiten om vervolgens met een ploeg van vijftien man terug te keren. Ze sloegen op de cafégasten in met onder andere bijlen en messen. Na de knokpartij kozen de vechtersbazen het hazepad. Een knappend houtvuurtje ver ving de kaarsjes bij de kerstboom. Voor de Unifillers in Libanon was het zaak zich aan te passen. Maar de kerstliederen met gitaarbegeleiding nger ia flirecteur '/"sociale dienst buurvrouw teriaa TSo« pespieden pm ^STERDAM De ad junct-directeur van de so- jiale dienst in Edam heeft eae/»ttjet onrechtmatig gehan- leld door gegevens door te pelen over het samenwo- i van zijn buurvrouw rv. Grumbock met een O m nan. Dat vindt in hoger 7/ t>eroep het gerechtshof in u Amsterdam. Grumbock erloor enige tijd haar bij- tandsuitkering. Het hof 'ernietigde onlangs het 'onnis van een kort ge ling over deze zaak van L Ie hoofdstedelijke recht- RCflfdftf iank-president R. Gisolf. Die verbood de adjunct-di- ecteur op straffe van vijf- onderd gulden per over- ding nog langer gege- ïs over zijn buurvrouw verstrekken. Gisolf was ran mening dat de ad- unct-directeur zich nor- j naai ook niet met opspo- ing bezig hield. Het hof rindt echter dat ook de djunct-directeur, net als ndere tipgevers, het recht eeft gegevens te ver- 1 rekken. Grumbock over- eegt in cassatie te gaan de Hoge Raad, aldus advocaat G. van W- 22-203 alyte- )riem. HILVERSUM Minister Brinkman van WVC is in zijn „veldtocht" tegen on gewenste omroepreclame overgegaan tot het uitde len van eenmalige waar-: schuwingen aan omroepen wegens ongewenste recla me. Van de vijftien recla me-overtredingen die de kijkdienst van zijn minis terie rond de tweede week van december heeft waargenomen komen zes eraf met een eenmalige waarschuwing, terwijl de minister in twee gevallen eerst nadere inlichtingen wil hebben, aldus een woordvoerster van WVC. Alle omroepen, behalve de VPRO en de EO, staan dit maal weer op het reclamelijs tje van WVC, nadat het aantal overtredingen vorige week wat leek te dalen. Brandpunt in de Markt is een van de programma's die een waarschuwing heeft gekregen. Brinkman houdt de KRO voor dat bedrijven die in dit pro gramma voor het voetlicht ko- Minister Brinkman men voortaan niet meer zo op vallend met de firmanaam in de uitzending mogen komen. De aankondigingen van de VARA voor de Sterrenshow, die regelmatig tussen de pro gramma's door zijn te zien, zijn de minister ook niet naar de zin. Hier wordt volgens de mi nister te veel reclame voor postkantoren gemaakt. De AVRO wordt op de vingers getikt vanwege Puzzeluur, waar meermalen reclame is gemaakt voor de dikke Van Dale, die in dit programma als prijs te winnen is. Presentator Jos Brink wordt er verder door de minister op gewezen dat hij in zijn gesprekjes met de deelnemers aan zijn puzzel- programma voortaan ook moet oppassen voor reclame. Eenmalige waarschuwingen kregen verder de TROS voor het popprogramma Forumu- le-1, waar een LP en een vide oband werden getoond, de NCRV voor „Wat doe je daar", waarin de naam van een firma te nadrukkelijk in beeld werd gebracht, en het NOS-pro- gramma Paspoort, dat een ge dichtenbundel toonde waarop de naam van de uitgever was te lezen. De minister heeft daarnaast de NCRV om nadere toelichting gevraagd over de uitzending van Farce Majeure van 14 de cember, waarin sportschoenen met de naam „Sprinter" aan de orde kwamen. Ook over de KIWI- zeep van VAR A's Pisa wil de minister opheldering. De zeep wordt in het vooruitzicht ge steld aan mensen die lid wor den van de „KIWI-club" van Pisa. De minister, die zich af vraagt of dergelijke recalem mag, wil weten of het om een bestaand product gaat of dat het binnenkort op de markt wordt gebracht. In zes andere gevallen meldt Brinkman de omroepen dat ze zijns inziens zeker de reclame- bepalingen in de omroepwet hebben overtreden. Veronica komt tweemaal op deze lijst voor. Met „Op jacht naar de schat" waarbij recalameborden getoond werden en met „Tine ke" waarin het verkoopadres van een grafiekkalender werd genoemd. De TROS is volgens WVC in de fout gegaan met ledenwerf spotjes (op drie verschillende avonden) waarin het eigen programmablad voorop stond, en met reclame voor Necker- mann in Bananasplit. Verder zat NCRV's Wissels fout van wege het noemen van het adres van een Rotterdams af- haalcentrum, aldus de minis ter, en Paspoort van de NOS waarbij reclameborden in beeld kwamen. Helft aanmelders Open Universiteit moet lang wachten HEERLEN Van de 32.000 mensen die zich hebben aan gemeld voor de Open Uni versiteit moeten er 17.000 ze ker tot juli wachten tot er plaats is. En de studenten die al gestart zijn lopen kans minder tentamens te kunnen afleggen. Voor een aantal cursussen kon niet tijdig we tenschappelijk personeel worden aangetrokken. Ook kostte het maken van cur susmaterialen soms meer tijd dan verwacht en moest les materiaal worden afgekeurd, omdat het wetenschappelijk en didactisch niet aan de ei sen voldeed. Nog duizenden mijnen op Noordzee-bodem DEN HAAG Minister De Ruiter (Defensie) heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat zich nog een tamelijk groot aantal mijnen bevindt op de bodem van de Noordzee. Hij schat het aantal op „in elk ge val" vele duizenden. De minis ter heeft dit geantwoord op schriftelijke vragen van de VVD-kamerleden Te Veldhuis en Blaauw. Uit het antwoord blijkt, dat de explosieven voor oppervlakteschepen geen con creet gevaar betekenen. DEN HAAG Net als bij de ambtenaren, gaan de bovenmini- male uitkeringen bij werkloosheid en arbeidsongeschiktheid voor trendvolgers per saldo met zeven procent omlaag. Dat heeft minister De Koning van Sociale Zaken de werkgevers- en werknemersorganisaties in deze sectoren laten weten. Daarmee volgen ambtenaren en trendvolgers (ziekenhuis-, wel- zijnspersoneel, werknemers openbaar vervoer) het bedrijfsleven, waar de uitkeringspercentages wao. ww en wwv per 1 januari 70 procent van het dagloon zullen bedragen. Bij ambtenaren en trendvolgers wordt de korting per 1 januari 1984 met drie pro cent verrekend met de tien-procentskorting en komt dus per saldo op zeven uit. De verlaging van de aanvullende uitkeringen voor arbeidsonge schiktheid gaat evenals het ambtelijke invaliditeitspensioen in na 18 maanden arbeidsongeschiktheid (bedrijfsleven: een Het ombuigingspakket van De Koning, ter grootte van 600 mil joen gulden, bevat ook een verlaging van de pensioenbijdrage. Daarnaast zal er een 38-urige werkweek worden doorgevoerd, waartoe prijscompensatie dient te worden ingeleverd. ZEIST Het vrijwillig ziekenfonds wordt in toenemende mate geconfronteerd met wanbetalers die na een reeks aanmaningen uiteindelijk moeten worden geroyeerd. Landelijke cijfers zijn niet bekend maar plaatselijke ziekenfondsen signaleren een dui delijke stijging van het aantal royementen, aldus een woord voerder van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ). Volgens een voorzichtige schatting zouden dit jiar tussen de 10.000 en 15.000 vrijwillig verzekerden uit het fonds zijn ge zet. Desondanks noemt de VNZ de situatie „niet dramatisch", omdat het relatief om kleine aantallen gaat. Bij het vrijwillig zieken fonds zijn in totaal 1,5 miljoen mensen aangesloten. Het gaat om uitkeringstrekkers, kleine zelfstandigen en weduwen met kin deren. Een geroyeerde verzekerde kan pas weer in het zieken fonds als de schulden zijn gesaneerd. Het is nog niet voorgeko men dat artsen of ziekenhuizen onverzekerde, ernstig zieke pa- tienten in de kou lieten staan, aldus de VNZ-woordvoerder. EN HAAG De Wet Bedreigde Uitheemse Dier- orten, die bescherming moet bieden aan met uitster- n bedreigde diersoorten door de handel daarin aan nden te leggen, is niet effectief. t blijkt uit c Iteit Groni oningen). 'gens de onderzoekers is de beschermende werking van de gering. Dat komt volgens hen omdat overtreders vaak fchts geringe boetes krijgen, terwijl in veel gevallen de betrok- )n dieren niet verbeurd worden verklaard. [vendien is er een geringe pakkans, omdat het opsporingsap- lat te klein is. Netjens en Schipperijn bevelen aan de opspo- j vooral te richten op hardnekkige liefhebbers, de boetes te jrhogen en de dieren verbeurd te verklaren, vooral als er spra- is van herhaaldelijk overtreden van de wet. t fervente liefhebbers zullen zich volgens beiden ook eerder "jrten op de zwarte markt om een dier, vallend onder de wet, ^bemachtigen als zij daarvoor geen ontheffing krijgen. Kerstactie voor vrede Ongeveer vijfduizend mensen hebben op Tweede Kerstdag voor de Amerikaanse basis bij Steenwijk gedemonstreerd voor de vrede. Vanuit Steen- wijk liepen de demonstranten de ongeveer zveen kilometer lange wandeling naar de leger plaats in Darp (gemeente Ha- velte) waar irissen in de prik keldraadomheining werden ge stoken en vredesliederen wer den gezongen. Bij de vliegba sis Soesterberg werd een kerstwake gehouden, bij Woensdrecht was er een kerst diner, voorbereid door de Haagse afdeling van Vrouwen voor vrede. De actievoerders mochten daarvoor geen tent opzetten. 220 01712-8089 r. 1977 prakt, autt en boden jLS'78 (ADVERTENTIE) ioncar Ipg 079-3107^ Freetinj 115 pk. Vol P F" 't Staat in de P PPp I LeidseCourant, I ImImI I mevrouw. m%T Ceidóc SouAO/nt RIEMELS POESJ stam pinctx 1 Dobermaij nnd., kl. toni 1 Dobe gecoup. T "xtë HEBBEN EEN WBJVJE SpeCeL UCKXC, J~~ By. ce klcurewsaam achteruit- Diefstal, geheugenverlies of serie toevalligheden? ZWOLLE Is de 54-jari- ge M.N.K. uit Heerenveen een onverbeterlijke win keldievegge die, in haar hang naar mooie kleren, steeds steelt bij C&A, of is zij het slachtoffer van een serie toevalligheden? Over die vraag zal de Zwolse politierechter mr. R. Wee- nink zich de komende veertien dagen buigen. Voor officier van justitie mr.J.van den Heuvel is de zaak duidelijk. Hij acht de vrouw schuldig aan kle- dingdiefstal, waarbij voor bijna 15.000 gulden werd buitgemaakt. Zijn eis luidt vier maanden celstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Rechter Weenink wijst, gezien de gecompliceerdheid van de zaak, schriftelijk vonnis. dit worden genoemd, zou zij niet hebben doorgeknipt. De leiding van de kleding- gigant schakelde de politie in en toen bleken de be wijzen zich op te stapelen. Eerder doorgeknipte „wa vers" die bij het bedrijf waren aangetroffen, ble ken na een laboratoriu monderzoek met dezelfde tang te zijn doorgeknipt als waarmee de Heeren- K. liep op 9 juli iaar in Zwolle tegen de lamp. Ze werd aangetrof- een paskamer C&A, met een zogenaam de platbektang en een doorgeknipt beveiligings- plaatje voor kledingstuk ken in de hand. De zaak leek duidelijk, maar de vrouw ontkende alles. Ze zei dat ze de tang had aan getroffen in de paskamer en dat die niet van haar was. En de „waver", zoals de beveiligingsplaatjes aangetroffen. Daarbij waren ook „wa vers" afkomstig uit filialen in Den Haag, Leeuwarden, Groningen en Amsterdam. Bovendien bleken de afge scheurde prijskaartjes van de kleding die de vrouw op het moment van aan houden bij zich had, te zijn verstopt in andere kle dingstukken die nog in de Besloten werd een huison derzoek in te stellen. En daar trof de politie een gi gantische hoeveelheid kle ding aan. Het meeste gloednieuw, met de prijs kaartjes er nog aan. De nog ongebruikte collectie bevatte negen costuums en pakjes, negentien japon nen, vijf leren pantalons, vijf jacks, twee driedelige pakjes, zes-en-dertig blou ses, zestien truitjes, drie pantalons, drie rokken, twee badpakken en drie nachtjaponnen. Niet gesto len, maar gekocht, be weerde de vrouw ook te gen politierechter mr. Weenink. Veel van die kleding zou bestemd zijn voor haar twee kinderen in Zuid-Amerika. En ze kon het allemaal betalen, omdat ze kapitaal zou be zitten in Venezuela. Volgens de man waarmee zij samenleeft, zou me vrouw K. aan geheugen verlies lijden. Daardoor zou het wel eens zijn voor gekomen dat ze zonder be talen een winkel heeft verlaten. Een verhaal waar officier van justitie mr. Van den Heuvel wei nig geloof aan hechtte. „Hoe kan mevrouw de fei ten die haar ten laste zijn gelegd ontkennen als ze aan geheugenverlies lijdt? Dat kan ze zich dan toch niet meer herinneren?", vroeg de officier zich hardop af. Ook politierechter mr. Weenink deed moeite om het verhaal van de vrouw te begrijpen, maar stuitte regelmatig op een „daar heb ik geen verklaring voor", van de kant van de vrouw. Het schriftelijke vonnis in deze zaak wordt gewezen op vrijdag 4 janu- KERKGANGERS ROKEN MINDER DEN HAAG Kerkgangers roken minder dan mensen die niet of nauwelijks naar de kerk gaan. Tot die conclusie komt de Limburgse medisch socioloog drs. J. van Reek na een door hem zelf gedaan onderzoek De conclusies daarvan heeft hii gepubli ceerd in het artsenblad Medisch Contact. Volgens van Reek hebben kerkgangers een afkeer van roken, omdat sigaret, sigaar en pijp tot de genotmiddelen behoren. Volgens puriteinse nor men dient een gelovige afkerig te zijn van dergelijke (aardse) zaken. Van Beek stelt, dat die opvatting bij protestanten s'oor een belangrijk deel een uitvloeisel is van het Calvinisme. Bij rooms-katholieken is er volgens hem ook altijd al een neiging ;ten te bemerken i voor het vasten. volgens tot onthouding van wereldse wat vooral blijkt uit de voors< LEIDEN Groen Leiden een plaatselijke afde ling van Groen Zuid-Hol land heeft de progres sieve partijen in Leiden opgeroepen de krachten te bundelen om op hoofd punten tot een gezamen lijk programma te komen voor de gemeenteraads verkiezingen van 1986. Daarnaast zou elke groe pering ook nog een eigen programma kunnen sa menstellen. Groen Leiden werd begin de cember opgericht. De groepe ring wil een bundeling van alle progressieven krachten „omdat het noodzakelijk is het legendarische sektarisme van links nu eindelijk te doorbre ken". Daartoe zouden bespre kingen gestart moeten worden tussen de Basisbeweging voor Vrede en Solidariteit. CPN. D'66, EVP, Groen Leiden, PPR en PSP Bekeken zou moeten worden of deze groe peringen een gemeenschapplij- ke lijst kunnen vormen. Geza menlijk zou ook campagne ge voerd moeten worden en de groep zou vóór de gemeente raadsverkiezingen van 1986 met de Leidse PvdA afspraken moeten maken over het te vormen college van Ben Wen het collegeprogramma. Of van al deze plannen veel terecht zal komen is de vraag. De PSP heeft al laten weten niets in het voorstel te zien. „De samenwerking zal niets bijdragen tot het 'groene' ka rakter van de PSP", schrijft de PSP in een reactie De PSP zou zelf al genoeg aandacht besteden aan het milieu. De PSP is verder van mening dat Groen Leiden eerst maar eens iets moet doen. voordat over samenwerking gesproken zou kunnen worden

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13