,Het was een chitterende tijd Nederlanders zijn geboren voor de fiets, maar we zijn geklopt' sportuitslagen 9 EES VAN KOOTEN BU AFSCHEID: Met uw krant naar de wintersport ï:w' WAIDRING SIJTHOFRPERSl )RT Cclcbc SouAunt VRIJDAG2) DECEMBER 1964PAGINA9 maker 'DS'79 kECHT Si- istemaker heeft Hrecht een con- [tekend als trai- i de eerste divi- IDS'79. De 44-ja- istemaker volgt [Cörver op, die oda JC is ver- Kistemaker, die 5t trainer was bij im. blijft in eer- intie aan tot het an het huidige In april van het jaar zal worden of het contract erlengd. Siem Kistemaker. Oranje scoort opnieuw tien VOORBURG - Het Nederlands elftal heeft gistermiddag opnieuw tien keer raak gescho ten in een oefenduel ter voorbereiding op het belangrijke treffen tegen Cyprus, zondag in Nicosia. In Voorburg fungeerde hoofdklasser Wilhelmus - net als de Pijnackerse zaterdag tweedeklasser DSVP woensdagavond - als ideale sparring-partner. Oranje won met 10-0 door doelpunten van Houtman (4x), Van Bas ten (3x), Brandts (2x) en Been. Bij rust stond Nederland met 6-0 voor. Alle spelers kwa men aan bod. Michels stuurde in de eerste het volgende elftal het veld in: Van Gijp, Van Basten en Houtman. Na rust verschenen Hiele, Van Tiggelen, Silooy, Koe man en Been in de plaats van Van Breuke- len, Boeve, Van der Gijp, Van de Kerkhof en Van Basten. CAMBUUR ZEGT CONTRACT MET VERLANGEN OP LEEUWARDEN Trainer Theo Verlangen verlaat aan het eind van dit seizoen eerste-divisieclub SC Cambuur. De teleurstellende resultaten van de club uit Leeuwarden vormen de belangrijkste reden voor dit besluit. Vice-voorzitter Wout de Jong van Cam buur bevestigde gistermiddag dat het bestuur Ver langen de wacht heeft aangezegd. Halverwege de competitie neemt de noordelijke formatie de zesde plaats in. Het tot het eind van het seizoen lopende contract van Verlangen voorziet in een wederzijdse opzegtermijn van een half jaar. De Jong: „Daardoor hebben beide partijen de tijd naar iets anders uit te zien. Wij blijven Verlangen een uitstekende trainer vinden. Toch rekenen wij het hem aan dat de ver houdingen in het team niet goed zijn." Voordat Ver langen in dienst trad bij SC Cambuur leidde hij FC Groningen naar de eredivisie. Daarvoor was hij werkzaam bij Feyenoord. Theo Verlangen. Kort leidt in DD-toernooi DEN HAAG De DD'er Jacob Kort heeft in de vierde ron de van het DD-schaaktoernooi alleen de leiding genomen. Hij hoefde daarvoor niet veel te doen, want zijn tegenstan der, Paul Talsma, kwam gisteren niet opdagen. Een kleine sensatie was de nederlaag van Michiel Wind tegen Philip Westerduin. Wind verslikte zich in een remise-achtig eind spel. Jos Teeuwen kon via Punter naar 3'^ punt klimmen. Het slachtoffer overzag pionverlies en daarna stortte zijn stelling ineen. De voormalige Chinees Ik Oei overwon de Rus Pietrov en kwam op drie punten, evenals Evertse, die Andriesen klopte, Van der Marei, die verrassend van Van Putten won, en Kloek, die Stavast met een venijnig schaakje verschalkte. De partij Timmerman-Happel werd in een iets betere stelling voor zwart afgebroken. De belangrijke wed strijd tussen Max Viergever en Fred van der Vliet, die beide drie punten hebben, is uitgesteld. Stand: 1. Kort 4. 2. Teeu wen 3'3/4 Van der Vliet. Viergever 3+1. 5/9 Evertse, Wes terduin, Kloek, Oei, van der Marei 3. /ENTER Het kpaard" van de va- andse voetballerij is de finish. Op een leten knie. De De er ex-international 5 van Kooten (36) t noodgedwongen de betaalde voetbal- stoppen. Stilte rond de man die negen het oranje droeg en het Nederlands Elf door een diep dal Pas laat ontdekte de ilwereld zijn tome talent. Maar aan het Geld heeft Van ;n amper mogen rui- at brvfciZijn grootste fout dat hij een veelbelo- contract met PSV [schieten, a toch rijk ben ik er niet van Toch was het een ■Ree»terende tijd. Hard wer- Waen presteren. Dat is me de paplepel ingegoten, ik heb de pech gehad, ilnet naast te grijpen in- met al die grote ster- |Zou ik nu 25 jaar zijn dan de ik vast en zeker bij topclub. Maar dat mocht niet zo zijn", mijmert van Kooten (36), de al- rommelende centrumspits vriend en vijand ontzag ezemde. Een versleten dwingt hem met voetbal - alle] len te stoppen in zijn nadagen bij PEC Zwolle. „Keihard werken en preste ren. Pas dan bereik je de top. Je deed vroeger verschrikke lijk veel, veel meer dan de be taalde voetballers van nu. Als 16-jarige ging ik werken en na afloop daarvan 70 km (heen en terug) op de brom mer om vier avonden per week te trainen. Soms moest ik eerst voor de kachel ont dooien om naar een bal te kunnen trappen. Mentaal werd je er hard van. Een har de leerschool, jazeker. Terug gerekend verdiende ik als be taalde voetballer tussen mijn 16e en 22e levensjaar vijf dub beltjes per uur....". „Mijn vader gaf me een harde opvoeding. Hij was klinker op een scheepswerf. Als zesjarige ging ik al om de veertien da gen met hem mee achter op de brommer van Alblasser- dam naar Feyenoord. Voet ballen, je wist niet anders. Werken en niet rusten voor je wat kon, daar ging het om". Goede fundament „Werken voor de kost en vechten op het veld vormden een goed fundament om be taalde voetballer te worden. De successsen van toen (1966- '78) kwamen ook juist van de jongens die de harde aanpak hadden gekregen. Ik heb het gevoel dat hettde voetballers van nu te gemakkelijk wordt gemaakt. Misschien is er ook minder talent, waardoor ze femakkelijker naar de top unnen doorstomen. Er is misschien weinig echte con currentie. Ze hebben het in derdaad te gemakkelijk". „Ik geloof wel dat er een ver betering op komst is. Mijn pa zei altijd over de crisisjaren dertig, dat de kerk, de kroeg en het voetbalveld propvol waren. Nu heb ik het idee dat zoiets weer gaat gebeuren. Ik ben niet gelovig maar ik zie op de televisie wel hoeveel jonge mensen naar de kerk gaan. Trouwens de kroeg zit ook weer barstensvol, het voetbalveld niet....". „Veel te duur, natuurlijk. Valt niet meer te betalen. Je zit zo aan de veertig piek wil je een wedstrijdje zien. Of dat onze schuld is? Hoe kom je daar nu bij? Onzin. De meeste jongens werken als semi-profs naast het voetballen. Ze trainen elke dag 's avonds en maken dagen van twaalf uur. Mogen ze dan nog iets extra's verdie- „Veel verdien je niet, nee echt niet. Gemiddeld (ik re ken de eerste divisie. erbijL verdient een Nederlandse voetballer amper 30.000 gul den per jaar. Behalve bij de grote clubs natuurlijk. Daar wordt goed betaald. Ik heb er naast gegrepen, spijtig genoeg. Nico Jansen ging naar Feye noord, ik niet. Jansen kostte ongeveer één miljoen en ik vijf a zes ton. Nico was toen 21 en ik 26". „Ook miste ik NEC, dat toen nog in goede doen was. Pas achteraf hoorde ik dat Ajax mij wilde hebben. Trainer Ivic wilde mij samen met Ruud Geels de aanval van Ajax laten vormen. Ik kostte toen acht ton. Het ging niet door. Zelf heb ik PSV gewei gerd, want ik had toen zake lijke belemmeringen. Stom. Dat was de grootste fout die ik in mijn voetballoopbaan heb gemaakt. Ik had het Gro te Geld kunnen pakken, maar ik dacht aan mijn maatschap pelijke toekomst. Nou ja.... het pakte verkeerd uit". „Ach, ik wil niet teveel terug kijken. Wij leven nu, niet waar? Maar toch, als ik nu nog 25 zou zijn, had ik alle kansen van de wereld. Het aanbod van grote voetballers is namelijk niet zo groot. Lang zo groot niet als in de gouden tijden". Nederlands elftal het Nederlands elftal te ko men. Dat wist ik zéker. Net als toen ik met pa naar Feye noord ging wist ik zeker dat ik daar zelf nog eens als voet baller zou spelen. Het kwam uit. De eerste keer in het Ne derlands elftal in dat bomvol le Feyenoordstadion, toen dacht ik: Hè, hè, eindelijk. Dat doet je toch wel goed hoor, zo'n oranje hemd. Je krijgt er de koude rillingen van, bijvoorbeeld toen in de Kees van Kooten in een typerende houding tijdens één van zijn negen interlands. Kuip tegen België. Vergeet niet, ik was al 33 jaar". „En we gingen niet naar Spanje.... De WK konden we vergeten toen we in Parijs met 2-0 van Frankrijk verlo ren. Die beruchte vrije schop van Platini, hè? Maar het was allemaal niet nodig geweest. Frankrijk hadden we op een gelijkspel kunnen houden. Ik heb van die beroerd verlopen wedstrijd een video-opname. Die film heb ik nog nooit he lemaal uitgekeken. Ik heb er nog steeds de ziekte over in". „Hadden we Ierland (die „stormachtige" wedstrijd) en IJsland uit maar gepakt, dan was er niets aan de hand ge weest. Maar er werden takti- sche fouten gemaakt. De bondscoach wilde verjongen. Dat vond ik toen en dat vind ik nu nog fout. Je moet het sterkst mogelijk elftal opstel len". „Verjongen van een elftal doe je door de oudere spelers heel geleidelijk aan te vervangen. Er moet in een elftal een kern van ervaren spelers blijven staan. Die fouten verwijt ik ook Rijvers. Maar Rijvers dacht er anders over". Nooit vedette „Weet je, de pienterste trainer luistert naar zijn beste spelers. Ik ben nooit een vedette ge weest. maar ik weet dat trai ner Michels in de gouden ja ren altijd naar Cruiiff luister de. Ik zeg ook altijd: de pien terste trainers geven hun bes te spelers alle vrijheid. Zij moeten het doen. Vedettes moeten hun geld verdienen, ook voor de mindere goden. Dat moet je nooit vergeten. Niet als trainer en niet als voetballer". „Maar die vedette moet niet van verwaandheid naast zijn schoenen gaan lopen. Hij is, hoe je het ook bekijkt, van de mindere goden afhankelijk. Het is dus een wisselwerking. En nou vind ik het reuze stom als daarover ruzies ontstaan. Als je een vedette hebt, moet je er als medespelers zuinig op zijn, mits die vedette dan wel naar zijn medespelers wil luis teren. Samenwerking, daar komt het op aan". „Zelf zou ik graag iets in het trainersvak willen doen. Ik ben oefenmeester 3 en geef me nu op voor oefenmeester 2. Verder probeer ik op maat schappelijk gebied iets in de verzekeringswereld te berei ken. Daar weet ik wel wat van, intussen. Als ik zo terug kijk, dan besef ik nog duide lijker dat je voor een voetbal loopbaan veel moet over heb ben. Je moet ervan -dromen, dag en nacht. Ik droomde ook van een oranje shirt Ik kreeg het, zonder een groots voet- Ü2 *DEN „Nog één er tegen aan. Nog eer de schouders er Nu kan het nog", klinkt enthousiast. Meuwisse, die van- ifscheid heeft geno- ils directeur van de klijke Nederlandse •n Unie, kan nu als e" zelfstandige aan Het horeca-com- dat hij in Limburg in de buurt van richt in handen gekregen, straalt iem een geweldige g uit. »r.ater voor het KNWU- heeft resoluut een ;t achter zijn wieler- Ook zijn internatio- icties binnen de ama- (FIAC) van de UCI al opgegeven. „Het idee zelfstan- jn heeft me al vaker ihouden. Ik heb het al- ig zo ver willen bren- kan moeilijk gezag n. Niet voor niets ben militaire dienst twee idegradeerd. De totale eringen binnen de J hebben het tempo wel versneld. Maar het iet worden uitgelegd als izie met de mens Piet 3er Molen. Ik ken de voorzitter al vele ja- Ve zijn geen vijanden lebben verschillende op- Scheidende directeur Meuwisse verwijt KNWU en zichzelf verwaandheid iV> '9 Meuwisse heft de lof- in over hoofdbestuurs- ls Hessing („hoofdcom- 5 van de vijfde stad van ind"), Bakker („één i Staalbankiers"), Van h („een hoog aangesla- lolonel"), Verbruggen eft het maatschappelijk al gemaakt") en ex- Ier Hylkema („direc- in het Financieel Dag- Hij heeft duidelijk be ring voor hen en res- rt hen. „In het oude kli- 'oelde ik me thuis", mo- hij nog eens zijn ver- De nieuwe lijn is an- -Vellicht beter. Maar een :h visje kan niet in een 'aterbak leven". eld log dan in eigen land heeft Harrie Meuwisse zich onderscheiden tijdens de orga nisatie van 38 wereldkampi oenschappen, terwijl hij ook nog de laatste drie Olympische Spelen op zijn conto heeft staan. Zijn werk als FIAC-be- stuurder heeft hem over de hele wereld gebracht. De kiem voor zien interesse in de wie lersport werd gelegd toen zijn hele gezin fan werd van Jantje Spijker, die heel vaak won. Via het voorzitterschap van de plaatselijke wielerclub en zijn redenaarskunsten tijdens op standige vergaderingen kwam Meuwisse in 1971 in dienst van de KNWU. Eerst als adjunct en vanaf 1974 als directeur. „De huidige onrust", vertelt hij, „heeft vooral te maken met het terugvallen van de top bij de profs en de amateurs die toch altijd al smal is geweest. Het had niet mogen gebeuren. We moeten ons dat verwijten. Ik mezelf ook. We hadden fa natieker moeten zijn. Eerder moeten erkennen dat we te verwaand zijn geweest. We hebben te lang gedacht alles wel te weten. Net zoals inder tijd de Belgen. In Italië en Frankrijk zijn ze slimmer ge weest. Daar is bijvoorbeeld Morelen aangetrokken. Krachttraining, kennis van de anatomie, voedingsleer en trai ningsmethoden spelen tegen woordig een grote rol. Wij zijn geboren voor de fiets, maar we zijn geklopt. We hebben ver zuimd de zaken wetenschap pelijk aan te pakken. We zijn te laat wakker geworden. We hebben geen krachttrainings centrum, geen laboratorium voor research. Als ik dat in het buitenland zeg dan denken ze voor de gek gehouden te worden. Dat uit angst voor spionage niets mag worden ge zegd Er moet veel verande ren. Kijk eens naar de DDR. Daar worden de geselecteerde renners een aantal uren vol gens een bepaald schema in hogedrukkamers van de lucht macht gebracht zodat ze bij aankomst in Mexico geen aan passingsproblemen kennen. Bij ons hebben de profs alleen successen behaald door hun stuur door te bijten. De jeugd is echter te verwend. Dat is onze eigen schuld. Oost-Euro pa heeft met de jeugd in dat opzicht geen probleem. Dat is hun voordeel. Amerika en Ita lië proberen het doel te berei ken via verbeteringen op het gebied van de techniek. Als we snel zijn kunnen we als KNWU nog aanpikken. Wordt niets gedaan dan horen we de finitief bij de achterblijvers. Dan kunnen we zelfs niet meer in het peloton plaats ne men. We zullen een keuze moeten maken of we wel of geen topsport willen. Maar we moeten aan die keuze wel de consequenties verbinden". PETER VAN PUTTEN DAMMEN WK |eugd in Amstelveen Negende ronde: Krajenbrink (Ned) - L Manzana (Ita) 2-0. Michel (Fra) - Keisels (Sov) 0-2. Van der Zee (Ned) - Hubner (Bel) 2-0. Delhom (Fra) - M. Manzana (Ita) 2-0. Wesselmk (Ned) - Roethof (Sur) 2-0, Sysel (TsJ) - Valne- ris (Sov) 0-2. Stand: 1 Van der Zee. Wesselink en Valneris 14 punten. 4 Krajenbrink en Keisels 13 punten. 6. Roethof 11 pun ten, 7. Delhom 8 punten, 8. Sysel 7 punten. 9. Michel 6 punten, 10. Hub ner 4 punten. 11. L. Manzana 3 pun ten. 12. M. Manzana 1 punt. SCHAATSEN Wedstrijden in Karlstad 10.000 meter 1 Gustafson 15 48.3; 2. Karlberg 16 10.0; 3. Bengtsson 16.10.7; 4. Jens Magnusson 16.27,2; 5. Jorgen Remmelg 16.30.2; 6. Bo Konig 16.40.4. SCHAKEN EK |unloren In Groningen Eerste ronde: Thorsteln (IJs) - Berend - Agdestetn Htckl (BRD) (Noo) 1-0. Wegiarz (Pol) - Hicfci (BRD) 1/2 - 1/2. Belotti (Ita) - Gazis (Grt) 1/2 - 1/2. Blatny (Tsj) - Heins (Ier) 1/2 - 1/2, Kozul (Joe) - Moser (Oos) 1-0, Sawa (Cyp) - Korhonen (Rn) 0-1. De Wit (Ned) - Oil (Sov) afg Oobrev (Bul) - Norwood (Eng) 1-0, Rlchlts (tsr) - Pi ket (Ned) 1-0, Horvath (Hon) - Bur gess (Sch) 1-0, Vella (Mal) - Hellers (Zwe) 0-1, Nijboer (Ned) - Alogro (Zwl) 1-0. VOETBAL Bulgaarse competitie Chernomorets-Cherno More 1-1. Dounav-CSKA 1-4, Trakla-Spartak Pleven 1-1, Botev-Slavia 4-1. loko- motiv Sofia-Mmyor 2-2. ZHSK Spar- tak Vama-Ptrln 3-3. Levskl Spartak- Stara Zagora 7-2. Etur-Sliven 2-0. Sland: Levskl Spartak 22. Lokomottv 18, CS KA 17 (ADVERTENTIE) 8-daage standplaatsreis per luxe Het knusse Oostenrijkse WAIDRING werd al 2x tot het mooiste dorp van Tirol uitgeroepen. Het heeft een zon en sneeuwzekere ligging tusen Kitzbuheler- en Chiem- gauer Alpen en biedt een zèer uitgebreid areaal aan wmtersportmogeli|kheden. Alptne-ski op de vermaarde Steinplatte, een voortrefteli|ke sklschool met oeten- weide direkt In het centrum en voor de langlaufer 25 'km. Loipen door bos en veld een schitterende 6 km. lange Loipe op de Stelnplatle Voor sportte! wandelen wordt 20 km aan grotendeels verkeersvrije paden en wegen vrijgehouden. Het verblijf is In Gasthol Brandtnerhof. 4200 m van het centrum van Waldring, direkt aan de bosrand, heerlijk zonnig en rustig en direkt aan de Loipe en de wandelpa den. Alle kamers hebben douche, tollet en balkon Er Is een gezellige kleine Stube en een sfeervol restaurant. De gratis ski-bus naar de pistes stopt 's morgens om 9 00 uur voor de deur en komt om 16 00 uur terug De postbus stopt op 50 m afstand en biedt 6* per dag ge legenheid om naar Waldring te rijden Met arrangement Is op basis van haltpension ter plaatse 7* logies, ont bijt en diner) alsmede een afscheidsdiner bi| lerugkomst in Nederland De heen- en terugreis worden por luxe goed verwarmde touringcar op zaterdag In één dag ge- De prijs per persoon op basis van bovenstaand arran- gement en een tweepersoonskamer bedraagt bil vertrek op 26 JANUARI. 2 en 23 FEBRUARI alsmede op 2 MAART 1985 545.- BIJ vertrek op en 16 FEBRUARI 1MS 565.- Inbegrepen een ha/we dat i per eigen touringcar naar SAL2- BURG De toeslag voor een t-peraoonakamar badraapt *0 - (beperkt beschikbaar) Op de meeste kar uitbreiding tot een 3-persoonsberatttng ronde» tAt/Mi ll Inlichtingen en boekingen telelo- nisch onder nummer 070-190882 of persoonlijk in onze vestiging aan de Spuistraat 71 /hoek Spui te Den Haag (maandag Gm vrijdag van 9-16 uur). •m POSTBUS 16050 2S00AA DEN HAAG Ta 070-190882

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9