Politie neemt bezit van hinnenstadswiik ALLERLEI(DS) Werkloosheid is gedaald in Leiden Promotie J.W. Bins LAKONIEKE BEWONERS WERKEN SOEPEL MEE Zandzakken en plasticzakken Sporthal net grote gezellige huiskamer Ceidóe Commit WOENSDAG 19 DECEMBER 1964 PAGINA 3 Glippertje Het kleine treintje dat de naam 't Glippertje draagt rijdt morgen. \rijdag en zaterdag weer door de binnen stad. Het treintje rijdt vanaf bet ir. DriessenpJein on der meer via de Haarlemmerstraat naar molen De Valk en stopt op verzoek om in- en uit te stappen. Za terdag wandelen ook kerstmannen door de Haarlem merstraat om lekkernijen uit te delen. Tevens zullen op deze dag de leden van de winkeliersvereniging Haarlemmestraat attenties uitdelen aan bun klanten. Blauwe tram Prof. H. Du pare uit Leiden houdt vanavond om 20.00 uur een lezing over de 'blauwe tram' van de NZH, met name de lijn van Amsterdam naar Zandvoort (opgeheven in 1957). Voorts worden foto's van de blauwe tram verkocht De bijeenkomst wordt gehouden door de Nederlandse Ver eniging van Belangstellenden in het Spoor- en tramweg wezen in restaurant Wienerwald aan de Steenstraat 2. Niet-leden van de vereniging betalen twee gulden toegang. Kerstviering in bet buurthuis op de boek van de Groenesteeg en de Kaarsenmakersstraat wordt morgen een kerstviering gehouden voor de niet meer zo jonge bewoners van de buurt Noord rijnevest Het programma vermeldt bloemschikken, kaarten en een film, een gezamenlijke kerstlunch en volksdansen. Deelname aan de dag kost 8.50 of 3.50. Mat Ho De evenementencommissie van het clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126 houdt vrijdag een feestelijk kerst-koud buf fet. Het buffet zal bestaan uit allerlei salades, stokbrood, sauzen en wijn. Muziek wordt die avond verzorgd door The Atlantics en is er een optreden van de finalist van de play-back-show, de groep Wall Street Crash De kosten voor deze avond bedragen 25 gulden en men kan zich in schrijven bij W. Hensing tel 413184 of bij het clubhuis 412515. VAOLI Het Vaoli (Vereniging Actie Overleg Laagste Inko mens) houdt vrijdag om 14.00 uur een informatieve bij eenkomst over de nieuwe zogenaamde voordeursrege ling. De vergadering heeft plaats in bet gebouw van de Jongerenbeweging aan de Koppenbinksteeg LEIDEN De heer J.W. Bins, medisch directeur van Roussel bv, promoveert morgen aan de Leidse universiteit tot doctor in de geneeskunde. Promotor is prof. dr. R. van Furth. De heer Bins heeft een proefschrift geschreven over de afscheiding van penicilline of een soortgelijk antibioti cum door het menselijk lichaam. Duizenden pompjes in de nieren zorgen ervoor dat het antibioticum uit het bloed wordt genaaid en via buisjes (tubuli) en een verza- melbuis met de urine in de blaas terecht komt In het proefschrift wordt een methode beschreven om de capa citeit van die pompjes te meten. Als de pompjes op volle toeren draaien, kunnen zij van sommige penniciline deri vaten veel meer uitpompen dan van andere. Bij patiën ten met een aangeboren ziekte genaamd pancreas fibrose, heeft men vastgesteld dat een aantal antibiotica veel sneller via de urine uitgescheiden worden dan bij men sen die de ziekte niet hebben. LEIDEN De werkloosheid in de Leidse regio is in de maand november gedaald met 75 personen. Die da ling is opmerkelijk omdat men meer werkzoekenden inschreef dan in andere maanden. Dit meldt het Ge westelijk Arbeidsbureau Leiden. In Lisse nam de werkgelegenheid af met 259 personen, vooral door sei zoensinvloeden. Het aantal werkzoekenden dat zich bij de GAB's in Leiden en Lisse aandiende was 1922 (1176 mannen en 746 vrouwen). De daling van de jeugdwerkloosheid zette zich zowel in Leiden als in Lisse voort (min 159). Het aantal werkzoekende schoolverla ters daalde nog sterker (min 220) ten koste van de overige jeug digen. Het aantal werkzoekenden in de categorie 'algemene dienst', merendeels ongeschoolden, groeide met 190 sterk Onder de bouwvakkers groeide met name het aantal huisschilders (plus 72). In de metaalsector was vooral de daling onder de electro- monteurs belangrijk (min 31). Relatief lichte stijgingen van de werkloosheid deden zich voor in de beroepscategorien horeca en kantoor. Een lichte daling trad op bij de handelsberoepen. Aan het einde van de maand november werden 291 vacatures geteld, 30 minder dan eind oktober. Het aantal vacaturemeldin gen bedroeg in november 366. Bij de Leidse vestiging van het GAB werden er 219 gemeld en in Lisse 147. Het aantal meldin gen blijft daarmee op het peil van de afgelopen maanden. Een derde deel van de vacatures was afkomstig uit de sector handel, een ander derde deel kwam uit de sector niet-commerciêle dien sten. Het overige deel werd gedomineerd door bouwnijverheid en industrie, met name de metaalindustrie. Bij bijna de helft van de gemelde vacatures. Een overzicht van de werkloosheid per gemeente: plaats mannen vrouwen Alkemade 209 122 Hillegom 366 254 Katwijk 798 332 Leiden 4782 2245 Leiderdorp 437 228 Lisse 312 248 Noordwijk 553 308 Noordwijkerhout 267 158 Oegstgeest 267 183 Rijnsburg 134 69 Sassenheim 205 142 Valkenburg 29 23 Voorhout 117 49 Voorschoten 426 225 Warmond 97 42 Zoeterwoude 118 62 Overige 24 13 I yn /tl™ ngbotsing op rijksweg 44 e gisti ver d< g van nissie, ndeld, an de /OEGSTGEEST Op rijks ter hoogte van Holiday Inn in is vanmorgen omstreeks half 'een kettingbotsing ontstaan, j zes auto's betrokken waren, trrouw uit Voorschoten raakte gewond en is met een enkel- ur overgebracht naar het Diaco- iziekenhuis. Het dochtertje van iuw is enige tijd bewusteloos ge- De auto's raakten zwaar bescha- Sén auto kwam in de berm te rn sloeg over de kop. De botsin- itstonden doordat er door de om- n, vanwege de demontage van egtuigbom aan de Morsweg, een verkeerssituatie was ontstaan, itomobilisten reden te hard en te laat in de gaten dat er omlei- waren. Hond bijt schaap dood LEIDEN Eeb hond heeft gister morgen omstreeks negen uur in een weiland achter het Primuladuin in Lei den een schaap dood gebeten. De eigenaar van de hond is be kend. De Leidse politie on derzoekt welke maat regelen genomen moeten worden. Man bedreigt winkel personeel LEIDEN Een onbekend ge bleven man heeft gistermid dag omstreeks half twee win kelpersoneel van een winkel aan de Kopermolen bedreigd met een mes. De man was al verschillende malen eerder in de winkel ge weest en had bedreigingen ge uit. Met het mes in zijn hand zette de man zijn bedreigingen niet om in daden. Hij ver dween weer. De politie stelt een onderzoek in. Kennis expressiestijl Marokkanen noodzaak LEIDEN Hulpverleners zouden er meer re kening mee moeten houden, dat Marokkanen een duidelijk eigen stijl van expressie hebben. Zelfs als de taalbarrière perfect opgeheven zou zijn, dan nog kunnen Nederlanders de Marok kaanse expressie niet zomaar interpreteren. Dit zegt Ph.J. van der Meer in het proefschrift waarop hij gisteren promoveerde aan de Leidse universiteit. De promovendus constateert, dat de taal niet de grootste barrière is in de com municatie met Marokkanen. Dat is de stijl van communiceren. Wanneer is iemand boos, vrien delijk of aanstellerig? Goed luisteren is voor de hulpverlener (artsen, controle-artsen, psychia ters, maatschappelijk werkers) het belangrijk ste. „Er zijn veel, niet zonder meer begrijpelijke manieren om zaken onder woorden te brengen, onder andere omdat ze berusten op voorstellin gen die Nederlanders niet bekend zijn. Verder worden dingen soms vaag uitgedrukt of opzet telijk verborgen, veelal om schade en dus eer verlies te vermijden. De hulpverlener weet niet zomaar wanneer in symbolen wordt gespro ken". aldus Van der Meer. De niet verbale-expressie omvat onder meer specifiek stemgebruik, gebaren en mimiek die hulpverleners de indruk zouden geven dat Ma rokkanen dramatiseren, terwijl dat vaak niet zo is. „Berbers blinken juist uit in het gebruik van understatements, maar ook stedelingen kunnen heel droog zijn in hun spreekstijl", aldus Van der Meer. Voorts stelt de promovendus, dat in Marokko sterk wordt geloofd in het bestaan van demonen. Dat kan mede een rol spelen bij de arbeidsongeschiktheid van een Marokkaan. Pijnen, verlammingen, doofheid en stomheid zijn soms fysieke verschijnselen die men aan demonen toeschrijft. het fi werk iet R< en V\) hebbt rs in t als „<j nU j W? van voorpagina) en d jn Honderden poli- ndig linten verlaten in tiental akte v(vervalwagens de Groe- minis lallen In alle vroegte, lat hii net zeven uur geweest J ;volop donker, zwermen 60 en strijken in de Leidse en- (nstad neer. Politie op huiten in de grachten, er en daar ook met ket- ml' z'jn aff>esl°ten- Politie ïjn col on(jen patrouillerend, op comQ oordijk, op straathoeken, n gev e afzettingen. Niemand staat de wijk meer in alleen er en of ul Een helicopter, zwaar d ia end> boven de stad. Klok- acht uur begint de eigen- lard ontruiming van de de A- i tusjj De politie gaat in acht Staaq^tn van deur tot deur. Er ingebeld en bewoners raagd hun huis te Deuren en ramen open staan. Zo'n vijf- iderd dranghekken straat voor straat op iten-CJlaats geschoven. De ont- ontn^g van zo'n 1.200 wonin- 'looraf1 Mors is begonnen. .n**n^aar uur later, tegen het de ochtend, beginnen iannen van de Explo- Opr u i m i ngsd ienst inder leiding van de A. Sprangemeijer aan xlijke klus, die Leiden twee weken in zijn houdt: de demontage de 1.000 pond zware En- vliegtuigbom, die op 11 nber 1944 langs de Mors- I insloeg. Een karwei »ver Sprangemeijer vori- iek nog zei: „Ik kan geen pellingen doen over de Het i pas bij de demontage omen hoe gevaarlijk de bom len zij i krac tromiijdse politie had vandaag ?ngeb id van ruim 400 agenten V.meril) grote steden en uit Zee- ;ken i Vanmorgen vroeg verza- tkanx i die macht zich in de gev loordhallen. Sommige el wi en agenten moesten van- raf is al om drie uur uit hun xachtym Qp tijd in Leiden te a op h en zijn. Om half zeven al rind tarnen daar verwacht. De t start Hen overvalwagens wer- eplaatst op het parkeer- voar n van de hallen, die en v aans worden gebruikt als Scant irkt. Binnen in het res- verdi it heette politiecommis- dse Z|H. van Voorden de man welkom: „Ik wens u bij deze opdracht", werden uitge- en het ontbijt werd ge- Na een instructie door comman- groepen de en daar begon het ei- werk: het afzetten A-zóne en de B-zóne ontruimen van de 1.200 in de straten rond de acht speciaal gein- ploegen (met een De heer Heijmans in de Paul Krugerstraat heeft dankbaar gebruik gemaakt van de door de ge meente verstrekte plastics om zijn woning tegen waterschade te beschermen. LEIDEN De Mors dinsdagmiddag kwart over drie. Met verbazing kijken voorbijgan gers naar de lange rij gigantische containers, die maandagnacht op het terrein van het Rijksmuseum van Volkenkunde werden ge plaatst. Gistermiddag werden voor het Ja panse theehuis op het terrein van Volken kunde met behulp van een kraanwagen ook nog eens zware zandzakken opgestapeld. Ook in het museum zijn bijna 300 zandzakken ge plaatst om kostbaarheden te beschermen. „We hebben binnen ook deuren dichtgespij kerd", zegt een medewerker van het mu seum. „Je weet maar nooit". Iemand vraagt zich af waarom ten behoeve van het museum op kosten van de overheid wel alle rei voor zieningen worden getroffen, terwijl de bewo ners van de Mors alleen maar het advies krij gen ramem en deuren open te laten. „Dat doet het ministerie van WVC zelf. Wij héb ben het niet bedacht", zegt een hoge Leidse politiefunctionaris, die op zijn fietsje voorbij komt om eens poolshoogte te nemen. Rond het terrein aan de Morssingel wordt druk gefotografeerd. „Dit zie je nooit meer", meent een niet-Leidenaar. die speciaal voor de gelegenheid het dagelijks werk het dage lijks werk heeft gelaten. Het terrein waar de bom ligt, is met hekken afgezet. Er voor een wagen van de EOD en een politie-agent: „Nee, u mag niet even naar binnen om een foto te maken". In het informatiecentrum aan de Morsweg is het een komen en gaan. Het besluit van de gemeente toch maar plas tic ter beschikking te stellen, valt in goede aarde. In hoog tempo verdwijnen de plastic- zakken van een tafel. timmerman om afgesloten wo ningen open te breken en een hulpofficier van justitie, die toestemming moet verlenen weigeraars desnoods uit hun woning te slepen en iemand van EBR om het gas af te slui ten) ging men van deurtot deur Al voor half acht meldde de politie zich in de wijk. Bewo ners waren toen al in de slag met het door de gemeente ver strekte plastic. Zo goed en zo kwaad als het ging, werd het voor openstaande deuren en ramen gespannen, maar het spul bleek zo dun dat een beet je wind het plastic op een aan tal plaatsen in de bomen deed belanden. „Je kan er nog niet eens een boterham in verpak ken", merkte een boze Leide- naar op. In sommige woningen stonden tafels op hun kop en lagen dekens en plastic over de meubelen. In de Paul Kru gerstraat was zelfs en auto met het uiterste dunne plastic afge dekt. „Je moet toch op alles voorbereid zijn, nietwaar", zei de bewoner. De Mors maakte een wat on wezenlijke indruk. Veel men sen op straat, iedereen vroeg op, veel discussie over het weer („Je zal zien dat vanmid dag m'n hele huis natgeregend is), plastic voor de ramen, de politie afwachtend tot het startsein wordt gegeven voor LEIDEN Het opvangcen trum in de Vijf Meihal aan de Boshuizerlaan bood van ochtend om tien uur nog een rustige aanblik. Op dat tijd stip hadden zich 51 personen gemeld, maar er bleven mensen binnendruppelen. Aangezien de ontruimingso peratie grote vertraging had opgelopen, zou het nog lang duren voordat iedereen de warmte van de hal had opge zocht. De organisatie ver wachtte in totaal 131 men sen. Dit aantal had schrifte lijk te kennen gegeven naar de Vijf Meihal te komen. On geveer 30 bejaarden uit de „bedreigde" wijk werden op gevangen in Roomburg. Er heerste een zeer rustig sfeertje in de sporthal die was omgetoverd in een grote, gezellige huiskamer. De vloer was bedekt met dui zenden tapijttegels en de hal was met een scherm ver deeld in twee gedeelten. In de ene helft kon men spor tief bezig zijn met badmin tonnen, sjoelen of tafelten nissen, in het andere gedeel te stonden tafeltjes, een buf fet en waren twee televisie hoekjes ingericht. Op deze beeldschermen kon men de kabelkrant over de ontwik kelingen rond de bom lezen of videofilms bekijken. Het deel van de zaal waar de ta feltjes stonden was opge fleurd met een aantal kleuri ge parasols. De meeste bezoekers die de Vijf Meihal betraden, gingen wat gelaten met een kopje koffie aan een tafeltje zitten. Men wilde duidelijk even bijkomen van de „toestan den" rond de ontruiming. Ie dereen was vol lof over de inrichting van de sporthal en maakte het zich gemakkelijk om de ongetwijfeld lange dag door te komen. Van de speel- mogelijkheden werd nog maar nauwelijks gebruik ge maakt. Twee jongetjes pro beerden de sjoelbak, terwijl twee dames van de EHBO uit verveling een badminton- wedstrijdje speelden. Een en ander werd bemoeilijkt door naar alle kanten wegschui vende tapijttegels. Commissaris H.W. van Voor den en wethouder D. Tesse- laar (in zijn functie van loco- burgemeester) namen een een kijkje in de hal en maak ten een praatje met enkele aanwezigen. Het tweetal toonde zich zeer tevreden over het opvangcentrum. De commissaris bevestigde dat de operatie al ernstig was vertraagd en dat hij er voor vreesde dat het wel eens heel laat zou kunnen worden. „Ik heb wel gemerkt dat veel mensen ontdaan waren toen ze hun huis moesten achter laten en ik wil ze daarom hartelijk danken voor alle medewerking die ze hebben verleend", aldus Van Voor den. De wijkbewoners kregen tus sen de de middag een lunch aangeboden en krijgen mocht het laat worden, van avond een warme maaltijd. Vanmiddag mochten de ge dupeerde wijkbewoners ge bruik maken van het zwem bad. de ontruiming. Auto's werden ingepakt en huisdieren in tas sen afgevoerd. Hier en daar werden koffers vol huisraad en dozen geluidsapparatuur af- gvoerd. „Ik heb de televisie gisteravond al weggebracht", zegt iemand. „Joh, dat heeft toch weinig zin. Als hij ont ploft ben je toch alles kwijt". De meeste bewoners wachten gelaten op straat af, met de jas aan in de deurpost, of alvast in de auto. De A-zóne (het gedeelte van de stad in een straal van 300 meter rond de bom, waarvan de bewoners tijdelijk hun huis uit moeten) concentreert zich in de Mors en daar had de po litie vooral in het begin de grootste moeite om de al afge werkte huizen en straten vrij te houden. Bewoners bleven op een neer lopen, hier en daar ging weer iemand zijn huis binnen „om nog even wat te halen", auto's reden door straten die al gedeeltelijk ont ruimd waren en kinderen fiet sten vrolijk door een zojuist ontruimde straat. De chaoti sche situatie werd mede ver oorzaakt door het feit dat de acht ontruimingsploegen niet allemaal even snel de wonin gen afwerkten. Zo ontstonden situaties dat aan de ene zijde van bijvoorbeeld de Paul Kru gerstraat, de woningen al wa ren doorzocht en ramen en aan de andere kant van straat de bewoners nog ston den te wachten op het politie- bezoek. Tegen half tien nam de politie maatregelen. Er werd strenger opgetreden tegen degenen, die zich zich niet aan de spelregels hielden. Ook de pers werd even na half tien de wijk uit gezet, omdat ze veel verwar ring zouden veroorzaken. In net informatiecentrum van de gemeente kwamen' van morgen veel telefoontjes bin-' nen uit de regio. „De regio leeft mee", zo werd gezegd. Veel vragen gingen over de bereikbaarheid van de Leiden.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3