Weinberger wint slag |om bezuinigingen VS ^MAAR OOK Gierige autoriteiten gunnen schatgraver zijn deel niet 'orbatsjov in de slag met Britse oarlemen tariërs Minister Schoo moet Sri Lanka wacht aanzeggen" Anti-uitdrogingszout redt steeds meer kinderen BINNENLAND! GEZONDHEID EN CONSUMENTENNIEUWS una BUITENLAND £aidócQowiant WOENSDAG 19 DECEMBER 1964 PAGINA 13 let lachen is de fransen vergaan |»ARIJS De Fransen vormen een triest volk. De n de lach" is in volle gang. Dat is althans de onclusie van het blad Parisien Libéré, dat het Ame- ttaanse onderzoeksinstituut Louis Harris opdracht «ad gegeven na te gaan hoe het er met het gevoel r humor in Frankrijk voorstaat Vijftig jaar gele ien nog, aldus het blad, lachten de Fransen gemid- 'd 20 minuten per dag. Nu komt slechts 8 procent i de bevolking nog toe aan meer dan vijf minuten ichen. Een kwart van de mensen geeft toe meer i minuut per dag te lachen. Het zijn, zegt de nt, voornamelijk jongeren, ambtenaren, midden- inders, arbeiders en actieve leden van de commu- tische partij (PCF). Zeven procent van de Fransen fccht helemaal niet meer; voor het merendeel man- rouwen tussen de 50 en 64 jaar, bejaarden i boeren. Thatcher ondertekent in Peking akkoord over Hong Kong PEKING De Britse premier Thatcher is gisteren in Peking aangekomen waar zij vandaag het Brits-Chinese akkoord over Hong Kong zal ondertekenen. Over dit akkoord is twee jaar intensief onderhan deld door Groot-Brittannië en China. De ontvangst die mevrouw Thatcher in China wordt bereid, staat in schril con trast met de koele atmosfeer tijdens haar bezoek aan Peking van twee jaar geleden. Zij leidde toen de onderhandelingen in, die resulteerden in het Brits-Chinese ak koord, dat voorziet in het herstel van het Chinese gezag in Hongkong in 1997. De Britse premier, mevrouw Thatcher, arriveerde gisteren op het vliegveld van Peking, waar zij werd ontvangen door de Chinese minister van buiten landse zaken. Woe Xueqian. ZWARTE DANSER EIST SCHADEVERGOEDING NEW YORK Een zwarte Amerikaanse danser heeft van de Zuidafrikaanse regering een schadever goeding geeist van 130 miljoen dollar De man. Barry Martin, is aan armen en benen verlamd geraakt om dat hij vanwege zijn huidskleur geen geneeskundige verzorging kreeg na een auto-ongeluk tijdens een tournee in Zuid-Afrika. Martin bleef langs de kant van de weg liggen terwijl zijn blanke medepassagier, die ook gewond was geraakt, wel door een ambulan ce werd meegenomen. De Amerikaanse danser be landde uiteindelijk in het ziekenhuis omdat een zwarte automobilist hem meenam. Daar moest hij echter uren wachten alvorens men hem onderzocht en hij werd doorverwezen naar een ziekenhuis 100 kilometer verderop. Volgens de advocaat van Martin zou de verlamming van de danser nooit zulke afme tingen zou hebben aangenomen, wanneer hij meteen was geholpen VASHINGTON Presi dent Reagan heeft beslo- tn de militaire uitgaven n de periode '86-88 aan- jenlijk minder te veria- jen dan op grond van het legrotingstekort werd erondersteld. De bezuini- jingen zullen worden ge spreid over een periode van drie jaar. Op defensie wordt 28,1 miljard dollar bezuinigd, minder dan de helft dan was voorgesteld door begrotingsdirecteur David Stockman. Minister Weinberger van defensie toonde zich „buitenge woon gelukkig" over de voorstellen. Reagan „blijft vasthouden" aan zijn voornemen het te kort terug te brengen van 200 miljard dollar nu tot 99 miljard dollar in 1988, aldus Witte Huiswoordvoerder Speakes. Op het terugdrin gen van het begrotingstekort is sterk aangedrongen door economen die vrezen dat het hoge tekort een negatieve weerslag heeft op de ople ving van de Amerikaanse economie en daarmee van de wereldeconomie. Speakes wilde niet ingaan op vragen of de geringere bezuinigin gen op het Pentagon Reagan zal dwingen meer te korten op de binnenlandse over heidsuitgaven. Weinberger verklaarde naderhand dat enigszins tegemoet gekomen is aan het "zorgbarende pro bleem" van het begrotingste kort en kondigde aan dat het Pentagon een verlaging met 8,7 miljard aanvaardt van de militaire uitgaven voor het begrotingsjaar 1986. toelichting op de bezuinigingen op Van onze correspondent Roger Simons DEN Kameraad Mikhail Gorbatsjov heeft gisteren het dtote parlement bezocht. Zijn delegatie, bestaande uit leden van de Opperste Sovjet, het parlement" van de USSR, waren er te jast bij de Lagerhuisleden. orbatsjov en zijn vrouw Raisa Maximovna werden een uur ng rondgeleid in het historische Paleis van Westminster (de fficiële naam van het parlementsgebouw). Zij luisterden zij met amuseerde belangstelling naar typisch Engelse verhalen over e vreemde zeden en gewoonten van deze Moeder der Parie ten. Gorbatsjov glimlachte toen hij hoorde dat premier •her, omdat zij geen adellijke titel heeft, in het Hogerhuis mag plaatsnemen op een van de banken. Het enige zitje dat laar gegund wordt, is op een trede van de trap die naar de leidt. Gorbatsjov wilde weten wat de Lords van het Ho- is verdienen. Ze worden niet betaald. Ozei Gorbatsjov, begrijp het al. Ze zijn natuurlijk bijzonder welgesteld", deze rondgang woonde Gorbatsjov een vergadering van de r >rhuiscommissie van Buitenlandse Zaken bij. De hoge Sov- bezoeker verklaarde dat het er voor de internationale be- ekkingen op aan komt een bewapeningswedloop in de ruimte vermijden. I? Britse afgevaardigden hadden echter geen geluk toen zij orbatsjov probeerden te ondervragen over het Sovjetrussische 'brek aan respect voor de rechten van de mens. Hij vond hun ragen erg vervelend. Toen zij de godsdienstvrijheid ter sprake Gedurende zijn verblijf in Londen wordt Gorbatsjov rondgereden in een met de Sovjet-vlag getooide zwarte Rolls Royce, symbool bij uitstek van het (vervallen) Britse imperium. brachten, snauwde de Sovjet-bezoeker: ,.U bestuurt uw land, zo als u het verkiest; wij doen precies hetzelfde. Denkt u maar niet, dat uw land het enige is dat wetten heeft, die door iedereen geëerbiedigd moeten worden". Degedachtenwisseling liep volle dig vast toen Gorbatsjov verbolgen uitriep: „In Groot-Brittannië worden hele gemeenschappen vervolgd". De Lagerhuisleden be schouwden dit als een zinspeling op Noord-Ierland, de stakende mijnwerkers en mogelijk ook op het feit, dat Groot-Brittannië meer dan 3 miljoen werklozen telt. In tegenstelling tot wat pre mier Thatcher van hem denkt, was hun conclusie, dat met Mik hail Gorbatsjov niet te praten valt. V) DEN HAAG Minister Eegje Schoo van ontwikkelingssamen werking moet de relatie met Sri Lanka herzien, omdat de auto riteiten zich schuldig maken een een systematische terreur te gen de Tamil-minderheid in het noorden en oosten van het land. Bovendien is het werken van veel door Nederland gefi nancierde ontwikkelingsprojecten door overheidsingrijpen on mogelijk gemaakt. Dat is gisteren door een vertegenwoordiger van een Nederlandse ontwikkelingsorganisatie Haag gezegd op een persconferentie van de katholieke „Commissie Justitia et Pax". „De situatie in Tamil-gebied is te vergelijken met een land dat gebukt gaat onder een buitenlandse bezetter. De meeste winkels in het noorden en oosten zijn door het leger of door Sinhalese bendes in de as gelegd. Tamil-plantagearbeiders worden zonder enige reden met mitrailleurs neergemaaid, en het meest elemen taire recht van de mens. het recht op leven, geldt voor de Ta mils niet", aldus de zegsman, die uit vrees voor repercussies van Srilankaanse zijde anoniem wilde blijven. „Sri Lanka is een van de tien programmalanden voor het Ne derlandse ontwikkelingsbeleid. De minister weet uit rapportages hoe de situatie de laatste tijd is verslechterd. En toch gebeurt er niets. Als er in Suriname 15 burgers worden vermoord dan wordt onmiddellijk de ontwikkelingshulp opgeschort, maar als er op Sri Lanka elke dag doden vallen dan doen de Nederlandse autoriteiten of ze doof en blind zijn". Ook vertegenwoordigers van de Tamils legden getuigenissen af over de „gruwelijkheden die door de Sinhalezen worden be gaan". „Uit alles blijkt dat de autoriteiten een militaii van het Tamil-vraagstuk willen forceren". BZ waarschuwt toeristen naar Sri Lanka DEN HAAG He van buitenlandse zaken in Den Haag wil reizen naar Sn Lanka niet rechtstreeks ontra den, maar waarschuwt dege nen die naar dit land willen reizen rekening te houden met de gespannen situatie en de onvoorspelbaarheid van ont wikkelingen die risico's kun nen inhouden. Zoals bekend hebben tegenstellingen tussen de bhoeddistische Sinhalezen, die de meerderheid vormen, en vooral in het Noorden en Noordoosten wonende hindoe- -Tamils. de afgelopen maan den honderden mensenlevens geëist Zo kwamen gisteren negen politiemannen om het leven, toen hun wagen tijdens een achtervolging werd opge blazen door Tamil-rebellen (Van onze correspondent Gerard Kessels) •ÜBECK Kraanmachi- ist Jürgen Köpsell uit 4ibeck kon zijn ogen niet eloven. Uit het puin in baggerschep daalde en zilveren en gouden egen naar beneden. On- liddellijk zette hij de raan stil en met knik- ende knieën liep hij naar ijn ontdekking. Daar la- en, tussen het puin van e bouwplaats, duizenden n duizenden zilveren en ïuden munten. Köpsell: De adem stokte in mijn eel. Ik raapte een munt f> en zag aan het jaartal at hij uit de 15e eeuw ras. Mijn God, dacht ik, u ben ik rijk, nu zijn de nanciële zorgen voorbij. oorzichtig verzamelde hij het i waar de munten in zaten dekte alles af met zijn hep. Toen waarschuwde hij t autoriteiten. Jürgen Köpsell «ft, daar zijn de experts het ns, een kapitale vondst gedaan. De waarde van de 300 gouden en 20.000 zilveren munten die de 44-jarige schat graver uit het puin van de Lü- becker binnenstad heeft ge borgen, wordt geschat op ze ker 3,6 miljoen mark. Als vin der heeft Köpsell. gescheiden, vier kinderen, recht op dé helft van dat bedrag. „Ik had gehoopt als miljonair met een goed glas bij de kerstboom te zitten en al mijn schulden af te lossen", vertelt de kraanma chinist. Maar tussen recht hebben en recht krijgen kan vaak een grote kloof gapen, zo ook in dit geval. De deelstaatregering van Sleeswijk-Holstein, eige naresse van het terrein waar Köpsell de schat ontdekte, weigert hem zijn deel te ge ven. De wakkere kraanmachi nist probeert nu via de recht bank in Kiel zijn 1,8 miljoen binnen te loodsen. En zijn kansen liggen goed. Bij het be gin van de behandeling van de zaak liet rechter Dieter Arndt al weten, dat Köpsell „prima kaarten in handen heeft". Maar een uitspraak wordt pas in januari verwacht en de ver bitterde deelstaatregering heeft al aangekondigd in be roep te gaan. desnoods tot in hoogste instantie. Zodoende kan het nog jaren duren voor dat Köpsell geld ziet. Afgescheept Voor de deelstaatregering zijn de druiven zuur. Sleeswijk- Holstein had niet gedacht dat Köpsell voor zijn recht zou vechten. „Ze meenden me op een heel simpele manier af te kunnen schepen", vertelt Köp sell. „Ik werd in een bouwkeet geroepen waar ik bedankt werd, omdat ik zo goed had opgelet en zo voorzichtig was geweest. Ik kreeg een grote fles wijn van drie liter en een houten plankje met een zegel tje erop. Dat was alles. Ik voel de me belabberd. Ik had ge dacht dat ze me een percenta ge van de vondst zouden aan bieden. Toen de beteuterde Köpsell met zijn beloning thuiskwam, barstten zijn kinderen in la chen uit. Een spelend klein kind stootte tegen de fles en drie liter Asbach Uralt stroom den over de vloer. Ook onder de bevolking van Lübeck was weinig waardering voor de schraperige houding van de bestuurders. Minister-presi dent Barsehei van Sleeswijk- -Holstein zag in. dat de affaire hem geen goed deed en tijdens een plechtige ceremonie over handigde hij Köpsell een cheque van 6.000 mark en een oorkonde. De kraanmachinist had toen echter al een advo caat in de arm genomen om de helft van de schat op te eisen. Koopman De schijnlijk van een steenrijke koopman uit de Hanze-stad, die zijn vermogen in het begin van de 16e eeuw bij de muur van zijn huis begraven heeft om het uit handen van vijan den te houden. Waar de schat precies vandaan komt is Köp sell „wurscht', als hij zijn deel ervan maar krijgt. Tot nu toe heeft de vondst hem meer te gen- dan voorspoed gebracht. De onderaannemer waar hij voor werkte, vond dat Köpsell de helft van zijn deel aan hem moest afstaan Toen Köpsell weigerde een desbe treffende verklaring te onder tekenen, werd hij op staande voet ontslagen. Datzelfde lot trof zijn zoon, die ook bij dat bedrijf werkte. Maar eens zal Köpsell, dank zij zijn schat, een rijk man zijn Daar is hij van overtuigd. Wat hij met het geld gaat doen, weet hij al pre cies. Eerst een mooie vakantie van een week of drie naar de Canarische Eilanden. Dan bouw ik een huis voor de kin deren en voor mij. Met het geld dat ik overhoud, probeer ik een zaak op te zetten voor de kinderen, zodat die later ook een bepaalde zekerheid hebben" LEWISTOWN In een zie kenhuis in, Lewistown in de Amerikaanse staat Pennsyl vania is bij een 300 kilo zwa re vrouw een 100 kilo we gend gezwel operatief ver wijderd De vrouw, de 57-ja- rige Helen Hollenbaugh, klaagde al enkele tijd over rugklachten en moeilijkhe den met de ademhaling Ook vond ze dat ze de laatste maanden wat was aangeko- i. Volgens de artsen is de operatie succesvol verlopen JAARAPPORT UNICEF: DEN HAAG Het afgelopen jaar is volgens Unicef, het kinder fonds van de Verenigde Naties, het leven van ongeveer een half miljoen kinderen gered door toepassing van zogenoemde .an ti-ui tdrogingszou ten" Toch wordt dit revolutionair eenvoudige, kostenbesparende geneesmiddel tegen uitdroging door diarree nog slechts gebruikt door minder dan vijftien procent van de gezinnen in de wereld. Diarree is de meest voorkomende sterf- te-oorzaak van kinderen in de wereld Dit staat in het jaarrapport van Unicef dat vandaag in Londen werd uitgegeven door de algemeen directeur James Grant Aan het eind van dit jaar werd de wereld zich na televisie-beelden bewust van de hongercrisis die zich afspeelt in Afrika, en Unicef doet met veel andere instellingen alles om hulp te verlenen, al dus het rapport. In kampen in Etiopië sterven ongeveer veertig kinderen per dag, maar in de gehele wereld sterven naar schat ting veertigduizend kinderen per dag. De strijd tegen de kindersterfte in vooral de Derde Wereld be gint resultaat af te werpen en wordt door Unicef sinds twee jaar gevoerd met vier eenvoudige, goedkope methodes: door de ...an- ti-uitdrogingszouten" (het zogenoemde ORT); door groeikaarten. door het wijzen op het voordeel van borstvoeding boven flesse- voeding en door een grootscheepse vacinatie-campagne tegen de zes voornaamste kinderziekten Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19 00 ui tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr 071-122248 wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Gevangene wilde via computer ontsnappen SAN FRANSISCO Ge vangene Scott Robinson had het niet zo op met de ouderwetse ontsnapping methoden. zoals het gra ven van tunnels of het te gen muren opklauteren. Hij had een modernere kijk op die dingen en ge bruikte daarom de compu ter van de gevangenis in een poging zijn vrijheid te bemachtigen Ongelukkig voor hem werd zijn technologische uitbraak op het laatste mo ment ontdekt. Robinsons elektronische hoogstandje heeft echter tot gevolg ge had dat het hele systeem van strafdossiers in Cali- fornië op dit moment na gekeken moet worden om te zien of misschien ook andere gevangen geprofi teerd hebben van zijn vluchtpoging Robinson had vanwege zijn „goede gedrag" een baantje gekregen dat hem regelmatig in de kamer bracht waar zich de com puter bevond, waarin de dossiers van alle twaalf duizend gevangen in het gebied zijn opgeslagen. De 26-jange Robinson, een vrach t wagencha uffeur met een grote belangstel ling voor elektronica, wist op simpele wijze achter de toegangscode van de com puter te komen hij keek over de schouder van de programmeur Al gauw begreep hij niet alleen hoe hij zich toegang tot het systeem kon ver schaffen. maar ook hoe hij de dossiers van de gevan genen op moest roepen. Zijn straf voor het ste len van computerspelle tjes zou op 31 december aflopen, maar Robinson had het sterke verlangen met de kerst al thuis te zijn. De paar tellen dat de bewakers éven niet oplet ten. waren voor hem lang genoeg om een gewijzigde vertrekdatum in te toet- Robinson viel pas door de mand toen een van de be wakers hem erover hoorde praten. Sindsdien heeft hij nog veel meer over zijn activiteiten losgelaten, en hoewel hij zijn verhalen nu weer ontkent, gelooft men dat hij voor vier an dere gevangenen een ver vroegde vrijlating heeft geregeld. De autoriteiten vragen zich bezorgd af of Robinson er misschien ook in geslaagd is zich toegang te verschaffen tot het cen trale computersysteem in Sacramento Robinson is tot nu toe nog niet aangeklaagd, omdat het moeilijk is na te gaan in welke mate hij met de gegevens heeft geknoeid. Als hij op 31 december vrijkomt, wil Robinson zich in een carrière als compu terprogrammeur gaan storten. Het is duide lijk. zo zegt hij. waar zijn toekomst ligt CHRISTOPHER REED Copyright The Guardian Protest tegen blote kamerleden STOCKHOLM De aanblik die geheel bloot zwemmende mannelijke leden van het Zweedse parlement in het zwembad van de kamer bie den, heeft een werkneemster een klacht doen indienen bij de voorzitster van het huis. mevrouw Ingemund Bengt- sson. In haar brief schrijft me vrouw Rita Ström dat zij niet preuts is, maar dat de vrijheid die de mannelijke kamerleden nemen, het hun vrouwelijke collega's verhindert ook in het voor beide seksen toegan kelijke bad te springen. Volgens het huisorgaan van het parlement heeft mevrouw Bengtsson geen slappen onder nomen naar aanleiding van de klacht. ADVERTENTIE 't Staat allemaal in de Leidse Courant, mevrouw. tfT Ccidoe SouAO/nt

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13