Britten zijn nieuwsgierig êtnaar Mikhail Gorbatsjov Pleidooi in Vredespaleis voor internationaal kinderrecht „Meedogenloze barbaarsheid" Sovjettroepen in Afghanistan Baard taboe in marine VS Nieuw doodseskader ictief in Salvador Poolse oproerpolitie grijpt in bij kranslegging Spaanse socialisten willen voortzetting lidmaatschap NAVO WASHINGTON OVER ONDERHANDELINGEN: Geheimhouding nodig voor succes overleg 34PAcjUITENLAND CcklócGoiwmvt MAANDAG 17 DECEMBER 1984 PAGINA 7 :h( —[ankeroorlog pait op rt. lGDAD Irak •eft in het weekein- verklaard vier :heepsdoelen" teestal tanksche- in de Golf te •bben getroffen. De dat invallen vonden Londeflgens deskundigen tradiidelijker plaats dan Onder |t dusverre, wat er dezef>lgens hen op wijst it Irak zijn actie te- subtiel in Iraanse oliever- kunnenhepingen wil uit- lt die dfeiden. De jongste »n „Ubfaakse aanvallen ko- In'druien na een betrekke- ^rammjke rust in wat de letten, Jnkeroorlog heet. ngelse ssisch"} bi j zon dr- Vesper. Dodelijke grap op trouwpartij ANKARA Een domme grap van een onbekende gast op een bruilofts feest bij de Turkse plaats Unye aan de kust van de Zwarte Zee heeft za terdag het leven gekost aan negen vrouwen en vijf kinderen. Zij wer den door de overige 200 bruiloftsgas ten vertrapt toen iemand een vuur aanstak in een emmer, het licht in de zaal uitschakelde en daardoor pa niek deed ontstaan, waarin ieder te gelijk door de enige uitgang naar buiten poogde te dringen. Tien gas ten liepen zware verwondingen op. De grappenmaker" is niet achter haald. Wereldhandel is sneller toegenomen dan verwacht GENEVE In 1984 is de wereldhandel sneller toegenomen dan de verwachting was. Dat schrijft de Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel (GATT) in haar jongste jaarverslag. Aanvankelijk was gerekend op een reële groei van vijf tot zeven procent maar nu voorziet de organisatie die waakt over het goede verloop van de handel op grond van de gegevens over de eerste negen maanden van dit jaar een stijging van ten min ste acht procent. Het beeld van het herstel van de wereldecono mie is overigens zeer verdeeld. Blijkens het GATT-verslag be leefde Noord-Amerika, vooral de Verenigde Staten, een onver wacht sterke uitbreiding van de produktie. In West-Europa en in kleinere mate ook in Japan is de groei van de produktie evenwel achtergebleven bij de „maatstaf van vroegere herstel bewegingen". In grote delen van de Derde Wereld, in het bij zonder in Afrika en Latijns-Amerika, blijft de economische be drijvigheid volgens de GATT gedrukt. Ruzie bedreigt coalitie Israël JERUZALEM Het Israëlische Likoed- blok en de Arbeiderspartij proberen te voorkomen dat een ruzie tussen twee klei ne religieuze coalitiegenoten uitmondt in een volledige crisis in de regering van na tionale eenheid. Premier Peres dreigde in nauwelijks verholen woorden de coalitie te verlaten tenzij voor morgenochtend een oplossing wordt gevonden. Het menings verschil gaat tussen de Nationale Reglieu- ze partij (NRP) en de ultra-orthodoxe Shas-beweging over de controle op be langrijke religieuze zaken. De Shas-bewe- ging beschikt in de Knesset over slechts vier zetels, maar het vertrek van de partij uit de regering kan ertoe leiden dat ook de Likoed de nationale coalitie verlaat. De Likoed-partij beschouwt de Shas als een van haar belartgrijkste bondgenoten. NORFOLK De Ameri kaanse minister van mari ne, John Lehman, heeft verordend dat het perso neel geen baarden meer mag dragen. Hij reageerde hiermee op een aanbeve ling van talrijke marine- chefs, die zich hadden be klaagd over het bonte beeld dat een troepen bie den, wanneer een aantal marinemannen baarden van uiteenlopende lengte en breedte heeft. De mari ne was tot nu toe het enige Amerikaanse krijgsmacht- onderdeel waar baarden waren toegestaan. Moederbond akkoord met plan-Udenhout PARAMARIBO De Suri- naamse vakcentrale Moeder- bond heeft ingestemd met het democratiseringsplan van de regering Udenhout. Naar ver luidt is met het plan Udenhout ingestemd, omdat dit onder de gegeven omstandigheden als het meest haalbare voor Suri name wordt beschouwd. Vol gens het plan komt er een as semblee als hoogste wetgevend orgaan, die in een overgangs periode van maximaal 27 maanden een grondwet moet opstellen. Veertien van de 31 zetels gaan naar de revolutio naire leiding, 11 naar vakbe weging en 6 naar het bedrijfs leven. Polen weer lid van IMF WASHINGTON D* Verenigde Staten slik ken hun bezwaren te gen het hernieuwde lid maatschap van Polen van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) in. Het tegen houden van het Poolse lidmaatschap van het IMF was een van de sancties die de VS drie jaar geleden instelden als uiting van ongenoe gen over het optreden van de regering in War schau tegen de vakbe weging Solidariteit ^RUSSISCHE TOPMAN MET VEEL EERBETOON ONTVANGEN ist adei van S Zarel „1 pella er nog lanj itille n? ^ovett. I tmis zin )ai-orgé >laus rq s song'; OON K aarde té (Van onze correspondent ?n van i Roger Simons) tering i LONDEN De Britse gemeé premier Margaret That- ïsters v cher heeft gistermiddag deeli getoond, dat de relaties van de tussen haar land en de doord. Sovjet-Unie, die tenge- s bij d« votée van Sovjet-inva- len infq sie in Afghanistan bijna vijf jaar lang op een laag pitje stonden, tegenwoor dig weer stukken beter zijn. Ze ontving met veel charme de tweede man van de Sovjet-Unie, Mik hail Gorbatsjov, op Che quers, het officiële bui tenverblijf van de Britse regeringsleiders. het sï die daj i plan ver ge sluit niet verni Hofv ïgelrec mtwei 28 sej ,r. Gorbatsjov (53) en zijn vrouw Raisa Maximovna, vertoeven met een delegatie van dertig man voor een week in Groot- Brittannië. Negen leden van deze afvaardiging, onder wie Gorbatsjov zelf, zijn lid van het Sovjet-Politburo, het hoogste partijorgaan. Omdat hij twintig jaar jonger is dan zijn baas Tsjernenko, wordt Gorbatsjov door de Britse media „de baby van de Sov jet-leiders" genoemd. Mikhail Gorbatsjov en zijn delegatie bevinden zich niet in Groot-Brittannië op uitno diging van premier Thatcher. Zij werden door de Britse In terparlementaire Unie naar Engeland gehaald, die er voor zorgt dat deze Sovjet- bezoekers zowel politici als zakenlieden en industriëlen ontmoeten. Beide landen stu ren aan op een gevoelige uit breiding van hun sterk te ruggelopen handel en cultu rele betrekkingen. Vanmorgen is Gorbatsjov door de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Sir Ge offrey Howe, ontvangen op het Foreign Office. Vanmid dag werd aan de hoge Russi sche bezoeker een lunch aan geboden op Hampton Court, het kasteel van Hendrik VIII. Dit ongewone gebaar bewijst hoeveel belang de Britten aan Gorbatsjovs over komst hechten. Ze wordt vergeleken met het bezoek aan Londen van Kosygin in 1967 en het geruchtmakende verblijf van Kroetsjev en Boelganin in Engeland, ruim 28 jaar geleden. De Britse pers heeft lof voor de persoonlijkheid van Gor batsjov. Hij blijkt soepel met mensen te kunnen omgaan, heeft gevoel voor humor, ook al spreekt hij geen Engels. Na zijn aankomst in Enge land bezocht Gorbatsjov eerst twee plaatsen die voor com munisten historische beteke nis hebben, namelijk het Bri tish Museum, waar Marx zijn hoofdwerk Das Kapital schreef en een bibliotheek waar Lenin eens werkte. Op diverse plaatsen in de stad waren protesten tegen het bezoek aan de gang door Oekraïners, Polen en joden. Mikhail Gorbatsjov poseert met mevrouw Thatcher voor de fo tografen bij het het buitenhuis Chequers, waar zij drie uur met elkaar zouden overleggen. Zij droegen leuzen met zich mee als: „Sta op tegen het Sovjetimperialisme". Gor batsjov die in een zwarte Rolls Royce door Londen werd gereden, zag de beto gingen wel, maar scheen er niet van onder de indruk te komen. Gisterochtend bezocht hij al vorens naar Chequers te ver trekken het Londense hoofd kwartier van het Britse ma chinebouwbedrijf John Brown dat al 144 jaar zaken doet met de Russen. De firma kan rekenen op de dankbaar heid van de Sovjet-Unie daar zij in weerwil van een door president Reagan gewenste boycot door het Westen, com pressorstations aan de Sovjet- Unie leverde voor de Siberi sche gaspijpleiding. Gorbats jov bracht twee uur door met functionarissen van John Brown en besprak tot in de tail het project voor de nieu we fabriek. Volgens direc teur Gormley bleek hij goed op de hoogte te zijn van tech nische zaken, alert te zijn en vlot met geestige opmerkin gen. aarop ;r eenf' sluit ze oude uitenla|n an di< gebrui vijftig n door ieester jN SALVADOR In El Salvador heeft zich een nieuw „Es- ider des Doods" aangemeld, dat de dood zal gaan wreken van n vooraanstaande militaire commandant en'dat „alle commu- itische elementen" zal uitroeien. De groepering is genoemd ar lt.-kolonel Domingo Monterrosa, 'die op 23 oktober om- vam toen zijn helikopter door het verzet werd neergeschoten, ultra-rechtse groepering zei al te lang gewacht te hebben op verklaring van de regering over de dood van Monterrosa. e )mdat zij niet is gegeven, neemt het commando de zaak in inden", aldus een verklaring. De doodseskaders in El Salvador verantwoordelijk gesteld voor vele van de 50.000 moorden de vijf jaar oude burgeroorlog. Deel gif in Bhopal opgeruimd In de fabriek van Union Carbide in het Indiase Bhopal is van daag verder gegaan met het neutraliseren van de resterende neebethoeveelheid methyl-isocyanaat, de chemische stof die twee )e heeijweken gelden ontsnapte en ongeveer 2.500 mensen doodde, erecht (Gisteren werd al drie ton van dit gifgas omgezet in land- wei pïbouwgif. mtal d|Een kwart miljoen van de 700.000 inwoners van Bhopal heb- vakheflben de stad verlaten sinds het giftige gas ontsnapte. De wijk ;rd, irrond de fabriek van Union Carbide, waar de meeste slachtof- i redellfers vielen, is totaal verlaten. Gistermorgen trokken de laat- leverd.ste mensen, vaak hun gehele huisraad meenemend, eruit og woiweg (foto). ergadeA/oor de schoonmaak-operatie gisteren op gang kwam ur. Daasproeiden brandweerlieden over het hek van de fabriek uit- missie Igespreide doeken nat om eventueel weglekkend gas te neu- van traliseren. Ook een helikopter van de luchtmacht sproeide r Sieimet water. De mensen die in Bhopal zijn achtergebleven, Tien. hebben instructies gekregen hoe te handelen indien er op nieuw gas ontsnapt. De meeste inwoners bleven thuis met de >emmers water en natte doeken binnen handbereik. Vredespaleis. Koningin Beatrix, geflankeerd door de Jordaanse kroonprins Hassan (links) en prins Sadruddin Aga Kahn, de voormalige hoge commissaris voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties(rechts). DEN HAAG De onaf hankelijke Internationale Commissie voor Humani taire Vraagstukken (ICI- HI) wil betere waarbor gen voor de positie van het kind bij gewapende conflicten, tegenover hon ger en armoede en uitbui ting door bijvoorbeeld misbruik voor arbeid of pornografie. Dit bleek in het Vredespaleis in Den Haag tijdens de vergade ring van de ICIHI. Afge lopen zaterdag werd de bijeenkomst bijgewoond door koningin Beatrix en prins Claus. De commissie tracht de gaten in de internationale humani taire wetgeving te dichten en te helpen de internationale hulpverlening bij door men senhand veroorzaakte rampen of natuurlijke calamiteiten be ter te coördineren. De commis sie telt 24 leden, internationale persoonlijkheden met een uit gebreide ervaring op humani tair gebied. De commissie be steedde veel aandacht aan de onmenselijke situatie in Afri ka. Daar worden in de huidige crisis de volgens de commissie fundamenteelste rechten van het kind, vrijheid van honger, van armoede en onderdruk king en kans op onderwijs, het zwaarst geschonden. Dr. David Owen, de Britse oud-minister van buitenlandse zaken, pleit- sie besprak voorts hoe de rech ten van het kind beter kunnen gewaarborgd tegenover ge dwongen arbeid, misbruik voor pornografie, bij verdwij ningen van kinderen (vooral in Latijns-Amerika), gewapen de conflicten en gedwongen verplaatsing. Ook de positie van straatkinderen (volgens het VN-kinderfonds Unicef le ven 80 miljoen kinderen op straat) en ontheemde kinderen werd behandeld. NEW YORK Het op treden van Sovjettroepen in Afghanistan en samen werkende Afghaanse re geringstroepen tegenover burgers op het platteland wordt gekenmerkt door „meedogenloze barbaars heid", die in steden wordt geëvenaard door „wille keurig arresteren, marte len, opsluiten en execute ren". Dit staat in een gisteren ver schenen rapport „Tranen, Bloed en Schreeuwen, Men senrechten in Afghanistan sinds de invasie 1979/84", van de „Helsinki Watch Commit tee". Deze organisatie werd in 1979 opgericht in de VS om de naleving te controleren van de akkoorden van Helsinki over mensenrechten tussen Europe se landen. „Elke mogelijk denkbare vorm van schending van mensenrechten doet zich voor in Afghanistan en wel op een enorme schaal", zo conclu deert de organisatie. Volgens het rapport wordt de agressie ve militaire rol die Sovjetsol daten spelen veroorzaakt door dat zij niet kunnen rekenen op loyaliteit van jonge Afghanen die worden opgeroepen voor militaire dienst. „Sovjetsolda ten gaan nu voorop met lucht en grondaanvallen op Af ghaanse dorpen, plunderen, terreur en willekeurig doden van burgers met inbegrip van vrouwen en kinderen door middel van een veelheid van nauwelijks aan te duiden me thoden". GDANSK De Poolse Zomo (oproerpolitie) in Gdansk heeft gisteren gebruik gemaakt van traangas, waterkanonnen en knuppels om een menigte van vijfduizend demonstranten te verspreiden onder aanvoering van Solidariteit-leider Lech Wa lesa, die een krans wilde leggen bij het monument ter nagedach tenis van de slachtoffers van het arbeidsoproer van 1970. Daar bij kwamen toen een groot aantal arbeiders om het leven. De politie versperde met verschillende kordons de weg voor de demonstranten, die eerder een kerkdienst voor de slachtoffer* van 1970 hadden bijgewoond. Walesa werd door een politiefunc tionaris teruggeduwd, maar niet geslagen. Tot twee maal toe lukte het Walesa en zijn aanhangers een kor don te doorbreken. Een derde kordon kon men echter niet pas seren. De kransen werden vervolgens voor de voeten van de po litieagenten geworpen. Walesa riep naar de politie dat zij de kransen naar het monument moest brengen of ze anders ver trappen. Walesa keerde daarop zonder krans terug naar de me nigte. Na het ingrijpen van de politie scandeerden de demon stranten „moordenaars, Gestapoen „Zonder Solidariteit geen vrijheid". MADRID Het congres van de Spaanse Socialistische Arbei derspartij heeft zich zaterdagavond in Madrid met overweldi gende meerderheid uitgesproken voor voortzetting van het lid maatschap van de NAVO. Daarmee heeft premier Felipe Gonza lez de vrije hand gekregen bij het overreden van de Spaanse be volking om per referendum in 1986 in te stemmen met het lid maatschap van de NAVO. Het congres verwierp drie resoluties van de linkervleugel van de partij, die voorzagen in „actieve neutraliteit", een campagne voor uittreding uit de NAVO met het oog op het referendum en terugtrekking van de in Spanje gestationeerde Amerikaanse troepen. Een voorstel van het partijbestuur de oppositie tegen het NAVO-lidmaatschap te laten varen werd door het congres aanvaard. Een meerderheid van de Spanjaarden is blijkens opi niepeilingen op dit moment nog voor uittreding uit de NAVO. Premier Gonzalez verklaarde tijdens het debat dat Spanje nooit lid had moeten worden van het Nav'o. Maar nu dit onder een vorige regering eenmaal is gebeurd, kan het land zich volgens Gonzalez niet permitteren de Atlantische alliantie te verlaten. „Om deel uit te maken van de toekomst van Europa is een be sluit nodig deel te nemen in haar collectieve veiligheid", aldus Gonzalez. Hij zinspeelde hiermee op toetreding van Spanje tot de Europese Gemeenschap, die in januari 1986 naar beslag moet kriigen. De Spaanse premier onderstreepte dat neutraliteit de isolatie van Spanje, waaronder het heeft geleden sinds het ver lies van de kolonies in Latijns-Amerika. zal verscherpen. Gon zalez kreeg tijdens het congres overigens scherpe kritiek van af gevaardigden op zijn economisch beleid en zijn falen de belofte waar te maken dat 800.000 banen zouden worden geschapen. WAM WASHINGTON De Amerikaanse regering is van plan een zo groot mo gelijk stilzwijgen te bewa ren over de bijzonderhe den van de wapenbeheer- singsonderhandelingen met de Sovjet-Unie die in januari beginnen in Genè- ,,De ervaring heeft geleerd dat particuliere en openhar tige besprekingen met de Russen de beste resultaten afwerpen en wat ons betreft zullen wij die vertrouwelijk heid ook in Genève en daar na in acht nemen", aldus een woordvoerder van president Reagan. Hij voegde er aan toe dat de vertrouwelijkheid niet zou worden doorbroken als er hoop bestond op vooruitgang en zei dat er hard onderhan deld zou worden over een lange, lange tijd. „Wij zien de bijeenkomst in Genève als het begin van een ontwikke ling. Wij zijn bemoedigd dat de Russen in een dialoog toe stemmen maar we zijn realis tisch over de moeilijkheden die voor ons liggen. De Amerikaanse onderhan delaar Edward Rowny heeft in een vraaggesprek met het Westduitse Wad Der Spiegel gezegd dat voor het eind van Reagans ambtstermijn een wapenovereenkomst zal wor den bereikt Hij schreef dat onder meer toe aan het ver beterede evenwicht als ge volg van onder meer de mo dernisering van de Ameri kaanse strijdkrachten.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7