D'66 maakt zwartboek tegen gezinsbeleid kabinet Verontruste D'66'ers doen poging partij te redden Cranberrii zak ±340 °AGtNA 8 LEIDSE COURANT ■fö Roomboter amandel Uit de diepvries: kerstkrans, ^QC* Maïtre Paul kersttaart, 500 gram /.JU freeze flo CQC* ca. 625 gramO.i/D Uit de diepvries: Mio kerststronk, chocolade en vanille roomijs, 1 liter 425* Witte kerstcyclaam, in zes-hoekige kunststof sierpot perstuk00fj Slagroom, 93 pak 0.5 liter 345 r- Kerststol, éSËS® Clementines, net 1 kilo (jïrmcJ Avocado's 500 gram 2.50 4SË89 Navelsinaasappelen, o QQ net ±2 kilo O.JÖ in luxe doos, /?QC ca. 1000 gram U.«/G Gerookte zalmfilets,®a®® -i q nrt vacuüm verpakt, 200 gram 10.Z/U Ongehuwden worden stelselmatig gediscrimineerd DEN HAAG Alleen- staanden en ongehuwden worden door het beleid van het kabinet-Lubbers stelselmatig gediscrimi neerd. Die conclusie trekt het D'66-Tweede Kamer lid drs. Louise Groenman uit de rond vierhonderd reacties die haar partij in middels heeft êekregen op de zogenaamde „Wat- heet-gewoon-lijn". Ruim een maand geleden stel de D'66 een telefoonnummer in om klachten te registreren van mensen die zich gediscri mineerd voelden door net pro- gezmsbeleid van het kabinet. Volgende maand worden deze door D'66 gebundeld in een zwartboek en voorzien van be leidsaanbevelingen Hoewel Louise Groenman wel verwacht had dat velen met problemen en klachten zouden komen over de achterstelling van mensen die buiten het geijkte, „gewone" gezinsver band willen leven, heeft de aard en omvang haar toch wel verbaasd. „De bevoordeling van het traditionele gezinsver band blijkt bijzonder schrij- nendé gevolgen te kunnen hebben. Opvallend is echter dat erg veel problemen puur financieel van aard zijn", zegt mevrouw Groenman. Daar naast wordt vaak geklaagd over de mentaliteit van de werkgever, inclusief de over heid. „Laat ik voorop stellen dat D'66 niets tegen net traditione le gezin of het huwelijk heeft. Wel maken we bezaar tegen het doorwerken daarvan in ons hele sociale en fiscale sy steem". Dat is nog altijd in zeer belangrijke mate op het wettig gesloten huwelijk afge stemd. De bevoordeling van het gezin is vaak onverklaar baar en schrijnend. „Neem nu het probleem van de aow'ers met een klein pensioentje. Die betaalden zoveel extra zieken fondspremie dat ze van dat pensioen niets overhielden. Er is toen een verzachtende maat regel getroffen, waarvan de kosten zijn verhaald op de al leenstaande aow'er in dezelfde omstandigheden". „Daar blijft het echter niet bij. Voor het bepalen van de zie kenfondspremie telt het eigen vermogen ook mee. Een eigen huis bijvoorbeeld is van in vloed op de premiehoogte, doordat rente over het vermo gen bij het inkomen wordt ge teld. En geen mens begrijpt waarom bij gezinnen dan uit gegaan wordt van een rente van 6 procent, terwijl een al leenstaande 8 procent bij zijn inkomen moet optellen. Dat is je reinste discriminatie", aldus Louise Groenman. Dubbel gepakt „Alleenstaanden worden vaak dubbel gepakt. Voor de aow betaalt iedereen dezelfde pre mie, maar een alleenstaande krijgt slechts een aanspraak op 70 procent van de uitkering. Daarnaast wordt het vermo gen dat hij heeft gespaard af geroomd. Dat is niet alleen maar een voorbeeld van dub bel pakken. Door het stelsel matig hanteren van het per centage van 70 als het om een (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een groep D'66-leden onder de naam D-33, is een ac tie gestart om D'66 te redden. Met driehonderd medestanders hebben de Democraten daartoe een manifestatie georgani seerd die begin januari in Arnhem zal plaatsvin den. De vroegere leider van D'66, H. van Mierlo, nu lid van de Eerste Ka- mar, zal daar gedurende twee uur spreken. De groep D'66-leden vere nigd in D-33 (D staat voor Driebergen waar de groep van 33 D'66'ers is opgezet) wil door de manifestatie de D'66-leden weer „een flink brok motivatie" geven. Men wil dit onder meer bereiken door het starten van een aan tal landelijke acties. De eerste onderneming is een milieu-actie gericht op het te gengaan van zure regen. Door de acties wil D-33 „de dalende trend in de belang stelling omdraaien en D'66 terugbrengen waar wij wa ren en horen", aldus een in het geheim verstuurde op roep voor de manifestatie in januari. De groep verontruste Demo craten wil door de manifesta tie en de acties hetzelfde be reiken als de vroegere partij leider J. Terlouw in 1976 wist klaar te spelen. Toen D'66 in de opiniepeilingen nog op één kamerzetel stond, startte hij een handtekeningenactie om de partij er weer Bovenop te helpen. Dit resulteerde uiteindelijk bij de verkiezingen van 1981 in zeventien kamerzetels en deelname aan het tweede en derde kabinet-Van Agt. Na de regeringsdeelname zakte D'66 terug naar zes kamerze tels. In ae laatste opiniepei lingen schommelt ae partij tussen één en twee kamerze tels. Het D'66-kamerlid E. Nypels heeft aangekondigd zich vrij zinnig democraat te zullen noemen. Nypels volgt daar mee de Jonge Democraten die zich ook al zo betitelen. Nypels. die het feit zelf be kend heeft gemaakt in het blad van de JOVD, wil zich alleenstaande gaat, is men niet ver meer verwijderd van de stelling dat een werkende al leenstaande het ook wel met lid. Ze komt met andere voorbeel den: In de ww, wao en straks ook in de ziektewet gelden mi- nimumdagloonbepalingen die er voor zorgen dat iemand niet beneden een bepaald niveau zakt als hij op deze uitkerin gen aangewezen raakt. Ze gel den echter alleen voor kost winners. Alleenstaanden kun nen dus wel door het „absolute minimum" heen zakken en moeten dan zelf maar zien hoe ze hun hoofd boven water houden. Achterstelling De bevoordeling van het tradi tionele gezin laat zich ook op de werkvloer voelen, zo is uit de klachten gebleken. Van ge scheiden moeders met kinae ren was al bekend dat ze niet zo makkelijk voor een baan of promotie in aanmerking ko men. Hetzelfde doet zich ech ter voor bij gescheiden vaders aan wie een of meer van de kinderen is toegewezen. Werkgevers gaan er gemakke lijk vanuit dat zo'n vader wel meer thuis zal zijn als zijn kind ziek is en stellen hem achter bij sollicitaties of pro moties. Bij het opkomen voor het ge zin baseert de grootste rege ringspartij, het CDA, zich vaak op de zorg- en verant- woordeliikheids|Hicht jegens elkaar. Merkwaardig genoeg maakt een deel van de bezui nigingsmaatregelen die het ka binet met steun van CDA en VVD heeft genomen de ver vulling van die morele plicht uiterst moeilijk tot onmogelijk. Zo blijkt uit de klachten aie bij D'66 binnen kwamen dat de zogenaamde voordeurdelers een groep zijn die bijzonder door het kabinetsbeleid wor den benadeeld. „Wat te den ken van twee zusters die lie ver thuis voor elkaar willen zorgen dan aangewezen te ra ken op een dure serviceflat, waarvoor de overheid extra moet bijpassen. Als zij beiden een bijstandsuitkering hebben, worden zij door het kabinets beleid flink gekort". Hetzelfde geldt voor een wao'er die zijn jonge nichtje met een bijstandsuitkering in huis wil nemen. Zelfs traditio nele gezinnen worden door deze maatregel uit elkaar ge trokken. Is er een kind in huis met een bijstandsuitkering, dan loopt immers niet alleen zijn eigen bijstand gevaar, maar ook die van vader, moe der. broers of zusters, alsmede eventuele huursubsidie of een malige uitkeringen. „Zorgen voor elkaar wordt gewoon af gestraft", stelt Louise Groen man vast. Informatiegebrek maatregelen hard getroffe Zij kampen met het bijkomend probleem vrijwel nergens in formatie te kunnen krijgen over de manier waarop zij net voordeligst hun leven kunnen inrichten zonder in strijd met de wet te handelen, zo is D'66 gebleken. De Sociale Dienst is daar bepaald niet altijd de Louise Groenman: „Neem nu tje. Er is In verband met hun zachtende maatregel getroffen, op de alleenstaande aow'er in dezelfde omstandigheden". meest geschikte instantie voor en sociale raadslieden zijn lang niet overal te vinden. „Mensen die twee inkomens binnen brengen en ongehuwd zijn blijken vaak in staat een manier te vinden om onder bijvoorbeeld een tweeverdie- nerswet uit te komen. Een tweede keukentje laten ma ken, dat fiscaal aftrekken en vervolgens zogenaamd onaf hankelijk van elkaar wonen, wordt fiscaal beloond. Lagere inkomenstrekkers zijn daar veel minder toe in staat De regeltjes zijn voor hen te moei lijk gemaakt Het vrijwel onmogelijk een manier te zoeken vinden die voor hen zo mogelijk uitpakt

Leidse Courant | 1984 | | pagina 8