Nieuw mysterie Belgrano-affaire „Er is geen alternatief voor UNESCO" Frankrijk loost extra zout op de Rijn C^idócSowitwit lussische vice-premier bezoek in Peking 3RITSE INLICHTINGENDIENST ESCHULDIGD VAN MOORD talianen gaan zich met Kerst te buiten aan panettone VIER OUD EN NIEUW OP ZEE JITENLAND VRIJDAG 21 DECEMBER 1984 PAGINA 19 1 )SKOU/PEKING De Russische vice-premier Ivan Archi- aw11/ is vandaag begonnen aan een bezoek aan China, dat de he ining is van twee jaar voorbereidend diplomatiek overleg tus- i beide landen. Archipov is de hoogste Russische leider die ina bezoekt sinds 1969, toen de toenmalige premier Kosygin bezoek ging bij zijn Chinese collega Chou En Lai. Naar ver- ichting zullen de gesprekken zich concentreren op economi se, culturele en wetenschappelijke samenwerking. Opzienba- -,i ide vooruitgang op het politieke vlak wordt van het bezoek ;t verwacht. Verbetering van de politieke betrekkingen is or de Chinezen afhankelijk gesteld van het opheffen van „de e obstakels". China eist dat de Sovjet-Unie zich terugtrekt uit ghanistan, haar steun aan de Vietnamese aanwezigheid in impuchea opzegt en de militaire aanwezigheid aan de grens :t China drastisch moet verminderen Ierse politie ontdekt nieuw explosief IRA DUBLIN De Ierse politie heeft in een geheime opslagplaats van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) een krachtig nieuw explosie middel aangetroffen dat mogelijk be stemd was voor een nieuwe serie bomaanslagen op het Britse vaste land. Het chemische explosiemiddel, dat vaak gebruikt wordt door terro risten in het Midden-Oosten, werd gevonden in een huis in de buurt van Dublin. Volgens de politie is met de vondst waarschijnlijk het voorge nomen kerstoffensief van de IRA verijdeld. Burgemeester praat niet met communisten MIAMI Burgemeester Maurice Ferre van Miami (Florida) weigert de Chinese consul te ontmoeten, die een rondreis maakt door het gebied om de economische betrekkingen tussen Florida en de Volksrepubliek te verbeteren. Consul Tang Xing Bo werd in de hele staat met alle égards ontvangen. Alleen burgemeester Ferre wil hem niet ontvangen. Hij weigert namelijk met communisten te praten. Een van zijn medewer kers: „Het is het beleid van de burge meester geen vertegenwoordigers te ontvangen uit communistische lan den en Zuid-Afrika. Die regeringen zijn een affront voor onze inwo ners." Genscher raadt vluchtelingen terugkeer DDR aan BONN De Duitse minister van Buiten landse Zaken Hans-Dietrich Genscher heeft de DDR-vluchtelingen in de Praagse ambassade van zijn land opgeroepen naar de DDR terug te keren. Het is een doodlo pende weg te proberen via de ambassades van de Bondsrepubliek en het Oostblok het westen te bereiken, zo hield Genscher de vluchtelingen gisteren in een gesprek voor. De afgelopen dagen hebben 17 DDR-burgers de ambassade verlaten. In het gebouw bevinden zich nu nog ruim 40 vluchtelingen, die merendeels door mid del van een hongerstaking hun doel te be reiken. De DDR weigert over hun lot te onderhandelen. VS STUREN EX-KAMPBEWAKER TERUG NAAR SOVJET-UNIE WASHINGTON Een voormalig kampbewaker van het nazi-vernie tigingskamp Treblinka is door de Verenigde Staten uitgewezen naar de Sovjet-Unie. De 77-jarige Feodor Fedorenko woonde al 35 jaar in de Verenigde Staten. Hij is de eerste nazi-oorlogsmisdadiger die door de Verenigde Staten aan de Soviet- Unie wordt uitgeleverd. Hij werd uitgewezen omdat hij bij zijn immi gratie in de Verenigde Staten zijn verleden had verzwegen. ONDEN De Falk- a<»sSnd-ooiTog en in het bij- nder het tot zinken engen van de Argen- nse kruiser Belgrano, ijft de gemoederen in root-Brittannie bezig- ouden. Labourlagerhuis- d Dalyell heeft leden an de Britse inlichtin- endienst er nu van be- :huldigd tijdens het zoe- en naar geheime docu- lenten over de oorlog en 78-jarige vrouw te ibben vermoord. Rob Green. Kapitein-luite- nant-ter-zeer bekleedde een toppositie bij de marine-inlich tingendienst en gaf op last van hogerhand de opdracht door de Belgrano te torpederen. Green was een overtuigd te genstander van de oorlog. Om die reden verliet hij korte tijd later zelfs de marine. Hij wordt er van verdacht dat hij verslagen over de toedracht van de Belgrano-affaire heeft ontvreemd. De diensten ver moedden dat hij ze had onder gebracht bij zijn 78-jarige tan te. Om die reden werd beslo ten haar huis te doorzoeken, aldus Lagerhuislid Dalyell. Dat draaide uit op haar onbe doelde dood, toen de tante on verwacht thuis kwam en met de speurneuzen op de vuist ging. De regering heeft inmid dels beloofd naar de beschuldi gingen van Dalyell een ofi- cieel onderzoek in te stellen. Dalyell is een aanhoudende vragensteller over het torpe deren van de Belgrano, waar-, bij 368 Argentijnen om het le ven kwamen. Volgens hem wist de regering in Londen dat de kruiser bezig was te ver trekken uit het oorlogsgebied, toen de Britse onderzeeër de opdracht voor de aanval kreeg. Er hebben zich overi gens al meer vreemde ontwik kelingen rond de Belgrano-af faire voorgedaan. Zo blijken de logboeken van de onder zeeër die de aanval uitvoerde spoorloos te zijn verdwenen. Onder gesneeuwd Terwijl de meeste wintersportplaat sen in de Alpen nog verlangend uitkijken naar een pak sneeuw, om in elk geval het skiën mogelijk te maken, hebben de bewo ners van Palmdale (Californië) voorlo pig genoeg sneeuw gezien. In korte tijd viel daar een pak van onge veer een halve me ter. De man op de foto had er duide lijk moeite mee tussen de onder gesneeuwde au to's op een par- keerterrein zijn ei gen voertuig terug te vinden. yPWWWl AMSTERDAM Een mi lieu-organisatie in Nancy heeft ontdekt dat Frank rijk extra zout op de Rijn loost. Dit is in strijd met het in 1976 tussen de Rijn- oeverstaten gesloten en vorig jaar door Frankrijk mede ondertekende zou- Dit deelde de voorzitter van het bestuur van de Stichting Reinwater, prof. mr. H. Jessu- run d'Oliveira, gisteren in Amsterdam mee. In een brief aan minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat heeft hij om opheldering over de verhoogde zoutlozingen ge vraagd. Nu is gebleken dat twee soda- fabrieken in het Franse Lot haringen in de zomer vorig jaar een vergunning gekregen hun lozingen met ruim de helft te verhogen. De hoeveel- hedeif te lozen zout zijn daar door toegenomen van 648 tot 977 miljoen kilogram per jaar. Het afvalzout is afkomstig van de ondernemingen Solvay en Progil (Rhöne-Poulenc), die lozen op de Meurthe. Bij Nan cy komt deze rivier in de Moe zel terecht, die ter hoogte van Koblenz in de Rijn uitmondt. Jessurun d'Oliveira meent dat Frankrijk met deze extra zout lozingen zijn geloofwaardig heid zeer ernstig aantast. CDERLAND ZAL AMERIKAANS VERTREK NIET VOLGEN HAAG De kans lat Nederland de Vere- Tgde Staten spoedig zal olgen in de beslissing tot jittreding uit de UNES- de VN-organisatie ior wetenschjap en cul- wordt in kringen de Nederlandse NESCO-commissie zo als uitgesloten ge- Icht. riplel [verwege dit jaar schreven ministers Brinkman en itman UNESCO-secretaris- leraal Amadou M'Bow een fief vol met kritische kantte- iningen over het functione- van de organisatie. Vol de secretaris van de Ne- aen'fdandse UNESCO-comissie, fs. Schaepman, heeft men bh in de UNESCO de Ameri kaanse kritiek wel degelijk Ingetrokken en zijn er in het ibtelijke functioneren duide- te veranderingen ten goede ngebracht. De gebruikelijke eologische kritiek op het lesten in het algemeen en de in het bijzonder Bduv eef'-ditmaal op de najaars conferentie in Parijs achterwe ge. De Amerikanen blijken van dë veranderingen echter niet onder de indruk. Hun hoofd bezwaar is dat de organisatie meer dan drie kwart van de begnoting besteedt aan het ambtelijke apparaat en slechts iets meer dan twintig procent aan de werkelijke projecten. Daarnaast laken zij de sterke politisering van de UNESCO, die de Euro-Amerikaanse groep, waaruit de oprichters van de UNESCO afkomstig zijn, steeds vaker in de hoek dringt. Lede ogen Met lede ogen heeft de Ameri kaanse regering, die een kwart van de begroting van de UNESCO voor haar rekening neemt, aangezien hoe haar vertegenwoordigers van jaar tot jaar verder in de hoek wer den gedrongen. Wat voor de Amerikanen de deur dicht deed, was het initiatief voor een nieuwe informatie-orde. Die orde kwam er in de prak tijk op neer dat 'de landen die niet zijn gesteld op de vrije Weer lid nieuwsgaring, met steun van de UNESCO hun greep zou den kunnen versterken op de informatievoorziening. Het project is inmiddels vastgelo pen in verklaringen, waarvan de wervende kracht tot op het nulpunt is De VS hebben al eerder VN- organisaties verlaten, waaron der de ILO, de Internationale Vakbondsorganisatie in Genè- ve, en ze zullen zich waar schijnlijk ook terugtrekken uit de FAO, de Wereldvoedselor ganisatie in Rome. De kritiek van de regering-Reagan komt steeds hierop neer, dat zij zich in de VN-organen buiten spel gezet acht. Wat een verschil met bijna dertig jaar geleden, toen zij samen met een aantal Westeuropese landen tot de stichters behoorden van de UNESCO. Uittreden had in het geval van de ILO volgens de Amerikanen een gunstig effect. Van toen af werden ook Oosteuropese regimes als Tsje- choslowakije en Polen bekriti seerd om hun behandeling van de vakbondsrechten. De Vere nigde Staten werden er in 1980 weer lid van. Of de VS ooit weer lid zullen worden van de Unesco, staat nog te bezien. De Amerikanen streven er na voor hun weten schappelijke en culturele con tacten die tot nu toe via de UNESCO liepen, bilateraal te werk te gaan, maar ook de Amerikaanse UNESCO-com- missie heeft grote twijfels over deze aanpak. Direct nadat de Amerikanen vorig jaar hadden aangekon digd dat zij de UNESCO zou den verlaten, barstte de kri tiek van alle kanten los. Ze was vooral afkomstig van veel medewerkers bij de UNESCO, die zich in de loop der jaren de verbale oorlog tegen het Wes ten en de toenemende ondoel treffendheid hebben moeten laten welgevallen. Het leek alsof een magisch taboe was doorbroken. Westerse UNES- CO-functionarissen verklaren dit uit het feit dat de geculti veerde blanke nog steeds een complex heeft jegens verte genwoordigers uit de Derde Wereld, die door zijn toedoen eeuwen lang werden onder drukt. Kritiek kwam toen ook los over de verdeling van de pos ten over de diverse lënden binnen de UNESCO. Direc teur-generaal M'Bow wijzigde die verhouding in het najaar '83 met steun van de commu- nistisch-afro-Aziatische meer derheid in de organisatie ten gunste van Afrika. De oude Eersoneelssamenstelling is ge- aseerd op de VN-regeling, die bepaalt dat landen rechten hebben op een aantal posten al naar gelang zij bijdragen aan de begroting. Zo betaalt de Euro-Noordamerikaanse groep 78 procent van het budget, de Afrikaansae landen in totaal slechts 1,2 procent. Nederland betaalt op jaarbasis 1,7 procent, ongveer 3,5 miljoen per jaar. Het totale budget van de Unesco voor de jaren '84 en '85 bedraagt bijna 375 miljoen dol lar een klein Nederlands departement geeft per jaar meer uit dan de UNESCO. Door het voorstel van M'Bow kregen de Afrikanen er een aanzienlijk aantal posten bij. Zij bezetten er nu 496. Er zijn de laatste jaren relatief veel sleutelposities gekomen in handen van ambtenaren uit Oost-Europa en de Derde We reld. Desondanks wordt het leeuwendeel van het personeel nog altijd gevormd door En gelsen en Fransen. Dat is ook niet verwonderlijk, gezien de vestiging van de UNESCO in Parijs. Navolging Of het Amerikaanse voorbeeld veel navolging zal krijgen is de vraag. Nederland zal het niet doen, de Engelsen, die de Amerikaanse ideologisch ge tinte verwijten in hoge mate delen, waarschijnlijk wel. Zij geven M'Bow nog een jaar res pijt. De Fransen zullen in geen geval opstappen. Dat zou neer komen op verlies van invloed op een organisatie die op Franse bodem is gevestigd en veel prestige bezorgt bij de landen van de Derde Wereld bij wie zij in het gevlei willen komen. Volgens Franse func tionarissen mikken zij op een Franse Canadees als opvolger van M'Bow, een Franstalige Senegalees. M'Bow denkt er overigens niet over om op te stappen. In feit verschilt de situatie bij van die bij andere V! lingen en supranationale orga nen. De Europese Gemeen schap in Brussel en het Euro pees parlement in Straatsburg zijn andere duidelijke voor beelden van rijk betaalde bu reaucratieën, waarvan de ef fectiviteit nogal eens twijfel achtig is. Ook daar zijn de ap paraatkosten reusachtig hoog in vergelijking met de produk- tiviteit. De Amerikanen, die volgens insiders hun invloed op het UNESCO-gebeuren door eigen gebrek aan interesse welbe wust hebben laten versloffen, zouden een efficiënt geleide organisatie willen hebben. De Nederlandse UNESCO-secre- taris Schaepman vraagt zich af of dat mogelijk voor een orga nisatie waarvan, meer dan 160 landen lid zijn. Schaepman: „In de UNESCO gebeuren hele goeie dingen, die helaas nooit de krant halen. Er. is geen alternatief voor zo'n or ganisatie. Als je de universali teit verlaat, begeef je ie op een hellend vlak. Dat hebben we eerder deze eeuw met de Vol kerenbond gezien". PAUL VAN VELTHOVEN OME Nederlanders eten et Kerstmis kerstkrans, de alianen panettone. In win- els en bars, overal breek je ezer dagen je nek over sta- :ls panettoni. Met Kerstmis aat in Italië alles in het teken an deze traditionele cake, die ebakken wordt in een vorm zich het best laat omschrij- en als een driehoek met koe- eldak (voorzover de meet- ati unde deze figuur toelaat). Ie cake kan hoogtes bereiken van wel twintig centimeter en de ingrediënten zullen de Ne derlandse cakebakkers bekend voorkomen: zelfrijzend bak meel (liefst gemaakt van de harde Noordamerikaanse graansoorten), eieren, boter, suiker, rozijnen, en eventueel sukade, kandij, chocolade, slagroom enz., afhankelijk van prijs en uitvoering. Er zijn simpele panatoni, maar ook heel gekunstelde, die het uir terste vergen van de spijsver teringsorganen. Een eenvoudi ge uitvoering kost twee tien tjes. Een panettone met alles erop en eraan zeker het dub- De panettone is uitgevonden (of voor het eerst gebakken) door de kok van de Piemon- tijnse vorst Lodewijk van Sa- voye, aan het eind van de veertiende eeuw. Wellicht om niet beroemder te worden dan zijn heer, heeft de eenvoudige kok zijn naam niet aan de uit vinding mogen verbinden. Pa nettone betekent letterlijk ver taald „groot stukje brood". Vanuit Piemonte's hoofdstad Milaan heeft de panettone zich tot in alle uithoeken van Italië verspreid. Elke streek, elke stad heeft haar eigen speciale panettone ontwikkeld, die tel kens met een andere naam wordt aangeduid. Voor de ervaren Nederlandse cake-eter is de panettone te luchtig gebakken, misschien ook iets te zoet. De eerste ken nismaking kan dan ook vaak teleurstellend verlopen, maar met wat witte basterdsuiker erop en aangevuld met Ita liaanse champagne, de Spu- mante, mag niemand er zijn neus voor ophalen. Overigens snijden de Italianen hun pa nettone pas aan als ze al heel wat gangen achter de kiezen hebben. De panettone fungeert meestal als zoetigheid na de uitgebreide (kerst-)maaltijd. ADVERTENTIE North Sea Ferries heeft in samenwerking met uw krant een feestelijke mogelijkheid voor u georganiseerd om Oud en Nieuw dit jaar eens heel anders te vieren. Oudejaarsavond weg, Nieuwjaarsdag terug: een avond en een nacht geheel verzorgd het zeegat uit. Voor f 175.- per persoon, inclusief champagne en wijn aan tafel. Op maandag 31 december, 's middags rond 4 uur, steekt u van wal voor een sfeervol feest, dat een avond en een nacht lang door gaat, waarbij North Sea Ferries een aantal ex tra's en verrassingen voor u in petto heeft. Zo wordt u aan het begin van de avond, tussen 5 en 6 uur, door gastheer en presentator Ted Lion feestelijk onthaald met een „Ferry Good Hour", een gezellig borreluurtje waarbij North Sea Ferries u op een aantal heerliike borrelhapjes trakteert. Aansluitend wordt u uitgenodigd voor een „kies-wat-u-lekker- vindt"-specialiteitentafel, dat eerst uw oog, maar later uw tong zal strelen. De wijn aan tafel tijdens het diner wordt u door North Sea Ferries aangeboden. Terwijl u later op de avond geniet van de tra ditionele oliebollen en appelbeignets, zorgt het uitstekende dansorkest Penny Lane voor sfeer en dansntme en kunt u genieten van een wervelende show van The Tropical Girls en een swingend optreden van het duo Frank en Mirella. In de intieme Snug Bar zorgt organist/enter tainer Wil van Kooten voor een gezellige sfeer en wordt u tegen middernacht uitgeno digd om, gezamenlijk met Kapitein en Offi cieren van het m.s. Norstar en onder het ge not van een glas bruisende champagne, het nieuwe jaar in te luiden. Even bi|komen? Uw 2 persoons hut (met pnvé faciliteiten) is tij dens de gehele tnp voor u gereserveerd, en de ochtend van Nieuwjaarsdag stapt u na een uitgebreid „English Breaklast" om ca. 11 uur weer van boord, met nog voldoende tijd voor uw familiebezoekjes. U begrijpt het al. deze Oud en Nieuw-tnp wordt wel een héél bijzonder leest. Reden om u te adviseren tijdig te boeken. Dan loopt u niet de kans de boot te missen. Reserveren: North Sea Ferries. 'Afdeling Passage, tel. 01819-62077 Mevrouw Patty Zervaas (tst. 131) Lintjesregen in Engeland vrienden dienst LONDENIn Groot-Brittan- nié regent het tweemaal per jaar lintjes. De eerste halfjaar lijkse zogeheten ..Honours List" verschijnt op 1 januari; de tweede wordt in juni gepu bliceerd op de verjaardag van de koningin. Politieke waar nemers wachten benieuwd af hoeveel vriendjes premier Thatcher in 1985 met een lin tje zal bedenken. Achter de meeste namen, die op zo'n Ho nours List prijken, gaat name lijk een vriendendienst schuil. Met andere woorden: Britse decoraties zijn vaak een soort corruptie, waarvan alleen ge zegd kan worden dat hij niet de ergste is onder de zon. De Britse man in de straat heeft dan ook maar een slech te dunk van de ..Honours List". Hij maakt de cynische opmerking, dat mensen die echt een onderscheiding ver dienen. haar zelden krijgen. Iemand die in Groot-Brittan- nie een decoratie op de borst gespeld wordt, dankt dit veel meer aan ziin goede relaties met invloedrijke lieden dan aan zijn eigen verdiensten. Wil je graag een lintje hebben, dan gaat je wens in vervulling als een goede kennis van je erin slaagt de premier in de arm te nemen. In Groot-Brittannië is het na melijk al een jaar of twintig gebruikelijk, dat de premier om de zes maanden ongeveer 700 personen voor een onder scheiding aanbeveelt bij de ko ningin. Dergelijke beloningen gaan van een MBE (Most Ex cellent Order of the British Empire) rot etn Ridderschap. In theorie worden zij alleen door de koningin toegekend, maar in de praktijk doet deze het uitsluitend op advies van haar regering. De halfjaarlijkse .'ijst van on derscheidingen bevat telkens een klein getal namen van mannen en vrouwen, die door het Hof beloond worden voor bewezen diensten. Zij horen voortaan bij de uit 1896 date rende Koninklijke Victoriaan se Orde en krijgen een passen de medaille. Het ministerie van Defensie stuurt enkele na men in van krijgshaftige mili tairen. die al jaren op een stuk eremetaal zitten te wachten waarmee ze hun uniform kun nen versieren. Het departe ment van Buitenlandse Zaken en Gemenebest dat zorgt voor lintjes aan diplomaten en Brit ten in het buitenland, houdt zich ook bezig met verzoeken uit sommige lidstaten van de Commonwealth, waar bepaal de mensen het wel fijn vinden met een Britse medaille te kunnen pronken, maar hun aantal wordt minder. Achter deze secties komt op de Honours List de lange bijdrage van de premier. Op haar ad vies deelt koningin Elizabeth kwistig veren uit om op de hoed te steken. Een mogelijke beloning is de ridderorde van het Bad. Deze dateert van 1399. Ze wordt zo genoemd omdat de oorspronkelijke Rid ders van het Bad in 1339 echt een ceremonieel bad moesten nemen (het zal in die tijd wel nodig geweest zijn dat zij zich wasten) voor ze door de toen malige vorst, Hendrik IV. ge ridderd werden. Een tweede greep in de uitge breide mogelijkheden van de Britse lintjesparade brengt or den op zoals die van Sint-Mi- chael en Sint-Joris, gesticht in 1818, de Orde van de Ere-Ge- zellen, gesticht in 1917, en de Orde van het Britse Imperium, die eveneens in 1917 uitgevon den werd, met het doel een grote massa mannen en vrou wen te kunnen decoreren voor hun heldenmoed (of iets an ders) tijdens de Eerste Wereld oorlog. Tegenwoordig gaat de Orde van het Britse Imperium (MBE) zowel naar politici als naar popzangers (premier Wil son schonk haar in de jaren zestig aan de Beatles, wat toen 'veel boze reacties uitlokte). De uiteindelijke beslissing hangt van premier Thatcher af. Zij zegt welke namen voorgedra gen zullen worden aan de ko ningin en welke niet. That cher denkt hierbij in de eerste plaats aan haar eigen vriend jes Toen hij nog minister-presi dent was. zorgde de huidige Lord Wilson ervoor, dat zijn secretaresse Marei a Williams voortaan Lady Falklander ge noemd moest worden. Deze verheffing baarde bijna even veel opzien als die van de koetsier, die destijds door ko ning George IV geridderd werd. De man had zijn vorst verslagen in een wedren en George IV hield zijn belofte Lord Brayley dankt zijn adel dom aan het feit. dat hij Wil son na diens verkiezingsneder laag in 1970 een tijd lang on derdak verschafte. De premier van Groot-Brittannië kan om het even wie op een dergelijke goedkope manier belonen. Op 1 januari 1985 zullen de Brit ten weer met ongeveinsde f*v- langstelling de nieuwe „Ho nours List" doornemen om aan de weet te komen wie Thatchers boezemvriendjes zijn. ROGER SIMONS

Leidse Courant | 1984 | | pagina 19